Pan Rejlek super otázky. Jen, jak jde opět vidět, tu energii stále neumíme efektivně vyrobit, dobít a uložit, a tak jsou El auta stále jen osobnostním statusem, který má s ekologickym cestovanim společné jen málo..
@lurakolurako77962 жыл бұрын
Chválím přístup 👍. Jen malá oprava k nabíjení. Pokud si půjdu koupit koncern, tak k němu dostanu dobíjecí kartu na převážnou většinu nabíječek v Evropě (tedy 250tisic protože se stal finančně podílel na vybudování sítě Ionity), to samé nabízí Volvo, Kia, Hyundai. Takže žádný klíče od hradu ale 1 karta na vše. Každopádně to není další zaujatý postoj proti EV a za to vám děkuji.
@jivi25939 ай бұрын
az na ty ceny za kWh
@ILWY1822 жыл бұрын
Hezký podcast. Vše je řečeno tak, jak to je. Líbí se mi, že Radek na férovku řekl jak je to s aplikací na vyhledání dobíjecí stanice, jízdou do kopce nebo to, že je technika Leafu zastaralá. Dokonce pochválil, že má konektor chademo, díky čemu má většinou vždy volný konektor. Na druhou stranu klobouk dolů, když se vydal s EV určeným do města na jízdu do Chorvatska👏🏻
@djubox2 жыл бұрын
Velmi poučný a zajímavý podcast! Velkou nevýhodou, v současné době, je celková doba cesty a tankování.
@MichalJanata_Kalich Жыл бұрын
vůbec 😀
@raduskozlatko2 жыл бұрын
Preco preboha stale hovorite o dialnicnej rychlosti 120… to je kde, v Bangladezi? Dakujem za takych soferov, ktori mi budu prekazat pri mojej tachometrovej rychlosti 141.. smejem sa elektroautam na dialnici, ked idu 110… ja s mojim Td idem za 5 litrov a v pohode 141…. Ako to je s prehrievanim baterky na Nissane?
@ILWY1822 жыл бұрын
Pokud uděláte víc jak 2 rychlonabíjení za den, už se baterie přehřeje a logicky se zpomalí nabíjení
@tomascermak9205 Жыл бұрын
Záleží na hodně věcech.
@MartinBrada2 жыл бұрын
Dle těch udávaných informací šlo o Leaf e+ s 62kWh baterií (56 kWh využitelných). To už je celkem velká baterie, která stačí na víc než jen na městské auto. Co dělá Leaf špatně použitelný na tyhle delší cesty je spíš rychlost dobíjení. Není však pravda, že Leaf e+ dá jen 50 kW na nabíjení, maximum má 100 kW. Potíž je v tom, že i když má nějaká stanice vyšší výkon než těch 50 kW, tak zpravidla jen na CCS konektoru a Chademo má jen těch 50 či 75 kW. A pak tam je samozřejmě efekt té chybějící aktivní temperace, kdy ten výkon nemusí být dostupný kvůli přehrátí/podchlazení baterie.
@tomascermak9205 Жыл бұрын
Reálně jsem neviděl víc než asi 73kW.
@petrbasa57425 ай бұрын
Baterie 50-60 kWh je pro delší cesty použitelná, když člověk dobře ví, do čeho se pouští. Nicméně v tomto konkrétním testu si autoři situaci ztížili dvěma faktory: vybrali EVčko bez tepelného managemntu baterie s relativně nízkým výkonem dobíjení a dali si za úkol využívat pouze nabíječky MOL. Toto dobrovolné omezení pak přineslo realtivně dlouhé nabíjecí časy a jiné problémy. Byl to trochu masochismus, ale pro účely testu to chápu. Před dvěma lety doporučit konektor Chademo asi ještě šlo, ale dnes už z některých nabíječek při modernizaci sitě mizí. U nového EVčka bych ho určitě nechtěl.
@janmachacek1482 жыл бұрын
Takže na nabijeckach prostál cca. 5 hodin, dálnice rychlost max. 120, jinak ti ještě víc padne dojezd. Zatím pan Vrtal krásně dokázal, že s Leafem prostě vyjíždět z města nemůžeš.
@ILWY1822 жыл бұрын
Můžeš, ale vezmi si rovnou stan, spacák a plynový vařič
@zollerattila3316 Жыл бұрын
O tom, ci je elektromobil mestsky alebo nie, rozhoduje clovek a jeho pohodlnost, nie auto. Navyse udaje/nazory pana Vrtala su subjektivne, u ineho sa mozu lisit, ako sa lisi aj styl jazdy. My mame Leaf 40 kWh a vlani sme s nim boli (okrem ineho) na Krku (zo Szegedu), bola to jedna z najsuprovejsich dovoleniek/jazd. Tohto roku ideme cez cele Chorvatsko (Osijek, Plitvice, Zadar, Makarska, Dubrovnik) do Ciernej Hory. Nazyvat Leaf mestskym autom moze len niekto, kto nim nevie normalne jazdit. Kto sa elektromobility boji alebo komu sa uz zo zasady hnusi, tomu sa bude aj vtedy, ked budu mat auta dojazd 1500 km a nabitie bude trvat 3 minuty.
@tomascermak9205 Жыл бұрын
Souhlasím.
@elektricka2 жыл бұрын
Takový vcelku příjemný a hlavně normální rozhovor. Někde jsem viděl toho druhého Vrtala a to je katastrofa 🤦
@janmachacek1482 жыл бұрын
Jj, expert Pepa, to je takový Jelimán......😂!
@dowtewnbagden65892 жыл бұрын
ako pokus fajn, ak dobre počítam, 16-17 kWh pri cene 10kč, pri cene nafty 1,4€/l, to je zhruba 4,5 - 4,8 litra nafty, plus cena auta, 5x dobíjanie, zatiaľ to je nezaujímavé pre väčšinu dovolenkárov ktorí jazdia do Chorvátska
@AkceleraceElectric2 жыл бұрын
Mně Audi SQ7 žrala ve městě 12-14 litrů, tam je elektromobil asi o pár korun výhodnější. Do Chorvatska jede člověk jednou za rok, většinu času stejně jezdíte kolem domu a na kratší trasy.
@jivi25939 ай бұрын
EV velikosti Q7 taky nepojede za 20kwh/100km
@radovanzelenc87362 жыл бұрын
Testujte elektromobily a spaľováky.
@martinsmolka2 жыл бұрын
MOL nemá free WiFi? 🤪
@bretimir22 жыл бұрын
Rozhovor jsem objevil až po skoro půl roce. Docela mě iniciativa EU a spol. MOL a dalších partnerů při budování sítě dobíjecích stanic potěšila. Zejména u stávajících čerpacích stanic, protože, jak i zazněno v rozhovoru, tam to dává největší smysl. Nechápu, proč na každé čerpací stanici nejsou alespoň AC nabíječky. Nestojí to skoro nic a pro účely mimořádného naléhavého dobití k dojetí na nejbližší rychlonabíječku by bohatě stačily. Výhoda elektromobilů je taky v tom, že v případě snížení rychlosti a odpojení topení lze podstatně prodloužit dojezd. Elektromobilům, ale i spalovacím autům, by dále prospělo snížení dálniční rychlosti ze 130 na 120km/h, jako je tomu ve Švýcarsku. V Rakousku je na mnoha místech omezena rychlost dokonce na 100 km/h. Menší rychlost = menší spotřeba = méně tankování/dobíjení.
@jurajbaranek2 жыл бұрын
Je to fajn , len nepredpokladam, ze niekto kto si kupi elektro , tak s nim nepojde raz za rok do Chorvatska a potom ho odstavi do garaze, ale bude ho chciet pouzivat i dalej po cas roku . Potom uz je otazka ako to bude vyzerat s kapacitou baterie po 2-3 rokch .. Osobne si myslim .. elektro fajn , ale zatial v tom nejaku velku vyhodu nevidim oproti beznej technike (benzin, diesel)
@evRoadTripsSvk2 жыл бұрын
Mam e-Niro skoro 2 roky. Meriam kapacitu od zaciatku, pokles po 92 tis km je do 1.1%. Ale kazde auto je inak (TM3 chalani reportovali 5-6%). Pre mna je benefit, ze robim denne kratke trasy (skoly, skolky, praca do par km) .. diesel zbytocne trpel. Tu navyse cez mobil kazde rano rozmrazi okna, vyhreje interier. V tomto je super pri malych detoch. Treba si len zvazit pre a proti.
@elektricka2 жыл бұрын
Mám BEV rok 2014, s baterií se nic moc neděje, není na tom uživatelsky nic moc poznat.
@janmachacek1482 жыл бұрын
Taky je třeba dodat, že ten pobochané nissan stojí nesmyslných 1M.
@richardpetrovic8941 Жыл бұрын
Celkom zbytočné, je jasné že sa to dá ale keď si predstavím že namiesto jednej zastávky ich mám absolvovať niekoľko. Išiel sám, čo ak by to auto bolo plne osadené zaťažené? Rýchlonabíjanie znižuje kapacitu. Cena auta vysoká životnosť krátka. Ekologickosť v tom nehľadajte. Zatiaľ v tom nič iné nevidím len peniaze bankárov.
@jolantapotocka88992 жыл бұрын
15 hodin 900 km ;-) ja rada jazdim 180/h, tak taku cestu to mam za 5 hodin, a vy ste 5,5 hodiny stravili na nabijackach, mne by cesta 15 hodin velmi unavila, a pozeranie ci mi staci baterky to je na hlavu, zatial elektomobil to najvacsia debilita jakej sme dozili. 15 hodin cesty premyslat o zivote, to radsej pojdem lietadlom 1 hodinu, a 14 hodin si budem uzivat na sexe na plazi
@zollerattila3316 Жыл бұрын
Mozno rada jazdis 180, ale nemala by si :-) V zaujme inteligentnych a civilizovanych ludi by si si fakt mala radsej zvolit to lietadlo ;-)
@tomascermak9205 Жыл бұрын
Jezděte třeba 260.
@BZE-dt6di10 ай бұрын
TVL, 14 hodin sexu na pláži, to ji musíš mít koženou dobře namazanou. A 180/h po dobu 5 hodin, není těch bulíků na nose trochu moc?