Oglądam z ogromnym zaciekawieniem. Dzięki za ten cykl!
@MrSbud0111 жыл бұрын
Możesz bardziej rozwinąć temat zbierania piany vs zbierania gęstwy po burzliwej/cichej? Może warto też wspomnieć o sposobie/czasie użycia gęstwy/piany w zależności od sposobu jej zebrania... Generalnie bardzo fajny cykl! :)
@TRI5MEGI5TO510 жыл бұрын
Kopyr napierdalasz łyżką jak mój stary przy mieszaniu herbaty ;D
@maciek.b11 жыл бұрын
Przy wyciąganiu rurki lubi zassać wodę do środka. Lepiej ją wyciągnąć strzykawką z kawałkiem cienkiego wężyka na "dzióbku". No i wódka w rurce to naprawdę najlepsze dla niej zastosowanie.
@BrowarKopyra11 жыл бұрын
Na pewno nie przed weekendem. Jeśli dobrze pójdzie, to nagram w tym tygodniu, a publikacja w przyszłym. Jutro za to film o zlewaniu na cichą.
@abduchwp11 жыл бұрын
Panie Tomku czekam na moment kiedy wleje Pan wodę rurki fermentacyjnej !!:D
@beerguy238 жыл бұрын
Panie Tomaszu, a jak mam interpretować to, że w rurce fermentacyjnej mam małe "tornado" a piany drożdże nie stworzyły. Robię piwo w super starcie z brewkitu Black Rocka IPA. Od dodania drożdży minęła doba.
@VukkoPL8 жыл бұрын
Trochę odświeżam temat w komentarzach panie Tomaszu. Około 36h temu uwarzyłem 1 warkę, apa z brewkitu (jeśli można z brwekitu nazwać warzeniem). Drożdże dokupione pod Pale Ale. Wszystko od tego samego producenta to jest: słód jasny, puszka brewkitu pale ale, drożdże pale ale. Firma gozdawa. Chmielone pod koniec gotowania na aromat ok 15 min., 50gr citra, 2015 granulat. Zrobiłem wszystko jak w instrukcjach i na filmach pana lecz po tych ok 36h mam bardzo cienką warstwę piany. Brzeczka (piwo fementuje) jest metna piana na ok palec piwo z brewkitu 22 litry. Moje pytanie brzmi czy to jakiś problem jest? Czy piwo wyjdzie? Nie mam 2 wiadra (fermentor) by zlać na cichą.
@Pustynna_Burza7 жыл бұрын
od gozdawy to szajs ,poczytaj w necie
@BrowarKopyra11 жыл бұрын
Jak zatkasz palcem rurkę od góry przy wyciąganiu to chyba nie zassie.
@skoreq11 жыл бұрын
kiedy pojawią się filmy z warzenia piwa ze słodów? można liczyć że jeszcze przed weekendem?
@Xaravald8 жыл бұрын
Witam. Mam pytanie i chyba dobrze trafiłem. Otóż właśnie robię sobie "rum" według przepisu, który podawany był w telewizji w pewnym programie. Zrobiłem zacier z śliwek, wody, brązowego cukru i drożdży. Minęło kilka godzin i wszystko zaczęło fermentować, bulgocze i tworzy się biała piana. Chciałbym teraz wiedzieć, ile dokładnie powinienem czekać, czy w międzyczasie coś mieszać, otwierać, czy robić coś innego, czy wszystko pozostawić sobie?
@cezaryjmikolajczyk68132 жыл бұрын
Ślad węglowy! 🙂
@gujak1235 жыл бұрын
Ile czasu mozna trzymac takie zebrane drożdże ??
@mateuszsokaluk64553 жыл бұрын
Witam, Panie Tomku mam taki problem gdyż poczęstowałem jedną osobę stoutem z ekstraktów (zestaw z browamatora) i powiedziała mi że jedzie drożdżami i podsumowując nie smakowało i zacząłem robić dochodzenie. Zastanawia mnie czy że fakt iż piwo na drugi dzień podczas burzliwej wylało się trochę z fermentora to oznacza zwykłą fermentacje (piana) czy to jakiś rodzaj infekcji lecz z tego co patrzyłem infekcja wygląda jak kożuch na mleku, a druga sprawa czy może po prostu tak smakuje Stout, dla mnie też jedzie rozpuszczalnikiem ale sam już nie wiem. Ciepłego nie da się pić, zimne wchodzi jako tako, czy może zbyt długie przytrzymanie na cichej gdzieś z 20 dni miało wpływ na tego typu nuty bo tak też zrobiłem (lenistwo) a temp. też nie była znakomita około 23-25. Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź. Edit: Jestem dosłownie amatorem 2 warka zaraz po brewkicie.
@BrowarKopyra3 жыл бұрын
Jeśli piana wyłaziła z fermentora, to na 90% temperatura fermentacji była zbyt wysoka, pewnie grubo powyżej 20 stopni C, a lepiej by było 18 C. Stąd nuty rozpuszczalnikowe (octan etylu). Może być po takim piwie większy kac.
@maszatkris228011 жыл бұрын
Jak to wygląda z cichą fermentacja ? Jest konieczność przeprowadzania jej bo ostatnio znalazłem dużo informacji że można przedłużyć fermentacje burzliwą i od razu rozlew do butelek. Pozdrawiam i czekam na kolejne odcinki :)
@14bommerlunder11 жыл бұрын
Świetny film! Szkoda tylko, że nie będę mógł spróbować piwka...
@FD555510 жыл бұрын
jeżeli chodzi o dwutlenek z fermentacji, można poprowadzić wężyk prosto z fermentora do akwarium, aby dostarczyć roślinom CO2? wtedy lepiej rosną, robiłem tak w przypadku wina, ale wino bylo szybko wypijane i nie leżakowało zbyt długo, nie dojdzie do żadnego skażenia?
@BrowarKopyra10 жыл бұрын
Jak Ci nie zassie wody z akwarium do fermentora, to nie dojdzie.
@BrowarKopyra11 жыл бұрын
Będzie pobieranie gęstwy przy zlewaniu.
@Tomku19 жыл бұрын
Jakie drożdze były użyte że aż tak intensywnie pracowały?
@Pustynna_Burza7 жыл бұрын
a co zrobić, jeśli mam 2 fermentory i są one nieszczelne? tzn jak przeprowadzam fermentacje, to z rurki się nic nie wydziela, tylko widze piane? Czy przez minimalny dostęp powietrza piwo może się psuć? proszę o odpowiedz
@BrowarKopyra7 жыл бұрын
RDWHAHB, czyli Relax Don't Worry Have a HomeBrew.
@Pustynna_Burza7 жыл бұрын
zszedłem dziś do piwnicy, i otwierając wieko od pojemnika wyczuwam zapach zepsutego soku owocowego, jaka może być przyczyna? Drozdze są na górze jeszcze,,a na nich chyba taki ciemny chmiel.Czy jest mozliwe zakażenie od wina, bo w tym pojemniku robiłem też wina ale odkaziłem ,sodą i pirosiarczynem
@MrSoopeel5 жыл бұрын
Jak rozpoznać zakazone piwo? Zastanawiam się, bo ostatnio przy dwóch brewkitach nie odkazalem sprzętu...
@BrowarKopyra5 жыл бұрын
Po pierwsze, jest niesmaczne. A konkretnie, może być skwaśniałe, może mieć nieprzyjemne nuty chemiczne, apteczne, może być przegazowane. Są jeszcze inne bardziej subtelne wady. Ale jeśli piwo ci smakuje, to najprawdopodobniej nie jest mocno zakażone.
@MrSoopeel5 жыл бұрын
@@BrowarKopyra czyli mam zakazone piwo... Czułem, że jest coś nie tak... dziękuję za odp :)
@polishtok11 жыл бұрын
Gdy pryskamy jakikolwiek obiekt desprajem jak dlugo musimy odczekac lub jakie zabiegi musimy wykonać by np. zdezynfekowana lyzke wsadzic w dajmy na to drozdze. Jeżeli dobrze myśle to świeżo spryskana łyżka wsadzona w drożdże zabije również drożdże. Jak to wyglada?
@BrowarKopyra11 жыл бұрын
Spokojnie, wszystkich nie zabije. ;) Ale faktem jest, że trzeba chwilę zaczekać, żeby alkohol zniszczył to co jest na łyżce. Ile? Nie wiem, ja czekam kilkanaście sekund.
@MrCysiu259 жыл бұрын
Co sądzisz o fermentowaniu piwa w balonie winnym?
@MrCysiu259 жыл бұрын
Czy spełni swoją funkcję?
@SkriptzSome8 жыл бұрын
Spełni. Oczywiście trzeba się upewnić jak z jego pojemnością itd. No i większość balonów nie ma kraniku, ale to przyjemny dodatek, a nie obowiązek :D
@BrowarKopyra8 жыл бұрын
Nie kranik jest problemem, a wąski otwór. Umycie balona z żywic chmielowych to nie jest łatwa sprawa. Poza tym oczywiście się nadaje.
@KrissdeBurg8 жыл бұрын
Witam. Mam pytanie. Nastawiłem pilsa brew kit Gazdawy. Po 13 dniach trzymania w temp 12-15C co 20 min słuchać słabe bulgotanie. Na powierzchni lekka piana (wcześniej była większa). Chciałbym przestawić na cichą fermentację ale BLG wskazuje 20. Co powinienem teraz z tym zrobić?
@BrowarKopyra8 жыл бұрын
KrissdeBurg jakim cudem 20???
@BrowarKopyra8 жыл бұрын
KrissdeBurg to ile było na początku?
@KrissdeBurg8 жыл бұрын
Eureka! Więc tak. Wiem gdzie jest problem. Okazało się że to jest w skali Oechsle'a. Więc czy dobrze rozumuje że trzeba to przeliczyć teraz w następujacy sposób: 20°Oe ÷ 4 = 5°Blg ?
@KrissdeBurg8 жыл бұрын
Nie sprawdziłem tego na początku ponieważ w momencie nastawiania brzeczki nie miałem jeszcze cukromierza.
@BrowarKopyra8 жыл бұрын
Kurde nie wiem, nie używałem nigdy takiego cukromierza.
@SharkKowalski3 жыл бұрын
A czy te "bardzo gorzkie" chmieliny można by użyć przy chmieleniu innego piwa? Ktoś próbował to robić? ;p
@BrowarKopyra3 жыл бұрын
Nie. Jeśli już, to chmiel po chmieleniu na zimno można użyć do chmielenia na goryczkę. Robiliśmy takie numery w Widawie jak był kryzys z chmielem.
@fasadakarpik11 жыл бұрын
Kiedy filmik z zacierania ze słodów???
@mlody9698 жыл бұрын
Jak to jest Tomek że tutaj przy 24 stopniach mówisz "jak ten stout będzie trochę estrowy to nic mu się nie stanie", a teraz ludzie górniaki fermentują w lodówkach w 13 czy 14 stopniach i podniecają się, że komuś tam fermentowało nawet w 10. Trochę nie rozumiem tego fetyszu niskiej temperatury fermentacji. Oczywiście, czysty profil smakowy, ale po co wtedy w ogóle drożdże górnej fermentacji skoro się robi z nich dolniaki? Wg mnie po to właśnie są drożdże górnej fermentacji aby było trochę tych estrów, aby te drożdże dodawały coś od siebie, a nie zarżnąć je niska temperaturą i cieszyć się z tego że ubiło się to co miały one wnieść. To trochę tak jakby kupić ferrari i przerobić je na gaz. Jakie jest Twoje zdanie?
@BrowarKopyra8 жыл бұрын
Podobne. Oczywiście w stylach mocno chmielowych warto trzymać estry na wodzy, chociaż już bardzo trendy ostatnio New England IPA, ma się opierać m.in. na estrach właśnie.
@mlody9698 жыл бұрын
Tomasz Kopyra Wiadomo, nie ma co przesadzać, bo im wyższa temperatura to też tym więcej wyższych alkoholi. W zeszłą sobotę uwarzyłem coś w okolicy APA, z tym że na słodzie pilzneńskim i odrobinie pszenicznego, zamiast 16 blg wyszło mi 18, ale właśnie sobie fermentuje w 19 stopniach na gęstwie z US-05 i myślę, że nie ma potrzeby schodzenia niżej.
@mrozu133710 жыл бұрын
Jeżeli chodzi o światło słoneczne, skunksy itd: Czy taka fermentacja może odbywać się w piwnicy, ale z oknem? Promienie słoneczne nie padają bezpośrednio na fermentor, ale w samym pomieszczeniu jest dość widno (taki letni wieczór).
@patrykmikos3951 Жыл бұрын
Przykryj go czymś i będzie ok
@tomaszblecharski842310 жыл бұрын
zabiłeś drożdże gorącą butelką:-)
@BrowarKopyra11 жыл бұрын
Jakby nie było sensu jej przeprowadzania, to bym jej nie przeprowadzał. Jak będę zlewał piwo na cichą, to wszystkie zalety cichej wyłożę.