Obręcz Karbonowa vs Obręcz Aluminiowa! Co Lepsze? KOŁODZIEJE Z DANDY HORSE #3

  Рет қаралды 18,899

Komon Bikes

Komon Bikes

Күн бұрын

Пікірлер: 64
@mikomiko6086
@mikomiko6086 Жыл бұрын
Super film, dużo wiedzy. Dzięki.
@komonbikes
@komonbikes Жыл бұрын
Dzięki za komentarz rowerowe pozdrowienia
@rafaharemza8354
@rafaharemza8354 Жыл бұрын
Fajnie się słucha i ogląda.
@komonbikes
@komonbikes Жыл бұрын
Dzięki Dzięki miły komentarz polecamy się w następnych nagraniach ;)
@andrewz576
@andrewz576 Жыл бұрын
Przyjemna realizacja✌
@komonbikes
@komonbikes Жыл бұрын
Dziękujemy :) fajnie że oglądasz i komentujesz :)
@RadoslawAdamStachnik
@RadoslawAdamStachnik Жыл бұрын
Cześć 😊 Czy będziecie budować koła na nowych Piastach Hope Pro 5? Pusty prezentują się znakomicie, a ich poziom zaawansowania technologicznego, to światowy szczyt.
@dandyhorsewheels
@dandyhorsewheels Жыл бұрын
Cześć, Budowaliśmy na Hope’ach kilka razy - zainteresowanie jest trochę za małe żeby wprowadzać koła na tych piastach do stałej oferty. Jeżeli jesteś zainteresowany napisz do nas - przygotujemy wycenę. Możesz też dostarczyć do nas piasty we własnym zakresie lub piasty i obręcze - my zajmiemy się resztą 🤗
@dandyhorsewheels
@dandyhorsewheels Жыл бұрын
@Wrzaskun Snake & Salival Acoustics o, akurat w naszych warsztatowych Heco Superior 940 grają wysokotonowe Scan Speaki 😂
@dandyhorsewheels
@dandyhorsewheels Жыл бұрын
@Wrzaskun Snake & Salival Acoustics Dzięki!
@BIKE-PLUS
@BIKE-PLUS Жыл бұрын
Formułując ,że zapadki działają w dwóch trójkach oznacza to ,że działają na zasadzie piast srama? Pozdrawiam
@monikakorzinska4350
@monikakorzinska4350 Жыл бұрын
Dobre pytanie?
@BIKE-PLUS
@BIKE-PLUS Жыл бұрын
@@monikakorzinska4350 🙂
@dandyhorsewheels
@dandyhorsewheels Жыл бұрын
Każdy producent ma inne rozwiązania i nieraz ta sama liczba zapadek może oznaczać co innego. W przypadku naszych piast zapadek jest sześć i poruszają się po pierścieniu w korpusie piasty, który ma 36 ząbków. Gdyby zazębiały się jednocześnie to piasta miałaby 36 POE (Points Of Engagement), pracują natomiast na zmianę - raz jedna trójka, zaraz po niej druga. Dlatego też na jeden obrót koła przypada 72 „cyknięć”, czyli POE wynosi 72. Jeśli podzielisz 360 stopni przez liczbę POE to otrzymasz wartość martwego pola wyrażoną w stopniach. Martwe pole to jałowy ruch nogi zanim nastąpi sprzęgnięcie - im mniejsze tym fajniej (i często głośniej!) szczególnie w MTB lub na gravelu w terenie, jednak w przypadku ratcheta może też wzrosnąć opór bębenka. To z kolei jest niepożądane, szczególnie w szosie.
@BIKE-PLUS
@BIKE-PLUS Жыл бұрын
@@dandyhorsewheels Ok. Dzięki za obszerną odpowiedz. Reasumując to ,, ten " system który stosuje sram. 🙂 Revelacyjny wybór.
@ToNieJa-n5b
@ToNieJa-n5b 2 күн бұрын
@@dandyhorsewheelsopór bębenka na biegu jałowym przy ratchecie , masz na myśli ? Nie pedałując koło z ratchetem obraca się znacznie krócej od koła z mechanizmem zapadkowym . Tak zaobserwowałem.
@marekk1337
@marekk1337 Жыл бұрын
Zamiast absurdalnie kosztownej zmiany kol moze tylko zmiana opon na lzejsze, szybsze plus lekka detka czy mleko?
@dandyhorsewheels
@dandyhorsewheels Жыл бұрын
Bardzo trafna uwaga - opony to komponent, który ma największy wpływ na zachowanie i charakterystykę roweru. Jednak wykorzystanie pełnego potencjału nawet najlepszych opon nie jest możliwe jeśli będą założone na ciężkie lub wąskie koła. Jeśli ktoś myśli o zmianie kół, a jeździ na fabrycznych gumach, które często nie są porywające to zdecydowanie powinien zacząć od mniej obciążającej portfel zmiany opon.
@marekk1337
@marekk1337 Жыл бұрын
@@dandyhorsewheels Uczciwe podejscie, mam gravela za niecale 7k, kola sa ok na teren, w trybie szosy mozna pomyslec jakby bylo lzej i szybciej, tylko za jaka cene, po co to amatorowi do wycieczek. Po slabych kolach w mtb xc wolalbym ciezkie masa kola, ale pancerne, bo stale mam bicia na przednim kole, to widze od razu, wnerwiajace, po placilem za centrowanie. Tyl mniej bije albo tego nie widze ;) Moze to slaby serwis, moze i slabe kola albo to i to ;)
@dandyhorsewheels
@dandyhorsewheels Жыл бұрын
@@marekk1337 Niewykluczone - serwis kół wymaga wiedzy i doświadczenia znacznie większego niż do zaplecenia nowego koła - każdy przypadek jest inny, wiele bardzo trudnych, niektóre beznadziejne. Serwis wyspecjalizowany na koła prowadziliśmy przez lata i dopiero rok temu zrezygnowaliśmy z tego na rzecz skupienia się na rozwijaniu swojej marki - polecamy artykuł "koniec epoki koła centrowanego" w zakładce "BLOG" na naszej stronie. Opisujemy w nim co nas doprowadziło do rezygnacji z serwisowania nie przez nas składanych kół co sprowadzało się często do naprawiania cudzych błędów.
@billykidmk2
@billykidmk2 Жыл бұрын
Witam, a czy testowaliście koła na szprychach tekstylnych?
@komonbikes
@komonbikes Жыл бұрын
Osobiście nie mieliśmy przyjemności 🤠
@Kanonka28
@Kanonka28 Жыл бұрын
Dzien dobry, potrzebuje kola karbonowe w gory, niski stozek, do roweru caad 12 (szybko zamykacze - nie sztywne osie, obecnie mam aksium mavic) szczeki. Lekkie- czy znajde jakies ? Oczywiscie karbon musialby wytrzywac spore hamowanie w gorach. Da sie cos dobrac, jesli tak to jaka cena mniej wiecej, jaka waga ?
@komonbikes
@komonbikes 11 ай бұрын
Cześć myślę że jest to pytanie bezpośrednio do chłopaków którzy produkują koła, myślę że z pewnością dobrze doradzę ci i pozwolą podjąć odpowiednią decyzję czy to u nich czy gdzie indziej na rynku zakupisz komplet którego będziesz zadowolony.
@kamilk6807
@kamilk6807 Жыл бұрын
Czy dętki lepsze do aluminium czy karbonu
@komonbikes
@komonbikes 11 ай бұрын
Dobre pytanie - bez naszego doświadczenia rekomendujemy jazdę bez, a zalanie mlekiem tak zwanym uszczelniaczem.
@monikakorzinska4350
@monikakorzinska4350 Жыл бұрын
Ciekawe czy do damskiego mtb robią panowie kolorowe szprychy w karbonowych obręczach ?
@komonbikes
@komonbikes Жыл бұрын
To by było coś 🤩
@dandyhorsewheels
@dandyhorsewheels Жыл бұрын
Kolorowe szprychy to niestety trudny temat. Srebrne są ze stali nierdzewnej, czarne natomiast czernione chemicznie. Dostępne kolorowe szprychy są często malowane proszkowo, co znaczy, że są cięższe, lakier rysuje się lub odpada płatami. Mamy za to na stanie kolorowe nyple - wykonane z aluminium i anodowane. Nic nie stoi na przeszkodzie by dobrać jakiś kolor i dodać akcencik do kół 😉
@michagoluch8107
@michagoluch8107 Жыл бұрын
Siema, po pierwsze dzięki za realizację. Po drugie niestety tak jak patrzyłem na długość wywiadu to potwierdziły sie moje obawy o kwestie merytoryczne. Osoba w wywiadzie nie przedstawiona. Skakanie z tematu na temat i brak spójności w wywiadzie. Na pewno można by przedstawić wiele smaczków i chciałbym poznać tajniki firmy dandyhorse. Gdybym miał sobie zadać pytanie co wybrać czy alu czy carbon po obejrzeniu to odcinek nie daje odpowiedzi. Wywiad wymaga pogłębienia tematu. Pozdrawiam
@komonbikes
@komonbikes Жыл бұрын
Dzięki Michał za merytoryczny i wartościowy komentarz. Proszę podpowiedz nam na jakie pytania chciałbyś usłyszeć odpowiedz :) rowerowe pozdrowienia
@michagoluch8107
@michagoluch8107 Жыл бұрын
zastanawiam się na szybko co mógłbym usłyszeć miarodajnego i nawiązującego do tytułu filmu "co lepsze" np. podsumowujące odpowiedzi: 1. Kupując koła karbonowe (tak naprawdę tylko obręcze carbon) wydając 5 tyś konsument zyskuje : 200gr wagi, 0,1mm mniej bicia na boki i np 0,2 mm mniej góra dół, możliwość redukcji ciśnienia w oponach, wg. badań 5% na podjazdach i blebleble kolejne walory MIERZALNE wymieniacie@@komonbikes 2. Kupując koła na obręczach alu i takich samych piastach szprychach wydajecie za komplet np 2 tyś zł ale macie takie i takie walory np. większą trwałość na uderzenia zew. np kamienie waga taka i tak, możliwość większego obciążenia roweru i coś tam dalej. Jakieś podsumowanie, gdzie się komu co sprawdzi. Zgaduję, że i alu gdzieś tam będzie miało jednak jakąś przewagę oprócz niewydanej kasy. Cokolwiek co by mi dało mierzalne wartości do podjęcia decyzji czy mam wydać 5k za carbon czy 2,5k za alu na tych samych komponentach (piasty/szprychy). Słowa "większa" itd. czyli niemierzalne nie niosą za sobą żadnej wartości. btw. Kompletnie zbędny aspektem jest jaranie się cykaniem piast i ilością punktów zazębienia przez 35% długości odcinka gdzie tytułujecie film jw. rozumiem, że click bait musi się zgadzać ale dla mnie to pozostawia niesmak bo czego innego oczekuję od filmu czytając tytuł. Obejrzałem kolejne odcinki na Waszym kanale z dandyhorse (dzięki algorytmowi youtubie) wiec temat troche rozjaśniony ale też nie ma słowa, że posiadacie kolejne na kanale i warto do nich sięgnąć aby poznać więcej smaczków. Pozdrowienia i powodzenia w kolejnych realizacjach!
@ToTyToOn
@ToTyToOn Жыл бұрын
Cholera, szukam opcji do upgadeu która by najbardziej wpłynęła na osiągi mojego gravela, bo pomimo ze to aluminiowy Cannondale Topstone 2019 na apexie to mam dużo przyjemności ze ścigania się i widzę mały potencjał. I tu pytanie czy aby właśnie koła to nie najlepsze w co mogę zainwestować? Teraz stoi na dt swissach gravelowych zapomniałem cyfry, i pomimo ze już wazy poniżej 10 kg, 9,4 chyba dokładnie to zbije jeszcze z pół kilo na kołach i ta sztywność Pomoże ktoś? :))
@marekk1337
@marekk1337 Жыл бұрын
Jaki masz blat, 40?
@dandyhorsewheels
@dandyhorsewheels Жыл бұрын
Najbardziej odczuwalnym upgradem jaki możesz zrobić są opony, na drugim miejscu są koła. To co najbardziej wpływa na odczucia z jazdy to szerokość wewnętrzna obręczy (wpływa ona na ułożenie opony, przyczepność, objętość powietrza i komfort jazdy) oraz masa obręczy (im lżejsza tym mniej energii musisz zużyć by wprawić koło w ruch i masz poczucie, że „rower sam jedzie”). Przykładowo komplet Hiperion 20 budujemy na aluminiowych obręczach, które ważą 440 g przy szerokości wewnętrznej 25 mm, a Hiperion 30 na karbonowych obręczach ważących 335-375 g przy szerokości wewnętrznej 28 mm. Skoro to DT Swiss to powinno udać się znaleść zarówno wagę jak i szerokość obręczy, skupianie się na masie całego kompletu kół to pułapka, w którą wpada wielu zawodników. W razie wątpliwości napisz do nas lub zadzwoń ✌🏼
@ToTyToOn
@ToTyToOn Жыл бұрын
@@marekk1337 42 z tylu, 40 z przodu
@ToTyToOn
@ToTyToOn Жыл бұрын
@@dandyhorsewheels ok, dzięki wielkie Na pewno bd się odzywać, dozbieram końcówkę potrzebnego budżetu 🤘🏻
@pawepiotrowski2660
@pawepiotrowski2660 Жыл бұрын
Ja zbiłem na swojej szosie 600 gram na kolach dandy horse aluminium opony GP 5000 detki zwykle
@szymonanusiewicz4091
@szymonanusiewicz4091 Жыл бұрын
Mam w xc obręcze alu, jeżdżę kilka razy w tyg po Beskidach gdzie są mocno kamieniste szlaki- mam już dziesiątki obić i wgięć w obręczach od uderzeń kamieni. Czy obręcze karbonowe wytrzymają bezpośrednie urazy i nie będą pękać? Dzięki 👍
@komonbikes
@komonbikes Жыл бұрын
Cześć, Jasne dobrej klasy obręcze karbonowe wytrzymają wiele, a nawet w naszej ocenie są mniej podatne na zarysowania niż aluminiowe malowane felgi. Warto pamiętać przy wyborze obręczy o dożywotniej gwarancji albo po prostu dobrym sprawdzonym producencie.
@adamsoczko8869
@adamsoczko8869 7 ай бұрын
potrzebuje koła tylnego 27,5
@pioterczoko2693
@pioterczoko2693 Жыл бұрын
O i masz.... I tym tygodniu tysiące ludzi stukają markerem w swoje szprychy 😅
@remik645
@remik645 Жыл бұрын
Stukają w rytm muzyki ⚙️💯
@gumis1627a
@gumis1627a Жыл бұрын
Zastanowił mnie komentarz.. oglądam cały film!
@dandyhorsewheels
@dandyhorsewheels Жыл бұрын
I jak tam? Każda szprycha brzmi tak samo czy można grać jak na cymbałkach? 😂
@wojtekcegielny7022
@wojtekcegielny7022 Жыл бұрын
​@@dandyhorsewheels powiedz mi proszę, czy jeśli nie będą równomiernie naciągnięte szprychy to kolo nie będzie biło? Albo od drugiej strony, jeśli idealnie wycentruje kolo, czy szprychy nie będą tak samo napięte?
@dandyhorsewheels
@dandyhorsewheels Жыл бұрын
@@wojtekcegielny7022 bicie boczne i radialne, a naprężenie szprych to dwie różne, choć powiązane kwestie. Koło może być idealnie centryczne, przy bardzo nierównym naprężeniu - wystarczy, że w przypadku sąsiadujących szprych po tej samej stronie koła jedna będzie naprężona mocniej, a druga mniej. Koło nie będzie biło, ale przy każdym obrocie ta luźniejsza będzie się napinać do naprężenia tej bardziej napiętej i znowu luzować. Taka amplituda sprawi, że materiał będzie się męczyć i w efekcie szprycha pęknie (najprawdopodobniej w okolicy gięcia). Jako dygresję można bardzo uogólniając i parę kwestii pomijając powiedzieć, że pozbawione gięcia szprychy straight-pull są rozwiązaniem problemu, który nie istnieje w kołach z odpowiednim i równym naprężeniem 😉
@MrPoisonivy666
@MrPoisonivy666 Жыл бұрын
Ja osobiście mam obawę co do karbonu, dla zwykłego Kowalskiego taniej będzie naprawić zarówno ramę aluminiową jak i obręcz . Koszty naprawy elementów karbonowych są bardzo wysokie a czasami wręcz nieopłacalne
@pawepiotrowski2660
@pawepiotrowski2660 Жыл бұрын
Szosa wróciła z serwisu żadnych luzów na szprych zadnego bicia po roku użytkowania waszych kół 5 tysia nalotu polecam kola aluminium 👍
@komonbikes
@komonbikes Жыл бұрын
No i fajnie elegancko, każdy znajdzie coś dla siebie dobrego fajnie że aluminiowe się sprawdzają u Ciebie. rowerowe pozdrowienia
@pawepiotrowski2660
@pawepiotrowski2660 Жыл бұрын
@@komonbikes dzięki pozdro
@cyklopunktserwis
@cyklopunktserwis Жыл бұрын
Mavic :)
@monikakorzinska4350
@monikakorzinska4350 Жыл бұрын
Od razu Roval może 😂
@rondelus31
@rondelus31 Жыл бұрын
Mam aluminiowe i karbonowe dobrej jakości, różnica to 50g 😂.
@komonbikes
@komonbikes Жыл бұрын
Oczywiście że się tak da! W tym przypadku nie chodzi tylko o samą wagę, ale i toczenie się kół i sztywność
@rondelus31
@rondelus31 Жыл бұрын
@@komonbikes tylko taki szczegół ... że aluminiowe po jednym sezonie popękane przy nyplach i krzywe. Karbon idealnie prosty ;)
@lookbruni
@lookbruni Жыл бұрын
Hydra ma 490 punktów zazębienia .
@komonbikes
@komonbikes Жыл бұрын
Hydra z nazwy jest drapieżna i ma dużo zębów :)
@dariusz_priv
@dariusz_priv Жыл бұрын
Nie ma piasty Industrie Nine Hydra która ma 490 POE, jest 690 punktów 😊
@lookbruni
@lookbruni Жыл бұрын
@@dariusz_priv zgadza się ,490 POE ma niższy model
@michakowalski5622
@michakowalski5622 Жыл бұрын
Ciekawe kto projektuje i buduje te obręcze?
Jaką tylną piastę wybrać (feat. Dandy Horse)? Część1
23:11
Serwis Bajka
Рет қаралды 3,8 М.
99.9% IMPOSSIBLE
00:24
STORROR
Рет қаралды 31 МЛН
Hamulce tarczowe mechaniczne - wyciskam z nich 100%
24:29
unbroken reed
Рет қаралды 7 М.
5 kolarskich błędów, których już nie popełniam
18:14
Bicycle Stories
Рет қаралды 12 М.
Koła do gravela: aluminiowe czy karbonowe? Co wybrać?
25:49
bikeWorld.pl
Рет қаралды 16 М.