Super Pan to tłumaczy :) Przydało by się trochę więcej rozgłosu dla tego kanału :)
@krzysztofkaron339211 күн бұрын
Szkoda, że tak późno trafiłem na ten kanał. Czy mogę prosić o odpowiedzi na pytnia bo nigdzie nie mogę jej znaleźć1. skąd wiadomo ile jest protonów w jądrze/ 2.czym jest energia?3.czym jest energia rozbicia(co ją wytwarza)4.czym jest energia spoczynkowa/5. skąd wziął się wzór E=mC2?Bardzo proszę bo jak nie Pan to kto? 6. co jest źródłem sił jądrowych?
@fizyka.nietylkodlaorlow11 күн бұрын
Postaram się wkrótce odpowiedzieć
@krzysztofkaron339211 күн бұрын
@@fizyka.nietylkodlaorlow genialnie! Dziękuję.
@fizyka.nietylkodlaorlow11 күн бұрын
Może zacznę od pytania o energię. Energia charakteryzuje zdolność układu do wykonania pracy. Np. mamy sprężynę i chcemy ją ścisnąć. Żeby to zrobić, należy wykonać pracę. a) Leci kulka z jakąś prędkością. Mówimy, że kulka ma energię kinetyczną, co oznacza, że kulka może wykonać pracę. Np. kulka uderza w sprężynę i ją ściska. b) Nieruchome ciało znajduje się na pewnej wysokości. Mówimy, że mamy energię potencjalną. Gdy puścimy ciało, to zacznie spadać i może ścisnąć naszą sprężynę. c) Podobnie jest dla innych form energii. Np. światło ma energię i można zbudować maszynę, która wykorzysta energię światła i ściśnie sprężynę. Podobnie z energią jądrową. W rozpadzie jąder uranu uwalnia się energia, którą można wykorzystać do ściśnięcia sprężyny.
@fizyka.nietylkodlaorlow11 күн бұрын
Energia wiązania pojawia się, gdy ciała się przyciągają. Mamy np. dwa złączone magnesy. Należy wykonać pracę, aby rozdzielić magnesy. Żeby wykonać pracę, potrzebujemy jakieś źródło energii. W jądrze atomowym, protony i neutrony przyciągają się siłami jądrowymi. Należy wykonać pracę, aby rozdzielić jądro na pojedyncze protony i neutrony.
@fizyka.nietylkodlaorlow11 күн бұрын
Energia spoczynkowa to jest całkowita energia związana ze spoczywającym ciałem. Weźmy np. elektron o masie m. Z elektronem tym związana jest energia o wartości m*c^2. Teraz bierzemy antyelektron. Masa antyelektronu jest taka sama i również mamy energię spoczynkową o wartości m*c^2. Gdy elektron połączy się z antyelektronem, to cząstki znikają i dostajemy światło. Energia tego światła wynosi m*c^2 + m*c^2, czyli tyle ile wynosiła całkowita energia spoczynkowa cząstek.