Žasnu nad tím, jak dokážete nad matematikou přemýšlet a ještě jí podat ostatním tak, že je to baví a začne zajímat! :) Vím o čem mluvím, na střední škole jsem matematiku nesnášel, na vysoké škole jsem objevil Vaše videa a školu úspěšně dokončil a ještě mě matika začala bavit až tak, že jsem si večer počítal derivace a integrály jen tak pro zábavu, díky za to! Pokračujte v tom, co děláte, je to naprosto skvělý :)
@jerryrose7 Жыл бұрын
Marku, vaše videa sleduju velmi rád. Efektivní výklad v zábavném podání. Člověk se naučil něco tupě používat, ale o důkazy se příliš nestaral, zvlášť u něčeho zdánlivě triviálního, jako je právě Pythagorova věta. Díky za vaši práci. 🙂
@Cathy_WH2 жыл бұрын
Gratulujeme k zasloužené ceně :) S Vašimi videami nám ta matika v osmičce jde opravdu lépe ;) :)
@marekvalasek72512 жыл бұрын
Moc dekuju :-)
@pavelboucek93042 жыл бұрын
Už na škole jsem Vás sledoval, abych se naučil na testy a teď se dívám abych neumřel blbej. Do školy už nemůžu, takže díky za tento koncept "výuky" na internetu! ;)
@goldasaah71512 жыл бұрын
Gratulujeme k vítězství 👏 Více takových milých učitelů 😁
@ivanabarancova99102 ай бұрын
Taktiež ďakujem za relaxačné videá...
@michaelazabadalova85202 жыл бұрын
Gratuluji moc, jste neej! S Vami matematiku chapu i po 20 letech, co jsem z ni maturovala 🙂
@marekvalasek72512 жыл бұрын
Moc dekuju, Miso :-)
@janprasil79272 жыл бұрын
Takhle jsem nad tím nikdy nepřemýšlel. 🤣 Jako vždy jste ukázal, jak si s jednoduchou a obecně známou rovničkou užít spoustu legrace. 🤣🤗👍
@marekvalasek72512 жыл бұрын
Diky :-)
@ivonaries98912 жыл бұрын
Moc se mi to líbilo, mám tři vnoučata, to se mi hodí. Díky moc!
@Preedy262 жыл бұрын
Mám už pár let po škole, ale vždy se rád kouknu na výuková videa neb se vždy dozvím něco nového a zajímavého :)
@moudry12 жыл бұрын
Gratuluji Vám k ocenění Zlatého Ámose!
@marekvalasek72512 жыл бұрын
Diky.diky.diky. :-)
@bezcisla2 жыл бұрын
Výrok, který teď napíšu je dost troufalý a vybízí k výzvě, aby mi každý dokázal, že to tak není, ale podstata příspěvku bude až ve třetí větě :) Lituji, že matematiku ovládám a že mi jsou matematické funkce a výpočty jasné. Vaše videa jsou na takové úrovni, že to snad nejde nepochopit. Přeju si, aby mi vyšlo to, o čem jsme spolu hovořili, protože s Vámi bych skutečně rád spolupracoval :) Už chápu, jak si připadal známý pana Pecinovského (známého českého lektora programovacího jazyku Java), který o jeho knížce prohlásil podobnou větu - lituji, že už umím programovat, protože bych se rád vše učil právě z téhle fantastické knihy. Mám to skutečně podobné a i když mi videa osobně nic nepřináší, rád si ověřuji, že co chápu, tak chápu dobře a dobře se to poslouchá při práci (jako zvukový podtext). Mimochodem možná to znáte, ale pokud ne, tak si myslím, že se Vám to bude také líbit. Přítelkyně mi letos naježila k vánocům nádhernou knížku (nejhezčí dárek, který jsem z letošních Vánoc dostal). Jmenuje se: "Hádanky a hlavolamy Nikoly Tesly". Vydala to euromedia group a kromě úžasných výrokových, logických, pamětních, postřehových a úvahových příkladů je tato kniha prošpikována právě i zajímavostmi o Nikolu Teslovi (za mě nejchytřejšího muže, co kdy žil). Takže pokud neznáte, doporučuji. Hlavně ty výrokové hádanky jsou perfektní (i když přiznám se, že než jsem došel na ten první případ, tak jsem si to musel párkrát pročíst, protože mě tam některé názvy zmátly).
@danielf37682 жыл бұрын
Wow! Výborné😻
@r.p.j.31722 жыл бұрын
Nenatočil byste i důkaz goniometrických funkcí?
@SimsHacks Жыл бұрын
V jakém smyslu? Dokazují se věty a tvrzení.
@pavelkrajtl64872 жыл бұрын
Jé, máš to na tričku 😲
@marekvalasek72512 жыл бұрын
:-)))
@zbynekcajthaml3374 Жыл бұрын
Paráda 👍
@cikonianiggra14152 жыл бұрын
Je mi 70 let. Ty důkazy bych si nepamatoval. Kdysi na základní třídě asi v 8-čce nebo 9-tce jsem chodil na doučování z matematiky k moudrému pánovi, který mi řekl, že v matematice je si třeba určité množství látky zapamatovat, zbytek se může odvodit. Již nevím jestli ta proporce k zapamatování byla 1/4 nebo 3/4 - asi ta první, čili čtvrtinu je si třeba zapamatovat a 3/4 lze odvodit. Vtip je ten, že si ji skutečně třeba zapamatovat. Není pravda, že žák by neměl se učit nic nazpaměť, jak tvrdila jedna pitomá učitelka /učitelka veřejně hlásala takovou pitomost/. Pythagorová věta patří do kategorie, kterou si je třeba zapamatovat. Je si to možno ulehčit představou tzv. Pythagorových kalhot, ale v tomto případě by se muselo jednat o rovnostranný pravouhlý trojuhelník. Každý kdo si ty Pythagorovy kalhoty nakreslí pochopí, o čem mluvím. Pokud se jedná o cizí slova, je tam zapojena rovněž paměť. Všichni lidé vědí co je auto, ale většina již neví, že starořecky autos znamená sám. Polsky se auto jmenuje samochod, to znamená sám se pohybující, chodící. Ve věci cizích slov již se oplatí mrknout se do slovníku cizích slov s etymologii, to jest s udáním původu slova. Dozvěděli byste se co znamená odlučitelná předpona auto-. Právě znamená již zmíněné "sám". Tak to je i v případě mnoha jiných slov, kde se oplatí sáhnout pro řečený slovník. Tak např. slovo auto, ta oddělitelná předpona se vyskytuje i u takového slova jako je autokracie, které se skladá z dvou části - autos a kratos: sila, moc vláda. Autokracie je vláda jednoho panovníka, čili absolutismus. Takže v případě když se setkávate s cizím slovem poprve a již znáte jeho část můžete odhadnout na základě toho i jeho význam a nejedná se o odhad významu, ale důležitější je zapamatování si toho slova. Nyní si lidé zapamatovávají celá cizí slova, aniž by věděli co znamenají jejich skladebné součásti, tím pádem si tato slova mnohdy moc dlouho nepamatují. Pak nakonec by bylo asi záhodno říci, že by bylo dobře se naučit latinu a starořečtinu - tak tomu bylo na gymnaziích ještě před sto lety. Absolventi gymnazii se učili především myslet, učili se důkladnosti myšlení. Víte jaký je rozdíl mezi středověkem a dnešní dobou? Ve středověku každý učenec uměl latinu /alespoň toto uměl/. Dnes každý blb umí /většinou špatně, čili neumí/ angličtinu. Dnešní školství latinu ani starořečtinu nepotřebuje. Tyto jazyky učily myslet. Asi dnešní doba moc nepotřebuje lidi, kteří by přemýšleli. V latině jsme se učili i přísloví, která jsou platná stále - např. Nihil novi sub sole - nic nového pod sluncem. Takové přísloví před sto lety znal každý maturant. Dnes maturant toto přísloví neumí ani správně říct anglicky /neříkám, že každý/. Starořecky v minulém režimu již se bohužel neučilo.
@SimsHacks6 ай бұрын
Ptáte se ve videu, co v důkazu chybí. Chybí druhá implikace. Pythagorova jakožto planimetrická poučka je ekvivalence. Trojúhelník je pravoúhlý s pravým úhlem u vrcholu C právě, když c² = a² + b².
@luciakinska97422 жыл бұрын
Jej, gratulujem k takému nadšeniu k matematike 😁. So mnou moje nadšenie nezdieľal nik z mojich rovesníkov, snáď na pár jedincov, keď bolo treba spraviť semestralnu skúšku 🙈. Snáď sa mi podarí nadchnúť moje potomstvo 😁
@redwine1980a Жыл бұрын
Škoda, že za našich let takový forma výuky ani zdroje k získávání nebyly...museli jsme si to domýšlet až po různých olympiádkách... Skvělá a zábavná forma výkladu..
@ivankovac692 жыл бұрын
Skvele!😀
@TheElafis2 жыл бұрын
Důkaz pythagorovky se mi líbil v IQ landii, 3uhelník a čtverce nad stranami byli duté a v nich uzavřená barevná voda o objemu 3ku. pouhým otočením okolo své osy voda přetekla z 3ku do čtverců či naopak
@marekvalasek72512 жыл бұрын
Jojo. Ten je absolutne skvelej. Taky se mit moc libil.
@janaja71992 жыл бұрын
Velká gratulace!!!!
@olkobolko28102 жыл бұрын
GRATULUJEME K CENE!!!!! Som si hovoril, že tie trojuholníky nad tým pravouhlým trojuholníkom vyzerajú ako štvorce :D :D Kto sledoval Zlatého Ámosa pochopí :D
@marekvalasek72512 жыл бұрын
Jojo. Kdyz jsme to zkouseli, tak to bylo tak 50 na 50. V pulce pripadu jsem to podelal :-). No ale co.
@MarianVojtko-mariasoft2 жыл бұрын
Už je to dávno, čo som sa trápil s matematikou a vzorcami. No, pri tom dôkaze mám pochynosť: či platnosť úpravy výrazu 10:57 (a+b)^2=a^2+2ab+b^2 sa nedokazuje práve pythagorovou vetou? (Tak sa mi to akosi marí...) V tom prípade by to bol dôkaz postavený na sebe samom.
@MynecraftCZ2 жыл бұрын
(a + b)^2 = (a + b)(a + b) = a^2 + ab + ba + b^2 = a^2 + 2ab + b^2 ve kterém kroku by podle vás byla potřeba pythagorova věta?
@MarianVojtko-mariasoft2 жыл бұрын
@@MynecraftCZ Máte pravdu. Asi si to zle pamätám - od mojej maturity už Zem 35 krát obletela Slnko, a za ten čas už som s touto oblasťou matematiky nemal bližší kontakt. Nuž, ale naša matematikárka bola "iná trieda", takže ani nevylučujem, že sa k tej pythagorovej vete v dôkaze predsa dostala. ;-)
@milosrybar55672 жыл бұрын
tomu pánovi chybí koruna na hlavě :) gratulace, Marku :)
@xd_metrix2 жыл бұрын
Čau, vypočítá někdo tento příklad: Součet stran pravoúhlého trojúhelníku má 18 cm a součet druhých mocnin každé jeho strany dá dohromady obsah 128 cm², jaký je obsah trojúhelníku ?
@xd_metrix2 жыл бұрын
@@Petrkowal Smím vědět jak, protože já na to nepřišel 😀
@LevelUpGA2 жыл бұрын
Zadání 18=x+y+z, 128=x²+y²+z² a víme že je pravoúhlý, je nám jedno která strana je která, takže řekněme že z je nejdelší, musí platit x²+y²=z² a máme 3 rovnice a 3 neznámé a good luck 😅👌3. se dá dosadit do 2. a získáme z a pak zbytek a výsledný obsah je taky vpoho
@josefdusek9646 Жыл бұрын
Proč součet vnitřních úhlů v trojúhelníku dává 180 stupňů? (Používá se to v důkazu a kdyby to neplatilo, tak by neplatil ani tento důkaz Pythagorovy věty.)
@martinTintin4762 жыл бұрын
Super. Když to máte i ve znaku, znaku matematicator.
@wanous782 жыл бұрын
Já tomu nerozumím!!! To fakt někdo na ZŠ nechápe Pythagorovu větu?! Tak to pak naše školství jde pěkně do řiti!
@amadeusbm2 жыл бұрын
Nepochopil si. Video sa zaobera DOKAZOM. Na Matfyze je predmet, zvany Matematicka analyza, ktora sa zaobera DOKAZOVANIM toho, ci nieco je naozaj pravda. A to je dolezite. Dokaz Pytagorovej vety hovori o tom, ze Pytagorova veta je pravdiva v tom, co tvrdi.
@wanous782 жыл бұрын
@@amadeusbm Do pičky májovéj já to preci nerozporuju. A ni snahu pana profesora . Jen mi příjde debilní, že někdo musí dělat video, o takové banalitě. Kapišto?
@SimsHacks2 жыл бұрын
@@amadeusbm proč zrovna jen matematická analýza? Ve všech předmětech na matfyzu se drtivá většina tvrzení dokazuje.
@janhobza41662 жыл бұрын
Supr video
@metronas Жыл бұрын
Ten důkaz je tak dobrej, že si ho dal na tričko...
@msumbera2 жыл бұрын
Jste dobry Kantor
@velkymaly17862 жыл бұрын
Vždycky jsem to bral přes Eukleidovy (Euklidovy?) věty. A v pohodě.
@SimsHacks2 жыл бұрын
Marek už se v jednom z dřívějších videí přiznal, že vůbec nezná a nevyuučuje Euklidovy věty 🤣
@vladagalowitz81642 жыл бұрын
Prosím a nevím jak. Kdy bude ,,Hůl do vod ponořená, zdá se býti nalomená,,
@adamhorak23372 жыл бұрын
Nazdar datel.gratuluji....
@marekvalasek72512 жыл бұрын
Nazdar Adame. Diky moc :-)
@adamhorak23372 жыл бұрын
Teď koukám že existuje ještě jeden KZbinr Marek Valášek kterému se říká datel....nezaměňovat prosím..tomuhle fajn kamarádovi jsme přezdívku datel dali o mnoho let dříve...svět je teď zvláštní místo
@LevelUpGA2 жыл бұрын
Tento ale točí déle a je to největší šéf na planetě 💪😎🏆
@marekvalasek72512 жыл бұрын
Nazdar Adame :-). Tyjo. To cumim jak puk. To je prekvapeni. Jal ses dostal k memu videu:-))))
@NothyyOnTheTop2 жыл бұрын
pythagorova věta je celkem lehká (pro mě) , pokud neni v prostoru :D
@yamato84812 жыл бұрын
Jsem dlouho ze školi ale vy jste opravdu výborný učitel na pythaogorovku jsem nachytával možné studenty naší střední školy když jsem pomáhal při dnu otevřených dveří. Dětem a mnohdy i přítomným rodičum stačilo naspat že pravý úhel je u bodu A a ejhle už byl problém. Je velmi příjemné vidět někoho koho takhle baví matika
@Ivkanatka2 жыл бұрын
..ze školy 😂
@TheSalemSaberhagen2 жыл бұрын
Ještě bych odstranil slovo TAJDLE a bylo by to dokonalé.
@jsemvomer90562 жыл бұрын
To je hodne fajne
@prahatarpraga35542 жыл бұрын
Frajer
@steve64462 жыл бұрын
vedatori , vymazať vám tie skúšate hlavy , aby ste nevymysleli ptakoviny
@vladimirbrada51432 жыл бұрын
Kecy o nicom
@r.p.j.31722 жыл бұрын
A nestačilo by prostě umocnit ty odvěsny, sečíst je, výsledek odmocnit no a pak si prostě jen změřit tu přeponu, jestli to vychází?🤣
@marekvalasek72512 жыл бұрын
To je krasny fyzikalni pristup. Mam hypotezu. Udelam predikci. zmerim jestli to tak vychazi. Pokud ne, hypotezu zavrhnu, pokud ano, zformuluji teorii. Z teorie vyplyvaji dalsi predpovedi, ktere muzu testovat. Jedinej problem toho je ten, ze za 1. Teorie se neda nikdy dokazat. Da se pouze vyvratit. To, ze to overime pro jeden trojuhelnik, neznamena, ze to plati i pro ostatni. 2. Kazde mereni je zatizene chybou. Tj nemame jistotu. Co kdyz jsme to spatne zmerili? Matika ma tu vyhodu, ze veci, ktere dokazeme, jsou platne na 100%(samozrejme v ramci prijatych axiomu).