Jak zostać mechanikiem lotniczym?

  Рет қаралды 6,107

Damian Smigielski

Damian Smigielski

Күн бұрын

Пікірлер: 67
@SkArPeTa__
@SkArPeTa__ Жыл бұрын
Cóż , ja mam dopiero początek 😉 Kierunek Technik Mechanik Lotniczy i powiem wam że jest frajda !
@profesorchris
@profesorchris 4 жыл бұрын
Tyle zachodu tylko po to żeby wycinać nieco większe katalizatory. Musiał bym to sobie poważnie przekalkulować! A teraz tak całkiem serio czy mając wąską specjalizację nie udziela się w pewnym momencie rutyna? Jak to jest?
@damiansmigielski
@damiansmigielski 4 жыл бұрын
WIesz.. my tu jesteśmy trochę mniej eko i nie mamy katalizatorów. Nie ma czego wycinać. Do tego jeszcze nawet się nie da nic wykręcić bo, po pierwsze do niczego nie pasuje, po drugie same calowe śrubki ;-) Rutyna cię dopada jak się migasz od roboty. Wbrew pozorom samoloty usterkują i trzeba się nimi czule zajmować. Ciągle coś... więc jak czuwasz nad nimi to miejsca na rutynę nie ma. A jeśli pracujesz w hangarze a nie na starcie to jest chyba jeszcze ciekawiej. Polecam.
@MinSziHo
@MinSziHo 4 жыл бұрын
Wąską specjalizację, to mają zawodowi maneciarze. Piloci, znaczy się. Tak, to nie żart. Mechanikowi na rutynę narzekać trudno...
@Vendorowicz
@Vendorowicz 4 жыл бұрын
Oczywiście, są pewne rzeczy które robi się codziennie lub raz w tygodniu i to jest trochę rutyna. Jednak tak jak napisał Damian samoloty się psują i wyzwań jest dość sporo. Jednego dnia wymieniasz koło, drugiego zawór, trzeciego komputer, czwartego robisz jakieś testy, a piątego wgrywasz oprogramowanie. Jak jesteś "B1" to możesz sobie zrobić "B2", jak masz jeden typ, to możesz zrobić drugi. Do tego dochodzą czasem nowe silniki itp. itd. Nauka całe życie, ciągle coś nowego.
@listonoszpat233
@listonoszpat233 3 жыл бұрын
@@damiansmigielski I wszystkie silniki odrzutowe są w układzie calowym robione ? te nowe też ?
@damiansmigielski
@damiansmigielski 3 жыл бұрын
@@listonoszpat233 całe samoloty są calowe. Nie tylko silniki. Ciekawe czy Rosjanie już się przestawili na cale czy dalej metrycznie. Mam na myśli maszyny pasażerskie bo w wojsku to nie sądzę.
@czarnyalibaba7107
@czarnyalibaba7107 2 жыл бұрын
Port lotniczy w Radomiu otworzyło rekrutacje na mechanika, muszę się tam dostać 😄
@szymonmojski9872
@szymonmojski9872 3 жыл бұрын
Bardzo pomocny filmik,mam nadzieje że będzie ich więcej.Pozdrawiam
@damiansmigielski
@damiansmigielski 3 жыл бұрын
Tylko o czym opowiadać? Podrzuć kilka tematów.
@szymonmojski9872
@szymonmojski9872 2 жыл бұрын
@@damiansmigielski mam pytanie czy tytuł inżyniera lotniczego robi jakąś rożnicę w pracy mechanika lotniczego,czy łatwiej jest awansować albo zdobywać nowe licencje?
@damiansmigielski
@damiansmigielski 2 жыл бұрын
@@szymonmojski9872 jeśli uczelnia ma PART 147 to możesz ubiegać się o licencję już po trzech latach. Możesz też wystąpić o raport uznania wiedzy do ULC i niektóre moduły do licencji będą ci zaliczone na podstawie ocen ze studiów. Jeśli uczelnia nie ma PART 147 to ukończenie na niej studiów nic ci nie daje z punktu uzyskania licencji mechanika. Jeśli chodziło awansowanie to nikt nie patrzy na dyplomy. Musisz być dobry w tym co robisz. Jedynie gdybyś chciał wykładać na kursach na typ statku powietrznego to wyższe studia i ukończenie szkolenia na typ uprawniają cię do prowadzenia zajęć. W takim wypadku nie jest ci potrzebna licencja. Ja byłem w takiej sytuacji.
@impenetrable2
@impenetrable2 Жыл бұрын
A mnie interesuje mniej szlachetna kwestia, czyli finanse - czy jest możliwe przebranżowienie się kogoś, kto juz ma jakies życie i jakąś pozycje w innym zawodzie, ale chciałby pójść w kierunku lotnictwa? Jakie są koszty podstawowych uprawnień, a co ważniejsze - czy te 5 lat wymaganej praktyki są opłacane w sposób umożliwiający utrzymanie się, badz czy da sie w jakims stopniu przygotowywać i uzyskiwać wiedzę i doświadczenie jednocześnie wykonując inny zawód? Czy jest to ścieżka i zawod tylko dla ludzi zaraz po szkole na utrzymaniu rodziców, badz z na tyle komfortową sytuacją finansową, ze przez kilka lat mogą zarabiać niewiele lub wcale? Bardzo mnie interesuje jak to wygląda od tej strony. Pozdrawiam
@damiansmigielski
@damiansmigielski Жыл бұрын
To wszystko zależy ile w tym obecnym życiu człowiek zarabia... Ja pięć lat temu zacisnąłem zęby (mając 44 lata) i dałem radę. Jest ryzyko, jest zabawa. Po pięciu latach ogarnięty człowiek będzie miał licencję z wpisanym do niej co najmniej pierwszym typem statku powietrznego. A to już jest dobry pieniądz. Obecnie na rynku jest ssanie... Ale trzeba polubić pracę w systemie zmianowy w świątek, piątek i niedzielę. Na pewno to nie jest robota dla każdego.
@impenetrable2
@impenetrable2 Жыл бұрын
I widzisz, to jest cenna informacja - dziękuję za nią. Zmiany są zaletą. Pracuje w czterobrygadówce od lat i uważam to za najlepszy mozliwy system - zwłaszcza dla kogos, kto w ramach dodatkowego zajęcia prowadzi malutki warsztat samochodowy i lubi funkcjonować w godzinach nietypowych dla większości ludzi. ;)
@aleksandramanecka624
@aleksandramanecka624 3 жыл бұрын
Panie Damianie a jak wygląda sytuacja dla osób po kierunku mechanicznym na studiach? Czy mgr inż. mechaniki i budowy maszyn ma jakąś "ulgę" z racji zrealizowanych na studiach treści (oczywiście różnych ze względu na wybór specjalności, ale zakładając, że nie była ona lotnicza) ?
@damiansmigielski
@damiansmigielski 3 жыл бұрын
Z tego co wiem nie ma ulgi... Trzeba będzie popracować pięć lat do licencji ;-)
@witam.3713
@witam.3713 2 жыл бұрын
@@damiansmigielski jeżeli dana uczelnia ma odpowiednie kwalifikacje, to może zaliczyć niektóre moduły. Są uczelnie co zaliczą wszystkie lub prawie wszystkie moduły
@damiansmigielski
@damiansmigielski 2 жыл бұрын
@@witam.3713 wskaż te uczelnie
@gabrielas6940
@gabrielas6940 Жыл бұрын
A po POLLUB ze specjalizacją na śmigłowce?
@Vendorowicz
@Vendorowicz 4 жыл бұрын
Pozdrowienia z LST ;) Umknęła Tobie po drodze kategoria "A". Dobrze by było jeszcze wytłumaczyć, że praca mechaników podzielona jest na "liniówkę" i "bazówkę" oraz co się wiąże z tymi rodzajami obsługi. No i jeszcze tak jak mówiłeś mamy "blacharzy" w zawodzie - to też ciekawe zajęcie.
@damiansmigielski
@damiansmigielski 4 жыл бұрын
Coś tam dogram za jakiś czas 😉 Jak się pracuje do góry nogami? Pozdrowienia z DAD 👍🏻
@Vendorowicz
@Vendorowicz 4 жыл бұрын
@@damiansmigielski U nas zimno i wieje! Niedługo powrót na hangar na "bazówkę" to się ogrzejemy ;) Czekam na kolejne filmy, trzymaj się w DAD!
@damiansmigielski
@damiansmigielski 4 жыл бұрын
@@Vendorowicz u nas leje i leje i leje ale jest ciepło. Tylko liniówka więc ciągle wylewasz wodę z butów.
@SzymonP02
@SzymonP02 3 жыл бұрын
Witam, dzięki za film i wiedzę przekazywaną. Stoję przed wyborem uczelni... Czy awionika to dobry i przyszłościowy kierunek? Jest problem dla inżyniera awionika w znalezeniu pracy czy bezproblemowo?
@danking6339
@danking6339 3 жыл бұрын
Jak skończyłem dopiero technikum o profilu mechanik lotniczy i chce obrazu pracować na lotnisku to gdzie składać CV? Jak przebiega rekrutacja? Na jakim poziomie musi być mój angielski na początku kariery? Czy potrzebuje jakiś dokumentów np. K sanepidowska?
@outsid3r4
@outsid3r4 4 жыл бұрын
Super materiał Damianie. Wesołych Świąt i pozdrowienia z Zagłębia 🤟
@Ironek250
@Ironek250 3 жыл бұрын
Lotnicze pozdrowienia dla pracowników LOTAMSow szczegolnie tych po MEiLu :) Rocznik 2012-2016 :D
@micha6712
@micha6712 3 жыл бұрын
Panie Damianie proszę o pomoc. Jestem po liceum ogólnokształcącym, zrobiłem sobie przerwę roczną przed studiami by na nie dorobić. Na ten moment odłożone mam 50 tyś. Chciałem pójść na pilotaż w Dęblinie ale jeśli nie otrzymam badań na 1 klasę to chciałbym zostać mechanikiem lotniczym z licencją B1.1 w takim przypadku juz nie ma sensu iść na studia tylko od razu na pomocnika fittera. Na jakie wynagrodzenie może liczyć pomocnik czy w ogóle może na nie liczyć i ile wyniesie koszt szkolenia na typ wraz z egzaminem czy to pokrywa firma w której jest się na umowie. Chcialbym wiedzieć czy kwota jaką odłoże będzie wystarczająca by pracować przy samolotach.
@hatiz25
@hatiz25 Жыл бұрын
I jak ci poszło?
@micha6712
@micha6712 Жыл бұрын
Byłem w Dęblinie ale zrezygnowałem bo mam pracę w której jestem sobie szybciej odłożyć na pilotaż niż to by było drogą przez studia. I po drugie to nie ryzykuje tym że sie bym nie dostał przez przesiew na specjalność.
@hatiz25
@hatiz25 Жыл бұрын
@@micha6712 w tym roku piszę maturę i właśnie zastanawiam się czy iść na studia lotnicze czy robić licencję prywatnie. Z jednej strony po studiach zawsze jakieś dodatkowe wykształcenie.
@micha6712
@micha6712 Жыл бұрын
Jak studia to powiem Ci że ważne przedmioty to angielski, matematyka i fizyka. Jeżeli zależy Ci tylko na karierze mechanika to żeby się na niego "dostać" w zasadzie to tylko wystarczy pozaliczać przedmioty na trójki i nic więcej nie potrzeba bo liczba miejsc na specjalność nie jest ograniczona, inaczej jest jak chcesz się dostać na pilotaż. Miejsc na pilota jest około 20 a studia zaczyna co roku około 150 osób. Każdy z nich a na pewno większość chce dostać się na pilotaż. O tym czy się dostanie decydują punkty w rekrutacji, są to punkty za dodatkowe godziny wylatane ponad to co potrzeba na PPL oraz za średnią ocen za pierwsze trzy semestry. I z tego co byłem na studiach i się zorientowałem to kluczem będą mieć oceny i tu najważniejsza jest fizyka. Tylko że na studiach fizyka ta którą rozumiesz ze szkoły sredniej rozbije się na inne przedmioty na fizykę, mechanikę, elektrotechnikę i wiele innych. I pomysl sobie ze z jednej strony masz studenta który nie miał fizyki rozszerzonej w szkole sredniej a drugi miał. Ogrom nauki dla jednego a dla drugiego jest diametralny. I ten co fizykę miał osiągnie lepsze wyniki, to przełoży się na średnią i to on dostanie się na pilotaż a ten drugi nie. Rozpisałem się tylko dlatego bo Ci co nie rozszerzali przedmiotów które wymieniłem na początku są niestety spisani na straty, nie ma opcji że będą mieli lepsze oceny i w semestr studiów nadrobią to co ktoś się uczył 3 lata. Tak więc jeśli pilotaż to musisz być po rozszerzeniach, jeśli mechanik to spokojnie możesz spać i się dostaniesz bylebyś był był stanie zdać przedmioty.
@gabrielas6940
@gabrielas6940 Жыл бұрын
A jak jest po studiach mechanika i budowa maszyn ze specjalizacją śmigłowce?
@damiansmigielski
@damiansmigielski Жыл бұрын
Czy twoja szkoła miała PART-147?
@gabrielas6940
@gabrielas6940 Жыл бұрын
@@damiansmigielski politechnika lubelska to chb nie
@damiansmigielski
@damiansmigielski Жыл бұрын
@@gabrielas6940 to jeszcze zadzwoniłbym do ULC
@michasochaczewski4302
@michasochaczewski4302 4 жыл бұрын
trochę za cicho, na szczęście mam wzmacniacz i mogę sobie zrobić głośniej, ale inni mogą mieć problem. fajnie że wytłumaczyłeś to jakimś stopniu, czyli nie wystarczy tak jak mechanik samochodowy mieć jakieś doświadczenie i bez znajomości dokładnego modelu zajmować się naprawą.
@damiansmigielski
@damiansmigielski 4 жыл бұрын
Mechanik samochodowy też lepiej żeby dokładnie znał model auta, którym się zajmuje.
@michasochaczewski4302
@michasochaczewski4302 4 жыл бұрын
@@damiansmigielski często tak, choć nie zawsze, wiele rzeczy jest powtarzalnych jak wymiany płynów silnika, skrzyni biegów itd. klocków, tarcz, świec zapłonowych itd. do czego moim zdaniem nie trzeba specjalizować się w danym modelu, choć w bardziej skomplikowanych modelach większa wiedza się przydaje
@Piotrbaz
@Piotrbaz 4 жыл бұрын
gratuluje pracy, która jest pasją
@damiansmigielski
@damiansmigielski 3 жыл бұрын
Dziękuję. Niestety pandemia może zakończyć tę sielankę.
@dsacaasca8837
@dsacaasca8837 3 жыл бұрын
@@damiansmigielski panie jaka pandemia
@damiansmigielski
@damiansmigielski 3 жыл бұрын
@@dsacaasca8837 jak zwał tak zwał. Sytuacja jest bardzo słaba
@dsacaasca8837
@dsacaasca8837 3 жыл бұрын
@@damiansmigielski dokladnie tym bardziej ze w marketach gdzie ludzie na ludziach tam nie ma tego inteligenta a w samolocie gdzie o wiele mniej ludzi juz ostro grasuje
@youtuberxd
@youtuberxd 3 жыл бұрын
Siema czemu Nic nowego nie nagrywasz
@listonoszpat233
@listonoszpat233 3 жыл бұрын
Damian a ta wstawka na końcu to zapowiedź że będziesz robił papiery na Łotariewy D18 ? :-) Gdzie chodziłeś do Technikum ? bo w Mielcu też była budowa płatowców.
@damiansmigielski
@damiansmigielski 3 жыл бұрын
Na D18 to raczej nie. Do technikum chodziłem w Warszawie przy ulicy Wiśniowej
@BartasVAG
@BartasVAG 4 жыл бұрын
Cześć Damianie pamiętam Cię z tv i zawsze oglądałem Twój program.Życzę wszystkiego dobrego spełnienia marzeń Zdrowych Wesołych Świąt.Pozdrawiam😊
@damiansmigielski
@damiansmigielski 4 жыл бұрын
Bardzo dziękuję. Wszystkiego dobrego!
@Micha-vm1vb
@Micha-vm1vb 3 жыл бұрын
Fajny poradnik tak trochę, ale teraz już więcej wiem bo sam kończę technikum jako awionik i już mniej więcej wiem w jaką stronę iść po szkole i jak się dostać do takich uprawnień
@damiansmigielski
@damiansmigielski 3 жыл бұрын
Teraz będzie ci chyba ciężko... Lotnictwo leży na łopatkach. Trudno powiedzieć czy się szybko podniesie.
@zbyszekbenek1728
@zbyszekbenek1728 3 жыл бұрын
Charakter twojej osoby pasuje do mechanika lotniczego.Pozdrawiam
@bodzio7843
@bodzio7843 2 жыл бұрын
Mógłbym zadań Panu kilka pytań i napisać do Pana? :)
@Mlodziach
@Mlodziach 4 жыл бұрын
A jest szansa na jakiś filmik podczas dnia pracy, czy nie można pokazywać serwisu samolotu?
@damiansmigielski
@damiansmigielski 4 жыл бұрын
Moim zdaniem można pokazywać, ale... Zapraszam na kanał LOT AMS. Tam jest kilka ciekawostek ;-)
@kamilskalec3009
@kamilskalec3009 3 жыл бұрын
Czy te 13 modułów jest płatnych oraz czy mogę pracować cały czas jako pomocnik jeżeli nie zamierzam podjąć tych modułów? Planuje iść do LST obecnie jestem w technikum lotniczym profil technik mechanik lotniczy z partem 147
@damiansmigielski
@damiansmigielski 3 жыл бұрын
U nas w firmie jest tak, że jeśli jesteś zatrudniony na umowę o pracę to za moduły nie płacisz. W innym przypadku egzamin kosztuje chyba coś koło 304 złotych. Możesz robić w Chełmie. Tam razem z kursem robisz moduł za 1200 zł. Ceny przybliżone.
@mechanikoblatywacz2365
@mechanikoblatywacz2365 Жыл бұрын
Cholernie zazdroszczę pracy przy samolotach , szkoda że za moich czasów jedynym wejściem w lotnictwo było wojsko.
@Gregor385
@Gregor385 3 жыл бұрын
a jest jakas inna droga niz technikum?
@damiansmigielski
@damiansmigielski 3 жыл бұрын
Tak jak mówię w filmie. Technikum z PARTem daje to, że wystarczy pracować trzy lata do otrzymania licencji. Bez tego trzeba pracować pięć lat. Dwa lata różnicy.
@Gregor385
@Gregor385 3 жыл бұрын
Rozumiem tylko czy realnie przyjmą kogoś do pracy mechanika bez technikum?
@damiansmigielski
@damiansmigielski 3 жыл бұрын
@@Gregor385 teraz niestety nadeszły takie czasy, że nikogo nie przyjmą.
@LukaszKusak
@LukaszKusak 3 жыл бұрын
Hej. Szukam mechanika lotniczego do przeprowadzenia rozmowy i nagrania filmiku. Mechanika od małego lotnictwa. Zapraszam do mnie i na priv.
@SzymonP02
@SzymonP02 3 жыл бұрын
Witam, dzięki za film i wiedzę przekazywaną. Stoję przed wyborem uczelni... Czy awionika to dobry i przyszłościowy kierunek? Jest problem dla inżyniera awionika w znalezeniu pracy czy bezproblemowo?
Jak Zostać Diagnostą Samochodowym?
11:17
Diagnosta Maciek
Рет қаралды 1,9 М.
Apostołowie druciarstwa
19:10
Damian Smigielski
Рет қаралды 2,6 М.
1% vs 100% #beatbox #tiktok
01:10
BeatboxJCOP
Рет қаралды 67 МЛН
The Best Band 😅 #toshleh #viralshort
00:11
Toshleh
Рет қаралды 22 МЛН
Cat mode and a glass of water #family #humor #fun
00:22
Kotiki_Z
Рет қаралды 42 МЛН
Jak uruchamia się samolot pasażerski?
6:29
Damian Smigielski
Рет қаралды 73 М.
MINUSY BYCIA PILOTEM
7:24
Paweł Matwijczyk
Рет қаралды 28 М.
Czym smarować łańcuch w motocyklu?
13:26
Damian Smigielski
Рет қаралды 16 М.
Dlaczego większość linii teraz upadnie?
10:23
Samoloty
Рет қаралды 205 М.
5 Things That Suck About Being An A&P Aircraft Mechanic.
10:35
Bryce Builds It All
Рет қаралды 102 М.
1% vs 100% #beatbox #tiktok
01:10
BeatboxJCOP
Рет қаралды 67 МЛН