z seksmisją to było tak, że wycięto ten kawałek po kilku seansach, kiedy zobaczono, że całe kino płacze ze śmiechu w tym momencie. sam tekst nie jest śmieszny, ale jeśli się go użyje właśnie w kontekście bratnich, radzieckich towarzyszy, to nabiera innego wymiaru
@Argonowski10 жыл бұрын
"Tam musi być jakaś cywilizacja" - ze śmiechu aż oplułem monitor :D
@wrocekprowrocek63129 жыл бұрын
"Na wschód!! Tam musi byc jakaś cywilizacja!!" Dzisiaj ciężko znaleźć tę kopię filmu. Wersja puszczana w TV jest już tego okrzyku pozbawiona. Jest scena w której Jerzy Stuhr wbiega na górkę i odbija się od ściany. Widziałem kiedyś wywiad z twórcą filmu, który mówił, że film był skracany w zasadzie po każdym tygodniu wyświetlaniu w kinach. Z tego tekstu widownia tak mocno rechotała, że cenzor postanowił go wyciąć. Kiedy się dobrze przysłuchać dialogowi w celi więziennej, w którym to dziewczyna przynosi staruszce dżem i pokazuje zdjęcia samców, ona mówi. "Jezus, zupełnie jak mój Józef. " Na co Lamia pyta" A co to jest Jezus??" I odpowiedzi nie otrzymuje. Tam też widać, że coś było wycięte. Co i ile?? Możemy się tylko domyślać.
@franekbatura57659 жыл бұрын
Wrocek Prowrocek Z tym pierwszym się z tobą nie zgodze jakieś 2 tygodnie temu leciała Sexmisja na polsacie i była ta scena
@pawekartofel13969 жыл бұрын
Wrocek Prowrocek I ta staruszka nie mówiła Jezus ani Józef tylko Juzuś.
@MisterAquaking11 жыл бұрын
Czyli jakbym w tamtych czasach drukował jakąś zakazaną książkę, to mógłbym usłyszeć za drzwiami "Otwierać, Inkwizycja"?
@altajastark85111 жыл бұрын
Albo czytał, posiadał, dostał pod choinkę...
@dawidekgoldberg949210 жыл бұрын
Tak, ale nie spodziewałbyś się Inkwizycji.
@MisterAquaking10 жыл бұрын
Dawid Handzlik Zapomniałem, wybacz ;_;
@tomaszbaczyk63386 жыл бұрын
Dawidek Goldberg nikt nie spodziewał się hiszpańskiej inkwizycji
@szymonsokolinski99076 жыл бұрын
Dawidek Goldberg To tylko w Hiszpanii
@Mateusz-wz8fu8 жыл бұрын
Szanowny Panie. Chciałbym tylko zauważyć, że ksiąg zakonnicy nie przepisywali " gdzieś w piwnicach" a w skryptoriach. Były to pomieszczenia bardzo dobrze nasłonecznione. Czyniono tak ze względu na oszczędność. Sztuczne światło np. ze świec było kosztowne. Dlatego przepisywanie ksiąg w piwnicach było by delikatnie mówiąc mało ekonomiczne i mijało by się z sensem.
@brill710 жыл бұрын
ciekawostka: w książkach z czasów prl na stronie z nazwą drukarni i nakładem, na samym końcu tekstu jest kod np: A-10, G-20, D-23. są to numery cenzorów którzy tak podpisywali książki przez siebie ocenzurowane.
@piesandrzejadudy95456 жыл бұрын
brill7 0iod, pj
@oldi18411 жыл бұрын
polecam ksiazeczke ktora czytaja male dzieci w USA. Jest dopuszczona i zatwierdzona przez rzad US. :D "Heather ma dwie mamusie"
@Cinek40010 жыл бұрын
Nikt się nie spodziewał hiszpańskiej inkwizycji
@fariasfariasowski585310 жыл бұрын
Nawet hiszpańska inkwizycja nie spodziewała się hiszpańskiej inkwizycji
@AmiableApple8 жыл бұрын
+Farias Fariasowski JOHN CENA TU TURU TU TUTURUTU
@VixenMice9 жыл бұрын
Najbardziej absurdalna cenzura jest w grach i bajkach w Australii. Przykłady: usuwanie z dialogów w "Porze na przygodę" słowa "bro", bo kojarzyło im się ze słowem "bra", czyli stanik XD
@zbieraczzomu14447 жыл бұрын
niemiecka cenzura gier to kompletne dno
@Polimaty7 жыл бұрын
Zielona krew, itp... :)
@janekqak24504 жыл бұрын
@@Polimaty i hitler bez wąsów oraz nazwanie nazistów rezimem w wolfensteinie
@szymonkina7710 жыл бұрын
Na samym końcu bardzo dobrze powiedziałeś. Ludzie(dorośli)czepiają się tego że w bajkach jest za dużo przemocy, ale prawda jest taka że człowiek jest po swoich przodkach istotą rywalizującą. Pójdą do szkoły i zapewne nie ras nadarzy się okazja żeby"zarobić w ryja"(konfidenctwo się szerzy). Dzieci dorastają i dają se w kasze dmuchać. Co za tym idzie, patrząc na to z innej perspektywy. Na wojnie nikt się nie będzie pieścił z frajerami. A życie jest życiem i nie ma przebacz. PS: Żeby nikt oczywiście nie zrozumiał tego źle i nie chodzi mi o demoralizacje dzieci i młodzieży, ale przekleństwa i przemoc można doświadczyć w życiu. Przykład który podałem o szkole, to za kablowanie(raczej)nikt nikomu nic nie zrobi, ale w dorosłym życiu idąc z dziewczyną z dyskoteki i z za rogu wyskakują trzech typów i zaczepiają was w celu zdobycia łatwej kaski albo łatwego ruchania. To co, raczej z takimi się nie dogadasz.
@XboxAndFrogs11 жыл бұрын
Zakonnicy nie przepisywali ksiąg w piwnicach, tylko w dobrze oświetlonych, suchych i najczęściej nawet ogrzewanych pomieszczeniach zwanych sktyptoriami. To poważny błąd, ale poza tym film jest OK. Łapka w górę.
@bu5zmen17711 жыл бұрын
Wkońcu ktoś w Polsce porusza różne tematy i jak by nie patrzeć. Edukuje ludzi Dobra robota Radek oby było więcej! :)
@pisulmaximus11 жыл бұрын
Genialny odcinek. Zawsze ogladam z ciekawoscia i przyjemnoscia. W zalewajacej internet papce ten vlog jest rodzynkiem. Szacunek dla autora
10 жыл бұрын
No no gratulacje!!! Wszystkie odcinki starannie dopracowane na wysokim poziomie.
@wojtas2011201111 жыл бұрын
Człowieku, hipnotyzujesz ! :) Można Cię słuchać i słuchać :) gratuluję :)
@zenek1357 жыл бұрын
1:18 W tle na moście jest dwoje dzieci. W następnej scenie na tym samym moście w tym samym miejscu jest już dwoje dorosłych. To celowy zabieg? Jakaś metafora do przemijającego czasu? Czy może autor chciał symbolicznie powiedzieć coś czego nie puściłaby cenzura?
@Polimaty7 жыл бұрын
Tyle zajęło zrobienie tego materiału, że dzieci już dorosły ;)
@sirbonaparte67197 жыл бұрын
Polimaty a prowadzący nadal wygląda młodo :D
@Marix24011 жыл бұрын
Powiem szczerze, to, co tutaj jest nam przedstawiane (jako ogół polimatów) jest czymś wielkim i naprawdę godnym szacunku i uznania, bo w przeciwieństwie do tego, co prezentowane jest w szkole, mamy tu możliwość zostania zainteresowanym wiedzą. Jest to tutaj przedstawione w sposób ciekawy, jasny i czytelny, a więc: Dziękuję bardzo, za polimaty i życzę jak najwięcej odcinków i jak największej ilości widzów :)
@Yetizrach11 жыл бұрын
Fajny zestaw jeśli chodzi o ubiór. A odcinek jak zwykle trzyma poziom.
@Reijo9311 жыл бұрын
Kolejny świetny filmik! Gratuluję i czekam na kolejny :)
@JaggedCubee11 жыл бұрын
Powiedz mi jak to robisz że gdy włączę obojętnie jaki Twój filmik, zawsze mnie zaciekawia. Według mnie najlepszy kanał na YT, wsadzcie tego niekrytego gdzieś!
@Eluno9111 жыл бұрын
Polimaty - jedyny kanał na którym klikam Fajne zanim zacznę odtwarzać film :)
@MrJohnnyification11 жыл бұрын
Końcówka!
@gutekmusic11 жыл бұрын
Gratulacje Radku :) Więcej takich zakończeń!
@piotrmarek495711 жыл бұрын
Polecam każdemu z Was książkę Świetliste Dusze. Ta książka odmieni Twoje życie. Niech od dziś światło rozjaśni Twoje życie.
@forgotennb79029 жыл бұрын
Cenzor w Republice Rzymskiej zajmował się też spisem obywateli wraz z majątkiem :) :D
@hatronet11 жыл бұрын
widzę coraz częściej filmiki co mnie cieszy :D chyba ktoś tu ma dużo wolnego czasu ;p
@kosiarz989811 жыл бұрын
Dla mnie to nie jest program popularno-naukowy. Dzięki Tobie to program rozrywkowy.
@martyrologiapolski50076 жыл бұрын
Soczysty odcinek! Brawo ;)
@Lilinho9011 жыл бұрын
Ciekawy odcinek (szczególnie rozbroił mnie fragment o spacerze w lesie i o braku uzębienia Gomułki ^^), ale mam czysto techniczną uwagę - idzie wiosna, idzie Słońce, więc pilnujcie się przed przepalonymi ujęciami. Merytorycznie to nie nic co prawda nie zmienia, ale boli w oczy jak zamiast Radka widać białą plamę.
@THEconjoify11 жыл бұрын
Końcówka :D byłeś głosem nas wszystkich!
@orglee11 жыл бұрын
Eee tam czepiasz się. Drobny trolling nie jest zły. Mnie to tam rozbawiło, chociaż Polimaty zdecydowanie bardziej. Świetny odcinek. :)
@DominiqS1111 жыл бұрын
Ten kościół na skarpie jest super, pół życia tam spędziłem :P Fajnie tak rozpoznawać miejsca w których kręcisz ;)
@radekkotarski11 жыл бұрын
Nie trzeba daleko szukać: Dom Schumannów w Gdańsku przy ul. Długiej. We Włoszech widziałem dużo więcej i nie wliczam to barokowej przebudowy. Pozdrawiam :)
@qwert10a11 жыл бұрын
Pojawiła się w którymś odcinku, ale musieli zmienić jej imię i dialog w którym występowała, bo mimo petycji podpisanej przez ok. 10 000 ludzi, ocenzurowano ją, bo "Ta postać dyskryminuje ludzi z wadami wzroku, a takiej postaci nie powinno być w serialu dla dzieci" - nie wiem czy to cofnęli czy nie, bo wydaje mi się, że nie, ale chyba jednak widziałem ją w tym odcinku
@TheZangetsuTensa11 жыл бұрын
Super film!!! 2 najlepsze kanały naukowe: polimaty i scifun
@pawelsedlak221811 жыл бұрын
Dobry jest, stara sie zawsze dodać chilli do filmów.
@kamazz111 жыл бұрын
Do strony technicznej - filtr polaryzacyjny polecam. Sceny w parku są wyraźnie prześwietlone.
@profesorinkwizytor48385 жыл бұрын
Przykłady cenzury w pierwszym animowanym Spider Manie: - nie wolno było mówić "śmierć", "morderca" albo "zabić", najczęściej mówiono - w charakterze eufemizmu - "zniszczyć"; - nie wolno było używać realistycznej broni jak karabiny, pistolety czy noże, zastępowano je głównie futurystycznymi laserami; - i creme de la creme: nie można było uderzyć przeciwnika pięścią kzbin.info/www/bejne/ZpixcmuHjMqBgZY
@piotrd.26539 жыл бұрын
Ostatnie zdanie to puenta odcinka :)
@MarekMazurkiewicz1988pl11 жыл бұрын
Wychowywać trzeba nie przez odcięcie od informacje lecz przez nauczanie jak z informacją się obchodzić.
@maciek0cz11 жыл бұрын
To jest ciekawy materiał, takich rzeczy nie znajdziecie na wikipedii. Życzę chłopakowi więcej pomysłów na wideo bo gada całkiem ciekawie, a nie jak Adbuster gada o tym co każdy już przeczytał 4 dni wcześniej.
@JKKmndv11 жыл бұрын
kurde jak ty świetnie opowiadasz
@OzzyMaru10611 жыл бұрын
Jak obejrzysz obydwa zdjęcia, zobaczysz różnice. Tło i otoczenie jest nieco poprawione, bardziej dorysowane, woda wygląda jak pociągnięcia pędzlem (jakieś małe farbki? :D ) Jest dużo różnych opcji, w końcu wybrali najlepszego technika, to nie ma przypału, że będzie widać, że to fake.
@maciex3711 жыл бұрын
Maciej Miechowita... Patron mojej szkoły i mojego miasta, którym jest... Miechów ^_^... wreszcie moje miasto jest wymienione na tak sławnym kanale jak Polimaty
@glupiefilmiki11 жыл бұрын
Oglądam już 2 raz, takie super ; ]
@ichuk1911 жыл бұрын
Kolejny ciekawy temat, na całą serię... Zdaję sobie sprawę, że w kilku minutach trudno jest streścić całe zagadnienie. Może jednak w innym odcinku poruszysz temat, jak radzono sobie z cenzurą m.in. w PRL. Wystarczy wspomnieć o skeczach kabaretu TEY, gdzie grą słów i żartami sytuacyjnymi wyśmiewano sytuację gospodarczą Polski, czy też o ogłoszeniu w Gazecie Krakowskiej, zaczynającym się "Pan Adalbert Lezuraj, Kraków, ul. Warszawska 12/13." - aluzja do wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.
@zako1611 жыл бұрын
odnośnie "fotografowania terenów wojskowych" mija się z celem gdyż co mi po fotka sprzętu jakim dysponuje dany kraj skoro moge jechać na targi zbrojeniowe.. a tereny jednostek nie zawsze są zakryte na google maps któregoś razu była widoczna baza okrętów atomowych do tego zawsze można zrobić nowe zdjęcia za pomocą satelitów etc a rozmieszczenie jest zazwyczaj standardowe -park techniczny, magazyny, koszary, sztab.
@asutomek11 жыл бұрын
Warty uwagi jest też Comics Code. Jego obecność miała duży wpływ na kształt komiksu amerykańskiego: wikipedia. org/wiki/Comics_Code_Authority
@Hubabuba25811 жыл бұрын
4:09 Błąd lekki.. XV wiek to lata 1401-1500, zaś panowanie Aleksandra Jagielończyka było w latach 1501-1506 (chyba że mówimy o rządach na Litwie, wówczas liczymy to od roku 1492) a więc mowa już o wieku XVI a nie jak powiedziałeś Radku - XV
@Vladhin11 жыл бұрын
Ten odcinek zbiegł się z filmikiem Maxa Kolonko "poprawność polityczna". Dzienna dawka wiedzy uzupełniona maksymalnie.
@Graven26048611 жыл бұрын
Jest szansa na Polimaty o "Bolku", Magdalence, Okrągłym stole i Nocnej Zmianie?
@MichaGrzymski11 жыл бұрын
Jak zawsze świetny odcinek:)
@Lechoslowianin11 жыл бұрын
Jeżeli przyjąć, że kłamstwo sto razy powtórzone staje się prawdą to racja jest po twojej stronie. Natomiast szkalowanie i krytyka to dwa różne pojęcia.
@Harryboyboyboy11 жыл бұрын
Nic bardziej mylnego :D Absolutnie!
@patrykscibak290911 жыл бұрын
Najlepszy kanał popularnonaukowy na polskim yt ;)
@244blanka11 жыл бұрын
bardzo fajny pomysł na propagowanie wiedzy:) gratuluję... popieram pomysł programu o illuminatach, masonerii, tajnych stowarzyszeniach i ciekawostkach historycznych, z dziedzin psychologii, psychiatrii, religii, filozofii itd. . .
@CytrynowyKwas11 жыл бұрын
Dobrze prawisz Cameron, propsy.
@wiewiurek129611 жыл бұрын
Radku , mam nadzieje że moje pytanie wystąpi w polimaty plus . Co soądzisz o zwolnieniu wszystkich redaktorów w gazecie "Uważam rze" a następnie ocęzurowanie tytułu gazety "w sieci" i zmuszając do zmiany nazwy na "sieci" ? Wiem że to pytanie podchodzi pod polityke ale jestem ciekaw jakie informacje masz na ten temat
@PanMaciekawy11 жыл бұрын
a jakie sceny wycięto z filmu Miś Barei?
@Tomasz23FL11 жыл бұрын
Jakie były najciekawsze sposoby walki z cenzurą? Chodzi mi np o ukryte przekazy w wierszach/tekstach piosenek/scenariuszach.
@luki95wrc11 жыл бұрын
Może w tym odcinku nie było porównań, ale mam nadzieję, że za parę lat na j.polskim dzieci będą się uczyły to co to jest porównanie polimatyczne :D Stary więcej takich, bo ja leje z tej pomysłowości :p
@hakerduch11 жыл бұрын
Czy moglibyście kiedyś zrobić "making off". Chodzi mi jednak o kwestię przygotowań - wyszukiwanie źródeł itp. ;)
@radekkozio869111 жыл бұрын
dobrze, że zaczynasz coraz bardziej dodawać swoje zdanie, najs one.
@rambo8wradio11 жыл бұрын
Przykładami głupiej cenzury jest wstawianie jednej gwiazdki do przekleństwa (np ku*wa) tam gdzie i tak nie ma filtrów na słowa, albo mówienie pierwszej litery (słowo na ch). I tak widać, jakie jest tam słowo, tak jakby ktoś chciał przekląć jednocześnie nie przeklinając. Louis C.K. w jednym skeczu mówił, że osoba, która mówi "słowo na n" umieszcza słowo w głowie słuchacza, zmusza, żeby je pomyślał.
@ichuk1911 жыл бұрын
Obowiązywał w PRL - obecnie można swobodnie fotografować, oczywiście tylko w miejscach ogólnie dostępnych. Niestety, część personelu kolejowego, który pracował jeszcze w poprzedniej epoce dalej wyznaje tę zasadę i potrafi pogonić fotografów... Zwłaszcza że do dzisiaj można jeszcze spotkać się z oryginalnymi tabliczkami z napisem "Zakaz fotografowania".
@Ironek25011 жыл бұрын
Mein Kampf możesz czytać tylko nie możesz kupić w oficjalnych księgarniach. Jak chcesz to na allegro jest troche egzemplarzy tej książki, - co prawda w oryginale ale jednak. Nikt jej nie usuwa
@thegurecki972111 жыл бұрын
Jak się jest Tobą, to z pewnością.
@tomaszociepka835211 жыл бұрын
szczere gratulacje każdy będzie hejtować ale kto by się oparł pokusie zwycięstwa nad innymi i napisania pierwszy
@Lozohcum11 жыл бұрын
Znam przypadek gdy cenzura okazała się zbawienna. Cenzura zabroniła wydania kolejnych części Nad Niemnem, gdyby nie ona, to orzeszkowa kontynuowałaby to swoje 'dzieło' piękne jak kłaczek mojego kota.
@ossamega11 жыл бұрын
czy istnieje indeks filmów zakazanych. Wiem że co roku w Polsce kilka filmów nie zostaje wyemitowanych w kinach. Tłumaczy się iż mogą zawierać idee szkodliwe społeczeństwu. Jednak mnie bardziej ciekawią filmy takie jak "Phantasmagoria" Marilyna Mansona gdzie producent zadecydował o zerwaniu prac nad filmem po zaprezentowaniu przez Mansona trailera filmu. Czy jest więcej takich filmów których być może nigdy nie obejrzymy?
@piotrekte995711 жыл бұрын
Chciałbym obejrzeć Polimaty na przykład o przesądach. Skąd się wzięły i dlaczego czarny kot symbolizuje pecha ;)
@krotock11 жыл бұрын
Bo nie da się nigdy do końca ukryć prawdy. W końcu ten człowiek pozostawił po sobie jakiś ślad i niemożliwe jest zatarcie go całkowicie.
@majusek8211 жыл бұрын
Cenzurę można było próbować oszukać np w Gazecie Krakowskiej 18.03.1983 (czyli jeszcze PRL) w dziale z życzeniami pojawiły się ukryte "życzenia" dla montera stanu wojennego o następującej treści "Pan Adalbert Lezuraj, Kraków, ul. Warszawska 12/13. Z okazji urodzin spełnienia wszystkich marzeń - życzy Mama Polcia i dołączają się Leszkowie z dziećmi." Musiało zaboleć to PZPR :) Ciekawe czy takich przypadków oszukania cenzury było więcej ?
@enKageKagen5 жыл бұрын
Urząd cenzury w Polsce ma się świetnie, nazywa się Episkopat. Czasami pomógł mu trybunał konstytucyjny w osobie Rzeplinskiegi, za co ten ostatni został sowicie przez biskupów wynagrodzony. Ale cicho sza, bo wytną.
@tomit00 Жыл бұрын
0:23 No to mamy powtórkę z historii, nową ustawę o ochronie dobrego imienia pewnego znanego Polaka 🙂
@ichuk1911 жыл бұрын
Twórcy z tamtych czasów zazwyczaj mówią o "wentylu bezpieczeństwa" - cenzura musiała przepuścić część "niewygodnych" treści, żeby nieco rozluźnić nastroje społeczne. Inna kwestia to mentalność Polaków - zawsze znajdywali sposób, by oszukać system :)
@kasithea11 жыл бұрын
"zakaz Deavera"-w USA od 1982r. dziennikarze podczas sesji zdjęciowych nie mogli zadawać pytań prezydentowi Reaganowi, bo słabo wypadał bez wcześniejszego przygotowania. Jego doradca Deaver organizował nawet próby generalne wywiadów i konferencji prasowych ;)
@RafaPozniak11 жыл бұрын
Dzisiaj już nie ma Urzędu, ale jest autoryzacja treści i prośba o konsultację przed publikacją, są też niestety stronnicze media, które w/w zabiegi stosują bieżąco.
@sledz13611 жыл бұрын
W tym właśnie problem, że nie zawsze zostaną zmarginalizowane, czego wcześniej przykład podałeś, mówiąc o osobie Hitlera. Również nie jestem za cenzurą, ale patrząc nań przez pryzmat świadomości morlano-społecznej niektórych środowisk, myślę, że w jakimś stopniu potrzebna ona jest.
@longjones11 жыл бұрын
wszelka cenzura powinna byc zakazana, nawet ta ktora chroni dzieci (po to sa rodzice, niech sie wykazuja), ale na podstawie historii tworczosci PRL, szczegolnie satyrycznej i kabaretowej dochodze do wniosku, ze cenzura to najlepsza rzecz jaka spotkala tworcow z tamtych czasow (np. kabarety z PRL-u i obecne). Kiedys w WiŻ byl artykul na temat inteligencji roznych gatunkow, gdzie przypisywano wyzsza inteligencje gatunkom posiadajacym bardziej wymagajacych drapieznikow. Dosc trafna konkluzja
@OKOK11 жыл бұрын
5:38 to jak oni to zrobili? ;__;
@slux3311 жыл бұрын
Kurcze, specjalnie się loguję, żeby zapytać - jak oni usunęli Jeżowa?
@VictusMeyer11 жыл бұрын
Jakie są kryteria cenzury np. ksiażek .Jak daleko moze byc posunieta interpretacja osoby osoby odpowiedzialnej za cenzure w celu ocenzurowania danego dzieła.
@Tybii11 жыл бұрын
7:08 -> "(...) nakładali najczęściej na siebie sami autocenzurę..." - czy to aby nie jest pleonazm? : )
@Eaoden14711 жыл бұрын
Na wosie nie nauczyłem się od początku tego roku tyle, co oglądając jego filmy :P
@jesse_blue550111 жыл бұрын
Cenzurą jest jakikolwiek przepis i prawo które nie pozwala mówić/prezentować czegokolwiek chyba, że to łamie aksjomat o nieagresji..
@piotrnieznany544011 жыл бұрын
teraz jest poprawność polityczna
@michal99778810 жыл бұрын
Jesteś zwycięzcą !
@Kyzsjam11 жыл бұрын
Można by też wspomnieć nieco o cenzurze internetu.
@HobbyAsylum11 жыл бұрын
Czy mógłby pan zrobić odcinek o manuskrypcie Voynicha i ogólnie kryptografii?
@franekjur11 жыл бұрын
Radku, a co powiesz o cenzurze w Polsce obecnie?
@Rakollo11 жыл бұрын
Nie szukając daleko: ile w lesie musi być drzew aby po wycięciu 5 pozostało przynajmniej 10 drzew?
@MANAICK1311 жыл бұрын
Cenzura to myślenie za nas, człowiek, jak łacina nam wskazuje jest osoba myślącą, sam powinien wiedzieć co jest dobre a co nie, jeżeli tego nie wie, musi się tego nauczyć w bardziej lub mniej łagodny sposób. Sytuacja gdy ktoś nam mówi co jest dobre a co złe, w tak nachalny sposób jak cenzura. Utrudnia nam umiejętność oceny czegoś nowego, nie rozpatrzonego jeszcze przez cenzora. Tyle gdyby cenzura miała tylko pomagać. Jak jest wszyscy wiemy, cenzura to kolejny aparat propagandowo-manipulacyjny.
@adamturbanski71974 жыл бұрын
8:28 Czy na danym fragmencie był Pan w ogrodzie Arkadia?
@neverevermind011 жыл бұрын
z tego co słyszałam to indeks ksiąg zakazanych istnieje do dziś, ale już nie w takiej formie. jest sugestią dla katolików jakich książek powinni unikać, jest na nią chyba wpisany min. Kod Leonarda da Vinci. Kiedyś figurował na niej Mickiewicz...
@eMilyAdoresAnimals11 жыл бұрын
Cenzura (łac. censere - osądzać) - świadome wprowadzenie w błąd poprzez selektywny dobór zazwyczaj masowo rozpowszechnianych informacji.
@AutonomiaArt11 жыл бұрын
O ile pamiętam to czarny kot wywodzi się od przesądów religijnych, mianowicie że czarne koty są stworzeniami szatana, że jak nam przebiegną to wiad dla innych, że jesteśmy sługami szatana, te sprawy. Najciekawsze, że ludzi za to palono (w przypadkach ekstremalnych).