Prof. Jerzy Kijowski - „Paradoksy teorii względności”

  Рет қаралды 160,542

Zapytaj fizyka

Zapytaj fizyka

Күн бұрын

Пікірлер: 269
@yansh5581
@yansh5581 2 жыл бұрын
Mysle ze p.prof jest juz na etapie miszczostwa pracy samotnej w gabinecie, bez sluchaczy.
@akta1984
@akta1984 7 ай бұрын
Jakby to powiedzieć... ...nic z tego nie zrozumiałem.
@lukasszkopiak4009
@lukasszkopiak4009 2 жыл бұрын
Czyli gdy pracuje w fabryce i ogrom obowiazkow, czynnosci ktore musze wykonac sprawia, ze czas zlecial mi bardzo szybko, a w tym samym czasie dla kierownika ogladajacego mnie przez kamere ten czas wydawal sie bardzo dlugi, to czy mozna ten przyklad podac, porownac do tego o czym mowi Profesor w ostatnich minutach tego nagrania ( 01:29:00 okolo) odpowiadajac na pytanie jednego ze sluchaczy? Czyli o tym, ze nie ma czasu rzeczywistego, tylko jest czas uzalezniony od ukladu wspolrzednych, czyli od obserwatora? Ode mnie lub od kierownika?
@IrekO75
@IrekO75 4 жыл бұрын
1:24:00 pytanie z sali po półtoragodzinnym wykładzie i wałkowaniu o stalej wartości prędkości. 1:28:15 cały wykład jak krew w piach
@mgmat9776
@mgmat9776 4 жыл бұрын
Pan profesor sto lat za murzynami. On ten wykład pod fizykę Newtonowską podpina. A jak wiemy, fizyka ta sprawdza się tylko w środowisku jednorodnym np. planeta i tylko jeśli rozpatrujemy ją w zakresie obiektów o określonej masie.
@Shape84
@Shape84 4 жыл бұрын
Dla każdego, kto nie wie dlaczego Krzysztof Meissner jest mistrzem popularyzacji nauki, proponuję obejrzenie wykładu prof. Kijowskiego.
@VoidCosmonaut
@VoidCosmonaut 2 жыл бұрын
Meissner w kółko mówi to samo...oh jaka piękna jest teoria względności... oh oh
@sawomirmazur8138
@sawomirmazur8138 Жыл бұрын
@@VoidCosmonaut Profesor fizyki Jerzy Kijowski ma problem wytłumaczenia tego, co ma na myśli.
@GeorgeSowa
@GeorgeSowa Жыл бұрын
Być może prof Kijowski ma wiedzę w zakresie fizyki, ale umiejętności aby ją przekazać Bóg poskąpił. Dlaczego u prof Andrzeja Dragana to samo wygląda to czytelnie i wsposób zrozumiały?
@Shape84
@Shape84 Жыл бұрын
@@GeorgeSowa Istnieje taka zależność - im większą ktoś posiada wiedzę na dany temat, tym łatwiej umie ją przekazać osobom nie zaznajomionym. Ten pan Kijowski to zapewne taki leśny dziadek z tytułem, który 'coś' tam wie, ale jest za cienki w uszach, ażeby osiągnąć coś samodzielnie. Do dawania wykładów studentom posiadającym pewien zasób się nadaje. Ot, tyle.
@timemylife
@timemylife 11 ай бұрын
KM ma utarta regulke ktora wszedzie powtarza dorzucajac anegdotki mijajace sie z tematem , z reguly opierajac sie na historii i tzw filozofowaniu.. i nie mam pojecia co popularyzuje poza sobą. Na zupelnie rozne zapytania udziela jedenej z kilku swoich odpowiedzi nie zwiazanych z tematem zapytania
@lukasszkopiak4009
@lukasszkopiak4009 2 жыл бұрын
Mozna przypuszczac, ze dla sily obejmujacej swa wielkoscia caly kosmos, nasze kilkutysieczne czy nawet kilkusetmilionowe zycie na Ziemii to jest jak mrugniecie okiem...
@grzeskalisz6482
@grzeskalisz6482 3 жыл бұрын
Ciekawy był by wykład tego psora że 2+2=4. Pewnie 2godz. I wyszło by coś między 3a5 z ty że nie więcej niż 6 i nie mniej niż 2 ale więcej niż 3,5 litra a mniej niż 4 koma 1/2 biorąc pod uwage kąt widzenia z peronu przez architekta na obrazek alberta. Taka wyrażna perspektywa bo jestem troche głuchy tak jak dw bliżnięta. Symetryczny paradoks w rakiecie według dlugości tej lini bo ruch jest względny.🤯🤯🤯🤯🤯😱😱😰😰😰😰
@alexanderjabonowski9952
@alexanderjabonowski9952 3 жыл бұрын
Co za brednie. Kto wreszcie zrobi z tym porządek.
@hubibubi2732
@hubibubi2732 3 жыл бұрын
No i lecimy z następnym wykładem.....
@lukasszkopiak4009
@lukasszkopiak4009 2 жыл бұрын
W jakis sposob Klimuszko widzial cos co nastapi... Czyli tak jakby przechodzil oczami wyobrazni w inny wymiar. Wychodzil poza czas. Ciekawi mnie to..
@kamilkieczewski6831
@kamilkieczewski6831 4 жыл бұрын
48:30 x^2-t^2 = L^2 - ale pytanie: a co z jednostką L? L = metry^2 -sekunda^2 = ?
@10eurodebesta57
@10eurodebesta57 3 жыл бұрын
W domyśle czas mnożony jest przez prędkość światła, w sensie tak naprawdę jest tam (ct)^2 , ale położył c=1 więc pominął w zapisie.
@kamilkieczewski6831
@kamilkieczewski6831 3 жыл бұрын
@@10eurodebesta57 ​ 1:11:46 no właśnie, on przyjmuje że c=1 i jest liczbą bez jednostki - czyli problem jednostek w tym równaniu na L dalej jest aktualny... :( A rodzi się kolejne pytanie - dlaczego w takim razie we wzorze E=mc^2 domyślnie nie pomija się "c" a w tym wzorze akurat się pomija?
@10eurodebesta57
@10eurodebesta57 3 жыл бұрын
@@kamilkieczewski6831 Generalnie to w tym wzorze też się nie pomija (wygoogluj sobie interwał czasoprzestrzenny na wiki np.), ale niektórym teoretykom wygodnie jest kłaść (szczególnie w kosmologii) stałe takie jak prędkość światła, czy stała diraca jako 1, bo to często znacznie upraszcza wzory. Przy czym z tym brakiem jednostki to jest dosyć osobliwe (jest to taka jedynka która przemnożona przez czas da długość), ale jest to w ogóle czysta konwencja i wygoda, brak w tym głębi fizycznej moim zdaniem. Generalnie są teoretycy, którzy mają problem z jednostkami, gdyż rzadko są im do czegokolwiek potrzebne. Jest rzesza fizyków która c traktuje "po bożemu" i zostawia normalnie jednostkę m/s.
@10eurodebesta57
@10eurodebesta57 3 жыл бұрын
@@kamilkieczewski6831 A będąc jeszcze bardziej ścisłym, to c jest równe 1 w jednostkach Plancka, więc c jest z jednostką, tak długo jak będziemy sądzić, że czas (Plancka) i długość (Plancka) mają jednostki. W tym przypadku to są jednostki naturalne, jeśli chcemy uzyskać c=1 (wikipedia jednostki Plancka).
@marekchudy8893
@marekchudy8893 4 жыл бұрын
Dziękuję
@alexanderjabonowski9952
@alexanderjabonowski9952 3 жыл бұрын
Co za brednie. Kto wreszcie zrobi z tym porządek.
@artuspower
@artuspower 4 жыл бұрын
Trudno zrozumieć, bo nie widać wskaźnika i ciężko czasami złapać o czym mowa.
@annapiotrowska4806
@annapiotrowska4806 4 жыл бұрын
Najpierw trzeba uruchomić analizator słuchowy. Następnie zapoznać się z całym wykładem. Potem utrwalić. A potem - zasnąć z laptopem w innym pomieszczeniu po wyłączeniu wi - fi. :)
@alexanderjabonowski9952
@alexanderjabonowski9952 3 жыл бұрын
Co za brednie. Kto wreszcie zrobi z tym porządek.
@tadeuszwajda1265
@tadeuszwajda1265 5 жыл бұрын
Tadeusz Wajda Dla dociekliwych dodam, ze omijając dużym lukiem teorie wzglednosci, w oparciu o zasady fizyki klasycznej, udało mi się wyprowadzić wzor Lorentza na wartość wspolczynnika K okreslajacego zwalnianie tempa chodu zegarow świetlnych wozonych w próżni. Wzor ten ma nowa forme K = 1/ sin arc cos(v/c). Jest tożsamy ze znanym ale jest od niego znacznie prostszy. Jeszcze bardziej dociekliwych informuje, ze wydawnictwo Applied Physics Research w grudniu 2017 roku opublikowlo mój artykul pt "Dylatacja dylatacji czasu." Zapraszam do lektury i ew. wyrazenie swoich opinii. Pozdr Tadeusz Wajda
@RK-og3mg
@RK-og3mg 4 жыл бұрын
Masz linka?? Nie mogę znaleźć.
@PlastikPL
@PlastikPL 4 жыл бұрын
bardzo przyjemny wykład, prof jak zwykle w swoim żywiole
@zbyszek120172
@zbyszek120172 3 жыл бұрын
Szczególnie ze profesor nie zna prędkości światła hehe
@alexanderjabonowski9952
@alexanderjabonowski9952 3 жыл бұрын
Co za brednie. Kto wreszcie zrobi z tym porządek.
@DupczacyBawol
@DupczacyBawol 4 жыл бұрын
1:10:00 - jednostka niemianowa do jednostka BEZ NAZWY i o co się tu kłócić?
@alexanderjabonowski9952
@alexanderjabonowski9952 3 жыл бұрын
Co za brednie. Kto wreszcie zrobi z tym porządek.
@koala.1974
@koala.1974 5 жыл бұрын
Po co mam komentować, skoro nic nie wchodzi??? Nikogo nie obrażam i dziękuję na końcu Panu Profesorowi. Więc już spadam z tego kanału.
@alexanderjabonowski9952
@alexanderjabonowski9952 3 жыл бұрын
Co za brednie. Kto wreszcie zrobi z tym porządek.
@trgrzegorz
@trgrzegorz 3 жыл бұрын
Wcale nie widać wskaźnika na tablicy !
@jazon6508
@jazon6508 2 жыл бұрын
jak bardzo można nie rozumieć obu teorii względności - straszne.
@olciagwolciagw7436
@olciagwolciagw7436 4 жыл бұрын
Moze cos hsk u Maxa Planka??? Dziele sie na 2 tyle, ze ten podzial jest zgola inny, bo czas i przestrzen. A one sa rozne!!! Czas to jedno, a przestrzen rzadzi sie innymi prawami- dlaczego ludzie ja wiaza ze soba ?. Nasze mysli nie przemieszczaja sie w czasie, a jesli nawet to w ulakow sekund- szybciej niz predkosc swiatla, podczas gdy czas wtedy nie ISTNIEJE( JESTE ZA WOLNY!!!).
@Radek.68
@Radek.68 2 жыл бұрын
Nie czepiajmy się, co prawda wykład jest z błędami, ale za to długi. ;) A dla faktycznie zainteresowanych popularyzacją nauki i fizyki polecam na tym kanale inne wykłady, np. dr. Dragana.
@timemylife
@timemylife 11 ай бұрын
niestety AD w kazdym wykladzie mowi to samo rozwniez dodajac anegdodki historyczne , 10 lat tej samej historyjki . na pewno duzo lepiej niz KM ale jezli fizyka to tylko te godzinke opowiadane anegdotki to k.mac bardzo slabo. Obecnie jak wypowiada sie na temat AI do wykazuje duzo wieksza wszechstronnosc zaangazowanie i wiedze .
@Si0ku
@Si0ku 5 ай бұрын
Nie dziwne że mogą pojawić się paradoksy gdy mamy błędne założenia
@MrMickmenPL
@MrMickmenPL 4 жыл бұрын
kompletnie nie mogę profesora zrozumieć. Ktoś mi wytłumaczy czemu?
@elselador
@elselador 4 жыл бұрын
Bo to jest tylko profesor z nadania... Podobnie jak obecni nobliści.. którzy dostają Nobla za rzetelne pranie mózgu innym ludziom.. wystarczy zobaczyć kto jest obecnym noblista mną i mamy też już obraz jakich mamy profesorów! Lech Wałęsa Barack Obama i tak dalej i td.. nic dziwnego że coraz więcej ludzi bierze pieniądze ale nagrody przyjąć nie chce!! 😁
@kubaopiela1436
@kubaopiela1436 4 жыл бұрын
@@elselador Wałęsa i Obama nie maja nic wspólnego z jakimkolwiek Noblem w dziedzinie nauki przecież
@tomaszrusnak5684
@tomaszrusnak5684 4 жыл бұрын
@@elselador czytając osiągnięcia Pana profesora na Wikipedii, musiałem zmienić myślenie. Jedno jest pewne, nie każdy naukowiec jest popularyzatorem nauki.
@radosawnienartowicz664
@radosawnienartowicz664 3 жыл бұрын
Nie wiem czego nie możesz zrozumieć, ale wydaje mi się, że źle podchodzisz do tego... Podczas całej naszej edukacji i przez większość życia przyjmujemy podchodzimy do zagadnień mocno klasycznie. Odnośnie prędkpści światła - wyobraż sobie sam proces mierzenia np. mierzysz korytarz monetą - to ona jest miarką. Założenie, że prędkość światła wynosi 1 dla mnie jest super. Bo to prędkość światła jest stała, a nie metr - on jest obliczany na podstawie prędkości światła. Tak naprawdę to nie możemy jej zmierzyć - bo niby czym? Jeżeli chcesz coś zmierzyć musisz mieć jakieś narzędzie pomiarowe, które jest jakby niezależne, a takowych póki co nie posiadamu. I z tego tytułu też mamy mnóstwo problemów z czasem i nnymi wartościmi. Metr jest jednostką którą tworzymy poprzez podzielenie prędkości światła przez jakąś inną jednostkę - czas, który również musimy również jakoś określić (obecnie poprzez czas rozpadu atomu itp.).
@alexanderjabonowski9952
@alexanderjabonowski9952 3 жыл бұрын
Co za brednie. Kto wreszcie zrobi z tym porządek.
@grzesiekxitami3264
@grzesiekxitami3264 Жыл бұрын
a prędkości warto porównywać z tym jak nam rosną paznokcie
@rzeprzep4236
@rzeprzep4236 5 жыл бұрын
może Pan prof. Kijowski nie operuje takim przełożeniem/analogią nadającą się dla tłuszczy. też nie zrozumiałem do końca pewnych kwestii, ale to właśnie pcha mnie, żeby być bardziej dociekliwym i zgłębiać . dziękuję za możliwość obejrzenia i wysłuchania!
@michallesz2
@michallesz2 4 жыл бұрын
Jeśli chcesz być dociekliwym to wyjaśnij pewne rzeczy które są błędne. Błędne jest wyjaśnienie zjawiska Dopplera. Gdyby było wyjaśnione prawidłowo to wtedy wszechświat by się zapadał. Błędne jest wyjaśnienie burzy. Gdyby było dobrze wyjaśnione to wtedy wiedzielibyśmy że burza nie powstaje z chmur Błędny jest wzór Einsteina E=mc^2. Prawidłowy wzór jest taki E=(mc)^2 Gdyby wzór był dobry to znalazłaby się ciemna materia i masa wszechświata byłaby dużo mniejsza. Błędny jest wzór na objętość kuli V=3/4*PI*R^3. Prawidłowy jest taki. V=(pierwiastek z PI*R)^3 Błędny jest wzór na pole powierzchni kuli P=4*PI*R^2. Prawidłowy jest taki. P=(PI*R)^2
@elektrotomasz
@elektrotomasz 4 жыл бұрын
@@michallesz2 Możesz bardziej to rozszerzyć i podać źródła?
@alexanderjabonowski9952
@alexanderjabonowski9952 3 жыл бұрын
Co za brednie. Kto wreszcie zrobi z tym porządek.
@krzysztofciuba271
@krzysztofciuba271 4 жыл бұрын
"synchronizacja"-za trudne????B.wazne,by wyjaśnić Lorentzowskie formuły a nie głupawe stosowanie diagramu Minkowskiego,tak jakby....z 3-ciego absolutnego uraldu odniesienia, tj. Newtonowksie myślenie ciagle siedzie w ..lepetynie anty- arystotelesowskiej (t.rozumienie stosowanych terminowe a nie 'czucie")
@kazimierzmarkiel5400
@kazimierzmarkiel5400 5 жыл бұрын
Szanowny Panie Profesorze : 1-czy przestrzeń jest bytem fizycznym? 2- czy czasoprzestrzeń wg Einsteina jest bytem fizycznym? 3- jaki jest kształt w przestrzeni i natura pola: elektromagnetycznego, słabego, silnego i grawitacyjnego? 4-czy pole jest własnością przestrzeni indukowaną przez interakcje z materią atomową? Pytam, bo dla fizyka to pestka a dla laika jakby nie. Stary
@olciagwolciagw7436
@olciagwolciagw7436 4 жыл бұрын
Zostalismy ubrani w czas na planecie Ziemia. W kosmosie czasu nie ma.
@dziabi3
@dziabi3 4 жыл бұрын
Trochę brak daru tłumaczenia.
@rasen1977
@rasen1977 3 жыл бұрын
To jak to będzie kiedy te 1 świetlne bedzie przechodzic przez galaktyke przez zwykłe gwiazdy i planety a jak bedzie przechodzic obok czarnej dziury? Czy czasem nie bedzie te jeden sie różnić?
@JesusMagicPanties
@JesusMagicPanties 2 жыл бұрын
Kiedy będzie fajna ta czarna dziura, to nawet na dłużej się zatrzyma - a potem zobaczy.
@jacekpiotrowski5662
@jacekpiotrowski5662 5 ай бұрын
Fizycy zajmujący się tzw. teorią względności używają pojęć matematycznych w wielce oryginalny sposób. Np. "różniczka" to u nich maleńka różnica, "metryka" może być ujemna, Wszechświat jest "jednorodny" (co prawda dopiero wtedy gdy za punkt przyjmiemy gromadę galaktyk). Najciekawsze są takie pojęcia matematyczne jak "zsynchronizowane zegary", "sztywne pręty" i zamiast dowodu - eksperyment myślowy. Natomiast jeśli teoria jest sprzeczna z obserwacjami, to zawsze można wymyślić eter, ciemną energię i podobne ciekawostki.
@kamilbreda9452
@kamilbreda9452 4 жыл бұрын
Wzór na siłę przyciągania F=GxmM/r2. Jeśli foton ma zerową masę to ze wzoru wynika F=0. W takim razie dlaczego fotony nie mogą uciec z czarnej dziury?
@Yoschi306
@Yoschi306 4 жыл бұрын
Zagięcie przestrzeni w około czarnej dziury. Foton nie jest przyciągany geometria czarnej dziury powoduje że przestrzeń się zapada. Miejsce gdzie Teoria względności się załamuje. Innymi słowy nie wiemy co się dzieje za Horyzontem zdarzeń. Są na ten temat różne teorie.
@gooostaw
@gooostaw 5 жыл бұрын
Bardzo mnie zdziwiły negatywne komentarze tutaj. Ja jestem zachwycony, kiedy ktoś w taki prozaiczny sposób mówi o teorii względności. Bez wymyślania żadnej magii i niesamowitych paradoksów. Wiecie, paradoksów nie ma. Paradoksy nie istnieją. Paradoksy są formą błędu logicznego. Są jedynie efektem błędnego rozumowania. Jeśli dostrzegamy jakiś paradoks to dla nas znak że popełniamy błąd logiczny. Ja w zjawiskach czasoprzestrzennych nie dostrzegam paradoksów.
@Kredytowiec
@Kredytowiec 5 жыл бұрын
Zgadza się, paradoksy są wynikiem błędu logicznego. W tym przypadku błędna jest relatywistyka einsteina vixra.org/abs/1902.0412
@spythere
@spythere 4 жыл бұрын
@@Kredytowiec Błędnie interpretowana, nie błędna sama w sobie. Jak już podajesz jakieś linki to chociaż czytaj ze zrozumieniem.
@rabarbar2321
@rabarbar2321 4 жыл бұрын
czy paradoksem byłby fakt? : pomimo że szczególna teoria względności nie oddaje/ odzwierciedla rzeczywistego obrazu wszechświata to większość fizyków teoretyków buduje kariery właśnie na niej
@gooostaw
@gooostaw 4 жыл бұрын
@@rabarbar2321 Szczególna teoria względności nie odzwierciedla rzeczywistego obrazu wszechświata, ale ogólna teoria względności już tak. I to jak dokładnie. Obecnie nie dysponujemy żadną teorią, która odniosła by takie sukcesy i była tak dokładna.W żaden inny sposób nie potrafimy opisać interakcji, czasu, przestrzeni i materii. Nie tylko fizycy teoretycy robią na niej kariery. W ciągu ostatnich kilku lat udowodniono bezsprzecznie istnienie czarnych dziur i fal grawitacyjnych które potrafimy teraz rejestrować praktycznie bezpośrednio. Udało się to dzięki wykorzystaniu pomysłów Einsteina i jednocześnie je potwierdziło. W którym miejscu teoria względności jest błędna? Konkretnie.
@realworldinformations
@realworldinformations 3 жыл бұрын
@@gooostaw Szczególne pranie mózgu 🤣
@karolxbt8678
@karolxbt8678 4 жыл бұрын
Trochę się zmęczyłem słuchając chociaż nie dowiedziałem się niczego nowego.
@annapiotrowska4806
@annapiotrowska4806 4 жыл бұрын
ja wręcz przeciwnie ... fizyka nie była i nie jest moją mocną stroną. Pozdrawiam serdecznie :)
@annapiotrowska4806
@annapiotrowska4806 4 жыл бұрын
Przestrzeń raczej odbieram jako miejsce o określonej akustyce ... lub miejscu eksponowania prac plastycznych lub prac przestrzennych. Wytworów rąk ludzkich (archeologia).
@alexanderjabonowski9952
@alexanderjabonowski9952 3 жыл бұрын
Co za brednie. Kto wreszcie zrobi z tym porządek.
@mk-pd6ue
@mk-pd6ue 3 жыл бұрын
Przypadek..... Nie sądzę.
@alexanderjabonowski9952
@alexanderjabonowski9952 3 жыл бұрын
Ludzie opamiętajcie się. To są brednie. Czy ktoś to widzi?
@kajron00107
@kajron00107 4 жыл бұрын
Tempo 1.75X polecam
@alexanderjabonowski9952
@alexanderjabonowski9952 3 жыл бұрын
Co za brednie. Kto wreszcie zrobi z tym porządek.
@kajron00107
@kajron00107 3 жыл бұрын
@@alexanderjabonowski9952 Człowiek, często ma mało czasu więc możliwość przyjmowania wartościowych treści szybciej, przy kawie rano nie sądzę ze jest głupia
@prokopcio
@prokopcio 4 жыл бұрын
czy to są proste prostopadłe ? 47:30 dla przykładu choć jest ich wiele.
@alexanderjabonowski9952
@alexanderjabonowski9952 3 жыл бұрын
Co za brednie. Kto wreszcie zrobi z tym porządek.
@stanislawpalka9015
@stanislawpalka9015 4 жыл бұрын
19:40 Profesor nie umie mierzyć prędkości światła w jednym kierunku. Mierzy tam i z powrotem.
@marekzegarek9591
@marekzegarek9591 5 жыл бұрын
Po wykładach prof Meissnera lub Dragana nie jestem w stanie tego zrozumieć. Słyszę yyy aaa eee Pomimo że geometria i rysunek to język międzynarodowy najprostszy dla mnie za który wielki plus.
@marekzegarek9591
@marekzegarek9591 5 жыл бұрын
Koniec wykładu jest po prostu słaby...
@marekzegarek9591
@marekzegarek9591 5 жыл бұрын
On po prostu zmienił położenie drugiego domu którego przekątna jest dłuższa, szciana przesunięta o kąt (teraz widać dwie ściany) przekątna jest dłuższa od dłuższego boku ściany i dłuższe musi zasłonić krótsze!
@marekzegarek9591
@marekzegarek9591 5 жыл бұрын
1:05:15 On chyba sam już nie wie co mówi....
@rzeprzep4236
@rzeprzep4236 5 жыл бұрын
to mnie zmotywowało tylko do tego żeby bardziej zagłębić się w temat. może Pan Kijowski nie operuje takim przełożeniem/analogią nadającą się dla tłuszczy. też nie zrozumiałem ale to właśnie pcha mnie, żeby być bardziej dociekliwym
@alexanderjabonowski9952
@alexanderjabonowski9952 3 жыл бұрын
Co za brednie. Kto wreszcie zrobi z tym porządek.
@giovannipaolo5650
@giovannipaolo5650 2 жыл бұрын
POV: Jesteś w Kopenhadze w 1950 i sluchasz dziada prowansalskiego gadającego kocopoły. POV2: Dziad prowansalski REKT by high school student
@dentallcare
@dentallcare 11 күн бұрын
Obejrzałem …Jeśli jednak wiem ,że przy tych najdalszych znakach zapytania ktoś ma w zanadrzu stwórcę na uzasadnienie ,jak Prof. Meissner ) .Dla mnie to nie popularyzator ani naukowiec tylko teolog .
@MultiAlexasia
@MultiAlexasia 4 жыл бұрын
Powiem krótko, w przeciwieństwie to innych wykładów przybliżających laików do zrozumienia teorii względności.. To ten wykład jest najbardziej zakręcony , "staroświecki", i tym samym rozciągnięty i niezrozumiały , dlatego wole Meissnera i innych wykładowców ,polecam
@krzysztofciuba271
@krzysztofciuba271 4 жыл бұрын
obaj powtarzaja bzdety w sprawie tzw.parad.blizniat! Ten przynajmniej, "rozumie" owe skrop.lenzowskie,ale juz...."skrócenie czasowe" to ..belkot jak w podręcznikach!
@krzysztofciuba271
@krzysztofciuba271 4 жыл бұрын
@Wojtek Osowski ? Tu matematyka jest b.prosta ze szkoly sredniej (transformacja Galileusza, a tu udoskonalona-Lorentza).Problem z interpretacja. Teoria Ogolna jest trudna matematycznie (bo konieczne tensory a to dopiero uniwersytet) ale juz uczona w collegach US; w R.Pbantustanie tylko na Univ.Wydz.Fizyka. Zly system szkolnictwa@jak cala gospodarka.
@andrzejkurowski1575
@andrzejkurowski1575 2 жыл бұрын
Tu po 5 minutach miałem dosyć (i żegnam), a profesora Meissnera wysłuchałem niedawno z 10 wykładów niemal ciurkiem i nie byłem zmęczony czy znużony.
@lukasszkopiak4009
@lukasszkopiak4009 2 жыл бұрын
Bardzo interesujace tematy sa tu poruszone. Mnie ciekawi na przyklad zdolnosc swietej pamieci ojca Klimuszko do widzenia w roslinach znacznie wiecej niz inni ludzie, dzieki czemu jego wywary z ziol byly bardzo skuteczne w walce z wieloma chorobami. Czyli mozna przypuszczac, ze jego umysl mial wieksze pole widzenia danej nazwijmy to, przestrzenii, materii, a moze fal, bo nie wiem jak to zinterpretowac... Tak samo Jackowski z odnajdywaniem cial, jesli rzeczywiscie to byla zasluga jego zdolnosci, a nie fake. Cos sprawia, ze jedni widza wiecej od innych...
@mikoajgrand
@mikoajgrand 2 жыл бұрын
Zastanawianie się nad tym może doprowadzić do Psychiatryka w Tworkach więc te "ktoś widzi więcej" lepiej uznać za nadrzędną normę.
@djperkusista
@djperkusista 4 жыл бұрын
Wiedza Pana profesora zapewne jest wielka jak i jego wkład w fizykę, lecz był to wg mnie najgorszy dla mnie jako słuchacza wykład. Wyłożenie materiału strasznie na okrętke. Dużo opowieści wokół podstawowej treści. Dla mnie ciężki w odbiorze i do końca nie zrozumiały tok myślenia Profesora choć tematyka dobrze znana. Polecam lecz dla wytrwałych
@realworldinformations
@realworldinformations 3 жыл бұрын
Stek bzdur o charakterze religijnym w nie naukowym. Dlatego taki bełkot wyszedł.
@olciagwolciagw7436
@olciagwolciagw7436 4 жыл бұрын
Jestesmy Tu i Zawsze Tu, bo wczoraj - bylo wczoraj i juz wczoraj bylo i juz go nie ma!!!
@annapiotrowska4806
@annapiotrowska4806 4 жыл бұрын
Nie wiadomo - co będzie następnym razem. Ale warto posłuchać dopóki jest !!!
@adams.6048
@adams.6048 3 жыл бұрын
nic nie zrozumialas
@michal.abramowicz
@michal.abramowicz Жыл бұрын
❤ takie wykłady!
@elselador
@elselador 4 жыл бұрын
-17:00. Panie profesorze od kiedy to w jednym centymetrze mieści się 2,4 cala? .. O ile mi wiadomo, to w jednym calu mieści się 2,54 centymetra.. (choć jako inżynier wolę powiedzieć 25,4 mm...) Tak poza tym - porównania w wykładzie są infantylne. No i jako profesor powinien pan raczej wiedzieć o takich oczywistościach jak jednostki długości typu cal = 2,54cm... skoro ja - zwykły magister inżynier.. wiem.. ;) linie i odcinki nazywa się literkami ox ax bc itd.. a nie jak pan to mówi że ta linia.. tamta linia... ta jest krótsza a tamta trochę dłuższa.. przy czym wymachuje pan jakimś pisakiem którego i tak nie widać... Wszystko to wywołuje chaos i brak możliwości jakichkolwiek analizy poprawności pana wywodu.. mam nieodparte wrażenie że pana wywody mają za zadanie zrobić zupę pomidorową z mózgów słuchaczy.. Prędkość światła jest według pana wielkością bezwymiarową!? A jakim cudem skrócił pan jednostkę długości znajdującą się w liczniku: rok świetlny ze znajdującą się w mianowniku jednostką czasu .. czyli : rok??! Już na ucho słyszymy, że rok świetlny to nie jest zwykły rok tylko...: świetlny! Zatem nie jest to to samo i skrócić tych wielkości nie można !! Postawię śmiałem tezę, że gdyby w liczniku było jabłko a w mianowniku jabłko Adama to stosując pana tok rozumowania... skrócił by pan te wielkości... ponieważ to jabłko i to jabłko ?? ;)
@jackrcc3850
@jackrcc3850 2 жыл бұрын
Dwie uwagi : 1. W międzynarodowym układzie jednostek jednostką prędkości jest m/s. 2. Nie ma żadnego dowodu na to, że prędkość światła jest constans. To że pomiary tak wykazują nic nie znaczy. Od ponad pół wieku, tj od czasu kiedy zmierzona prędkość światła przestała się zmniejszać, pomiar prędkości światła wykonuje się zegarami atomowymi. To ekwiwalent pomiaru np. temperaturowej zmiany długości metalowego pręta przy pomocy takiego samego pręta. I jeden i drugi tak samo się skróci / wydłuży a wniosek z pomiaru będzie taki, że temperatura nie ma wpływu a długość metalowego pręta. Co jest oczywistą bzdurą. Podobnie jak twierdzenie, że c=constans i że prędkość światła wynosi jeden ( bez podania jednostki ).
@kcbbkc2672
@kcbbkc2672 4 жыл бұрын
Pociąg zmieści się na peronie dla obserwatora robiącego zdjęcie, gdy w tym samym momencie na kliszy zostanie odwzorowany obraz końca pociągu sprzed 1s i początku pociągu sprzed 10s (przy odpowiednio dużych wymiarach tych obiektów i zdjęcie zrobione z końca peronu). W momencie robienia zdjęcia przód pociągu będzie już faktycznie za peronem (z punktu widzenia motorniczego). Jeśli przesunie się obserwatora w miejsce początku peronu, to pociąg będzie dłuższy niż jest faktycznie. W ten sposób słyszymy karetkę czy się zbliża ("więcej dźwięku") czy oddala, dla światła taki sam efekt mówi nam czy galaktyka się zbliża czy oddala. A od 1:05 to już całkiem żenada. Tak, jestem tylko inżynierem.
@panbuk639
@panbuk639 4 жыл бұрын
Na Boga, to przypomina poród słonia przez mrówkę, całe szczęście że Razgłaz tego nie słyszy.
@Mateusz-zz4gn
@Mateusz-zz4gn 5 жыл бұрын
Coś pięknego 32:39
@Stan_144
@Stan_144 4 жыл бұрын
Ten gosc z widowni ktory zadaje pytanie to wyglada podobnie do ojca Andrzeja Dudy ? Moze to on ?
@over9k874
@over9k874 3 жыл бұрын
Troche nieskladnie gosc gada a na dodatek nikt nie zmierzyl predkosci swiatla, nie wiem skad sie wzielo to twierdzenie u profesora...
@zbyszek120172
@zbyszek120172 3 жыл бұрын
To naprawdę paradoks, ze profesor nie wie jaka jest prędkość światła ! 30 km/s ? 18.33s filmu. Sami sprawdźcie
@krisetoe
@krisetoe 3 жыл бұрын
Wyraźnie mówi "ziemia krąży wokół słońca z bardzo dużą prędkością [...] m.w. 30 km/s", a nie że prędkość światła to 30 km/s
@marekzegarek9591
@marekzegarek9591 5 жыл бұрын
1:11:12 Poddaje się i wychodzę
@RK-og3mg
@RK-og3mg 4 жыл бұрын
No to był dramat xD.
@IrekO75
@IrekO75 4 жыл бұрын
to jest jakis dramat
@Duferek
@Duferek 4 жыл бұрын
Ja wytrzymałem tylko 30 minut. Szacunek.
@ArturZagaj-Izraelita
@ArturZagaj-Izraelita 4 жыл бұрын
Głupi mądrego nie zrozumie.🤨
@marekzegarek9591
@marekzegarek9591 4 жыл бұрын
@@ArturZagaj-Izraelita to żeś błysnął, nie trzeba być piekarzem żeby wiedzieć czy chleb dobry
@romanniemiec8621
@romanniemiec8621 4 жыл бұрын
Jedna wielka brednia i do tego wprowadzenie w błąd w wielu przypadkach.
@realworldinformations
@realworldinformations 3 жыл бұрын
Celne spostrzeżenie.
@karolm7405
@karolm7405 4 жыл бұрын
Po co to komplikować, skoro ktoś z odległości 100 lś wysłał wiadomość to wysłał 100 lat temu ...
@ryszardbil4464
@ryszardbil4464 4 жыл бұрын
Moze 2...5 lat temu w jakims programie TV powiedziano jakby niesmialo ze NASA postanowila powoli przygotowywac ludzkosc
@alexanderjabonowski9952
@alexanderjabonowski9952 3 жыл бұрын
Co za brednie. Kto wreszcie zrobi z tym porządek.
@realworldinformations
@realworldinformations 3 жыл бұрын
Paradoks to jest brać wiare za fakt na podstawie sałatki słownej i wzorów opartych o akcjomaty/założenia.
@wastawasta6813
@wastawasta6813 3 жыл бұрын
Idiota bez matury recenzuje naukę. No jaja jak berety!
@marekdziobakk7454
@marekdziobakk7454 2 жыл бұрын
szanuje ale ja bym uwzględnił teorie Najebuka chlanus zdanus 40% es
@geografia5526
@geografia5526 4 жыл бұрын
Super!
@alexanderjabonowski9952
@alexanderjabonowski9952 3 жыл бұрын
Co za brednie. Kto wreszcie zrobi z tym porządek.
@pawelsokolowski
@pawelsokolowski 4 жыл бұрын
Myli się, stęka, nie da się tego słuchac. Współczuję studentom na wykładach tego Pana.
@sawomirmazur8138
@sawomirmazur8138 Жыл бұрын
Profesor fizyki Jerzy Kijowski ma problem wytłumaczenia tego, co ma na myśli.
@limanowska1
@limanowska1 Жыл бұрын
Narodzenie Chrystusa jest początkiem naszej ery z dziwnych względów później nazywanej nową erą.
@grzesiekxitami3264
@grzesiekxitami3264 Жыл бұрын
nie znoszę odniesień do Arystotelesa
@hellbehemoth1235
@hellbehemoth1235 2 жыл бұрын
mierzenie światła jako długości w czasie jest dość naiwne punk widzenia zależy od punktu siedzenia 🤟
@grzesiekxitami3264
@grzesiekxitami3264 Жыл бұрын
zaproponuj coś innego
@pawechosta3835
@pawechosta3835 3 жыл бұрын
Rysunki fatalne! Tragedia,
@leokadia2282
@leokadia2282 3 жыл бұрын
Cudowny profesor. ♥️♥️♥️♥️
@grzegorzzdyb6775
@grzegorzzdyb6775 3 жыл бұрын
Odleciał w tych porównaniach 🙈
@alexanderjabonowski9952
@alexanderjabonowski9952 3 жыл бұрын
Co za brednie. Kto wreszcie zrobi z tym porządek.
@realworldinformations
@realworldinformations 3 жыл бұрын
Oni wszyscy odpatują 🤣
@LukaszSkyWalker
@LukaszSkyWalker 5 жыл бұрын
Dzieki za wiedzę!
@alexanderjabonowski9952
@alexanderjabonowski9952 3 жыл бұрын
Co za brednie. Kto wreszcie zrobi z tym porządek.
@chenchoo258
@chenchoo258 4 жыл бұрын
Można tak jak prof. Kijowski, ale można też tak: kzbin.info/www/bejne/hZ-WZnupg7ira80
@grzegorzgruzz9298
@grzegorzgruzz9298 6 ай бұрын
Skacze strasznie z tłumaczeniem. Nie bardzo potrafi zobrazować sensu. Nie ciągnie wątku
@Wielki_Gonzo
@Wielki_Gonzo Жыл бұрын
równoczesność oczywiście istnieje, tylko nie da się jej zaobserwować z powodu skończonej prędkości przesyłu informacji
@saneskobar4035
@saneskobar4035 5 жыл бұрын
Ale temat ciekawy i podstawowy .
@andrzejstarzesla8804
@andrzejstarzesla8804 4 жыл бұрын
Wyplata. Fajnie
@antonizapaa6361
@antonizapaa6361 Жыл бұрын
Einstein to szkodnik, jego błędne teorie zahamowały rozwój fizyki na sto lat, jego teoria względności nie dowodzi niczego. Marzyciel ,chciał błysnąć,w latach 1909 pisał nic nie znaczące artykuły dotyczące fizyki,do Nobla ze swoją teorią względności podchodził dwanaście razy i plama.W Komitecie Noblowskim zasiadali uczeni,nie dopatrzyli się w jego pracach coś nadzwyczajnego.Aby mieć z nim spokój dostał Nobla z innej dziedziny za pracę nad efektem fotoelektrycznym
@bolesawsurp1915
@bolesawsurp1915 5 жыл бұрын
Bardzo mnie zdziwił sposób tłumaczenia, gdy na ziemskiej siatce czasu (ziemskiej, bo od ziemian zaczęto) zaznacza się zdarzenia obcej cywilizacji, która zanurzona jest przecież w innej, ichniejszej siatce czasu. Nawet gdyby jakimś cudem mieszkali na planecie o masie ziemi przy gwieżdzie o masie słońca (ta sama siatka czasu na starcie) to w czasie ichniego przemieszczania się ku nam siatka ichniejsza czasu ulega deformacji w stosunku do naszej- z naszego punktu widzenia, nie z ich, z ich punktu widzenia deformacji ulega nasza. Ta cywilizacja zanurzona jest wówczas (albo informacja do nas zmierzająca) w innej siatce czasu, z naszego punktu widzenia zniekształconej i nie mozna zaznaczać ich zdarzeń na naszej niezdeformowanej siatce.Deformację natomiast ichniejszej siatki mozna sobie wyobrazić w taki sposób, że zachowana zostanie kolejność zdarzeń dla obu siatek ich zdeformowanej i naszej niezdeformowanej.
@Stan_144
@Stan_144 4 жыл бұрын
Jakies idiotyczne przyklady - calkowicie mnie to zniechecilo do dalszego sluchania ..
@alexanderjabonowski9952
@alexanderjabonowski9952 4 жыл бұрын
Dosyć bredni... Jezu Chryste co za bełkot. ...
@vuyek78
@vuyek78 5 жыл бұрын
Mam szacunek do Pete'a Gorasa
@alexanderjabonowski9952
@alexanderjabonowski9952 3 жыл бұрын
Co za brednie. Kto wreszcie zrobi z tym porządek.
@mgmat9776
@mgmat9776 4 жыл бұрын
Odnośnie tych cywilizacji, to dywagacje które są oparte tylko na jednej technologii. Lanie wody i kisielu. Bez sensu.Równoczesność zależy od poziomu zaawansowania technologi oraz od tego czy zostawili jakieś "satelity" monitorujące nasze działania. Traktowanie innych cywilizacji równoważnej naszej to błąd myślowy i gadanie bzdur. Czyli za przeproszeniem pan profesor mówi bzdury.
@piotrmoczynski7298
@piotrmoczynski7298 4 жыл бұрын
Mg Mat GENIUSZ!!!
@stanislawpalka9015
@stanislawpalka9015 4 жыл бұрын
Ten wykład to demonstracja ze nauka Polska to kpina. Trzeba zrobić czystkę na uczelniach.
@witoldwitoszek6209
@witoldwitoszek6209 4 жыл бұрын
Ale żeś błysnął. To tylko semantyka. Przez słowo cywilizacja chodzi o obserwatora, który notabene nie może wysyłać sygnałów szybszych od prędkości światła i to niezależnie od swojego stopnia zaawansowania technologicznego, bo prędkość większa od prędkości światła jest niemożliwa do uzyskania z punktu widzenia fizyki. Po drugie, co by mu dały jego satelity (które zasugerowałeś) skoro jego statek kosmiczny, albo nawet jego galaktyka, w której żyje (jakiś układ odniesienia, obojętnie jaki, to tylko semantyka), porusza się względem naszej galaktyki z ogromną prędkością, co zniekształci pomiar. Właśnie na tym polega względność czasu i teoria względności, że czas (tak jak ruch) jest względny dla układów odniesienia będących w ruchu względem siebie (a w kosmosie wszystkie ciała niebieskie się poruszają, układy słoneczne i galaktyki, i to z wielkimi prędkościami), najpierw zgłęb tę podstawową wiedzę zanim zarzucisz profesorom niekompetencję. Teoria względności jest nieintuicyjna, bo dotyczy skali kosmicznej, podczas gdy my funkconujemy w skali ziemskiej, gdzie doskonale sprawdza sie Newtonowska teoria. Teoria Einsteina jest jakby przełożeniem Newtona na skale kosmiczną, dlatego jest nieintuicyjna, bo nasza ziemska intuicja nie pojmuje w sposób naturalny kosmosu. www.kwantowo.pl/2017/01/09/jak-szybko-poruszamy-sie-w-kosmosie/
@mgmat9776
@mgmat9776 4 жыл бұрын
@@witoldwitoszek6209 Słuchać o prostych układach odniesienia to można w podstawówce, tak samo jak stosować do nich fizykę Newtonowską, a nie na wykładach z fizyki na uniwersytecie, stosując przykłady komunikowania się kilku międzygwiezdnych cywilizacji w kosmosie. Gdyby Pan profesor porównywał mi tu w układzie odniesienia powiedzmy samoloty, to zamknął bym wykład i nie marnował czasu, a tymczasem tytuł sugeruje coś zupełnie innego. Zawiodłem się i nadal twierdzę, że Pan profesor gada bzdury, które nie są bzdurami, ale tylko w układach odniesienia na planecie.
@stanislawpalka9015
@stanislawpalka9015 4 жыл бұрын
@@witoldwitoszek6209 Niemożliwe jest przekroczenie prędkości większa niż światła w próżni przez cząstkę materii. W niektórych ośrodkach można prędkość światła przekroczyć. Twoja znajomość Fizyki to powtarzanie bez zrozumienia za fizykami z 20 wieku. Obecnie wiemy dużo więcej. Musisz się nauczyć jak to jest z tą teorią względności, ruchem, odległością, prędkością, czasem. Widać ze jesteś opowiadaczem ze znajomością kulturową Fizyki a nie potrafiłbyś jej zastosować do zaawansowanych problemów świata codziennego. Sądzę ze Profesor nie rozumie nawet 1% z tego co potrzeba wiedzieć na omawiane tematy. To demonstracja kpiny z nauki. Na kwantowo.pl byłem. Widać że to opowiadanka bez zdolności obliczeń do przewidywania zdarzeń.
@wojciechwykret4183
@wojciechwykret4183 5 жыл бұрын
Telefonogram o 25:15
@wojciechwykret4183
@wojciechwykret4183 5 жыл бұрын
33:28 telefonogramy.
@sgkili
@sgkili 5 жыл бұрын
teleportacja 1:30:29
@dramatqueen
@dramatqueen Жыл бұрын
Mam wrazenie, ze profesor wykul wszystko na blaszke, ale nic z tego nie rozumie XD
@saneskobar4035
@saneskobar4035 5 жыл бұрын
Skomplikowane tłumaczenie prostych zagadnień .
@Koks321Koks
@Koks321Koks 5 жыл бұрын
Dokładnie to samo pomyślałem
@elektrotomasz
@elektrotomasz 4 жыл бұрын
@@Koks321Koks Mi się wydaje, że to dosyć prosto jest wyjaśnione.
@upsdwatrzy2252
@upsdwatrzy2252 4 жыл бұрын
Komentarze pod wykładem pokazują, że przy naszej "kulturze" publicznej, komentarze najprawdopodobniej powinny być zablokowane/moderowane :(
@olciagwolciagw7436
@olciagwolciagw7436 4 жыл бұрын
Nie nadaza!!!
@elektrotomasz
@elektrotomasz 4 жыл бұрын
Dosyć ciekawie jest wyjaśnione, fajny wykład.
@chillyshotorbitus5152
@chillyshotorbitus5152 Жыл бұрын
😂
@Kredytowiec
@Kredytowiec 5 жыл бұрын
Profesor ciągle wprowadza w błąd. Nigdy dokładnie nie zmierzono jednokierunkowej prędkości światła. Mierzona była średnia prędkość światła, które porusza się do zwierciadła oraz z powrotem. A on ciągle wprowadza w błąd, że prędkość światła (w domyśle jednokierunkowa) została dokładnie zmierzona.
@Krisu747
@Krisu747 5 жыл бұрын
Pijesz do doświadczenia Michelsona-Morleya? To najpierw radzę dokładnie zapoznać się z tym, czego ono dotyczyło. Krótko, po przeprowadzeniu bardzo wielu pomiarów stwierdzono, że prędkość światła nie zależy od układu odniesienia, kierunku itd. Resztę można dośpiewać sobie samemu.
@robosy3399
@robosy3399 5 жыл бұрын
W ktorym miejscu to stwierdzono ? Uklad odniesienie byl 1. Stwierdzono jedynie brak wiatru eteru w tym miejscu i czasie...
@Kredytowiec
@Kredytowiec 5 жыл бұрын
​@@Krisu747 Takie bzdury są napisane w podręcznikach. Dzisiaj już wiadomo, że z eksperymentu M-M nie wynika, że "prędkość światła nie zależy od układu odniesienia". Jest to policzone w artykułach Szostka, dostępnych na stronie 'Szczególna Teoria Eteru'. Ty po prostu powtarzasz podręcznikowe błędy.
@olciagwolciagw7436
@olciagwolciagw7436 4 жыл бұрын
predkosc - mialo byc
@Maciej.Komosinski
@Maciej.Komosinski 4 жыл бұрын
Fajny wykład. Zawiera kilka drobnych przejęzyczeń i nieścisłości i czasem zakłada, że słuchacz ma jakieś wstępne pojęcie (np. ze szkoły) o omawianych zjawiskach i dopowie sobie sam braki. Albo zapauzuje i podejmie sam wysiłek zrozumienia. Pokazuje też, że słowa mają nieco różne znaczenie dla każdego odbiorcy, więc czasem jest ryzyko nieporozumienia. Na przykład przy odpowiedzi na pytanie "relatywistyczne skrócenie długości to tylko kwestia perspektywy" i po ilustracji z obróconym domkiem obawiam się, że pytająca inaczej - zbyt dosłownie i prosto - odebrała to, co chciał przekazać profesor. Kilka osób komentowało, że profesor komplikuje i w trudny sposób tłumaczy proste zjawiska. Jest raczej odwrotnie - z powodu ograniczenia czasowego prelegent nie wnika w detale, tylko prześlizguje się po niebanalnych kwestiach używając popularnych, a czasem nawet zbyt prostych, przykładów i analogii. Podobała mi się dyskusja o tym, że prędkość światła c=1 i oburzenie słuchacza z sali spowodowane konfliktem z wiedzą szkolną (no jak to może być, przecież każdy wie że to 300 tys. km/s). Ta dyskusja ilustruje, że matematyka opisuje rzeczywistość i można kreatywnie tworzyć modele matematyczne tak, żeby się ich wygodnie używało. W takich alternatywnych matematycznych opisach nie ma wewnętrznych sprzeczności i błędów, są za to różne umowy i konwencje, których należy rygorystycznie przestrzegać i nie mieszać ich między opisami. Porównanie różnych konwencji teoretyka i doświadczalnika było urocze. Ponieważ w komentarzach pojawiły się wątpliwości co do "paradoksów" teorii względności (paradoks bliźniaków i inne), polecam wykład skierowany do innego grona odbiorców, który to dokładniej tłumaczy: kzbin.info/www/bejne/fYuZpZepe697ns0
@RK-og3mg
@RK-og3mg 4 жыл бұрын
Jak chce się zrozumieć fizykę kwantową I teorie Względności to trzeba to policzyć samodzielnie. Takie wykłady dają iluzję zrozumienia, a nazwa "paradoksy" Jest myląca, bo paradoksalne jest nasze postrzeganie czasu.
@999ADAMANT999
@999ADAMANT999 4 жыл бұрын
Telefonogram: rodzaj wiadomości tekstowej przesyłanej za pośrednictwem telefonu, bo tyle znalazłem na PWN Czyli SMS?
@karolxbt8678
@karolxbt8678 4 жыл бұрын
​@@zj7498 a ty nie zrozumiales zartu
@karolxbt8678
@karolxbt8678 4 жыл бұрын
@@zj7498 zdzislaw, bo Ci cos strzeli od tego spinania.
@minioslawrybak187
@minioslawrybak187 5 жыл бұрын
Niekoniecznie.
@alexanderjabonowski9952
@alexanderjabonowski9952 3 жыл бұрын
Co za brednie. Kto wreszcie zrobi z tym porządek.
@khanitime
@khanitime 5 жыл бұрын
Przepraszam, ale dla nowicjuszy jest to tak pokretne tlumacznie , ze az bledne. Pol godziny wytrzymalem , bo nie da sie tego sluchac. Dlaczego? W roku "0" przelatuje jakas nad nami i sie z nia kontaktujemy.Ok.Sychchronizujemy czas(zegarki), ten sam punkt odniesienia.Potem oni sa od nas 150 lat swietlnych.No i to juz zaczyna sie "burzenie" fizyki. W sekunde oni sie tam dostali na taka odleglosc?No moze lecieli z predkoscia swiatla do tego punktu oddalonego o 150 lat? Jesli tak to ty by trzeba sie zatrzymac w tej historii i wyjasnic, ze inaczej czas bedzie plynal podczas tej podrozy ,a inaczej na Ziemii. Moze maja statek z napedem szybszym i przelecieli tam w sekunde?Ok. to prosze powiedziec ile czasu minie na Ziemi , jesli na tym statku 1 sekunda, poniewaz sama predkosc zakrzywia czas i przy szybczym poruszaniu czas plynie wolniej.Mowi pan o "ksiegach w ktorych wypisano zdarzenia rownoczesne to sajensfikszyn" Trzeba by powiedziec jakie ksiegi i o jakie zdarzenia chodzi. Jesli cos sie działo na Ziemi 400 lat temu, na przyklad wybuch wulkanu , spadek tlenu w powietrzu i ogranicznie promieniowania kosmicznego to mozna to sprawdzic badajac słupy lodów z arktyki i tak jest to robione, zgadza sie z tymi księgami, tak jak i transformacja gwiazdy, ale zapis na ziemmii dokonal sie u nas w naturze po takim czasie jakie przybylo swiatlo od tej gwiazdy. Przepraszam , ale uznaje ten wyklad za nieprofesjonalny.Ktos kto jest laikiem w tym temacie a chcialby wiedziec wiecej, to ten wyklad sprawi ze bedzie wiekszym, poniewaz robi kisiel z rozumowania , miesza zalozenia, zagadnienia, lamie i pomija prawa fizyki. Podsumowujac: Zle tlumaczone.
@pawetomczak631
@pawetomczak631 4 жыл бұрын
Wykład zawiera wiele elementów niedookreślonych, niezdefiniowane i nieuzasadnione jakieś siatki proste i krzywe, ciasto francuskie bez wyjaśnienia analogii, pominięcie kątów rzutów, niejednoznaczny temat, niejasne powody pominięcia przyczyn wyznaczania obserwatora, częste używanie słów "ten punkt" bez wskazania "tego konkretnego punktu", itp... Metoda...
@realworldinformations
@realworldinformations 3 жыл бұрын
Pranie mózgów dla naiwnych traktujących teorie jako fakty. Dlatego tak to wyglądało jak to opisałeś.
@gronki1
@gronki1 4 жыл бұрын
Widzę, że nawet tutaj do komentarzy dotarli płaskoziemcy. :)
@boguslawszostak1784
@boguslawszostak1784 4 жыл бұрын
A poza tym podręczniki podają, ze dl^2=dt^2-dx^2
@iamvenom7075
@iamvenom7075 5 жыл бұрын
Haha przypominam se SciFuna i plaskoziemcow „To perspektywa!!” 🤣
@360_nick
@360_nick 5 жыл бұрын
Wróć sci funie...
@alexanderjabonowski9952
@alexanderjabonowski9952 3 жыл бұрын
Co za brednie. Kto wreszcie zrobi z tym porządek.
@arprintsa
@arprintsa 5 жыл бұрын
Teoria względności ma następujące problemy: 1. Nie można przyjąć w czasoprzestrzeni żadnego sensownego układu współrzędnych a tym bardziej wersora tego układu. 2. Żaden układ (ani obserwator), w czasoprzestrzeni nie może poruszać się ruchem jednostajnym prostoliniowym. Dowód: załóżmy że jakiś układ może poruszać się ruchem jednostajnym prostoliniowym. O ile tak jest, to położenie wahadła i jego prędkość są znane i wynoszą dokładnie zero. Jest to sprzeczne z zasadą nieoznaczoności Heisenberga. 3. Czasoprzestrzeń może być analizowana tylko z zewnątrz tej czasoprzestrzeni, co udowodnił Kurt Goedel. 4. Co to jest odległość między zdarzeniami? 5. Światło nie porusza się we wszechświecie po liniach prostych. Vide soczewkowanie promieni świetlnych przez duże obiekty masowe. 6. Czy fizyka miałby się skończyć na Einsteinie, teorii względności i sprzeczną z nią mechaniką kwantową?
@MrSzperacz
@MrSzperacz 5 жыл бұрын
Jest lepsza teoria, czyli mechanika relatywistyczna z uniwersalnym układem odniesienia www.ste.com.pl
@olasek7972
@olasek7972 5 жыл бұрын
José Ciupalski nie ma sprzeczności między mechanika kwantowa i szczególna teoria względności wiec piszesz bzdury. Nawet Dirac dokonał fuzji tych teorii. Nie ma natomiast ciagle połączenia między ogólna teoria względności a mechanika kwantowa - ale to nie znaczy ze istnieje sprzeczność, sprzeczności nie ma. Masz podstawowe braki w wiedzy.
@arprintsa
@arprintsa 4 жыл бұрын
@@olasek7972 Przeczytaj co napisałeś, a zdasz sobie sprawę, że sam sobie przeczysz. Napisałeś, że nie ma i ja wiem, że nie ma. Co gorsza od stu lat fizyka stoi w miejscu. Dirac, który tak ci się podoba swoje równania podał w 1928 roku.
@arprintsa
@arprintsa 4 жыл бұрын
@@ixem7985 Bardzo dobra odpowiedź.
@olasek7972
@olasek7972 4 жыл бұрын
José Ciupalski nie, nie przeczę sobie, natomiast twoje wywody i poglądy tak naprawdę nikogo nie obchodzą, nie jesteś żadnym miarodajnym autorytetem w dziedzinie teorii względności, fizycy są zadowoleni z obecnym stanem tej teorii a ty równie dobrze możesz sobie szczekać do Księżyca. Podejrzewam ze oblałeś jakieś egzaminy z fizyki (jeśli w ogóle ja studiowałeś co bardzo wątpliwe) i to jest taki rewanż nieuka, rewanżuj się wiec dalej, fizykom to zwisa.
@mindrot4910
@mindrot4910 4 жыл бұрын
Ten wykład nic nie wnosi strata czasu:/
@olciagwolciagw7436
@olciagwolciagw7436 4 жыл бұрын
To jak rozblysk!!!, jak poczatek wrzechswiata w wielkim wybuchu.
@annapiotrowska4806
@annapiotrowska4806 4 жыл бұрын
metafora ... można plastycznie odzwierciedlić swoje wrażenia ... :)
@annapiotrowska4806
@annapiotrowska4806 4 жыл бұрын
Słuchając przy tym muzyki w rytmie miarowym - najlepiej barokowej.
@marktom02
@marktom02 4 жыл бұрын
Może mądry profesor, ale słaby wykładowca.
@krzysztofciuba271
@krzysztofciuba271 4 жыл бұрын
Nic noweko w zamecie interpretacyjnym z wyjątkiem, owego skrocenia Lorentza,ale podkreślając słusznie,ze to problem "mierzenia" a nie jakiś "zmian fizycznych" zapomina o tym w Nad. Przykładzie Blzizniakow od r.1911@P.Langevina ..glupotki,ze przyspieszenie to wart.bezwzgl. mimo, ze parametr i czasu i położenia to względne!! Sam A.Eisnteina po ..40 latach (biblijnie, od art. w 1918@juz zakończenie art.z 1905) cos wreszcie wyczul cos "śmierdzącego" i odrzucił ow argument z "przyspieszeniem (rozmowa z R.Schlegel,1952) ale reszta Swiatka nadal tworzy..bzdety a zapominane tu: "czas wlasciwy" to...niezmienna/"invariant" parametr!!! Tu, prof.zapomnial wlasnie nazwać owa dlugosc pociągu "rzeczywista" raczej jako "właściwa" tj. dla układu w spoczynku. Teoria jest właściwa i zupelna ale....coz owej głupoty piodrecznkow fizyki i wciaz produkowanych artykolow nie da sie juz wymazać (ale fizycy@Hollywood@Star Treks pojda z torbami) Pewnie nie wita, ale Hafele-kating...."oszukali"czytelników w sprawie danych eksperymentu! - dopiero pozniej udowodniono przewidywania, 1996(London-Waszyngton-London ale nie znam danych,NPL- nie ma juz w archiwum, albo nie chcieli szukac,ost.2014,2017/03/27 w ScienceAlert)-tj. tylko jedne zegar byl na tyle dokładny@ow nic nie wykazał "dylatacje"(nanosekundy) a trzy-pozostale: niedokladne,wiec nic nie udowodniły (juz US Navy Lab. dostepne+ A.G.Kelly(Irlandczyk), latwo sprawdzic: dane z artykolu i orginalne dane wskazań owych zegarów!!!! Hej fizycy-chloptasie zapominają,tez ze i masa wraz z predkoscia rośnie (do nieskończoność) i (tu: ich wymiary w kierunku ruchu do ...0) i ich plyny w ciele(woda, krew) tez....zamarzaja!!!Pomoze? M.Sachs próbował TO-glupote odkręcić,ale sam chyba nie widział sztuczek Tolmana i Moellera (tylko V.Fock- otwarcie sie przyznał do...oszustwa)
@romankatz1421
@romankatz1421 3 жыл бұрын
I kijowski ma rację . I Einstein mówi prawdę!
@Wiaterek
@Wiaterek 4 жыл бұрын
A co w sytuacji, gdy nasza wiadomość do nich leci 100 lat a ich do nas 5 sekund ziemskich 😁😄
@ukaszkrych3981
@ukaszkrych3981 3 жыл бұрын
Trochę mylisz pojęcia. Zarówno dla nadawcy jak i odbiorcy mija 100 lat. Te 5 sekund o których wspominasz to czas który mija dla wiadomości. W skrócie gdybyśmy zbudowali statek kosmiczny osiągający prędkość bliską prędkości światła. To człowiek w takiej rakiecie ma wrażenie że dla niego minęło np. kilka godzin. Jednak dla obserwatora z Ziemii minęło nawet wiele tysięcy lat
@AnnaTaba
@AnnaTaba 4 жыл бұрын
Ale pieprzy. Matko, jak ktoś nie ma talentu do wykładania, to zęby bolą od słuchania. Na dodatek wprowadza w błąd.
OCCUPIED #shortssprintbrasil
0:37
Natan por Aí
Рет қаралды 131 МЛН
УНО Реверс в Амонг Ас : игра на выбывание
0:19
Фани Хани
Рет қаралды 1,3 МЛН
«Жат бауыр» телехикаясы І 30 - бөлім | Соңғы бөлім
52:59
Qazaqstan TV / Қазақстан Ұлттық Арнасы
Рет қаралды 340 М.
„Wczesny Wszechświat w CERN-ie” -  wykład prof. Krzysztofa Meissnera
1:39:46
Politechnika Wrocławska
Рет қаралды 104 М.
Czas - czy musi płynąć w jednym kierunku? | prof. Jerzy Lewandowski
1:22:17
Dr hab. Andrzej Dragan - „Teoria kwantowa vs. czarne dziury”
1:33:14
Zapytaj fizyka
Рет қаралды 837 М.
"Od Kopernika do kwantowej grawitacji" | Dyskutują Wolszczan, Dragan, Niedzielski, Włodarczyk
1:33:57
Prof. Jerzy Lewandowski - „Geometria czarnych dziur”
1:22:26
Zapytaj fizyka
Рет қаралды 33 М.
Dlaczego fizyka kwantowa działa? - dr Tomasz Miller - BS3S
1:58:49
prof.  Krzysztof Meissner - Czarne dziury i Nobel z fizyki 2020
1:01:54
prof. Andrzej Dragan - „Stany splątane i inne herezje. Nobel z fizyki 2022”
1:39:19
OCCUPIED #shortssprintbrasil
0:37
Natan por Aí
Рет қаралды 131 МЛН