Рет қаралды 69
Czym jest sztuka menstruacyjna ?
W jaki sposób artystki opowiadają o miesiączce, ciele i płci ?
Wokół tych pytań krąży kolejna odsłona cyklu „Różnie o miesiączce”.
Do rozmowy zaprosiłyśmy dwie niezwykle aktywne i zaangażowane artystki; Iwonę Demko oraz Izę Moczarną-Pasiek.
Gościnie opowiadają nam o własnej praktyce artystycznej i doświadczeniu poruszania tematu miesiączki, cielesności i związanego z nimi tabu, w polskiej kulturze.
Iwona Demko -
Artystka wizualna, artystka waginistka, femmenistka. Absolwentka Wydziału Rzeźby ASP w Krakowie. W 2012 roku uzyskała tytuł doktory sztuk plastycznych w dyscyplinie artystycznej „sztuki piękne” na podstawie rozprawy doktorskiej "Waginatyzm" oraz pracy rzeźbiarskiej "Kaplica Waginy", gdzie krew menstruacyjną uczyniła wodą święconą. Od wielu lat zajmuje się afirmacją waginy, seksualności i kobiecości
Iza Moczarna-Pasiek -
artystka, animatorka kultury, siostra kręgowa, feministka. W swoich projektach walczy ze stereotypowym postrzeganiem kobiecością. Ukazuje obszary kobiecości ukryte za zasłoną tabu zbudowanego przez religię i kulturę polskiego społeczeństwa. Wierzy, że kobiecość jest piękna w swojej naturze niezależnie od formy jaką przybiera oraz że życie manifestuje się na wiele sposobów i każdy z nich godny jest uwagi i szacunku. Jest autorką pierwszego w Polsce Kalendarza Amazonek 2005 w którym kobiety po mastektomii pozują do aktów, projektu Cięcie w którym modelkami są łyse kobiety, Hardej Wenus-szkice gdzie przed obiektywem rozbierają się duże kobiety. Pracuje w kraju i za granicą.
Rozmowa rozpocznie się o godzinie 19:00 na stronie fb Różowej Skrzyneczki -
/ rozowaskrzyneczka
___________________
Cykl RÓŻNIE O MIESIĄCZCE to seria spotkań online, w których swobodnie rozmawiamy o różnym menstruowaniu. Różnym ze względu na aspekty kulturowe, mentalne, biologiczne i fizjologiczne.
Unikając stawiania siebie samych w pozycji jednostek wszechwiedzących, oddajemy głos naszym gościniom i gościom. Chcemy poznać ich indywidualne perspektywy i osobiste doświadczenia.
Naszym celem jest stworzenie przestrzeni wolnej od tabu i tematów zakazanych. Przestrzeni empatycznej, komfortowej i nastawionej na współ-odczuwanie!