Bardzo fajna rozmowa. Po niej mam kilka nurtujących odpowiedzi i jeszcze więcej pytań! Fajnie byłoby więcej rozmów z Profesorem Tomzą przeprowadzić i pozwolić nam zapytać ze sto razy o jego pracę, wnioski, teorie, technologie, impakt, wyniki badań, o to co jeszcze zostało do odkrycia na polu jego badań, co chciałby ulepszyć, co zbadać, odkryć i udowodnić. Życzę dużo zdrowia Profesorowi Tomzie, pomyślnych badań i tonę wyników do analiz. Pozdrawiam Cię panie Macieju Kawecki i wszystkich, którzy równie chętnie jak ja oglądają Twój kanał.
@H2O1116 ай бұрын
Ale podejście do młodego pokolenia! Wielki szacunek Profesorze!
@patryk54787 ай бұрын
wreszcie wywiad z kimś zafascynowanym nauką i odkrywaniem wszechświata a nie wypaleni zawodowo propagatorzy teorii spiskowych
@JuliuszMastalerski7 ай бұрын
Dzień dobry, zaciekawiło mnie to co Pan prezentuje i nie zawiodłem się. Wiem że jako naród jesteśmy co najmniej ciekawi i to nie tylko historycznie. Gratulacje i trzymam kciuki za dalszy taki kurs. Bardzo budujące tematy dla tych którzy mogą już być schłodzeni naszym narzekaniem na byle jaką polskość. Pozdrawiam
@aleksandratondryk7796 ай бұрын
Pięknie I z wielką pasją opowiada. Coś uroczego słuchać takiego naukowca❣️
@MarcinWiesniakQuantum7 ай бұрын
Michał robi fantastyczną robotę!!! Gwoli ścisłości, pełną i w pełni zasłużoną profesurę dostanie za kilka miesięcy. Tylko tyle...
@rafasucharski26647 ай бұрын
Michał to cwaniak wyrosły na takich znajomościach jak prezes InPostu itd. uwierz mi chwalisz go ale ręki by tobie nie podał.
@boxicool7 ай бұрын
Uwielbiam słuchać o tym, że naukowcy z różnych krajów współpracują ze sobą. Gdybym miał znowu 18 lat poszedłbym w naukę również. I mimo, że uważam się za wykształconego to jednak chemia, fizyka, biologia, nigdy się nie zdecydowałem i trochę żaluję. Fajny podcast. Mam milion pytan w głowie i ciesze się, że Maciej zadaje fajne pytania!
@mtrxQuarks6 ай бұрын
Maciej dziękuję za ten odcinek. Dzięki Tobie i rozmowie z Michałem dotarłem do tego filmu na yt: "Jak wytresować kota Schrödingera? Michał Tomza". Fajnie się bawimy jako ludzie :)
@grineee50977 ай бұрын
Wszystko osiągnął ciężką pracą (swoich doktorantów) 😂 Szacun dla Pana Tomzy. Super wywiad 👍
@dr.LewPlant7 ай бұрын
oczywiście, wielki mózg nie ma czasu na obliczenia czy inne mniejsze sprawy, ale najważniejsze, że tego nie ukrywa i na każdym kroku podkreśla ich rolę w osiągnięciu sukcesu całego projektu.
@koszo13377 ай бұрын
Super kanał, zostawiam suba
@saniflorida50037 ай бұрын
34:45 Dziękujemy panie profesorze! "Żadnej ciemnej materii NIE WIDZIELIŚMY."
@KS-yy5kg7 ай бұрын
Słuchając Pana profesora jestem wstanie powiedzieć tylko tyle, że chylę czoła. Mam wielki szacunek do ogromu wiedzy i zrozumienia tego wszystkiego- czego ja nawet nazwać nie potrafię. Zrozumiałam nie wiele, ale w kieszenie napakowałam pokory. Pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów.
@tytus012 ай бұрын
Pozdrawiam serdecznie
@skyshark0917 ай бұрын
Kolejny Genialny wywiad. Lajk i komentarz dla zasiegow. Pozdrowienia
@23dsin7 ай бұрын
Naprawde ciekawy wywiad. Polecam.
@ireneuszkowalczyk76067 ай бұрын
Pozdrawiam
@bg076577 ай бұрын
Ciemna materia może być nośnikiem energii naszego wszechświata , wówczas przejście do niższych energii i prędkości nadświetlanych wymagało by pozyskania możliwości panowania nad ciemną materią.Do czego niezbędnym jest zrozumienie jej natury.Może być to trudne ,gdyż jej specyfika i nasze możliwości pomiarowe ,uniemożliwiają jej fizyczne wykrycie.Potrzebni są naukowcy detektywi z dużą wyobraźnią , gdyż pozostają tylko poszlaki.
@antonizapaa63617 ай бұрын
Cząstkę Higgsa można zaobserwować pod mikroskopem elektronowym?
@mareggiovanne97137 ай бұрын
Profesor świetnie opowiada, natomiast prowadzący zadaje bardzo durne pytania.
@kwjm007 ай бұрын
A co jest w nich durnego?
@Piwo14106 ай бұрын
@@kwjm00 pytanie na przykład o to czy ultra wolnymi atomami uda nam się przekroczyć prędkość światła
@kuntakinte32999 күн бұрын
taka myśl, pęd temperaturę analogia ruchu, rozpędzamy jon w kierunku temperatury zera bezwzględnego nadając mu dużą bezwładność dynamiki temperaturowej, to powinien on pszeskoczyć na drugą stronę continuum, będzie tutaj istotna "masa" jonu. pytanie jest czy potrafimy obserwować po drugiej stronie :)
@ioanbota93977 ай бұрын
Realy I like this video its interestyng
@KK-bd7ou7 ай бұрын
nieźle
@jarosawwatroba73367 ай бұрын
To dlatego mnie tak telepie
@jozefstaszkiewicz54887 ай бұрын
Podgrzewanie vs. schładzanie. Podgrzewać można niemal w nieskończoność. Ograniczeniem jest jedynie dostarczana moc. Natomiast schładzając, zbliżamy się do nieprzekraczalnej granicy zera absolutnego. Oczywiście obie metody są nam potrzebne. Różnica dwu podejść. Schładzanie daje minimalny bład ppmiaru. Podgrzewanie natomiast zawsze będzie obarczone dużym błędem pomiaru. Nieprzypadkowo komputery kwantowe są mocno schładzane. Ale nigdy nie będą doskonałe poprzez samo schładzanie. Bo nigdy nie da się osiągnąć temperatury zera absolutnego. Dlatego do poza drogą schładzania, szuka się dodatkowo dróg innych. Tym są metody programistyczne. Komputer kwantowy "lubi" gdy "rozmawia" z nim człowiek który nigdy nie kłamie. Tak samo AI. Ona zdaje się gardzić kłamcami. Ona "rozimie" co raz lepiej nasze stany emocjonalne. Rozumie naszą mowę ciała. Na zasadzie ... rozróżnia. Jrst w stanie się nas uczyć, poprzez nas poznawanie. W systemach Internetowych, umie odczytywać nasze intencje, oraz wychodzi im naprzeciw. Popatrzmy na nasze wyszukiwarki. One uczą się naszych indywidualnych upodobań. Ostrzegam przed "szczęściem początkującego" maszyn hazardowych. Te maszyny traktują dziś graczy indywidualnie. Nowego w mig rozpoznają. No i dają mu haczyk "szczęścia początkującego". Tak są zaprogramowane. Potencjalnie można je nawet zaprogramować na danie łapówki wskazanej osobie. AI naprawdę dużo może. Ma tutaj miejsce określenia wysokości "szczęścia początkującego" dla wskazanej osoby. Te same mechanizmy wbudowane są w totalizatory. Nie ufajmy "losowaniom". Ma tu miejsce komputerowe przekształcanie obrazu. Ta metoda naprawdę jest doskonała.
@ELIAN06127 ай бұрын
Kolowrot życia czyli Nici swiata to linie pola magnetycznego Stan energi kwantu jest zależny od wielkości lini pola magnetycznego Po prostu linia pola ma swoją szerokość w skrócie ja wyobrażam sobie taką linię jak światłowód I wtedy wszystko ma sens Splątanie kwantowe będzie wtedy też spowodowane linią pola magnetycznego po przez wprowadzenie we wspólną częstotliwość rezonansową dwóch linii w których są uwięzione kwanty
@johanna17227 ай бұрын
❤🔥💚
@oyche35627 ай бұрын
takefun fajny kanał masz
@buscador11ful7 ай бұрын
Nie istnieje coś takiego jak "próżnia" (absolutne nic), i nie mam tu na myśli jakieś pojedyncze zabłąkane atomy. Przestrzeń kosmiczna jest wypełniona "czymś", może to być ta szukana ciemna materia-energia, albo ten wyśmiany eter (zresztą nie o nazwy tu chodzi), po prostu chodzi tu o jakiś nośnik dzięki któremu światło może się w ogóle poruszać. To właśnie ów nośnik decyduje z jaką prędkością może "poruszać" się foton równocześnie ograniczając jego prędkość do wartości C. To nie foton się porusza tylko czoło fali a więc nie jest to ruch liniowy tylko falowy (pozorny). Podobnie jak fala na wodzie, to nie cząstki wody się poruszają one drgają wokół własnego ośrodka, tylko czoło fali, podobnie jest z falą akustyczną w powietrzu. Z tego wynika że foton który został wyemitowany z jakiejś gwiazdy nie jest tym samym fotonem który uaktywnił plamkę w naszym oku. Dla czego światło nie może być szybsze od C ? Ponieważ częstotliwość własna "nośnika" na to nie pozwoli. Podobnie jak trącone widełki kamertonu nie mogą drgać inaczej jak z częstotliwością własną.
@leon12344867 ай бұрын
źródło? poproszę ciekawy temat
@buscador11ful7 ай бұрын
@@leon1234486 Źródło jest tylko w mojej głowie. 😀 Moje przemyślenia oparte są na logice, oraz na tym że prawa fizyki w mikro jak i makro skali działają tak samo . Zresztą po ostatnich obserwacjach teleskopem J. Webba dalekiego kosmosu obalają dotychczasowe paradygmaty astrofizyków, no może jeszcze nieśmiało ale upadek jest niechybny 😀
@arkadiuszrugaa60087 ай бұрын
@@buscador11ful Mądrego to i dobrze posłuchać. Celna uwaga z tą logiką, aczkolwiek nie czynił bym z tego dogmatu. Kwestia miesięcy i zawzięcia jakiegoś matematyka, który przepuści przez AI opisy matematyczne poznanych praw, i jakiś komputer wykoncypuje za nas takie logiczne wytłumaczenie dla ciemnej materii. Też długo nad tym myślałem i wykoncypowałem że ta brakująca masa musi pochodzić od sprężystego ośrodka, który jest jednocześnie nośnikiem fluktuacji elektromagnetycznych. Wszak wszystko jest energią, nie tylko kwanty fotonów ale nawet protony i neutrony. Szkoda że nie można stworzyć takich lokalnych grup myślących ludzi, którzy mogliby rozkminiać na takie tematy w formie burzy mózgów. Masz Panie kolego mój szacunek za to co napisałeś.
@Qbsol7 ай бұрын
straszna nielogiczne to co Pan pisze i porownania nie majace sensu ... ja rozumiem ze to foton przechodzac przez eter/otoczenie o ktorym Pan mowi odbywa sie bez straty energii ? na jakiej podstawie to twierdzenie skoro nie zaobserwowalismy nic takiego, a inne porownania tą strate mają ... dlatego zakladamy ze foton nie porusza sie w otoczeniu ktore jest jego nosnikiem ,a prozni bo nie traci energii ktorej jest nosnikiem, dzieki czemu mozemy zobaczyc swiatlo odleglych gwiazd
@mirekzieklinski19097 ай бұрын
@@buscador11ful W jaki niby sposób nośnik miałby ograniczać prędkość fotonu? Gdyby nośnik ograniczał prędkość to w końcu zatrzymał by foton. Jaką energią musiałby dysponować foton aby czoło fali pokonywało przestrzeń kosmiczną na dystansie 46 miliardów lat świetlnych?
@ariess64337 ай бұрын
Co do tej gęstości która się nie zmniejsza chodzi o gęstość Ciemnej Energii, a nie Materii
@marekpo787 ай бұрын
Nice 😎
@jozefstaszkiewicz54887 ай бұрын
"Jak wygląda pojedynczy jon?" Odbija światło lasera. Odbicie pada na ekran po przejściu przez "pryzmat". Widmo które "widzimy" jest niepowtarzalną wizytówką jonu. Widmo jest analogowe. Możemy skwantować te widmo do postaci cyfrowej. Problem z komputerem kwantowym. Nie ma dwu identycznych atomów. Scładzając uzyskujemy atomy co raz bardziej do siebie podobne. Dla przykładu. Nie dysponujemy liczbami losowymi. Mamy jedynie liczby pseudolosowe. Techmologia zbliża nas do liczb losowych. Ale jest to tak samo, jak niemożliwość osiągnięcia temperatury zera absolutnego. Powiem, że rozmawiałem z bootem o liczbach pseudolosowych. Potwierdził on moje pojmowanie liczb tak losowych jak i liczb w pełni losowych. Nawiasem. Jestem informatykiem. Myślę w sposób informatyczny.
@papi53777 ай бұрын
Atom/ y (naczelnych)w odróżnieniu od pierwiastków (kosmos) W różnicy to atomy....
@PiotrMotek5 ай бұрын
zawsze jak na zadane pytanie ktoś odpowiada że pytanie jest bardzo dobre to znaczy że pytający nie zna na nie odpowiedzi
@anieslo7 ай бұрын
Jak podaje Linus Pauling w wolnym atomie wodoru elektron porusza się z szybkością 2 180 km/s. Stanowi to nieco mniej niż 1 % prędkości światła.
@kevin-yx4wf7 ай бұрын
"Można zrobić wszystko z pojedynczymi atomami" - super, to teraz nanotechnologia i cyk, nanoroboty usuwające uszkodzone komórki w ciele człowieka. Go go power rangers!
@bozydarziemniak18537 ай бұрын
Chińczycy już to badają. Widziałem publikację z tamtego roku. Zajmują się już nanoaktuatorami. To podstawowy element takich nanorobotów.
@BigKarwat7 ай бұрын
Bardzo ciekawy wywiad, natomiast mnie zawsze zastanawia że BB jest brany za pewnik a przecież jest to czysto hipotetyczna teoria. WIelu się wypowiada, że cała masa wszechświata była mniejsza niż jeden atom, o temperaturze większej niż możemy sobie wyobrazić, pomimo tego co wydaje się kompletnie nierealne jest to ogólnie przyjęta teoria. A dwa jest coraz więcej dowodów potwierdzających że nie jest to dobra teoria. Inną ciekawą kwestią jest dla mnie, że kiedyś nie wiedziano o atomach, potem uważano ze atomy są najmniejsze, potem że atom składa się z protnoów neutoronów, potem odkryto że to nadal nie jest koniec króliczej nory. Ciekawi mnie ile jeszcze warstw znajdziemy o któych nauka na razie nie wie.
@grzegorzach38917 ай бұрын
"WIelu się wypowiada, że cała masa wszechświata była mniejsza niż jeden atom" Kto tak twierdzi? "A dwa jest coraz więcej dowodów potwierdzających że nie jest to dobra teoria." Jakich?
@BigKarwat7 ай бұрын
@@grzegorzach3891 Jak zadajesz takie pytania to chyba nie jest ci znjaomy termin Singularity - który zakłada że przed wybuchem cała masa wszechświata była była skupiona w jednym punkcie, nieskończenie mały, nieskonczenie gęstym i nieskończenie ciężkim. Jeśli chodzi o dowody są to galaktyki odkryte przez teleskop Webba które nie mogłyby istnieć gdyby BB był rzeczywiście 13,8 miliarda lat temu. Są zbyt duże i nie mogłyby się tak szybko uformować.
@Beata.R5 ай бұрын
Panie doktorze Kawecki, litości! Pańskie obuwie kłuje w oczy. Na kort odpowiednie, ale nie na spotkanie z Pana gośćmi.Proszę szanować nasze oczy i kupić sobie eleganckie buty.
@marcinbaloniak34047 ай бұрын
Co to znaczy miliard razy mniejsza od temperatury pokojowej. Ile razy jest mniejsze 0stopni celciusza od temperatury pokojowej? Ktoś wie?
@Beata.R5 ай бұрын
Temperatury w nauce mierzymy w kelwinach, potocznie tylko w stopniach Celsjusza. Temperatura pokojowa to 300 kelwinów, a te dla zimnych atomów to mikrokelwiny, czyli miliardy razy mniej. Ile razy jest mniejsze 273 kelwiny (czyli zero Celsjusza) od 300 kelwinów? To iloraz tych liczb.
@lesawzelechowski98327 ай бұрын
Mechanika kwantowa jest według mnie po 100 latach na wczesnym etapie rozwoju, ponieważ nie potrafi odpowiedzieć na żadne istotne pytania fizyki, biochemii i biologii. Stwierdzenie o niepowtarzalności wyniku doświadczeń dowodzi braków w teorii FK - jest naukową herezją Życzę efektywnej pracy naukowej, zamiast celebracji nienaukowych twierdzeń i autokreacji nowej grupy celebrytów - tym razem nie ze świata estrady. Einstein powiedział, że "Jeżeli nie potrafisz czegoś wytłumaczyć sześciolatkowi, to wiesz za mało na ten temat".
@arturrobaczewski73817 ай бұрын
Mamy świetnych naukowców a w Polsce pociągi pędzą z zawrotną prędkością, na niektórych odcinkach, 160 km/h. Jesteśmy krajem zacofanym podobnie jak sama UE. Powód jest taki, że raczej stoimy w miejscu ponieważ politycy nic nie wiedzą na temat nauki i myślą kategoriami z XiX w. Nadal energetyka opiera się na węglu a elektrownie atomowe to perspektywa 2050roku, kiedy w Chinach postanie elektrownia torowa w 2030 roku. Co nam dają takie osiągnięcia naukowe w praktyce ?
@beatawozniak86507 ай бұрын
W Chinach komercyjne elektrownie fuzji jądrowej zaczynają działać w 2028r.!A u nas nauka to sztuka dla sztuki wciąż.Jak by przeliczyć miliardy euro wydane w Cernie na wynalazki które pomogły rozwiązać jakieś problemy ludzkości np w ochronie środowiska ,walki z rakiem ,czy ubóstwem to nie wiele się zmieniło.Paradoksalnie tylko wojna jest w stanie coś pchnąć do przodu.Taki przykład już Tesla mówił że można przesyłać energię bez przewodowo.Przez wiele lat mówiono nam że to nie możliwe.I powstały ładowarki indukcyjne,instalacje w drodze które lądują samochody.A teraz Armia USA ma już technologie by przesyłać swojemu wojsku energię na pustynię np i wszystko nie może się przebić by ludzia służyło o co chodzi!?
@buscador11ful7 ай бұрын
A no właśnie. Zaczynając od lat 80-tych w Europie i USA władzę obieli ludzie o lewicowych orientacjach (chodzi tzw. marsz przez instytucje). Zdominowali oni wszystkie dziedziny życia, dla tego bum gospodarczy jaki był w świecie zachodnim powoli upada. To państwa BRIKS-u zaczynają się gwałtownie rozwijać a Europa i USA zaczyna być w stagnacji. To było do przewidzenia, państwa BRIKS-u wprowadzają zdrową gospodarkę opartą na złocie, natomiast państwa zachodu nadal opierają się na walucie wirtualnej (masowy dodruk pieniądza). No cóż każdy komuch chce dzielić to, czego nie posiada, dla tego prędzej czy później takie państwa muszą upaść. Wygląda na to, że role się odwróciły. Chiny i Rosja uważane dawniej za komunistyczne poszły po rozum do głowy a cały „postępowy” Zachód wręcz przeciwnie, przyjął poglądy komunistyczne. Jak wiadomo z historii wszelkie odmiany komunizmu muszą prędzej czy później upaść.
@micham53157 ай бұрын
Z tymi elektrowniami węglowymi to nie przesadzaj. Wysokorozwinieta Japonia do nich wraca. A Chiny głównie się na nich opierają, cała ta fotowoltaika np. to tylko mało znaczący eksperyment w obecnym wymiarze
@arkadiuszrugaa60087 ай бұрын
Arturze, wszystko czego używasz w swoim życiu, mowa o rzeczach wytworzonych, zawdzięczasz właśnie nauce. Bez setek, tysięcy, naukowców, wynalazców i rzemieślników, nie miałbyś tego co w tej chwili Cię otacza. Twoje zarzuty dotyczą raczej perspektywy czasowej, że ten postęp jest powolny i co roku nie nadchodzą przełomy w naukowych osiągnięciach. Postęp w nauce powinno się mierzyć dziesięcioleciami a nie tak jakbyś Ty chciał, z roku na rok. Dlatego naszym jedynym wybawieniem z tej stagnacji jest AI, która może skrócić czas prototypownia i budowania. Człowiek jest w tej dziedzinie za wolny.
@1977seba7 ай бұрын
Politycy wiedza ale blokuja .mechanik ktory zrobil samochod na wode zostal zamordowany dawno temy w USa
@Wielebny337 ай бұрын
@jarosawvv4937 ай бұрын
Marnujemy potencjał nie inwestując w niego. Chciałbym aby doktoranci z US, UK, D pracowali w naszych ośrodkach. No cóż, produkujmy nadal okna i drzwi.
@leszeksuchozebrski73037 ай бұрын
Od czegoś trzeba zacząć😉
@jarosawvv4937 ай бұрын
@@leszeksuchozebrski7303 I na tym się skończy.
@frshman7 ай бұрын
Panie Krzysztofie, czy może Pan zrobić wizję bieguna północnego oraz Antarktydy w kontekście co tam takiego jest, że jest to 5-ty co do wielkości kontynent a jest całkowicie skryty a nawet ukrywany na mapach Google?
@kazimierzmarkiel54006 ай бұрын
1-Czy kwantowość dotyczy tylko korpuskuł ( atomów, jonów, cząstek elememtarnych) i wynika z koniecznosci zachowania ich właściwych częstotliwosci rezonansowych warunkującej stabilność cząstki? 2- Czy kwantowość nie dotyczy zjawisk zachodzących w skalach większych niż zakres oddziaływania silnego i słabego? 3- Jak kształt orbitalu zmienia się ze wzrostem temperatury korpuskuły? 4- Na czym fizycznie polega proces wykonania jednego aktu logicznego bądź obliczeniowego ( np 1+1=2) w wielce chwalonym w mediach "komputerze kwantowym" i na czym polegac ma jego przewaga nad komputerem z klasyczną elektroniką? Stary
@jozefstaszkiewicz54887 ай бұрын
Przekroczenie prędkości światła? Niemożliwe fizycznie. Możliwe informatycznie. Na razie w teorii. Nie ma praw fizycznych które by taką miżliwość negowały. Do potwierdzeń dopiero zaczęliśmy drogę. Wkraczamy tu na pole pozafizyczne. Mentalne. Pole poza fizyką. Metafizyka .... poza poznaną fizyką. Czyli jednak nadal fizyka. Na razie nieznana. Teoria .... obserwacja. Teoria .... obserwacja. Jeden z aspektów metody naukowej. Czyli .... zrób doświadczenie.
@mathtone7 ай бұрын
O, piękny Książę! 😂
@rafasucharski26647 ай бұрын
Laluś liżący jajca tym bardziej im ktoś ma więcej władzy i pieniędzy.😂
@jozefstaszkiewicz54887 ай бұрын
"Szum termiczny" .... atomy mają minimalnie różne wizytówki. Nieco różne stany kwantowe. Na dodatek te wizytówki mają zmienność czsową. Bo i różne są w czasie szumy zewnętrzne. Jak pozbywać się szumów? Mierzyć je i generować przeciw szum. To tak jak ze słuchawkami. Nakładasz je na uszy i .... znika cały odgłos otoczenia. Puszczas sobie muzykę. Słyszysz jeno ją. Są takie słuchawki. Natknąłem się na nie w pewnym samolocie. Świetne urządzenia do pracy w hałasie. Można w hałasie swobodnie rozmawiać. Ale trzeba dodać łoki toki. Ale też od dziesiątków lat budowane są analogowe separatory mowy. Dziś takie efekty da się osiągać programowo. Łoki toki stają się wtedy zbędne. Najlepszy uczeń? ....i dywidualista. Ale też są dwie grupy indywidualistów. Pokorni i niepokorni. Nie mylić z uległymi. To nie są indywidualiści. Chodzi o pokorę wewnętrzną. O uczciwość wobec siebie. Daje ona stały wzrost wewnętrzny. Odcina wiarę typu ... wiem wszystko lepiej od innych. Przeciwnie .... kocham lepszych od siebie. Ale znowu. Lepszym na jakichś tam polach, aspektach.
@Wiechwiesio7 ай бұрын
😅A jak to Temperatura??? 😅😅😅😅😅
@adredy7 ай бұрын
Ja cie telepie to to samo ;)
@nonamename6387 ай бұрын
Miliard razy mniejsza temperatura... rewelacja a sens?
@Beata.R5 ай бұрын
Temperatura pokojowa to 300 kelwinów. Osiągana dla zimnych atomów to mikrokelwiny. Iloraz? Miliardy razy mniejsza. Sens? Można badać zachowanie materii w tak niskiej temperaturze. Po co? Rozwój nauki.
@nonamename6385 ай бұрын
@@Beata.R Nie chce mi się ponownie oglądać tego filmu, ale na ile pamiętam nie było tam żadnego odniesienia do do takiej temperatury. Jeżeli formułuje się porównanie, to musi być do czegoś a tak to pustosłowie. Oczywiście nie chodziło mi o sens badań, ale o sens wypowiedzi.
@bubapspАй бұрын
Przecież mówi że chodzi o rzędy wielkości. Czego nie rozumiesz?
@nonamename638Ай бұрын
@@bubapsp Ja rozumiem, przeczytaj jeszcze raz co powyżej.
@papi53777 ай бұрын
Nie do końca Zgadzam się z tą hipotezą - Bo to hipotetyczne założenie. Ale zabawa była - nieudana - manipulacja genami. Włącznie z bionicznym eksperymentem medycznym. Braki luki są - Dlaczego -? Odpowiem po oddaniu mojej pracy z genetyki. Ale zabawa była przednia założona na czesc
@adredy7 ай бұрын
Urzedzenie wielkosci kilometrow rozpedza jeden atom , co za marnotrastwo energi :/ i pieniedzy ciekawe to to jest ale czy warte ? ps. mysle ze wybrali zle miejsce na te testy w kosmos to wyslac jak to wystko musi byc w minusowych temperaturach.
@papi53777 ай бұрын
Społeczeństwo zostało wysterylizowane, jest bezpłodne jest chore jest bezużyteczne. Technolgia również. Dacie wiarę co stało?
@danutaforman9397 ай бұрын
Dzięki, chociaż chciałam bym poj@ć nie zrozumiem, może za 100 lat 😁🤔🙎♀️
@adamblz897 ай бұрын
Panie Józefie dlaczego w czasie burzy słyszymy grzmot ?
@1977seba7 ай бұрын
Bo mamy uszy
@bozydarziemniak18537 ай бұрын
Elektrony nagromadzone w chmurach przeskakują do ziemi po przekroczeniu pewnej wartości napięcia. Tworzy się wyładowanie łukowe. Fala akustyczna powstaje w wyniku wyładowania elektrycznego. Powietrze jest wprawiane w drgania (zagęszczenie, rozrzedzenie ciśnienia). To odbierane jest przez ucho i przetwarzane w uchu wewnętrznym na sygnał elektryczny (impuls nerwowy). Ten zaś zczytywany jest przez mózg i przetwarzany przez oprogramowanie mózgu. Analizowany jest w pamięci RAM mózgu i w razie potrzeby przechowywany w pamięci twardej mózgu w postaci odpowiedniej formy białek.
@leszekwisniewski68875 ай бұрын
@bozydarziemniak185Wszystko Ok, ale poczytaj jeszcze o implozji😊
@bozydarziemniak18535 ай бұрын
@@leszekwisniewski6887 implozja to taki czar 5-tego poziomu w Heroes III
@martadebniak7777 ай бұрын
Mam wrażenie, że Pan redaktor nie przygotował się do wywiadu i nie do końca rozumie odpowiedzi. Samo mylenie cząstek z atomami (cząstki składają się z atomów) oraz z cząstkami elementami, które budują atomy (elektrony, protony, gluony etc) oraz nieznajomość dualizmu natury fotonów (fala i cząstka)… przecież to podstawy 😢 Tak samo jak mówione jest ze temperatura to wskaźnik poruszania się cząstek i z nich wynika, a nie na odwrót… tak jak niegdyś powiedział Einstein: czas to coś co pokazuje zegar, ale to nie znaczy, że istnieje taki parametr niezależnie… identycznie jest z temperaturą i ruchem czasem…
@Beata.R5 ай бұрын
Pan redaktor jest prawnikiem i hobbistą nowych technologii. Dlatego pytania są niezbyt udane. Ale ważne, że zaprasza ciekawych gości.
@piotrtonig9277 ай бұрын
Bardzo fajny wywiad, ale swoją drogą to powinien prowadzący trochę podszkolić się w podstawach fizyki kwantowej aby nie zadawać " dziwnych" pytań, typu :to materia jest falą? lub to w niskich temperaturach świat traci swoją ciąłość? bo uwydatniają się efekty kwantowe ? Poza tymi dwoma wpadkami to doceniam pracę prowadzącego i wszystko było super. Ja zadałbym pytanie jak utrzymać tak ekstremalnie niską temperaturę jonu gdy jest on w tej pułapce laserowej, bo światło lasera to w końcu dosyć znaczny zastrzyk energii a więc i wzrostu temperatury?
@krzeslobojowe64977 ай бұрын
Pytania kategorii "to materia jest falą" są raczej celowe, a nie wynikające z niewiedzy. Dyskusja musi czesciowo byc również na zjadliwym poziomie dla "niewtajemniczonych". Nie mozna zakladać, że kanał oglądają tylko pasjonaci i doktorzy fizyki.
@danielbaranowski17 ай бұрын
Dokładnie tak - to sie nazywa popularyzacja nauki
@MK_ThisIsIT7 ай бұрын
To nie są pytania które wynikają z niewiedzy tylko szacunku do widzów. Nie każdy jest na tum samym poziomie a to nie kanał tylko dla pasjonatów fizyki
@ZdzichaJedziesz7 ай бұрын
Kawecki popracuj nad komunikacją. Można poprosić prowadzącego o doprecyzowanie albo wyjaśnienie jeśli martwisz się o słuchaczy. To raz, dwa jesteś ignorantem skoro twierdzisz że najwyższe temperatury w kosmosie są w CERN. W naszą atmosferę wpadają cząstki z większymi energiami 😁
@ZdzichaJedziesz7 ай бұрын
@@MK_ThisIsITpoza tym zastanów się nad tym swoim nacjonalizmem. Polska to może być literatura ale nauka jest ogolno ludzka nie ma polskiej fizyki. Wobec kosmosu jesteśmy tylko ludźmi. Po drugie to zwykle ludzie którzy robią karierę za granicą to de facto ośmiesza to twoje podbijabie nacjonalistycznego bębenka i jest taka lekką kpina z Polski i Polaków
@jozefstaszkiewicz54887 ай бұрын
"Obserwowanie niskich temperatur"? Postaw czajnik na gazie i patrz jak zachowuje się woda.
@TWide207 ай бұрын
Wszystko ma sens - najmniej dzialanosc czlowieka . Totalne zaklocenie harmonii zycia na ziemi. Ktos to zaczal i ktos to skonczy. To juz kiedys mialo miejsce jak mowi historia.
@jaroslawski127 ай бұрын
Ponoć jakby wyginęły na ziemi wszystkie owady planeta zakończyłaby żywot w jakieś 2-4 lata, jakby wyginęli ludzie rozkwitłaby w końcu, zatem jesteśmy zbędnym bagażem tej planety
@remik75896 ай бұрын
24:37 Jak mozna za kazdym razem miec ten sam jon? bez sensu całkowice to jest. Nawet nie da sie zrobic tego samego esksperymentu 2 razy. Przeciez cały czas przesuwamy sie w czasie wiec ten sam jon jest juz jonem w innym punkcie czasu
@bubapspАй бұрын
Tzn twierdzisz że jon się zestarzał ? 😂😂😂
@kantare45147 ай бұрын
Oj pan redaktor to chyba mógłby się lekko przygotować widać że nie ma zielonego pojęcia o co pyta i rzuca po prostu randomowe hasła które znalazł w Internecie które mają się nijak do tego czym profesor się zajmuje
@rafasucharski26647 ай бұрын
Dziwisz się? A widziałeś jak stał murem za prezesem InPostu?😂
@mirekdudkowski63227 ай бұрын
Myślę że pytania są po to aby laik też wiedział o czym rozmowa przy jednej wywiadzie
@tomaszes3187 ай бұрын
Nie zgodzę się
@Beata.R5 ай бұрын
Pan redaktor jest prawnikiem. Stara się.
@marcinkarczewski17937 ай бұрын
„różnego rodzaju oddziaływaniami” - no ...rozumiecie nie?
@rafadzik17247 ай бұрын
Pytanie od widza: Jak bardzo da się schłodzić browara? Czym różni się zimny browar od zimnej szczepionki 🤔🤔🤔?
@adredy7 ай бұрын
zie za bardzo , jak jest bardzo zimny muzg zamarza na chwile nie za dobre wtedy jest ;)
@kindziok7 ай бұрын
Co ja z tego mam że Pan ma wypłatę z moich podatków.2h Pan przegadał jak ściąć drzewo.
@mirosawsieja85437 ай бұрын
Jaką jest prędkość elektronu w Atomie?? Prędkość atomu w organizmie biologicznym jest zagadnieniem biologicznym! Cząsteczki w Atomach to jest fizyka kwantowa.Obnizenie temperatury Atomu nie przekłada się na obniżenie prędkości pojedynczym Jonów!! Zdarzenia jonów z Atomem nie jest miarą prędkości Jona czy atomu! Co znaczy ekstremalne prędkości?? Względem czego jest pomiar ta ekstremalna prędkość?? Cząsteczki może mieć prędkość Nadswietlna!!
@wojtekmazur24167 ай бұрын
Panie Profesorze. Na boga. "Discrete" po polsku to oddzielny, odrębny, progowy, lub nieciągły... a nie dyskretny. To potwornie myląca kalka językowa.
@martynaosada7 ай бұрын
Jest to jak najbardziej poprawne i szeroko stosowane tłumaczenie w kontekście fizyki :)
@martynaosada7 ай бұрын
Wspomnę tylko, że istnieje cała gałąź dyscyplin matematyki, które nazywają się „matematyką dyskretną / discrete mathematics”
@leszekwisniewski68875 ай бұрын
@@martynaosadaOczywiście❤
@czekolada45157 ай бұрын
Subskrybowałbym gdyby nie propaganda że człowiek jest winny zmianom klimatu a klimat się zmienia bo ziemia zmienia ułożenie w kosmosie.
@ZdzichaJedziesz7 ай бұрын
Tak tak Wania 😁. Dobrze wiemy że Rosja 60 % przychodów ma że sprzedaży surowców energetycznych a transformacja energetyczna wybija Putinowi kły 😁
@czekolada45157 ай бұрын
@@ZdzichaJedziesz jak elektryczna karetka nie przyjedzie w zimie do Twojego dziecka to może wyplujesz ten komentarz.
@doitbeforeyoudieful7 ай бұрын
A jak jest wedlug Twojego zrozumienia?
@ZdzichaJedziesz7 ай бұрын
@@czekolada4515 Wania u nas już nie ma zimy. Jest tylko pora deszczowa i pora sucha wiosna i latem, rosyjski matołku wioskowy 😁
@dr.LewPlant7 ай бұрын
klimat się zawsze zmieniał, zmienia i będzie zmieniał, ale my niebezpieczne przyśpieszamy ten proces.
@Delomondo7 ай бұрын
Może nieco przewrotnie powiem, ale powiem, a co... się będę bał... ... Jest pewna grupa fizyków, którzy uważają, że najwięcej i najgorętsze powietrze produkuje CERN. Jak widać licencja na tę produkcję rozchodzi sie jak 'bardzo gorące bułeczki'... he, he...
@bibliabinitarianizmkondycj16877 ай бұрын
Prawdziwa nauka wskazuje że wszechświat i życie zostały zaprojektowane przez osobowego STWÓRCĘ. Każdy człowiek w sumieniu wie że to co ogląda zostało stworzone, że jest osobowy BÓG. Problem w tym że większość ludzi ma błędne wyobrażenia o NIM. Jedynie zmartwychwstały PAN ZBAWCA objawił kim jest STWÓRCA
@ZdzichaJedziesz7 ай бұрын
Wychodzi na to że JHWH jest dobry z matematyki i fizyki ale za to beznadziejny z komunikacji (Biblia) i teologii katolickiej
@bibliabinitarianizmkondycj16877 ай бұрын
Rzymski katolicyzm to sekta, to karykatura chrześcijaństwa. Skoro tego nie widzisz, to i tym bardziej będziesz miał mylne opinie na temat natchnionej Biblii. Wszystkiego co prawdziwie dobre. Pozdrawiam
@grzegorzlagut89177 ай бұрын
A co to jest osoba? Czy Bóg zaprojektował śmierć, choroby i wady rozwojowe?
@ZdzichaJedziesz7 ай бұрын
@@grzegorzlagut8917 a kto powiedział że JHWH musi być dobry i nie kłamie?
@grzegorzlagut89177 ай бұрын
@@ZdzichaJedziesz Jezus Chrystus jest ucieleśnieniem Jahwe, a On jest samym Dobrem.
@Gureckimarian7 ай бұрын
Odkrycia teleskopu weba obala teorie wielkiego wybuchu ktoś ma zaległości.
@ZdzichaJedziesz7 ай бұрын
Ty za to ewidentnie obalasz wszystkie alkohole w swojej okolicy 😁
@Gureckimarian7 ай бұрын
@@ZdzichaJedziesz tak obalam nie chciałem nikogo urazić. No chyba że ktoś chce dyskutować z danymi przesłanymi przez teleskop Weba.
@ZdzichaJedziesz7 ай бұрын
@@Gureckimarian ciekawe jak chcesz obalić OTW Einsteina? To z równań OTW Einsteina wynika że kosmos albo musi się rozszerzać albo kurczyć. Obserwacje rozstrzygną że mamy do czynienia z tym pierwszym przypadkiem .
@Gureckimarian7 ай бұрын
@@ZdzichaJedziesz to tylko człowiek mogł sie mylić jak sama nazwa mówi to teoria wielkiego wybuchu poparta jakimiś ślaczkami na tablicy a tu są zdjęcia chyba czy coś tam jeszcze.
@ZdzichaJedziesz7 ай бұрын
@@Gureckimarian ok. Pozdrawiam ignorancie 😁
@Ziom56_Raksek7 ай бұрын
Skąd wiadomo że składamy się z jakiś piłeczek, które miały być niepodzielne, a znów ktoś je dzieli?
@modestpotempa66077 ай бұрын
Taaaak...."Temperatura znajduje się" .
@stanislawpalka90157 ай бұрын
0:55 Bzdura. Tego wielkiego wybuchu nie było. Ta bajka fizyków powoli pęka.
@ZdzichaJedziesz7 ай бұрын
Oglądasz za dużo oglądasz rosyjskiej telewizji państwowej 😁
@astat17 ай бұрын
Nie ma jak na razie lepszej teorii początku.
@stanislawpalka90157 ай бұрын
@@astat1 Ostatnie obserwacje astronomiczne pokazują ze ta teoria to bajka. Lepiej to uznać jako bajka religijna a nie fakt naukowy. Znajdę czas to oglądnę film jeszcze raz. Bzdur będzie wiele.
@ZdzichaJedziesz7 ай бұрын
@@stanislawpalka9015 jakie obserwacje? Uzasadnij 😁
@arkadiuszrugaa60087 ай бұрын
@@stanislawpalka9015 istotnie nie powinno się tej początkowej osobliwości nazywać wybuchem. Podobnie jest z pojęciem "czarna dziura" czy "ciemna materia", to tylko takie idiomatyczne określenia, niebędące wiernym odzwierciedleniem znaczeniowym, tego co opisują. Tylko jak prawidłowo to nazwać, nie wprowadzając większego zamieszania, nierozumiejąc dokładnie, nazywanych zjawisk. Warto o tym dyskutować, bez uprzedzeń i tworzenia wysublimowanych dogmatów.
@pituspete7 ай бұрын
No dobra, już na samym początku gościu palnął taką głupotę, że nie mogę go brać na poważnie. Temperatura jest MILION RAZY mniejsza niż w tym pomieszczeniu? Czyli jak tam jest 20C to MILION RAZY mniejsza jest nadal cieplejsza niż temperatura lodu w lodówce bo jest powyżej zera ... Niech sobie będzie i GAZYLIARD razy mniejsza to nadal będzie DODATNIA! Oczywiście można było wspomnieć, że chodzi o skalę Kelwina ale kto mierzy temperaturę w pokoju w Kelwinach? Domyślnie to będą stopnie Celsjusza a nie Kelwiny. Przypomina mi to dowcip, że zimą temperatura na dworze jest 0C a pod śniegiem jest DWA RAZY CIEPLEJ - czyli nadal 0C 🤣
@ukistoki53767 ай бұрын
1. Nikt w nauce nie stosuje stopni Celsjusza 2. nie ma nic dziwnego w podawaniu temperatury pokojowej w stopniach kelwina, 3. Jeśli chciałeś zabłysnąć to się brokatem posyp😢
@MaciejLezowski7 ай бұрын
Idąc tym tropem przy 0 stopni Celsjusza nie da sie podniesc temperatury 2 krotnie :)
@pacanosiu7 ай бұрын
i wierzycie w te głupoty?
@1977seba7 ай бұрын
Boski umysl scala czasteczki
@piotrsieradzki7977 ай бұрын
Kto ty jesteś
@bozydarziemniak18537 ай бұрын
Polak mały
@rafasucharski26647 ай бұрын
Zero
@MaciejLezowski7 ай бұрын
Polak duzy :)
@kimjointill14647 ай бұрын
wszystko fajnie, ale spodnie po młodszym bracie i brak skarpetek... może zrzutka na caritas dla Was?
@bozydarziemniak18537 ай бұрын
F=qvxB i F=m*a => m*a=q*v x m*omega/q przy temperaturze 0 K v(śr)=0 oraz m*a=q*0*sin(alfa)*m*omega/q a=0 Przyspieszenie wygenerowane przez materię przy zerowej prędkości średniej (T=0 K) jest równe 0. Ergo materia zmienia się w światło.