Medytacja na uzależnienie - Gorące węże w Tybecie - Po co dzieciństwo? | Czytamy naturę

  Рет қаралды 23,039

Copernicus

Copernicus

Күн бұрын

W 140. odcinku "Czytamy naturę" opowiadam o:
1) 01:02 skutkach medytacji (a właściwie mindfulness) dla osób wychodzących z uzależnienia.
2) 13:14 tym, jak zwykły wąż staje się ciepłolubny - historia z Tybetu, ale jakże uniwersalna;
3) 21:17 badaniach nad wydajnością dzieci jako zbieraczy pożywienia: po co tak długo dorastać?
Źródła:
1) Garland, E. L., Hanley, A. W., Hudak, J., Nakamura, Y., & Froeliger, B. (2022). Mindfulness-induced endogenous theta stimulation occasions self-transcendence and inhibits addictive behavior. Science Advances, 8(41), eabo4455. www.science.or...
2) Yan, C., Song, M. H., Jiang, D., Ren, J. L., Lv, Y., Chang, J., ... & Li, J. T. (2022). Genomic evidence reveals intraspecific divergence of the hot‐spring snake (Thermophis baileyi), an endangered reptile endemic to the Qinghai‐Tibet Plateau. Molecular Ecology. onlinelibrary....
3) Pretelli, I., Ringen, E., & Lew-Levy, S. (2022). Foraging complexity and the evolution of childhood. Science Advances. Vol 8, Issue 41. www.science.or...
Materiał powstał dzięki dofinansowaniu ze środków Programu Strategicznego Inicjatywa Doskonałości w Uniwersytecie Jagiellońskim.

Пікірлер: 125
@Dokuzu
@Dokuzu Жыл бұрын
Łukasz to mój 140. odcinek czytamy naturę i za całą Twoją (+operatorów kamery i montażystów) włożoną pracę niezmiernie dziękuję!
@gonzogorf7019
@gonzogorf7019 Жыл бұрын
Dopiero 140? Jak była przerwa to się oglądało po kilka razy co lepsze kawałki! Ten o kiżuczach to z 7 razy widziałem :)
@LukaszLamza
@LukaszLamza Жыл бұрын
A dzięki, dzięki, do usług. Natomiast, żeby była jasność: całe "Czytamy naturę" to dwie osoby: ja i Przemek, który pełni rolę "operatorów kamery i montażystów" i parę innych. ;)
@Dokuzu
@Dokuzu Жыл бұрын
@@LukaszLamza W takim razie Łukasz i Przemek wielki props!
@aniapolakmindfulness
@aniapolakmindfulness Жыл бұрын
"Niezaangażowanie się w to wszystko, niejako wyłączenie z tego równania siebie" ostatnio przyswoiłam nazwę na to coś właśnie "nieuczestnicząca obserwacja". Tak to przynajmniej rozumiem :-) A sieć spoczynkowa - tryb narracji (o sobie) - tak mi się to kojarzy i to rzeczywiście jest przeciwieństwo stanu uważności zwanego stanem "bieżącego doświadczenia" a trenowanie mindfulness (uważności) wzmacnia przebywanie w trybie bieżącego doświadczenia. Dzięki za ten artykuł!
@hubabz
@hubabz Жыл бұрын
Niezwykle ciekawe i, powiedziałbym, nad wyraz niespodziewane tematy odcinka. "Czytamy naturę" zaczyna wchodzić, cholibka, w każdą dziedzinę, sferę i obszar ludzkich aktywności, wiedzy i zwykłej ciekawości, od której przecież wszystko się zaczyna. Nie chodzi o to, że jest coraz więcej filmów z tej serii, jak i tematów, ale że jest pełniej, bardziej mięsiście i wielowymiarowo. Spektrum tego, co związane jest z naszym gatunkiem i naturą, w omawianych artykułach jest olbrzymie. A jeśli chodzi o temat ,,pożytecznego dzieciństwa", tu jestem niezwykle zaskoczony treścią pracy i jej wydźwiękiem. Niesamowite.
@orownik
@orownik Жыл бұрын
bardzo dobrze sie slucha, szczegolnie pierwszej czesci materialu
@mymindmakesnoises
@mymindmakesnoises Жыл бұрын
21:30 Lamża: po co dzieci? a po co to komu? Straż Miejska: dzień dobry xD
@jonaszkubik6550
@jonaszkubik6550 Жыл бұрын
Świetne artykuły fantastyczna prezentacja. Dzięki!
@marcin6987
@marcin6987 Жыл бұрын
Łukaszu opowiesz (może na swoim kanale) coś więcej o medytacji, Twoich doświadczeniach z nią i buddyzmie? Bo temat jest super ciekawy.
@departamentedc564
@departamentedc564 Жыл бұрын
Zgadzam się. Ciekawie pan opowiada. Był pan na vipassana? Dużo medytowal? Medytuje nadal? Efekty?
@LukaszLamza
@LukaszLamza Жыл бұрын
Hm, może... ale nie jestem jakoś wysoko doświadczony, to by było typowo z pozycji "okazjonalnego użytkownika". ;) Buddyzm mnie bardzo mocno interesuje i staram się stale coś na ten temat czytać, ale to jest tak gigantyczny temat i tak skomplikowana filozofia, że czuję się onieśmielony. Ogólnie, kontakt z medytacją i buddyzmem wyrobił we mnie potężną pokorę - co w sumie ma chyba sens, jak się nad tym zastanowić;) - więc nie wiem, czy się odważę coś na ten temat mówić. Mogę ew. podzielić się luźnymi myślami. Pomyślę.
@macpfra
@macpfra Жыл бұрын
Caly mistycyzm to jest nauka oparta na obserwacji. Jak sie na czyms skypisz to sie otwiera wszystko:)
@imaginarium777
@imaginarium777 Жыл бұрын
dzięki za świeże info
@agaagusia4726
@agaagusia4726 Жыл бұрын
Bachorstwo to reakcja organizmu na sprzyjające temu warunki, które tworzą dorośli. Jakie to przyniesie skutki ewolucyjne? Pole do badań otwarte😉
@Potimus_Ripme
@Potimus_Ripme Жыл бұрын
"dzisiejszy odcinek sponsoruje firma Roche- producent fentanylu" Chętnie odpowiem na wszystkie pytania dotyczące uzależnienia i leków opioidowych, ich impaktu na kulturę i politykę w USA. Medytacji nie zażywałem ;)
@kamsolt00
@kamsolt00 Жыл бұрын
Z tą deaktywacja sieci spoczynkowej to już kupę lat temu zostało zauważone. Ale temat faktycznie bardzo ciekawy. Tak samo gdy oglądamy jakieś piękne obrazy, też przedni zakręt obręczy jeśli dobrze pamiętam też istotny w tym równaniu
@MateuszZ1
@MateuszZ1 Жыл бұрын
8:03 a co jeśli rzeczywiście pojawi się tam Łukasz Lamża? Trochę się boję
@igorblade8819
@igorblade8819 Жыл бұрын
Uwielbiam Cię słuchać 👍🍻🍀
@kubacski8454
@kubacski8454 Жыл бұрын
Dzięki za odcinek. Jak zwykle klasa 👍
@x64Joxer
@x64Joxer Жыл бұрын
Dziękuję
@PoetawDrodze
@PoetawDrodze Жыл бұрын
To słucham. I oglądam. 🤠Pan czyta, pan opowiada.
@adamacny4602
@adamacny4602 Жыл бұрын
No, te współczesne dzieci niekoniecznie muszą być bezużyteczne. Taki kilkulatek może nauczyć babcię obsługi telefonu komórkowego czy komputera.
@Mieczywsad
@Mieczywsad Жыл бұрын
Czyli innymi słowy trening mindfulness pomaga zwiększyć wpływ na własne decyzje. Zwiększa samoświadomość i poszerza spektrum możliwości. Te wszelkie medytacje są do siebie podobne. Dla mnie medytacja, to na pewno miły dodatek do życia. Mimo, że robię to dość rzadko, to często jestem pozytywnie zaskoczony skutecznością. Najbardziej mi się to przydaje do kontrolowania zbyt autokratycznego "ja", bo ego lubi poddawać się emocjom i wybiera często mocno wydeptane ścieżki. Móc spojrzeć na siebie z trzeciej osoby to skarb.
@agaagusia4726
@agaagusia4726 Жыл бұрын
Dzieciństwo współczesne cywilizowane to taki odwrócony efekt Pareto: 80% nakładów, 20% pożytku😉
@Heliimat
@Heliimat Жыл бұрын
Dzięki
@dzieckochaosu
@dzieckochaosu Жыл бұрын
Cześć i czołem wszystkim!
@lewsalonowy
@lewsalonowy Жыл бұрын
Hey Lukasz, przyjemnie się Ciebie słucha
@iwanowicz44
@iwanowicz44 Жыл бұрын
Ad dzieciństwa "ciężkiej pracy". Ile te plemiona przeznaczają dziennie na zdobywanie pożywienia? W wieku miejscach podnosi się, że człowiek z plemienia pierwotnego pracuje mniej godzin na dobę niż współczesny "ucywilizowany".
@majster893
@majster893 Жыл бұрын
Czołem Doktorku, dzięki za kolejną porcję ciekawostek! :)
@marekchudy8893
@marekchudy8893 Жыл бұрын
Cześć dobry człowieku.
@kryptusaltonius
@kryptusaltonius Жыл бұрын
Mieszkam w UK i tu dzieci zdobywają pożywienie pukając od drzwi do drzwi już 2 miesiące przed Halloween mówiąc - trick or treat. Raz gdy im nie dałem cukierków to urwały mi klamkę i dzwonek. Taki to pożytek z tych bachorów.
@gonzogorf7019
@gonzogorf7019 Жыл бұрын
to patologia, urwanie dzwonka to nie psikus a wandalizm. :/
@teresalesniak4521
@teresalesniak4521 Жыл бұрын
Nie można takiego wandalizmu zgłosić na policję albo do innych służb zajmujących się dziećmi? Lub do szkoły, bo pewnie wiadomo, do której szkoły chodzą dzieci z danej dzielnicy. Bo jeżeli nikt im nie wytłumaczy, że żle postępują, to będą niszczycielstwo ponawiać i uznają to zachowanie za normę.
@maciejciemborowicz
@maciejciemborowicz Жыл бұрын
Kiedy coś takiego robi dorosły, nazywa się to terroryzmem :). W najlepszym razie rozbojem - "telefon albo wp@#$%".
@gonzogorf7019
@gonzogorf7019 Жыл бұрын
@@teresalesniak4521 w UK to nie działa, tam są pewne warstwy społeczne do których policja nie zagląda. To bardzo rozwarstwione społeczeństwo, klasowe.
@S....
@S.... Жыл бұрын
@@gonzogorf7019 A w których krajach policja by zadziałała?
@BlessoPL
@BlessoPL Жыл бұрын
LOL . Ależ się uśmiałem z rozważań na temat "bachorstwa". Bardzo dziękuję. Dobrze , że nie mam dzieci ;)
@andrzejbo1
@andrzejbo1 Жыл бұрын
No nie wiem. Kilkuletnie dzieci bez znajomości pisma umieją wynajdywać w intrenecie treści, które je interesują. Układanie klocków czy malowanie rozwijają zdolności manualne. Grając w gry można się nauczyć sterowania dronami. Dzieci czasem potrafią wykombinować zaskakujące rzeczy. Często szybko się nudzą, ale jak coś je zafascynuje to potrafią spędzić godziny na nudnych zadaniach. Potrafią malutką konewką podlać wielką grządkę, napełniając konewkę wiele razy, choć mogą też nagle zacząć budować kałużę. Gdyby im podłączyć jakieś elektrody , to produkują tyle energii, że miasto by zasiliły.
@kryptusaltonius
@kryptusaltonius Жыл бұрын
Ja jestem uzależniony od kofeiny, więc zawsze gdy medytuję, to piję kawę.
@0relaxis0
@0relaxis0 Жыл бұрын
pozer
@SuperElwira
@SuperElwira Жыл бұрын
Jestem genialnym dzieckiem i będąc w podstawówce postawiłam teorie, że my w ciągu naszego życia wpływamy na taki ogólny ludzki genom i zmieniamy swój, mutujemy poprzez tryb życia a nie odwrotnie-ale reakcje naturalne są inne niż w labie -dużo zmiennyvh. Oczywiście.mahac swoje geny walczysz tym co dostałeś. Napisalam opowiadanie że ludzie w przyszłości będą żywili się tabletkami i gonili za innowacją w 6 klasie podstawowki: Dziewczynka z elektrodami i kilka innych-sprawdzilo się. Mam nadzieję,że nie sprawdzi się, że będziemy opowiadać wnuczkom co to drzewa bo wysadzicie nas w powietrze fizycy albo ptrujecie pestycydami lub mutantami zombie bo sięwciskacie wszędzie że swoją eugenika genetyczna i techgnozą-tylko patrzeć jak w labie wyprodukują potwora niby superczłowieka a potem resztę wytrują? A dlaczego nie reagujecie na gmo a raporty lekarzy-sponsorzy zabronili amerykanie? Musicie mieć superwizorów-psychologów, bo jesteś neurotycznych i odizolowani i zacznijcie pracować nad ekologią a nie tylko śmiecić i wylewać ścieki a medycynę zostawcie medykom natomiast spektroskopii użyjcie do opracowania metod odwracania reakcji chemicznych i rozkładu śmieci lub recyclingu-ALE NIE ZGADZAM SIĘ ABY ZA NASZYMI PLECAMI POWSTAWAŁA RADOSNA TWORCZOŚĆ I ZMIANA GENOW KURCZAKOW I ROSLIN JADALNYCH ORAZ FLUO I WPROWADZANIE DO PRZYRODY GENETYCZNYCH MUTANTÓW!!!! Ani na krojenie dzikich zwierząt dla info że powstaje nowy gatunek co widać gołym okiem że się przeniósł -waz jest zmiennocieplny. To wiedzą bezużyteczna.
@fibonatic6370
@fibonatic6370 Жыл бұрын
Nie jest prawdą współzależność - im mocniejszy opioid tym mocniejsze uzależnienie. Oczywiście wiele zależy od kryteriów, jakie przyjmiemy do oceny tego zjawiska. Niemniej jednak, niezależnie od tego, mechanizm uzależnienia ma funkcję regulacyjną i wybór substancji przez uzależnionego jest motywowany skutecznością tej regulacji. W związku z tym jest bardzo dużo przypadków uzależnienia np. od kodeiny, która jest ogólnodostępnym narkotykiem bez recepty, a która potrafi bardzo powoli, ale bardzo dotkliwie zniszczyć człowieka. Dzieje się tak dlatego, bo jej subtelne działanie stwarza błędne przekonanie o braku konsekwencji jej używania...do czasu w którym może być za późno na skuteczną interwencję. Innymi słowy - heroina zabija szybko. Kodeina zdaje się odwracać ten proces i powoduje, że nigdy nie zaczyna się żyć.
@konradnsa
@konradnsa Жыл бұрын
O dokładnie tak. Z doświadczenia wiem że powyższy opis mechanizmu pokrywa się z problemem uzależnienia od papierosów/nikotyny.
@fibonatic6370
@fibonatic6370 Жыл бұрын
@@konradnsa tak, papierosy to też bardzo dobry przykład, ale w odcinku była mowa o opioidach, stąd przywołanie kodeiny.
@antroponautus
@antroponautus Жыл бұрын
Europejczycy nie nadają się do medytacji siedzącej. Dla naszego poziomu qrwicy najlepsza jest medytacja w ruchu, na spacerze, w biegu, na rowerze, na hulajnodze, wtedy kiedy nie zwracamy uwagi na dźwięki, muchę chodzącą po nosie i żonę, która z kuchni woła, >>Kochanie czy mógłbyś przyjść na chwilę?
@nibarak2261
@nibarak2261 Жыл бұрын
Cześć i czołem!
@racoon4392
@racoon4392 Жыл бұрын
kiedyś to nie było dzieci 👍
@panikrystyna1
@panikrystyna1 Жыл бұрын
Łukaszu, proszę. Kawa w filiżance. Proszę.😄
@theEskit
@theEskit Жыл бұрын
20:24 - Po co nam dzieci? **straż miejska entering the room** :D
@macpfra
@macpfra Жыл бұрын
Nasz organizm to jest najbardzie skomplikowana maszyna jaka znamy. Uzaleznienie powodoje sztuczny wzrost serotoniny . Medytacja pozwala kontrolowac produkcje hormonow na rzadanie przez nasz organizm. Jezeli sie nauczysz to robic ,nie potrzebne sa srodki z zewnatrz. Ale czlowiek musi miec matematyczny dowod na papierze rzeby uwierzyc .ot cala filozifia. Pozdrawiam
@eisovsky_oltmrs
@eisovsky_oltmrs Жыл бұрын
No to ciach kawka
@MrLukkaso
@MrLukkaso Жыл бұрын
jakie koniec filozofowania? jakie koniec filozofowania?Panie Łukaszu miesiące Panu przypominam,że zaczął Pan filozofowywać na swoim kanale i nie skończył
@LukaszLamza
@LukaszLamza Жыл бұрын
Nie da się skończyć. ;)
@maciej4725
@maciej4725 Жыл бұрын
@@LukaszLamza I po tym poznaje się mężczyznę. ;)
@zofiaagnieszkabiernacka826
@zofiaagnieszkabiernacka826 Жыл бұрын
Mój problem z medytacją polega na tym, że gdy chwilę pozostaję z własnymi myślami, to potwornie się nudzę i już wolę kogoś mądrego posłuchać🤣🤣
@LukaszLamza
@LukaszLamza Жыл бұрын
No bo właśnie trzeba się na dłużej zatrzymać w przestrzeni pomiędzy myślami, tam się dzieją ciekawsze rzeczy niż myśli. :) Proszę sobie spokojnie, powoli, powiedzieć w głowie jakąkolwiek myśl, robiąc długie przerwy między "słowami", np. "Ciekawe. Czy. Będzie. Jutro. Deszcz." A potem jeszcze raz, tylko jeszcze trochę dłuższa przerwa między "słowami". Co się działo w głowie w czasie każdej tej przerwy? Przy odrobinie szczęścia "nic". No to proszę sobie wyobrazić, że takie "nic" się udaje utrzymać pół godziny. To lepsze niż myślenie. :)
@zofiaagnieszkabiernacka826
@zofiaagnieszkabiernacka826 Жыл бұрын
@@LukaszLamza doceniam Pana staranie, ale nie wiem czemu boję się tych przestrzeni między myślowych. Może jestem na wskroś człowiekiem Zachodu, a może wolę po prostu posłuchać jak Pan czyta Naturę😀
@michallaskowski5147
@michallaskowski5147 Жыл бұрын
FMT powinna młodzież stosować jeszcze w gimnazjum, podstawówce , itd ... ale bardziej chyba japoński system edukacyjny mi odpowiada / pasuje , które bym importował z dalekiego wschodu
@robertpawowski2160
@robertpawowski2160 Жыл бұрын
U sarny też już się wykształcił podgatunek polny oprócz istniejącej leśnej
@zenonpompka
@zenonpompka Жыл бұрын
💪
@adam108
@adam108 Жыл бұрын
trochę się zamętu wkradło w naszych współczesnych czasach z tymi anglo-saskimi ternminami i istnieje ryzyko niezrozumienia, ja osobiście bym nie wiązał MINDFULNES z MEDYTACJĄ i MEDYTACJI z MEDYTACJĄ BUDDYJSKA, trening uważności (MINDFULNESS) jest obecny również w buddyźmie, ale celem medytacji buddyjskiej są trwałe efekty (WYZWOLENIE I OŚWIECENIE), czyli coś co wykracza poza jedno życie i powoduje trwałe zmniany w umyśle, a nie tylko jednorazowe uwolnienie się od negatywnych nawyków i tendencji jak to może mieć miejsce w wypdku podobnych metod niezwiązanych bezpośrednio z buddyzmem, ale nim się inspirujących
@jarym3091
@jarym3091 Жыл бұрын
Ciekawe czy będą badania jakie szkody lub korzyści w psychice dziecka taka wczesna praca powoduje .Pan Zanberg i jego zwolennicy produkują mazgajów .Teraz podrostkowi nawet gazet nie wolno sprzedawać nie mówiąc o pracy w ogródku .Niewolnicza praca dzieci mówią.
@payapo1497
@payapo1497 Жыл бұрын
No cóż... po to mamy najpierw te 'bezużyteczne', 'mazgające się' dzieci, aby później mogły one robić np. takie badania jak w "Nature", a nie polować ciągle na jaszczurki czy kopać ziemniaki.
@piotrkowalski1450
@piotrkowalski1450 Жыл бұрын
+
@andrzej9618
@andrzej9618 Жыл бұрын
Dzieciństwo jest do 50 lat
@gonzogorf7019
@gonzogorf7019 Жыл бұрын
a później to niby co? ;)
@fafiklata
@fafiklata Жыл бұрын
21:12 No. Teraz się wreszcie za Ciebie wezmą.
@srebrnykruk
@srebrnykruk Жыл бұрын
Czy znasz Ajahn Brahma? W sumie do ogółu pytanie- kto zna Ajahn Brahm?
@miragatka6263
@miragatka6263 Жыл бұрын
Ja znam ale nie osobiście 😉 Pomógł mi w trudnych chwilach ale są i tacy, którzy uważają, że buddyzm w Indiach, gdzie jest tak dużo biedy, to nie do końca dobra filozofia życia.
@aniapolakmindfulness
@aniapolakmindfulness Жыл бұрын
Ja znam :-) bynajmniej osobiście ;-)
@ellee-k9h
@ellee-k9h Жыл бұрын
a czy medytacja i mindfullness pomoże w 10 letnim uzależnieniu od tramalu/buprenorfiny/clonazepamu ?
@czarnysalceson6700
@czarnysalceson6700 Жыл бұрын
Czy mindfulnes to nie wlasnie owo anglojezyczne tlumaczenie pierwotnego slowa buddyjskiego, ktorego wypadkową dla jezyka polskiego stala sie uwaznosc? Te rodzime i pierwotne jak dociekalem tez tak latwo sie nie przeklada na uwaznosc bo ma silne akcentowanie na pamiec i bardziej zbliza sie ku tlumaczeniu rozczlonkowujacym jedno slowo na "pamietanie siebie". Uwaznosc to taki kompromis w tlumaczeniu tego i tamtego. Proba doslownego tlumaczenia mindfulnes bylaby wrecz kuriozalna
@mymindmakesnoises
@mymindmakesnoises Жыл бұрын
7:00 mózg na standbaju
@mroxygennemroxygenne2939
@mroxygennemroxygenne2939 Жыл бұрын
Mówiąc nieskromnie 20% zakupów do domu w wieku 5 lat nie brzmi jakoś awykonalnie z mojej perspektywy xD 😅
@ratunkuuu
@ratunkuuu Жыл бұрын
q skąd wiesz, że nie pojawiasz się w moich myślach?..
@treeofme1
@treeofme1 Жыл бұрын
Sponsorem ostatniego odcinka byłą pizzeria Dominium, a dzisiaj kawa Segafredo ;)
@g.czeslawowicz
@g.czeslawowicz Жыл бұрын
Do szukających ukojenia w medytacji, poszukiwania zacznijcie np. od "langusta na palmie" YT.
@MateuszZ1
@MateuszZ1 Жыл бұрын
@@g.czeslawowicz >Klecha jako alternatywa dla medytacji xDDDDDDDDDDDDDDD
@g.czeslawowicz
@g.czeslawowicz Жыл бұрын
@@MateuszZ1 bez żadnego nacisku, sam z własnej woli ustawiasz siebie w szeregu.
@treeofme1
@treeofme1 Жыл бұрын
@@g.czeslawowicz ament :>
@piotrmonachium4095
@piotrmonachium4095 Жыл бұрын
Ommmm 😑👌
@arkadiuszszczepaniak2112
@arkadiuszszczepaniak2112 Жыл бұрын
Chcesz "wiele Dobrego"? - poznaj medytację ignacjańską
@anitasosnowska7896
@anitasosnowska7896 Жыл бұрын
Nic nie kupuję, po co takie tarmoszenie??? Dociekanie, szukanie hipotez. A jaki jest odpowiednik dorosłego bachorstwa ???
@magdakoscielna6710
@magdakoscielna6710 Жыл бұрын
Szkoda, że naukowcy określili "przydatność" dzieci tylko pod względem zdobywania pokarmu dla plemienia a pan tego bardziej nie rozwinął... Te tzw. dzisiejsze, dobrze wykarmione bachory (przynajmniej część z nich) w wieku 10 lat potrafi grać czy malować o wiele lepiej niż muzyk / malarz po akademii. Dzisiejsze dzieci kreują, tworzą i dokonują rzeczy o których kilkadziesiąt lat temu nam się nie śniło, właśnie dlatego, że mają dobrobyt (kredki, farby, instrumenty, place zabaw, sale gimnastyczne, małe laboratoria itd.). I najważniejsze, chętnie jako rodzice sami przedłużamy im to dzieciństwo, bo chcemy mieć dzieci blisko siebie. Kochać je i się nimi cieszyć a nie zastanawiać się czy dzieciak wróci z polowania i przyniesie smaczne jaszczurki 😉. Myślę, że to kultura "uczłowiecza" cywilizację a nie jej brak, a na kulturę stać społeczeństwo wtedy, gdy żyje w dobrobycie. Jeszcze żeby wraz z dobrobytem wzrastała świadomość u dzieci, to za kilkadziesiąt lat mielibyśmy raj na ziemi🙂
@gregorius790
@gregorius790 Жыл бұрын
👍
@KrisRaistlin
@KrisRaistlin Жыл бұрын
Treat or threat
@SuperElwira
@SuperElwira Жыл бұрын
BIOLOGIA NIE DZIAŁA JAK KONDENSATOR A ŻYŁA TO NIE RURA!!!! Poczytajcie o śródbłobnku jego roli i czynnikach krzepnięcia od VI-IX i Tnf-alfa, poczytajcie o białkach, cytokinach i interleukinach. WSZYSTKO ŻLE POJMUJECIE: CZUJNIK TEMPRETURY TO NIE JEST KONDENSATOREK CO ROBI BZIUUT JA PIER.... przestancoe komentować medycyne i psychologię oraz biologię, bo wam nie wychodzi! Nie rozumiecie nic a nic np mózg i jego pamięc to nie twardy dysk komputera tylko pamięć jest dynamiczna a ludzie pamiętają rzeczy, które się nie.wydarzyly tkzw. icebergi.
@grzegorzfirsztowski8845
@grzegorzfirsztowski8845 Жыл бұрын
07 na leb i bol mija zadne opipmy
@UdacznikDuchowy
@UdacznikDuchowy Жыл бұрын
No tak, ale nie podałeś dokładnej liczby mrówek. Tylko rząd wielkości.🥹
@tomaszto100
@tomaszto100 Жыл бұрын
Nobody expects the Straż Miejska
@SuperElwira
@SuperElwira Жыл бұрын
Wpływ autorytetu i jego nastawienie do opiatów ma wpływ na siłę sugestii i nałogu. Stosujemy szeroko i nie ma nałogów-rzadko. 1 opiatów nie powoduje żadnych objawów odstawiennyvh nawet po długim stosowaniu jeśli nie przekracza dawek a lekarz nie kontroluja I wtedy może wywołać reakcje alergiczna po kilku latach stosowania ale to nie nałóg tylko uboczne i należy NATYCHMIAST ODSTAWIC A NIE STOPNOWO-swedzenie I zaczerwienienie skóry, pieczenie, opuchnięte kostki, bąble-transtec. Lekarze mylą alergie i zapaście z objawami odstawiennyni np ludzie z wada wrodzona serca lub dodatkową droga przewodzenia są uczuleni na Tramadol-arytmia i spadek RR oraz HR-Brady z napadowym AF, sinica obwodowa, omdlenia. Nie podawać!!! / zmiana podejścia I pacjenci moi rzucali w tydzień gdy byli przekonani,że im się uda. / pod Krakowem jest szkoła medytacji: rodzynka-pij wodę i sikaj .. MÓZG MASZ W CALYM CIELE I NEURONY.
@somwelll
@somwelll Жыл бұрын
eh, najpierw psiarnia jezdzi, potem jakaś straż wiejska - WTF..
@antysynteza777
@antysynteza777 Жыл бұрын
wonsz - wonszów l.m. wonsze
@gonzogorf7019
@gonzogorf7019 Жыл бұрын
tak naprawde to, megawonsz9
@antysynteza777
@antysynteza777 Жыл бұрын
@@gonzogorf7019 DINOŻARŁ
@martawuu6139
@martawuu6139 Жыл бұрын
Korzysc z dziecka w UK benefity xD
@antysynteza777
@antysynteza777 Жыл бұрын
Właśnie, medytacja. Pomaga na problemy, ale jak nie mamy problemów, to nie polecam. To tak jak z suplementami. Nie masz niedoborów (badania) - nie bierz.
@fibonatic6370
@fibonatic6370 Жыл бұрын
Nie ma człowieka, który nie ma problemów. Bardzo niefortunny komentarz, szczególnie że pochodzi z kanału mianującego się "psychologia głębi"
@LukaszLamza
@LukaszLamza Жыл бұрын
Oj, szło by polemizować. Mógłbym szukać na to artykułów naukowych, i pewnie bym je znalazł - bo z tego, co wiem, medytacja ma pozytywne skutki również dla osób, które nie szukają w niej rozwiązania jakiegoś konkretnego problemu. Można by też do sprawy podejść filozoficznie, pożyczając np. buddyjskie rozumienie tego, czym jest medytacja: jedną z metod pomocnych na drodze stopniowego oczyszczania swojego umysłu z rozmaitych niedoskonałości (technicznie kleśa) jak przywiązania, niewiedza albo gniew. W tym sensie nie ma człowieka "bez problemów". ;) Ale mógłbym też odwołać się po prostu do własnego doświadczenia. Więc wyszła mi nawet potrójna niezgoda!
@wrobewo2
@wrobewo2 Жыл бұрын
​@@LukaszLamza medytacja nie jest od rozwiązywania problemów, od tego zacznijmy :)
@antysynteza777
@antysynteza777 Жыл бұрын
@@LukaszLamza no tak, w kontekście "nie ma człowieka bez problemów", to pewnie tak ;-) Ja mam inne sposoby na problemy, wiara w medytację jest trochę na wyrost, moda taka. Mindfulnesy, jogi i inne czary. A czasem wystarczy spacer po lesie.
@antysynteza777
@antysynteza777 Жыл бұрын
@@fibonatic6370 są ludzie z problemami uświadomionymi i nieuświadomionymi.
@kryptusaltonius
@kryptusaltonius Жыл бұрын
Węże zasadniczo lubią ciepłe źródełka, ale żeby zaraz nowy gatunek? Mój mieści się w normach zatwierdzonych przez EU.
@lejdide
@lejdide Жыл бұрын
Serio Copernicus? Wiemy już, że nie można szerzyć mowy nienawiści wobec osób innej kultury, koloru skóry wyznania, ale totalnie akceptowalne jest dla Was obrażanie dziecka i nazywanie „bachorstwem”. Porażające. Może zaprosicie dla odmiany jakiegoś psychologa dziecięcego, aby trochę Wam wyjaśnił jak funkcjonują te „bachory”. Ten argument „ohoh bo teraz to dzieci nieprzydatne i to wynalazek nowożytnych czasów”. Tak, czy to takie dziwne, że progres zachodzi też w tej dziedzinie? Niestety dalej jest masa dzieci zmuszanych do pracy z racji dramatycznych warunków ekonomicznych w niektórych krajach. Może o tym poopowiadacie zamiast siać taką nienawiść ? Wstyd.
@akonityn5827
@akonityn5827 Жыл бұрын
Uspokój się. Usiądź. Pomedytuj. Ochłoniesz. Serio lejdide.
@Adam-rn6cp
@Adam-rn6cp Жыл бұрын
przecież on ironicznie nazwał ich bachorami xD
@Adam-rn6cp
@Adam-rn6cp Жыл бұрын
przynajmniej ja tak to odebrałem i zakładam, że faktycznie tak było
OYUNCAK MİKROFON İLE TRAFİK LAMBASINI DEĞİŞTİRDİ 😱
00:17
Melih Taşçı
Рет қаралды 7 МЛН
Amazing Parenting Hacks! 👶✨ #ParentingTips #LifeHacks
00:18
Snack Chat
Рет қаралды 19 МЛН
3 Podstawowe Techniki Medytacyjne Dla Początkujących
27:51
Selfmastery.pl
Рет қаралды 230 М.
Pytania, na które nauka nie odpowie? - dr Łukasz Lamża - BS3S
1:50:51
Medytacja na Sen z Afirmacjami i Muzyką
45:00
Małgorzata Mostowska
Рет қаралды 256 М.