To najlepszy zastrzyk pozytywnej energii i humoru Grzechu z rana. dziękuję bardzo , czekam na załadunek towaru i z przyjemnością wysłucham opowieści i konwersacji.
@Przypowiesci_Salomona_2610 ай бұрын
lewacki beęłkot, ale komu ja to tłumaczę?
@jerzy202310 ай бұрын
Do tego wszystkiego jedna drobna zmiana na słońcu i klimat się zmieni a na słońcu zmiany zachodzą cyklicznie więc nic nam żadna ekologia nic nie da zmiany i tak będą i wcale nie musi się ocieplić a wręcz przeciwnie ✌️🇵🇱🇵🇱🇵🇱✌️
@zofiak845810 ай бұрын
W punkt 😮😮😮😮😮😮😮😮
@CMZ_CMZ_PL10 ай бұрын
ja tylko licze na powrót zielonej Afryki tak na złość srelkologom
@dareckinietfu679610 ай бұрын
Słońce jest o wiele mniejsze i o wiele bliżej niż wam to pokazują. 🎉
@ultimathule100010 ай бұрын
Zrobiłem kalkulację: obliczyłem różnicę pomiędzy minimum i maksimum Stałej Słonecznej w 11 letnim cyklu aktywności Słońca. Jest to mniej więcej 1% wartości Stałej Słonecznej. Następnie wziałem tą różnicę i uwzględniając przekrój czynny Ziemi wyliczyłem różnicę energii, jaka rocznie dociera do Ziemi pomiędzy tymi dwoma okresami: E(delta S) Następnie znalazłem ilość energii, jaką rocznie produkuje ludzkość: E(H) . I okazało się, że E(delta S) jest 300 tysięcy razy większa od E(H). Być może gdzieś popełniłem błąd, ale jak do tej pory nikt mi tego nie wykazał.
@cathathonium10 ай бұрын
@@ultimathule1000 popelniles zdecydowanie blad i ja Ci to juz spiesze wykazac,zeby obnazyc cala nieprawde jaka tu prezentujesz. twoj blad polega na tym ,ze...... nawet Ci sie nie chcialo przeczytac encyklopedii na ten temat. naliczyles sie,naliczyles a to wszystko niepotrzebne ,bo ...... dziesiatki lat temu juz zrobili to za Ciebie innni.zeby leciec w kosmos czlowiek musial bardzo przecyzyjnie dowiedziec sie ile energii slonecznej bedzie probowalo spalic kombinezony kosmonautow jak i poszycia statkow kosmicznych-TO WSZYSTKO DOKLADNIE JUZ WIADOMO!!!!! malo tego ,ze to wyliczyli to i poparli pomiarami przez urzadzenia ,ktorych na oczy nigdy widzial nie bedziesz. No ,ale..... do rzeczy. oto cytat z encyklopedii wikipedia: "Stała słoneczna nie jest w dosłownym sensie stałą. Promieniowanie słoneczne zmienia się w cyklu około 11-letnim, związanym z aktywnością słońca, a zmiany wynoszą około 0,1% wartości promieniowania całkowitego, tj. ok. 1 W/m², co przekłada się na wahania temperatury troposfery o około 0,1 K"-koniec cytatu. wynika z tego ,ze pomyliles sie az 10 krotnie,to jest o 1000%. ponadto problemem nie jest to kto tu wiecej produkuje energii,czy slonce czy czlowiek ,ale to co powoduje efekt cieplarniany. slonce moze nawet miliard razy wiecej przesylac do nas ciepla i nie bedzie to problemem jesli czlowiek nie zacznie powodowac zatrzymywanie tego ciepla na planecie. kumasz?
@marialubojemska-rejman947110 ай бұрын
Klimat zjawiskiem zmiennym był, jest, i będzie. Teraz dominujące są tylko interesiki klimatyczne np wiatraczki, samochodziki na prąd, ...... Czekam na ograniczenie ilości oddechów, gazów produkowanych przez ssaki, ....
@Shyshwak10 ай бұрын
już jest ślad węglowy, nie liczy on oddechów ale jednak liczy co innego
@rafawojciechowski961210 ай бұрын
nie jest problemem zmiana ale jego tempo
@jerzyziemlewski284710 ай бұрын
Moim zdaniem zmiany zaczęły się jakieś 10-12 tys. lat temu. Tu nad Bałtykiem było podobno 2-3 km lodowca. I przyszedł neandertalczyk, palił te swoje dymarki czy coś w tym rodzaju i roztopił lodowiec...
@rafawojciechowski961210 ай бұрын
@@jerzyziemlewski2847 no widzisz był lód bo człowieka nie było tylko te 2 km to było nad Krakowem a nad Bałtykiem sporo więcej
@1978MARIUSZ19789 ай бұрын
Też coś czuje, że to idzie w tym kierunku, że mafia rzadząca opodatkuje nam oddech. Już płacimy krocie za prąd.
@dariuszslazkiewicz10 ай бұрын
Jak zwykle powiedziałeś dużo fajnych i ciekawych rzeczy, Dzięki!!!!!
@CiekawskiKot9 ай бұрын
Nareszcie jakiś głos rozsądku. Najlepsi są ci wszyscy celebryci, którzy na szczytach klimatycznych krzyczą, by ratować Ziemię, po czym wsiadają w swoje prywatne odrzutowce i lecą na obiadek/zakupy np. do Paryża. A to my mamy się czuć winni i zrezygnować z autka z silniczkiem o pojemności kartonu na mleko i z miejscowości, do której autobus zagląda 2x dziennie, chodzić z buta 30 km do pracy.
@Dictator1699 ай бұрын
Tych głosów rozsądku jest mnóstwo tylko Kto to słucha ? My reszta ma. w d…
@GerdKowalczyk9 ай бұрын
W punkt! 👍
@iczkimer8 ай бұрын
Autor MILIONER to emitent i jego świat się kończy i kwiczy. Wciągają w to ,,bidę,, może oni ,,pomogą,,?. A 30 lat nie zaprosili ani jednego z 1200 polskich ekologów różnych specjalności w tym ze 150 klimatologów. Ropa rządzi. Wielkie pieniądze dla kilku. Emitenci MILIARDERZY strasznie niezadowoleni ze KATASTROFY KLIMATYCZNEJ. No ale oni są w miarę bezpieczni. Luksusowe bunkry są w każdym zakątku świata. A samoloty pod domami czekają w razie czego. A jakieś drobne ,,elity,, dziennikarzyny mali milionerzy itp. kwiczą jak zarzynani, panika, status się kończy. Przerażeni. Jeszcze się muszą z nami podzielić.
@tomaszwojciechowski775410 ай бұрын
Fotosynteza: światło+ woda+ CO2= glukoza + O2. Bez dwutlenku węgla nie ma roslin i tlenu
@dancolombo60509 ай бұрын
C + O2 = CO2 Bez tlenu nie ma ludzi
@mirozyczliwy56409 ай бұрын
@@dancolombo6050 dokładnie !
@ArkadiiuszDąbrowskii9 ай бұрын
Zgadza się rośliny powymieraja jak zajdą do 2 procent co2
@nastopiewojennej9 ай бұрын
Bez wody też nie ma życia. Ale trochę inaczej jest np. podczas powodzi. I właśnie mamy teraz taką powódź CO2.
@SławomirNatan9 ай бұрын
Oceany zaspokajają zapotrzebowanie na tlen całej ziemi. Teoretycznie można wyciąć lasy. Ale to zniszczy życie na ziemi.
@konradm.797210 ай бұрын
Jeszcze można wspomnieć, że trochę wolniejsze wskaźniki emisji Unia osiąga poprzez eksportowanie emisyjnosci do krajów trzecich. Jest to hipokryzja najwyższych lotów.
@k0r0e0s10 ай бұрын
Przecież dokładnie o tym wspomniał na koniec.
@sebawas10 ай бұрын
Widać kto uważnie słucha 😂
@b0rewlc22410 ай бұрын
@@sebawasSłuchać a słyszeć to dwa różne pojęcia :)
@StopTeoriomSpiskowym10 ай бұрын
Raczej dobrze że nie emituje tutaj u nas. Tylko osoby które nie obchodzi zdrowie własne i dzieci tego nie zrozumiały do tej pory.
@anarrrche9 ай бұрын
@@StopTeoriomSpiskowym No jasne, jak trują innych dorosłych i inne dzieci, to wszystko jest ok.
@adamleon202010 ай бұрын
Dziękuję:) Potwierdziłeś to co miałem w głowie, więc nie jestem sam. Pozdrawiam
@marianlazarski29110 ай бұрын
Atmosfera zawiera 78,08% azotu, 20,95% tlenu , 0,93% argonu, 0,04% dwutlenku węgla i niewielkie ilości innych gazów. jeśli CO2 spadnie do poziomu 0,02 % zastrzyma się nieprzerwany proces fotosyntezy i życie na ziemi zacznie wymierać mj3yuusea
@cathathonium10 ай бұрын
to akurat nam nie grozi w najblizszej przyszlosci za to grozi nam cos zupelnie przeciwnego wiec nie rob w gacie bo nie dozyjesz zbyt malego poziomu co2
@Shyshwak10 ай бұрын
@@cathathonium jeżeli co2 się nadmiernie zwiększy to rośliny się do tego zaadaptują. Będą rosły większe i będą pochłaniały więcej co2. Kółko zamknięte.
@cathathonium10 ай бұрын
@@Shyshwak masz gowniane pojecie o zamknietych kolkach. ja o tym pisalem w swoich komentarzach ,ale ze nie chce ci sie czytac to wyjasnie ponownie cykl zycia roslin roslina rosnie pochlania co2 ,a potem........ umiera i oddaje do atmosfery dokladnie tyle co2 ile pochlonela w czasie swojego zycia . roslina po swojej smierci gnije,zostaje zjedzona ,albo spalona -wszystkie te procesy powoduja zamkniecie kola w ktorym bilans produkcji tlenu i pochlaniania co2 jest.......... ZEROWY!!!!! naukowcu. zauwaz ze to co wylatuje z rury wydechowej samochodziku jest dokladnie tym co miliony lat temu zostalo pochloniete przez rosliny
@sawomirprusak181010 ай бұрын
Japończycy wpuszczają do szklarni co2. Rosnie wydajność.
@Shyshwak10 ай бұрын
@@sawomirprusak1810 Są też takie specjalne baloty z jakimś grzybem który produkuje CO2, umieszcza się je w szklarniach żeby plony były większe.
@shadywaly404510 ай бұрын
Bardzo dobry odcinek Grzechu warto się nim podzielić :)
@mariakaszuba67010 ай бұрын
Piorą nam mózgi i tyle w temacie
@drhakim836510 ай бұрын
Wam już sprali , a nam się nie udało - bo byliśmy w ZHP i zdobyliśmy wiele sprawności bojowych tropicieli.
@johnymnemonic465710 ай бұрын
Klimatyzm to nowa religia.Macie mieć świat jak u Orwella z państwową propagandą.Rok 1984.Wielki Brat to rząd światowy,który decyduje co jecie,co czytacie,co oglądacie.Wkrótce maks przetworzone jedzenie.Medialna policja myśli odrzuca niewygodne poglądy.Do mediów możesz iść głosząc lansowaną propagandę.Na tym się robi kasę.Wiatraki,samochody elektryczne,ograniczone spożycie jedzenia.
@StopTeoriomSpiskowym10 ай бұрын
Nie. od prania mózgów macie koscioły...
@msblues789 ай бұрын
Piorą wam mózgi
@SławomirNatan9 ай бұрын
Bo sobie dajemy.
@bartekzieba551110 ай бұрын
W punkt! Moda na ekoterroryzm jest w natarciu 😏
@nevada88110 ай бұрын
Tak, tak. Posłuchaj jeszcze trochę PiSu a jeszcze większa próżnia zrobi się w twojej głowie. Słabo się robi gdy czyta się tak głęboko naukowe poglądy, oparte nie na rzetelnej wiedzy a na tym co powie Jedna pani drugiej pani. Czyli zasłyszane i wypowiedziane, jako obraz tego, co ma w głowie co najmniej 30% naszego społeczeństwa. Posłuchaj chociaż, jeśli masz problem z czytaniem z jakiegokowiek powodu, rzetelnych opracowań, a może nawet uda ci się zajrzeć w badania, choć do analizy badań trzeba już mieć naprawdę solidną i ugruntowaną wiedzę. I jeśli masz jakieś poglądy, to niechaj będą one oparte na wiedzy. Uwierz mi, to naprawdę nie boli!
@StopTeoriomSpiskowym10 ай бұрын
na ekodebilizm. Ciekawe dlaczego przy ruskich rzekach dopływach bałtyku nie pływacie? rosja słabo dba o ekologie powinno to co wypływa was ucieszyć...
@Sykwester4209 ай бұрын
@@StopTeoriomSpiskowymO czym ty pleciesz? Następny co wyskakuje z argumentem bo ruskie. Masz jeszcze szansę to się da wyleczyć.
@StopTeoriomSpiskowym9 ай бұрын
@@Sykwester420 Gorzej gdy potwierdza się ten argument wtedy w obliczu potwierdzenia magiczna sprawiedliwa ręka zawstydzona kasuje wpis.
@StopTeoriomSpiskowym9 ай бұрын
@@Sykwester420 halo
@Grzechu_4010 ай бұрын
Czytajcie opis proszę.
@lechkicia10 ай бұрын
🐽🐽🐽
@maciejgitner215410 ай бұрын
Grzechu Zrób coś o kobietach bo to zjawisko też jest bardzo trudno zrozumieć.
@Endriu_-wk9pn10 ай бұрын
@@maciejgitner2154 wątpie że się uda bo to niema żadnych potwierdzonych badać.
@zbigniewcyrylbachledacurus377310 ай бұрын
@@Endriu_-wk9pn jest w chuj
@pawepotorak144410 ай бұрын
Zauważyłem brak tego %😂. Mimo wszystko super materiał. Szacun za ogrom merytoryki. Ten podcast to niezrównany oręż w walce z tymi histerycznymi ekoterrorystami, którzy aktualnie zatruwają debatę publiczną swoimi frazesami zasłyszanymi w mass mediach. Sam się zastanawiam, bo obecnie chyba nikt jednoznacznie nie jest jeszcze w stanie tego stwierdzić na pewno, z czego to tak na prawdę wynika? Niby jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze, ale może faktycznie jest to również jakiś rodzaj urojenia i wynika z potrzeby człowieka do hołdowania siłom nadprzyrodzonym. W tym przypadku siłom natury w imię przebłagania za zbrodnie ludzkości. Taki rodzaj religii. Niby to ten postępowy światek taki nowoczesny, awangardowy, a w istocie wraca do wielbienia materii, świata widzialnego jak za czasów prehistorii. Pozostaje tylko czekać, kiedy zindoktrynowane lewactwo wszystkich "wrogów rewolucji" zacznie składać w ofierze jak w filmie Apocalypto Mela Gibsona.
@danielbering905410 ай бұрын
Szacunek dla ciebie masz energię żeby te wszystkie informacje uzyskać.pozdrawiwam z Kaszub jesteś taki sam jak moja żona wszystko wie i co najważniejsze pamięta!
@pasiekawachmile877610 ай бұрын
I jeszcze jeden komentarz dla zasięgów 💪
@radoslawz176210 ай бұрын
Super materiał. Tego właśnie brakowało
@jimmyfreeman.10 ай бұрын
Pamiętam jak w szkole w latach 90tych mówili nam Wenecji i małe wyspy na oceanach będą w 2020 pod wodą.😂
@Helumis9 ай бұрын
Nas straszyli "dziurą" ozonową. Która w roku 2000 miała nas "spalić" 🤣
@huberttoja504410 ай бұрын
Dzięki za materiał! Fajnie, jakby ludzie mieli świadomość, że cała obecna ideologia „zielonej planety” nadaje się do kosza…
@nevada88110 ай бұрын
Posłuchaj tego co mówi Grzechu, ale wyłącz filtry, bo Ci wycinają połowę jego wypowiedzi, a bardzo szkoda, bo "dobrze gada" 😄
@huberttoja504410 ай бұрын
@@nevada881 nie bardzo rozumiem, co chciałeś powiedzieć.
@nevada88110 ай бұрын
@@huberttoja5044 Grzesiek nie mówił, że "cała obecna ideologia „zielonej planety” nadaje się do kosza"
@bode1234w9 ай бұрын
Od 30 lat wysuszają bagna i może właśnie na takim bagnie stoi twój dom prostowanie rzek rolnicy osuszają ziemię wokół rzek jezior aby tylko posadzić jeszcze jeden hektar pszenicy albo kukurydzy chemia która się dostaje do wody gospodarka Rolnicza a także budownictwo czyli deweloperka zniszczyły dużo ale w Polsce jest tylko 37 milionów ludzi A ile jest w Indii @@nevada881
@linkinparkforever886410 ай бұрын
45 min Q&A i to mi się podoba😀 oby były takie na stałe ☺️
@jakubwojcieszak360610 ай бұрын
Bardzo fajny materiał, przyjemnie się słuchało. Pozdrawiam ;)
@marcind446110 ай бұрын
Dziękuję za ten materiał taż tak to widzę 👍❤️❤️❤️
@kkrolik210610 ай бұрын
Sławny naukowiec Freeman Dyson uważał że trza uwzględnić pozytywne jak i negatywne efekty emisji C02, do pozytywnych udowodniono dzięki faktom że zapewnia tania energia i przyspieszenie wzrostu roślin , co do "negatywnego" ocieplenie klimatu ale na są tylko dowody poszlakowe. Aczkolwiek faktem jest dzięki dodatkowym podatkom na C02 wszystko drożeje.
@ultimathule100010 ай бұрын
Ale dlaczego uważasz, że ocieplenie to coś złego? Równie dobrze może to być coś dobrego.
@cathathonium10 ай бұрын
powinienes jednak wiedziec,ze........ nie wszystkie rosliny przyspieszaja wzrost od wiekszej zawartosci co2 a te ,ktore maja przyspieszony wzrost niewiele daja,bo....... bilans co2 u roslin jest zerowy!!!! co to znaczy....? tzn. ze trawka ktora sobie szybciej rosnie w lato ,zimą gnijąc oddaje z powrotem dokladnie tyle co2 ile pochlonela latem. zeby uznac ,ze drzewo czy inna roslina wyprodukowala tlen to musi taka roslinka po swojej smierci zniknac pod woda lub pod ziemia tam ,gdzie nie ma tlenu. zabierajac ze soba co2 pod ziemie w takiej sytuacji mozna uznac,ze roslina pochlonela co2. dzieje to sie dosyc rzadko,zeby rosliny padly lupem torfowisk,albo zeby zostaly przygniecione tonami gruntu,wiec nie ma sie co jarac ,ze bedziemy mieli wiecej roslin od wiekszego co2. zwiekszenie ilosci roslin powoduje zwiekszenie ilosci tlenu w powietrzu ,ale nie powoduje nieustannego przyrostu tego tlenu. zwiekszenie ilosci roslin = zwiekszenie ilosci tlenu i pozostanie na tym poziomie a nie jego ciagle zwiekszanie sie. biorąc pod uwage to jak wiele tlenu zuzywa cywilizacja przyrost roslin wcale nie musi powodowac zwiekszenia zawartosci tlenu.
@cathathonium10 ай бұрын
@@ultimathule1000 ocieplanie to cos zlego,bo........ wylacza coraz to wieksze polacie terenu z uzytkowania przez ludzi-szczegolnie chodzi tu o pas rownikowy ze wzgledu na niemoznosc wytrzymywania tak wysokich temperatur jak i zalewane przez ocean tereny. powoduje susze i gwaltowne bezuzyteczne czlowiekowi ulewy w klimacie umiarkowanym. powoduje wymieranie lasow w strefie umiarkowanej. ocieplenie powoduje rowniez i pewne pozytywne aspekty jednak w ocenie calosci zjawiska nie maja one zadnego znaczenia
@pawepotorak144410 ай бұрын
@@cathathonium hahaha... Albo jesteś opłacany przez organizacje ekologiczne, albo skrajnie zindoktrynowany przez co bredzisz jak w gorączce, bo to co głosisz kłóci się z tym, co już w 4 klasie szkoły podstawowej naucza się na lekcjach przyrody. Masakra...
@cathathonium10 ай бұрын
@@pawepotorak1444 szkoda,ze nawet nie wspomniales o ani jednej mojej bradni bo......uprawiasz pustoslowie w przeciwienstwie do mnie ,ktory przedstawia na kazde swoje slowo dowody.
@110_kg_Podlaskiego_Byka10 ай бұрын
Wspierałem Cię Grzechu (za tą serie „pytajcie a będzie wam dane”), ale chwilowo mam trudną sytuacje finansową. Niedługo znowu stanę na nogi i Cię wesprę, wytrzymaj i rób swoje.
@bartoszszmig818710 ай бұрын
Jesteś bohaterem. Szacun dla ciebie JW Panie
@zofiak845810 ай бұрын
Dziękuję że uświadamiasz ludzi , młodzież. Brawo rolnicy .Precz z Zielonym Wałem 😮😮😮😮😮😮😮😮😮😮😮😮😮😮😮😮😮😮
@weronika112810 ай бұрын
Zacne materialiszcze Imperatorze! A tak na poważnie, faktycznie wyszło bardzo spójnie i składnie, oczywiście też treściwie. Dziękuję i pozdrawiam :)
@wladzio197710 ай бұрын
Klimat jest taki jak ma być nie jak by chciała smarkula tumberg zamiast do szkoły żeby się dokształcic to prowadziła głupie wykłady naukowców normalnych teraz nam brakuje Pozdrawiam ludzi wolnych 🇵🇱♥️
@MaciejBegrad-qj2tq10 ай бұрын
Grzechu jakbyś robił materiały po 10 godzin to bym słuchał bez przerwy w pracy. Obejrzałem wszystkie q&a od początku kanału. Super kanał pozdro
@Radeq98610 ай бұрын
Zgadzam się z Twoją opinia odnośnie klimatu. Fajna książkę o tym czytałem.
@Relaxator2310 ай бұрын
Dziękuje
@darekmackiewicz540310 ай бұрын
You make my day Grzechu40!😊
@spec896010 ай бұрын
Super materiał 💪
@genstahu10 ай бұрын
Grzechu, mówiąc Prawdę zaś się narażasz tym ciulom z tej platformy. wiesz,,, wolnomularzom, itd tym smutnym ludziom w garniturach. dziękuję za materiał. 💪
@CMZ_CMZ_PL10 ай бұрын
wszyscy się narażamy nie przeciwstawiając się im
@cathathonium10 ай бұрын
naprawde jak pan redaktor myslisz,ze dla ludzi dziwne sa zmiany klimatu? naprawde tez myslisz,ze ludzie uwazaja ,ze zmian klimatu nie powinno byc? bo..... z tego co ja zauwazylem to nikt sie zmianom klimatu nie dziwi,ale mnostwo ludzi boi sie tego ,ze zauwazono,zmierzono i obliczono ,ze czlowiek ma wplyw na te zmiany ,ktore przybraly taka szybkosc jak nigdy w historii ziemii
@genstahu10 ай бұрын
mądrego to i fajnie usłyszeć 😊
@boguslawszostak178410 ай бұрын
Tylko jakby się jeszcze autor douczył co to homeostat. Homeostat nie wraca do poprzedniego stanu, lecz do NOWEGO stanu równowagi. DO poprzedniego wraca, gdy USTĄPI przyczyna, która go z niego "wytrąciła". Jest jeszcze parę innych poważnych błędów, ale mino to materiał jest wartościowy. Faktem jest, że układ klimatyczny jest zadziwiająco stabilny.
@CMZ_CMZ_PL10 ай бұрын
@@boguslawszostak1784 ale zawsze równowagi bo ziemia w czasie się nie cofnie tak jak kometa nie zmieni trajektorii po trafieniu w planetę to planeta może ale nie muzi zmienić swoją trajektorie (orbitę ) ale i tak powróci na swoją stałą wysokość ale w innym czasie
@boguslawszostak178410 ай бұрын
@@CMZ_CMZ_PL TU NIE O SŁÓWKA CHODZI A O FUNDAMENTY. Chodzi o to że skoro klimat jest homeostatem, to nie oznacza, ze zawsze będzie "robił wszystko", by mieć konkretnie na przykład średnią temperaturę na przykład 14 stopni. "Punkt równowagi" się zmienia zwykle bardzo powoli ale ziemia mam miliardy lat i klimat ZAWSZE do tego punktu równowagi, który dla nas jest stały a dla ziemi chwilowy, próbuje dojść mimo wahań wieloletnich, rocznych i dobowych Konkretnie na przykład słońce wraz ze swoim wiekiem grzeje coraz mocniej i do każdego strumienia energii przybywającego ze słońca punkt równowagi jest INNY. Nie wiemy dokładnie czy słońce obiegając centrum galaktyki nie przechodzi przez jakież zagęszczenia pyłów. Wiemy, ze orbita Ziemi zmienia parametry, ekscentryczność i położenie perihelium. Wiemy ze jedna półkula jest bardziej "lądowa" inna bardziej "morska" i oś obrotu Ziemi jest nachylona i że z czasem coraz to inne położenie Ziemi podczas tych periheliów jest. Wiemy, ze ocen "nie pozwoli" by woda na powierzchni była za ciepła, bo gwałtownie wyparuje ochładzając powierzchnię i wiemy, że ocean potrzebuje WIELE SETEK LAT, by woda która tonie przy Antarktydzie bardzo zimna, wypłynęła na powierzchnię. niewiele cieplejsza. Więc wiemy ze różne czynniki dają inny "punkt równowagi i wiemy, że od tego klimat się "za bardzo nie rozbuja", lecz "próbuje" do stanu równowagi dotrzeć.
@dareckinietfu679610 ай бұрын
Mądry? On wie, że dzwoni ale nie wie w którym kościele. Potop Biblijny ☝️☝️☝️
@leo_zone-br1mt10 ай бұрын
👏👏👏To powinienem obejrzeć Każdy👏👏👏
@jacek119210 ай бұрын
Serdecznie dziękuję za informację i serdecznie pozdrawiam!!!!
@robertoroberto149510 ай бұрын
Mądrego to aż miło posłuchać.
@Agnieszka-v3j10 ай бұрын
Jedne buty raz na rok,to by bylo dobrze. Niektórzy zakupuja buty raz na mc.
@spanian1110 ай бұрын
Super Grzechu. Podziękował za dzień (-;
@MetalFlora10 ай бұрын
No to słuchawki na uszy i zaczynam spawać. Pozdro Majster ❤❤
@szukajacyprawdy247710 ай бұрын
Konkretne podsumowanie 👊👍
@rawa600710 ай бұрын
kolejne brednie Grzecha40. 3:02 niejednokrotnie Cejrowski powtarzał, że możemy palić węglem a nie plastikiem tylko żeby inwestować w technologie odsiarczania i w coraz to nowsze filtry które notabene nie stważają większego problemu. parafraza Grzecha jest kalumnią na Cejrowskiego.
@Kenny8810 ай бұрын
Z tym konsumpcjonizmem to niestety prawda. W dupach nam się poprzewracało. Przykład z butami trafny. Do tego bym dorzucił sprzęt elektryczny. Kiedyś częściej się naprawiało, a teraz często i gęsto opłaca się kupić nowy.
@sawekt60619 ай бұрын
A nie widzisz że korporacje robią teraz sprzęt który się psuje od razu po końcu gwarancji i nie nadaje się do remontu otwórz oczy człowieku nie bądź pelikanem
@poetajaskier825310 ай бұрын
Dobry materiał na początek dnia. :D
@CMZ_CMZ_PL10 ай бұрын
Dzięki za ten naprawdę Potężny materiał by obudzić tych Zidiociałych ludzi (rozsyłam gdzie się da)
@tomaszs.624210 ай бұрын
Do upraw szklarniowych dostarcza się CO2 ponieważ rośliny mają szybszy wzrost i są zdrowsze. Poziom ten jest zwiekszany z 400ppm do 1000ppm. CO2 w butlach do produkcji roślin możesz kupić w internecie, więc pomagamy roślinom podnosząć CO2 w atmosferze czy szkodzimy ?
@ReganBR15619 ай бұрын
Zależy komu to służy i kto ma pieniądze z tego, więc to jest i tak i tak 😂.
@lukaszstanislawczyk36379 ай бұрын
Jeśli zarabiają na tym Niemcy, to pomagamy. Jeśli nie zarabiają to szkodzimy
@sawek950010 ай бұрын
Ochrona środowiska nie jest celem, jest środkiem do celu.
@arturowieczka10399 ай бұрын
Grzechu, a jakieś linki do źródeł?
@mariuszgadomski24210 ай бұрын
Bardzo serdecznie pozdrawiam oraz miłego dnia życzę.
@BeyerBrown9 ай бұрын
38:05 Stanowisko nauki: Para wodna odpowiada za większość efektu cieplarnianego, ale nie jest PRZYCZYNĄ zmiany klimatu. Zmiany jej zawartości w atmosferze są efektem zmian koncentracji innych gazów cieplarnianych i zapewniają dodatnie sprzężenie zwrotne (nasilają zarówno ocieplenia jak ochłodzenia klimatu). Google: Mit: Para wodna jest najważniejszym gazem cieplarnianym, więc CO2 się nie liczy (portal Nauka o Klimacie)
@sharkey36159 ай бұрын
Dlatego mamy coraz gwałtowniejsze i bardziej dotkliwe zmiany pogodowe.Za dużo ogólnego syfu jest pompowanego w atmosfere.
@BeyerBrown9 ай бұрын
@@sharkey3615 Właśnie tak, autor podcastu popełnia też błąd mówiąc, że ludzkość generuje niewiele CO2 wzgl. przyrody. To prawda, ALE nie do końca. Bowiem przyroda ze "swoim" C02 sobie radzi/radziła (w uproszczeniu: tyle ile np. rocznie wyemituje, tyle też równocześnie absorbuje) a człowiek DOKŁADA z każdym rokiem do tego obiegu "własne" C02 (z paliw kopalnych), sprawiając, że jest go coraz więcej w obiegu, a możliwości absorbcyjne przyrody (skał, oceanów itp.) są ograniczone ... tj. trwają znacznie dłużej niż okres antropogenicznej emisji CO2 z paliw kopalnych (węgiel i związki węgla odkładały się w ziemi setki milionów lat). Przyroda sobie z tym wyemitowanym CO2 poradzi, ludzkość niekoniecznie, a przynajmniej może być "nerwowo" na świecie za jakiś czas... jeśli nic nie będzie się robić z tym problemem.
@gdgffdsfsdfsdf90379 ай бұрын
Merytorycznie z nutką sarkazmu. Świetny film !!!
@zeiivg754810 ай бұрын
Lecim na Szczecin
@michamaszkiewicz569610 ай бұрын
Mega ;) trzymaj tak dalej, warto uświadamiać ludzi, praca u podstaw
@Waclaw-bg6sl10 ай бұрын
Kiedyś lodowce tworzyły ten krajobraz na którym mieszkamy. Ale mamy dużo baranów którym w głowach się coś przegrzalo.
@danutaczajka653210 ай бұрын
Dziękuję bardzo
@drakouzdrowiciel923710 ай бұрын
Bardzo fajny film ukazujący nam fascynującą podróż przez czas, pokazując, jak zmiany klimatyczne kształtowały naszą planetę przez miliony lat. Jest to przypomnienie o dynamice i zmienności klimatu na przestrzeni dziejów Ziemi oraz o adaptacyjnej naturze życia na naszej planecie. Przez pryzmat milionów lat, możemy zobaczyć, jak różne formy życia przystosowywały się do zmieniających się warunków klimatycznych, co stanowi inspirację do refleksji nad naszą obecną sytuacją. P.S. Greta Tintin Eleonora Ernman Thunberg powinna wrócić do szkoły ;)
@dejankujundzic238610 ай бұрын
Dziękuję za materiał.
@halunpl1310 ай бұрын
No i dzięki za wrzutkę 💪
@WoTBlitzAddict10 ай бұрын
Grzechu zgodzę się że na chwilę obecną elektryki są bez sensu z wielu powodów, od przechowywania energii w dzisiejszych akumulatorach po źródła dostarczania energii. Pomijam już koszty produkcji, utylizacji, zasięgu aut czy dostępności do ładowarek. Sam nie jestem fanem elektryków w obecnej formie jednak mimo wszystko uważam że w przyszłości może być to niezłe rozwiązanie, tutaj kwestią nie jest czy jest to racjonalne, a chory i nieracjonaly czas i tempo wprowadzania zmian. Gdyby najpierw zająć się energetyką jądrową, stworzyć elektrownie działające fuzyjnie a nastepnie próbować wdrażać i unowocześniać technologię, taka zmiana była by bardziej naturalna i nie tak inwazyjna. Tani prąd, duże zasięgi aut poprzez uzyskanie wydajnych baterii z odnawialnych źródeł oraz procesów ich recyklingu sprawiłyby że ludzie mieli by uzasadnioną ekonomicznie alternatywę i mogli by sami zdecydować co jest dla nich bardziej opłacalne. Sprawy ekologii celowo pomijam. Pozdrawiam i życzę miłego dnia 😀
@oljackie3510 ай бұрын
masz jeszcze wodór który jest łatwiejszy do wprowadzenia jak spełnisz warunek "taniej energii" bo nie musisz budować całego auta od poczatku tylko ładujesz adapter na paliwo wodorowe jak to zrobiła toyota z swoim starym ae86 bez przeróbek w bloku silnika. Gdzie przy elektrykach masz baterie których na razie nie opłaca się koncernom recyklingować i wywalają je w afryce na wysypiskach elektrośmieci
@WoTBlitzAddict10 ай бұрын
@@oljackie35 dlatego napisałem że jest to obecnie mało opłacalne a mimo wszystko rozwojowe bo ktoś musi nad tym pracować. Co do wodoru to jak najbardziej jestem za ale w obu przypadkach musimy mierzyć się z rentowną produkcją poza łańcuchem spalania. Wodór w tym momencie jest znacznie bardziej praktyczny i jest świetną alternatywą, choćby ze względu na zasięg i czas tankowania, z czasem być może ogniwa elektryczne również dojdą do takich parametrów. + Przy elektrykach jest taki że można z nich korzystać poza ziemią przy znacznie prostszej infrastrukturze co może być bardzo istotne, ale też pod warunkiem że będą wydajne i pozyskamy fuzję.
@Kenny8810 ай бұрын
Posiadając panele fotowoltaiczne i magazyn energii można spokojnie przez pół roku ładować samochód z wyprodukowanej energii elektrycznej na miejscu. Gorzej już zimą gdyby wszyscy chcieli ładować z gniazdek, do tego pompy ciepła też pobierają zimą dużo energii. Czyli tak jak mówisz, zaczęli trochę od dupy strony. Pierw przygotować infrastrukturę pod te elektryki. Źródła produkcyjne i przesyłowe. Obecnie rozwiązanie dla tych co mają nieco więcej pieniędzy lub tych co pokombinuja trochę.
@ireki621310 ай бұрын
Prąd jako prąd to przeżytek już od dawna,prąd był ponad sto lat temu ok,ale "wynaleziono ropę"i ktoś musiał zarobić na tym.Na dziś to wodór jest idealnym paliwem łatwo dostępnym a po spalaniu mamy parę wodną i można szybko go tankować do aut.
@WoTBlitzAddict10 ай бұрын
@@ireki6213 tak jak pisałem wcześniej obie technologie mają wady i zalety, wodór jest energochłonny w skraplaniu, transporcie i utrzymaniu w formie ciekłej natomiast prąd ma problem z wydajnym magazynowaniem i prędkością ładowania. Kwestia która technologia szybciej się rozwinie i będzie wydajniejsza, szczerze kibicuję obu. Zawsze będzie to jakaś alternatywa. A przy okazji pozostają jeszcze paliwa syntetyczne ale podobnie jak wyżej wymienione obecnie są w powijakach jeśli idzie o masową produkcję i koszta.
@kazimierzcieslicki458010 ай бұрын
Grzechu nadmiary CO2 pochłaniane są przez rośliny (w szkladniach dopompowuje się 3x więcej CO2 niż w atmosferze, żeby szybciej rosły). To co nas grzeje to podtlenek azotu, który jest 300 razy silniejszy niż CO2 i nie rozkłada się przez 150 lat i jest go 6% wszystkich. 6%x300x10lat = 180000% vs 80% CO2
@AdamZalewski-w3h10 ай бұрын
a ile jest co2 w powietrzu
@magorzatazawislak38110 ай бұрын
Dziękuję
@smoczylegion10 ай бұрын
Po moim trupie ja będę jadł mięso bo musimy je jeść bo gatunek Lucki wymrze bez składników które są w mięsie
@zubenelgubenupi10 ай бұрын
O jakiego Lucka chodzi?
@nevada88110 ай бұрын
🤣 Życzę miłego pobytu w szpitalach 🤣 i oby to wystarczyło byś przeżył!
@OcenzurowanyMichalek7 ай бұрын
Przydałoby sie żebyś zamieszczał źródła swoich tez w opisue żeby można było je zweryfikować
@jacekkus859310 ай бұрын
Dzień dobry- jestem nowy. Chcę tylko powiedzieć że to Super Wykład - nic dodać nic ująć . POLECAM 😃
@bartek.k.sky9games_enjoyer10 ай бұрын
Dziękujemy na materiał
@mekrocetegus146310 ай бұрын
Witaj Grzechu... Dzięki za Twoje merytoryczne, interesujące i profesjonalne felietony oraz sam sposób ich przekazu. Przyznam, iż słucham je już od dłuższego czasu, zwłaszcza te poświęcone wojnę na Ukrainie i etc. W związku z tym mam do Ciebie pytanie, czy byłoby możliwe, abyś przygotował podobny, bardzo aktualny, niezwykle istotny aczkolwiek newlalgicznej materii temat - Skutków szczepień na Covid,?!, zarówno w Polsce jak i na świecie w oparciu o dostępne dane że źródeł rządowych, medycznych, w kontekście ich rzeczywistej skuteczności, liczby zgoniw, powikłań i kalectw, stosunku korzyści do strat, np. na podstawie danych VAERS, FDA, relacji niezależnych ekspertów..., jak i co tak naprawdę owe szczepionki zawierały w swoim składzie??.. A problem jest ogromny i wręcz ogolnoswiatowy, a taki twój felieton odważnie, rzetelnie i obiektywnie przygotowany niewątpliwie wzbudziłby olbrzymie zainteresowanie odbiorców, a także wyjasnilby wiele nie ujawnionych tajemnic i faktów.. Pozdrawiam i czekam na odp.
@mirosawolma960310 ай бұрын
jak zawsze Grzechu krótko i sprawiedliwie
@satebubu193210 ай бұрын
Dobrze Mądrego posłuchać
@daap00710 ай бұрын
24:16 To gaz jest paliwem kopalnym? Spalanie gazu emituje Co2? Przecież cały czas mówili, że gaz jest eco i że zielony i że surowce odnawialne... No popatrz... kto by się spodziewał...
@4b4tom10 ай бұрын
Bardzo fajny i merytoryczny materiał, dzięki
@andrzejprokop880310 ай бұрын
Klimat jest zjawiskiem zmiennym, obecnie jesteśmy w epoce zimnej. W dziejach ziemi jak może słyszeliście, było wiele epok a wiele z nich były gorące. Nie mamy żadnego wpływu na zmiany klimatu i niezależnie od tego ilu będzie zielonodebili tak będzie nadal.
@kamidoguss9 ай бұрын
W czasie interglacjału EEMSKIEGO 131000-121000 lat temu, temperatura globu w pierwszej jego połowie wynosiła średnio 18°C, przy poziomie 300ppm CO2. Oceany 9 metrów ponad dzisiejszy stan. Teraz mamy 420ppm, a temperatura na rok obecny, to około 15,5°C. CO2 nie jest decydujący. Do tego, gdy ciepły czas EEMSKI dobiegł końca, czyli temperatura spadła o kilka stopni globalnie, to wszystko odbyło się przy takim samym stężeniu CO2 300ppm... Nie utrzymał temperatury, bo nie ma takiej mocy sprawczej. Dopiero po 3000 lat trwania EPOKI LODOWCOWEJ, oceany go pochłonęły do poziomu poniżej 200ppm. Zawartość CO2 w atmosferze, jest skutkiem ocieplania lub ochładzania, a nie przyczyną zmian klimatu! Lewactwo teraz robi biznes na podatkach od emisji. Zielony Ład jest tego jeszcze większym potwierdzeniem!
Drogi imperatorze grzechosławi oglądam cię od paru lat, lubię twoje filmy uważam że są wartościowe i z każdego można dowiedzieć się czegoś ciekawego
@krisk256410 ай бұрын
Boże jaka piękna wypowiedź, w 100% się z nią zgadzam
@slafbz10 ай бұрын
Mądrego dobrze posłuchać! Prosiłbym o linka do wspomnianego międzynarodowego raportu 100. Z góry dzięki. Pozdrawiam
@futurejack776410 ай бұрын
Imponująca rozkmina 👍✌️☝️🤞🙏
@pawlak210 ай бұрын
Z tą efektywnością w elektrykach/spalinowych chyba za bardzo uprościłeś. Paliwo (olej/benzyna) też trzeba wydobyć, przetworzyć i dostarczyć do samochodu. I na tym też są olbrzymie straty.
@marekskowronski381110 ай бұрын
Do elektrowni póki co,też trzeba wydobyć i dostarczyć,
@jolantaszym94110 ай бұрын
@@marekskowronski3811 W dodatku paliwa płynne są łatwe w magazynowaniu...do przysłowiowego wiaderka nalejesz. Prąd to przepływ elektronów, a baterie czy magazyny energii to nadal są różnego typu elektrownie gdzie zachodzą procesy, których efektywność zależy od warunków .... i to nie jest zwykłe wiaderko.
@MasterOrient10 ай бұрын
34-36 minuta mistrzostwo świata!!!
@MrAdhock9 ай бұрын
super, można słuchać w robocie 💪💪❤❤
@not2pun10 ай бұрын
Dobre info, fajnie że wspomniałeś o konsumpcjonizmie, z ktorym ue nie walczy, a też ma negatywny wpływ na ekologię, bo to produkcja i śmieci taki miecz obusieczny.
@piotrwindorpski56509 ай бұрын
Ludzie klimatem bym sie tak nieprzejmował politycy nas szybciej wykończą
@pozaszlakiem337610 ай бұрын
Dobrze że zebrałeś te fakty w jeden monolog. Ja w dyskusji wspomagam się co najwyżej ostatnim zlodowaceniem sprzed kilkunastu tys lat. Gdzie lodowiec sięgał do Krakowa. I oczywiście pomniejszymi mini zlodowaceniami. Ludzie lubią myśleć, że są skarbnicą jedynej prawdziwej wiedzy. Czy to polityka, czy klimat. Ludzie tak mają. Są ograniczeni.
@Shyshwak10 ай бұрын
Szacun, zawsze uważałem że masz łeb na karku, nie umiem tak pięknie mówić jak Ty i zawsze dobrze mi Cię słuchać bo mamy takie same przekonania. Przekonania do faktów i obserwacji świata jakim on by nie był. Czasami mnie wkurzasz co skutkuje przestaniem oglądania, ale czasami też wracam zobaczyć co w prosiacznicy trzeszczy. Pozdrawiam.
@rkdi740210 ай бұрын
Rzeczowy materiał. Brawo! Dobra robota.
@marcinw84603 ай бұрын
Super materiał! Dzięki
@darekhauszczak56169 ай бұрын
Oj Grzechu jak ty mnie zaimponowałeś 💪💪💪
@jean-marcjacques71439 ай бұрын
Nie przejmowac sie, żyć, korzystać, bawić . Brawo bardzo pieknie to pan ują, super, dziekujemy bardzo.
@PuSzekKulecZka9 ай бұрын
No tak, bezemisyjną energetykę musi mieć cały świat, a nie tylko UE, wtedy to zadziała.
@mike82PL9 ай бұрын
moim skromnym zdaniem powinnismy sie zajac zasmiecanuem srodowiska a nie mityczna emisjia co2....
@Piorun19 ай бұрын
Bardzo ciekawy odcinek dzięki ❤. Pozdrawiam serdecznie wszystkich Piorun Burza Elektryk naczelny inżynier
@krzysmaxel99889 ай бұрын
Świetny materiał ❤ brakuje mi tylko komentarza dotyczącego naszej gwiazdy matki i jej wpływu na klimat Ziemi. Wszak Ziemia nie powstała by bez Słońca. Codzienna obecność gwiazdy i jej cykle mocno wpływają na skład atmosfery a w konsekwencji na klimat naszej planety. Być może to jest kluczowy i inicjujący czynnik zmian.
@wolnyziom846510 ай бұрын
Dawniej rolnicy nawozili pola obornikiem naturalnym , bez nawozów sztucznych .
@krzysztofgrochala19610 ай бұрын
Witam Panie Grzechu Dzięki za umilanie czasu czekając na prom
@maciekjan20789 ай бұрын
Dobra robota Grzegorz 💪🇵🇱 pozdrawiam
@DuchDucha10 ай бұрын
Kiedyś dyskutowałem z dziewczyną uczącą się w szkole o profilu przyrodniczym o zmianach klimatu. Przesadnie pewna siebie dziewoja ryknęła śmiechem gdy powiedziałem "okres Ziemi śnieżki". Nie miała pojęcia o czym mówię. Dziś uczy się propagandy, a nie faktów.
@zabelnet10 ай бұрын
Dziękuję. Pozdrawiam
@cybi719 ай бұрын
Uspokoiłem sie jest szansa na krasnoludki :) Ciekawe czy pierwszy raz?
@madamus44489 ай бұрын
Dzieki za wartosciowy material
@michamatulka404610 ай бұрын
Czy oby na pewno powrócił ? Klimat przed uderzeniem asteroidy i po był inny. Temperatura powietrza ilość wody w powietrzu ilość CO2 w atmosferze była inna. To nie działa tak że klimat wraca do określonej normy on się przekształca razem z żyjącymi istotami na ziemi
@jimmyfreeman.10 ай бұрын
Jesteś jednym z nielicznych, którzy posiadają wiedzę o Asteroidzie który zmienił naszą planetę diametralnie.
@WhiteRaven197510 ай бұрын
Świetny materiał.
@marbares510710 ай бұрын
Jestem tu po raz pierwszy, ale jeśli pozostałe twoje filmiki są na takim poziomie, to zostanę dłużej. Jedynie nie uważam dwutlenku węgla za gaz cieplarniany. W okresach zlodowaceń było go najwięcej, w okresach kiedy klimat był tropikalny było go najmniej. Rośliny go pochłaniają, więc to jest logiczne.
@zyrtec385910 ай бұрын
Bardzo dobry materiał, Grzechu! Wielopłaszczyznowy, co rzadkie dziś bardzo. Szacun i ukłony!