Bardzo dziekuje za ten film, ogladam pierwsze 5 minut filmu jak w transie, pracuje w zawodzie hydraulika 3 lat, od roku jestem inzynierem i od bardzo dawna nie widzialem tak dobrze przekazanej wiedzy, jeszcze raz dziekuje!
@jubiler694 ай бұрын
Brawo naprawdę ogrom wiedzy przekazał Pan w tym filmie
@adriannowak51546 ай бұрын
Świetna firma. Wreszcie ktoś komu można powierzyć kwestie związane z pompą ciepła.
@goleniewskipompyciepla6 ай бұрын
Dziękujemy za zaufanie 😀
@pbrmichakowal18 күн бұрын
Bardzo ciekawy i merytoryczny materiał. Z niecierpliwością czekam na materiał poświęcony zbiornikom buforowym. Wydaje się, że urządzenie to obrosło w legendy. Jestem ciekawy opinii eksperta.
@adamuszczynski28746 ай бұрын
Bardzo przydatny film. Firmę nam polecili znajomi. Utwierdziliśmy się w przekonaniu, że to był dobry wybór. Pompę montujemy na jesień
@robertrudnik8121Ай бұрын
Bardzo dziękuję za świetny materiał. Faktem jest że jeśli ktoś potrzebuje na raz dużo wody do kąpieli np 200 l o wysokiej temperaturze to tylko na górze czujnik. Załączenie PC spowoduje chwilowe wychłodzenie wody na całej objętości co chwilowo może być mało komfortowe. Druga sprawa z mieszaniem temperatury to czas. Jeśli np zużyjemy szybko np 150 litrów wody to faktycznie temperatura będzie rozwarstwiona, ale po jakimś czasie przewodzące materiały metalowe - ogromna wężownica i metalowa obudowa będą wyrównywały temperaturę. Tak czy owak jest to trochę dyskusyjne gdzie umieszczać czujnik - zależy od sposobu użytkowania bojlera. PS. Ja na przykład mam czujnik dość wysoko i grzanie wody jest załączane tylko raz dziennie w okolicy południa (wysoka temp zewnętrzna i fotowoltaika) i jest to wystarczające dla moich aktualnych potrzeb. - zawsze mogę ręcznie załączyć od święta.
@mariuszkot6 ай бұрын
Łukasz bardzo dobra robota👍, czekam na kolejny odcinek.
@RafałIris6 ай бұрын
Ogromna baza wiedzy :) polecam wszystkim!
@goleniewskipompyciepla6 ай бұрын
Dziękujemy za opinię 😀
@micha41122 ай бұрын
Bardzo dobry film, widzę że podgrzewanie wody było pompa ciepła Samsunga. Co ciekawe w mojej 5kW osiagam bardzo podobny COP przy 46° srednio 2.7. Jako zbiornik CWU wykorzystuje 200l zbiornik pieca gazowego i jego wężownicę solarną.
@tomekkrazek596 ай бұрын
Fachowa obsługa,profesjonalne podejście do klienta. Szczerze polecam!
@goleniewskipompyciepla6 ай бұрын
Dziękujemy za opinie 😀
@WojciechCzempala3 ай бұрын
Fachowo wyjaśnione 👍
@rafalskory12716 ай бұрын
Wreszcie ktoś powiedział o nieudanych zbiornikach Kospela. Miałem taki wymieniono gwarancyjnie.
@LukaszGoleniewski5 ай бұрын
Panie Rafale. Niestety nie zawsze producent zbiorników zna podstawy hydrauliki. Pompy ciepla to takie urządzenia które nie wybaczają błędów. Jest cała masa "tragicznie" skonstruowanych zbiorników. Można by o tym cały odcinek nakręcić ;)
@uzytkowniksmartfona190823 күн бұрын
Zbiornik buforowy o nadmiernej pojemności przynosi wyłącznie straty. Po co grzać piwnicę czy pomieszczenie hydrauliki pompy? To czysta strata. Bufor ma zapewnić możliwość defrostu a nawet on jest niepotrzebny jeżeli instalacja zapewnia odpowiedni zład. Można buforować w buforze np ciepło nadmiarowe z energii PV ale każdy bufor będzie miał straty ciepła i nie są to straty małe.
@konradkoniecpolski6 ай бұрын
Dobry materiał
@goleniewskipompyciepla6 ай бұрын
Dziękujemy bardzo! Będzie więcej takich materiałów, proszę nas obserwować :)
@pracowniandt17136 ай бұрын
Witam, w 30 minucie filmu zacząłeś coś się plątać. nie musiał byś grzać podłogówki do 50 stopi wystarczy zamontować zawór mieszający który nie pozwoli tak ciepłej wodzie wpłynąć do instalacji podłogowej. Fakt faktem powrót miał by te 30 stopni. Ogólnie bardzo Fajny film można sie wiele nauczyć i zaobserwować. Na pewno wykorzystam te informacje. Pozdrawiam 👍
@jakubturek21862 ай бұрын
7:30 Mam pytanie odnosnie chwilowej wydajności zasobnika 300l i 200l. Dlaczego w przypadku zasobnika 300l wspominał Pan o czujce temperatury T1 do zalączenia pompy ciepła, a w przypadku 200l o czujce T2 mimo ze to sa inne wysokosci? Rozumiem, że w przypadku zasobnika 300l woda nachodzi od dołu przez zbyt duża jego szerokość w porównaniu do 200l. Z kolei w 200l zasobniku szansa na wymieszanie się wody jest większa bo ma mniejsza szerokość?
@marcinklonowski8530Күн бұрын
A czy kiedyś bylby Pan w stanie wykonać test porównawczy sprawności dla 2 podst typów podlaczenia bufora: równoległego i szeregowego? Drugi podobno daje wyższą sprawnosc obiegu, ale za to równoległy daje więcej możliwości na przyłączanie dodatkowych źródeł.
@LukaszGoleniewski3 сағат бұрын
Za 2 -3 tyg wszystko wytłumaczę w specjalnym odcinku
@wojciechprostacki98486 ай бұрын
1. Jeżeli damy czujnik temperatury niżej lub na dole, to zyskamy większą ilość wody (wcześniejsze włączenie PC), ale przy małym rozbiorze wody PC załączy się i szybko się wyłączy, bo będzie miała do zagrzania małą ilość wody. Spowoduje to zwiększenie ilości załączeń PC. Rozwiązanie takie powinno się sprawdzić, jeżeli mamy okresowo duże pobory wody. Jeżeli źle rozumuje to prosze mnie poprawić. 2. Czy PC powinna pracować z buforem czy tylko z wymiennikiem cwu i jaka jest strata temperatury na zastosowaniu bufora? 3. Czy do PC zbiornik 400 dm3 cwu i bufor 750 dm3 ma sens? Jakie są zalety i wady takiego rozwiązania? 4. Pomijając Legionellę czy ze względów ekonomicznych nie lepiej zwiększyć objętość zbiornika cwu i obniżyć maksymalnie temperaturę cwu do minimalnego komfortu cieplnego (większy przepływ wody przez zbiornik i niższa temperatura cwu) niż stale grzać cwu do temperatury 55°C?
@goleniewskipompyciepla6 ай бұрын
Odpowiedzi na pytania będą w najbliższym odcinku.
@bronisawwolak28244 ай бұрын
Mie polecam naczynia przeponowego przy wodomirzu z wodociągu ,bo szarpie wodomierzem i dobija dwa razy więcej wody jak pobierzesz , nikt mi nie wierzy ale po wymontowaniu naczynia rachu nko spadły o połowę , jest obcja winy rodzaju wodomierzy , szkoda że nie cofa licznika
@robplk333 ай бұрын
Może nie masz lub masz uszkodzony zawór zwrotny, nowe wodomierze zakładają z zaworem zwrotnym zaraz za licznikiem.
@bronisawwolak28243 ай бұрын
@@robplk33 po wymianie przepony na zawór bezpieczeństwa przy bojlerze i rachunek wricił do normy , musi zachodzić podsycanie cośnieniowe ciepła i zimna woda
@marcinjasiurkowski40353 ай бұрын
W szwajcari sa zabronione naczynie przeponowe ze wzgledu na bakterie pozdrawiam
@TomekTakRobi14 күн бұрын
jestem na etapie zakupy zbiornika CWU i pojawiło mi się pytanie: dom jednorodzinny 2 dorosłe 2 maluchy, PC- 7 kW, czy montować 300l cz 200l zbiornika CWU rura grzejąca ok 4m2? Prawdopodobnie nawet 150-200l wystarczy, umiejscowić czujnik temp, na dole i zanim sie kolejna osoba będzie myć to za 30-40 min brakujaca woda sie dogrzeje, z drugiej strony patrzac na COP lepiej chyba dac wiekszy zbiornik czujnik na dole ale ustawić tak PC żeby grzała tylko w południe następnego dnia kiedy COP będzie największe?
@LukaszGoleniewski3 сағат бұрын
4 osobowej rodzinie systatcza 200l w 98% przypadkow
@AgnieszkaSadza-ct1ii6 ай бұрын
Polecam tą hurtownię. Wiedzą,doświadczenie jakość. Bardzo dobre ceny.
@goleniewskipompyciepla6 ай бұрын
Dziękujemy za miłe słowa 😀
@user-robeebor6 ай бұрын
👌
@kazimierzbartyzel43934 күн бұрын
U mnie wraz z włączeniem pompy ciepła włącza się pompa mieszająca i w efekcie mam cały zasobnik wody o zadanej temperaturze.
@krzysztoffqiu49076 ай бұрын
A co z rozwiązaniem w którym jest pompka mieszając górne warstwy wody z dolnymi ?
@LukaszGoleniewski6 ай бұрын
W przyszły tygodniu będzie kolejny odcinek na którym omówię taką możliwość. Zapraszam do śledzenia
@marekpa16755 ай бұрын
Cześć u mnie jak czujnik cwu zbiornik 300l był w górnej części zbiornika to szybko osiągał temperaturę zadaną na 55stopni problemem była mała ilosć ciepłej wody kąpiel w wannie pierwsza osoba woda ok druga osoba powiedzmy że ok trzecia osoba praktycznie woda letnia grzanie ustawione od godz 10 do 13 zuzycie około 3kw teraz czujnik jest w dolnej części zbiornika grzanie od 10 do 13 oraz 20 do 22 zużycie też około 3kw wody raczej starcza wieczorem na kapiel 3 lub 4 osób czemu teraz tak mam ustawione bo jak czujnik jest na dole wody cieplej jest cały zbiornik ale przy poborze wody dół szybko się wychładza i pompa często się włącza i dogrzewa bo czujnik jest na dole i pokazuje tem ponizej zadanej jak ustawiłem grzanie cwu histereza 5 grzanie cały czas przez dobę pompa zjadła 7 kw teraz ustawione grzanie od 10 do 15 i 20 do 22 histereza 10 czujnik na dole pobór 3kw na dobę raczej jest nieźle woda jest pobór myślę w normie temp wody 55 lub 50 stopni posiadam votowoltaikę
@LukaszGoleniewski5 ай бұрын
Panie Marku. Odpowiedzią jest ostatni odcinek " Brak ciepłej wody grzejąc pompą ciepła" . Różnica temperatury między górą i dołem zbiornika jest w zakresie 2-4 C. To co Pan opisuje że nagrzewa górę do 55C z jednoczesnym niedogrzaniem dołu to niemożliwe chyba że jest bardzo mały przepływ na pompie Delta 25C ale to mało prawdopodobne.
@marekpa16755 ай бұрын
Mówisz że powinien być zamontowany zawór zwrotny przy cwu a przy bufoże też powinien być i czy one powinne być na zasilaniu czy na powrocie
@LukaszGoleniewski5 ай бұрын
Panie Marku odpowiem szerzej na to pytanie przy kolejnym odcinku. Dzieki za pytanie
@sq9ddl2 ай бұрын
.... 6 z plusem.
@robi27575 ай бұрын
To proste - nieopłacony rachunek za prąd ;))))
@bartekkocinski37365 ай бұрын
No dobra, a co jak w razie „w”, gdy nie będzie prądu przez tydzień, albo dwa, jak w Ukrainie przy -10. Powiedz lepiej gdzie pilnować system, żeby nie zamarzło, co mieć na uwadze aby zminimalizować straty ??? Te wszystkie objaśnienia są bardzo mądre a wywody ciekawie zmierzają do zakończenia lecz nie biorą pod uwaga co się święci. Przedstaw kolego lepiej alternatywy gdzie wpiąć w system „śmieciucha” lub kominek z płaszczem w grawitacji, czy chociaż głupią westwalkę z podkową, to nie jest może chwilowo zgodne z głównym nurtem, ale co Ci po wypasionej pompie jak infrastruktury zabraknie. Przykładem jest wyładowanie atmosferyczne u nas ostatnio nie trzeba nawet działań wojennych żeby się dowiedzieć że głupi nadajnik 5g bez zasilania z zewnątrz działa tylko pół rodziny, a wtedy już nawet nie sprawdzisz co zrobić bo neta nie masz. Pozdrawiam
@emceh5 күн бұрын
A czy mogę odbierać ciepłą wodę przez wężownicę? zakładając, że ma tylko podgrzać wodę która póżniej trafi do bojlera i zostanie dogrzana na docelowej temp (jest spora odległość ok 15 metrów między buforem, a bojlerem) ?