►Pompa ciepła? Fotowoltaika? Rekuperacja? NIE będziesz tego miał w tanim domu! Dom za 100 tys #33

  Рет қаралды 9,423

Tani Dom Szkieletowy - drzeky ツ

Tani Dom Szkieletowy - drzeky ツ

Күн бұрын

Пікірлер: 103
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
A Ty pamiętałeś, żeby *subskrybować? **bit.ly/2OrJZ6f* *Sprawdź aktualną ofertę domów: **www.tanidomszkieletowy.pl* Hej! I co? *Mocny odcinek?* Tak jak wspomniałem - on musiał powstać. Wolę, żebyście jak *najszybciej zaczęli myśleć* nad tymi tematami i się oswajali z *przyszłymi decyzjami* niż potem podejmowali *je na "gorąco" i żałowali.* Co do tematu *kolejnego odcinka,* to coś czuję, że Wam *się spodoba :) Stay tuned!*
@1nowybytow
@1nowybytow Жыл бұрын
Super że poruszyłeś kwestię wpływu kredytu na nasze decyzje. Mam wrażenie że kredyty stały się na tyle powszechne w naszej świadomości, że zaburzyły racjonalne planowanie przez nas wydatków.
@drzeky
@drzeky Жыл бұрын
Tak, najpierw zakłada się ile można dostać kredytu pod korek a potem co można za to dostać. Trochę to jest postawione na głowie niestety.
@marcinr3130
@marcinr3130 3 жыл бұрын
Dobry fundament i dobre drzewo na dachu, do tego właściwa odległość aby czuć się "u siebie" jest możliwe w starym domu, ale to tylko facet potrafi🤷‍♂️ Bardzo dużo ton z taczką czy wiaderkami, Fantazja i odwaga, A na początek proponuję kupić autko na remont, wozidlo na worki, cegły płyty i wszystko co potrzebne, znacznie redukuje koszta i uwalnia umysł dając mnóstwo możliwości, Dobrze mowisz👍🏻🤜🏻
@drzeky
@drzeky 3 жыл бұрын
Witam i dziękuję za komentarz. No tak, lepiej jest mieć wolną głowę posiadając większość materiałów ale pozostają kwestie składowania tego, kwestie stresu z kradzieżą i też koniecznością wydawania od razu dużej ilości gotówki.
@adamparysik107
@adamparysik107 4 жыл бұрын
O kurde, dobry ten odcinek Ci wyszedł! Ważne tematy.
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Staram się, żeby każdy był dobry :P
@marekchudy8893
@marekchudy8893 4 жыл бұрын
Dziękuję
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Proszę, mam nadzieję, że film pomógł!
@racinggreen4622
@racinggreen4622 3 жыл бұрын
A prosta bryła z płaskim dachem? Nie będzie to najkorzystniejsza opcja?
@drzeky
@drzeky 3 жыл бұрын
Płaski dach nie jest najlepszym pomysłem na wykorzystanie poddasza (o ile ma być wykorzystane), bo budynek musiałby być bardzo wysoki, żeby dało się stać na stropie.
@racinggreen4622
@racinggreen4622 3 жыл бұрын
@@drzeky Myślałem o domu parterowym :)
@drzeky
@drzeky 3 жыл бұрын
Myślę, że stropo-dach będzie tu najsensowniejszym rozwiązaniem
@phoearwenien4355
@phoearwenien4355 3 жыл бұрын
Moim marzeniem jest parterowy dom do 100 m2 o prostej bryle i niskim dwuspadowym dachem, jednak zbudowany na płycie fundamentowej (jest droższa, ale już na dzień dobry ma się ułożone ogrzewanie podłogowe, rury, no i jest to już gotowa podłoga - może się okazać, że wyjdzie taniej w ostatecznym rozrachunku), również dach najlepiej prefabrykat - niby znowu droższe, ale odchodzi droga robocizna przy klasycznym robieniu dachu. A cała reszta zrobiona samemu. No i żadnych kominów - ucieka ciepło, generując wydatki na ogrzewanie, w lato nie działa, generuje koszty zbudowania komina i kominka, a potem trzeba ten komin i kominek czyścić - wbrew pozorom droga impreza. Więc oszczędności tam, gdzie jest to najbardziej sensowne. Bloczki można sobie ułożyć samemu, tak samo rozstawić instalacje, ocieplić, położyć tynki i urządzić. Ale już podstawę domu oraz to, co mi wisi nad głową, wolałabym, aby nie było zrobione po łebkach czy po taniości - jeśli fundament będzie źle zrobiony, to potem ma się problem z resztą domu, to samo z dachem. A jak finanse pozwolą, to można się pokusić o fotowoltaikę, żeby się uniezależnić od ciągle rosnących cen prądu. W zasadzie, przestrzegając kilku zasad, można bez zbędnego obciążenia wybudować dom pasywny lub niemal pasywny - w Finlandii to banał, budują takie w najprostszych chatkach (byłam, widziałam - cudna rzecz). Bo koszty domu to nie tylko koszty budowy, ale i eksploatacji. Nie warto oszczędzać na ociepleniu czy paru rozwiązaniach, które potem sprawią, że nie trzeba będzie bulić grubej kasiory za ogrzewanie czy utrzymanie. W obecnym mieszkaniu, w którym mieszkam (stara kamienica), płaciłam za ogrzewanie jak za zboże, a było zimno w *uj (16 stopni w najzimniejszych okresach), a jak w zeszłym roku ocieplili porządnie styropianem, to teraz praktycznie nie grzeję - chodzi jeden grzejnik na całą chatę dając 21 stopni. Oszczędności idą w tysiącach już pierwszego sezonu. Fakt, łazienka zassysa ciepło jak szalona przez wentylację grawitacyjną, ale to pikuś przy obecnej poprawie. Również u moich rodziców dom rodzinny był wybudowany jak najtaniej i jest ten sam problem. W zimę wysokie ceny ogrzewania a i tak wszędzie zimno.
@drzeky
@drzeky 3 жыл бұрын
Cóż, w teorii brzmi to pięknie. Wszystko da się uargumentować jakoś :)
@piotrtomaszewski5036
@piotrtomaszewski5036 4 жыл бұрын
A pytanie mam takie - jaki ogrzewanie najlepiej się sprawdzi dla domku rekreacyjnego drewnianego do 35m2?
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Pytanie o dostępność mediów i czy w domu jest już komin. Bo jeśli jest to tania koza i drewno są najtańsze (taki domek się momentalnie ogrzeje). Jeśli trzeba dopiero robić całą instalację, to - wg mojej wiedzy - bardzo często ludzie wybierają klimatyzatory z funkcją ogrzewania.
@Dom1978x
@Dom1978x 4 жыл бұрын
drzeky ツ trochę się nie zgodzę odnośnie droższych okien czy drzwi, oraz specjalnym skupieniu się na ciepłym montażu. Tak naprawdę, przy domu z wentylacją mechaniczną (czy dodatkowo rekuperacją) nie spotkałem się z tym, że muszą być specjalne okna czy drzwi. Przy wentylacji grawitacyjnej też nie sądzę, abyśmy kupowali specjalne drzwi czy okna, które są w kiepskim procesie technologicznym, luzami w szczelinach czy na uszczelkach. Co innego przy oknach z nawiewnikami - a i owszem, trzeba już na etapie zamawiania doliczyć ten element, lub zamontować go w późniejszym czasie. Ponadto ciepły montaż w moich oczach to już powinien być standard, a nie coś ekstra czy fanaberia ;-) Sumarycznie, jeśli chodzi o rekuperację, to planuję wykonać ją samodzielnie i zmieścić się w kosztach ok. 5 tys. zł (centrala rekuperacyjna, kanały wentylacyjne, anemostaty itp.). Od tej kwoty odliczając koszt budowy komina nie wygląda to źle :) Jednak to moje zdanie. Natomiast pochwalam ideę taniego budownictwa, które jest tu promowane na kanale i podpisuję się pod nią rękami i nogami. Widać to najlepiej po osobach biorących kredyt i podbijających cenę nieruchomości do ogromnych rozmiarów, bo fajnie się "wydaje" nie swoje pieniądze, skoro są wirtualne i dopisane do kredytu. Osobiście planuję budowę domu na zgłoszenie (35 m2 + 35 m2 poddasze nieużytkowe). Wiele osób słysząc to wyśmiewa tego typu "domy", jednak obecnie mam mieszkanie 52 m2 na kredyt, a budowę chcę prowadzić z kapitału własnego i pozbyć się wspomnianego kredytu budując swoje. Trzymam kciuki za kanał i wielkie dzięki za dotychczasową wiedzę i wkład pracy w budowę kanału - tak trzymaj! :-)
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Hej, dziękuję za komentarz! Co do okien to oczywiście nie mówiłem o zakupie zdezelowanych lecz posiadających nawiewniki. Przy wentylacji mechanicznej trzeba bardzo dobrze doszczelnić ramy przy montażu, nie każda firma się przykłada do tego. W domu szkieletowym na szczęście gdzie by to okno nie było to i tak znajdzie się w warstwie izolującej, więc tutaj tak czy siak jest to swego rodzaju standardem :) Piszesz o 5 tys i wygląda to atrakcyjnie ale zaraz potem dodajesz planowany metraż... więc zakładam, że kwota się zwiększy przy takim domu jak z mojego projektu. Swoją drogą w jaki sposób dobierasz elementy? Są jakieś kalkulatory? Na koniec pozwól, że podzielę się z Tobą swoimi poglądami już po przejściu procesu "papierologii". Zdecydowanie *odradzam budowę 35m^2 na złoszenie,* jeśli jedynym kryterium jest tutaj cena związana z różnicą w zestawieniu z pozwoleniem na budowę. To się kompletnie nie kalkuluje zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę produkt końcowy. I nie mówię tu o metrażu ale statusie budynku i możliwościach jakie wiążą się z jego posiadaniem.
@kunoIis
@kunoIis 4 жыл бұрын
Przekształcenie domu na zgłoszenie na mieszkalne kosztuje 4.5k to już lepiej dołożyć 4k i mieć pozwolenie na budowę i budować jak się chcę.
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Nie trzeba nawet dokładać 4 tysięcy. Projekt budowlany małego domku, 50 metrów np, nie będzie bardzo drogi. Oczywiście w granicach rozsądku, przy prostej bryle itp.
@Dom1978x
@Dom1978x 4 жыл бұрын
@@drzeky Wszystko jest kwestią budżetu i potrzeb. W moim przypadku będzie to budowanie "na raty", a więc najpierw dom na zgłoszenie do 35 m², a w późniejszym czasie rozbudowa. Dysponuję konkretnym budżetem, stąd dla takich jak ja, zbawieniem jest możliwość późniejszego przekształcenia. Po prostu są to koszty odroczone. Natomiast przy większych zasobach finansowych zgadzam się z większością i też uważam, że lepiej od początku budować docelową kubaturę i nie bawić się w etapy cząstkowe, przekształcenia itp. Wiem drzeky, że tego nie podzielasz, natomiast jak mam stanąć przed dylematem znów wynajmować i ponosić koszty, czy zamieszkać na swoim (własnym, ale ciasnym) to wybór jest oczywisty 😉 Na chwilę obecną idę zgodnie z wyznaczonym planem, tzn. sprzedałem mieszkanie i pozbyłem się hipoteki na nim, przeprowadziłem się bliżej działki i wynajmuję mieszkanie (sumarycznie taniej niż własne w kredycie) i na wiosnę ruszam z budową "maleństwa". Sporo przeglądam podcastów na YT i faktem jest, że trzeba uważnie je przeglądać bo wielu pseudo fachowców powiela podstawowe błędy, a później inni je powtarzają. Natomiast Twoje ogląda się przyjemnie, choć jak dla mnie to zanim przysiądę do nowego odcinka to już się kończy 😉 Ogólnie świetna robota 👍🏻
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Rozumiem Twoje podejście i większość ludzi jest właśnie nęcona wizją mniejszych kosztów. Owszem, są one mniejsze lecz tylko początkowo. Chodzi o to, żeby dom już od razu był budowany jako mieszkalny. Jest wiele pułapek, które mogą zniweczyć cały proces przekształcenia i wtedy niezależnie czy małe czy duże pieniądze, wpompowane na początku, będą kiepską inwestycją. To już bardziej bym doradzał zapłacić za ten projekt ze 4-5tys, robić na pozwolenia ale zbudować najpierw część domu i potem dorobić resztę. Zwłaszcza, że koszty konstrukcji szkieletowej (samej konstrukcji z płytami) niewiele rosną przy dodawaniu metrażu. Będziesz mieć pewność, że wszystko będzie mogło być użytkowane jako mieszkalne, opinię urzędów możesz mieć potem gdzieś, kręcenie nosem architekta, który ma zmieniać sposób użytkowania również. A co do filmów to dziękuję, staram się je robić możliwie ciekawie ;) Są dłuższe i krótsze odcinki, bo i tematy bywają różne ale cieszę się, że ktoś mnie woli słuchać więcej niż mniej heh ;)
@stokrotka7
@stokrotka7 4 жыл бұрын
Oglądałam na YT niedawno film u jakiegoś architekta, który mówił o systemie grawitacyjnym vs mechanicznym / z rekuperacją. I powiedział, że system grawitacyjny miał sens jedynie przy drewnianych oknach, w których nieszczelność była znaczna, co zapewniało odpowiednią cyrkulację. Ale też co za tym idzie zwiększało koszty ogrzewania. Że jeśli chce się takowy zamontować w nowo budowanym domu, trzeba w każdym oknie zrobić listwę wywietrznika w świetle okna, żeby zapewnić cyrkulację powietrza, a to i tak może nie być wystarczające. Że "klamka przechylona na 45 st. to jedynie procent nieszczelności, jakie są wymagane do grawitacji. Że zwykłe okna, które są montowane np w blokach, bez montażu ciepłego, już zakłócają mechanizm grawitacyjnej wentylacji na tyle, że powietrze stoi, a człowiek kisi się w tym co wydycha. Plus możliwy grzyb. Więc... system przestarzały i nie powinno się go montować. Mam jeden jedyny wniosek po dzisiaj, który mi umknął na początku Twoich filmów - Ty nie budujesz domu energooszczędnego.
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Witaj. To oczywiste, że do poprawnego działania wentylacji grawitacyjnej jest konieczne dostarczenie świeżego powietrza. Nie jest jednak prawdą, że nowe okna nie mogą tego zapewnić i będzie to działać jedynie przy starych - drewnianych. W oknach są montowane nawiewniki o takich przekrojach, które zapewnią wystarczający dopływ i nie sprawiają, że "powietrze stoi, człowiek się kisi i jest możliwy grzyb". Takie sytuacje są przy braku nawiewników lub kominów wentylacyjnych - częste przypadki w starych remontowanych domach, gdzie do budynku bez wentylacji są wstawiane nowe - szczelne okna. Tytułowy dom spełnia panujące, wyżyłowane normy WT2017. Jak to nazwiesz - to już bardziej kwestia marketingu i sloganów sprzedawców :) Ale na pewno zdrowy rozsądek nie pozwala mi inwestować ciężko zarobionych pieniędzy w rozwiązania o wątpliwej stopie zwrotu.
@stokrotka7
@stokrotka7 4 жыл бұрын
Nie zaprzeczysz jednak, że to będzie podwyższać koszty ogrzewania. Twój ciężko zarobiony hajs, pójdzie z ogniem w większym czy mniejszym stopniu. W kontekście ogrzewania - Wydaje mi się że trzeba też zastanowić nad cena roboczogodziny. W sensie.. Na początku może i to dokładanie do kominka będzie miłym doświadczeniem i frajdą, ale już w syt gdy będzie więcej pracy, i będzie brakować Ci czasu może się stać irytującą koniecznością. Stratą czasu, który możesz przeznaczyć dla rodziny, na swoje pasje itp. Ten koszt czasu też wg powinien zostać wliczony. Już decydując się na mieszkanie pod miastem, zakładasz pewne straty na dojazdy. Kocioł, plus w większej części kominek - to czas spędzony na obsłudze. Z opinii, które słyszę wynika jednoznacznie, że domy z takim ogrzewaniem jak chcesz zrobić, nie będą ciepłe po powrocie familii do domu z pracy. Więc zanim zjesz ciepły obiadek z rodzinką - spędzisz godzinę w kotłowni. Licząc na oko, że będziesz musiał palić przez 180 dni w roku, to 180 godzin, czyli 7,5 dnia rocznie spędzone tylko na dokładaniu do drewna. Każdy decyduje w swoim rozsądku, czy jest to warte pieniędzy wydanych na systemy bezobsługowe. Do tego dodaj sobie koszty drewna, które w pewnym stopniu zastąpiłaby Ci fotowoltaika zasilająca tą nieszczęsną pompę ciepła. Kiedyś ta foto się spłaci, a Twoje drewno będzie potrzebne nieskończenie długo. Wydaje mi się, ze trochę tendencyjne te Twoje założenia. Takie odnoszę wrażenie.
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Wydają Ci się, ponieważ patrzysz na to bardzo wąskotorowo i wybiórczo. Wolę spędzić czas na dołożeniu do kominka niż robić nadgodziny w pracy aby zarobić na "komfort bezobsługowości". Gdybyś oglądała moje filmy uważniej to wiedziałabyś, że kominek (ustawiony przy największych przeszkleniach) ma być obudowany ścianą akumulacyjną. Pozwala ona na rzadsze dokładanie opału oraz zmniejszenie ilości dni, gdy trzeba to robić (zwiększa bufor cieplny). Tłumaczyłem też, że dom szkieletowy w związku z małą masą przegród bardzo szybko się nagrzewa. Jest to związane z ogrzewaniem powietrza (które szybko przyjmuje energię cieplną) a nie ciężkich ścian i stropu.
@stokrotka7
@stokrotka7 4 жыл бұрын
Zastanawia mnie czemu jesteś taki atakujący w kulturalnej polemice. Chętnie zobaczyłabym Twoje szacunkowe wyliczenia vs szacunkowe wyliczenia przy pompie, foto i rekuperacji.
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
A gdzie tu atak w tej polemice? Uważam, że patrzysz wąskotorowo i dosyć szeroko uargumentowałem swoje stanowisko. Normalna odpowiedź w normalnej kulturalnej polemice :)
@magnus_nox
@magnus_nox 4 жыл бұрын
Myślimy rozsądnie: duża działka (no, bez przesady ale 2.500 mkw.), mały dom (105 m użytkowej) na 3 osoby. Szkieletowy. Pompa ciepła + rekuperacja + fotowoltaika - żadnych kominów, piecy, palenia, gazu, kominków itp. bzdur (ognisko se rozpalę jak będę chciał przy ogniu posiedzieć :P ). Łooo panie, a kiedy to się zwróci? NIGDY :P To nie jest inwestycja, która ma się zwrócić i zacząć na siebie zarabiać jak mieszkanie na wynajem czy jakieś maszyny do produkcji. Zwraca się w wygodzie a wygoda kosztuje niestety. Ale chociaż się trochę nie zgadzam z autorem, to jednak w pewnym sensie ma rację! Każdy ma inne potrzeby i trzeba podchodzić rozsądnie, zwłaszcza do wydatków. Prawda jest też taka, że nawet najtańszy i najskromniejszy własny dom na własnej działce jest bez porównania lepszy od mieszkania w bloku. PS. Zajebisty kanał, dużo konkretnej wiedzy!!
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Myślę, że da się do budowy domu podejść z punktu widzenia inwestycji z jakąś stopą zwrotu. Przynajmniej ja tak robię i podobne myślenie staram się zasiać wśród widzów. Przy tym nie narzucam przecież komukolwiek swoich poglądów, dobrze to przecież widać :) Dziękuję i zachęcam do oglądania na bieżąco :)
@maszp
@maszp 4 жыл бұрын
Z jednym się nie zgodzę, ogrzewanie podłogowe przy domu parterowym nie jest specjalnie drogie. To jest jedna z niewielu rzeczy, które zdecydowana większość ludzi jest w stanie wykonać we własnym zakresie i to w stosunkowo krótkim czasie. Resztę filmu można podsumować: „Dobrze powiedziane”. To że panuje jakiś amok aby podwoić koszty budowy różnymi gadżetami to jest fakt, napędza to wszystko lobby producenckie (plus wykonawcy korzystający z tego, że nikt nie mówi: „Król jest nagi”) i po części bankowe, ale ośrodki władzy także mają na to wpływ. Każdy coś z tego ma, wydaje się, że producenci są z tego gremium najbardziej uczciwi, gorzej z banksterami - dla nich najdroższy jest dłużnik, a rządzący co mają? Mają od całej tej graciarni odprowadzony VAT! Jak będziesz jeszcze o ogrzewaniu mówił to warto trochę więcej powiedzieć o paliwie stałym… Kotły na paliwo stałe i instalacja z buforem ciepła to najtańszy sposób ogrzania domu (sprawdzi się też z podłogówką). Można sobie wymyślać wszelkie inne sposoby, ale gdy ktoś nie chce być niewolnikiem i ma zarobki średnie to powinien być przygotowany jak na wojnę. Trzeba wyciągać wnioski z tego co się dookoła właśnie dzieje, w USA mają nagle 15% bezrobocie - gdy u nas pojawi się takie samo to na pewno niejeden zakredytowany będzie robił w pory, żadna pompa ciepła nie będzie płaciła za niego rat.
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Witaj! Faktycznie obecna sytuacja daje mocno do myślenia z punktu widzenia "niestałości". Jeśli ktoś jest tak zaradny, że za gotówkę wszystko sobie ogarnia, to i kryzys mu nie straszny. Ale ludzie żyłują się pod korek, żyjąc ponad stan i taki krach jak w stanach dobitnie weryfikuje takie podejście. Ale też ludzka psychika nie jest tak odporna na bodźce z zewnątrz. Sąsiad ma, w telewizji widziałem, sprzedawca przekonywał itd.. Co do podłogówki to być może sam uległem reklamom i widząc te wymyślne wzory w jakie są układane i rozbudowane rozdzielnie uznałem, że to musi tak wyglądać, przez co do najprostszych rzeczy nie należy. Do tego musi to mieć super szczelność, żeby nie spieprzyć sobie posadzki potem.
@The4BaBy
@The4BaBy 4 жыл бұрын
@@drzeky problemem będą przepisy które wchodzą w życie w roku 21, każdy będzie zmuszony do produkcji prądu i do oszczędzania energii na czym się uda. Na zachodzie zakazuje sie już grzania gazem i za kolejne kilka lat to przyjdzie i do PL.
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
WT2021 wprowadza faktycznie dużo większe restrykcje niż WT2017. To jeden z powodów dla których nie zwlekałem z pozwoleniem. Co do zmuszenia do produkcji to nie jest tak źle ale kotły na paliwa stałe już odpadają, trzeba dawać dużo grubszą izolację w ścianach i dachu. Co do gazu to jeszcze nie zapowiada się aby cokolwiek się miało zmienić. Poza tym to prawo nie działa wstecz na szczęście.
@barrybookmaker7433
@barrybookmaker7433 4 жыл бұрын
@@The4BaBy w jakich krajach nie mozna grzac gazem ?
@bard.4473
@bard.4473 4 жыл бұрын
Faktycznie te produkty wciskają na każdym kroku jako jedyne słuszne a ludzie sobie jakoś radzili bez nich
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Nie twierdzę, że nowe rozwiązania są złe. Chodzi o to, że jeśli ktoś chce mieć działający, przytulny dom ale bez zbędnych wodotrysków to trzeba nabrać dystansu do nowinek i odporności na pęd społeczeństwa
@yuriylozovyy4025
@yuriylozovyy4025 4 жыл бұрын
drzeky ツ Wszystko tak kiedyś przeliczałem sens instalacji FV w swoim domu więc średnio miesięcznie zużywam około 350 kw co jest kosztem na poziomie 220 pln, koszt instalacji FV wyceniany od 24 do 28 tyś znaczy że sama instalacja zwróci się po 10 latach przy założeniu że będzie niebo bezchmurne i owa instalacja będzie miała deklarowaną wydajność))))) w ciągu tych 10 lat coś napewno padnie i nie ma żadnej gwarancji że po 10 latach ona w ogóle bedzie działać, więc rodzi się pytanie , po groma mi oblepiać mój piękny dach jakimś gównem gdy mam w tej samej cenie prąd z sieci?
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Plus taki, że jest się w dużej mierze odciętym od zmian cen prądu. Dla komfortu bezobsługowości ludzie są w stanie wiele płacić, często nawet się zadłużając by ją mieć.
@The4BaBy
@The4BaBy 4 жыл бұрын
Pompa z wymiennikiem na nieduży dom to koszt ok 10-15tyś, co jest porównywalne z instalacja gazową, przyłączem gazu i piecem. A instalację hydrauliczna i tak musisz mieć i tak.
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Pompa ciepła za 15tys, tak? Czy to jest wycena kompletnej usługi przez firmę?
@Dzikus1408
@Dzikus1408 3 жыл бұрын
Ok ale za ogrzewanie trzeba płacić, woda prad itd jak polaczyc to z rekuperacja fv i papaciepla to bedziemy splacac to przez kilka lat ale po tych 6-7 latach dom bedzie generowal znikome koszta, nawet wymiana falownika bedzie sie oplacac w tym czasie, swoja droga np nie placimy za przylacze gazu, za piec gazowy czy na paliwa stale tez placimy ok mniej ale jak juz mamy te kilka tysiecy wiecej to chyba dobrze zainwestowac
@drzeky
@drzeky 3 жыл бұрын
Oczywiście, jeśli ktoś ma pieniądze aby za to zapłacić w imię komfortu to nie widzę przeciwwskazań. Gorzej jak ludzie zaciągają na to kredyty, przepłacając i uwiązując się od pracy i rat, zeby taki komfort uzyskać. Po czym wytyrani po robocie nawet nie mają ochoty się tym nacieszyć bo zmęczeni idą spać. Swoją drogą okresy zwrotu raczej bywają dłuższe niż 6-7 lat.
@Dzikus1408
@Dzikus1408 3 жыл бұрын
@@drzeky bede finansowal budowe domu z kredytu, zalezy mi na niskich kosztach miesięcznych, i pytanie brzmi czy nie lepiej dołożyć te 40tys dokladajac do pv i pompy ciepla skoro i tak ten kredyt bede bral? Ciężki temat bo wiem ze sam domu nie postawie moge go wykończyć i zrobic ogród ogrodzenie podjazdy, jestem w kropce
@drzeky
@drzeky 3 жыл бұрын
Ale tych 40 tysięcy również trzeba spłacić, więc de facto koszt instalacji jest dużo większy (w perspektywie kilkudziesięciu lat spłacania rat). Wg mnie lepiej inwestować mniej na początku i mieć np na wykończenie niż uwiązywać się finansowo. Ale to jedynie moje poglądy, nikomu ich nie narzucam.
@Two1Boys
@Two1Boys 4 жыл бұрын
Ja mam zrobiona rekuperacje za 3200zl także da się 😎❤️
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Witaj :) Mówisz o samej centrali czy projekcie, wymienniku, turbinie, przewodach i zamontowaniu?
@Two1Boys
@Two1Boys 4 жыл бұрын
@@drzeky wszystko, ale bez projektu, mam stary dom więc wszystko we własnym zakresie robiłem.
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Bez projektu to ciężko stwierdzić na ile ten wymiennik faktycznie działa ale nie odbierz mojej wypowiedzi, za jakąś szyderczą. Bardzo cenię ludzi, którzy z własnej inicjatywy chcą coś osiągnąć i pomysły przekuwają w namacalne efekty :)
@Van_Tage
@Van_Tage 4 жыл бұрын
3200 to robi wrażenie, ale myślę, że za 5000 można sobie spokojnie zmontować naprawdę fajną instalację, oczywiście samodzielnie to instalując. W gruncie rzeczy rekuperacja to dosyć proste urządzenie i trzymając się pewnych ogólnych zasad na prawdę niewiele stracimy na sprawności, jeżeli cokolwiek. Tak więc w tym punkcie nie zgadzam się z drzekym, choć wiem co chciał przekazać w materiale.
@mariuszmatyjaszek89
@mariuszmatyjaszek89 3 жыл бұрын
Dlatego dom powinien mieć dobrą wentylację...... a to jest praktycznie niemożliwe z wentylacją grawitacyjną. Można darować sobie 2-4 m2 i zrobić reku. Kominek wcale nie jest tani..... policzyć komin, wkład, obudowę, system podgrzewu c.w.u. wyjdzie tyle co pompa ciepła - jak nie mamy gazu. A jak mamy to kotłownię z zasobnikiem 120l złożymy za 10 -15 tys. 2F jeszcze taniej bo do 6 tys.
@drzeky
@drzeky 3 жыл бұрын
Dobra wentylacja owszem jest podstawą. Twierdzenie natomiast, że wentylacja grawitacyjna tego nie zapewnia jest na bakier z prawami fizyki. Działa ona mocniej przy większej różnicy temperatur ale jej prostota i bezawaryjność są niezaprzeczalne. Kominek (sam wkład) zależy od wielkości i przeznaczenia, stąd rozrzut cenowy. Systemy kominowe pozwalają zbudować szyb za 3-4tys, zależnie od wybranej firmy i wysokości komina. Nie jestem zwolennikiem podgrzewania wody przez kominek bo takie rozwiązania są już zdecydowanie droższe i jakoś nie mogę się przekonać do tak rozbudowanego systemu. Wszelkie koszty będę podawał w filmach z budowy, które się pojawią już niedługo i będzie zdecydowanie jaśniej. Pozdrawiam
@emmariano7
@emmariano7 4 жыл бұрын
Rozumiem, że 100 za dom to symboliczne określenie i jeżeli ktoś chce naprawdę wybudować dom za taką kasę to chyba teraz w szałasie mieszka... Albo u mamy. Spróbujcie kupić mieszkanie 60mkw. Ile średnia cena będzie? 350-400 tys zł. A teraz budujecie dom 2 razy większy i chcecie to zrobić 4 razy taniej?? Żart czy jak? Panele PV to nie moda. To wygoda. Kominek, piec, co jeszcze? Biegać, drewno nosić, pellet, serwis, problemy? Chcesz żyć wygodnie? Ogrzewanie elektryczne, PV, reku to podstawa. Zdrowo, komfortowo i wcale nie tak drogo przy inwestycji. Mówisz dom tani... Ale tani w budowie czy w ogóle tani? Rozliczaj wszystko w okresie np. 25 lat to zobaczycie czy warto budować tani byle jaki dom. To jest inwestycja na lata. Tyle w temacie. Za 2 razy tyle (200tys) nawet małego mieszkania nie kupisz. Pozdr
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Witam i dziękuję za ten osobliwy komentarz. Cóż, nic dziwnego, że są ludzie o Pana poglądach. W końcu na kimś sprzedawcy zarabiać muszą. Co do zrozumienia "domu za 100 tys" to zdecydowanie go Pan NIE zrozumiał. Dalekie jest od zwykłej symboliki. Naturalnie jeśli chce Pan mieć dom wybudowany przez firmę do stanu deweloperskiego, który ma dodatkowo zaimplementowane wszystkie udogodnienia eksploatacyjne to normalnym jest, że będzie to koszt idący w kilkaset tysięcy, spłacanych przez Pana latami. Ale to jest Pana podejście, na szczęście ludzie mogą mieć bardziej racjonalne. Na koniec dodam: proszę sobie darować stwierdzenia typu "byle jaki dom" nie mając kompletnie pojęcia co i jak jest robione w tytułowym domu. To zakrawa o ignorancję a bardzo jej nie lubię.
@emmariano7
@emmariano7 4 жыл бұрын
@@drzeky Ja niczego nie ignoruje, ale widać, że Pana to zabolało. Szkoda, że mnie Pan nie zrozumiał. Chodzi mi o to, że właśnie wszyscy myślą, że jak dom musi być za 100 tys to musi i koniec. Nie mówię również o tym, że zamawiam sobie dom w firmie. Właśnie dom sam będę budować tanim kosztem, bo własną siłą roboczą, ale dla mnie tanio to nie znaczy, że mam mieć piec czy kominek, bo tak wydaje się taniej. Panele PV na taki dom to koszt rzędu 25 do 30 tys. Dużo? W stosunku na 25 lat użytkowania? Proszę sobie policzyć koszt drewna. Reku montowane samu koszt ok. 10 tys. Dużo? A gdzie koszty komina przy grawitacji, która i tak nie działa? A gdzie zdrowie? Mówi Pan kredyty. Wiadomo, trzeba wszystko skalkulować. Ale nie zrobić czegoś a później żałować? No cóż... Pozdrawiam.
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Musi mi Pan wybaczyć ale nie dam rady rozmawiać rzeczowo z człowiekiem piszącym, że wentylacja grawitacyjna nie działa. Żeby móc się wypowiadać na jakieś tematy trzeba je w choć minimalnym stopniu poznać a nie powielać mity. Tak - uważam, że koszt rzędu 25-30tys za panele w stosunku do 25 lat użytkowania to bardzo dużo. Zwłaszcza, że to jeszcze rzutuje na konieczność wzmacniania konstrukcji dachu. Budowa komina systemowego to 2-2,5tys. Tak - uważam, że 10 tys za rekuperator to dużo. Równiez pozdrawiam
@emmariano7
@emmariano7 4 жыл бұрын
@@drzeky Super, wybaczam Panu, ale...;-) To, że wentylacja grawitacyjna nie działa wiem z życia. Brat ma właśnie taki dom. CO podlogowe plus kominek, okna plastiki. Na poddaszu okna dachowe są praktycznie zgnite po 8 latach. Tak działa wentylacja grawitacyjna. Nie mówiąc o pleśni w łazience w zimę. Jeśli miała by być taka wymiana powietrza jak przy reku to piec by nie nadążył grzać. To już lepiej płot tańszy zrobić, samochód tańszy kupić, wyposażenie domu zrobić tańsze itp. Reku to podstawa w nowoczesnych domach, które w/g przepisów powinny być energooszczędne. Także nie warto trzymać się tych 100 tys bo to ślepy zaułek. Ale to tylko moje zdanie... Pana kanał chętnie oglądam, bo też zależy mi, żeby dom był tani w budowie, ale i tani, i zdrowy w eksploatacji. Pozdr
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
To może dodam, że działanie wentylacji grawitacyjnej należy nie tylko zrozumieć ale i ją odpowiednio przeliczyć. Osób w domu tyle i tyle, kubików tyle i tyle, wymiana powietrza taka i taka. Nie ma co się dziwić, że krążą mity o tej wentylacji, bo sa takowe robione przez "czesiów/mieciów" którzy robią jak robią, bo gdzieś widzieli i powielają dalej, bez liczenia. Co do przepisów to zdaje się, że dopiero WT2021 wprowadza energooszczędność ale jeśli dobrze się orientuję, to dotyczą one izolacyjności cieplnej i ilości energii pierwotnej do ogrzania domu a nie stricte sposobu wentylacji. Tak czy inaczej już obecnie panujące WT2017 są wyżyłowane i pozwalają na komfortowe warunki. Na ile dam radę to będę liczył i sprawdzał różne zagadnienia, poczynając od słynnych "ścian otwartych dyfuzyjnie". Może przypadnie Panu do gustu ta seria :) Zapraszam!
@MotherWilkins
@MotherWilkins 4 жыл бұрын
Poruszysz temat zastosowania OSB i styropianu w przekroju ściany domu szkieletowego? Czy faktycznie za 20 lat będzie w tak zbudowanym domu syf, grzyb, kiła i mogiła?
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
O witaj :) Tak, w najbliższym czasie. I to z wyliczeniami punktu rosy, zmianami wilgotności w ścianie przy różnych warunkach i stratach ciepła :)
@emmariano7
@emmariano7 4 жыл бұрын
MotherWilkins polecam również obejrzeć kanał Moc Drewna. Tam jest dużo fachowej wiedzy technicznej. Pozdr.
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Ma tam faktycznie sporo wiedzy z zakresu samej konstrukcji ale odcinek o przekroju ściany ma błędy logiczne i jest bardzo ogólnikowy. Zjawiska związane z punktem rosy trzeba dobrze zrozumieć a nie tylko operować współczynnikami. To niełatwe zadanie ale postaram się to dogłębnie wytłumaczyć na swoim kanale.
@MotherWilkins
@MotherWilkins 4 жыл бұрын
@@drzeky czekam z niecierpliwością. 👍 Fajnie by było, gdybyś przedstawił też prawidłowe przekroje ścian w takim domu.
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Sęk w tym, że "prawidłowe" zakładają po prostu spełnienie przez te przekroje określonych funkcji. Zauważyłem, że ludzie patrzą jedynie przez pryzmat produktów: "prawidłowa ściana ma ten element tego producenta". A chodzi o to, żeby prawidłowa ściana działała w ten i ten sposób :) Postaram się to wytłumaczyć.
@Kamiliard
@Kamiliard 4 жыл бұрын
Bardzo ciekawy kanał, poruszający fajne tematy :) Zostawiam suba, a w wolnej chwili zapraszam do siebie na sporą dawkę humoru :)
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
A dziękuję, dziękuję :)
@felixf2500
@felixf2500 4 жыл бұрын
Wentylacja mechaniczna - koszt bazowego projektu do kilku stów w firmach sprzedających elementy, jeżeli ktoś tyle chce oszczędzać to sorry ale budowanie domu niech sobie odpuści. Dziś tylko hybrydowa albo mechaniczna. Grawitacyjna w domach 5-7 m właściwie nie działa kiedy powinna i działa "za dobrze" kiedy nie chcemy (zimą). Jest jedną wielką dziurą przez którą traci się większość energii. Mechaniczna nie musi być z rekuperacją a jeżeli to najtańszą. Reku się praktycznie nie zwróci, ale nie oto chodzi, poprawia po prostu komfort mieszkania. Obecnie nie potrzeba mieć natychmiast w projekcie o ile się orientuję ale można po wybudowaniu konstrukcji co obniża koszt bo nie trzeba tego przez architekta robić ale można osobno. Dodam, że co do ogrzewania też mam inne zdanie ale to już sobie odpuszczę. Poza tym ok :D
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Witam. Na wstępie uprzedzam, że nie będę więcej tolerował komentarzy w stylu jaki Pan tu proponuje. Jeśli chce się Pan wypowiadać to bardzo proszę przedstawiać choćby minimum merytoryki. Kto tu mówi o domu 5x7? Kto uznał, że wentylacja może być "tylko hybrydowa albo mechaniczna"? Projekt wentylacji w projekcie budowlanym musi się znajdować. Jeśli chce Pan robić to bez architekta, samodzielnie to przy prezentowanej przez Pana wiedzy obawiam się o sprawność takiego systemu. To wymaga przecież odpowiednich kalkulacji i jakości wykonania. Tak więc pomijając Pana komentarz to cała reszta wypowiedzi jest już ok :P
@felixf2500
@felixf2500 4 жыл бұрын
@@drzeky proszę bardzo merytorycznie uzasadnić "wentylację grawitacyjną" w przestrzeni roku opartą o "stare" budownictwo w postaci sztucznie poczynionych "nieszczelności" (np w oknach), w odniesieniu do domów współczesnych, bez względu właściwie na ich wielkość. Chętnie posłucham i/lub poczytam. obecnie projektowane są tylko hybrydowa lub mechaniczne (bo są sterowalne co jest wypowiedzią jak najbardziej "merytoryczną") ale w domkach jednorodzinnych bywa "często-gęsto" że "klient chce" to dostaje co chce bo architekt zarabia pieniądze a nie zajmuje się edukacją (choć pewnie tacy się znajdą czasem). W odniesieniu do "mojej wiedzy" to niewiele Pan może o niej wnioskować więc sformułowanie fałszywe z założenia (ale przytyk odnotowany :P). Na marginesie, architekt nie projektuje wentylacji i w procesie jej projektowania jest zbędnym pośrednikiem.
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
No i w taki sposób od razu lepiej się rozmawia. Nie widzę zbytnio sensu opisywania w komentarzu działania i sprawności wentylacji grawitacyjnej ale nie tylko Pan o niej wspomina, więc myślę, że chętnie zrobię o tym osobny odcinek to będzie mógł Pan zweryfikować moją wiedzę. W odpowiedzi na Pana inny komentarz napisałem, że mój projekt jest z roku 2019, czyli raczej można go nazwać "obecnym projektem" i jest w nim standardowa wentylacja, nikt nie oponował a jej (wentylacji) dodanie do projektu jest wymogiem. Być może ma Pan rację, że to nie architekt mi ją projektował... szczerze nie zagłębiałem się kto z ludzi tworzących projekt robił akurat ten element.
@felixf2500
@felixf2500 4 жыл бұрын
Nie zgodzę się z punktem związanym z projektem indywidualnym. Punkt pierwszy - jest drogi, zazwyczaj kilka razy droższy niż "gotowiec". Punkt drugi nadal będzie miał wiele błędów podobnie jak "gotowiec" (w szczególności "szkielet" bo tego właściwie nie uczą). Punkt trzeci - wielu architektów narusza brzmienie ustawy po nowelizacji, gdzie generalnie winna dać inwestorowi projekt w pełni wyposażony we wszystkie opisy, w tym projekt wykonawczy. Niestety wiedząc, że sprawy w sądzie potrwają ileś tam lat a klient chce budować, dokumentacja jest najczęściej wybrakowana. Jak klient ogarnięty i zaczyna się domagać to dowiaduje się, że jest to projekt "pod papier" a jak chce "wykonawczy" to... i tu pada jakaś zabawna suma. Tak to niestety wygląda w praktyce. Dom szkieletowy nie wymaga właściwie architekta (prosty murowany podobnie). Jeżeli mówimy o prostej bryle wystarczy się nieco poświęcić samemu i można sobie zaprojektować konstrukcję z użyciem dostępnych programów (darmowych) i odrobiny samozaparcia (zdobycie podstaw to 1-2 książki). Potrzebny nam jedynie konstruktor by to przeliczył a na koniec dopiero architekt i to najlepiej zaraz po studiach, bo będzie niedrogi i się zaangażuje, by spiął to w dokumentację dla urzędu. Taka droga jest pewna i najtańsza. Mówię z własnego doświadczenia, gdzie uwierzyłem w tego typu "filmiki" o zbawiennej roli "projektu indywidualnego" i mam za swoje. Pozdrawiam.
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Polecam oglądnąć mój odcinek w którym pokazuję jakie są ceny przy projektach gotowych, zmianach i adaptacjach oraz jak to wygląda przy projekcie indywidualnym oraz ile on mnie kosztował. Dla ułatwienia dodam, że wyniósł mnie 6tys i zawiera w sobie projekty przyłączy wody, prądu, kanalizacji oraz gazu. Projekty zarówno gotowe jak i indywidualne zawierają błędy i zawierać je będą. Nie wiem po co tak rozdmuchiwać ten fakt. Projekt indywidualny robi się po to aby założenia konstrukcyjne jak bryła, gabaryty, rozkłady pomieszczeń, były takie jak chcemy. Jeśli Pana projekt jest robiony przez architekta zaraz po studiach i jedynie konstruktora to jak on mógł dostać pozwolenie na budowę? W jaki sposób udało się Panu zgrać proces tworzenia projektu, gdy te dwie osoby nie współpracowały ze sobą i się nie znają? Chyba, ze konstruktor też jest zaraz po studiach, z tej samej uczelni i był to jakiś projekt na zaliczenie :D
@felixf2500
@felixf2500 4 жыл бұрын
@@drzeky nic Pan widać nie rozumie i jeszcze niewiele wie jak działa "branża" albo coś kręci. W 2018 obskoczyłem około 12+ różnych firm projektowych i "za 6k" to by mnie na "dzień" dobry wyśmiali i pokazali drzwi bo to właściwie cena gotowca + adaptacja. Znów zrobił Pan błędne założenie - "Jeśli Pana projekt jest robiony przez architekta zaraz po studiach i jedynie konstruktora to jak on mógł dostać pozwolenie na budowę?" - i dalej w tym tonie; nie ładnie kolego ale rozumiem bronisz swoich racji tylko po co słabymi "retorycznymi" chwytami a nie merytorycznie? Jak architekt ma uprawnienia to ma prawo projektować bez względu na to kiedy ukończył studia w "tenkraj" więc argument chybiony. Jak Ci się trafił architekt co za 6k Ci zrobił projekt (w tym wszelkie branże, gdzie projekt np: obliczeń ciepło-wilgotnościowych dla domu to jakieś 3-5k zależnie od złożoności kubatury i pomieszczeń jak i ich liczby, projekt konstrukcyjny fundamentu + dom z pieczątką 1,5k minimum, dalej projekt inżyniera wentylacji z piecz. to ok 1-2k, dodać do tego projekt wykonawczy plus dokumentacja Nk, i do tego wszelkie wymagane przez urząd zbędne opisy, które trzeba sporządzić jak i wizualizacje oddziaływania np na działki sąsiednie) to gratuluje ale nie wierzę. Ceny podane przeze mnie to ceny mniej więcej 2018-19. Jak się "chłop" zmieścił w 6k to niewiem ale szacun.
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Panie rozumiejący: Tyle za niego zapłaciłem, czy się to Panu podoba czy nie. W dodatku cały ten projekt pokazałem w jednym z filmów aby takie przypadki jak Pan nie zarzucały mi krętactwa. Do architekta poszedłem już z gotowymi rysunkami, wymiarami i bryłą. Przekuto mi to w projekt po prostu w roku 2019 :) Proszę nie chodzić po biurach projektowych lecz znaleźć architektów współpracujących z przedstawicielami danych branż, wtedy wychodzi to taniej. Pozdrawiam
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
No to coś nowego na tym kanale. Dobrze rozumiem, że Panowie ze sobą współpracowali przy tworzeniu projektu? Co do ceny mojego projektu... przecież nie mam żadnego interesu w tym aby kogokolwiek okłamywać. Tyle zapłaciłem i już, czy jest to dla Was informacja ciężkostrawna czy też nie :) Jeśli chodzi o sam projekt szkieletu to (omawiałem to pokazując cały projekt) wzmianek dotyczących go jest tam niewiele. Konstrukcja balonowa, rozstawy słupków i "wykonać zgodnie ze sztuką" czy coś w ten deseń. Projekt szkieletu nie jest wymagany do dostania pozwolenia na budowę. Zalicza się już do części wykonawczej a tę wykonałem samodzielnie. Być może to wpłynęło na cenę. Ja bym chętnie dał do przeliczenia na nowo swoją krokiew koszową, bo jej wymiar jest irracjonalny a póki co nie mam możliwości spotkania z inżynierem przeliczającym mi ją :P
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Mam wkrętarkę marketową z obi, bardzo sobie chwalę ;) Co do szkieletu to, bazując na tym o czym często czytam, tak czy siak nie płaci się zazwyczaj za ten projekt wykonawczy, bo firmy budujące robią go w cenie usługi budowy. Tzn. oczywiście koniec końców klient i tak zapłaci ale jest to tu wliczone w usługę budowy a nie sam projekt. Krokwi narożnej nie mam ale muszę rozgryźć koszową :) Przynajmniej zgłębię mocniej temat budowy dachu i posiądę dodatkową wiedzę :P
@komcioxd
@komcioxd 4 жыл бұрын
Pierwszy :D
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Niewątpliwie ;)
@andrzejcedar2353
@andrzejcedar2353 4 жыл бұрын
I ci ludzie co się chwalą rachunkami 0zł za prąd a bulą raty za instalacje haha
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Własnie o kosztach instalacji i czasie jej zwrotu niewiele się mówi przy reklamowaniu takich rozwiązań
@thecudmalina
@thecudmalina 4 жыл бұрын
Tylko po spłaceniu rat (nawet 10lat) moją ogrzewanie, prąd i czyste powietrze za..500 zł rocznie ?
@drzeky
@drzeky 4 жыл бұрын
Witaj. Nawet 10? Niektóre z systemów, zwłaszcza gdy są finansowane z kredytów, zwracają się i 25 lat. Oczywiście w tym czasie mogą wystąpić awarie chociażby, co wydłuży ten okres. Nie twierdzę, że nowe rozwiązania technologiczne są złe ale trzeba je rozpatrywać pod kątem opłacalności. Gdyby one się faktycznie zwracały tak szybko a potem generowały groszowe opłaty eksploatacyjne to wyglądałoby to znacznie atrakcyjniej.
►#1 Domy szkieletowe - fakty i mity. Dom spłonie? A może odfrunie? OSB? Dom za 100 tys #34
17:55
Nie zakładaj pompy ciepła, bo niektórym żyłka może pęknąć...
9:13
Creative Justice at the Checkout: Bananas and Eggs Showdown #shorts
00:18
Fabiosa Best Lifehacks
Рет қаралды 34 МЛН
Lazy days…
00:24
Anwar Jibawi
Рет қаралды 8 МЛН
Płot warzywnika 🔥grzeje wodę💧 (zwrot z inwestycji PONIŻEJ ROKU)
19:29
Akademia Przyziemnych Umiejętności
Рет қаралды 160 М.
►#5 Styropian w domu drewnianym szkieletowym? Znasz dobry przekrój ściany? Dom za 100 tys #40
14:16
Ciepło z ziemi - odwierty pod pompę ciepła
8:01
Polski Instalator
Рет қаралды 22 М.
Ile prądu zużywa pompa ciepła?  Daikin Altherma 14 kW.
12:38
Działka i ja.
Рет қаралды 215 М.
Takiego ulepa jeszcze nie widziałeś 😂😂😂
17:36
Stanisław Migas GLOB ENERGY
Рет қаралды 15 М.
Wyłączył LICZNIK ENERGII... jest w OFF GRID, Radek w OFF GRID
40:15
Pompa Ciepła i PV
Рет қаралды 58 М.
►#2 Kupno działki budowlanej - krok po kroku. Tania działka budowlana 2022. Dom za 100 tys #6
12:24
►#2 Para wodna i jej dyfuzja - o co chodzi? Ściana otwarta dyfuzyjnie. Dom za 100 tys #37
13:02
ZDECYDOWANIE lepsze od ogrzewania podłogowego - Maty KAPILARNE
16:01
Pompa Ciepła i PV
Рет қаралды 152 М.