Mozna jsem neposlouchal dost pozorne, ale: Pokud mluvite o cene najmu, jde o cenu najmu jako celku (najemne + zalohy na sluzby + elektrina + plyn + internet + ???), nebo ciste o to, co pronajimateli zbyde po odecteni vsech techto polozek? Priklad: Najemnik mi plati 10 000 mesicne. Ja pak posilam penize dodavatelum energii (nema je napsane na sebe, jsou stale na me), vody, plynu, platim font oprav, koncesionarske poplatky, internet atd... a zustane mi dejme tomu 6500,- Co tedy priznavam do dani?
3 жыл бұрын
V tomto případě je ještě důležitější využívat skutečné náklady. Nejsem dobrý v účetnictví, ale řekl bych, že pokud naúčtujete nájemné vč. služeb nájemníkovi, pak je vaším příjmem celá platba, a pokud chcete využívat jen paušální náklady, tak z ní můžete odečíst 30 % v daňovém přiznání. Pokud budete účtovat skutečné náklady, tak energie a služby můžete dát do nákladů pronájmu. Nemohu ale vyloučit, že dobří účetní najdou i jednodušší způsob...
@abelibubelimuk3 жыл бұрын
@ Diky za odpoved 👌
@hdfiuhl3 жыл бұрын
@ Určitě, skutečné náklady v dnešní době znamenají, že nebudete při lineárním odepisování zhruba 30 let platit žádné daně, nebo jen s postupným růstem nájmů třeba za 20 a více let jen daně minimální. Jednoduchá rada, pokud přijdete za účetním, který poradí paušál, berte okamžitě nohy na ramena. Při dnešních cenách, anebo i odhadech, se vyplatí samozřejmě odepisovat. Jen si vezměte, že když dnes koupíte pražský panel za 7 milionů, tak při lineárním odepisování tam je roční odpis přes 230k, pochybuji, že tam reálně nájemník teď nebo i v příštích 10 a více letech dohromady za rok těch 230k na nájmu zaplatí... Dále, když se to začne lámat do zisku a byla by nějaká daňová povinnost, dá se udělat nějaká rekonstrukce, něco dokoupit, opravit, servisovat. Náklady se vždycky nějaké najdou.
@hdfiuhl3 жыл бұрын
a ještě jedna velká bomba - auto. To sice nemám a nechci, ale s autem se dá v DP taky pěkně kouzlit a tvořit náklady.
@tomaskucera78803 жыл бұрын
Pronajimat dneska byt? Když je najemnik až nezdrave chraneny?
3 жыл бұрын
S tím naprosto souhlasím. Ale když už někdo pronajímá, je vhodnější využít skutečné náklady.
@tomaskucera78803 жыл бұрын
@ teď jsem to dokoukal. Tzn že když jsem zamestnanec tak se mi nevrátí nic zpět? Prostě jen nezaplatim dam z příjmů?
3 жыл бұрын
@@tomaskucera7880 Samozřejmě záleží na kupní ceně, výsi nájemného a řadě dalších nákladů. A také na případném růstu ceny a nájmů. Ale v zásadě je to tak.
@paulrey80363 жыл бұрын
Nejsou s těmi skutečnými náklady spojeny další problémy jako nemovitost vedená jako obchodní majetek podléhající dalším zdaněním a podmínkami při prodeji, aj...?
3 жыл бұрын
Nejsou. I ty (náklady) může využít nepodnikající osoba. Proto se také daní podle jiného paragrafu.
@paulrey80363 жыл бұрын
@ Když zvolím možnost skutečných nákladů, začne běžet lhůta 30 let odpisů, za 5 let změním na paušál a další rok změním opět na skutečné náklady - začne běžet nová lhůta 30 ti let odpisů nebo pouze 30-5=25 let ?
@paulrey80363 жыл бұрын
@ A jaká cena se odepisuje - když byla nemovitost koupena třeba před 10 lety - je to cena z kupní smlouvy, nebo je třeba nový odhad (certifikovaný, nebo vlastní.. ?)
3 жыл бұрын
@@paulrey8036 Dobrá otázka. Bohužel na ni neznám odpověď... přehazování mezi paušálem a skutečnými náklady a jak je to v takovém případě s odpisy, je již detailní otázkou na účetnictví, kterému se nevěnuji. Pokud někdo ze sledujících víte odpověď, budu rád za její doplnění.
3 жыл бұрын
@@paulrey8036 Je to cena z kupní smlouvy. Dříve bylo možné odepisovat i např. odhadní cenu u darované nemovitosti, ale pokud vím, tak to již možné není. Nedokážu ale vyloučit, že schopní účetní dokáží najít nějaké řešení...