zdecydownie jeden z lepszych kanalow na polskim yt
@ekimp89804 жыл бұрын
Piotr Jaśko najlepszy to kiki85uuu lub globalista ponieważ opowiadają o obecnej sytuacji
@m4rcin8474 жыл бұрын
@@ekimp8980 nie
@youngspirit87763 жыл бұрын
@@ekimp8980 nie
@jurnyjarzabek4 жыл бұрын
#astrosuchar Co mówił wszechświat przed wielkim wybuchem kiedy ktoś go zapraszał na kawę? - Nie mam czasu 😂⏰
@noodlesriver85814 жыл бұрын
Kącik Heretyka rozjebal. Brakowalo tylko po kazdym zdaniu "STOP" :D
@CiociaHrynia4 жыл бұрын
Jakieś dziecko chce zabłysnąć a łysol to wrzuca...wszystkie te kąciki heretyka są na siłę robione. Mnie one wręcz odpychają od oglądania ...
@krzysztofblack7864 жыл бұрын
Jak Ty mi czytasz w myslach... Dzisiaj zastanawialem sie nad tym jak to jest z promieniowaniem kosmicznym. Dzieki!
@kobretti0074 жыл бұрын
Oglądam Cię od początku kanału. I za każdym razem Twój zasób wiedzy coraz bardziej mnie zaskakuje. Zajebisty kanał!! Szacun !
@zOObacz4 жыл бұрын
Astrofazo, dzięki za wszystkie odcinki na jutubie z którymi mogłem spędzać czas przez kilka ostaniach lat, żywię wielką nadzieję, że kontent będzie kontynuowany dla następnych maniaków z powodzeniem przez następną dekadę conajmniej. Peace i dozo. Gumi
@robo77644 жыл бұрын
Czy bąki na ISS śmierdzą tak samo?
@kubin2264 жыл бұрын
5:58 jeśli by był to egzoszkielet jaki teraz testują czytaj w uproszczeniu rurki na zawiasach to zamiast nanomateriałów starczyły by hamulce (działające podobnie jak te w rowerze) na zawiasach które zamiast dociskać się do końca uniemożliwiać ruch zaciskały by się lekko by stawiać opór na zawiasach. (mówię ogólnie o obecnie testowanych egzoszkieletach a nie takich przystosowanych do kosmosu)
@mymindmakesnoises4 жыл бұрын
SciFun mówił o asyście grawitacyjnej Jowisza, jeśli chodzi o "wyciąganie" Ziemi na zewnątrz.
@lukaszgo57354 жыл бұрын
Chodziło o asystę grawitacyjną asteroidy przyciągniętej na orbitę okołoziemską która miała delikatnie wydłużać orbitę Ziemi.
@mymindmakesnoises4 жыл бұрын
@@lukaszgo5735 z pomocą Jowisza. Asteroida miałaby latać między Ziemią, a Jowiszem i w ten sposób "pociągać" Ziemię ze sobą z każdym okrążeniem.
@ZielonoM14 жыл бұрын
@@mymindmakesnoises wykorzystywać grawitacje jowisza do przyspieszenia i tracić tą energie przy przelocie obok ziemi i wydłużając jej orbite
@anita22934 жыл бұрын
istnieje też pomysł na ,,shkadow thruster" mający służyć do przesuwania gwiazd i planet przy użyciu energii Słońca
@slawomirmichalek34174 жыл бұрын
A kto "bierze na powarznie" takiego" "bezstronnego" "SCIFUNA" - lepsziejszego achtora na "teytubie" ja nie "widziau(uuuu)"
@V-A-X-0-S4 жыл бұрын
12:43 W temacie oddalania Ziemi od Słońca. Przypomniał mi się film "Wędrująca Ziemia". Film średni ale motyw ucieczki Ziemi z Układu Słonecznego całkiem ciekawy :)
@TheHohland4 жыл бұрын
Pytanie. Uwaga uproszczenie. Przyjmując wszystko co wiemy na temat czarnych dziur, czyli grawitacja którą wytwarza masa czarnej dziury zakrzywia czas i przestrzeń możliwe jest, że w czarnej dziurze czas zamienia się miejscem z przestrzenią? Czyli w obecnym wszechświecie możemy przemieszczać się w dowolnym kierunku przestrzeni lecz nie możemy w czasie, bo czas biegnie cały czas w jednym kierunku to w czarnej dziurze będziemy mogli przemieszczać się w dowolnym kierunku w czasie lecz nie będziemy mogli się poruszać w przestrzeni, bo grawitacja będzie "biec" w jednym kierunku do centrum czarnej dziury? Przyjmując oczywiście, że przeżyjemy i będziemy mogli odbierać bodźce tak jak teraz.
@damianbrewczuk24464 жыл бұрын
Nagrasz na 400k subów godzinnego astrofona?
@parampampoli73614 жыл бұрын
Wiatr słoneczny? co to i jak z nim/ Od gwiazdy do gwiazdy. Można podróżować czy nie? ile energii itp
@karolwojtyla30474 жыл бұрын
Kanapka masłem do góry spadnie w Australii. xD
@hugonix034 жыл бұрын
A propos egzoszkieletu i wspomnianych nanomateriałów, polecam sprawdzić coś takiego jak elektrostrykcja, zjawisko jest dość dobrze poznane, jeżeli była by taka potrzeba to pewnie i na większą skalę mogło by być zastosowane ;) Pozdrawiam!
@cenzi144 жыл бұрын
Pytanie: Jakie masz zdanie na temat wzorów Fraktalnych w temacie kosmicznym? Jestem ciekaw co o tym myślisz i czy teoria Fraktali sięga aż tak daleko w kosmos ? bardzo mnie to ciekawi, moim zdaniem jedno z 2 ma dużo wspólnego lecz chciał bym usłyszeć co masz do powiedzenia w tym temacie i czy w ogóle masz ! A teraz Astrosuchar: - Jak nazywa się portal dla ludzi badających kosmos? - NASA-Klasa :) Pozdrawiam
@adsl2094 жыл бұрын
Co do oddalenia ziemi od słońca. Czytałem o badaniach nad transferem orbity ziemi na wyższą za pomocą "asysty grawitacyjnej planetoid". W 2 słowach chodzi i nadanie planetoida takich trajektorii (orbit), zeby przy kazdym przelocie planetoida pociągnęła ziemie delikatnie oddalajac ja od słońca. Proces zapewne długotrwały ale w koncu mamy kilka mld lat :).
@damianfox15314 жыл бұрын
To jest bardzo dobre pytanie , a dlaczego? Bo nie znamy odpowiedzi :D
@jakubg14 жыл бұрын
(2:34) Czy wybuch supernowej może wywołać zorzę polarną? Na przykład gdzieś w okolicach równika albo u nas, w Polsce?
@vezyr76254 жыл бұрын
W jednym odcinku tłumaczyłeś w jaki sposób rozszerza się wszechświat, podałeś przykład ciasta z rodzynkami, jednak galaktyki czy same planety jako te rodzynki są częścią wszechświata to dlaczego wszystko wokół nich się rozszerza a one same nie do końca. Czy sama materia nie powinna się rozszerzać równo z całym wszechświatem? Odległości między atomami nie powninny rosnąć? Czy ja czegoś tu nie rozumiem?
@SamBedeRobił4 жыл бұрын
Witam. Mam pytanie dotyczące obserwacji ciał niebieskich i bezpieczeństwa naszej cywilizacji. Jak dokładne są obserwacje kosmosu w najbliższej okolicy Ziemi? Chodzi o nadlatujące obiektu z poza znanego nam układu słonecznego. Niedawno zaskoczyła nas Oumuamua teraz Kometa c/2020 f3 Neowise. Co gdyby trajektoria którejś z nich kolidowała z Ziemią? Może za kilka dni, miesięcy sie okaże że nadaltuje coś podobnego co udeży w naszą rodzimą planetę... oby nie:-)
@ImieNazwiskoOK4 жыл бұрын
3:58 Strój sprężynowy mówisz? Skojarzyło mi się bardzo z FNAFem i że Springtrapem (gościem który wszedł w stary i uszkodzony kostium sprężynowy i jego skóra została podjęta przez sprężyny i jeszcze został zmiażdżony przez endoszkielet (bo ten strój miał w sobię także robota przez co mógł służyć jako animatronik i po naciągnięciu sprężyn jako strój))
@aleksandertopolski8954 жыл бұрын
Pytanie związane z jedną z odpowiedzi dotyczących hipotetycznego wydłużania słońca. Czy zbombardowanie gwiazdy tlenem nie odchidziłoby jej? O ile dobrze pamiętam z chemii wodór spala się w tlenie, więc odpowiednio duży ładunek O2 powinien pozbyć się części wodoru.
@wojtekgabrys98124 жыл бұрын
Bardzo fajny kanal
@rafalcichon41154 жыл бұрын
jak wygląda kwestia higieny w stanie nieważkości, np. na ISS? jak sie umyć bez bierzącej wody albo jak sie wysikać gdy mocz nie opada na podłoge? mógłbyś wyjaśnić jak ta pozornie przyziemna kwestia wygląda daleko od ziemi?
@jjaypopus5934 жыл бұрын
Mam super szalone pytanie. Czy gdybyśmy zbudowali dookoła ziemi i księżyca szyny po których swobodnie mogły by się poruszać wózki które zostały by połączone elastycznymi linami to można by podróżować na ksieżyc tyrolka zasilana silnikiem lub po prostu się po niej wspiąć ???
@Mortelinho124 жыл бұрын
Jak daleko i jak długo astronauta musiałby znajdować się od ziemi żeby odczuć efekt "podróży w czasie" ?
@GenderWoman6664 жыл бұрын
Możesz nie ruszać się z Ziemi, tylko zastosować odpowiednie specyfiki - paląc lub pijąc.
@donniasty4 жыл бұрын
Już taki eksperyment miał miejsce. 2 bliźniaków - jeden był na ISS, a drugi na ziemi. Ten z "kosmosu" ma teraz inny wiek. Są to milisekundy, ale różnica powstała. Więc można powiedzieć, że odbył podróż w czasie.
@olasek79724 жыл бұрын
Ventur jak daleko nie ma żadnego znaczenia no i nie wiadomo co to jest to „odczucie”.
@ImieNazwiskoOK4 жыл бұрын
Chodzi nie o odległość bale o prędkość poruszania się. Dlatego gdybyś złamał prawa fizyki i zrobił podróż np do Marsa z Ziemi nie minęła by dla ciebie nawet sekunda.
@ImieNazwiskoOK4 жыл бұрын
Albo nawet na drugi koniec drogi mlecznej
@Herman_Wagner4 жыл бұрын
Czy jesteśmy w stanie stworzyć takie pole, które chroniło by statek przed uderzeniami, różnych kosmicznych "śmieci" jak w filmie, pt. "Pasażerowie" ?
@czlowiek_karton4 жыл бұрын
W kturymś odcinku była mowa o takiej tarczy
@ImieNazwiskoOK4 жыл бұрын
@karton exe Tak było coś ale to było tak że powietrze nie ucieknie a ty możesz wyjść bez śluzy, więc chyba nie za bardzo
@ImieNazwiskoOK4 жыл бұрын
Łatwiej chyba już by było dać automatyczne rakiety lub lasery albo jakieś działa
@olasek79724 жыл бұрын
HVAR fantastyka naukowa
@oskariusz11154 жыл бұрын
Witam, mam pytanie. Czy gwiazda taka jak brązowy karzeł jest w stanie mieć coś takiego jak ekosfera, Jak dobrze wiemy jest to w połowie gazowy olbrzym i w połowie gwiazda. No a moje drugie pytanie to Czy z racji że jest tam trochę niższa temperatura Czy jest możliwe wlecieć tam specjalnie skonstruowaną sondą kosmiczną odporną na wysokie temperatury i zobaczyć jak wygląda to w środku.
@oskarsikorski76424 жыл бұрын
Siemanko mam pytanko. Skąd ten ruch obrotowy? Co właściwie sprawia że planety bez przerwy się obracają wokół siebie i co mogłoby sprawić zeby się zatrzymały. Pozdrawiam :)
@janzwiazek35324 жыл бұрын
Opowiedz coś o mezonach i broni mezonowej. Podczas Zimnej Wojny trwały nad taką prace - czy dzisiaj po paru dekadach jesteśmy w stanie stworzyć broń potężniejszą od bomby termojądrowej?. Pozdrawiam!
@arek54344 жыл бұрын
Mikrofale wprowadzają w ruch cząsteczki wody, a czy na obecną chwilę jesteśmy w stanie zrobić urządzenie które na podobnej zasadzie mogło by wprawiać w ruch atomy wodoru w cząsteczkach wody, żeby przerwać wiązanie atomowe i rozdzielić cząsteczkę na atomy i czy w ogóle takie urządzenie miało by szansę zadziałać?
@sukhoishitpost16994 жыл бұрын
Czy czarne dziury mogą pochłaniać obiekty większe od nich. A jeśli tak to jak wyglądałoby pochłonięcie przez małą kilkucentymetrową czarną dziurę gwiazdy np. UY Scuti
@krzysiu1034 жыл бұрын
Po ostatnim odcinku mam rozkmine. Jeśli przyszłoby dwóch takich co ukradli słońce to "naocznie" zauważylibyśmy zniknięcie po ok 8min. A co z grawitacją? Nasza planeta wystrzeliłaby w obecnej orbity dokładnie w tym samym czasie gdy nastanie ciemność? Obecna technologia pozwala na określenie poziomu ilości poziomu światła różnymi urządzeniami np, smartfonem. W przyszłości może być tak samo z detekcją fal grawitacyjnych? Pozdrawiam.
@awosky9194 жыл бұрын
Zawsze gdy mówisz o czarnych dziurach i erze kiedy będą one panować, uświadamiam sobie jak małymi i nic nie znaczącycymi cząstkami jesteśmy.
@uszak844 жыл бұрын
Czy są jakieś plany i czy w ogóle byłby sens prowadzenia wykopalisk i badań archeologicznych na Marsie? Czy może będzie to rozważone dopiero po natrafieniu np. podczas badań geologicznych na coś, co by wskazywało że jest tam czego szukać pod kątem archeologii? Ktoś w ogóle się zastanawiał jak by takie wykopaliska miały wyglądać?
@loleke71554 жыл бұрын
jaki jest najdalej oddalony objekt dostrzezony przez czlowieka we wrzechświecie ?
@Tasak244 жыл бұрын
Z pozoru proste pytanie - które, jakie gwiazdy widzimy gołym okiem każdej nocy na niebie? Jakiego rzędu są to odległości? Czy widzimy okiem tylko gwiazdy z naszej galaktyki? Czy jeśli dookoła nas jest mniej światła np w górach to jak daleko patrzą nasze oczy ;)? pozdrawiam
@ImieNazwiskoOK4 жыл бұрын
Jak nie ma światła to źrenice się otwierają i odbierasz więcej światła
@Vdr19844 жыл бұрын
Dziś przyszło mi to pytanie do głowy. Czy da się jakoś określić wiek promienia świetlnego, czyli fotonu? Jak stwierdza się, że dany foton został dopiero wyemitowany, a jakiś inny ma już miliardy lat?
@olasek79724 жыл бұрын
Vdr1984 nie da się
@emes2744 жыл бұрын
Będzie coś na temat kręgów w zbożu w Nadarzycach ?
@PALKO-PL4 жыл бұрын
Witam mam takie pytanie, czy jest możliwe stworzenie instalacji pierścienia niczym z uniwersum „Halo” mam nadzieje ze wiesz o czym mówię, pozdrawiam 😉
@barsztik4 жыл бұрын
A może czasoprzestrzeń jest "zawinięta", taka jakby sfera od środka? Tzn wszechświat rozszerza się co raz szybciej, ale kiedy minie umowną połowę nieskończonej ale "zawiniętej" czasoprzestrzeni, to te wszystkie rozsiane gwiazdy, obłoki, czarne dziury, etc... zaczną się do siebie zbliżać aż w końcu spotkają się w jednym punkcie i wszystko wróci do punktu wyjścia? "All of this has happened before, and it will happen again..."
@tererere38774 жыл бұрын
Hejka! Mam pytanie. Czy czarna dziura poruszająca się z ogromną prędkością wpływałaby grawitacyjnie mocniej na swoje otoczenie niż taka która się nie porusza? Mówię tu o znaczącej prędkości, powiedzmy 30% prędkości światła. Na dobra sprawę nie musi to być czarna dziura tylko jakiś inny obiekt o ogromnej masie.
@oneballmax4 жыл бұрын
czy dało by się z pomocą właśnie zabrania odpowiedniej ilości masy słońca zmienić je w czerwonego karła?
@kuba78willk4 жыл бұрын
czy promieniowanie kosmiczne to taki sam rodzaj promieniowania co w reaktorach jądrowych i czy taki na przykład Licznik Geigera go wykryje ?
@pieczar96214 жыл бұрын
*pytanie do astrofonu* Czym jest i jak powstaje mózg blotzmanna? Zobaczyłem to w artykule "Timeline of the far future"
@Oxizy4 жыл бұрын
Pytanko: Skoro Galaktyka Andromedy jest oddalona od nas 2 537 000 lat świetlnych widzimy ją jak wyglądała kiedyś to jasne ale jaki był by jej wygląd realny uwzględniając że światło docierające z drugiego końca galaktyki musi przebyć 220 000 lat świetlnych więcej niż ze strony zwróconej do nas. Czy były robione jakieś symulacje ?
4 жыл бұрын
Tak mnie wzięło na przemyślenia odnośnie rozbłysków słonecznych i związanych z tym burz magnetycznych które mogą uszkodzić naszą infrastrukturę, elektronikę, itp. Z zasłyszanych informacji wynika, że jest jakiś system ostrzegania przed takimi zjawiskami, ale jak on działa? Skoro wyrzucona energia z takiego rozbłysku podróżuje w naszą stronę z prędkością światła to jak niby możemy wysłać sygnał ostrzegawczy - skoro ten sygnał satelita wysyła również z prędkością światła? Czy może te ostrzeżenia, to tylko coś na wzór przewidywania "słonecznej prognozy pogody" i ostrzegania o możliwości pojawienia się dużego rozbłysku a nie jego faktycznego wystąpienia?
@olasek79724 жыл бұрын
Grzegorz Chmurzyński w ostatnim zdaniu sam sobie odpowiedziałeś ....
@furionfive15904 жыл бұрын
Cześć, nasuwa mi się jedno pytanie. Mianowicie czy skoro jesteśmy w stanie wytworzyć sztucznie pole elektomagnetyczne to czy nie dało by się stworzyć statku(czysto teoretycznie) który wytważał by takie pole wokół kadłuba i tym samym chroniłby kosmonautów na statku przed promieniowaniiem kosmicznym tak jak ziemia chroni nas na hmm... ziemi?
@Piorun14 жыл бұрын
Mam pytanie czy jak układ słoneczny wędruje z dyskiem galaktyki A porusza się w górę i w dół czy jak wzniesiemy znaczy nasz układ słoneczny do najbardziej do te go ruchu w górę to czy na nocnym niebie zobaczymy obraz całej drogi mlecznej. Całą naszą galaktyke. Co pan na to bo chyba to możliwe ?
@emiliakudarewko84684 жыл бұрын
Ostatnio przypominałam sobie ulubione filmy dzieciństwa. W "Amelii" z 2001 r. Pod koniec pada takie zdanie, że połączeń nerwowych w mózgu jednego człowieka jest więcej niż atomów we wszechświecie. Keiedy dziś zestawiam to sobie z moją obecną wiedzą wydaje mi się to absolutnie absurdalne i niemożliwe. Jaka to jest proporcja? Ile jest atomów we wszechświecie w porównaniu z połączeniami nerwowymi w mózgu człowieka? PS. Byłoby super gdybyś odpowiedział w odcinku;)
@lesnyczowiek88414 жыл бұрын
Czy gdyby istniał silnik magnetyczny o odwróconej polaryzacji magnetycznej to statek z takim silnikiem mógłby uciec z czarnej dziury? Chodzi o to, że taki statek za pomocą grawitacji osobliwości odleciał by w przeciwną stronę do osobliwości
@PawelJimmi4 жыл бұрын
Wydaje mi się że egzoszkielet obecnie byłby problematyczny ze względu na wielkość - zwiększałoby to objętość astronauty. A magnesy bardzo źle symulowałyby przyciąganie ziemskie i odrywanie stóp od metalu - strasznie by to też stukało i mogło niszczyć urządzenia, które by przypadkowo się do nich zbliżyły (od impetu uderzenia)
@Sebastian_rts4 жыл бұрын
Jaką największą energie miały zaobserwowane cząstki promieniowania kosmicznego? Jakę mają max energie mają te z znanych nam źródeł? Im bliżej prędkości światła dla cząstki posiadającej masę tym energia większa, jest jakaś górna granica w znanych nam procesach? Boimy się komet, może nasz zabić proton albo jądro helu?
@hansolo89194 жыл бұрын
Pozdrawiam.
@michak92934 жыл бұрын
pytanie do astrofona czy obiek skalny o średnicy 37,5 m mugłby się rozpędzić do odpowiedniej prędkości by wlecieć w atmozferę ziemi i z niej wylecieć?
@dominikkowal46544 жыл бұрын
Mam pytanie jak by się zachowała elektronika w próżni czy gdyby mieć np komputery laptopy w próżni i po jakimś czasie przebywania w próżni działały by ? nie tylko komputery ale i różnego rodzaju elektronika ?
@parampampoli73614 жыл бұрын
Podróże międzygwizdne. Jak? Skoncentrowana energia czy po drodze?
@B16054 жыл бұрын
Mam pytanie. Jeżeli czarne dziury wypromieniowują energię poprzez promieniowanie Hawkinga, to czy gdy w odległej przyszłości jeśli taka czarna dziura nie będzie już miała w swojej okolicy więcej materii do pochłonięcia, to jej masa zacznie maleć a tym samym możliwe jest aby jej masa malała i malała, aż będzie za mała żeby podtrzymać osobliwości i czarna dziura przestanie być czarną dziurą? Jeśli tak, to czym się stanie?
@PawelJimmi4 жыл бұрын
8:10 Kto w ogóle i jak wpadł na to, że istnieje temperatura jeszcze mniejsza niż ta występująca w przestrzeni kosmicznej?
@PawelJimmi4 жыл бұрын
Od razu dopowiem, że odpowiedź z Wiki nie jest wystarczająca, chodzi o rozwinięcie tej funkcji, która uzależnia temperaturę od energii kinetycznej. :-)
@MaximusTDM4 жыл бұрын
10:30 Śmierć cieplna wszechświata; śmierć cieplna wszechświata; śmierć cieplna wszechświata - Mahaplaraja.
@qeieq90204 жыл бұрын
Gdyby Czarna dziura zdolna pochłonąć ziemie pojawiłaby się blisko niej to czy dozyjemy spokojnej starości majac na uwadze to ze im blizej czarnej dziury tym czas plynie szybciej im dalej tym wolniej oraz to ze czara dziura zagina czasoprzestrzen? według tych 2 teorii to co z daleka zajeło by chwile to z punktu widzenia ziemi potrzeba by xxxxx czasu (oczywiście nie liczac promieniowania :D)
@pan0P4 жыл бұрын
polecam film wędrująca ziemia :)
@dymirybezrukov69714 жыл бұрын
ale nie skomętowałes tego kącika cheretyka co pisze na burcie stacji ???
@НикитаАндреевич-ж4в4 жыл бұрын
Jak myślisz, czy wszechświat jest nieskończony albo nie? Jest po prostu pomysł, że jeśli jest nieskończony, to przez długi czas światło z nieskończonej liczby gwiazd dotrze do nas wcześniej czy później, a wtedy niebo powinno być usiane gwiazdami tak, aby nie można było zobaczyć wolnej przestrzeni na niebie, a tak nie jest. Więc wszechświat jest nieskończony czy nie?
@olasek79724 жыл бұрын
Никита Андреевич nikt nie wie czy jest skończony czy nie, światło do nas nigdy nie dotrze z olbrzymiej większości wszechświata ze względu na rozszerzająca się przestrzeń ...obecnie można tylko szacować minimalny rozmiar wszechświata.
@SiddProd4 жыл бұрын
Dalo by rade zbudowac jakas komercyjna mini sonde kosmiczna wysylajaca zdjecia, jezeli tak to jakie wymagania trzeba bylo by spelnic lub jak wzniesc ja ponad atmosfere?
@olasek79724 жыл бұрын
Borek YT na początku trzeba mieć bardzo dużo kasy a o szczegóły martwić się później ...
@parampampoli73614 жыл бұрын
Jak bardzo płaska jest Ziemia? Bliżej jej do 13 w skali Beuforta, czy raczej do 3,14 w skali Richtera. Jeśli odpowiedź byłaby niejednoznaczna to , czy trabka???
@norbi78424 жыл бұрын
A ja mam pomysł jak oddalić Ziemię od Słońca. Uszyjemy taki ogromny spadochron, coś w stylu skrzydła jakich używają windsurferzy i zaczepimy go o te wystające słupki na biegunach, jak w globusie. A Słoneczko będzie dmuchało w ten spadochron czy też żagiel. IZI. Pozdrawiam.
@ImieNazwiskoOK4 жыл бұрын
Problem w tym że to by musiały być na biegunach takie ala 2 super mocne windy kosmiczne które by musiały to wszystko wytrzymać
@sound74174 жыл бұрын
Cześć może cos co jest na widok oka gorący temat Kometa Neowise :) pozdrawiam
@Kacper-zm9hu4 жыл бұрын
zrób odcinek o neuralink
@ImieNazwiskoOK4 жыл бұрын
Elon teraz: Niech Crew Dragon będzie wyjątkowy i będzie sterowany dotykiem X Æ A-XII w przyszłości: Nowa rakieta będzie sterowana umysłem
@SolariusScorch4 жыл бұрын
@@ImieNazwiskoOK In Soviet Russia, the internet browses you!
@somwelll4 жыл бұрын
Pan Krzysiu :)
@karillx4 жыл бұрын
Hej mam pytanie, był taki film i nazywał się chyba ,, W strone słońca" i tam astronauta wyszedł, aby naprawic żagle i spłonął od promieni słonecznych. W realu też by tak było? Czy jeśli astronauta wyjdzie w przestrzeń kosmiczną i trafi na promień słoneczny, to od razu się spali?
@Xoxo-hq5su4 жыл бұрын
Super
@mk119811984 жыл бұрын
Ciekawi mnie co gdyby odciąć połowę ziemi. Jądro rozlało by się jak z rozbitego jajka? Zmieniła by ta połówka kształt w kulisty?
@aidenkrone6354 жыл бұрын
Jakie urodziło by się dziecko, gdyby od początku ciąży było w kosmosie? Gdyby ziemia stała się niezdatna do życia to ludzkość była by w stanie się rozmnażać w kosmosie, jeżeli by tak było to czy "pokolenie kosmosu" było by wstanie żyć na planecie zdatnej do życia?
@ImieNazwiskoOK4 жыл бұрын
Prawdopodobnie oprócz tego że było by słabe w najlepszym przypadku to mogło by nie żyć gdyż w rozwoju wąż a jest grawitacja.
@Gienio8TV4 жыл бұрын
cześć, czy mógłbyś zrobić odcinek, bądź chociaż na swojej stronie dać informację kim jesteś, jakie szkoły skończyłeś, jakie masz kwalifikacje(jeśli informację na twój temat są gdzieś dostępne poproszę o link)
@user-nn6yk2eq6i4 жыл бұрын
Mam takie pytanie: czy jest możliwość że gwiazda po wybuchu supernowej odrodzi się?
@miodzio04164 жыл бұрын
Mam pytanie: czy światło ma jakąś minimalną masę ? Bo grawitacja żeby przyciągała musi być "odwzajemniona" (żeby Ziemia przyciągała jakiś obiekt ten obiekt też musi przyciągać Ziemię innymi słowy żeby grawitacja występowała oba ciała muszą posiadać masę) a jeżeli wiemy że światło (fotony) nie posiadają masy to jak nie wydostają się z czarnej dziury, przecież czarna dziura właśnie przez grawitację nie wypuszcza światła z jego wnętrza, lub ich tor lotu jest zakrzywiany przez masywne obiekty np. czarne dziury lub choćby Słońce ? Przecież żeby takie zachowania zachodziły ta grawitacja musi być "odwzajemniona" przez fotony (światło musi mieć masę). Mam nadzieję że wybierzesz moje pytanie i pozdrawiam serdecznie :)
@miodzio04164 жыл бұрын
Z tym "światło musi mieć masę" to chodziło mi że żeby tą grawitację czarnej dziury czy innego ciała "odwzajemnić" to musi mieć też masę 😅 mam nadzieję że nic nie pomieszałem :)
@olasek79724 жыл бұрын
Miodzio 04 było o tym tu sto razy, światło nie ma masy ale jest podatne na grawitację przez zakrzywienie przestrzeni
@miodzio04164 жыл бұрын
Dziękuję za odpowiedź :)
@j90gamepl944 жыл бұрын
Witaj mam pytanie czy jest wiele obiektów których prędkość jest bardzo duża i są widziane z ziemi gołym okiem
@kacperklimczak62784 жыл бұрын
Co się stanie z drugą gwiazdą jeśli w układzie podwójnym jedna gwiazda zakończy swój żywot. Czy nadal pozostanie na swoim miejscu czy może też zakończy żywot.
@bakusiowate7634 жыл бұрын
10:05 Jaki kraj taki Eminem
@radekmis4 жыл бұрын
a jak kanapka jest posmarowana nożem to też to działa??? :D
@piotrkosierkiewicz33634 жыл бұрын
Cześć. Chodzi mi po głowie jedno zagadnienie. Czy jest możliwe przesłanie informacji z prędkością większą niż prędkość światła wykorzystując swoisty efekt domina. Gdyby w jakimś przewodniku lub innym ośrodku upakować cząstki, np. Elektrony, gęsto jeden za drugim, to impuls pobudzający owe cząstki na jednym końcu niemal natychmiast powinien pojawić się na końcu. Nie powinno to łamać Einsteinowskich teorii ponieważ same cząstki poruszałby się dużo wolniej niż światło. Pozdrawiam.
@miodzio04164 жыл бұрын
Ciekawe pytanie ale wydaje mi się że prędkość z jaką wysłana by była ta informacja miała by podobną prędkość co dźwięk, bo w końcu w ciałach stałych cząsteczki też są ciasno ułożone, ale nie wiem, nie znam się dokładnie na tym 😆
@olasek79724 жыл бұрын
Piotr Kosierkiewicz inni tez tak mędrkowali, nie da się. Gdyby się dało to jednak złamałoby to teorię Einsteina. Zreszta dokładnie tak wyglada podróż prądu przez druty, same elektrony są bardzo wolne ale impuls na drugim końcu pojawia się z prędkością około 80-90% prędkości światła
@piotrkosierkiewicz33634 жыл бұрын
@@olasek7972 nie do końca masz rację, ponieważ elektrony w przewodnikach poruszają się pomiędzy atomami. Jest tam mnóstwo pustego miejsca, mimo tego, że w skali makro wydaje nam się, że to lity materiał. Sam atom to w większości pustka, gdyby jądro atomowe miało średnicę 2 cm to powłoki elektronowe znajdowałby się kilkaset metrów od niego.
@olasek79724 жыл бұрын
Piotr Kosierkiewicz wiem, no i co z tego niby ma wynikać, ciagle jest prawdą ze nie prześlesz informacji elektronami szybciej niż światło.
@piotrkosierkiewicz33634 жыл бұрын
@@olasek7972 Nie twierdze, że to koniecznie mają być elektrony, ale odległości pomiędzy cząstkami powodują swoistą bezwładność układu, ponieważ przekazywanie oddziaływań wymaga czasu. Wydaje się, że zmniejszenie tych odległości spowoduje skrócenie tego czasu, tak jak stało by się to w przypadku kulek ułożonych jedna obok drugiej. Zmniejszając odległości pomiędzy nimi skrócimy czas przekazania impulsu z jednego końca na drugi. Podejrzewam, że się mylę chociażby ze względu na to, że przy tak małych skalach rządzi mechanika kwantowa, elektron oraz wszystkie "małe" cząstki wykazują własności falowe i każde porównanie do obiektów skali makro nie ma większego sensu. Jednak podobno kto pyta nie błądzi, a teorie są teoriami dopóki nie powstaną nowe :) Pozdrawiam.
@pan.37084 жыл бұрын
Ja coś jestem za często na odcinkach Astrofazy😏
@damianrogalski27704 жыл бұрын
ja bym miał pytanie, jak wygląda czarna dziura, mówi się że przyciąganie jest "mocniejsze" niż prędkość światła, ale jak ta czarna dziura wygląda, jest płaska? bo widziałem jak by grafiki że ma jak by pomiejszający się "portal"? czy to tak wygląda czy wygląda jakoś innaczej?
@michucbr90804 жыл бұрын
Dokładnie tego nikt nie wie na pewno, w każdym razie osobliwość to punkt w czarnej dziurze o teoretycznie nieskończonej masie która mieści się w punkcie (to tak jak gdyby środek czarnej dziury), czarna dziura nie jest płaska, na animacjach w internecie widzimy czarną dziurę w 2D bo tak to można sobie łatwiej wyobrazić, widoczne jest zakrzywienie czasoprzestrzeni dwu-wymiarowej tworzącej "studnie". My żyjemy w trójwymiarowej przestrzeni ja sobie wyobrażam że czarna dziura to czarna kula(gwiazda), coś jak gwiazda neutronowa tylko jeszcze bardziej upakowana, wszystko co wpadnie do czarnej dziury "przykleja" się do jej powierzchni i czarna dziura się powiększa bo bardziej już upakować się nie jest w stanie. Fakt że grawitacja czarnej dziury "pokonuje" prędkość światła powoduje że czarna dziura jest "czarna" - ponieważ fotony nie są w stanie wylecieć ze studni grawitacyjnej, mają za mało energii. Ciekawe jest to, że zagięcie czasoprzestrzeni w 3D jest do wnętrza czarnej dziury a nie w postaci "studni" 2D widzianej na wielu animacjach, cała przestrzeń zagina się w 3D do osobliwości - ale to trzeba sobie umieć wyobrazić :).
@olasek79724 жыл бұрын
MichuCBR niestety kilka nonsensów muszę skorygować w tym co napisałeś, osobliwość nie ma nieskończonej masy tylko nieskończoną gęstość, fotony nie mogą wylecieć z tej „studni” nie dlatego ze maja za mało energii tylko dlatego ze przestrzeń jest kompletnie zakrzywiona. Fotony nie maja masy wiec to nie jest jak jabłko na ziemi które spada z drzewa dzięki grawitacji. Fotony natomiast poruszają się zawsze po najkrótszej drodze między dwoma punktami a jeśli grawitacja zakrzywia przestrzeń wiec ich droga tez będzie zakrzywiona.
@ImieNazwiskoOK4 жыл бұрын
Hej jak jest zmieniane ciśnienie paliwa w kapsule Crew Dragon?
@Gregorr904 жыл бұрын
Czy temperatura mikrofalowego promieniowania tła w dalekiej przyszłości będzie powoli maleć? Jakie są na to teorie?
@drakonofficial86824 жыл бұрын
Fajny materiał
@przemyslawliedtke96274 жыл бұрын
Chleb ze śrubami xd. Miłej niedzieli🙂
@MrSebster1114 жыл бұрын
Czy będzie kiedyś dostępny AstroPodcast?
@tetlik4 жыл бұрын
W chińskim blockbusterze pod tytułem "Wandering Earth" dostępnym na Netflixie zbudowali silniki, które miały przesunąć Ziemię z Układu Słonecznego do Alpha Centauri. Film pełen idiotyzmów i absurdów, ale trzeba przyznać, że wizualnie robi wrażenie i przyjemnie się go oglądało.
@JohnyMnemonic1004 жыл бұрын
Skoro początkiem ma być ten jeden "punkt" w którym skupiona miałaby być cała obecna materia wszechświata, to dlaczego nie stała się ona... Czarną dziurą? W końcu zagęszczenie materii w tamtym punkcie z całą pewnością musiało być ogromne. Czy moze to mieć jakiś związek z tym że na samym początku nie była nawet samej "przestrzeni"?
@olasek79724 жыл бұрын
JohnyMnemonic100 bo było w niej za dużo energii ....
@Daniel-pe7ej4 жыл бұрын
A może gdy wielka czarna dziura połknie juz cały wszechświat, to zacznie pochlaniac sama siebie skupiajac "wsyzstko" w jednym punkcie i nagle powstanie nowy wielki wybuch. :')
@katamaran_dobrej_zabawy4 жыл бұрын
Czy jest możliwość pozyskania energii elektrycznej z promieniowania kosmicznego?
@olasek79724 жыл бұрын
Kamil pozyskajmy ze Słońca, dużo łatwiej i dużo więcej tej energii
@kapitannexpl96314 жыл бұрын
Będzie live z powrotu dragona?
@bolekkowalski54414 жыл бұрын
Czy fluktuacje kwantowe są wieczne? Czy po "wygaśnięciu" ostatniej czarnej dziury fluktuacje kwantowe będą nadal istniały?
@olasek79724 жыл бұрын
Bolek Kowalski fluktuacje kwantowe nie potrzebują czarnej dziury do istnienia
@djfurione4 жыл бұрын
Hej, na drukarkach 3D, które produkujemy, jeden z naszych pracowników zrobił "egzoszkielet" symulujący bycie starym...Społeczeństwo się starzeje, a więc firmy produkujące wiele przedmiotów codziennego użytku muszą brać pod uwagę, że ich użytkownikami nie zawsze będą ludzi w pełni sprawni. Może to nie to samo co w omawianym temacie, ale myślę, że w miarę blisko :) Jeżeli kogoś temat zainteresował, to wystarczy wygooglować; symulator wieku zmorph. Pzdr
@danielmarszaek5734 жыл бұрын
Pytanie: czy znaleziono inną planetę w innej galaktyce? Czy tylko w naszej jak narazie naukowcy znajdują planety?
@Banana-bv4qs4 жыл бұрын
Nie xD Za daleko
@ukaszbanasiak11674 жыл бұрын
Cześć, ja mam taką rozkminę - jeżeli gwiazdy i planety oraz planety i ich księżyce są ze sobą powiązane grawitacyjnie, czyli np: grawitacja jakieś planety nie pozwala uciec jej księżycom, ale jednocześnie nie jest w stanie przyciągnąć ich do swojej powierzchni, tak, żeby się połączyły ze sobą czyli mówiąc inaczej ani księżyce ani planety nie spadają na swoje odpowiednio planety ani na gwiazdy, ale jednocześnie też od nich nie uciekają. Czy w kosmosie coś "równoważy" dwie przeciwnie działające siły? Jak to wyjaśnić ? Pozdrawiam.
@olasek79724 жыл бұрын
Łukasz Banasiak polecam prawa mechaniki Newtona na poziomie szkoły średniej, tam to tłumaczyli
@marcinfatek92904 жыл бұрын
Tak sobie myśle, fale gdy wrzucimy kamień do wody rozchodzą się po wodzie, fala dźwiękowa rozchodzi się np w powietrzu (dlatego w kosmosie się wybuchu nie usłyszy, bo nie ma ośrodka który by dźwięk przenosił). A jak to jest z falami grawitacyjnym? Rozumiem, że grawitacja jest za to odpowiedzialna, ale jak to jest , że gdy łącza się np dwie gwiazdy neutronowe, czy czarne dziury, miliony km od nas, my te fale odczytujemy. Czy to oznacza, że jesteśmy grawitacyjnie z nimi połączeni? Czy, może raczej one oddziałowywują z jaką gwiazdą, ona z inną, następnie ta z jeszcze inną itd, aż do układu słonecznego i dzięki temu fala może się przenosić? Ciekaw też jestem, czy fale które odkrywamy są tylko z naszej galaktyki, czy może fala przenosi się między galaktykami?
@dominikkurek11554 жыл бұрын
Przestrzeń zachowuje się jak "galareta".Bardziej jest ciałem niż pustką.
@olasek79724 жыл бұрын
Marcin Fatek nie tylko fale grawitacyjne mogą się przenosić w próżni, fale radiowe i światło tez się rozchodzą w próżni, nie potrzebna im woda, powietrze ani inny ośrodek.
@marcinfatek92904 жыл бұрын
Olasek ok, tylko fale radiowe, czy fotony ze światła to cząstki puszczone w przestrzeń (próżnię) i sobie w tej próżni lecą. Jak puścisz je w jakiś odstępach to fale będzie to imitować. Ja fale grawitacyjne jak narazie widzę na takiej zasadzie jak fale dźwiękowe. Ośrodkiem przenoszącym fale grawitacyjne jest grawitacja, niezależna od próżni. To ona faluje. Inaczej tak jak ty mi mówisz grawitacja musiałaby się zachować ja cząstka, jak ten foton (musiałby być to jakiś mityczny grawiton),a ona się tak nie zachowuje. chodziło w pytaniu o to, czy "my" (ziemia) ze wszystkim mamy oddziałowywanie nawet z takimi zjawiskami dalekimi nam, i dlatego fala idzie do nas, czy może raczej na zasadzie poczty pantoflowej. Pan prowadzący program mógłby jakiś taki odcinek zrobić o tym😜