Ogromny szacunek Panie Profesorze ,za to że ma Pan czas pomimo wielu zajęć prowadzić jeszcze kanał na KZbin i dodawać tutaj wartościowe filmy. Pozdrawiam
@piotrbudzinski48523 жыл бұрын
Jak zawsze pelen profesjonalizm, swietnie sie słucha!
@radeklenczewski88853 жыл бұрын
Dziękuję
@BergsonHipHop3 жыл бұрын
Panie Tato Maty, niech Pan się udziela w na youtube i spotify jak najwiecej prosimyyyy, ale mamy farta jako naród że nie dość że mamy taki skarb to jeszcze w czasach youtuba, niech nam Pana Pan Bóg strzeże
@pablo_b3 жыл бұрын
Takich ekspertów/komentatorów brakuje w mediach. Sam obiektywizm, wiedza, próba zrozumienia drugiej strony. Az chciało by się posłuchać więcej analiz problemów drenujących nasz naród, tak bardzo brakuje obiektywizmu w mediach.
@marekdziedzic66032 жыл бұрын
Cudne zakończenie: tyle książek do czytania a oni coraz więcej piszą"! Pozdrawiam wszystkich i p. Profa!
@MT-kn6qw3 жыл бұрын
Piękny umysł. Dziękuję Profesorze za tę metaforę naprawianej filiżanki. Bardzo trafna, cały wykład rzeczowy i wartościowy.
@zbigniewniezbigniew91883 жыл бұрын
Dla mnie wyjątkowo pokrętny umysł. Zarówno metafory, o cudownie zrastających się drzewach czy filiżankach zyskujących na wartości po rozbiciu, jak i przedstawianie socjalistów (PiS wraz z roszczeniowym elektoratem) jako prawicy. Dzięki takim wykładowcom nasze uczelnie i sądy są na tak wysokim poziomie. Konstytucja przestała mieć znaczenie dla prawników, którzy powinni być jej strażnikami, to jaki stosunek do niej mają mieć zwykli obywatele?
@goniafrancuz3 жыл бұрын
P.Marcinie, jest pan moją nadzieją.Uwiebiam mądrych, rozsądnych ludzi, którzy opierają się na wiedzy i rozumie.Śledzę pana wypowiedzi, proszę działać, nie odpuszczać.
@krzysztofzabicki29813 жыл бұрын
Wykład pod każdym względem doskonały. Zwarty, wygłoszony ze swadą, trzymający się tematu a jednocześnie pokazujący erudycję wykładowcy. W życiu udało mi się słuchać zaledwie kilku równie świetnych wykładowców. Podziwiam i polecam.
@robertpoklek28793 жыл бұрын
Bardzo ciekawy wykład, podziwiam elokwencję i erudycję, wiązanie wątków w jeden spójny temat. Bardzo praktyczne wskazówki, które uświadomiły mi kwintesencję postępowania w sytuacji konfliktu, nie tylko społecznego. Dziękuję
@Natan_Chwalewski2 жыл бұрын
Genialnie powiedziane, bardzo dziękuje za refleksje i ten temat.
@tomaszpolanski72172 жыл бұрын
To jest belkot. Stworzyly takie matczaki od 1989r policyjne panstwo gdzie policja biega po klatkach i lapie jakies dziexi ze pala marihuane a te cale sądy to tylko zawiasy a za drugim razem zjazd na baze.Itd. Przed wojna juz wiedzieli ze osoby uzaleznione sie leczy a nie wsadza do wiezien. Przed wojna nacpany Witkacy i inni wyciagali na Stradomiu w niedziele rano pianino i pili cpali a obok nich tanczyly rozneglizowane prostytutki. Plus byli akowcy po 89r umierali w nedzy.... Pilsudski odrazu przyznal bardzo wysokie emerytury powstancom styczniowym a np Zydom inwalida wojennym z pierwszej brygady ukazami przyznawal monopol na sprzedaz wodki papierosow, trafiki).
@Natan_Chwalewski2 жыл бұрын
@@tomaszpolanski7217 byku, ale o czym ty w ogóle kurwa mówisz?
@tomaszpolanski72172 жыл бұрын
@@Natan_Chwalewski ogolnie to nie jest Polska. Dziadek jakby wstal z grobu to by wszystkim lby pourywal- PIS PO sady i inne gadziny. Matczak cos tam jeczy ale to przecie z prawnicy i politycy stworzyli policyjne panstwo.
@Natan_Chwalewski2 жыл бұрын
@@tomaszpolanski7217 ale o czym ty kurwa, skąd takie refleksje?
@tomaszpolanski72172 жыл бұрын
@@Natan_Chwalewski jesli wychodzi profesor i cos belkota o Chopinie. Wygramy wyboru przegramy itd. Kto ma przegrac i wygrac? Jako Polska mielismy naprawde wielkie postacie, piekni ludzie najwieksi na swiecie jak dr.Korczak, Schulz-jeden z najwiekszych pisarzy w dziejach swiata, Pilecki, Fieldorf, Baczynski(najwiekszy poeta w naszych dziejach) i zgineli wszyscy. "Elity"dzisiejsze to potomkowie tych ktorzy korzystajac z zawieruchy dziejowej w 45r zrobili sie elita a jak jest zawierucha to wiadomo ze smiecie ida w gore.
@mantykaa3 жыл бұрын
O kurcze tato Maty, teraz mi zaimponowałeś tym wykładem o łączeniu. Pozdrawiam
@izakot45993 жыл бұрын
Dopiero odkryłam ten kanał, odsłuchuję wszystko, ale ciągle za mało! Coś pięknego, wreszcie - jak mi brakowało takiego inteligentnego uporządkowania bliskiego mi myślenia. Dzięki psorze 😍
@qbasss3 жыл бұрын
Bardzo diękuję panie profesorze za ten wykład. Naprawdę można zupełnie inaczej spojrzeć na procesy zachodzące na świecie i u nas w kraju.
@xxxx-lt4he3 жыл бұрын
oglądając Pana nagrania, człowiek odzyskuje wiarę w człowieka.
@elzbietadrazek77583 жыл бұрын
Panie Profesorze. DZIĘKUJE!!!
@maciejk34373 жыл бұрын
Niech Pan cały czas kontynuuje, z przyjemnością słucham.
@annastasiak74443 жыл бұрын
Po wysłuchaniu Pana, kłębi się we mnie wiele pięknych słów. Pozwolę sobie jednak na skrót tych kolorów w głowie... Chapeau bas Panie Profesorze.
@marjastasieniek3743 жыл бұрын
Bardzo warto kontynuować zwłaszcza z pomysłem wykorzystania książek. Dziękuję za każdy wykład.
@changemate72853 жыл бұрын
Pan Profesor jest przykładem, że autorytetu nie buduje się wielokrotnie złożonymi zdaniami i trudnymi zwrotami, mówieniem ex catedra, tylko szacunkiem do odbiorcy i mądrością, również taką życiową.
@naseilis3 жыл бұрын
Jeden z niewielu kanałów na YT, na którym nie pomijam reklam :)
@ewawisniewska32623 жыл бұрын
Świetny komplement - Profesor zasługuje na to. 👍👍👍👍
@unisherk2033 жыл бұрын
Bardzo dziękuje Panu za ten film, zawiera on masę moich przemyśleń z ostatniego okresu ubranych w piękne słowa.
@marsu1913 жыл бұрын
Bardzo wartościowy film. Dzięki!
@twojzdrowykregoslup_online2 жыл бұрын
Dziękuję, że jest Pan z nami 🙏🏻
@ABIXEdukacja3 жыл бұрын
Zdecydowanie opaowieści o książkach to wspaniały pomysł. Dziękuję, z ciekawością wysłychałem tego wykładu.
@ukaszhya53543 жыл бұрын
Bardzo ciekawa propozycja zmiany obecnej, dość patowej sytuacji politycznej i wydawałoby się nierozwiązywalnego konfliktu społecznego. Dziękuję za tak fachowe jej wyłożenie Panie Profesorze!
@patrycjamnich98863 жыл бұрын
Ogromnie dziękuję za ten odcinek! I za ten kanał. Dzięki wielkie!
@TheMagdalenaSz3 жыл бұрын
Piękny wykład. Dziękuję.
@ewawisniewska32623 жыл бұрын
Ciekawie nawijasz mądry i uczciwy Profesorze. 👍👍👍
@longina.r-c3 жыл бұрын
Ja mam nadzieje Panie Profesorze, że ma Pan rzeczywistych uczniów wśród polityków. Życzę tego z całego serca.
@gratchyk3 жыл бұрын
Fantastyczny wykład. Mam nadzieję, że jak najwięcej osób go wysłucha. Pomogę w tym, jak mogę.
@Kalergi_Plan_Accelerationist3 жыл бұрын
Ale przyjemny, czysty głos, fajnie się słucha.
@lucynastachowska7290 Жыл бұрын
Rany kojota! Odkryłam Pana jakieś pół roku temu 🙈... Pan, Panie profesorze głośno mówi o tym, co ja myslę, a czego nie potrafię ubrać w słowa i w dyskusjach obronić ... Bardzo dziękuję. Przywraca mi Pan wiarę, że nie jestem aż tak głupia i naiwna, jak czasami odnoszę wrażenie... Pana konferencje podsylam moim dzieciakom i znajomym licząc, że trafi to do nich , coś pokaże, czegoś nauczy... Oby! Powodzenia, wytrwałości... A nam wszystkim ...ucieleśnienia tego, o czym Pan mówi.
@zxdrtv20003 жыл бұрын
Naprawdę miło słuchać tak oczytanego i bogatego w doświadczenia człowieka
Aldona Pobojewska Tekst ciekawy i bliski mi poglądowo. Dobrze się go czyta między innymi dzięki obrazowej tytułowej metaforze. Wyrażone postulaty reguł sklejania są zbieżne z jedną z zasad dialogu: jeżeli kogoś obrażasz, nie licz, że będzie chciał z tobą konstruktywnie rozmawiać. Traktuj drugą stronę z szacunkiem, wyjdź naprzeciw itd. Widzę tu jednak pewne niebezpieczeństwo (ryzyko, które trzeba podejmować). Mianowicie druga strona nasze wysiłki może uznać za słabość i wykorzysta do "opanowania" nowych terytoriów. Ale i wtedy jest pociecha, że zachowalismy się w zgodzie ze sobą.
@JayJay-xi1xq3 жыл бұрын
Jestem pod wrażeniem Pana erudycji, inteligencji, biegłości w mowie i takim formułowaniu zdań, że nie brzmią jak "twierdza-bełkotu". Dlaczego osoby Pana pokroju nie mogą reprezentować nas na arenie międzynarodowej? Dlaczego słuchając rządowego gremium taplam się w depresji uświadamiając sobie kto tam pląsa? Gdyby takie osoby jak Pan wkroczyły na deski polityki może byłoby na kogo w końcu głosować.
@janrygier22706 ай бұрын
Myślę, że będąc już politykiem nie ma się czasu na studiowanie i głęboką refleksję. Niech więc Pan Profesor pozostanie profesorem i robi to co robi. Dobrze by było, gdyby politycy tego słuchali, rozumieli i stosowali. Oczywiście zgadzam się z Panem i też bym chciał by reprezentowali nas ludzie najwyższych lotów.
@kancelariagrzegorczyk71433 жыл бұрын
Święty człowiek.
@goniafrancuz3 жыл бұрын
Raczej mądry i rozsądny
@kancelariagrzegorczyk71433 жыл бұрын
@@goniafrancuz MATA: "A media PiSowskie chciałyby zająć się Matą-seniorem To święty człowiek A to co robię jest moim wyborem I sam za to kiedyś odpowiem."
@irenakaminska19013 жыл бұрын
Przede wszystkim mądry
@kancelariagrzegorczyk71433 жыл бұрын
@@irenakaminska1901 Mądrych jest wielu. Święty, jeden na milion.
@zuzannaromet3743 жыл бұрын
Czy coś fruwa nad KG (wg Einsteina)?
@charliecharlie71673 жыл бұрын
Dziękuje Panie Profesorze za ten elokwentny wykład.
@monikarolak42783 жыл бұрын
Ciekawe, uwielbiam różnorodność, otwartość i dyskusje a zostałam wychowana w rodzinie gdzie motorycznie słyszałam " nie wyróżniaj się" czy " szukaj zgody, przemilcz z odpuść"
@smoleto80413 жыл бұрын
Im więcej takich jak Pan tym lepiej dla narodu naszego
@graziagrazyna99473 жыл бұрын
@@User-rm9cw Twojego nie?
@mirekbar39413 жыл бұрын
Czuję i widzę. Dziękuję za „Co”. Poproszę o więcej na temat "Jak". Jak się da. Bo jak Pan mówi jest to "piekielnie trudne". Kupuję opis rzeczywistości - jeszcze chciałbym więcej na temat jak „budować”.
@adaedelman79353 жыл бұрын
Fenomenalny wykład. Dziękuję Panie Profesorze!
@mizur773 жыл бұрын
Fantastyczny wykład :)
@MrBekingston3 жыл бұрын
Dziękuje Panie Profesorze. Podaję link do eseju Karen Stenner w języku angielskim: www.hopenothate.org.uk/2020/11/01/authoritarianism/ dla zainteresowanych. Po wysłuchaniu przypomniała mi się książka Jonathana Haidta: "Prawy umysł. Dlaczego dobrych ludzi dzieli religia i polityka?", którą również polecam i może pomóc w nauczeniu się szukania wspólnych wartości.
@kasiarydzowska9223 жыл бұрын
Wielki Szacunek Panie Profesorze.Jak najwięcej takich filmów.Pozdrawiam Pana serdecznie.
@kropek553 жыл бұрын
Jak dobrze ze jest pana kanal i mozna tutaj posluchac wartosciowych informacji 👍🏻 dziekuje !!!!
@MrTragicomic3 жыл бұрын
Dziękujemy za wykład :)
@arturkowalski1493 жыл бұрын
Szanowny Panie Profesorze. Jest Pan Erudytą, ma Pan wspaniały dar interpretacji i klarowności przekazu. Oglądam wszystkie odcinki i poddaje refleksji to jak kruche i ulotne jest nasze położenie w obecnym systemie "quasi demokratycznym". Dzięki Panu zastanawiam się częściej nad tym, jak ważna jest wolność człowieka jako jednostki. Jak bardzo poróżniliśmy się jako społeczeństwo, w imię kreowanego przez władzę pseudo patriotyzmu, któremu niestety bliżej jest do wykluczania innych rodaków, bliźnich - szukania wrogów, niż do poczucia wspólnej jedności w ramach bycia częścią narodu, historii, kultury. Panie Profesorze, proszę nagrywać, proszę uświadamiać i nieść przekaz oświecenia w mrocznych czasach, które nastają. Pana Syn, wspaniały artysta, niesie swą misję w muzyce dla nowego pokolenia, w niekonwencjonalny lecz trafny i klarowny sposób. Potrzeba również głosu takiego jak Pan, by uświadamiać młodych ludzi i ich bliskich, tak by przyszłość mogła rozjaśnić zbliżający się mrok, światłem intelektu. Pozdrawiam serdecznie.
@siepaczurojonych3 жыл бұрын
Nie jestem prawnikiem, więc tym chętniej słucham wypowiedzi moralno-społecznych. Jestem inż. z Warszawy, w przyszłość patrzę niemalże futurystycznie a jednak określiłbym siebie właśnie jako piewca spokoju :-) Pozdrawiam, dobry materiał.
@mikoajmisztela78983 жыл бұрын
Niezwykle potrzebne i inspirujące. Dziękuję za to.
@1ecotherapy3 жыл бұрын
Kintsugi, jakie to mądre. Pięknie dziękuję za wykład. Czekam na kolejne. Sub i 👍
@agnieszkabednarska46343 жыл бұрын
Zgadzam się z każdym słowem. Przypomina mi się jednak to co było na początku przejęcia władzy przez PiS. Mówiono "nie reagujmy" na ataki PiSu, pokrzyczą i się znudzą. Niestety to wyzwoliło poczucie u strony atakującej, że ma doczynienia z miękiszonami na których można ujeżdżać do woli i która nie jest żadnym zagrożeniem dla wprowadzania autorytaryzmu. Myślę, że potrzebne jest wypośrodkowanie odpowiedzi i jej braku.
@pawelmalman67442 жыл бұрын
Świetny wykład. Masa celnych diagnoz i porad jak patrzeć na obecną władzę, która kroczy do powrotu prl, inaczej nie potrafię tego nazwać.
@grszwech87943 жыл бұрын
Pozdrawiam
@alternatywne_wiadomosci3 жыл бұрын
Bardzo wartościowy materiał, dziękuję!
@zibibodzio80353 жыл бұрын
DZIĘKUJE
@iiyaman693 жыл бұрын
Witam !! Szkocja pozdrawia ;)
@piotrgrabiec72892 жыл бұрын
Znakomity wykład, doskonale wyjaśniający złożoność tego co widzimy w polityce i życiu społecznym.
@koprolity3 жыл бұрын
Wtedy trzeba rzucić dwa miliardy, żeby ten proces przyspieszyć.
@ppkbtb3 жыл бұрын
Pięknie powiedziane z tą sztuką klejenia (filiżanek). Ale w tym konkretnym przypadku, mam do czynienia z wypieraniem istnienia pęknieć. Rysa jest, brakuje tu i tam, ale wersja oficjalna mówi o monolicie.W takich warunkach, klejenie złotem, by pokazać - brzmi abstrakcyjnie. Ma być gładko. Ma być perfekcyjnie. Wiadomo że się nie da.
@maciejP12343 жыл бұрын
Przepiękny odcinek!
@nowafalastudio3 жыл бұрын
Cudowne
@TheLestek6 ай бұрын
Dziekuje
@LUMINATANGO3 жыл бұрын
Zawsze przyjemność Panna posłuchać. Może to Pańska misja posklejać społeczeństwo?
@zbyszek32573 жыл бұрын
Panie Profesorze , jest Pan fenomenalny
@mikoajmalik3 жыл бұрын
Wspaniały wykład Panie Profesorze :)
@plzl85003 жыл бұрын
Chciałabym studiować tam gdzie wykłada ten pan, tylko szkoda ze nie chce studiować prawa :p
@theprogson3 жыл бұрын
klasa
@sylwiaw73293 жыл бұрын
Piękne
@elzbietaszlachta90293 жыл бұрын
Jestem fanką Pana retoryki, mam nadzieję że się nie zawiodę🙂pozdrawiam serdecznie.
@tomaszwalter92163 жыл бұрын
Świetny pomysł!
@bartoszdziadecki55402 жыл бұрын
Podobno ważniejsza jest ta sterta książek do przeczytania.
@zbigniewczerwinski25663 жыл бұрын
Świetny przekaz
@arek30783 жыл бұрын
Panie Profesorze, może 10 książek godnych polecenia? Pozdrawiam!
@lgks21303 жыл бұрын
Starszy Matczak jak zwykle z ogromnym rigczem
@Sandra-hy1fc3 жыл бұрын
Jestem tu nowa i zostaje jest to super interesujące pozdrowienia z Niemiec :)
@GSoundrec3 жыл бұрын
Mistrz
@supermusk3 жыл бұрын
Akcentuje pan niezwykle palący problem debaty publicznej. Potrzebujemy tutaj pana ;)
@karolguzek61653 жыл бұрын
moja ulubiona lektura ..Potega terazniejszosci " Eckharta Tolle i usmiechu na czwartek.
@patrykkowalski92423 жыл бұрын
Idealna długość filmu
@tomaszbarley17133 жыл бұрын
Słucham z zapartym tchem i tylko gdzieś w tyle głowy kołacze się myśl: Czy to już błąd konfirmacji mnie zwodzi, czy może jednak to Pan Profesor zawsze mądrze mówi...
@ggroch953 жыл бұрын
Gdzie można zadawać pytania na jakieś Q&A? Ja chciałbym wiedzieć czy Unijny Fundusz odbudowy można przegłosowywać zwykłą większością czy jednak 2/3? Jakie jest Pana zdanie?
@sylwuniap49513 жыл бұрын
Polecam kintsugi " Jak czerpać z zyciowych trudności" Tomas Navarro
@Hubertoom3 жыл бұрын
Ataki atakami ale jak ktoś był Bolkiem tzn. że był Bolkiem, a nie zasłanianie się, że atakujo....
@monikachilix3 жыл бұрын
Drobna korekta, ta japonska sztuka sklejania to "Kintsugi". Ciekawy wyklad, pozdrawiam.
@adam.34193 жыл бұрын
Tak, to wynoszenie tożsamości - bardzo trafne ujęcie problemu
@TheKubaHD3 жыл бұрын
Pańskie produkcje są wspaniałe
@adamlewandowski82763 жыл бұрын
Wystarczyłoby zamiast debat polityków, dać po serwisie informacyjnym tego typu program :)
@kasiaveritas64373 жыл бұрын
No właśnie! Oni coraz więcej piszą! 😉
@ppkbtb3 жыл бұрын
Co do atakowania elektoratu a nie polityka...stały dylemat co było pierwsze : jajo czy kura. Stoję po stronie tych którzy uważają ,że politycy mówia i robią to, co elektorat od nich chce. Gdyby podkarpacie było progresywne to i PAD byłby progresywny
@margo6642 жыл бұрын
Panie Profesorze, bardzo ciekawy wykład, zgadzam się w 100% eskalacja konfliktu donikąd nie prowadzi. Zastanawiam się tylko jak ma się to do okna Overtona, o którym, przyznam szczerze, usłyszałam dopiero niedawno i od tamtej pory zastanawiam się w jaki sposób należało by je wykorzystać właśnie na korzyść „piewców różnorodności”? Zastanawiam się czy to jest w ogóle możliwe aby przesunąć je z powrotem na środek, nie mówiąc już o zachwianiu równowagi w drugą stronę. W wykładzie wspomina Pan o wyroku dotyczącym aborcji i ja również chciałabym posłużyć się tym przykładem. Środowiska pro life twierdzą, że każda aborcja jest zła i powinna być całkowicie zakazana, przez co dotychczasowy „kompromis” aborcyjny stał się czymś co stoi po środku pomiędzy zakazem aborcji, a aborcją na żądanie. Tylko, że wybór, a nie zakaz to nie jest przeciwny biegun zakazu aborcji, to jest dokładnie spotkanie się po środku! Uświadomiłam to sobie dopiero wtedy, kiedy zrozumiałam, że w opozycji do zakazu aborcji stoi NAKAZ aborcji tzn. stwierdzono u Twojego dziecka wady? NIE MASZ PRAWA go urodzić, musisz usunąć. Jak abstrakcyjnie to nie brzmi. Od razu pomyślałam, no to tak, nikt przy zdrowych zmysłach nie nakazał by matce u której płodu stwierdzono zespół downa odgórnie usunąć ciąży, bo to nieludzkie jeśli ona chce to dziecko urodzić i wychować. Kim jestem aby mówić jej, że nie ma prawa, to jest jej decyzja i jej życie. Nikomu takie pomysły nawet nie przychodzą do głowy. A potem się okazuje, że jeśli spojrzeć na to z drugiej strony, to jest to tak samo okrutne i moim zdaniem niczym się nie różni od NAKAZU urodzenia martwego / zdeformowanego dziecka. A to się dzieje, dokładnie do tego dążą najbardziej konserwatywne środowiska, coś co dla mnie wydaje się nie do pomyślenia. Czyli zgodnie z tą ideą, żeby przesunąć okno w swoją stronę i wypośrodkować je na wyborze - pro choice - chcesz aborcję? zrób ją, nie chcesz? nie rób, powinniśmy zacząć krzyczeć, że wszystkie chore płody powinno się usuwać - z braku lepszego pomysłu nazwę to „pro death” (bo to de facto stoi w kontrze do pro life, a pro choice to dokładnie środek i kompromis) ale nikt przy zdrowych zmysłach tego nie zrobi, co więcej, zgodnie z tym o czym Pan tutaj mówi, nie powinien. To w ogóle nie jest dyskutowane, nikt w nie bierze tego pod uwagę i może przez to wiele osób nawet nie jest tego świadomych? Może dopiero po zestawieniu NAKAZU aborcji z ZAKAZEM co poniektórzy mają szansę dojrzeć skrajność obu rozwiązań i przychylniej spojrzeć na środek? Ale jak to w takim razie zrobić? W związku z tym zastanawiam się jak w tej sytuacji wyrównać szanse skoro przewagę mają tutaj „unikacze jednorodności”. Czy w takim razie nie jest tak, że „piewcy” są skazani na porażkę bo szanse nie są równe? Bardzo jestem ciekawa jak Pan Profesor się zapatruje na tę kwestię?
@kifil243 жыл бұрын
Taaak... To piękna planeta..., tylko zdjąć z niej ludzi... Pozdrawiam 😉
@maciejbak3 жыл бұрын
Zaciekawił mnie Pana kanał, dziękuję za aktywność w dziedzinie przekazywania wiedzy. Potrzebujemy tego jako społeczeństwo. Chciałbym wtrącić drobną uwagę dot. wymowy tej japońskiej sztuki o której Pan mówił, żeby nikt nie przyswoił błędnej nazwy. Nie kintsuni, a kintsugi ;) Pozdrawiam !
@salwadorzdalisalwadorzdali60403 жыл бұрын
Czy jesteśmy podzieleni na 2 obozy? Można powiedzieć że tak jest według hasła "Politycy dzielą ludzi antagonizując jednych przeciw drugim, by łatwiej nimi rządzić". To prawda dzielimy się często i jest to naturalne ale.... Właśnie ale ale należy mimo podziału szukać tego co łączy. Wszyscy jesteśmy ludźmi, wszyscy pragniemy szacunku, wszyscy chcemy żyć. Niestety coraz częściej ten kto należy do innego punktu widzenia staje się nie partnerem do dyskusji zgodnej z szacunkiem do oponęta ale wrogiem śmiertelnym. W naszym świecie coraz częściej ci którzy uwarzają się za oświeconych inteligentów szukają autortaryzmów zwanych miękkimi. Ale owa miękkość jednak pod delikatną skorupką ma twardość diamentu. Jestem Polakiem i Europejczykiem, chrześcijaninem o prawicowym zapatrywaniu ale otwartym umyśle, znam też ludzi o zapatrywaniach liberalnych lub lewicowych którzy od osłoną swoich ideji są zamknięci na jakąkolwiek inność inny punkt widzenia, myślenia. Więc nie poglądy nas dzielą ale raczej otwarość lub jej brak. Co do książek wartch czytania polecam 2 a raczej jedną i jedną serję. Autora pierwszej nie pamiętam 😢 jej tytuł to "Planeta zła". Serja to "Diuna" Franka Herbertai jej rozwinięcia napisane przez syna Herberta. Przeczytajcie bo mimo że to fantastyka to jednak bardzo do dnia dzisiejszego przylegająca.
@arna24843 жыл бұрын
❤️❤️
@kanapkajaca17663 жыл бұрын
Koncept, o którym pan mówi na początku to antykruchość. en.wikipedia.org/wiki/Antifragile
@kubaj983 жыл бұрын
Chętnie bym obejrzał film profesora o filozofii prawa w myśli libertariańśkiej - Murray'a N. Rothbarda, Hansa-Hermanna Hoppego czy Roberta Nozicka. Pozdrawiam
@DOROTAGABRIELAKRZYZANOWSKAHDEB3 жыл бұрын
Cóż, pogarda za pogardę. Myślę że to uczciwe reguły. 🤔😊