Jeden z najlepszych odcinków całego projektu Astronarium. Pan Radajewski wniósł się dzisiaj na wyżyny wnosząc nie tylko merytoryczne podejście, ale i dyskretnie emocjonalne podejście do tematu. Do tego niuanse inżynierskie całego projektu. Jednocześnie wysoko postawiona poprzeczka dla następnych odcinków. Piękny prezent na Święta. Wszystkiego najlepszego.
@cybergranie42149 күн бұрын
Ekipa Astronarium to mistrzowie na tym trzecim kamieniu od Słońca. W oceanie internetowej głupoty, bezmyślności i monetyzacji jest ktoś z prawdziwą pasją. Skarb i duma naszego polskiego KZbin'a. Wielkie dzięki za to, że jesteście i tworzycie tak arcyciekawy content. Wasze zdrowie!
@michallo7316 күн бұрын
Cieszy spory wkład merytoryczny i praktyczny polskich uczelni i naukowców w tym projekcie 👌🏻
@qbana7816 күн бұрын
To jest jeden z moich ulubionych kanałów! Z niecierpliwością czekam na wasze kolejne odcinki. Nie pominąłem żadnego a wiele z nich obejrzałem kilkukrotnie
@pawem510516 күн бұрын
Bogumił Radajewski już dawno zrównał się poziomem z takimi legendarnymi twórcami programów popularnonaukowych jak Zdzisław Kamiński i Andrzej Kurek, Roman Kanciruk czy Wiktor Niedzicki. "Astronarium" to najlepszy tego typu program w polskiej telewizji i aż żal, że nie porusze innych tematów niż astronomia.
@gonzor7316 күн бұрын
Dobrze ze jesteście i trzymacie poziom. Krótkie wywiady tym razem bez długich monologów, przy których można zasnąć. Perła na YT.
@WojtekTomaszczak-qu7cr7 күн бұрын
Można? Wspaniała współpraca międzynarodowa... Genialni naukowcy... Imponujące... Na takie rzeczy powinny być pieniądze, a nie na wojny i wzajemne wyrzynanie się... BRAWO 👍😃
@jarosuik766511 күн бұрын
Panie Radajewski - jak ja Panu zazdroszczę takiej wizyty na placu tej budowy!!! Dzięki za kolejny dobry program. Pozdrawiam 😊
@abdulgdur16 күн бұрын
Jak zawsze świetny program. Lata lecą, scenografia się zmienia, a pan Radajewski jak zawsze rzeczowo, naturalnie :) robicie świetną robotę i tylko żal, że nikt decyzyjny nie dostrzeże jaki potencjał w popularyzacji astronomii czy nauki w ogóle, drzemie w tym programie i stojących za nim ludziach. Nie twierdzę, że niezbędny jest rozmach blockbustera czy budżet superprodukcji, no ale pewnie ciut można dołożyć, już ekipa będzie wiedziała na co to p[rzeznaczyć :) pozdrawiam
@penelopezturbo6 күн бұрын
Ciekawa relacja. Ważne uchwycenie momentu budowy, będzie miało wartość w przyszłości. Pozdrowienia.
@sachib16 күн бұрын
Ale świetny odcinek. I pan profesor z Polski bardzo do rzeczy się wypowiada.
@tomaszraczynski366916 күн бұрын
Cudowne rozwiązanie!
@mnemonic073 күн бұрын
super odcinek ten teleskop robi ogromne wrażenie
@andreasberthold185316 күн бұрын
Thanks for the great informative episode about the big telescope
@skatemarek16 күн бұрын
Jak dobrze dowiedzieć się wielu szczegółów tego projektu, których wcześniej nie znalazłem lub nie rozumiałem 😍
@h4rp4g4n16 күн бұрын
Uwielbiam takie tematy. Pokazują jak wielcy się staliśmy jako cywilizacja i jakie ambicje mamy. Super odcinek pod względem merytorycznym i wizualnym i jak zwykle muzyka super.:) 20:20 koleżanki i koledzy są na świecie ale w Polsce tylko koledzy :D 23:20 prowadzący zaorał cały projekt mówiąc że budujemy absurdalnie (bezsensownie) duży teleskop. Weźcie wy się zastanówcie zanim coś powiecie.
@KotPiess15 күн бұрын
Jak zwykle wspaniały odcinek i jak zwykle komentarz dla zasięgów.
@patrykproceder16 күн бұрын
Idealnie pomiędzy śniadaniem a obiadem 😊 Fo tego jak zawsze ciekawie ale to juz norma
@robertgiera165916 күн бұрын
Jak zwykle odcinek na wysokim poziomie. Wesołych Świąt Bożego Narodzenia dla Was.
@danielskimagix6 күн бұрын
Ciesze sie ze wpadlem na ten kanał
@szoferr16 күн бұрын
Jesteście najlepsi! ❤
@danielzarzycki594416 күн бұрын
Najlepszy kanał naukowy ever!
@Klasyczny_Introwertyk16 күн бұрын
Jest i On - ELT ❤ Super prezent na święta 😀!
@HAHARBUD16 күн бұрын
Dzięki za film ❤
@radofoto12 күн бұрын
świetny film! Wspaniale było to obejrzeć w drugi dzień świąt. Doskonała robota :)
@tomaszzurowski28116 күн бұрын
@Astronarium, mam pytanie. Zauważyłem, że po nr 184 kolejne trzy odcinki nie mają już numeracji. Tak już zostanie? Z ciekawości pytam.
@Astronarium16 күн бұрын
Numeracja niedługo wróci. Odcinek o ELT trochę się opóźnił na KZbin w stosunku do numeracji w telewizji i dlatego tymczasowo nie było numerów, aby uniknąć mnóstwa pytań gdzie odcinek nr 185.
@Hazok8716 күн бұрын
To jest normalnie magia ❤❤
@Jakub_Maracewicz16 күн бұрын
świetna sprawa!
@KubaLemon15 күн бұрын
Znakomity odcinek, Kanał jest Super !
@micha511215 күн бұрын
Fantastycznie zrealizowane ❤
@sprzedawcasn0w8 күн бұрын
Robi wrażenie😳👍🏻
@krzysieksk217916 күн бұрын
Od dawna czekałem na odcinek o tym teleskopie 👍🙂
@dzyszla16 күн бұрын
Zawsze mnie fascynowała optyka pod tym względem, że można praktycznie zasłonić znaczą część powierzchni blisko zwierciadła, a obraz z daleka co najwyżej trochę pociemnieje. Się pozornie wydaje, że ta konstrukcja to tak wchodzi w obraz, a okazuje się, że nie, a przynajmniej nie tak, jak sobie można wyobrazić.
@amciuam15716 күн бұрын
Światło jest jednak falą, rozchodzi się jak fale po powierzchni wody. Taka konstrukcja więc nie jest dla światła z kosmosu żadną szczególną przeszkodą.
@Vigopl12 күн бұрын
Zacny odcinek. Kawał dobrej roboty
@adam-nc2hn13 күн бұрын
Do zobaczenia 👍🌌🔭❤
@maciejdobrowolski527115 күн бұрын
Po prostu super !
@FASOLAiGROCH16 күн бұрын
super odcinek :)
@chlebmieszany179211 күн бұрын
Tak jak było wspomniane przez Pana Profesora, w projekcie są zaangażowani inni Polacy. Jestem jednym z nich i jestem odpowiedzialny za rozwój oprogramowania na potrzeby ostatniego etapu przetwarzania danych z teleskopu - odbiór oraz wyświetlanie danych i ich manipulacją. Inni zajmują się przygotowaniem spójnego środowiska programistycznego na potrzeby projektów, warstwą transportową danych, czy systemem stabilizacji obrazu oraz redukcji zakłuceń. Trzymam kciuki za projekt i obiecuję, że robimy co możemy, aby oprogramowanie dowiozło :)
@bartekes885216 күн бұрын
Po odcinku dla płaskoziemców, coś rasowo astronomicznego! Bardzo udany materiał :)
@jakkolwiek66616 күн бұрын
Uwielbiam wasze filmy ❤❤❤
@wojtekyt669012 күн бұрын
Dzięki. Super, że nagrywacie nowe odcinki. Już sie bałem, że koalicja 13XII zaorała ten wspaniały program.
@trzyczyczy28619 күн бұрын
Matko Boska to znowu ty. Nic nie wiesz ale swoje błędne przemyślenia wszędzie będziesz wpychał, masakra.
@krzysztof809516 күн бұрын
Jakby tak powstały podobne produkcje popularnonaukowe obejmujące Biochemię, Medycynę, Robotykę, Geologię, Botanikę ... Albo wskrzesić SONDĘ. Kurek i Kamiński co prawda są trudni do zastąpienia, ale czy w polskim środowisku akademickim naprawdę nie ma choć dwóch kompetentnych co byliby w stanie podjąć się wyzwania produkcji audycji popularnonaukowej w formacie ... ... dwóch kolesi rozmawia o ... i się merytorycznie sprzeczają. Trudności technologiczne jakie tamta dwójka musiała przezwyciężać przy produkcji każdego odcinka współcześnie można określić mianem "pikuś". Niech ta TVP w końcu na coś się przyda. Bo polityki i publicystyki to mam pod korek.
@adamderbot766515 күн бұрын
Wspaniały odcinek 👍
@UrsArcHor16 күн бұрын
Następny krok w astronomii, astronautyce i nie tylko to - drukarki 3D w 0G.
@zbigniewpiwowarczyk612210 күн бұрын
SUPER.
@listopadia12316 күн бұрын
Jeden z lepszych odcinków !
@majkut199116 күн бұрын
Dziękuję
@dangerriff15 күн бұрын
Super odcinek!
@mrlahey541316 күн бұрын
jak ja to kocham!
@rafaltomaszewski51759 күн бұрын
Poczytajcie o obserwatorium Vera Rubin - podobno zdjęcia będą tak dokładne ze mogą wykryć satelity szpiegowskie USA CHIN czy ROSJI - także zdjęcia najpierw będą przeglądane przez specjalną jednostkę rządową w USA i później będą udostępnione badaczom - naukowcom- astronomom itd. Czytałem o tym w UK.
@Astronarium9 күн бұрын
Można poczytać, ale najpierw warto poszukać w Astronarium: kzbin.info/www/bejne/r5eUfZWQhaeYj8k
@rafaltomaszewski51759 күн бұрын
Dziękuję za szybką odpowiedź - ASTRONARIUM - jesteście niesamowici. Obejrzałem wszystkie odcinki i kazdy odcinek jest na wagę złota. Mój komentarz powinien znaleźć się gdzie indziej - ale pomyślałem że jeśli dodam pod odcinkiem o Obserwatorium Very Rubin....nikt tego nie dostrzeże 😊 pozdrawiam bardzo serdecznie z UK i życzę udanego roku 2025
@Astronarium9 күн бұрын
@@rafaltomaszewski5175 Namawiaj do tubylców oglądania. Chyba już wszystkie odcinki mają dostępne napisy, a więc też automatyczne tłumaczenia na dowolny język. Wesołego Sylwestra!
@majkimo263416 күн бұрын
Obecny!
@grzesch527116 күн бұрын
Czekałem na info o tym potworze, a tu taka niespodzianka
@AdrianAdrianAdrian000014 күн бұрын
Super 💥
@golasgolas78314 күн бұрын
super program
@krzysztofb583016 күн бұрын
Chciałem tylko napisać , że jeśli chodzi o zdolność zbierania światła to Wielki Teleskop Lornetkowy jest najpotężniejszym pojedynczym teleskopem optycznym mimo , że ma dwa zwierciadła. Może także działać jak interferometr.
@ToJaDarek16 күн бұрын
Czekałem długo na wieści o tym teleskopie, jestem zachwycony tym co zobaczyłem 🤌
@radoslawgburzynski382516 күн бұрын
To jest sprzet👍
@kefiozo16 күн бұрын
dzięki
@grzegorzgra10 күн бұрын
Lajk w ciemno, tutaj nie było słabych filmów ❤
@rmando8514 күн бұрын
Jak montowałem EMT , Liczyłem że kiedyś to się wydarzy , i proszę jesteśmy w połowie projektu 😊
@Markaz83749 күн бұрын
Może do rakiety nie można spakować tak dużych obiektów, ale można wysłać moduły i je zmontować, np na niskiej orbicie, następnie umieścić w żądanym miejscu instalując napęd do tego celu, plus zapas paliwa na korekcje. To oczywiście w dużym uproszczeniu, zresztą piszę jako laik, choć mam świadomość że to olbrzymie wyzwanie. Jednak z teleskopem Webba się udało, pomimo konieczności zastosowania ultraprecyzyjnej konstrukcji rozkładanej. Przydałby się odcinek przybliżający techniczną stronę działania fragmentowanych zwierciadeł. Ciekawi mnie, czy taki podział zakłada spadek jakości ( jednorodności) odbieranego obrazu. Mam na myśli czy przerwy między pojedynczymi zwierciadłami nie generują zaburzeń. Przy takiej liczbie elementów sumaryczna ilość dylatacji jest dosyć znaczna, nawet jeśli są one niewielkie. Nie wiem czy dobrze rozumuję, ale traci się w ten sposób część światła ( fotonów). Jak owe braki wpływają na całość? Pozdrawiam i malutka prośba jeszcze o wyciszenie podkładu dźwiękowego w czasie komentarzy🙂
@vlodek-19316 күн бұрын
Do ukończenia trzy lata, tylko i aż - trzy. Jednak trochę szkoda że nie poszliśmy na całość i Overwhelmingly Large Telescope (OWL) został skasowany. Następnym krokiem powinna być podobna konstrukcja do ELT, ale na Księżycu.☺
@piotrbiakowski4510Күн бұрын
143 odcinki i 7 lat temu powstał odcinek o tym teleskopie. Tyle czasu, że zapomniałem o jego istnieniu. Ciesze się na myśl o jego dokonaniach choć jeszcze kilka jak nie kilkanaście lat przyjdzie poczekać na pierwsze dokonania. Mam nadzieje, że Astronarium pokaże mi jak miewa się ELT. Pozdrawiam całą ekipę i do następnego odcinka. Ps. Linia melodyczna rozpoczynająca odcinki dawniej była przyjemniejsza😊 (bardziej instrumentalna-mniej cyfrowa).
@krzysztofskubi864316 күн бұрын
Ekstremalnie Wielki Teleskop (ELT) miał rozpocząć działanie w 2022 roku, ale z powodu pandemii COVID-19, problemów logistycznych i ogromnej złożoności technicznej termin przesunięto na 2028. To pokazuje, jak łatwo opóźniamy przełomowe projekty naukowe przez globalne kryzysy, wojny czy ogromne wydatki na inne mniej przyszłościowe cele, jak kościoły czy zbrojenia. Gdyby świat konsekwentnie inwestował w naukę zamiast marnować zasoby na konflikty i podziały, takie teleskopy mogłyby działać już od lat, odkrywając nowe światy i tajemnice wszechświata.
@vlodek-19316 күн бұрын
I miał mieć 100m średnicy (OWL).
@arturartur556416 күн бұрын
Jeden z najlepszych komentarzy. W punkt
@jarekk.824716 күн бұрын
Widocznie Putin i Xi Jinping mają inne zainteresowania niż my.
@krzysztofskubi864316 күн бұрын
@jarekk.8247 Polski Rząd także. Polska wpłaca zaledwie 1 euro rocznie na mieszkańca do Europejskiej Agencji Kosmicznej - to symboliczna kwota wobec potencjału, jaki daje sektor kosmiczny.
@gonzor7316 күн бұрын
Korea nic nie wydaje na kościoły a teleskopu nie ma.
@lukasznijak16 күн бұрын
Ciekawe jaką moc mają takie lasery sodowe ?
@baksiksailo918216 күн бұрын
Czekałem na ten odcinek bo już go w tlewizji widziałem
@pawepawcio249312 күн бұрын
Zaprojektować coś takiego to szok a potem jeszcze zbudować
@prokles16 күн бұрын
Z niecierpliwością czekam na pierwsze światło.
@DonAntonnio16 күн бұрын
Czekam na ten teleskop z niecierpliwością. Ciekawi mnie jaki uzyskamy obraz bliskich egzoplanet.
@Astronarium15 күн бұрын
Obrazów miast "zielonych ludzików" nie zobaczymy, ale może w atmosferach odkryjemy tzw. biosygnatury.
@Bender-Rodriguez15 күн бұрын
Zamiast bardzo rozmazanej kropki będzie rozmazana kropka.
@janpiotrwidlinski9729 күн бұрын
❤❤❤❤❤😮
@monety_sztaby16 күн бұрын
👍👍👍
@JackoPlackoPL16 күн бұрын
Brakuje w ostatnich 3 odcinkach numeru w tytule. A w temacie... no cóż, nowa jakość to pewnie nowe problemy z gromadzeniem danych. Ale krótko: jara mnie to jak supernova :) 👍 Pozdro PS: Ileż to projektów naukowych i infrastrukturalnych moglibyśmy realizować gdyby nie rozbuchane ego paru patafianów na tej planecie?
@arturwyscioek89916 күн бұрын
Polecam kanał Hibbeler Productions. Oczywiście, ze ziemia nie wygląda tak jak nam to przedstawiają madre glowy juz od przedszkola... Pozdrawiam świadomych 👍
@trzyczyczy286116 күн бұрын
Uwielbiasz Ich Troje. Pozdro dla świadomych 🎱🎱
@arturwyscioek89916 күн бұрын
@trzyczyczy2861 a co masz do Michasia? ;)
@jacek192916 күн бұрын
@@arturwyscioek899Polecam dobrego lekarza. Od głowy.
@jkowca16 күн бұрын
Świetne zdjęcia i ile wiedzy! Szkoda, że odcinki nie mogą być dłuższe... a może tu, na yt, dałoby się dodać jakieś sceny które w tv się już nie zmieściły?
@ElesterserwisPoznan11 күн бұрын
"Strzelamy ... laserem sodowym" nie znalazłem więcej informacji na temat takiego lasera. Chodzi mi o to czy on faktycznie robi takie wrażenie w rzeczywistości, czy ten efekt "żółtego słupa" jest tylko dodany na filmach.
@Astronarium11 күн бұрын
Tak to wygląda na realnych zdjęciach w przypadku teleskopu VLT: www.eso.org/public/images/vlt-brunier-nuit/ albo www.eso.org/public/images/potw1225a. Oprócz tego na filmie w sekcji "optyka adaptacyjna" są pokazane nagrania z pracy takiego lasera, np. w teleskopie Gemini.
@grzegorzkolbrecki834416 күн бұрын
Jak duży składany teleskop mógłby się zmieścić do starshipa?
@piotrstrzelczyk50135 күн бұрын
4:15 I skala tego w porównaniu budżetem Nauki Polskiej i Szkolnictwa Wyższego.
@blusterowo14 күн бұрын
Miazga juz sie nie moge doczekac :)
@riddick954716 күн бұрын
Widzę, że wykorzystano doświadczenia i technologię z sejsmicznej Japonii i San Francisco. 🙂
@UnseenEvidence13 күн бұрын
Robilem elementy do tego teleskopu, jesli chcecie moge wam podeslac zdjecia zwierciadel
@tomaszzurowski28116 күн бұрын
W sam raz do śniadania
@Mich_CK16 күн бұрын
Będziemy mogli spojrzeć na Proximę B tak jak z Ziemi na Jowisza?
@lukiwalkowicz242816 күн бұрын
A moze wywiad z Cielebiasiem??
@strzelec67532 күн бұрын
Źle ponumerowaliście filmy. To powinien być 187 odcinek. Bez znaczenia ale tak gwoli ścisłości ;)
@arspoety331613 күн бұрын
Gdy poznamy prędkość rozszerzenia i jej różnice, wtedy poznamy wygląd wszechświata.
@szymonkania245716 күн бұрын
Ten największy teleskop będzie ogromnym wydarzeniem w badaniach wszechświata i będzie pokazywał z jeszcze większej rozdzielczości niż obecnie w kosmosie James Webb
@mieciu135215 күн бұрын
Wiadomo czy będzie następca Weeba ? Pracę już się rozpoczęły ?
@trzyczyczy286114 күн бұрын
A jak myślisz?
@brainblower525813 күн бұрын
Next is the Extra Extra Large Telescope?
@wilknocny585416 күн бұрын
Czy rok 2028 jest datą realną oddania tego teleskopu do użytkowania czy jednak będą opóźnienia?
@Astronarium16 күн бұрын
Z tego co widzieliśmy, to wydaje się realny, ale któż to wie - tych opóźnień było już sporo.
@Pharisaeus16 күн бұрын
Nigdy nie wiadomo. Jutro ktoś zje nietoperza i cały świat może znów zamknąć się na 3 lata...
@Ultimusjac16 күн бұрын
A M31 też się od nas oddala??
@ArturDsl5 күн бұрын
❤❤❤🎉👏👏👏👏👏👏🙏
@michal.abramowicz16 күн бұрын
to juz 187 odcinek? dobrze licze?
@Astronarium16 күн бұрын
Dobrze :)
@hansst802116 күн бұрын
A myślałem że era teleskopów naziemnych powoli dobiega końca a tu proszę.
@vlodek-19316 күн бұрын
*Optyka adaptacyjna* i superkomputery zrobiły robotę, no i jest jeszcze coraz "cwańsza" AI. 😁
@hansst802116 күн бұрын
@vlodek-193 Racja ,dzięki!
@hansst802116 күн бұрын
@vlodek-193 Co do AI S.Hawking mówił jasno .Martwi mnie to w dłuższej perspektywie.pzdr.
@SP6QKX16 күн бұрын
@marcindino15 күн бұрын
czy to jest ten słynny "skomplikowany system luster" ?!?!
@trzyczyczy286115 күн бұрын
który?
@kanadkanadian186315 күн бұрын
👋😁👍
@switchb572116 күн бұрын
"...pozwoli zobaczyć więcej..." starlinków niż kiedykolwiek 😜