Jak funguje GPS? | Na ubrousek

  Рет қаралды 11,681

Na ubrousek

Na ubrousek

Күн бұрын

Пікірлер: 36
@martinzapletal6592
@martinzapletal6592 3 жыл бұрын
Jsem student oboru geodézie a katastru nemovitostí, tohle video se mi krásné hodilo jako opakování k maturitě, díky 😁
@HruneeS
@HruneeS 3 жыл бұрын
Jakozto clovek, ktery pracuje v Geodezii 15 let, tak muzu rict, ze k nicemu jinemu Ti to stejne nebude
@DL-kc8fc
@DL-kc8fc Жыл бұрын
@Turecko76 Ovšem pravdu (subjektivní) má HruneeS. Nikdo z geodézie nikdy nic nevymyslel kolem GPS, jako spíš že se využití nabídlo samo s přesnými mapami, což obor geodézie mohl poskytnout, ale to není předmětem. Video je viceméně informativní a ryze školní, páč ve skutečnosti to funguje trochu jinak. Ano, z důsledku STR se něco málo odečte, většina z OTR se přičte a nějaký Doppler je v tom taky, ale ve skutečnosti se v rámci přijímače porovnávají časové rámce několikrát denně synchronizovaných satelitů z pozemních stanic. V dřevních dobách byly hodiny GPS umístěny v pozemním přijímači, což vyžadovalo mobilní skříňák - céziové atomové hodiny byly skutečně velmi objemné včetně vlastní infrastruktury. Současné pasivní GPS příjímače bez atomových hodin, které se vlezou do náramkových hodinek, přijímají jen kódovaný časový signál spolu s polohou satelitu a dalšími užitečnými daty pro uživatele - to vše v jednom impulsu. Vyhodnocuje se to trigonometrií, například sinovou větou apod. Jeden satelit poskytne hrubší výsledek, 5 satelitů zpřesnění polohy. Žádné protínající laloky v tom nejsou (je to jen školní představa), jako spíš příjem a porovnávání impulsů, nezaměnitelných s odrazy, což je jiný patent. Dražší GPS na placených frekvencích, například AgroGPS za 80 000 Kč, či vojenské GPS na svých tajných frekvencích už kompenzují důsledky Dopplera, OTR a STR a pouhé dva satelity (i jeden) v dosahu poskytují poměrně přesné výsledky, byť to stále stojí na trigonometrii. GPS může spolehlivě fungovat i bez vnitřních atomových hodin (tento pokus se už provedl a povedl), ale bylo nutné splnit i jiný účel, například nad jistým územím zamezit přesné polohování a tím znemožnit vojenské využití a mnoho a mnoho dalšího. Toto mohl poskytnout pouze takový systém s vlastními hodinami, které bylo možné, spolu s dalšími funkcemi ovlivnit z pozemní stanice. Teprve potom mohl v 80. letech Reagan zpřístupnit GPS východnímu bloku, čemuž "dopomohlo" i sestřelené americké letadlo nad ruským územím. Podobně například Jobs musel splnit požadavek reklam a dalšího, než představil internetový prohlížeč. Satelity NOAA to mají podobné - přijímal jsem v APT a občas se někdo rozhodl něco skrýt lidským zrakům, takže mé mapy měly občas černé pruhy v zájmové oblasti. Tímto obsáhlým jsem chtěl pouze říci, že žádní geodeti kolem GPS nic nevymysleli, protože to vyžaduje naprosto jiný obor, ale mohli být nápomocni v přesnosti map a jejich topologií vhodných pro použití.
@skleniceplnavody
@skleniceplnavody 3 жыл бұрын
Tvoje vysvětlovaní mi vždycky přovodí myšlenku že jsem o tom vlatně nic nevěděl i když si ta videa pouštím s tím že vím jak to funguje :) díky vysvětluješ to krásně.
@jire3154
@jire3154 3 жыл бұрын
Tenhle kanál je silně nedoceněný; skvělé video!
@lenkaransova5779
@lenkaransova5779 3 жыл бұрын
Super a zajímavé video. Zase umím/ vím něco nového
@23BR23
@23BR23 3 жыл бұрын
stálo to za čakanie. 100x sa oplatilo. Super. :)
@13random_
@13random_ 6 ай бұрын
Super, oceňuji zpracování a vystupování, profi😊
@alesmasarik4578
@alesmasarik4578 3 жыл бұрын
No konečně :D Už 2 měsíce se nemůžu dočkat. Ale fakt dobrý video. Dočkal jsem se :)
@alesmasarik4578
@alesmasarik4578 3 жыл бұрын
I když se mi stýská po pár věcech. Třeba po tom původním hlase v 5:11. Určitě víš, co myslím.
@Naubrousek
@Naubrousek 3 жыл бұрын
Snad to za to čekání stálo 🙂 Po původním hlase? Slon ještě žádný hlas neměl, ne? 🤔
@alesmasarik4578
@alesmasarik4578 3 жыл бұрын
@@Naubrousek v tom případě bych tam dal zpět tu zelenou žábu nebo co, co je na náhleďáku videa o exponenciálním růstu. Tu mám rád, a myslím, že nejsem jediný. Ale reálně na tom vůbec nezáleží :D
@palo1168
@palo1168 3 жыл бұрын
pekne videa sledujem takmer vsetky ale trochu hlasitosti by neuskodilo a menej-ziadnu hudbu na pozadi moj postreh 😉😉
@filipc5643
@filipc5643 3 жыл бұрын
Super videjko, veľmi zaujímavé, len nabudúce poprosím inú podkladovú hudbu (od 4:30), pretože je to hudba, ktorá sa prehráva na začiatku live streamu na youtube a myslel som si, že sa mi zaplo nejaké ďalšie video :D
@lukasholik6873
@lukasholik6873 3 жыл бұрын
Mně přijde, že se to tam hodí 😂
@neonovavybojka
@neonovavybojka 3 жыл бұрын
Super video 🙂
@Olinium
@Olinium 3 жыл бұрын
Skvělé animace ❤️
@MixBoxgamesareourlife
@MixBoxgamesareourlife 3 жыл бұрын
Super video, už dlouho mě trápila otázka jak funguje GPS a toto video mi to na tuto otázku skvěle odpovědělo. Byl jsem taky velice překvapen jak je GPS je složité, je neuvěřitelné, co my lidi dokážeme.
@Leo_Zeman
@Leo_Zeman 3 жыл бұрын
Dost zajímavý.. no upřímně jsem si kolikrát říkal, jakto, že GPS není placená funkce tak jako internet v telefonu od operátora.. když si vezmete, co muselo stát vývoj a vše okolo družic..
@DL-kc8fc
@DL-kc8fc Жыл бұрын
V 80. letech to uvolnil Reagan po sestřelení amerického dopravního letadla na Ruskem. Do té doby byly frekvence pro východní blok nepřístupné, či placené v rámci vědeckého výzkumu. Placené frekvence stále zůstávají a používají je drahé AgroGPS, které stojí kolem 80 000 Kč - je to zaplacené cenou zařízení, nebo získáním licence za poplatek. Vojenské frekvence bez dekodéru také nejsou veřejnosti přístupné. Veřejné frekvence pro naše mobily a navigačky také nejsou zadarmo - z každého GPS čipu v čemkoliv jde cent autorům patentů. Například z každé wifiny jde také cent autorovi patentu, který vyřešil odrazy a tím i praktickou funkčnost a rychlost bezdrátového přenosu. Pokud by analogové televize nenahradily digitální, díky takovým patentům aplikovaným ve wifi bychom sledovali stejně kvalitní obraz bez duchů, jaký sledujeme na digitální TV platformě, která má narozdíl od analogové jiný neduh, jako sekání a kostkování. Nic na světě není zadarmo, i když se to tak jeví. :)
@Topgear_Mike
@Topgear_Mike Жыл бұрын
7:51 Pokud jsme na povrchu Země, tak se jedná pouze o třírozměrný časoprostor, ne? Na povrchu země nás zajímají jen souřadnice x a y. Souřadnice z je dána tím, že jsme na povrchu Země, potřebujeme tedy dva satelity pro určení prostorových souřadnic x, y a třetí satelit pro čas. Jsme-li nad povrchem, už hraje roli i výška a tak potřebujeme i stanovit souřadnici z. Čili potřebujeme 4 satelity. Kde se tady bere ten pátý satelit? Vždy potřebujeme jeden satelit pro čas a maximálně 3 pro prostor (protože jsme ve třídimenzionálním prostoru). Video jsem si pouštěl několikrát, ale stále tomuto nerozumím. Hledal jsem si i články na internetu a tam také hovořili o třech na povrchu a čtyřech nad povrchem. Jak to tedy prosím je?
@mifak666
@mifak666 3 жыл бұрын
1:00 Spise detail pro zajimavost... Frekvence pipani (modulace) zustane (temer) stejna, ale patrne se meni freknence prijimane nosne. Sputnik vysilal na kratkych vlnach - 20,005 a 40,002 MHz. Naladili jste ho ale okolo techto frekvenci. Kdyz se blizil tak +, kdyz se vzdaloval - . Velikost mezery a delky pipnuti se menila tusim podle teploty a tlaku ve Sputniku.
@DL-kc8fc
@DL-kc8fc Жыл бұрын
Přijímám NOAA v APT na nosné frekv. 137, 137.620 a 141 MHz (některé frekv. už dnes nefungují). Modulovaný signál převádím do akustického odposlechu pro kontrolu jeho kvality. Nosná i modulovaná složka koreluje (přibližování je na vyšší frekvenci, než při oddalování) a protože nemám přijímací zařízení, které toto kompenzuje, obešel jsem to větší šířkou pásma. Až počítač provádí patřičnou kompenzaci skrze software, ve kterém si nastavím parametry a provedu sychnronizaci hodin podle DCF77. Pokud toto splním, obdržím nezkreslený obrazec z Dopplera. Nejspíš Vás někdo oklamal. Ač Spuntik nepamatuji, NOAA je na polární téměř kruhové 800km, zatímco Sputnik byl na excentrické od 200-900km na cca 60.stupních, aby obsáhl kontinenty a samozřejmě Moskvu. Je to tedy porovnatelné a v případě Sputniku muselo být více znatelné. Tímto nevylučuji, že elektronické součastky musely čelit extrémům, ale rusáci velmi dlouho používali ochrannou atmosféru (i v lunochodech), páč to umožňovalo použití běžně vyráběných a dostupných elektronek, relátek, selenů a odporů. Přičte-li se k tomu nepřesnost v rámci držení frekvencí (účel byl propagandistický, nikoliv vědecký), mohlo docházet k rozdílům, ale i tak byl Doppler jasně znatelný bez měřících aparatur.
@_autopujcovna_DailyCar.cz_
@_autopujcovna_DailyCar.cz_ 3 жыл бұрын
Paráda jako vždy!!!:)
@Gravitraxer_AangCZ
@Gravitraxer_AangCZ 3 жыл бұрын
1:41 *screams* FACE REVEAL _Krystof zažívá takový ten přijemný pocit_
@garimeragonols
@garimeragonols 3 жыл бұрын
super video, krása
@GamingDeimos
@GamingDeimos 3 жыл бұрын
super :)
@xd_metrix
@xd_metrix 3 жыл бұрын
Hodně dobré video!
@Gravitraxer_AangCZ
@Gravitraxer_AangCZ 3 жыл бұрын
Ahooj,
@pan_nekdo
@pan_nekdo 3 жыл бұрын
Ono dokonce těchto projektů existuje více: již dokončený ruský GLONASS nebo částečně dokončené čínské BeiDou a evropský Galileo.
@212025510
@212025510 2 жыл бұрын
Promiň, ale tvoje vysvětlení časoprostoru je nesmysl. To by pak časoprostor existoval jen pro geometrické objekty na obrazovce. Realita žádné snímky nemá.
@Naubrousek
@Naubrousek 2 жыл бұрын
Realita nemá snímky? #kvantovafyzika Ale vážně, řekl jsem že si můžeme časoprostor představit jako snímky, když frekvence snímků poroste do nekonečna, dostaneme se k "souvislé realitě", to je celkem běžná metoda 🙂
@212025510
@212025510 2 жыл бұрын
@@Naubrousek Jasně že realita nemá žádné snímky. Čas nemá nic jako stejně dlouhé časové úseky, které by byly konkrétně spojené s fyzikálními jevy. To jen lidé si vymysleli časové jednotky, aby se mohli lépe orientovat.
@Adamremixed
@Adamremixed 3 жыл бұрын
V EU spíš využíváme Galileo než GPS
@pavelmensik1580
@pavelmensik1580 10 ай бұрын
"Dvoum technikům"....hrůza. Techniku vysvětlovat, to ano, vlastní jazyk umět, to ne. Dvěma technikům !!!
@Naubrousek
@Naubrousek 10 ай бұрын
V čem je problém u "dvoum technikům"? Není jasné, že se jedná o dva techniky? Levé uvozovky nahoře? V češtině? ...hrůza. Opravovat češtinu jiným, to ano, vlastní jazyk umět, to ne 😉
Jak działa GPS? [RS Elektronika] #130
24:18
RS Elektronika
Рет қаралды 114 М.
Jediné video o vesmíru, které musíte vidět
15:24
Dobré vědět
Рет қаралды 120 М.
IL'HAN - Qalqam | Official Music Video
03:17
Ilhan Ihsanov
Рет қаралды 700 М.
The Best Band 😅 #toshleh #viralshort
00:11
Toshleh
Рет қаралды 22 МЛН
When you have a very capricious child 😂😘👍
00:16
Like Asiya
Рет қаралды 18 МЛН
Jak funguje relativita? - Vědecké kladivo
6:17
Vědecké Kladivo
Рет қаралды 328 М.
Jak funguje SLEDOVÁNÍ na internetu? | Na ubrousek
7:00
Na ubrousek
Рет қаралды 6 М.
Jak funguje procesor?
16:38
Grizlik :D
Рет қаралды 14 М.
Как работает GPS | РАЗБОР
12:43
Droider
Рет қаралды 844 М.
Co je to čtvrtá dimenze? - Vědecké Kladivo
5:53
Vědecké Kladivo
Рет қаралды 366 М.
Understanding GPS Links and Codes
13:42
Rohde & Schwarz
Рет қаралды 22 М.
How GPS Works 🛰️ What is GPS
9:24
VirtualBrain [ENG]
Рет қаралды 72 М.
Jak funguje rádio - Vědecké kladivo
5:02
Vědecké Kladivo
Рет қаралды 66 М.
Otrávená káva! | hádanka | Na ubrousek (4K)
4:39
Na ubrousek
Рет қаралды 61 М.
IL'HAN - Qalqam | Official Music Video
03:17
Ilhan Ihsanov
Рет қаралды 700 М.