Yes yes yes. Zdecydowanie wyczekiwany temat. Wielkie dzięki. Pozdrawiam serdecznie
@Nadwieigly18 күн бұрын
Proszę bardzo :) Będzie sporo materiałów z tego więc już teraz zapraszam na kolejne :) Także pozdrawiam serdecznie
@marekbosman-e6x18 күн бұрын
Super nareszcie coś w języku polskim ten temat jest bardzo ciekawa w końcu czegoś się nauczę bo ciągle błądzę dziękuje i czekam na więcej . BOSMAN PASJONATA
@Nadwieigly18 күн бұрын
Pokaże i opowiem wszystko co wiem i czego się nauczyłem więc mam nadzieję, że tłoczenie stanie się samą przyjemnością :) Doskonale wiem jak wyglądają początki i też wiem co daje najlepszy progres. Zapraszam już teraz na kolejne materiały :) Pozdrawiam
@Nadwieigly18 күн бұрын
Zapraszam do komentowania i zostawienia łapki w góre jeśli materiał się podoba :) Z góry dziękuję za wsparcie
@janawniczak82618 күн бұрын
Super, dziękuję i oczekuję na kolejne materiały :)
@Nadwieigly18 күн бұрын
Proszę bardzo :) Super, że się podoba. Myślę, że na niedziele kolejna część :)
@Eustachy37114 күн бұрын
Super wiedza..samo złoto..
@Nadwieigly14 күн бұрын
Dziękuje bardzo :) Super, że się podoba. Dzisiaj o 16.00 kolejna część kursu więc zapraszam :)
@irokromkrom653418 күн бұрын
Siadam.i oglądam.bo fajny temat
@Nadwieigly18 күн бұрын
Przyjemnego oglądania :) i zapraszam koniecznie na kolejne materiały, bo ten taki mocno startowy :)
@mareknowik69516 күн бұрын
Super, czekam na cd.pozdrawiam
@Nadwieigly16 күн бұрын
Kolejna część już w niedzielę :) a jutro pierwszy odcinek z konstrukcji szablonów :) Także serdecznie zapraszam.
@adamc.339918 күн бұрын
Bardzo mi się podobają twoje filmy. Nie mogę się doczekać kolejnych w tej tematyce. Dobrze że go obejrzałem wcześniej niż zamówiłem najtańsze stemple. Skąd polecasz podstawowe stemple? Może być chińczyk tylko patrzeć czy ma wyraźne krawędzie?
@Nadwieigly18 күн бұрын
Cieszy mnie to bardzo :) Staram się maksymalnie dobrze dzielić swoimi doświadczeniami. Dzisiejszy był taki bardzo wstępny, ale nie chcę też niczego omijać, nawet tych drobnostek bo mogą być dla kogoś istotne :) Kolejne będą już znacznie bardziej techniczne i z większą ilością porad. Jak najbardziej może być, sam używam Ivan i podobnych, te już są ok. zazwyczaj jak 30-40 zł sztuka to już można fajnie popracować nimi. Najgorzej właśnie ten tani zestaw wybrać, bo można się tylko zniechęcić i stracić wiarę w swoje umiejętności.
@adamradomski936618 күн бұрын
potwierdzam. Kupiłem najtańszy i do niczego sie w zasadzie nie nadaje. Skusiła mnie cena, bo stemple to jednak spory wydatek jak chce sie jakiś zestaw skompletować
@adamc.339918 күн бұрын
@@Nadwieigly Super, wielkie dzięki za odpowiedź. To poszukam takich lepszych. Słyszałem że WUTA jest okej firmą
@Nadwieigly18 күн бұрын
@adamradomski9366 będę też przygotowywał filmy z robienia własnych narzędzi :) nie jest to skomplikowane i można na prawdę zrobić sobie przyzwoity zestaw narzędzi, ale nie chciałem już na poczatku zbytnio namieszać w temacie :)
@Nadwieigly18 күн бұрын
@adamc.3399 Proszę bardzo :) Jak się nie mylę, to chyba porównywalne firmy jak IVAN więc powinny być ok.
@micham621716 күн бұрын
Witam. Mam pytanie, może nie do końca związane z tematem tego odcinka, ale tematycznie kaletnictwo. Czym najlepiej usztywniać skórę garbowaną roślinnie? Czym zaimpregnować mizdrę w cienkiej skórze Crazy Horse, żeby nabrała odpowiedniej sztywności? Pozdrawiam i polecam kanał Na dwie igły.
@Nadwieigly16 күн бұрын
Cześć :) Super, że pytasz o takie rzeczy. Będę też robił kilka odcinków o usztywnieniach. Ważne jest też, czy to usztywnienie będzie widoczne czy np. idzie na to podszewka jak w torebkach. Jeśli jest widoczne to najlepiej drugą warstwą skóry/dwoiny, jeśli jest niewidoczne to przeróżne pianki, skóry wtórne mielonki, dwoiny, stabilne tkaniny itp. Jeśli jednak chodzi Ci o usztywnienie bez dodatkowych warstw, pojedynczej warstwy roślinnie garbiowanej to najlepszy jaki znam to wosk pszczeli. Są też inne sposoby jak rozwodniony wikol na mizdre (tutaj różne są efekty), polerka tokonole też trochę czasami potrafi usztywnić, ale nie jest to coś wielkiego, zależy głównie jakie przeznaczenie tej skóry ma być, bo jesli wchodzi w grę intensywne zginanie to dość mocne usztywnienie może powodować pęknięcia. Czasami szybciej i łatwiej jest poprostu kupić sztywną i twardą dwoine świńską lub coś podobnego i podkleić od spodu. Klej + dodatkowa warstwa skóry potrafi zrobić dobrą robote.
@micham621716 күн бұрын
@@Nadwieigly Chodzi mi o skórę na portfele, etui - widoczna mizdra. Próbowałem rozwodniony Vikol, ale efekt trudno przewidzieć, zależy jak skóra przyjmie klej, dziś testowałem Tan - Kote, ale efekt mizerny. Skóry jak na razie kupowałem w necie, a że ze skórnictwem wcześniej nie miałem styczności to nie wiem czy to moje błędy czy inne, różne powody. Bardzo dziękuję za odpowiedz, czekam na kolejne filmy.
@Nadwieigly16 күн бұрын
Zazwyczaj problem zaczyna się właśnie od samej skóry. Polecam zawsze jednak zainwestować w materiał w 1 czy 2 gat. - jest drożej, ale unikamy sporej ilości problemów jak i mimo wszystko zaoszczędzamy, bo jest minimalny odpad, szybciej idze praca więc też kolejna oszczędność. Dodatkowo też szybciej się uczymy, bo widzimy realne błędy wynikające z naszej pracy i jednocześnie bardziej wierzymy w swoje umiejętności. Gorsza jakościowo skóra mimo dobrej techniki może i tak dać mizerny efekt, więc najczęściej szukamy problemu w swojej pracy a wina leży po stronie materiału. W ogóle najlepsza na początek byłaby sztywniejsza skóra świńska licowa, roślinnie garbowana, ale niestety bardzo słabo z jej dostępnością. Popytaj o skórę roślinnie garbowaną w garbarni Leja, mają dobre skóry i dobre ceny. Najlepiej rozmawiać z Panem Adrianem :)
@micham621716 күн бұрын
@@Nadwieigly Oglądając filmiki na KZbin używana skóra wygląda wręcz na "tekturową" ( nie mam na myśli juchtu naturalnego ), wszystko wygląda prosto i fajnie. Potrzebny jest czas, doświadczenie, przerobienie tematów. Skorzystam z Twoich rad.
@Nadwieigly15 күн бұрын
Właśnie zazwyczaj każdy na YT robi tylko z możliwie najlepszego materiału żeby dobrze się pracowało i dobrze to wyglądało, pomija te prace, które są najważniejsze i kluczowe przez co jak my powtarzamy dany projekt to przeważnie coś nie wychodzi. Staram się w swoich filmach robić całkowice inaczej, pokazywać wszystko, kazdy etap bez omijania niczego. Nasza rozmowa też podsuneła mi pomysł na odcinki z wykorzystaniem przy niektórych projektach trochę słabszej skóry, bo bardzo duża część osób na poczatku korzysta z zakupu skór niedokońca wiadomej jakości. Każdy jakoś zaczyna i ma prawo nie wiedzieć :) zwłaszcza, że w głowie są setki róznych pytań/wątpliości.