Mike Tyson, "Mam talent" i krokodyl zjadający golfistę: szaleństwo internetowej rolki i śmierć słowa

  Рет қаралды 10,039

Profesor Matczak

Profesor Matczak

Күн бұрын

Пікірлер: 54
@przemysawmielcarek3011
@przemysawmielcarek3011 2 ай бұрын
Dziękuję za udostępnienie ie wykładu. Bardzo pomaga ogarnąć rzeczywistośc
@jerzyczerwiecki1802
@jerzyczerwiecki1802 10 ай бұрын
Swietny wykład ,i doskonałe wyjasnienie zagadnienia .Dzięki
@annakoziatek150
@annakoziatek150 10 ай бұрын
Myślałam, że wysłucham przy okazji robienia innych rzeczy. Nie dało się. W końcu usiadłam i spokojnie stałam się tylko i wyłączanie uczestnikiem wykładu. W efekcie sporo myśli biega a nawet galopuje mi po głowie. Spędziłam dobry czas. Lubię słychać.
@pokokardy245
@pokokardy245 10 ай бұрын
dziekuje za wyklad i serdecznie pozdrawiam Pana Profesora
@olinmaker
@olinmaker 10 ай бұрын
Fantastyczny wykład jak zwykle. Bardzo ważne rzeczy, jak obraz może być podstawą manipulowania przez populistów. Słowo staje się "głuchym telefonem", obraz jedyną słuszną racją i mamy. Świat stojący na głowie.
@katerinaconstandinou8714
@katerinaconstandinou8714 7 ай бұрын
Ciesze się ze wrócił Pan do udostępniania wykładów. Zamieniam się w słuch. Łącze pozdrowienia.
@Igor_Delega
@Igor_Delega 10 ай бұрын
Rewelacyjny wykład!
@twojzdrowykregoslup_online
@twojzdrowykregoslup_online 10 ай бұрын
Bardzo dziękuję 🙏🏻
@rafalg1578
@rafalg1578 10 ай бұрын
Super ciekawy wykład.
@ewakrzesicka7312
@ewakrzesicka7312 10 ай бұрын
Zawsze Pana słucham, czytam na X, ba, nawet kupuję książki, które Pan poleca.
@kamilbiaek9389
@kamilbiaek9389 10 ай бұрын
Panie Profesorze, bardzo ciekawy wykład. W kwestii "słyszałem" trzeba tu rozróżnić czy to był dźwięk naturalny czy mowa. Świadek zdarzenia może wiarygodnie powiedzieć słyszałem wybuch. Słowa również manipulują obrazem. Komentatorzy mogą wpływać na odbiór. Kultowe już No Comment z Euronews daje taką czystą przestrzeń bez zakłócania przez słowa. Brakowało mi również neurologicznego punktu widzenia na to jak budowane są nasze połączenia neurologiczne przy zapisie obrazu a jak słuchu.
@kinias22
@kinias22 10 ай бұрын
Dzięki Profesorze za taki content
@mikoajzaborowski5453
@mikoajzaborowski5453 10 ай бұрын
Super :)
@sirtristan01
@sirtristan01 10 ай бұрын
Emocje zamiast racjonalności, jak gorączkowanie się o prace domowe :)
@MsDocandi
@MsDocandi 8 ай бұрын
43:20 bardziej radosny już śmieszny 🙃
@j7m7f
@j7m7f 10 ай бұрын
Trochę Pan przesadza z tym że "za moich czasów wybór miejsca do studiowania ograniczał się... do 2 miast oddalonych ... około 100km..." absolutnie nie. Będąc o niecały rok młodszy od Pana kończyłem poślednie liceum w niezbyt wielkomiejskiej Bydgoszczy i wybierałem spośród 3 politechnik Gdańsk, Poznań i Wrocław na które się dostałem z konkursu świadectw. Nie byłem wybitnym uczniem, a moi rodzice nie byli bogaci. Proszę nie mitologizować "naszych czasów".
@kevscha
@kevscha 10 ай бұрын
Być może pan. A duża część świata nie.
@annakossak3320
@annakossak3320 10 ай бұрын
Ja jestem dwa lata młodsza od profesora i z Elbląga wyjechałam na Uniwersytet w Poznaniu - reszta podobnie, rodzice nie za bogaci, uczyłam się nieźle, ale nie super wybitnie 🤷‍♀️
@annasiergiejewicz5552
@annasiergiejewicz5552 10 ай бұрын
Urodzilam sie w Bialymstoku i chcialam zostac weterynarzem. Technikum najblizej to Lomza 100km. Uczelnia to Olsztyn, Lublin. Na podstawie swoich doswiadczen nie powinno sie uogulniac. Profesor jest naukowcem i zapewne przygotowujac wyklad korzysta z wiedzy ktora moze potwierdzac sie z jego osobistymi doswiadczeniami. Osoby nalezace do ,,wyjatkow,, lub ,,skrajnych,, moga odczowac dysonans slyszac ze odstaja od ,,srodka,,.
@darkowski93m
@darkowski93m 10 ай бұрын
Aha, czyli wyciągasz wnioski o błędnej tezie Pana Matczaka na podstawie swoje własnego, jednostkowego doświadczenia. Ale rozumiesz, że on mówił o pewnym trendzie, który wtedy panował, a nie o wszystkich ludziach bez wyjątku? A jak nie wieżysz to po prostu poczytaj statystyki, np. na temat migracji wewnątrz kraju z ostatnich dekad.
@dorota-b8x
@dorota-b8x Ай бұрын
Populizm wg. Google: Potocznie populizm oznacza działania polityczne zmierzające do zdobycia władzy i wpływów poprzez schlebianie oczekiwaniom społecznym i składanie nierealnych obietnic. Populizm jest także cechą przypisywaną mediom. WSTYD WSTYD WSTYD WSTYD WSTYD!!!!!
@michazb3
@michazb3 8 ай бұрын
Panie Profesorze Jest drugie (przeciwne do pokazywanego przez Pana) oblicze obrazu. W swoim innym wykładzie udowadniał Pan, że jest wartość w prostym języku, że nawet o sprawach skomplikowanych warto mówić prosto (i na tym m. in. polega profesjonalizm). Obraz może (i często jest) krokiem dalej: zamiast rozpisywać się na kilku stronach, czy zamęczać ludzi kolumnami liczb, często można zastąpić to przekazem wizualnym, który przekaże ideę, trend w sposób szybszy, ale bez utraty precyzji. Jest więc przekazem bardziej wartościowym.
@Czlowiek_Kung-Fu
@Czlowiek_Kung-Fu 9 ай бұрын
To słowo imigranci ma też poważny konkret negatywny np. część z nich gdy jest zmanipulowana, lub rozczarowana stosuje przemoc wobec ludności lokalnej żeby wymusić pewne kwestie socjalne czy polityczne.
@robertprecel6471
@robertprecel6471 10 ай бұрын
👋👋👋
@Lizawieta
@Lizawieta 10 ай бұрын
Zastanawiam się jaki widelec wejdzie do gniazda...
@ademan9403
@ademan9403 10 ай бұрын
Jak się wygnie 2 środkowe to pasuje.
@digiMac69
@digiMac69 10 ай бұрын
Panie profesorze - jeden obraz wart jest tysiąca słów. Czy to jest złe zjawisko, czy mamy z tym walczyć? Chyba lepiej zadbać o naszą uważność. Trening uważnosci to nauka spostrzegania wielu znaczeń obrazu. Albo widzimy tylko to co jest na pierwszym planie (być może jest to to, co chce nam pokazać autor - populista) albo widzimy drugi plan i dociera do nas prawdziwy sens obrazu, jego przyczyny i jego konsekwencje. I jeszcze jedna uwaga... człowiek nie myśli za pomocą języka, człowiek wyraża swoje myśli za jego pomocą. To tylko narzędzie. Panie profesorze... im dłużej słucham tym więcej uwag mam do Pana słów. Ale wiadomo, krytyka jest łatwiejsza niż sensowne przedstawienie własnego poglądu. Więc tylko jedno - jeśli po Pana wykładzie umieściłbym w komentarzu obraz Edwarda Muncha - "Krzyk", to zrozumiałby Pan moje emocje, prawda? O proszę... A na koniec wykładu wspomina Pan o emotikonach. Czyli jednak narzędzie się zmienia (słowa, obracy) a cel jest jeden - przekazanie swoich emocji. 🙂
@annasiergiejewicz5552
@annasiergiejewicz5552 10 ай бұрын
Do rozumienia co kto czuje, do wspolodczowania niezbedny jest kontakt wzrokowy z twarza i to w odpowiednim ustawieniu. Emoty niosa informacje o emocji ale nia nie sa i nie sa w stanie wywolac u nas reakcji emocjonalnej.
@digiMac69
@digiMac69 10 ай бұрын
@@annasiergiejewicz5552No cóż... mam inne zdanie. Emoty to wyraz emocji podobnie jak obrazy artystów - niejednokrotnie pokazuję "Krzyk" Muncha, emoty to uproszczona wersja. 😲
@danieldal9439
@danieldal9439 10 ай бұрын
By wygrać z populistą typu Trump,czy obecny prezydent Argentyny,trzeba stać się populistą 😊
@mohitoautomaciek801
@mohitoautomaciek801 10 ай бұрын
3mam👍
@krzysztofk6924
@krzysztofk6924 10 ай бұрын
z całym szacunkiem dla Pana Profesora który opisuje intelektualnie problem z korzystaniem ogromu słów w zetknięciu z galopującą technologią której produkty stawiają wyzwania dla wszystkich od profesorów do rodziców i dzieci itd itp, brakuje mi w tym wykładzie Mistrzowskiego zadawania pytań pozwalające pomóc słuchaczom nie tylko odnaleźć miejsce i rolę ale również wspierają wybór kierunku i możliwości działania. Dzielenie się problemem nie jest pomocą, stąd wyższość inżynierów nad humanistami. Jako dygresja, proszę powiedzieć, zgadnąć jaki procent polskiego społeczeństwa jest wykluczona ze względu na nieumiejętność korzystania z technologii cyfrowej, kiedyś było ok 50-60%!
@whatsyourstory81
@whatsyourstory81 10 ай бұрын
Dla zdrowia psychicznego bardzo ograniczasz treści , jeśli jakiś produkt mnie naprawdę zainteresuje czytam i się dokształcam , dzisiaj nie madz wyjścia musisz być elastyczny , mam jeszcze dzieci i nie rozumiem słówek z gier komputerowych i z tik toka, którymi się posługują w domu ale podpytuje , chce mieć z nimi dobrą komunikację . Od czasu do czasu słucham młodych jutuberow i uczę się nowych trendów :)Ciekawi mnie czy jest taki kierunek studiów- edukacja medialna ?
@TheCiupaj
@TheCiupaj 10 ай бұрын
Czyli identyfikuje się Pan Profesor wedle zastosowanego przez siebie rozpoznania jako populista tudzież "homo afectus", "majstrując przy języku" i będąc plemiennym użytkownikiem formuł "trybunał Julii Przyłębskiej", "neoKRS", "neo-sędziowie" itd.?
@pawehood1749
@pawehood1749 10 ай бұрын
Jeśli faktycznie interesuje cię odpowiedz na to pytanie, to jest ona zawarta w wykładzie nr 1. Rzecz w tym, czy zmieniamy język dostosowując go zmieniającej się rzeczywistości, czy próbujemy wpływać na rzeczywistość zmieniając język. Różnicę między Trybunałem Konstytucyjnym a trybunałem Julii Przyłębskiej, KRS a neo-KRS, sędziami a neo-sędziami da się bardzo precyzyjnie zdefiniować, opisać i uzasadnić, co pozbawia te stwierdzenia pierwiastka populizmu.
@TheCiupaj
@TheCiupaj 10 ай бұрын
@@pawehood1749 ale wiesz, że sprowadzanie populizmu do: a.) pełniącego funkcję kreowania rzeczywistości językowej w miejsce opisu (co jak twierdzisz w przypadku rzuconej przeze mnie garści przykładów jest rzekomo odwrotnie) b.) używanie pojęć/haseł rozmytych, niekonkretnych wcale nie odnajdują swojego odzwierciedlenia w słownikowych definicjach leksykalnych czy poszerzonej PWNu i zostały skonstruowane pod tezę przez profesora? A jeśli mogą się pokrywać czasem z populistycznymi hasłami, to nie stanowią sedna zjawiska, a może marginalny komponent. Natomiast wskazany przeze mnie język wcale nie jest pozbawiony znamion populizmu: "populizm 1. «popieranie lub lansowanie idei, zamierzeń, głównie politycznych i ekonomicznych, zgodnych z oczekiwaniami większości społeczeństwa w celu uzyskania jego poparcia i zdobycia wpływów lub władzy»" "Termin „populizm” jest też używany jako synonim demagogii, schlebiania masom, odwoływania się do psychologii tłumu, żerowania na irracjonalnych nadziejach, budowania wpływu polit. i jego masowej bazy na rozbudzaniu emocji, iluzji i roszczeń, obietnicach bez pokrycia itd." Wskazana przeze mnie nomenklatura jak najbardziej wypełnia znamiona "podręcznikowego" rozumienia populizmu - delegitymizacja organów władzy państwowej celem osiągnięcia określonych korzyści politycznych, zgromadzenia ludzi nagonionych resentymentem przeciwko władzy pod flagą swojego stronnictwa, wykreowanie NOWEJ rzeczywistości mentalnej w społeczeństwie, pojęciami mającymi funkcję jedynie (lub w ponad 90%) polityczną. Gdyby nie takie nomen omen nienawistne, podszyte pogardą (wymierzoną przeciwko czołowym organom i instytucjom państwa: TK, sędziowie, prokuratura, prezydent itd.) to ludzie nie wiedzieliby o istnieniu niektórych urzędów, instytucji itp. a co mówić o potrzebie nazywania ich w NOWY, umniejszający i deligitymizujący sposób. Otóż od początku objęcia przez pis władzy mieliśmy do czynienia z pełzającą próbą przewrotu i kwestionowania kolejnych urzędów i instytucji, nie obsadzonych aparatczykami starego układu a tymi z nowego albo zwykłymi pracownikami jak to bywa w życiu. Oczywiście w definicjach sprokurowanych przez profesora doszłoby niechybnie do próby utworzenia na poczekaniu takowych, aby przedstawiły owe przejawy zachowań niepraworządnych jako najbardziej praworządne z możliwych. Dokładnie tak samo jak to ma miejsce teraz przy dorabianiu filozofii do działań o charakterze kryminalnym (a na pewno poza-prawnym) przy obecnym demontażu resztówki poza-nowo-układowej z różnych instytucji państwowych czy podważaniu kompetencji głowy państwa z konkurencyjnego obozu. Oczywiście mając stempel niebieskich z USA oraz Brukseli, które z datą 15. października uznały WSZYSTKO co ma miejsce w Polsce jako praworządne i demokratyczne jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Ot, takie postmodernistyczne pojmowanie i redefiniowanie pojęć, nazw, rzeczywistości (poprzez jej opis) przez takich hohsztaplerów jak pan profesor. Ciekawe czy będziemy mieli do czynienia z powtórką z historii i kolejnym tweetem naszego Donalda o treści "jeden Donald wystarczy", aby znowu u steru państw NATO stanęło dwóch. Czy pan profesor będzie klaskał takiemu tweetowi i dowodził jak Ty, że to jest tylko "opis lub "precyzyjne zdefiniowanie" a nie elementy walki politycznej o różnego stopnia negatywnym obliczu oraz o mniejszym lub większym stężeniu populizmu. "Państwo pis" Rozumiem że teraz ten opis precyzyjny i zdecydowany nie jest już potrzebny, bo nie ma państwa pis tylko państwo po, ale teraz taka walka słowna nie biłaby w przeciwnika, więc jej nie stosujemy? Gratulacje konsekwencji i trzymania się logiki pozbawionej hipokryzji (ironia [objaśniam, bo ewidentnie niektórzy mają problem z polszczyzną oraz odczytywaniem funkcji językowych czy też znajomością definicji pojęć, w oparciu o które przedstawiają swoje wykłady). Dodam, że jestem na bieżąco z odcinkami na kanale, w tym również tej serii, więc odsyłanie mnie do pierwszego odcinka z serii ani nie wnosi nic nowego do wiedzy na bazie której napisałem komentarz, ani stanowi poważnej polemiki z zarzutem w nim sformułowanym/nie obala go.
@CzesławWieleba
@CzesławWieleba 10 ай бұрын
Kto jest populistą? Ten który został nazwany "populistą", czy ten co używa technik populistycznych do określonych celów?
@miki7311
@miki7311 10 ай бұрын
Matczak, jaki Ty jesteś naiwny. Jak małe dziecko. Z każdym dniem jest z Tobą gorzej, a dzisiaj to już przeszedłeś samego siebie.
@panwadca8125
@panwadca8125 10 ай бұрын
33:15
@marcin3136
@marcin3136 10 ай бұрын
1) Kwantowe AI prawdopodobnie da sobie radę z filozofią (obecne AI to młotek "0-1" i jeszcze zapisany do partii), ponieważ będzie miała wielo-stany (Kot Schrödingera) oraz sprzężenia zwrotne (podwójne zaprzeczenie/ paradoks kłamcy, etc). Nie ma pewności, ale szansa jest spora. 2) Dlatego przyszłością jest krytyczne myślenie (co wymaga duuużej wiedzy/ wysokiego IQ-EQ-LQ/ talentyzm; czyli znaczenie DNA i odpowiedniej socjalizacji w jego rozwoju). A u nas naprawdę nie wiem czy się śmiać, czy płakać- przeżyłem szok jak wysłałem "kilka jaskółek" czyli CV; kultywowanie doświadczenia na konkretnym stanowisku i papierków (to mentalno-intelektualno-ekonomiczne średniowiecze w rozwoju społeczeństwa). A jedni z największych populistów, to nasze Data Science/ Cyberbezpieczeństwo/ kadra zarządzająca (oferowali Max 35k B2B; tylko z kultury i przyzwoitości się nie zaśmiałem).
@tolekbanan5084
@tolekbanan5084 10 ай бұрын
Jaka skonczyles szkole?
@marcin3136
@marcin3136 10 ай бұрын
@@tolekbanan5084 nie wiem o co chodzi... Co to za różnica na YT? Chodzi o pewne fakty i zjawiska.
@marcin3136
@marcin3136 10 ай бұрын
@@tolekbanan5084 ale przypomniałeś mi coś...czyli poziom herezji. Pytają też o certyfikaty, a że mam je gdzieś to nie robiłem, bo to już wyjątkowo niski poziom intelektualny (szkoły wyższe mają jakieś znaczenie w sensie przejścia procesu kształcenia formalnego). Ale...pomyślałem sobie; może faktycznie on jest jakkolwiek trudny (może się pomyliłem?), więc się pouczyłem 3 dni "pod niego" i zdałem na 100% osiem razy z rzędu. To jest poziom przyswajania wiedzy/ postrzegania, etc. tak na poziomie gimnazjum... Po co więc pytać, czy ktoś ma certyfikat na tak skrajnie niskim poziomie intelektualnym/ wiedzy? Jak można kogoś wyceniać na podstawie tak wręcz śmiesznego certyfikatu? Kabaret... ;)
@tolekbanan5084
@tolekbanan5084 10 ай бұрын
@@marcin3136 tez tak uwazam. Pytam bo nie spotkalem normalnego czlowieka(wg mojej klasyfikacji) po studiach ;)))
@marcin3136
@marcin3136 10 ай бұрын
@@tolekbanan5084 to nie studia o tym świadczą. Pamiętam z książki Józefa Wancera jak jego mama tłumaczyła mu, podczas wojny, że nie wszyscy Niemcy są źli (Wancerowie są Żydami i jakiś Niemiec im pomógł jak mieszkali w Bielawie). Uczyła go, żeby patrzył na konkretnego człowieka, a nie na pochodzenie/ narodowość/ przekonania/ wykształcenie... Prof Matczak (Tata Maty) poprowadził nawet udany wykład (jak na niego to słaby, więc uśredniam jakość samego wykładu do możliwości Profesora i wyszło "udany") o tytule: "Widzisz ideologię, a nie człowieka". U nas jest to duży problem społeczny (wg. socjologii: "patologia społeczna"). Mam taki pomysł- jak zobaczysz, że ktoś pokończył pełno studiów, to przyjrzyj się uważniej, ale nie skreślaj człowieka za to, że poszedł drogą formalnej edukacji (nie jest to przecież złe samo w sobie, tylko nie którym odbija; chyba o to Tobie chodzi, czyli zgodzisz się ze mną). Pozdrawiam :)
@marcin3136
@marcin3136 10 ай бұрын
To zdjęcie Pana Prsora spod prysznica...ok, ładnie Pan Prsor wyszedł i jestem tolerancyjny i o gustach się nie dyskutuje, ale na wykładzie na UW? Uznam za "niebyłe" ;))))
@marcinmatczak7610
@marcinmatczak7610 10 ай бұрын
I to się nazywa reklama wykładu! Teraz każdy wejdzie, żeby to zdjęcie spod prysznica zobaczyć!
@marcin3136
@marcin3136 10 ай бұрын
a ono było krótko, więc sobie będą przewijać, aż niektórzy dojdą do wniosku, że obejrzą wykład i żeby też zrozumieć kontekst ;) Lekki utylitaryzm, a wiem, że akurat Pan Profesor zrozumiał i się nie obrazi...
@patrz_komu_ufasz
@patrz_komu_ufasz 10 ай бұрын
Za to ziobro uwolnil zawod adwokacki i zaxto go prawnicy nienawidza
@jurekpazurek4734
@jurekpazurek4734 10 ай бұрын
Fajnie kiedy populista, taki jak Matczak, ostrzega nas przed populizmem ;-) Zabawny pomysł ;-)
@Hubertoom
@Hubertoom 10 ай бұрын
Ale on manipuluje tych swoich uczniaków
@piotrbudzinski4852
@piotrbudzinski4852 10 ай бұрын
💪
How To Choose Mac N Cheese Date Night.. 🧀
00:58
Jojo Sim
Рет қаралды 88 МЛН
FOREVER BUNNY
00:14
Natan por Aí
Рет қаралды 25 МЛН
Увеличили моцареллу для @Lorenzo.bagnati
00:48
Кушать Хочу
Рет қаралды 8 МЛН
Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria.
1:27:57
Profesor Matczak
Рет қаралды 13 М.
Efekt kameleona. Po co naśladujemy? - dr hab. Wojciech Kulesza
1:28:00
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
Рет қаралды 95 М.