Te paradoksy mają sens, gdy założysz, że nie znasz fizyki. Dodając do nich na przykład długość dystansu czy prędkość sprawiamy, że nie mają sensu. Tutaj zawsze gra pojęcie nieskończoności
@elvissystemski57673 жыл бұрын
Raczej dążenia odcinków do zera. Zenon nie umiał policzyć zbieżności szeregu SUM (1/X). Pogoń za żółwiem odbywa się w skończonym czasie. Wbrew twierdzeniu Autora filmu, ten paradoks już nie nęka. Nawet licealistów ;-)
@clinteastwood3156 Жыл бұрын
Ukraina musi zostać zniszczona
@jakubsolarski2594 Жыл бұрын
Wg mnie ten paradoks to coś bardziej w stylu matematycznego założenia na suchym wzorze typu x=x-y niż klasyczny paradoks związany z fizyką, a przynajmniej tak ja to odbieram
@mortiferum873 жыл бұрын
Wystarczy, że Achilles nie zatrzyma się w ostatnim znanym położeniu żółwia tylko po prostu obok niego przebiegnie. Paradoks rozwiązany. 2500 lat rozkminiania rozwiazane w 5 sekund
@tymonfankidejski10 ай бұрын
Dokładnie XD
@Igor_213757 ай бұрын
Troche ten Achilles jest głupi skoro zwalnia za każdym razem😂
@loopilop100z85 ай бұрын
@@tymonfankidejski Po śmierci się zdziwisz.
@KoBart893 жыл бұрын
Paradoks Zenona: "jak do tego doszło? Nie wiem"
@ladysheep70643 жыл бұрын
Ha ha ha ha ha 🤣🤣🤣
@gabrielwozniakvelwojcik76083 жыл бұрын
Oo widze że ktoś wpadł na ten sam pomysł co ja tyle że z inną piosenką xd
@andrzejwijaszka14133 жыл бұрын
Parapa pa rapa pa uuuu
@piotr_o3383 жыл бұрын
Miłość o sobie dała znać!
@bautyk18453 жыл бұрын
Teofil Fiutt - tyle energii, że ja pierodle
@Tomek87r3 жыл бұрын
Oddawaj bursztynek!!!
@wyrwanyzesnu4503 жыл бұрын
O kurwa Dinozaur
@cami3l1963 жыл бұрын
Ahh kapitan bomba... kiedyś to było
@seva8093 жыл бұрын
"Wg Zenona nie można przebiec nieskończonej liczby odcinków w skończonym czasie" Co za nieogar z tego gościa. Wg niego skończoną drogę można sobie podzielić na nieskończoną liczbę odcinków, ale skończonego czasu już nie, bo... nie xD
@danielgandera59083 жыл бұрын
racja odcinki dziel czas nie :)
@danielgandera59083 жыл бұрын
przy stałej prędkości odcinki podzielone nieważne ile ich będzie pokonujesz w tym samym czasie
@Drax6583 жыл бұрын
To są paradoksy ale z matematycznego punktu widzenia, bo z fizycznego nie można przestrzeni dzielić w nieskończoność. Nie mówiąc już o tym, że np człowiek nie będzie w stanie pokonać drogi rzędu mikronów więc ewentualnie nie przebędzie tej drogi bo nie będzie w stanie wykonać pierwszego "kroku", a nie dlatego, że będzie miał do pokonania nieskończoną ilość odcinków
@nowymail3 жыл бұрын
To nie są paradoksy. Praktyka wskazuje, że szybszy wyprzedzi wolniejszego, a odcinek 100 m można przebiec. Więc te "paradoksy" mają gdzieś błędne założenia.
@xazoirxazoirowsky17423 жыл бұрын
Błąd jest w złym rozumowaniu dystansu, jaki ma zostać pokonany oraz odgórne założenie, że dystans można w nieskończoność dzielić na mniejsze dystansy. Jednocześnie brak pełnego zrozumienia czym jest ruch, a jest to przemieszczanie się w przestrzeni i w czasie, zgodnie z założeniami Einsteina.
@elvissystemski57673 жыл бұрын
@@xazoirxazoirowsky1742 Generalizując: Zenon popełnił błąd budując model teoretyczny i miał do rzeczywistości pretensję, że ta nie podąża za jego ułamkami.
@przecinekpl5018 Жыл бұрын
podobają mi się komentarze tych geniuszu którzy nawet nie wiedzą co to paradox pomijając fakt nawet dobrze go nie zrozumieli
@falaplazmy3 жыл бұрын
Wiele filmów na kanale, może przegapiłem albo nie pamiętam, ale czy był odcinek cały o paradoksie statku Tezeusza? Z nawiązaniami np do teleportera że star trek?
@thui83983 жыл бұрын
Również czekam na ten odcinek
@rzeberdorlysznumberone9793 жыл бұрын
Nie było takiego odcinka jeszcze.
@thui83983 жыл бұрын
@@rzeberdorlysznumberone979 w zasadzie to był miesiąc temu. Wysłuchano naszych modłów :D kzbin.info/www/bejne/boTMn3WDbrRgpaM
@charonboat63943 жыл бұрын
Postawiłbym Zenona na końcu drogi wypuszczonej strzały i niech udowadnia, że ta się nie rusza. Ciekawe czy rezultat tego eksperymentu byłby tylko ułudą jego zmysłów.
@user-vl6lc1rr1b3 жыл бұрын
Zenon by się ucieszył haha
@bartoszpusz57403 жыл бұрын
Dodajmy, że właśnie te wątpliwości, które Zenon ilustrował swoimi paradoksami, wątpliwości tyczące zmienności lub niezmienności świata (ruch jest przecież właśnie podstawową formą zmiany) pchnęły potem Platona do stworzenia teorii przedwiecznych idei. Teoria miała to pogodzić, świat miał być zmienny gdy idzie o to co jest nam dostępne poprzez zmysły i niezmienny gdy idzie o idee :)
@leoncamel823 жыл бұрын
założenia teoretyczne można poddać eksperymentowi i wtedy widać kto wygra wyścig - np człowiek czy żółw
@marekantoniusz26223 жыл бұрын
Tylko że tu chodziło o coś więcej, nie wiemy nic na temat świata, odbieramy tylko spostrzeżenia na jego temat za pomocą zmysłów. Wyścig żółwia i człowieka może być iluzją , a świat wcale nie koniecznie musi istnieć, tylko może być wytworem umysłu, w takim przypadku badając eksperymentalnie nie dowiadujemy się nic na temat prawdziwego bytu, o którym mówi Zenon i Parmenides.
@alexraider21513 жыл бұрын
Dżizas... No przecież wyraźnie mówi że gostek DOBIEGA do miejsce w którym był żółw, czyli staje. A żolw w tym czasie idzie ciągle, więc jak znowu dobiegnie w miejsce gdzie jest żółw, ten znowu będzie metr dalej 🤔
@bartoszpusz57403 жыл бұрын
Toż Zenonowi właśnie CHODZIŁO O TO, że ruch jest iluzją, że to, co widzimy nie odpowiada prawdzie.
@msu77773 жыл бұрын
@@bartoszpusz5740 Tyle, że to, co mówi nie trzyma się kupy. Jak zatrzymasz np filmik na YT to wiadomo, że nie będzie ruchu. Jak będziesz przewijać klatka po klatce, to widać, że nastąpiła powolna zmiana pozycji obiektów na filmie, a więc ruch jest. Gdzie więc zatem miejsce na iluzję?
@msu77773 жыл бұрын
@@alexraider2151 Tylko zanim żółw podejdzie metr dalej, to biegacz zdąży ruszyć 'dobiec' i stanąć. Co za problem, by jego nogi cały czas dotykały skorupy poruszającego się żółwia - za każdym razem się zatrzymuje i 'biegnie' dalej.
@WojciechZawada13 жыл бұрын
Obejrzałem ten odcinek i... wytrzeźwiałem 😎
@PominReklamy3 жыл бұрын
matematyka działa
@bearmi25863 жыл бұрын
😂👍
@daroblackheart3833 жыл бұрын
Czasem nie warto trzeźwieć :)
@PominReklamy3 жыл бұрын
paradoks Zenona jest czysto matematyczny, a nie fizyczny
@piotrkubisiak48643 жыл бұрын
Jest i matematyczny, i fizyczny. Matematyczny (bo rozwiązuje się go wykorzystując granice w nieskończoności) ale i fizyczny (istnienie najmniejszej możliwej odległości wynikającej z mechaniki kwantowej, czyli tzw. długości Plancka (ok. 1.616x10^-35 metra)).
@krzysztofzajac70603 жыл бұрын
@@piotrkubisiak4864 Paradoks jest tylko matematyczny i bez problemu da sie go wyjasnic. W fizyce natomiast zgadza sie, ze najmniejsza odleglosc jest to dlugosc Plancka, ale jakkolwiek mala jest jednak skonczona. Wiec powiedzmy w 100 metrach bedzie skonczona ilosc dlugosci Plancka, ktore da sie "przebiec" w skonczonym czasie. Wiec paradoksu zadnego tu nie ma.
@andrzejhorodenski86213 жыл бұрын
@@krzysztofzajac7060 Wbrew pozorom jest odwrotnie. Podział na odcinki równe długości Plancka powoduje, że w żadnym miejscu nie da się określić prędkości, a także czasu, w którym ta nieznana prędkość ma miejsce. Czyli wszystko się wali...
@krzysztofwiniarz29943 жыл бұрын
myślałem, że o paradoks Zenka Martyniuka chodzi, bo to też niezła zagadka! :)))
@ewam.60713 жыл бұрын
😂😂😂😂😘
@daniellus3 жыл бұрын
Paradoks Zenka Martyniuka...jak do tego doszło? Nie wiem...🤣
@azscn81923 жыл бұрын
Jeśli ludzie wierzyli w te paradoksy, które paradoksami według mnie nie są, to paradoksalnie według mnie ulegli paradoksowi paradoksu. Jest coś takiego niezwykłego, jak... Prędkość... I kiedy robisz coś szybko, to szybciej to kończysz, nawet stojąc w miejscu, jeśli robisz coś w miejscu. Robiąc coś w miejscu nie przemieszczasz się w żadną stronę, a i tak kończysz czynność wcześniej od tego, kto był wolniejszy. W związku z tym ktoś szybszy musiałby przenieść się w czasie, żeby wykonać coś wcześniej od osoby wolniejszej, żeby paradoks żółwia był prawdą. Tylko przenosząc się w czasie biegacz mógłby wyprzedzić żółwia, jeśli paradoks żółwia jest prawdą. Jednak paradoks też polega na tym, że ten, co przenosi się w czasie może żółwia wyprzedzić, a jednocześnie nie może, ale tylko wtedy, jeśli oba fenomeny istnieją jednocześnie. Jeśli tylko jeden fenomen jest prawdą, to drugi nie może istnieć, ale przecież wiemy, że ten kto stoi w miejscu może nadal wykonywać różne czynności wcześniej np. Odwrócić się w drugą stronę, żółw tego nie może, więc biegacz również może być na mecie wcześniej od żółwia nawet, jeśli da mu przewagę. Albo paradoks żółwia jest prawdą, a biegacz przenosi się w czasie, żeby być na mecie przed żółwiem. Więc, albo mamy proste rozwiązania, albo abstrakcyjne. Nie ma paradoksu, tylko brak wyobraźni.
@pawex76483 жыл бұрын
On stwierdził nic więcej niż to że dzieląc coś na nieskończoną ilość uzyskujemy odcinki o nieskończenie małej wartości. Posługując się tą logiką możemy wykazywać nieistnienie dowolnej rzeczy. Kiełbasa nie istnieje bo jak ja posiekamy na malutkie kawałeczki to każdy z nich będzie mieć masę 0mg a jak się je wszystkie zsumuje to wyjdzie zero.
@lechsowianski99743 жыл бұрын
Myślę że ,,,Próżnia i nicość nie istnieje.Zawsze coś istniało.Kreator, tak myślę zagęścił i zaprogramował kształty.Od zawsze coś istniało i jest nieskończone jak ruch .Ruch to czas.Nie ma ruchu czas nie istnieje.Czas płynie różnie w zależności od Środowiska i jego prędkości .Czyli na księżycu czas leci wolniej niż na ziemi.Tam siły działają wolniej .Ruch jest potop ,aby mierzyć czas.
@12minut293 жыл бұрын
Ruch jest złudzeniem tak samo jak film. Nie ma ruchu w filmie, tylko bardzo szybko puszczone po sobie zdjęcia. Tak samo działa Matrix. Jak patrzysz na idącego człowieka, to tak naprawdę informacja pojawia się w jednym miejscu trójwymiarowej planszy, później znika i pojawia się w innym. Szybkie sekwencje tego zjawiska wywołują złudzenie ruchu. A czas nie istnieje, więc w tym rozważaniu można go pominąć.
@gabrielwozniakvelwojcik76083 жыл бұрын
Paradoks Zenona: "Życie to są chiwile, tak ulotne jak motyle" Xdd
@PodFlassh3 жыл бұрын
xD
@WIESSIO3 жыл бұрын
Bardzo ciekawy odcinek - słuchałem z ogromnym zaangażowaniem 2x
@Memmax132 жыл бұрын
Przy rozwiązaniach niektórych ludzi przestałem rozumieć i się do tego przyznaje :D
@krisklicki45543 жыл бұрын
Fantastyczny odcinek, ponieważ nie można polegać na jedynej analizie rzeczywistości.
@spokojducha574832 жыл бұрын
Chwileczkę ;) mówiąc o położeniu strzały w konkretnym momencie, zatrzymuje się ją w locie, ale czas również się w tym myśleniu zatrzymuje. A nie da się zatrzymać czasu.
@locust383 жыл бұрын
A jak wyjaśnić paradoks Polaka zarabiającego 3000 wydającego 4000 albo taki że od poniedziałku do czwartku jest 3 dni a od czwartku do poniedziałku jest 4 dni 🤪
@ireneuszdabrowski10693 жыл бұрын
Dobre👍
@henrykkot18933 жыл бұрын
Naprawdę ciekawe . Trzeba to opisać jakimś wzorem🖐️
@msu77773 жыл бұрын
'Paradoks' Polaka - pożyczki, zwrot podatków, socjal. Ten drugi - tydzień trwa 7 dni.
@kolo48523 жыл бұрын
Życiem ponad miarę i na pokaz, a ten drugi kiblowaniem z matematyki w podstawówce
@jareknowak87123 жыл бұрын
LOL :)
@ukaszlewczuk49533 жыл бұрын
Jak tylko usłyszałem Zenon to od razu skojarzyły mi się różniczki i całeczki 😊 miał fantazję
@Dom.el.3 жыл бұрын
Witam, co się stał z hipnotyzującą muzyką towarzyszącą Twoim opowiadaniom? Serdecznie pozdrawiam :)
@trumpkench34113 жыл бұрын
Jest muzyka
@legitnytv82403 жыл бұрын
Ja rowniez slysze muzyke w tle
@thui83983 жыл бұрын
Zdecydowanie ten legendarny podkład dalej jest na swoim miejscu
@autostopempoorbicie45503 жыл бұрын
Muzyka z tego filmu tzn. Dark Space, jest muzyką ambient tak jak i inne użyte w filmach autora, jednak ten utwór ma bardzo rozłożoną linie melodi, co też myślę że daje człowiekowi możliwość głębszego skupienia - stąd autor nie wykorzystał tych o których mówisz, tzn. 1. Lightless Dawn - Kevin MacLeod 2. Anders Baldwin - Soft hearted Trochę zmienię temat, zauważyliście że muzyka ambient bardzo nawiązuje do tematyki kosmosu ?. Już nawet pominę ten fakt, ale ludzie jej słuchający tworzą swego rodzaju otwartą na świat społeczność - to są zbyt proste słowa by oddać sens moich myśli. Może bardziej pasowałoby są otwarci na szukanie prawdy istnienia.
@trumpkench34113 жыл бұрын
@@autostopempoorbicie4550 czemu komentujesz filmy o 2 rano
@bigSmokegda3 жыл бұрын
wyjaśnienie jest proste długość Plancka. Gdy połówki tych odcinków dojdą do tej wielkości inicjuje się początek ruchu, tak jak i nie można przekroczyć tej wielkości w ruchu.
@ukaszwojciak283 жыл бұрын
Kochany, to jest dobry moment żebym po latach oglądania zaproponował Ci temat odcinka, mianowicie prace Craiga Hogana, który dowodził, że wszechświat ma rozdzielczość
@anbn32373 жыл бұрын
2:40 Żeby była nieskończona liczba odcinków to całą drogę trzeba podzielić przez 0 i dlatego nie można przez 0 dzielić
@menadzerzadan3 жыл бұрын
Można, ale trzeba wstawać rano. Na tym polega odpowiedzialność drogi kolego.
@Paluch_M_17 Жыл бұрын
sądzę iż jest to zajebiście pojebane i fajnie się tego słucha przed snem bo część rozumiem część nie a nad jeszcze inną częścią mogę pogłówkować
@marcinwyszynski21903 жыл бұрын
To musiał być pra przodek naszego Zenona M. On to już udowodnił że ruch i śpiew na scenie to paradoksalna iluzja 😉.
@rzeberdorlysznumberone9793 жыл бұрын
Zenon M. Nie wiem o kim mowa.
@grzegorzkolbrecki83443 жыл бұрын
Zenon byłby obecnie wybitnym genderystą ;)
@PLkamil19822 жыл бұрын
Ja powiem o pewnym paradoksie i jestem ciekaw waszej odpowiedzi. Mamy wahadlo, ktore za kazdym wahniecie przyspiesza x2. Pierwsze wahniecie zajmuje pol minuty, drugie cwierc, trzecie 1/8. W jakiej pozycji bedzie wahadlo po minucie wahan?
@krystianmroz44611 ай бұрын
Czytam komentarze i doszedłem do wniosku,że wszystkich ten paradoks nadal nęka.To jest Paradoks🥲
@kolo48523 жыл бұрын
Sądze, że takie rozbijanie rzeczywistości na wzory matematyczne prowadzi do tego, że żółw dawno dobiegł do celu, a my stoimy w miejscu
@airaberger94363 жыл бұрын
Tak, jest to nie produktywne
@krystiangsi3 жыл бұрын
Zenon dowodzi że ma racje na swoich wymyslonych zasadach gry .Tak to kazda teorie mozna udowodnić.
@Olashenco3 жыл бұрын
Kiedyś ludzie mieli tyle czasu że mogli długo dywagować nad rzeczywistością i kwestionować różne jej cechy. Teraz rzeczywistość mamy taką nie mamy czasu myśleć. Całe nasze życie to praca, epoka sytych niewolników, chociaż i nawet o nasycenie jest już coraz trudniej. System jaki nami rządzi to zdzierstwo, wysuwam aż wniosek że pod pewnym względem nasza cywilizacja się zatrzymała.
@damianfox15313 жыл бұрын
Niemcy mają tyle nagród Nobla z fizyki, ponieważ podczas drugiej wojny światowej wybili całą elitę intelektualną Europy ; p Nie ma to jak rozpętać wojnę światową i na końcu wygrać na każdym polu, nawet takim nieoczywistym
@krzysztofwiniarz29943 жыл бұрын
żyjemy w filmie, a film składa się z kadrów, stąd pozorny ruch nieruchomych obrazów.
@Trunt873 жыл бұрын
3 szybkie pytania do Zenona: 1. Co ćpał? 2. Czy się podzieli? 3. Jaki jest kontakt do jego dilera? Pozdrawiam
@eleoskajmanos3 жыл бұрын
Zenon nie wiedział, że istnieje coś takiego jak długość planka, sekunda planka itd. stąd te wszystkie "paradoksy" ale i tak ciekawie posłuchać
@Hezabi3 жыл бұрын
w jujutsu kaisen był przedstawiony paradoks że jak typ miał moc, że jak ktoś chciał go walnąć to z każdą połową odległości zmniejszał prędkość 2 krotnie i tak w nieskończoność
@thui83983 жыл бұрын
Pamietasz może nr odcinka?
@jakubsolarski2594 Жыл бұрын
'zmniejszajaca się odległość' to w takim razie nie będzie to nieskończone bo w koncu odległość zmniejszy się do 0 a potem utrzymując sie przy takiej samej tendencji spadkowej (w taki sam sposób jak odległość się zmniejszała to zacznie wzrastać) zacznie przyjmować wartości ujemne (ahilles wyprzedza żółwia coraz to dalej) czy dobrze rozumuję? Nie wiem jak zapisać to o czym myślę, mam nadzieję że wybaczycie 😅
@natanaelmikkel3543 жыл бұрын
Zenon za dużo grzybów za dużo ;/
@dzonybajlando92703 жыл бұрын
Ty, to jak oni nie mogą przebyć dystansu skracając sobie o połowę, to jakim cudem ja dojeżdżam do pracy?
@adambaron79583 жыл бұрын
Masz prace w domu
@dzonybajlando92703 жыл бұрын
@@adambaron7958 teraz już w ogóle nie mam pracy
@jakkolwiek6663 жыл бұрын
Nie mogłem się doczekać 👍👍
@projektcudo83493 жыл бұрын
Ruch jest niemożliwy nawet jeśli masz skończoną liczbę rzeczy do zrobienia w skończonym czasie. Powiedzmy, że masz do zrobienia milion pompek w pięć minut. Już na samą myśl nie chce się zaczynać bo wydaje się to niemożliwe, a jeśli dodasz do tego to, że żeby zrobić jedną pompkę, musisz zrobić poł, a żeby zrobic pół trzeba zrobić ćwierć, to te 5 minut spędzisz na wymyślaniu wymówek, żeby się nie ruszać i wtedy ruch jest niemożliwy. Myślę zatem, że Zenon lubiał narkotyki i wyobraził sobie ruch, udało mu sie i nazwał ten ruch iluzją.
@usz14443 жыл бұрын
wszystkie paradoxy Zenona zostały obalone mniej w XVII wieku przez Newtona przy okazji wymyślenia przez niego rachunku różniczkowego i granic funkcji
@eneduerabe3 жыл бұрын
Pierwszy opisany "paradoks" z żółwiem I Achillesem wydaje się być absolutne wadliwy.Ma sens tylko jeśli Achilles miałby robić przerwy na trasie pogoni za żółwiem.Logicznie ,wolniejszy żółw będzie się oddalał od Achillesa do momentu kiedy Achilles wystartuje,później będzie się zbliżać do Achillesa ponieważ Achilles biega szybciej.Nie poruszają się z tą samą prędkością więc musi dogonić żółwia, niezależnie od tego ile czasu minęło pomiędzy startem jednego i drugiego.Przecież jeśli znać prędkość dwojga startujących i czas przerwy pomiędzy startem żółwia i Achillesa to można dokładnie obliczyć kiedy go dogoni.Ale ja duże palę i mogłem coś przeoczyć jeśli się mylę to proszę nie znęcac się za bardzo :-) pozdrawiam
@tunitedpoland23763 жыл бұрын
Błędem jest założenie, że dzielenie zdarzenia na nieskończona ilość części ma wpływ na samo zdarzenie.
@Costamj3 жыл бұрын
to jest glupie po prostu xd to jak dzielenie wypadku samochowego na nieskonczona ilosc sekwencji stwierdzajac ze wypadku nie bylo
@panpita97632 жыл бұрын
O ile prawdopodobnie dzięki Zenonowi mamy teraz sumy nieskończone, o tyle paradoksy wymyślał dosyć bezsensowne XD
@yoghass3 жыл бұрын
Założeniem Zenona jest fakt, że czasoprzestrzeń można dzielić w nieskończoność, a najwyraźniej udowodnił, że tak nie jest, bo prowadzi to do takich paradoksów.
@tomaszzet73823 жыл бұрын
Jak dla mnie to ten paradoks nie ma żadnego odzwierciedlenia w naszym świecie. Achilles i żółw są przedstawiane jako obiekty niewymiarowe, które poruszają się po przestrzeni jednowymiarowej (n+1). Jakbyśmy mieli to porównać do rzeczywistych postaci Achillesa i żółwia to musielibyśmy umieścić ich na torze w przestrzeni czterowymiarowej. Taka moja rozkmina :)
@rigux77393 жыл бұрын
Zenon po prostu porównał czas do tak jakby nieskończonej ilości kwantów czasu gdzie każdy z nich ma tylko 3 wymiary przestrzenne - troche jak gra na serwerze z bardzo dużym (nieskończonym) tickrate
@Memmax138 ай бұрын
Wrocilem tu poraz kolejny i nie dowodzi wielkosci umyslu Zenona fakt, ze postawil teze przez ktora wprowadzal ludzi w zastanowienie swoich czasow, a ludzi z epok pozniejszych i to calkiem wybitnych jednostek.
@slavmarcingerwatowski3043 жыл бұрын
Hmm... Gdy dostawimy do ruchu lustro to obiekty się oddalają od siebie, czy może pokonują wspólnie wielokrotność w niezmienionym czasie. Co z odcinkiem miedzy tymi odbiciami, nazwiemy to śladem czy próżnią . Czy może lustro jest czymś co obecnie nazywamy czarną dziurą...
@krio35313 жыл бұрын
Właśnie chciałem pisać, że wraz z skracaniem odległości, zmniejsza się wymaga czas do jej przebycia, ale potem o tym wspomniałeś ;3
@Nr.1Pan_Staszek3 жыл бұрын
Aby Polska rosła w siłę SAMI PROMUJEMY POLSKICH twórców , a więc : subskrypcja, dzwoneczek, co-najmniej mały miły komentarzyk i koniecznie kciuk do góry również dla pozytywnych komentarzy 👉👍👍🏻👍🏼👍🏽👍🏾👍🏿👍🏾👍🏽👍🏼👍🏻👍👈 !!! ❕❗ 🤴🏻🤴🏽🤴🏿
@Pawel.J_91013 жыл бұрын
Miałem to w książce od fizyki wtedy tego nie rozumiałem a teraz już tak :)
@zbyszekbrajczewski1378 Жыл бұрын
Nie możemy zatrzymać czasu, więc nie możemy patrzeć na ruch (który odbywa się w czasie) jako zbiór pojedyńczych, zatrzymanych chwil (stop klatek).
@freemannowness283 жыл бұрын
Tak sobie pomyslalem, ze dobrze by bylo postawic Zenona pod drzewem, skoro taki jest pewien swoich teorii to niech bedzie tarczą a lucznik pokaze mu na ile jego argumentacja dziala w swiecie praw fizyki. Mysle ze kiedy strzala dotknie jego czola, Zenon w nieskonczenie szybkim czasie zrozumie, ze gdzies popelnil blad, niestety jego czas bedzie juz wtedy skonczony...
@panpuhacz99492 жыл бұрын
To jest najlepsza odpowiedź na paradoks do Zenona :D Zrobiłeś mi dzień, dziękuję. Życzę sobie więcej takich postów w nowym roku ;)) Pozdrawiam serdecznie :))
@jankowalski98173 жыл бұрын
Zenek, nie pij tyle :)
@vhs64963 жыл бұрын
Mam wrażenie że Zenon wymyślił to patrząc na nagich chłopców w gimnazjonie
@lucynaz.85383 жыл бұрын
Mówiąc teraz już jesteśmy poza tym bo minął czas wypowiedzi. Czyli teraz nie istnieje. Myślimy, ze myślimy o czymś ale kiedy o tym pomyślimy już jest to myśl przeszła. Żyjemy nie tyle w matrixie ile w błędnym poczuciu, że wogóle zyjemy.
@krzysztofwiniarz29943 жыл бұрын
10.50 ładne nogi! ciekawe, co na to wszyscy filozofowie i matematycy? piękna nie da się okiełznać umysłem.
@szod75723 жыл бұрын
Jest tzw. złoty podział i tematy z nim związane.
@xKaczorSx3 жыл бұрын
To samo pomyślałem
@menadzerzadan3 жыл бұрын
Prawdopodobnie są to nogi dziecka stulejarze. Stawiam na jakąś 12 -14 dziewczynkę.
@thui83983 жыл бұрын
@@menadzerzadan estetycznie są ładne. Dziecka czy nie to chyba bez znaczenia w tym wypadku
@jareknowak87123 жыл бұрын
Niektore rodzaje piekna da sie wytlumaczyc na tle biologicznym. Chechy wygladu moga swiadczyc o porzadanych (lub nie) wlasciwosciach organizmu.
@przemomac9003 жыл бұрын
W przypadku wyścigu z żółwiem teoria Zenona jest błędna i Achilles zawsze będzie pierwszy na mecie. Chyba że dokładnie określimy odcinek drogi do pokonania i prędkość żółwia i Achillesa i dobierzemy wartości tak aby było inaczej. W zwykłych warunkach wygra Achilles
@TheXervers903 жыл бұрын
Troche pierdolenie, zawsze jest jakieś opóźnienie wynikające z prędkości światła, grawitacji itd.
@croonx17793 жыл бұрын
Jeszcze ciekawszy jest kwantowy paradoks Zenona, polecam temat - przynajmniej dla siebie samego bo to może zbyt ciężkie dla szerokiej publiki.
@wyrwanyzesnu4503 жыл бұрын
Gdyby to zrobić w programie komputerowym to faktycznie Nieskończone dzielenie drogi będzie generować niekończące się obliczenia I wtedy faktycznie to ma sens
@rzeberdorlysznumberone9793 жыл бұрын
No w końcu ludzie piszą w komentarzach coś więcej, niż: Tej, ale super zadżebisty ekstra Power Ranger Mortal Kombat Bruce Lee odcinek, Daje Łapkę w górę, propsy, dropsy sropsy, jooooo!!". Zenon z Elei, bo tak brzmi jego pełna nazwa, to był mój ulubiony filozof na kółku filozoficznym, prowadzony przez mojego wychowawcę w liceum, piękne czasy, nie to co teraz. ***** *** i Billa Gatesa eugenika morderce.
@remigiuszjankowski84683 жыл бұрын
Ale kołowrotek ja pierdziu .... 🤔🤔🤔 idę na spacer 😃 wiem że wrócę 👍
@onetruetrader8893 жыл бұрын
To by się idealnie zgrywało z teorią, że żyjemy w sześcianie a czas jest jedną ze współrzędnych, wtedy Zenon miałby rację, że ruch jest iluzją
@MrValgard3 жыл бұрын
Atalanta na to: no to pacz jak biegnę :)
@adamstolarczyk10553 жыл бұрын
Ale odległość 100m to dlugosc odc mającego początek i koniec, jest skończony więc ruch jest możliwy
@user-vl6lc1rr1b3 жыл бұрын
W tym wypadku nieskończoność jest skończona
@jareknowak87123 жыл бұрын
Ruch jest mozliwy nawet jesli odcinek ma nieskonczona dlugosc.
@danielgandera59083 жыл бұрын
Ta teoria ze starośtności wygląda tak że nie umnieli policzyć prędkości początkowej średniej i końcowej na danym odcinku
@kawuniadarunia23 жыл бұрын
Gorti, nalegam, niech następny odcinek będzie o starożytnej cywilizacji jakiejś, dawno nie było (proponuję kulturę Vinča).
@MrSojek3 жыл бұрын
Wszystko, byle nie Sumerowie.
@ewam.60713 жыл бұрын
Uwielbiam ten kanał, mogę jedynie żałować że moi nauczyciele fizyki nie mieli "tego czegoś".
@tatraaaaa3 жыл бұрын
Tu raczej filozofii, bo fizycy nie mają takich "problemów".
@ewam.60713 жыл бұрын
@@tatraaaaa no w sumie tak , masz rację, ale, wbrew pozorom, fizyce do filozofii nie tak znowu daleko. Pozdrawiam.
@joannaschwarz18403 жыл бұрын
Uwielbiam twoje Filmiki.
@andrzejhorodenski86213 жыл бұрын
Kto wie, czy nauka byłaby dzis w tym miejscu, w którym jest, gdyby Zenon nie wymyślił swoich paradoksów. Potężnie zmusił bowiem ludzi do myślenia, bez względu na podśmiechujki niektórych mądrali ;)
@JamToDamSta3 жыл бұрын
żeby miało to sens ten typ co biegnie za żółwiem musiałby za każdym razem stawać w miejscu w którym jest aktualnie żółw i pozwolić mu się oddalić .... dobry towar
@zbigniewtkocz92223 жыл бұрын
Nie trzeba szperać w historii. Wnioski modnej dzisiaj teorii względności rozbijają sie o zwykły punkt odniesienia.
@Thekeninger3 жыл бұрын
Gorti, proszę Cię jeśli to czytasz sprawdź "Roko's Basilisk" to jest niezwykły eksperyment myślowy który przez niektórych jest uznawany za najniebezpieczniejszą ideę jaka zagościła na serwisie lesswrong. Chętnie zobaczyłbym filmik z twoimi przemyśleniami na ten temat
@rzeberdorlysznumberone9793 жыл бұрын
Ja też :)
@jareknowak87123 жыл бұрын
Gorti, co specjalnego szykujesz na 200 000 subskrybcji? 200 000 to juz nie przelewki, wiele Panstw na Ziemi ma mniej ludnosci! Moze jakies Q&A, konkurs, spotkanie z fanami, zbiorowe samobojstwo? :) Tylko nie udawaj ze nie widzisz tego postu! Pozdrawiam!
@synixofficial694426 күн бұрын
Co do tego dzielenia dystansu na 2. Jak dobrze pamiętam wykładowca mówił nam, że świat istnieje do 60 cyfry po przecinku, 61-pierwsza już nie ma sensu i zaczyna się paradoks.
@kuba94493 жыл бұрын
na pozór wszystko wydaje się być spójne, ale wiemy że nie możemy podzielić odcinka w nieskończoność, ruch jest skokowy i achilles pokonuje więcej "skoków" w jednostce czasu niż żółw.
@jackie9bil3 жыл бұрын
Chłopaki się nudzili... Nie było netu... Playstation... kablówki...To wymyślali :}
@fo3oss8203 жыл бұрын
wszystkie te paradoksy upadaja wystarczy tylko zalozyc ze nie ma nieskonczonej liczby odcinkow poniewaz istnieje niepodzielna czastka ktorej nie da sie juz w nieskonczonosc dzielic na pol moze kiedys ja odkryjemy:)
@menadzerzadan3 жыл бұрын
A gdy odkryjemy, że jednak ją też da się podzielić? Czy to będzie wystarczający dowód dla nas, ze każda założona przez nas najmniejsza cząstka, po czasie okazuje się nie być tą najmniejszą. Poki co ta reguła się sprawdza, wiec może jest nieskończona liczba takich podziałów. Coś na podoba fraktali?
@moxerx23083 жыл бұрын
W sumie ten paradoks pokazuje że nawet czas ma skończoną jednostkę która jest za mała dla zrozumienia przez Zenona xD
@mlodi7413 Жыл бұрын
Ruch to iluzja, tak na prawde wszyscy lezymy na glebie a ziemia jest plaska i stoi w miejscu
@TheMichal80diablo3 жыл бұрын
Stworzyć sztuczną inteligencję- niech ona się tym zajmie.
@wojtekjabonski12483 жыл бұрын
Sądzę , że stawiasz tezy , przedstawiasz teorie (najczęściej bzdurne) ale nigdy nie wyciągasz wniosków . Jesteś jak discovery albo Wołoszański :-)))))))))))))
@LogicSadist3 жыл бұрын
Idąc myśleniem Zenona. My nigdy się wzajemnie nie dotykamy. Ale nadal czujemy. pierwszy Paradoks Zenona jest bez sensu.
@pabloeskobar32923 жыл бұрын
Drugi tez wynika z niego ze ahilles nigdy nie dogoni zolwia co jest bzdura bo dogoni i wyprzedzi go w 5 sekund
@miakaFMA3 жыл бұрын
Jestem ciekawa co myślisz o opętaniach itp które zostały wykluczone przez psychiatrów czy psychologów.
@Imperatorr13 жыл бұрын
Wałek, iluzja, kino XD
@AleksanderCzeszkiewiczPolska3 жыл бұрын
Super odcinek! Pozdrowienia od wschodzącego KZbinra zagadek przeszłości :)
@aiszplanetydes46643 жыл бұрын
Czyżby człowiek był jedyną istotą we wszechświecie, która sprawy proste zawsze musi skomplikować? Są tacy, którzy potrafią udowodnić, że 2+2=5 ale i tak okazuje się, że gdzieś wkrada się błąd. Te paradoksy oparte są na błędnej interpretacji praw fizyki i matematyki. Albo prościej mówiąc są kolejnym dowodem na to, że teoria często mija się z praktyką.
@DaVi0PL3 жыл бұрын
Wolniejszy zawsze będzie miał przewagę? Przecież człowiek może dogonić i przegonić tego żółwia. Dziwna hipoteza
@grzegorzbrzeczyszczykiewic8973 жыл бұрын
może statek tezeusza? jest to bardzo ciekawe zagadnienie egzystencjalne
@ChicagoAnonima3 жыл бұрын
czas to iluzja, ruch to iluzja wszystko to iluzja a ludzie i tak potrafią zabijać się dla iluzyjnego dziadka w niebie
@mementomori8783 жыл бұрын
Co gorsza potrafią zabić za pierdoły materialne. To dopiero matrix. Z Panem Bogiem
@lottax.80313 жыл бұрын
Ciekawe, że ktoś, kto próbował dowieść, że coś jest iluzją sam stworzył sobie iluzję. Ironic.
@Abgalo3 жыл бұрын
Zrób z tego podcasty na spotify
@PominReklamy3 жыл бұрын
paradoks życia - Polacy nigdy nie dogonią Niemców pod względem bogactwa,