A ja niedawno narzekałem, że nie ma materiałów na poziomie powyżej początkującego na polskim yt. Człowiek całe życie w błędzie
@TomaszTrading16 күн бұрын
Dziękuję za komentarz!!!
@Neris0512 күн бұрын
Obejrzałam z dużym zainteresowaniem- co za fajny, jasny przekaz i ten głos, naprawdę hipnotajzing 🙂 Żałuję, że KZbin dopiero teraz, po 3 latach oglądania kanałów giełdowych, podsunął mi Pana materiał. Będzie dla mnie bardzo pomocny w selekcji spółek do portfela. Dziękuję!
@TomaszTrading11 күн бұрын
Bardzo dziękuję za tak miłe słowa - cieszę się, że moje materiały mogą się przydać! KZbin czasem każe trochę poczekać, ale lepiej późno niż wcale 😉. Trzymam kciuki za selekcję spółek i powodzenie na giełdzie. W razie pytań - zapraszam do dalszego śledzenia kanału i dyskusji w komentarzach!
@maciejkrysztoforski393823 күн бұрын
Świetna i mądra analiza, mało kto mówi w PL o opcjach i upside, a już myślałem ze po tym PE wyłączę film:), cieszę się że doradzasz szerokiego spojrzenia i większych horyzontów inwestycyjnych.
@TomaszTrading23 күн бұрын
Dzięki za komentarz!
@Cudzoziem5 сағат бұрын
Nie wiem czy zdaje Pan sobie sprawę ale ma Pan wyższy poziom niż najlepsze uczelnie ekonomiczno-biznesowe w tym kraju, akurat (może niestety) wiem co mówię. Czapki z głów za zaangażowanie, wiedzę a najbardziej za sposób przekazu. Akakemicy powinni u Pana brać lekcje dydaktyki. Brawo, brawo!
@Czerwek99916 күн бұрын
Niesamowity materiał. Głos wręcz hipnotyzujący :)
@TomaszTrading16 күн бұрын
Dziękuję, miło to słyszeć! :)
@naus906723 күн бұрын
Z każdym materiałem jestem coraz bardziej osaczony. Ściskam mój portfel za plecami, ale czuję już że jak tak dalej pójdzie, będę musiał zapisać się na ten uniwersytet inwestycyjny. To biczowanie odbiorcy oszałamiającą jakością produktu to najbardziej agresywna technika sprzedażowa, jaką widziałem, a robię w handlu już 5 lat. Nawet w fotowoltanice tak nie robio.:(
@TomaszTrading23 күн бұрын
Dzięki za komentarz, cieszę się, że te materiały przypadają Ci do gustu! Jak już portfel w końcu przestanie się opierać biczowaniu, to zapraszam na Uniwersytet - obiecuję, że tam będzie równie intensywnie, ale z jeszcze większą dawką wartości merytorycznej, na którą będziemy mieli więcej czasu niż w ramach pojedynczych webinarów. Myślę, że ta inwestycja powinna się szybko zwrócić.
@jacekmrozek1583 күн бұрын
Hej, ja tu z polecenia @zawodinwestor (przygotował u siebie na YT wstawkę o Twoim kanale z polecajką) . Jestem pod wrażeniem, jak świetnie tłumaczysz, że nawet taki początkujący jak ja, a łapie twój zamysł, z jednoczesną pokorą, jak dużo jeszcze przede mną nauki (na dziś głównie inwestuje w nieruchomości). Wyjątkowo merytoryczne tworzysz materiały, mocno się zastanawiam nad kursem wiosennym. Może przygotujesz jakiś materiał, czy tacy początkujący jak ja, bedą się mogli na takim kursie odnaleźć i na ile rzeczywiście mi pozwoli zaistnieć i poruszać się na giełdzie, choćby jak ty w tym w/w filmie. Z góry dziękuje i oczywiście z niecierpliwością czekam na tak topowe materiały :) Pozdrawiam i oby do wiosny ;)
@TomaszTrading2 күн бұрын
Cześć! Dziękuję za miłe słowa, cieszę się, że trafiłeś do mnie z polecenia :) Co do kursu - tak, zdecydowanie planuję przygotować materiał wyjaśniający, jak wygląda nauka na Uniwersytecie i w jaki sposób kurs pomaga początkującym odnaleźć się w świecie inwestycji. Moją misją jest przede wszystkim uproszczenie tego, co pozornie skomplikowane, i pokazanie konkretnych narzędzi oraz strategii, które pozwalają skutecznie działać na rynku, niezależnie od poziomu doświadczenia. Obiecuję, że postaram się powiedzieć więcej o nauce na Uniwersytecie w jednym z webinarów na początku marca, a tymczasem cieszę się, że moje filmy inspirują do działania. Oby do wiosny i mam nadzieję, że do zobaczenia na Uniwersytecie! Pozdrawiam serdecznie!
@TomaszTrading2 күн бұрын
PS. Mógłbyś proszę podrzucić link do tej wstawki na kanale @zawodinwestor? Chętnie zobaczę.
@jacekmrozek1582 күн бұрын
@@TomaszTrading A z przyjemnością, @zawodinwestor a link do polecajki z filmu to kzbin.info/www/bejne/g565iIqJhLiJd8ksi=aCg-ELS-itp3YTZo&t=194 Koleś wypracował sobie w zeszłym roku nawet spory kanał i moja przygoda zaczęła się właśnie z nim. Prowadzi go z fajnym poczuciem humoru i podobnie jak Ty, tłumaczy zawiłe tematy jak dla przedszkolaków, co mi ogromnie przypadło do gustu. Z tego co wynika z filmu, szkolenia u Ciebie nie robił i nie poleca wprost, ale to może o to w tym chodzi, bo sam również nic nie wciska i nie skacze z kwiatka na kwiatek ;) Panie Tomku wiatru w żagle życzę i zachęcam do dalszego oraz jak czas pozwoli, częstszego wypuszczania odcinków. Śmiem twierdzić, ze świadoma widownia to doceni ze zdwojona siłą, jak u w/w youtubera ;) Udanego dnia!
@jacekmrozek158Күн бұрын
@@TomaszTrading Z przyjemnością :) Tu jest link z polecajką kzbin.info/www/bejne/g565iIqJhLiJd8ksi=3y3sLF-Rv7BSlN7n&t=194 ...chyba będziesz zadowolony :) Koleś prowadzi już całkiem spory kanał na KZbin, i to właśnie od niego zaczęła się moja przygoda z tym tematem. To, co mnie ujęło w jego filmach, to to, że prowadzi je z poczuciem humoru i podobnie jak TY, tłumaczy wszystko w sposób jasny, jak dla totalnych laików. Z tego, co mówi, nie był u Ciebie na szkoleniu i nie poleca go wprost, ale może właśnie o to chodzi, bo sam niczego nie wciska. Panie Tomku, życzę wszystkiego zyskownego, a jak czas pozwoli, to mała prośba o częstrze publikacje Pana wyjątkowych odcinków. Świadoma widownia na pewno doceni to ze zdwojoną siłą! Pozdrawia :)
@robsonbobson882424 күн бұрын
Należysz do topki youtuberów inwestycyjnych w Polsce. Trzymasz wysoki merytoryczny poziom materiałów na swoim kanale.
@TomaszTrading24 күн бұрын
Dziękuję za komentarz! Taki feedback jest dla mnie niezmiernie wartościowy, bo pokazuje, czy z tymi materiałami idę w dobrym, czy w złym kierunku. Dzięki!
@mateuszw426724 күн бұрын
KZbinr :D dobre 🤣
@robsonbobson882424 күн бұрын
@@TomaszTrading Pokazujesz na swoim kanale dużo istotnych szczegółów, opartych na faktach w świecie finansów. Przekazujesz swoją wiedzę inwestorom średnio-zaawansowanym, ale robisz to w sposób tak uproszczony, ze na pewno osoba początkują dość szybko się w tym odnajdzie. Myślę, ze rynek inwestycyjny w Polsce będzie się rozwijał, inwestorzy będą znudzeni komercyjnymi filmikami o inwestycjach, więc przejdą na kolejny level w swoim zyciu, trafiając tutaj.
@TomaszTrading24 күн бұрын
@@mateuszw4267 Kolejny etap kariery po czterdziestce :)
@TomaszTrading24 күн бұрын
@@robsonbobson8824 Cieszę się, że sposób, w jaki przekazuję wiedzę, trafia zarówno do średnio-zaawansowanych, jak i początkujących inwestorów - to dokładnie ten balans, do którego dążę. Również wierzę, że rynek inwestycyjny w Polsce będzie dojrzewał, a coraz więcej osób będzie szukać solidnych, merytorycznych treści. Mam nadzieję, że mój kanał będzie dla nich miejscem, gdzie znajdą inspirację i praktyczne wskazówki. Dzięki jeszcze raz za miłe słowa!
@marcinzytka779123 күн бұрын
Wszystkiego dobrego w Nowym Roku za tyle wartościowej treści i wiedzy przekazanej w przystępny sposób.
@TomaszTrading23 күн бұрын
Dziękuję i nawzajem!
@win386-m2x14 күн бұрын
Fajnie, że trafiłem na ten kanał :) Do końca odcinka jeszcze baardzo daleko, ale już teraz leci sub :)
@TomaszTrading13 күн бұрын
Dziękuję! Cieszę się, że ten materiał przypadł do gustu :)
@michasw.490621 күн бұрын
Pan Tomasz jest najlepszy :) Lubię Pana słuchać ! Pozdrawiam :)
@TomaszTrading20 күн бұрын
Dziękuję, miło to słyszeć! :)
@Marco-sk9rg23 күн бұрын
Dziękuję za kolejny profesjonalny i merytoryczny materiał. Pozdrawiam i życzę powodzenia!!!
@TomaszTrading23 күн бұрын
Dzięki i nawzajem!
@jacekkawior669323 күн бұрын
Panie T0maszu - top polskiego jutuba inwestorskiego. Dzieki panu używam opcji i zgarniam premie. O hedgowaniu nie wspomne. Dziekuje, mozna powiedziec, ze zmienil pan moje zycie. :)
@TomaszTrading23 күн бұрын
Dziękuję Panie Jacku! Miło coś takiego przeczytać! Świadomość, że moja praca realnie wpływa na czyjeś życie i decyzje inwestycyjne, to największa motywacja, żeby działać dalej. Gratuluję odwagi w stosowaniu opcji i hedgingu - to poziom zaawansowania, na który nie każdy się porywa. Trzymam kciuki za dalsze sukcesy!
@karol21003 күн бұрын
Ale tutaj jest dużo merytoryki. Coś niesamowitego
@TomaszTrading2 күн бұрын
Dziękuję za komentarz! Cieszę się, że ten materiał przypadł do gustu.
@karol21002 күн бұрын
@@TomaszTrading Ja dziękuję za materiał! Wpadłem na kanał z polecenia i się nie zawiodłem, będę teraz musiał nadrobić resztę filmów :). Wszystkiego dobrego na nowy rok!
@TomaszTrading2 күн бұрын
@@karol2100 Cała przyjemność po mojej stronie! Miłego oglądania :)
@norbertnowak480623 күн бұрын
Byłem na webinarze. Polecam :) Komentarz dla zasięgów. :)
@sebatorunseba17737 сағат бұрын
Super materiał. To ja mam prośbę czy mógł by Pan generować co miesiac listę według założeń z materiału do rebalansingu ,wrzucając jako materiał short ?
@wojciech.z.opinia8 күн бұрын
Jak zwykle cenne rady. Czy byłaby szansa z Twojej strony na tego typu analizę ciekawej spółki raz na jakiś czas? ;)
@TomaszTrading3 күн бұрын
Dzięki za sugestię! Do przemyślenia.
@borntoeagle599123 күн бұрын
Po pierwszych 45 min kliknąłem i zapisany na UI. Natychmiast widziałem że to jest to. Czasami jedno kliknięcie przy 1 min świeczce kosztuje mniej niż to szkolenie. Can’t wait for this day
@TomaszTrading23 күн бұрын
Gratuluję decyzji i do usłyszenia na zajęciach! :)
@mateuszblaszak17 күн бұрын
Aż niemożliwe, że tak wartościowe rzeczy można tutaj znaleźć za darmo! Mam tylko jedno zasadnicze pytanie. Kiedy sprzedawać 😅 upside 5, 0, cz może -2🤷♂️ albo całkiem na co innego patrzeć?
@TomaszTrading16 күн бұрын
Dzięki za komentarz! Upside przy sprzedawaniu nie ma większego znaczenia, bo Upside może wzrosnąć nie tylko w wyniku spadku ceny akcji, ale też np. w wyniku rewizji price targetu w górę, co statystycznie ma miejsce przez większość czasu; więc generalnie nie chcesz sprzedawać akcji tylko dlatego, że Upside jest niski. Sygnał do sprzedaży akcji to psucie się fundamentów, rewizje EPS-ów czy przychodów w dół, albo rewizje price targetu. Upside jest wtedy wtórny.
@Palmuszinciak6 күн бұрын
Dzień dobry. Ja chciałem się zapytać o Europejską motoryzację. Czy ich akcje dalej będą spadać? Akcje Porsche są w opłakanym stanie.
@beatawadowska11095 күн бұрын
Panie Tomku założyłam scraba, bardziej fajna platforma. Mam pytanie o firmę BTBT Bit Digital, ponieważ przeskanowałam większość firm i przy tej np upside pokazuje ponad 82%. Co Pan myśli na temat tej firmy?
@arrowRR23 күн бұрын
Naprawde fajnie tlumacz. pzdr
@TomaszTrading22 күн бұрын
Dzięki!
@perfetto8821 күн бұрын
Witam Panie Tomku, ogladnalem w calosci Webinar i nasuwaja mi sie 3 pytania: 1/ Czy jest lepsza alternatywa od ETF SPY dla S&P 500? Myslalem o wersji Invesco ISIN IE00B3CGJ38. 2/ Jaki ETF rekomenduje Pan, aby opakowac IKE na maksa - rozwazam ETF powyzej lub bardziej ryzykownie - Nasdaq 100. A moze najbezpieczniej ETF ACWI? Dziekuje z gory i zyczymy pieknych Swiat!
@TomaszTrading20 күн бұрын
Dzień dobry! Myślę, że nie ma nic lepszego niż SPY, jeśli chodzi o ETF-y na S&P 500; ale to jest kwestia wtórna, bo każdy z tych ETF-ów będzie zachowywał się identycznie i miał podobne koszty. Co do ETF na IKE na maksa, to ja bym poszedł w QQQ, bo jednak to technologia będzie ciągnęła świat, a nie Pepsi, Coca-Cola i Kellogg, które siedzą w SPY. ACWI jest bez sensu, bo po co nam ekspozycja na Egipt, Kuwejt albo Argentynę? ACWI ma wyniki dwa razy niższe niż S&P 500. Ja bym się trzymał jednak topowej gospodarki.
@perfetto8820 күн бұрын
@TomaszTrading znakomicie! jest Pan prawdziwym fachmanem. Na koniec, mozna prosic konkretne ref. ISIN do tego SPY oraz QQQ? To beda inwestycje na dlugie lata wiec nie chcialbym tutaj popelnic faux-pas :)))
@TomaszTrading18 күн бұрын
@@perfetto88 Miło to słyszeć! Nie da się tu popełnić faux pas, bo te tickery są unikalne, ale dla QQQ ISIN to US46090E1038, a dla SPY - US78462F1030
@MarcinJekel22 күн бұрын
Top 👌
@michakuku855824 күн бұрын
Dziękuję Panie Tomaszu za jak zwykle świetny materiał. To dzięki Panu wkręciłem się w giełdę i namówiłem rodziców na inwestowanie na emeryturę. Prowadzi Pan najlepszy kanał inwestycyjny w Polsce jaki świetnego bloga. Zawsze niecierpliwie czekam w każdy czwartek na kolejny piątkowy newsletter. Naprawdę robi Pan super robotę, za którą jestem bardzo wdzięczny.
@TomaszTrading24 күн бұрын
Dziękuję! Niezwykle miło mi słyszeć, że te treści są inspiracją do tego, aby zainteresować się giełdą i inwestowaniem nie tylko od teoretycznej, ale i praktycznej strony. Pozdrawiam i do usłyszenia!
@krzysztofrzempikowski38795 күн бұрын
" rynek akcji zrobi wszystko, co konieczne, aby zawstydzić jak największą liczbę inwestorów w jak największym stopniu" Pozdrawiam 😉
@RafalNobilis2 күн бұрын
Ten uniwersytet to raczej dla inwestorów którzy obracają wysokimi setkami a nie marnymi dziesiątkami tysięcy złotych, bo przy takich pieniądzach to się może dopiero zwrócić. Fajnie, że jest coś dla biedniejszych za darmo na YT. Mówią, że trudniej dojść z 10 do 100 niż z 100 do miliona.
@beatawadowska11096 күн бұрын
Panie Tomku dziękuję serdecznie za ogrom wiedzy za darmo! Obejrzałam jednym tchem! ❤ Mam pytanie poniewaz od niedawna inwestuje, mam konto na interactive brokers, lecz nie moge znalesc tam wskaznika wlasnie Price Target Upside o ktorym mowa. Czy mogłabym prosic o podpowiedz? Bede ogromnie wdzięczna 😊
@TomaszTrading3 күн бұрын
On tam się nieco inaczej nazywa, tutaj info, jak go dodać: www.ibkrguides.com/traderworkstation/fundamentals-analyst-rating.htm
@BreatheThePressure23 күн бұрын
Webinar jak zawsze - rewelacyjny. Za to Tomku, to już chyba tradycja z tym wybitnym timingiem przez spadkami? 😅
@TomaszTrading23 күн бұрын
To jest już chyba jakieś nowe prawo rynków finansowych, że za każdym razem jak coś rekomenduję publicznie, to kolejnego dnia to coś akurat spada w otchłań. Tym razem jednak przeszedłem samego siebie z timingiem, bo giełda zaczęła spadać nie kolejnego dnia po webinarze, ale już w samym jego trakcie :)
@uziemiacz0073 күн бұрын
Czy można panu dać pieniądze na obrót i podzielić się zyskiem jeśli wystąpi? Powaznie pytam😅
@TomaszTrading3 күн бұрын
W tym roku odszedłem z funduszu, którym zarządzałem i jestem już na emeryturze, więc nie :)
@Andrzej_And21 күн бұрын
Dziękuje za analize , wesołych świąt !!
@TomaszTrading20 күн бұрын
Dzięki i nawzajem!
@1982Aleksy19 күн бұрын
Rewelacyjny materiał - jak zresztą wszystkie Pana webinary, które chłonę jak gąbka. Mam pytanie: na jednym z filmów z yt polecał Pan platformę do handlu z nikimi marżami. Nie mogę się doszukać tego fragmentu i byłbym niezmiernie wdzięczny za przypomnienie nazwy tejże platformy. Niestety ta, z której obecnie korzystam nie oferuje opcji. Z góry dziękuję i życzę Wesołych Świąt i wysokich zysków w Nowym Roku
@TomaszTrading18 күн бұрын
Dziękuję! Bardzo się cieszę, że te materiały przypadają Panu do gustu :) Co do platformy do handlu, to pewnie chodziło o Interactive Brokers - ciężko dzisiaj o cokolwiek, co mogłoby przebić ich ofertę cenową, dostęp do różnych parkietów i instrumentów oraz potężną platformę transakcyjną z mnóstwem darmowych danych i narzędzi.
@phsmagnumsj494718 күн бұрын
@@TomaszTrading dziękuję.
@DominikITrustInYou14 күн бұрын
Jak zwykle super materiał. Dziękuje, bo zachęcił mnie do analizy spółek przy użyciu Scraba. Mam jednak do Pana pytanie trochę z innej beczki, ale nadal inwestycyjnej. Czy korzysta Pan z IKE i IKZE i co o nich sądzi ? Obecnie mam zainwestowane około 1/3 oszczędności w ETFy ISAC i IWDA trzymane na IKE i IKZE. Zastanawiam się czy dalej to kontynuować czy skupić się na inwestowaniu na zwykłym koncie maklerskim ? Dodam, że cały czas poszerzam wiedzę z inwestowania i chciałem ja wykorzystać w osiągnięciu lepszych wyników kupując pojedyncze dobre spółki.
@TomaszTrading14 күн бұрын
Dziękuję za komentarz! Myślę, że wypełnienie limitów IKE/IKZE w pierwszej kolejności to super pomysł i rekomenduję go absolutnie każdemu, bo jednak oszczędności podatkowe są znaczne. Pasywne ETF-y na IKE, a aktywne inwestowanie na zwykłym rachunku maklerskim to też fajny pomysł, wtedy to IKE/IKZE stanowi taką trochę ostoję stabilności. Zastanowiłbym się tylko nad sensem inwestowania w ETF-y typu ACWI (all world), no bo jednak te ETF-y zachowują się dwa razy gorzej niż, np. SPY. Moim skromnym zdaniem lepiej stawiać na najlepszą, najbardziej innowacyjną, najsilniejszą i największą gospodarkę świata. Zwłaszcza, że jakaś połowa spółek z S&P 500 i tak generuje połowę przychodów z innych rynków niż USA, więc stawiając na 500 największych amerykańskich firm de facto i tak mamy ekspozycję na cały świat. No ale to tylko moja opinia.
@DominikITrustInYou14 күн бұрын
@@TomaszTrading Dziękuję za odpowiedz. Dziękuję za radę !
@Magdalena-ez2me15 күн бұрын
Proszę o informację gdzie mogę za darmo znaleźć takie ładne wykresy do analizy spółek? Pozdrawiam i życzę wszystkiego najlepszego w Nowym Roku.
@TomaszTrading15 күн бұрын
Scrab w darmowej wersji Basic - scrab.tradingforaliving.pl/
@rycerz12323 күн бұрын
Świetny materiał 😊 Czy myślał może Pan coś nad materiałem na temat analizy sektora? Czy da się to jakoś sensownie ugryźć czy jest tu za dużo zmiennych żeby skonstruować uniwersalne zasady czy dana branża ma przyszłość czy nie?
@TomaszTrading23 күн бұрын
Dzięki za komentarz! Hmm, pewnie dałoby się skonstruować jakieś zasady. Ja na przykład zaczynam zawsze analizę sektora od statista.com sprawdzając wszelkie możliwe dane odnośnie trendów i statystyk popytu w danej branży, na konkretne produkty, z różnych regionów geograficznych; szukam prognoz, raportów na najbliższe lata etc. Potem patrzę sobie jakie spółki wchodzą w TOP 10 ETF-ów danego sektora i analizuję ich konkretne prognozy, robię sobie z tego średnie i tak dalej. Także myślę, że dałoby się ten temat jakoś ugryźć. Tak czy siak, dziękuję za sugestię - wrzucam sobie ten pomysł na materiał do notatnika i może w przyszłym roku przyjdzie na niego czas :)
@bsz692223 күн бұрын
Panie Tomaszu, mam kolejne pytanie i nie sposób nie skorzystać skoro Pan odpowiada, a myślę że pasuje do tego filmu bo akurat Novo Nordisk pojawił się w zestawieniu. Mianowicie co Pan osobiście robi w takiej sytuacji jak dziś w przypadku Novo Nordisk - spółka świetna, zyskowna, nie zadłużona, był fajny upside i wziąłem po 107$. Dziś, spadek o prawie 20%, bo nie dowieźli spadku wagi o 25%, tylko o prawie 23% ( CagriSema). I teraz wg mojej nikłej wiedzy nic się jakby fundamentalnie nie zmieniło, to nadal dobra firma i pewnie nadal będzie generować sporo gotówki. Czy ten spadek nie jest przesadzony, bo inwestorzy mieli może jeszcze wyższe oczekiwania?
@TomaszTrading23 күн бұрын
Moim zdaniem ten spadek jest totalnie przesadzony, zwłaszcza że poziomy spadku wagi po roku o 20-22%, jakie im wyszły w testach, to jest dokładnie to samo, co zapewnia Zepbound od Eli Lily, więc jeśli mówimy o długoterminowej inwestycji, to ja bym tu nic nie robił, ewentualnie uśrednił cenę zakupu.
@agnieszka_jot21 күн бұрын
Świetny materiał, dziękuję 😊 czy planuje Pan uruchomić dodatkowe zapisy na uniwersytet?
@TomaszTrading20 күн бұрын
Dziękuję, cieszę się, że materiał przypadł do gustu! Zapisy na oba semestry ze Scrabem na rok w pakiecie trwają tylko do końca roku. Potem na początku marca ruszą jeszcze zapisy wyłącznie na semestr wiosenny, ale już bez Scraba w pakiecie; więc myślę, że teraz do końca roku to fajna okazja, żeby dołączyć i mieć tego Scraba, bo to jednak potęga jest.
@przemyslawwojciechowski62023 күн бұрын
Hej Tomasz, jaki program / strone internetowa używasz do uzyskania tych wykreslw co używasz w filmie ?
@TomaszTrading23 күн бұрын
Scrab, te wykresy i wskaźniki są dostępne nawet w darmowej wersji, ale gdybyś kiedyś zdecydował się otworzyć tam płatne konto to skorzystaj z mojego linka referencyjnego, bo dostaniesz dzięki temu fajne bonusy: scrab.tradingforaliving.pl/
@przemyslawwojciechowski62023 күн бұрын
@TomaszTrading dzięki za informacje :-)
@marcinbaszczyk10216 күн бұрын
Gdzie jest ten wskaźnik Upside na IB?
@beatawadowska11095 күн бұрын
Również szukam i nie mogę znalesc. ZadLam pytanie ale narazie czekam na odpowiedź 😊
@TomaszTrading3 күн бұрын
@@beatawadowska1109 On się tam nazywa "Price target disparity %" czy jakoś tak.
@ST1337pz22 күн бұрын
Dzień dobry - na wstępie świetny materiał, czekam na więcej! Natomiast przychodzę z pytaniem o to co powiedział Pan na temat upside'u. Upside to wskaźnik, który mówi nam czy aktualnie spółka ma duży potencjał do wzrostu czy też nie. Za jego poziomami stoją średnie oceny analityków inwestycyjnych. Pytanie jest dość teoretyczne i wydaje się być głupie, ale po co w takim razie patrzeć na cokolwiek innego poza upside? Rentowność, marżowość, debt to assets, interest coverage itd. jak byłoby na "słabych" poziomach to analityk by nie oszacował spółce X na wysokiego upsideu, prawda? Idąc tą myślą nie lepiej jest zaufać w pełni profesjonalistom, bedacym w zawodzie od lat i odpuścić sobie swoje analizy fundamentów spółki? Przydługawe pytanie, ale mam nadzieję, że dobrze ująłem w słowa to co mi chodzi po głowie. Wszystkiego dobrego.
@TomaszTrading22 күн бұрын
Dzień dobry! Dziękuję za miłe słowa odnośnie materiału, cieszę się, że spełnia oczekiwania. Pytanie bardzo przytomne i teoretycznie faktycznie wystarczyłoby patrzeć na Upside, który powinien być pochodną analiz analityków, a więc researchu odnośnie spółki, który ci analitycy przeprowadzili i na jego podstawie ocenili jej potencjał do wzrostu, prawda? W teorii brzmi to dobrze, ale w praktyce analitycy często też podwyższają swoje price targety trochę w ciemno tylko dlatego, że np. kurs akcji bardzo mocno wzrósł i znajduje się w silnym trendzie, zatem analitycy go "gonią", aby nadążyć ze swoimi prognozami. Czasem firma zostaje klientem banku inwestycyjnego, dla którego pracuje analityk, przez co pojawia się narzucona z góry "motywacja" po stronie przełożonych analityka do rozpoczęcia wystawiania price targetów dla danej firmy, no i nie trudno się domyślić, że są to price targety pozytywne (bo firma płaci milionowe faktury innemu działowi tego samego banku np. za obsługę M&A, księgowość, audyty etc). Czasem te optymistyczne price targety są wzięte właściwie nie wiadomo z jakiego powodu, bo jak się spojrzy na fundamenty firmy, to tam jest giga zadłużenie, nędzny wzrost przychodów, ujemne zyski, brak gotówki etc; a mimo tego analityk mówi, że akcje powinno kosztować 20% więcej. Ciężko wtedy dojść, na jakiej podstawie on to prognozuje. To są oczywiście sporadyczne przypadki, ale widziałem ich już w życiu wiele, dlatego ja bym bardzo mocno bał się bazować wyłącznie na samych poziomach PT czy Upside bez rozeznania, co to w ogóle jest za spółka, jaki ma model biznesowy, jakie fundamenty, jakie prognozy zyskowności etc.
@ST1337pz22 күн бұрын
@@TomaszTrading Dziękuje za wyjaśnienie. Przychodzi mi myśl, żeby analizować po swojemu, a upside potraktować może jako wyznacznik, czy myślimy w dobrym kierunku. W przypadku, gdy z analizy dochodzimy do wniosku, że spółka wydaje się dobrą inwestycją, a upside jest bliski zeru lub ujemny to od razu powinna się zapalić lampka, że czegoś możemy nie uwzględnić.
@TomaszTrading22 күн бұрын
@@ST1337pz Ja bardziej traktuję upside jako wskaźnik timingowy, czyli mówiący mi nie o tym, czy mamy do czynienia z dobrą spółką, ale czy aktualnie jest dobry moment, żeby ją kupić. Generalnie analitycy z Wall Street mają zbyt optymistyczne skrzywienie, trzeba traktować ich rekomendacje z dystansem; dlatego ta własna analiza jest tak kluczowa.
@alolex7220 күн бұрын
Super materialy, w nowy rok wejde z inwestowaniem w taki wlasnie sposob. W zwiazku jednak z tym, ze lubie czasem tez shortowac, to mam pytanie o przeciwienstwo, czyli zle spolki. Jak szybko je znalezc za pomoca wskaznikow - te same jak dobre tylko wyszukac ujemnymne wartosci (oczywiscie tylko tych niektorych, a nie np kapitalizacja), czy cos bardziej konkretnie?
@TomaszTrading18 күн бұрын
Dzięki za komentarz! Słabych spółek szukałbym nieco inaczej, a mianowicie najpierw te o dużym zadłużeniu (i cały czas rosnącym), spadającej wartości aktywów, spadających marżach, pogarszających się prognozach; ale też... spadającym od dłuższego czasu kursie akcji, bo czasem jest tak, że nawet beznadziejne spółki z jakiegoś powodu znajdują uznanie w oczach inwestorów. Także tu brałbym pod uwagę te, które już są wyprzedawane przez rynek. To powiedziawszy, nie rekomenduję grania na spadki, bo statystycznie ciężko się na te spadki załapać. Przez większą część czasu większa część spółek jednak na giełdzie rośnie, więc stawiając na spadki z automatu stajemy po złej stronie prawdopodobieństwa.
@alolex7218 күн бұрын
@TomaszTrading Konkretnie i na temat, dziekuje bardzo za odpowiedz
@marcinkozowski720815 күн бұрын
Pytanie laika, co to jest za narzędzie na którym wszystko tłumaczysz. Z góry dziękuje za odpowiedz.
@TomaszTrading14 күн бұрын
Scrab - scrab.tradingforaliving.pl/ Na początek spokojnie wystarcza darmowa wersja Basic, nie trzeba kupować płatnego abonamentu.
@kubaborecki915324 күн бұрын
Super materiał Panie Tomaszu - jak zawsze!
@Oliwier01124 күн бұрын
Świetny materiał tak, jak zwykle. 🔝
@franek.1.24 күн бұрын
Jak zawsze super materiał🎉 Czy mógł by pan stworzyć materiał o książkach które pan poleca?
@TomaszTrading24 күн бұрын
Dziękuję! Dobry pomysł, zapisuję na liście tematów na 2025 rok.
@franek.1.24 күн бұрын
@@TomaszTrading bardzo się cieszę🥳 Proszę nie zapomnieć o pańskiej książkę.
@dawidmordak198524 күн бұрын
Dziękuję za nagranie! 😊🤚
@HR-zw3mb21 күн бұрын
Mam pytanie. Ostatnio oglądałem film na tym kanale poświęcony analizie fundamentalnej. Pod koniec jest mowa o tym, by sporządzić ranking spółek na podstawie jakiejś punktacji, którą się robi na podstawie omawianych w tamtym webinarze wskaźników. Macie do zaproponowania jakieś optymalne punktacje? Nie do końca wiem jak się za to zabrać. Jak punktować takie wskaźniki jak Revenue albo Cash from Operations, których glownym zalozeniem jest to, zeby po prostu rosły? Które z tamtych wskaźników punktować bardziej, a które mniej? Byłbym bardzo wdzięczny za odpowiedź i pomoc
@HR-zw3mb21 күн бұрын
A dodatkowo, jeszcze jedno pytanie odnośnie tamtego materiału. Czy są jakies wygodne skanery, godne polecenia, do filtrowania spółek z np najwyższymi Revenue, Operating Margin itd
@TomaszTrading20 күн бұрын
Tutaj pokazywaliśmy, jak taki model może wyglądać i jak go tworzyć: kzbin.info/www/bejne/fZeyfWqgl9ain5I
@TomaszTrading20 күн бұрын
@HR-zw3mb No jasne, zerknij na: scrab.tradingforaliving.pl/
@HR-zw3mb17 күн бұрын
@@TomaszTrading Dziękuję bardzo!
@lordcashu454411 күн бұрын
Mysle ze webinar jak najbardziej profesjonalny i ciekawy. Tylko nurtuje mnie pytanie dlaczego ta wiedza o tych upsidach, tych wskaźnikach które są skuteczne, nie są one wykorzystywane przez większość ludzi i większość z nich traci na inwestowaniu. Dlaczego ludzie wybierają jakieś wzory ramion, trójkąta prostokątnego itp zamiast tej wiedzy. Jaka jest przyczyna?
@TomaszTrading9 күн бұрын
Myślę, że to wynika z łatwego dostępu do tych informacji o trójkątach prostokątnych i z tego, że bariera przyswojenia takiej "wiedzy" jest ustawiona banalnie nisko, przez co takie metody są dostępne dla każdego, bez względu na poziom wiedzy, doświadczenie, umiejętności, zaangażowanie etc. Narysować parę kresek na wykresie potrafi każdy i jest to bezbolesne, nie wymaga żadnej wprawy, poświęcania czasu, rozumienia rynku i tak dalej. No a żeby dokopać się do prognoz, sprawozdań finansowych, danych fundamentalnych, systemów analitycznych etc., to trzeba już włożyć nieco więcej wysiłku i zaangażowania.
@edytagepard491723 күн бұрын
Oj super że nagranie z webinaru jest na kanale bo niestety nie mogłam obejrzeć na żywo. Jestem tu od niedawna i myślę że zostanę na dłuzej 🙂
@TomaszTrading23 күн бұрын
Zapraszam, cała przyjemność po mojej stronie :)
@arturgrabowski423124 күн бұрын
Az ciężko uwierzyć, żeby inwestowanie bylo takie proste... Ktoś z widzów jest w stanie potwierdzić skuteczność tego upside i price target? Jeżeli tak to gdzie początkowy inwestor moze znaleźć te wskaźniki? Swoją drogą, pierwszy raz obejrzałem wykład 2-godzinny nie czując dyskomfortu 😮. Myślałem, że minęło dopiero kilka minut a tu końcówka materiału...
@TomaszTrading24 күн бұрын
Nie bez powodu na giełdzie mówi się, że inwestowanie jest proste, ale nie jest łatwe. Jako krok drugi podrzucam zatem materiał odnośnie dalszej analizy spółek wybranych tymi podstawowymi kryteriami: kzbin.info/www/bejne/qXnPqKePm8ZsjZYsi=hV9Fb87at__APoK4 Oba wskaźniki można znaleźć nawet w darmowej wersji Scraba: scrab.tradingforaliving.pl/ albo w jakimkolwiek innym tego typu portalu, od GuruFocus po yCharts.
@arturgrabowski423124 күн бұрын
@@TomaszTrading z czystej ciekawości, prowadzi pan jakikolwiek portfel publiczny na którym można by było porównać wiedzę którą pan przekazuje z pana ruchami na giełdzie? Taka czysta i prosta weryfikacja jakości oferowanych przez pana informacji o inwestowaniu. Bo nie ukrywam, że wiedza którą pan reklamuje w tym materiale jest pociągająca jak powiedzmy nowe Porshe na placu, jednak z powodu mojej nieufnej natury obawiam się co jest pod jego maską i jakie oferuje osiągi :(. No chyba, że dąży pan do tego by widzowie przekonywali się na własnej skórze 😊
@TomaszTrading24 күн бұрын
@@arturgrabowski4231 Sceptycyzm zawsze jest wskazany. Aczkolwiek ja nie prowadzę żadnych publicznych portfeli ani nie pokazuję swoich transakcji, bo to jest zupełnie bez sensu i sprzeczne z ideą świadomego inwestowania. Każdy inwestor ma inne predyspozycje, cele, horyzont czasowy, tolerancję ryzyka i styl inwestycyjny - i właśnie te elementy powinny determinować strategię, a nie kopiowanie cudzych ruchów. To, co działa dla jednej osoby, może być zupełnie nieodpowiednie dla innej, nawet jeśli obie inwestują na tym samym rynku. Pokazywanie własnego portfela wprowadzałoby w błąd, sugerując, że moje decyzje powinny być naśladowane, podczas gdy prawdziwym celem edukacji inwestycyjnej jest nauczenie innych, jak samodzielnie podejmować świadome decyzje. Inwestowanie to nie wyścig, w którym wszyscy powinni biec tą samą trasą - to bardziej jak układanie własnej mapy, która uwzględnia nasze unikalne warunki i cele. Każda strategia, od wyboru aktywów po zarządzanie ryzykiem, musi być dostosowana do indywidualnych potrzeb, a nie kopiowana z cudzych ruchów. Moim celem jest nauczenie, jak myśleć o rynku, analizować dane i wyciągać własne wnioski, zamiast dawać gotowe rozwiązania, które mogą wprowadzać w pułapkę schematycznego działania. Albo to kogoś przekonuje, albo nie.
@xelor8124 күн бұрын
nie udalo mi sie byc na webinarze (bo mialem inne spotkanie) ale super ze moge obejrzec na YT. Jak zwykle super material. Pogodnych i zdrowych swiat.
@TomaszTrading24 күн бұрын
Dziękuję!
@johnsong812522 күн бұрын
Świetny film. Myślę, że najlepszy w polskim youtube w tym temacie. Mam tylko pytanie czy istnieją jakieś bezpłatne strony, na których można sobie analizować w ten sposób dowolne spółki?
@TomaszTrading22 күн бұрын
No jasne, Scrab ma w pełni funkcjonalną darmową wersję, w której dostępne są wszystkie spółki i wszystkie wskaźniki fundamentalne + prognozy. Gdybyś chciał założyć nawet darmowe konto, to możesz to zrobić z mojego linka polecającego. Jeśli kiedyś zdecydowałbyś się na upgrade, to wtedy otrzymasz sporo bonusów. A jeśli nie, to spokojnie można korzystać z darmowej wersji: scrab.tradingforaliving.pl/
@johnsong812522 күн бұрын
@TomaszTrading Dziękuję. Wszystkiego dobrego:)
@Szydloo9624 күн бұрын
Mistrz! szkoda ze masz mala oglądalność, bo mówisz zbyt mądre rzeczy! Szkoda... może zastanów sie nad materiałami dla laików, żeby przyciagnąć ludzi by zobaczyli Twoją wiedzę!
@TomaszTrading24 күн бұрын
Dziękuję za komentarz!!! Też nad tym ubolewam, że te materiały docierają do garstki osób. Zdaję sobie sprawę, że tworzenie bardziej ogólnych czy bardziej podstawowych tematycznie nagrań przyciągnęłoby więcej osób, ale z drugiej strony tej podstawowej wiedzy w internecie jest całe mnóstwo, więc nie jestem pewny, czy mnie się po prostu chce tworzyć filmy pod tytułem: "Jak założyć konto brokerskie" etc. Co ja miałbym tam ciekawego do powiedzenia? :/ Muszę to przemyśleć, ale od nowego roku mam już pomysł na to, jak rozkręcić trochę kanał na YT bez obniżania poziomu merytorycznego. Zobaczymy, czy się uda :)
@Szydloo9624 күн бұрын
@@TomaszTrading W filmie mówisz o tym że jak ktoś chce pasywnie to s&p500 i spokój a nie lepiej bardziej spokojnie world albo acwi? Niewiele mniejszy wynik a jednak większy spokój. Chociaż ty mówisz w kontekście roku a ja na 30-40 lat w przód :)
@TomaszTrading24 күн бұрын
@@Szydloo96 Jak to niewiele mniejszy wynik? Z ostatnich 5 lat na przykład ACWI 40%, a S&P 500 80%; to jest gigantyczna różnica przy praktycznie takim samym ryzyku (zmienności).
@Szydloo9624 күн бұрын
@@TomaszTrading dzięki!
@DeeS043324 күн бұрын
Którym tiger S&P500 zainteresować się ?
@bkkb-tf5mn24 күн бұрын
Dzięki za dzielenie się wiedzą! Dużo się od Ciebie nauczyłem. Dobra robota!
@TomaszTrading24 күн бұрын
Dziękuję za komentarz, miło to słyszeć!
@tomaszadamus880724 күн бұрын
Dziękuję za super edukacyjny materiał 👍
@TomaszTrading24 күн бұрын
Cała przyjemność po mojej stronie!
@domoticz58624 күн бұрын
Bardzo fajnie przedstawiasz tematykę i w przystępny sposób. Mam wrażenie, że inne kanały wzorują się na Twoim. Pozdrawiam
@TomaszTrading24 күн бұрын
Dziękuję za feedback! Jeśli inne kanały wzorują się na moim, to bardzo mnie to cieszy, bo to oznacza, że nie tylko sama tematyka i merytoryka, ale też sposób przekazywania tej wiedzy okazują się trafione. Super!
@RobertMK722 күн бұрын
Jak ja lubię Pana słuchać ;)
@TomaszTrading22 күн бұрын
Cała przyjemność po mojej stronie!
@LuźnoOFinansach24 күн бұрын
Jestem młodym inwestorem i na początku swojej przygody myślałem że będę inwestował pasywnie jednak dzięki właśnie chociażby takim materiałom jak ten Pana Tomasza poczułem prawdziwą pasję do świata aktywnego inwestowania. Dziękuję Panu i lecę oglądać dalej
@TomaszTrading24 күн бұрын
Kłaniam się nisko i dziękuję za komentarz! Myślę, że aktywne inwestowanie to dobry kierunek dla osób, których interesują nie tylko potencjalnie wyższe zyski, ale też cały ten świat giełdy. To po prostu fascynująca przygoda jest i naprawdę ciekawa droga rozwoju i edukacji.
@LuźnoOFinansach24 күн бұрын
zgadzam się z Panem. Życzę dalszych sukcesów zawodowych i miłego dnia :)
@kubagozdek331024 күн бұрын
Super materiał!!!
@DominikaK-k5f24 күн бұрын
Jeszcze nie oglądałam, ale sądząc po komentarzach to będzie super materiał :). Szykuje się ciekawy wieczór. Spokojnych Świat i powodzenia w Nowym Roku!
@TomaszTrading24 күн бұрын
Dziękuję i nawzajem! Miłego oglądania :)
@bartek3891205124 күн бұрын
Bitcoin to nie powinna być inwestycja. Bitcoin to dywersyfikacja. Kupić raz a dobrze i trzymać do emerytury.
@TomaszTrading24 күн бұрын
Jeśli ktoś nie pakuje w niego 100% swoich oszczędności, tylko faktycznie dywersyfikuje swój portfel i jedynie uzupełnia go o Bitcoina, to czemu nie? Gdy rozumiemy, co robimy i znamy wszystkie plusy oraz minusy, to każdy instrument finansowy jest dla ludzi. Ja często wyrażam się dość sceptycznie o Bitcoinie i tego typu alternatywnych inwestycjach, ale to, że ja czegoś "nie kupuję" jako formy inwestycji, to nie znaczy, że mam rację i że inni też bezwarunkowo nie powinni tego dotykać.
@bartek3891205123 күн бұрын
@@TomaszTradingracja. Pozdrawiam serdecznie.
@AnalizyFundamentalneUSA24 күн бұрын
Bardzo dobry materiał :)
@TomaszTrading24 күн бұрын
Dziękuję!
@Bez_Spiny24 күн бұрын
Pięknie dziękuję za przekazaną wiedzę 💯👌
@rataj.m24 күн бұрын
Pytanie nie w temacie filmu, ale pozwolę sobie zadać je tu. Ostatnio przerobiłem Pana materiały na YT odnosnie warsztatów opcyjnych co przyznaje mocno mnie zainteresowalo, ale jako dość początkujący inwestor ne dysponuje tak dużym kapitałem jakiego opcje wymagaja. Odpowiedź oczywiście orientacyjna i potraktuje ja z przymrużeniem oka, ale wg Pana doświadczeń jaki byłby minimalny kapitał aby walczyć o podkręcenie stopy zwrotu dzięki opcjom? Pozdrawiam i dzięki wielkie za cholerne wartościowe materiały za darmo 💪
@TomaszTrading24 күн бұрын
Dziękuję za komentarz! Cieszę się, że te materiały okazują się wartościowe :) Co do kapitału wymaganego do handlu opcjami, to tak naprawdę zależy od strategii, które chcemy stosować. Część strategii jest bardzo kapitałochłonnych, np. wheel investing na SPY, które wymaga portfela ok. 60 000 USD. Ale to raczej wyjątek, a nie reguła, bo z drugiej strony jednak mamy szereg strategii i pojedynczych zagrań, gdzie tak naprawdę wystarczy kilkaset dolarów na rachunku i śmiało można stosować pozycje long, spready debetowe, spready kredytowe, pozycje syntetyczne zerokosztowe etc. Techniczny wymóg do otworzenia konta typu margin umożliwiającego już swobodny handel na opcjach to 2000 albo 2500 USD, już nie pamiętam teraz. No i myślę, że to jest kwota, z którą spokojnie można zaczynać działać na opcjach, startując od spekulacyjnych strategii kredytowych, takich jak Bull Put Spread, które nie wymagają wykładania z góry żadnego kapitału.
@rataj.m24 күн бұрын
@TomaszTrading dla mnie to niezły punkt zaczepienia i informacja z jednak warto powoli wgryzać sie w temat opcji bo taki limit kwoty nie jest wcale taki wysoki. Dzięki raz jeszcze
@grzesiekpuscizna343324 күн бұрын
Co do 43:00, przyznam, ze konsekwentnie korzystałem w moim portfelu z kryteriów wyceny (nie z prostego spojrzenie na P/E itp, ale raczej metoda porównywania tych wskaźników do ich średnich, o czym mówił Pan w filmie) Robiłem to jednak na bazie spojrzenia na wykres, myśląc: "wcześniej to działało", bez backtestów Cieszę się, że pokazał Pan, że to niekoniecznie jest najlepsza droga i czasem warto nie skreślać tych "przewartościowanych" spółek, dziękuje!
@TomaszTrading24 күн бұрын
Dzięki za komentarz! No bo generalnie te wskaźniki wyceny działają, tzn. stosując je możemy uzyskać wyniki mniej więcej dwukrotnie lepsze niż benchmark, ale... nie stosując ich, ten wynik może być nie dwukrotnie, tylko trzykrotnie lepszy niż benchmark. Kwestia definicji tego, co rozumiemy przez słowo "działają" lub "nie działają" :) Z tym "przewartościowaniem" spółek to zawsze jest pytanie o przyszłą dynamikę wzrostu przychodów, czy zysków, no bo jak ta dynamika jest duża, to dzisiejsze przewartościowanie akcji, tzn. widziane przez pryzmat obecnych zysków, może wcale nie być przewartościowaniem, gdy spojrzymy na nie przez pryzmat zysków, które firma wygeneruje w przyszłym roku czy za dwa lata.
@trebor307824 күн бұрын
Wspaniały materiał, ciesze się że moge oglądać tak wartościowe lekcje za darmo. Jestem przekonany że Scrab może zrewolucjonizować inwestowanie i ta wiedza, która tu leży dla wszystkich bedzie czerpana przez innych tak jak i przeze mnie w ostatnim roku. Dzieki zmianie myslenia na dlugoterminowe widze ogromny potencjal w tych 15% rocznie (nie wspominajac o opcjach) i w mojej ocenie powinniśmy robic wszystko by ludzie chociaz sprobowali myśleć do przodu, bo perspektywy emerytur są bardzo złe. Skoro mamy czas świąt to chciałem serdecznie Panu podziękować, bo wcale nie musi Pan wrzucać nic na youtube i pewnie nigdy bym sie nie dowiedział o mozliwosciach jakie dają rynki. Życzę dużo zdrowia dla Pana i rodzinki oby jak najwiecej ludzi wchodziło na uniwersytet i sie edukowało, żebyśmy mieli w kraju silnych inwestorów. Wesołych spokojnych świat Panie Tomku. Pozdrawiam.
@TomaszTrading24 күн бұрын
Dziękuję ślicznie za komentarz, obecność, oglądanie i życzenia. Wszystkiego dobrego!
@barbarafalkowska950024 күн бұрын
kciuk w gore w ciemno! I lecimy 😘
@olympic166723 күн бұрын
Cześć dlaczego nie mogę kupić malej ilości akcji np 8 sztuk a musze kupić minimalnie 100 na IBKR dla rynku Chińskiego ?
@MonkeyClub23 күн бұрын
to sa regulacje giełd, wiele giełd w Azji tak ma, że po 100, tak jak opcje po 100szt.
@kloseque124 күн бұрын
Dziękuję. Co to za screener?
@rataj.m24 күн бұрын
99% że to screener ze Scraba
@TomaszTrading24 күн бұрын
@@rataj.m Tak jest, to screener Scraba. Można sobie z niego korzystać raz na jakiś czas w darmowej 7-dnowej wersji trial.
@irekkielczyk406724 күн бұрын
Prowadzi Pan jeszcze fundusze?
@TomaszTrading24 күн бұрын
Nie, po wielu latach w tym roku odszedłem z branży asset management i skupiam się już jedynie na edukacji.
@rerownik24 күн бұрын
Super, jak zwykle:-) Udostępniam i wysyłam, gdzie mogę! Ale ze swierdzeniem "najmniej przekrętów", to się nie zgadzam. Od wojny secesyjnej mamy tam do czynienia z samymi przekrętami - całą ich gospodarka to jeden wielki przekręt;-) Wystarczy prześledzić działania SEC, aferę ETH-gate, FTX I Circle, atak na Ripple i takie tam;-)
@Enesinsho24 күн бұрын
Pamiętam jeden Panskich filmów sprzed około roku, gdzie mówił Pan, że w najbliższym czasie Nvidia będzie super wyborem. :)
@MlodyInwestor1724 күн бұрын
Kopara opada. Naprawdę fajny materiał!
@TomaszTrading24 күн бұрын
Dziękuję!
@rafaolszowka706424 күн бұрын
Witam, baaardzo interesujący materiał, podziwiam Pana wiedze i doświadczenie i dziękuje że chce sie Pan tym dzielić, mam pytanie dotyczące webinaru: przeprowadził Pan backtesty kupna 39 spółek i wyszło około 21%, potem był backtest tych spółek ale wejście było uzależnione od wyceny i wynik spadł do 16%, potwierdził Pan również w backteście że uppside działa, ciekawy jestem czy zachowując te same założenia co w pierszych backtestach (10 cio letni okres, rebalacing 1 miesiąc itp.), biorąc te 39 spólek i z nich tworząc portfel 20 spółek o najwyższym upside pobiłby wynik 21% ? Mam nadzieje że dobrze wytłumaczyłem o co mi chodzi
@TomaszTrading24 күн бұрын
Dziękuję za komentarz! Z tymi backtestami, to działa trochę inaczej; bo ja nie backtestowałem tych 39 spółek - to byłoby trochę bez sensu, żeby wybierać spółki, które wiemy, że dzisiaj są dobre i sprawdzać, jak ich kursy zachowały się w przeszłości (no wiadomo, że wzrosły, w końcu dzisiaj wiemy, że to dobre spółki). Te backtesty, które robiłem, zakładają sprawdzanie parametrów/kryteriów selekcji spółek na dane momenty w historii i symulację dobierania do portfela spółek, które wtedy spełniały te parametry. Prawie na pewno nie było miesiąca w ciągu ostatnich dziesięciu lat, kiedy to było akurat 39 spółek i akurat tych, które widać dzisiaj. Takie symulacje dokonują bardziej realnych backtestów oddając skład portfela, który budowalibyśmy wtedy. Niemniej, wyrzucając parametry wyceny, a dodając upside do takiego modelu oceny, zdecydowanie podnosimy zysk z tych 16% CAGR, ale bardzo trudno jest przebić poziom 20-22%. W rzeczywistości zależy to od backtestowanego okresu, czasem wyjdzie 15-16%, a czasem 25-30%, ale jak sobie z tego zrobimy jakąś medianę, to średnioroczne zyski z modelu uwzględniającego upside nie będą znacząco wyższe niż 20% CAGR. To jest taka górna granica tego, czego możemy średniorocznie oczekiwać od rynku akcji przy aktywnym zarządzaniu portfelem, bez włączania do tego opcji.
@rafaolszowka706424 күн бұрын
@TomaszTrading dziękuję za odpowiedź, czekam na następne nagrania
@bmjdec24 күн бұрын
Tomku, czy mógłbyś w wolnej chwili rzucić okiem na screen w którym prezentowane były spółki po filtrze upside > 10%? Oprócz AMD, które się tam nie znalazło jest też kilka spółek których z kolei nie było na pierwszym filtrze 39 spółek tj: ABBV, COR, LIN, SYK. Świetny materiał! Samo mięso
@TomaszTrading24 күн бұрын
Już doszedłem do tego, skąd te różnice. Pierwszy screen robiłem dzień wcześniej niż drugi na bazie ponownego uruchomienia skanera "na nowo", a nie na bazie listy 39 spółek z poprzedniego dnia. Stąd tych kilka różnic. No ale to tylko pokazuje, że takie listy nigdy nie są sztywne i spółki na nich zmieniają się dynamicznie, zwłaszcza w takie dni, jak wczoraj, gdzie zmienność na rynku była gigantyczna.
@slawekjames11824 күн бұрын
Jedziemy 🎉
@kloseque124 күн бұрын
Tak na szybko. Nie ma też VISA - a trudno powiedzieć że to słaba spółka. Ciekawe jestem czego nie spełnia…
@TomaszTrading24 күн бұрын
Kryterium techniczne - tak samo jak Nvidia - tylko cztery prognozy dla zysku na 5 lat do przodu. Gdybyśmy jednak chcieli więcej spółek jako wynik skanera, to ten parametr spokojnie można obniżyć do 3 prognoz, wtedy załapią się też spółki takie jak Visa czy Nvidia, ale łącznie wyników będzie ponad setka; więc trzeba by już w takim wypadku przeprowadzić dużo bardziej zaawansowaną selekcję, żeby tę listę potem ograniczyć.
@kloseque124 күн бұрын
@@TomaszTrading Dzięki!
@kloseque124 күн бұрын
Sorki za komentarze w ratach, ale im dłużej słucham tym bardziej mi się podoba… 💪💪💪💪
@krzysztofjanowski451424 күн бұрын
Widać że jest Pan wielkim fanem giełdy Amerkanskiej. A przecież czasem nieefektywność danego rynku to zaleta. Mimo wszystko daję lajka z miarodajną i rozsądną wiedzę.
@TomaszTrading24 күн бұрын
Zgadzam się, że nieefektywność rynku może działać na naszą korzyść. W zeszłym tygodniu napisałem nawet artykuł na ten temat :) www.tradingforaliving.pl/teoria-efektywnosci-rynku/ Niemniej, cały czas mam wrażenie, że na tak rozwiniętym rynku, jak amerykański, inwestuje się po prostu łatwiej.
@bsz692224 күн бұрын
Panie Tomaszu, jak zawsze słuchałem wykładu z wielką uwagą. Chętnie posłucham jak profesjonalnie analizować spółki fundamentalnie, analiza miękka itp. jakiś punkt zaczepienia, od czego zacząć
@TomaszTrading24 күн бұрын
Dziękuję za komentarz! Cieszę się, że webinar okazał się interesujący. Co do analizy fundamentalnej, to podobne spotkanie miało miejsce w zeszłym roku, tutaj zapis do obejrzenia: kzbin.info/www/bejne/qXnPqKePm8ZsjZYsi=I9q61SHv6uBeMjMm W kwestii analizy miękkiej - dobry pomysł, dziękuję za podrzucenie, zapisuję na liście tematów na przyszłość :)
@MonkeyClub23 күн бұрын
🙏
@SirmefeRPTibia24 күн бұрын
a opowiesz cos o samsungu ? o uranie ? nigdzie nic na youtubie nie ma :P ja wlasnie kupilem neistety uran i - 10 % juz i tak mysle czy to wogole ma prawo sie odbic ;
@Inwestor2122 күн бұрын
kup jeszcze rejty w singapurze
@rerownik24 күн бұрын
Iron Condor to prosta strategia, ale jak dobrać ceny?!;-)))
@bbtrading283424 күн бұрын
BeiGene to spólka która pali gotówkę, ma ujemne zysk netto, zysk operacyjny i EBITDA:) Coś poszło nie tak:)
@TomaszTrading24 күн бұрын
Ale spełnia parametry screenera, bo w sensie matematycznym coraz mniejsza prognozowana strata na zysku czy gotówce, to jednak wzrost. Ot, uroki pełnej automatyzacji :) Dlatego tak podkreślałem, że potrzebna jest tu dalsza analiza i chociaż pobieżne zbadanie tych fundamentów, bo taki automatyczny skaner to jedynie pierwsze sito.
@bbtrading283424 күн бұрын
@@TomaszTrading Podajesz 5 punktów z 17:00 minucie które spólki wykluczamy z inwestycji. Następnie podajesz 1:15:26 TOP20 spółek w które należy zainwestować w 2025 roku. Spólka z pierwszego miejsca nie spełnia tych założeń ponieważ nie ma zysków i pali gotówkę.
@TomaszTrading24 күн бұрын
@@bbtrading2834 Albo chcemy coś robić szybko i prosto korzystając z automatyzacji i gotowych narzędzi (tu musimy zaakceptować niedociągnięcia, o czym wspominałem na spotkaniu); albo chcemy coś robić dokładnie i rzetelnie (tu wymagana jest dalsza analiza ręczna, o czym też wspominałem). Na tym konkretnym spotkaniu pokazywałem, jak zrobić to szybko i automatycznie, akceptując niedociągnięcia. Na innych spotkaniach pokazywałem jak gruntownie i dokładnie takie spółki przeanalizować ręcznie, np. tutaj: kzbin.info/www/bejne/qXnPqKePm8ZsjZY Nie jestem w stanie wyczerpująco, dokładnie i starannie omówić wszystkich takich aspektów w ciągu jednego półtoragodzinnego spotkania na żywo, ani tym bardziej analizować dogłębnie każdej spółki w poszukiwaniu nieścisłości i niedopatrzeń automatyzacji.
@bbtrading283424 күн бұрын
@@TomaszTrading Tomek, to jest już z 20 taki webinar który pokazujesz i mówisz to samo. Warto na kolejny raz już się lepiej przygotwoać. Zwłaszcza że zdajesz sobie sprawę że większość z Twoich subów zrobi kupij wklej tych top20 spółek. Po komentarzach widać że nie ma tutaj zbyt dużej wiedzy.
@dariuszstaron544523 күн бұрын
@@bbtrading2834 Przecież to chodzi żeby zainteresować widza i opchnąć kurs :) a wszystkie te wskazniki jak to wskazniki raz działa raz nie. Przecież non stop Pan Tomasz powtarza że to nic pewnego a na analizie wstecznej to wszystko wygląda prosto i jak złoty gral >> tanio kupić drogo sprzedać. Proste.
@NYPDSIКүн бұрын
ok ?
@piotrhuzar647924 күн бұрын
🧭✨🎡📉💎📈👍
@Piramida2324 күн бұрын
GIGA!
@Kamil-r7d18 күн бұрын
sugerowanie się analitykami to najprostsza droga to utopienia kasy
@dzidel3 күн бұрын
"Adobi" nie "Ajdobi". Co kanal to nowa wymowa tego slowa