Też mi rewelacja! Mnie tego uczyli 30lat temu. Mikromierz i zawsze się zaczynało od pomiaru grubości w różnych miejscach.
@83galas839 ай бұрын
Pozdrawiam Ciebie i innych kumatych. Kto centrował koła szprychowe ( rowerowe, motorowerowe, motocyklowe ) ten ma to w paluszku.
@robertmax71256 ай бұрын
Bardzo dobry materiał, wszystko jasno i klarownie wyjaśnione, krok po kroku, zrozumiałe nawet dla kogoś kto nie interesuje sie zbytnio mechaniką samochodową. Brawo Panowie 👏
@jarko52323 жыл бұрын
Powiem wam szczerze że też tak myślałem kiedyś że to tarcze chińskie albo słaby materiał jakiś czy może gdzieś jakaś kałuża i tak z 10 lat wymieniałem te tarcze a i ludzie narzekali i czasem ręką machneli i dalej jeździli. Jakieś 6-7 lat temu miałem przyjemność uczestniczyć w szkoleniu prowadzonym przez Pana Marka to ten Pan w okularach serdecznie pozdrawiam. Od tamtego czasu moje podejście do serwisu układów hamólcowych zmieniło się ogromnie, przede wszystkim zrozumiałem jakie procesy zachodzą podczas eksploatacji hamulców i w jaki sposób prawidłowy je serwisować. Skończyły się problemy z wibracjami, piszczeniem i innymi tego typu usterkami jeżeli wykryłem wadliwe tarczę, nowe krzywe tak jest tego sporo to przedewszystkim je reklamuję i od 6 lat 100% reklamacji zostało pozytywnie rozpatrzonych. Montuję około 30 kompletów tarcz hamulcowych rocznie, bo wiadomo nie z samych hamulców człowiek żyje, ale powiem że czasami jak się patrzy i słucha co ludzie wyprawiają z tymi hamulcami to się w głowie nie mieści. Na innym szkoleniu Pan Marek zaczą spotkanie od słów że aż tak dużo nas przyszło na szkolenie bo przecierz mechanik teraz jest taki mądry że się szkolić wcale nie musi i chyba tak jest bo połowa z nas wyszła w połowie szkolenia bo po co się uczyć skoro można dalej robić po swojemu. Tak więc drodzy klienci nie dziwcie się czy to BMW czy mercedes jak wam zakłada człowiek tarczę który wyszedł w połowie szkolenia to albo się uda albo się nie uda dobrze wam te auto naprawić.
@atehamulcepolska3 жыл бұрын
😉
@kamilolejniczak79433 жыл бұрын
Witam. Super poradnik. Wiedzy nigdy za wiele. Pozdrawiam
@przemekb77542 жыл бұрын
Świetny merytoryczny materiał ! Eksperyment z którego mogłem wyciągnąć wiele wniosków, w końcu dowiedziałem się co miał prof Kris na myśli mówiąc, że nie ma sensu mierzyć czujnikiem zegarowym bicia na używanej tarczy, jestem zachwycony, brawo panowie!
@jatonaprawie692 жыл бұрын
Witam Panowie, a bardziej mógłbym powiedzieć, że poczułem się jakbym uczęszczał do szkoły „samochodowej” ogarniałem pranie, a wszystkie najważniejsze info wyciągnąłem które potrzebowałem. Dziękuje i pozdrawiam. 💪🏼
@gs70173 жыл бұрын
Profesjonalny film od producenta! Takie porady z dokładnym wyjaśnieniem zagadnienia są potrzebne. Proszę o dokładne wyjaśnienie jak przebiega proces tworzenia się przestrzeni roboczej między tarczą, a klockiem podczas pracy (w skrócie jak ten tłoczek odbija wraz z zaciskiem pływającym i jakie znaczenie mają właśnie nienasmarowane prowadnice oraz gumki w cylinderki). Dziękuje serdecznie za odpowiedź.
@atehamulcepolska3 жыл бұрын
Jest to złożony proces, dotyczy pracy całego zacisku. Zapraszamy na szkolenia, gdzie poświęcamy temu czas lub do kontaktu z naszym technikiem pod nr 723 722 722 :)
@przemeks678611 ай бұрын
Nie wierze w cuda ale zaryzykuje i zapytam po dwóch latach może ktoś odczyta. Czego użyć do posmarowania prowadnicy TRW? Coś co nie uszkadza gumki.
@rav19752 жыл бұрын
Zakupiłem taki sam samochód, z takimi samymi objawami podczas hamowania... (Wasz film Google mi podpowiedziało nasłuchując o czym rozmawiam) Po weekendzie wjadę na warsztat 🙂
@HiEndowiec2 жыл бұрын
Gadacie ze sobą tak fajnie, prawie jak Kurek i Kamiński (ś.p. tragicznej) Coś jednak z Waszej wiedzy i komentarza wyciągnąłęm, notabene, wobec MB211 :)
@Janusz-z2d2 ай бұрын
Super
@piterwilk73832 жыл бұрын
Super materiał !
@krzychaczu9 ай бұрын
Byłoby super gdyby istniała mapa serwisów które się u Państwa szkoliły lub są wyspecjalizowane w tej dziedzinie. Od 10 lat bujam się z takim biciem i wszyscy właśnie robią ten pierwszy pomiar i mówią, że wszystko jest w normie i nic nie poradzą...
@MultiAdere5 ай бұрын
Na 99 procent masz krzywa piastę i wypłukuje Ci po kilkuset kilometrach tarcze w jednym miejscu i pojawia się bicie.
@j2032Ай бұрын
Problem wibracji drgań kierownicy itd. ten problem pozostanie gdyż większość mechaników nie jest odpowiednio przygotowana do poprawnego wykonywania serwisowania i napraw. Problem zaczyna się od ogumienia, montażu opon i wyważania kół. Maszyny na których wykonujemy te czynności nie zapewniają dobrego pomiaru i w rezultacie prawidłowego wyważenia kół. Drugi etap zrobienia błędu to jest to co widzimy w tym super filmie. Jeżeli powstał problem drgania kierownicy trzeba wyeliminować problem bicia kół maszyną np. firmy Huner a następnie robić dalsze pomiary tak jak pokazał Pan Doktor 😂
@krzychaczuАй бұрын
@@j2032Po tym filmie pojechałem do warsztatu specjalizującego się w kołach i oponach. Wymieniłem tarcze i klocki na ATE. Sprawdzili felgi i opony. Pojechałem do Chorwacji a w drodze powrotnej znowu zaczęły już lekko bić te przednie tarcze. Jestem bezradny.
@j2032Ай бұрын
@@krzychaczu TO NIE TARCZ ANI KLOCKI robiłem te same błędy ! Koła trzeba sprawdzić na HUNTER maszynie z rolką - symulacja drogi. Następnie sprawdzić zawieszenie, stabilizatory. W gumowych tulejkach są mikro pęknięcia tego nikt nie zobaczy, trzeba to wymienić. To zależy od marki samochodu, ja w BMW E39 523i miałem 15 lat problem i nikt tego nie znalazł.
@krzychaczuАй бұрын
@@j2032No właśnie ja też w E39 528i od 16 lat! Co u Pana było źródłem problemu?
@agazyg3 ай бұрын
super
@kamilros29442 ай бұрын
Ate juz jest krzywe w pudelku naprawde ostatnio trafilem na 3 pudełko z prostymi😂jak sa proste to sa super.
@ryszardslaw6656 Жыл бұрын
Mily Panie ,wtaki sposób nie mierzy się tarcz hamulcowych ,tylko na Piascie oraz sprawdzenie Piasty Pozdrawiam
@StopTeoriomSpiskowym Жыл бұрын
Swoj produkt mierzą..
@magnusplus284 жыл бұрын
Super marteriał. Już się nie mogę doczekać odcinka na temat pisków. Sam mam problem w skodzie fabii w tylnym bębnie, że popiskują szczęki przy lekkim hamowaniu .
@tomasznowak41402 жыл бұрын
To akurat błąd konstrukcyjny, na bieżąco czyszczenie przynajmniej raz na dwa lata
@TomasNo859 ай бұрын
Witam w swoim audi mam tarcze ATE i niestety musze je wywalic gdyż po zagrzaniu sie tarcze zaczynaja sie odksztalcac i bic przy hamowaniu. Kiedyś miałem firme ATE za jedna z najlepszych i praktycznie do wszystkich swoich aut montowalem lecz teraz jakosc pozostawia wiele do zyczenia gdyz jest to loteria. Chcial bym teraz zeby ktos mi witlumaczyl dlaczego te tarcze po rozgrzaniu zaczynaja sie odksztalcac i bic a po ostygnieciu wracaja do normy. Dodam ze uklad hamulcowy jest wporzadku wszystko bylo sprawdzone tak samo jak zawieszenie, zbierznosc, wyważenie kół, opony i układ kierowniczy.
@stayer85Ай бұрын
Bo tworzą się tzw hot spoty.Miejsca ktore mocniej trą o klocek bardziej się nagrzewają co powoduje że maja inna charakterystykę tarcia niż pozostały obszar a dzieje się tak ze względów opisanych w filmie
@Prezesos13 жыл бұрын
Super lekcja Panowie 👍
@wlodziu774 жыл бұрын
Tarcze ate ostatnie jakie bym założył .nowe piasty łożyska tarcze klocki i po 300 km krzywe .kolejny zestaw tarcze przed montazem sprawdzilem nowe i krzywe .jak będą z gwozdzia toczyć tarcze to ja dziękuję.obniżają koszty produkcji przenoszą niewiadomo gdzie a potem wina mechanika.
@PA-jr4cm4 жыл бұрын
Ja ich nie bronię, ale zapytam: piasta prosta? Tarcze z allegro?
@atehamulcepolska4 жыл бұрын
Drogi Panie Wojtku, nasz dział kontroli jakości nie dopuściłby do takiej sytuacji (Krzywe nowe tarcze). Jeżeli chciałby Pan porozmawiać i spróbować rozwiązać zaistniały problem oczywiście jesteśmy do dyspozycji i zapraszamy do kontaktu z naszym technikiem pod nr 723 722 722
@mateuszleszczynski23434 жыл бұрын
@@atehamulcepolska ja kupiłem oryginalne tarcze do bmw e65 730d 2002 w renomowanym sklepie z częściami tej marki i jedna miała 0,22 mm bicia, druga 0,03. Więc wszystko jest możliwe.
@MrLoyalss4 жыл бұрын
Do nas najcześciej trafiają tarcze i klocki ATE z CZech. Tak jest tam fabryka.
@dziabi33 жыл бұрын
Zaraz zaraz zablokowany tłok zacisku widać na rolkach i czuć podczas obracaniem kołem. Czyli wychodzi na to że musieliście śrubokrętem cofnąć tłok.
@mateuszpodkowa32364 жыл бұрын
Witam problemy z płynem popieram. Zawodowo robię auta wymiana tarcz to podstawa demontaż zacisku usunięcie starego płynu. Dużo osób wciska tłok zużyty płyn wpycha w układ..
@BmwFix3 жыл бұрын
przyczyną może być też skrzywiona piasta w którymś kole przednim. piastę można pokrzywić np. próbując nabijać klucz na obrobioną koła. taka piasta nadaje się do wymiany. taka piasta ma bicie ktore przenosi się na tarczę. bicie tarczy latwo zdiagnozować. zdjąć koło i kręcić tarczą, w pewnym miejscu tarcza będzie zawadzać o klocek mocniej.
@atehamulcepolska3 жыл бұрын
Mądre słowa :) nie możemy wykluczyć żadnego uszkodzenia mechanicznego podczas napraw zawieszeń czy niefachowej obsługi wulkanizacyjnej.
@ovad20023 жыл бұрын
Produkty są dobre,zmieniłem wiele zestawów.Problem polega na tym,że jest wiele podróbek,które wyglądają niemal identycznie w porównaniu do oryginałów....
@ukaszjanas50638 ай бұрын
Witam , mam problem w mercedesie wymieniłem już drugi komplet tarcz i klocków i dalej jest bicie przy hamowaniu
@ovad20023 жыл бұрын
Tarcze z powłoką są droższe ale efekt jest taki,że po roku czasu zaglądając w koło mało rdzy widać.Najgorszy (najdroższy) model tarcz to te na tył,które posiadają zintegrowane łożyska.Tutaj też moim zdaniem należy wydać nieco więcej i kupić tarcze z powłoką.Tymbardziej,że tylne chamulce wolniej się nagrzewają a co za tym idzie ....szybciej rdzewieją.Pozdrawiam
@wadysawpruszynski6417 Жыл бұрын
Tarcze powinny być idealne przy zakupie
@michagiedrojc55133 жыл бұрын
No gdyby się to nie zdarzało to by o tym nie mówiono. Ja wyhamowałem z 150 do 70 i wjechałemw kałużę i odrazu było bicie. Zestaw TRW. A tarcze ate powerdisc dobrze hamują ale są miękkie po połowie klocków połowy tarczy niema.
@rafadudek26134 жыл бұрын
Chętnie bym wam podstawił swój samochód który ma problem z biciem przy hamowaniu :D
@pawemadeja39132 жыл бұрын
A jak sprawdzić czujnikiem zegarowym tarcze nacinane i wiercone?
@atehamulcepolska2 жыл бұрын
Wskaźnik zegarowy od ATE jest wyposażony w odpowiednią stopkę umożliwiającą tego typu pomiary. Nr kat.: 03.9304-0034.2
@darekpotrzebowski90674 жыл бұрын
Witam, ja właśnie przerabiam problem w e60, 545i. Kupiłem samochód rok temu i zaraz wymieniłem tarcze- bo biły. Wybór padł na tarcze Bosch+nowe klocki, które zaczęły bić po miesiącu jazdy, tarcze poszły do reklamacji. Założyłem TRW+nowe klocki, tarcze zaczęły bić po 3 miesiącach jazdy, tarcze poszły do reklamacji. Zasięgnąłem rady w innym warsztacie i dostałem info, żeby sprawdzić bicie na piastach- podstawa...Zakupiłem tarcze Zimmerman- wentylowane, założyłem nowe piasty i klocki, znów to samo. Nie powiem, co mnie strzela, ale byłem na stacji diagnostycznej- to już 3 raz w tym roku i nie mam żadnych luzów w zawieszeniu. Ale może profilaktycznie wymienić te wahacze? Chociaż, wydaje się, że po założeniu nowych tarcz jest dobrze, albo to siła sugestii, bo po założeniu nowych jeżdżę oszczędniej.. Sam już nie wiem...Ogólnie jestem z auta zadowolony, ale te hamulce wkurwiają niemiłosiernie... Wibracje pojawiają się przy hamowaniu z prędkości powyżej 120-130km/h, przy 80 tego nie czuć
@atehamulcepolska4 жыл бұрын
Panie Dariuszu bardzo chcielibyśmy Panu pomóc, jednak jest to zbyt rozległy temat by poruszać go tutaj na KZbin. Najlepiej byłoby gdyby skontaktował się Pan z naszym technikiem pod nr 723 722 722. Andrzej chętnie z Panem porozmawia :)
@arturn.3343 жыл бұрын
Proponuję zamontować firmowe tarcze i klocki BMW. Problem zniknie. Miałem to samo w X3 ładnych parę lat temu. Tarcze + klocki ATE niestety po 5000km bicie. Założyłem za radą specjalisty od BMW hamulce orginał i juz nie miałem do końca eksploatacji problemów.
@darekpotrzebowski90673 жыл бұрын
@@arturn.334 Wymieniłem końcówki, wahacze, chociaż na diagnostyce nie było do nich zastrzeżeń, wymieniłem wszystkie gumy z tyłu i tuleje pływające i się okazało, że skończyło się bicie.
@arturn.3343 жыл бұрын
@@darekpotrzebowski9067 Gratuluje pozbycia sie problemu. Moje doświadczenia wskazują ze w przypadku BMW orginalne części są w większości dużo trwalsze, niż nawet dobrej klasy zamienniki. Pozdrawiam, szerokości i zdrowia.
@yar97163 жыл бұрын
Mam to samo auto i też problem z tarczą. Winię piastę, bo na niej jest 0,01 mm bicia, co na tarczy dało 0,07 mm.
@663mistrz Жыл бұрын
jeżdzę W211 na tarczach ATE zero problemów zacisk fabrycznie brembo czterotłoczkowy. 40 000 kilometrów wytrzymują takie tarcze-nie oszczędzam teraz dałem się namówić na tarcze nacinane również ATE i jak narazie 10 000km za mną i zero problemów. Uważam że główną przyczyną niszczenia tarcz są zaciski hamulcowe. raz w zyciu mialem tarcze znanej marki (takie czarne nacinane nawiercane) pierwszy i ostatni raz. Mercedes jest ciężki i hamulec musi być z górnej półki. Macie FB?
@atehamulcepolska Жыл бұрын
Dziękujemy za komentarz 😊 Nasz Facebook: facebook.com/ContinentalAftermarketPolska/
@ramms19703 жыл бұрын
E60 tarcze 348:30 (950 zł szuka) zamontowane wg sztuki i zaleceń przez ASO...3 tysiące i powyżej 90/100 km bicie przy delikatnym hamowaniu, przy wciśnięciu ostro hebla jest OK. Kupiłem więc aftermarket, bo wg pracownika ATE z którym wymieniłem kilka e-mail’i jest to samo co OEM. I znowu to samo...ręce opadają. Sprawdzone były zaciski, piasty, zawieszenie...to jakieś cuda się dzieją. Wszyscy rozkładają ręce. Zawsze kupowałem ATE aftermarket do BMW i nigdy nie było takiego problemu, różnica jest jedynie w rozmiarze, wcześniej były o wiele mniejsze tarcze np 310:24 do E61 o ile dobrze pamietam.
@atehamulcepolska3 жыл бұрын
Jeżeli seryjne tarcze i ATE nie wytrzymały to może problem jest w innym miejscu?
@ramms19703 жыл бұрын
@@atehamulcepolska OEM były montowane przez ASO, wiec zakładam że zrobili to zgodnie ze sztuką. Aftermarketowe były założone już poza ASO, ale przez dobrego mechanika...wyważałem koła kilkukrotnie, z przesuwaniem opon na feldze, no cuda na kiju. Musi być gdzieś problem, ale gdzie? Ktoś mi poradził wyważenie kol na aucie, ale nikt w pobliżu tego nie robi...i tak się bujam...z rzadka hamując 😁
@jarko52323 жыл бұрын
@@ramms1970 poważnie myślisz że w aso tarcze montują zgodnie z procedurą montażu? Podejrzewam że połowa z tych co tam pracuje nawet nie wie jak prawidłowo zamontować tarcze hamulcowe, a po za tym gdzie jest gwarancja skoro zamontowali Ci produkt który po pewnym czasie stał się wadliwy to warto zareklamować produkt lub usługę i koniecznie poproś o wydruk z działu reklamacji. Zazwyczaj diagnoza jest prosta ZŁY MONTAŻ.
@ramms19703 жыл бұрын
@@jarko5232 sytuacja dość stara z tym ASO, powiem tylko, że po kilku telefonach i e-mailach odpuściłem i żałuję. Z fachowością mechaników ASO masz rację, ale aftermarketowe ATE montował mi zaufany człowiek. .. ATE Polska w emailach zapewniło mnie, że OEM i aftermarket to to samo, różnica to cena. Na forach mnie za takie twierdzenie zjechano z góry na dół...jaka jest prawda? Fragment e-maila z ATE Polska: „W BMW jest system hamulcowy opracowany przez ATE i w większości firma BMW nie zastrzega sobie wyłączności na tarcze i klocki a więc na aftermarket jest dostarczana dokładnie ta sama jakość.”. Aftermarket 348:30 też ma „bicie”, ale jak wspominałem od wielu lat montuje zestawy ATE do już 7 BMW i nigdy dotychczas nie było problemu. Podróbka? Nie wiem. Faktem jest, że nadal bije...Wymiana w ASO to był niestety efekt opinii na forach „chłopie, duże tarcze to tylko OEM, wszystkie inne będą się giąć w kałużach” itp Auto robi w roku 8 tyś,, nie mam czasu tego zdiagnozować, ale będę musiał się w końcu za to zabrać.
@jarko52323 жыл бұрын
@@ramms1970 montowałem w s4 przednie tarcze nie pamiętam średnicy ale chyba 318 i tam wcześniej był problem. Ogólnie chodzi że powyżej 290 mm norma dla bicia zamontowanej tarczy 0.05 to za dużo trzeba ją ustawić na 0.03 Max dla BMW jak się da to mniej. Nie chcę obrażać nikogo ale zadzwoń zapytaj czy kolega mechanik jest w stanie wyregulować Ci bicie na nowych tarczach i czy ma liniał włosowy lub krawędziowy.
@krzysztofx31922 жыл бұрын
A co może być przyczyną bicia tylko kierownicy podczas hamowania od 130 km/h do 100 km/h , trzy razy wymiana tarcz i na jakiś czas jest ok i później problem wraca ?
@atehamulcepolska2 жыл бұрын
Powodów bicia może wiele. To wcale nie musi być wina tarcz hamulcowych. W tym wypadku sugerujemy kontrolę: oryginalności felg, opon (test drogowy), geometrii zawieszenia i luzów.
@adamkowalski15679 ай бұрын
@@atehamulcepolska W moim biło od zepsutych opon /wyszło przy wymianie na zimowe/
@marcinkol11 ай бұрын
Panowie jeszcze się nie spotkałem żeby przy zakreceniubkolem delikatnie klocek nie szukał o tarcze
@karolwozniak703917 күн бұрын
W moim Vw golfie nic nie przyciera, nawet minimalnie nic. Zero. Auto mogę popchnąć jednym palcem . A do porad dawanych tu na tych filmikach ATE tego za przeproszeniem, doradcy, mam stosunek krytyczny. To tak, jakby ksiądz opowiadał o małżeństwie i dawał rady. Trochę śmieszne te rady.
@jacek53912 жыл бұрын
dla majstrów najprościej wymienić cały samochód ,a jak przecież to klient płaci za wszystko,w mysl zasady będzie pan zadowolony,zrobimy z naprawy za 2 stówy 5 koła
@BmwFix3 жыл бұрын
a co jeżeli zwrotnica jest aluminiowa , zegar nie sięga do amortyzatora. do czego przytwierdzić czuinik zegarowy ?
@atehamulcepolska3 жыл бұрын
Wystarczy użyć urządzenia do wciskania tłoka hamulcowego i można go przez ścisk wykorzystać do przymocowania wskaźnika zegarowego :)
@Fiffy932 жыл бұрын
Czy mozna gdzies zakupić wymieniona wyżej karuzele ?
@sHpAaKu3163 жыл бұрын
czy należy czymś smarować powierzchnie pomiędzy tarczą a piastą?
@atehamulcepolska3 жыл бұрын
Bardzo cienka warstwa oleju silnikowego (film olejowy).
@RT.JacekStolarski3 жыл бұрын
Jeśli tarcza jest nie równej grubości a z jednej strony jest równa tzn że nie równa jest z drugiej strony i zegar to pokaże.
@atehamulcepolska3 жыл бұрын
Jeżeli pomiar jest prawidłowy to wskaże różnicę grubości pomiędzy pierścieniami trącymi.
@RT.JacekStolarski3 жыл бұрын
@@atehamulcepolska Czyli wystarczy zmierzyć z obu stron miernikiem, nie koniecznie pokazanym w filmie😏
@ravdobrzynski2 жыл бұрын
@@RT.JacekStolarski ATE Hamulce Polska pisze o tym urządzeniu do pomiaru grubości a Ty piszesz o pomiarze wcześniejszym wykonywanym na kole pojazdu i tam pokaże tak jak mówisz, z jednej strony ładnie a z drugiej musi być brzydko.
@Robert-t7v1f Жыл бұрын
O to chodzi . Piasta cienka ,felga cienka i sie gnie . Kakos w ciezarowkach problem nie znany
@tomaszzagroba86063 жыл бұрын
Mam tarcze hamulcowe przód firmy ATE nigdy więcej tego syfu
@dawid46893 ай бұрын
W większości przypadków problem tkwi w złym montażu. Po pierwsze piasty muszą być proste, drugie zaciski prowadnice gumki to ma być wszystko czyste i pracować a nie stać dęba. Przemierzyć czujnikiem piastę, tarcze jeśli wszystko w tolerancji to musi działać. W E46 założyłem ate na przód i tył mają przejechane około 60tkm hamowania różne, nawet zdążyło się ze 180 do 30. Wszystko super i nie bije.
@karolwozniak703917 күн бұрын
Jakość produktów ATE, przynajmniej oferowanych na rynku polskim, do jakiś 15 lat począwszy, spada katastroficznie. Dot. to klocków, tarcz, płynu hamulcowego i innych. ATE to nigdy nie była wysoka jakość, najwyżej jakość była średnia, taka sobie, nie najgorsza. To było w latach 80 tych, tak do 2005 roku. Póżniej jakość zaczęła spadać stale i od jakiś 10 lat jest zła. Jakości nie zastąpią reklamy, kolorowe pudełka i te tutaj filmiki z udziałem pana doradcy, za przeproszeniem, technicznego! Tak to i jest dzisiaj.
@adamgrynpeter14173 жыл бұрын
Dzień dobry mam pytanie bo jestem po wymianie tarcz i klocków z przodu w moim mondeo mk4 2.0 tdi. Wszystko założyłem zgodnie ze sztuką. Piastą wyczyszczona na biało sprawdzone bicie 0.02 lewa strona. Mocowania jarzma wyczyszczone na biało. Jarzma tak samo. Tarcza odtłuszczona założona dokręcona 60Nm na wszystkich śrubach. Założone jarzma nasmarowane ślizgi plasttube. Wykonane czyszczenie zacisku łącznie z kontrolą tłoczka i nasmarowaniem tłoczka delikatnie bremscylinderpaste. Tłoczek cofnięty z odprowadzeniem płynu przez odpowietrznik. Przylgi wyczyszczone. Tuleje gumowe wyczyszczone breakclinerem bez smarowania sworznie wyczyszczone i odtłuszczone. Bicie tarczy 0.03 mm wszystko zmontowane , poskręcane zgodnie ze sztuką. Teraz pytanie przejechałem około 150 -200 km i po podniesieniu koła czuje słyszę leciuteńkie obcieranie klocka o tarcze na małym odcinku. Czy przyczyną może być dopasowywanie klocka do tarczy. Pytanie na jakiej zasadzie ma się cofać klocek od strony zewnętrznej skoro nie jest on klejony do zacisku i luźno leży w jarzmie. Czy to może być przyczyną że dotyka on stale tarczy a przylgnie do zacisku po czasie. Obawiam się wytarcia tarczy jeżeli będę tak jeżdzić i za chwilę będą pulsować przy hamowaniu. A prawa strona chodzi dobrze a tak samo zmontowana a bicie było 0.04 mm. Czy połączenie klocka do zacisku powinno być smarowane jakimś klejem montażowym do zacisków. Pytam bo jedne klocki mają powłokę klejącą a niektóre mają blaszki i montuje się je zacisku podobnie jak do tłoczka i to ma sens. Dziękuję za ewentualną odpowiedz
@atehamulcepolska3 жыл бұрын
Wiemy, że kontaktował się Pan z naszym technikiem na hotlinii i odpowiedział na nurtujące Pana pytania :)
@adamgrynpeter14173 жыл бұрын
Dziękuję
@masakielbasa893 жыл бұрын
dlaczego ate na pirewszy montaz w bmw sa inne jakosciowo niz te co sa zamienniki, przerabialem temat tarcz jak i slyszalem opinie kilku innych pacjentow z podobnymi problemam i to tylko potwierdzilo ze zamienniki ate do bmw sa gu...o warte, dlaczego tak sie dzieje prosze o odpowiedz eksperta
@atehamulcepolska3 жыл бұрын
Nasze doświadczenie jest zupełnie inne, a również korzystamy z samochodów marki BMW firmowo oraz prywatnie ;)
@BrolyPL Жыл бұрын
gdzie przyczepić czujnik w a4 b8 skoro wszędzie aluminium ?
@atehamulcepolska Жыл бұрын
My wykorzystujemy urządzenie do wciskania tłoka hamulcowego podczas wymiany klocków hamulcowych. Można go dokładnie w taki sam sposób zacisnąć na elementach aluminiowych i wykorzystać jako podstawę do uchwytu magnetycznego wskaźnika zegarowego ;)
@-BlackDeath-3 жыл бұрын
Szukam i znaleźć nie mogę a i trochę nie rozumiem: różnica grubości pokazuje 0,05mm. Dopuszczalne bicie poosiowe tarczy to 0,05 a bicie piasty 0,02. Ile mamy dopuszczalnej różnicy grubości? Czy jedyny słuszny wynik pomiaru to 0 (w granicy dokładności pomiaru 0,01)?
@atehamulcepolska3 жыл бұрын
Maksymalna dopuszczalna różnica grubości dla tarcz używanych to 0,01 mm.
@zygfryd27482 жыл бұрын
Panowie, zróbcie film o tarczach "pływających" w motocyklach!? to jest dopiero trudny temat, tarcze są na nitach, to jedno oraz są nawiercane. Czy można zrobić pomiary tym urządzeniem zegarowym mierzące bicie poosiowe dla tarcz pływających motocykla? Tam metalowy pierścień mocujący tarczę do koła zwykle nie ma korozji itp. natomiast bicie bywa że występuje. Motocykliści mają doży problem z diagnostyką bo praktycznie nikt się tym nie zajmuje. Same Tarcze są często 2 a nawet 5 krotnie droższe od samochodowych, czy warto je i w jaki sposób wyrównać?
@TheAdrianoos4 жыл бұрын
To ja mam pytanie: czyimi zaleceniami mam się kierować odnośnie smarowania prowadnic zacisku tego typu. Producent układu mówi co innego niż producent pojazdu. Z programu Volvo VIDA: "Grease locating pins with Volvo silicon grease (PN 116 1325-4) and insert them in rubber bushings (4). Pin should slide easily into bushings." Może to jest jakiś inny typ smaru, ale niestety nie mam wiedzy jakiego typu to smar i jakie ma właściwości. Z moich testów wynika, że lepiej nie smarować. W aucie z nasmarowanymi lekko prowadnicami jednak wewnętrzna część tarczy wygląda na mniej docieraną, a te śladowe ilości smaru wyciekają na prowadnice zanieczyszczając ją.
@qba10124 жыл бұрын
Podobna sytuacja jest jak kupiłem prowadnice do zacisku ATE firmy Frenkit. Również piszą żeby smarować. A przecież prowadnice są do zacisku, którego niby się nie smaruje.
@qba10124 жыл бұрын
Ciekawy odcinek. Nie mogę jednak zgodzić się co do słuszności kupowania nowego zacisku zamiast regenerować oryginalny. Co wybierze przeciętny Kowalski zarabiający średnią krajową mający kupić nowy zacisk? Możliwie najtańsza opcje. I dostanie wielkie G. Wystarczy zerknąć ile kosztuje taki najtańszy zacisk typu Maxgear i poxhodne. Cena mówi wszystko. Tańszy w zakupie od części, które trzeba byłoby zakupić aby przeprowadzić kompletna regenerację.
@atehamulcepolska4 жыл бұрын
qba1012 chodzi nam o nowe lub regenerowane już dostępne u dystrybutorów części ze względu na oszczędność czasu a co za tym idzie pieniędzy :) (Czasami regeneracja to nie tylko wymiana elementów gumowych ale też część mechanicznej obróbki). Są one w rozsądnej cenie dla każdego.
@atehamulcepolska4 жыл бұрын
Ciekawy temat, poprosimy o kontakt z naszym technikiem pod nr 723 722 722. Chętnie z Panem porozmawiamy.
@Bigos124 жыл бұрын
z innego ich filmu wynika jasno, ze twoje piny/bolce trzeba nasmarować smarem silikonowym z dużej tuby Bremszylinderpaste.
@stanisawkudzia83533 жыл бұрын
Jak tylko będzie szkolenie z tarcz hamulcowych ate w mojej okolicy to z ochotą na nie przyjadę bo tylko ta firma twierdzi że jest błąd montażu przy reklamacji. Założyłem tysiące tarcz tanich,drogich, chińskich i z żadnymi niema problemu ale ate potrzebują jakiegoś specjalnego pieszczenia głaskania modlenia i odprawiania Indianskich rytuałów żeby się nie pogięło. Według Ate montujący zawszę winny.
@autoreparacje4 жыл бұрын
Oglądam rożne filmiki odnośnie wymiany tarcz i w każdym jest pokazane jak czyścić piastę, ale taka która nie ma w sobie szpilek. Jak wyczyścić prawidłowo piastę np. Forda gdzie ma w sobie szpilki i to czyszczenie jest naprawdę utrudnione?
@PA-jr4cm4 жыл бұрын
Papier 250 na początek delikatnie wkoło z olejem penetrującym i potem można drucianka na wiertarce, byle nie przesadzić. Zawsze tak robię, jest niemal lustro i wszystko działa
@atehamulcepolska4 жыл бұрын
Panowie mamy w ofercie narzędzie do czyszczenia piast ze szpilkami nr. kat. 03.9314-1343.4
@PA-jr4cm4 жыл бұрын
@@atehamulcepolska ale cena dobija :o poza tym Waszym sprzętem niewprawiony mechanik narobi frezów na tarczy (wiem po sobie, jak zaczynałem)
@atehamulcepolska4 жыл бұрын
Ma Pan rację, jest to sprzęt dla Mechaników 😉👍🏻
@PA-jr4cm4 жыл бұрын
@@atehamulcepolska komentarz poniżej krytyki
@Bigos124 жыл бұрын
jeżeli prawy zacisk był przyblokowany i obcierał, to tarcza powinna być niebieska od temperatury. Czyż nie?
@atehamulcepolska4 жыл бұрын
W tym wypadku zadziałał czas a nie siła nacisku. W związku z tym nie doszło do zabarwienia charakterystycznego dla przegrzanej tarczy.
@pawelzych98903 жыл бұрын
Czy przetoczenie takich tarcz z mercedesa na samochodzie dałoby pozytywny skutek ?
@atehamulcepolska3 жыл бұрын
Przetoczenie tarcz hamulcowych odpowiednim urządzeniem na samochodzie jest jak najbardziej dopuszczalne. Bardzo często pomaga w dopasowaniu krzywej piasty do zamontowanej na niej tarczy hamulcowej. Natomiast zawsze po takiej obróbce należy sprawdzić czy dopuszczalna grubość tarczy hamulcowej jest na poziomie dopuszczającym ją do dalszej eksploatacji.
@hoouseing Жыл бұрын
Panowie prowadzący w kałużę to wjeżdżamy na ulicy na której są inne auta wymijające nas z przeciwka i wtedy dochodzi do zalania tarcz wodą z pod koła innego auta. Miałem osobiście taki przypadek. Wpadłem z innym autem w nieckę w jezdni i było po lewej niemal nowej tarczy.
@homegarage81003 жыл бұрын
Witam jeżeli zacisk jest ate to nie powinno się smarować prowadnic? Jak tak to dlaczego?
@atehamulcepolska3 жыл бұрын
Poprawna współpraca nienasmarowanych tulei gumowych wraz ze sworzniem prowadzącym powoduje prawidłowe odsuniecie klocka od tarczy. Dlatego zalecamy stosowanie tulei gumowych ATE i ich wymianę co drugi zestaw klocków w aucie.
@homegarage81003 жыл бұрын
@@atehamulcepolska ok dzięki za info
@kacperzalecki9693 жыл бұрын
E60 nowe piasty, nowe tarcze i klocki, wszystko wyczyszczone wydmuchane i wycackane. Poskladane na sucho tam gdzie nie smarować Po około 1000 km znowu bije. Na tarczy widoczne plamy i przebarwienia. Te BMW to mają jakieś wady konstrukcyjne czy co? Może te tunele powietrzne w zderzaku oprócz powietrza zasysają też wodę podczas deszczu?
@atehamulcepolska3 жыл бұрын
Rzeczywiście BMW jest samochodem kapryśnym i nie wybacza błędów. Prosimy o kontakt z naszym technikiem pod nr 723 722 722 w celu weryfikacji problemu.
@robertkos1120 Жыл бұрын
Tak...Wszyscy związani ze sprzedażą lub dystrybucją tarcz hamulcowych ściemniają, że nie wolno smarować, a szczególnie smarem miedzianym. Natomiast ci nieszczęśni mechanicy, którzy dali się nabrać na tę filozofię wciskaną permanentnie i namolnie, a którzy pokornie dostosowując się do tego bezkrytycznie przyjmują argumentację cwaniaków mogących coraz bardziej dziadowskie wyroby sprzedawać pomimo ich wadliwości i coraz niższej jakości i mieć wymyśloną/ fikcyjną podstawę do odrzucania reklamacji, a tym samym nienależnego zysku. Dodajmy, podstawę nieudowodnioną naukowym badaniem, a jedynie prezentacjami, których wartość naukowa jest żadna. Bo czy któraś z tych prezentacji była przeprowadzona zapewniając równocześnie warunki: na nowej piaście, która ma określoną, wzorcową płaszczyznę, do pomiaru użyto oczywiście również nowej tarczy i pomiaru dokonano przy DOKRĘCONEJ tarczy do piasty standardowymi śrubami (nakrętkami) i symulowaną tarczą koła z momentem zalecanym przez producenta piasty? Dopełnieniem tego testu będzie wykonanie drugiego pomiaru, po odkręceniu tej samej tarczy, nałożeniu smaru miedzianego ze sprayu aby uniknąć podejrzenia, że smar jest zanieczyszczony, dokręceniu z nominalnym momentem obrotowym tarczy do piasty i ponowne wykonanie dwóch pomiarów bicia : poprzecznego i poosiowego. Oczywiście nikt z dystrybutorów lub sprzedawców takiego testu oficjalnie nie przeprowadzi, bo to skompromituje teorię zakazu stosowania smaru i pozbawi ich narzędzia do oszukiwania/ naciągania klientów. I jeszcze jedno: przecież bicie poosiowe ZAWSZE jest redukowane "pływaniem" zacisku wraz z klockami względem tarczy (po to zaciski zostały tak skonstruowane, do diaska), a tak w ogóle, to minimalne bicie jest konieczne, aby oddalić klocki od tarczy po uprzednim użyciu hamulca- to są podstawy mechaniki samochodowej- kto nie studiował, to tego nie wie... Test na karuzeli jest testem dla naiwnych, bo ten cwany i wygodny dla prezenterów przyrząd nie wykorzystuje płaszczyzny mocowania tarczy, ani płaszczyzny piasty, oraz docisku śrubami, który ma ogromny wpływ na osiowość, wymiarowanie i kształt tarczy, która (co jest wysoce prawdopodobne) może wykrzywiać się dopiero pod naciskiem a krzywizna ustaje, gdy nacisk się zwolni. do testu należy użyć oczywiście zaledwie wycinka STANDARDOWEJ felgi, ale na tyle dużej średnicy (im większej tym lepszej dla zachowania sztywności pomiarowej), aby umożliwić dostęp do pomiaru tarczy- żeby to nie było wymówką dla tych "uczciwych testerów". Jest jeszcze jedna możliwość: Oni być może faktycznie uwierzyli w to, że ta metoda jest poprawna, prawidłowa, słuszna i jedynie słuszna i zamknięci w tej bańce wszechwiedzy własnej nie dopuszczają, że mogą nie mieć racji. No, ale o ile choć w niewielkim stopniu takie przekonanie jest na swój sposób dla nich usprawiedliwieniem, to nie usprawiedliwia to tym samym ich postępowania i odrzucania reklamacji a dodatkowo wyklucza ich obiektywizm i bezstronność. Oczywiście, nie mówimy tu o resztkach rdzy na piaście, przeginaniu z dokręceniem koła, zablokowanych prowadnicach czy wygięciu tarczy w wyniku luzowania zacisku poprzez opieranie wkrętaka lub łoma o tarczę przy rozchylaniu zacisku. Wymienione przyczyny nadal powinny być słuszną podstawą do odrzucania reklamacji.
@qnapalert590 Жыл бұрын
Merceses w222 przebieg 100 tyś km na zimnych hamulcach wsztystko ok na gorących(2-3 hamowań z 200km/h do 140km/h) furgotanie podczas hamowania, może ktoś zna diagnzę ?
@Robert-t7v1f Жыл бұрын
Co on bredzi . A deformacja tarczy oceniana tym urządzeniem w jaki sposób dowodzi że tarcze nowe nie były wadliwe ? Szczególnie odporność na deformacje? Wcale . Tarcze powinny być takie by nie była możliwa deformacja.
@rreekkddaa2 жыл бұрын
obracając tarcza nie zmieniając położenia jej, bez znaczenia do czego się montuje uchwyt czujnika zegarowego !
@ЕфраимЕфраимов-ж5м4 жыл бұрын
Name of this maschine
@ovad20023 жыл бұрын
Tarcze ATE + klocki z ATE a nie jakieś inne tańsze...Wielu z was tak robi.
@Robert-t7v1f Жыл бұрын
Niby tak .i co z tego . Nic . Zrobisz idealnie na 0 a i tak beda bic . Cienkie gowno. Prolem ustaje gdy tarcza jes 3 mm grubsza
@tomaszzagroba86063 жыл бұрын
90% tarcze syfiaste kosz
@dziabi33 жыл бұрын
Kloce nigdy nie zadziała jak nuż tokarski !!! Sprawdzałem to kiedyś i klocek nie zniweluje bicia tarczy nawet o 0.01mm !!! 20:00 I co mam racje ? Według twojej teorii tarcze same by się wyrównywały i to co powiedziałeś by nie występowało.
@atehamulcepolska3 жыл бұрын
Ciekawa teoria. Pytanie zatem co jest powodem zużywania tarcz hamulcowych, ocieranie o powietrze? ;)
@jarko52323 жыл бұрын
@@atehamulcepolska samo porównanie jest złe ponieważ klocek nie działa jak nóż tokarski tylko jak szlifierka która ściera wierzchołki krzywo zamontowanej tarczy. A co do tego że tarcze miały by się same wyrównać to nie ma takiej opcji ponieważ jest ten tak zwany luz roboczy i tarcze źle zamontowane znaczy krzywo ścierają się minimalnie do pewnego momentu zaś grubość tarczy zmienia się punktowo, przekraczając 0,01 i powstają wibracje.
@BmwFix3 жыл бұрын
@@atehamulcepolska chodzi o to że nie rozumiem jak klocek może wyrównać krzywo zamontowaną tarczę w taki sposób aby czujnik zegarowym pokazywał wartość zgodne z tolerancją producenta.
@lukaszptasiek49732 жыл бұрын
@@BmwFix no jak to jak normalnie wystarczy pracować na tokarkach zeby to zrozumieć ja potocznie takie uszkodzenie tarczy nazywm łatą tak sobie ujebałem dawno temu
@robertkos1120 Жыл бұрын
I jeszcze jedno- co za piramidalna bzdura z tym "sprzęgłem" które powstaje po nałożeniu smaru? Czy Bajarz z prezentacji ma jakieś pojecie o mechanice w ogóle? Przecież OCZYWISTE JEST, ze tarcza się obróci między piasta i felgą, i jeśli w ogóle pokona silę docisku śrub koła, to zrobi to tylko raz, zapewne podczas pierwszego bardzo gwałtownego, awaryjnego hamowania, kasując ten minimalny luz w otworze dla śruby, a kolejne hamowania nie cofają tej tarczy, chyba, że hamujemy podczas cofania z siłą i momentem równym temu, które jest równe lub wyższe od hamowania podczas jazdy do przodu. Poza tym, większość piast ma dodatkowo mocowane tarcze albo szpilkami ustalającymi , albo śrubami, niezależnymi od śrub głównych mocujących samo koło. Ludzie! nie dajcie się bajerować takimi banialukami wynikającymi z niewiedzy, albo, co zakładam że nie ma miejsca, z działania z premedytacją poprzez celowe wprowadzanie w błąd, bo to by już podlegało karalności.
@atehamulcepolska Жыл бұрын
Może powinien Pan "sprzedać" swoje pomysły producentom pojazdów? "Aby żyło się lepiej" ;)
@waldemarhamera85484 жыл бұрын
przeciesz jak by się wytarły mierząc na aucie zewnętrzną stronę powinna być różnica do wewnętrznej strony
@atehamulcepolska4 жыл бұрын
Tak, ale trzeba zastosować wtedy inny pomiar niż odchyłka bicia poosiowego.
@olchowskiserwis60194 жыл бұрын
Jeżeli na tarczy zbierze materiał od wytarcia to zamontowany czujnik zegarowy na sztywno powinien przecież pokazać ubytek materiału na tarczy. Pomiar na filmiku powinien być wykonany nie tylko od zewnętrznej ale tez wewnętrznej strony tarczy hamulcowej. Coś mi się nie klei do końca na tym filmiku. Wytarcie 0.3 z jednej strony i 0.3 z drugiej da nam wynik 0.6 na tym waszym super urządzeniu
@atehamulcepolska4 жыл бұрын
@@olchowskiserwis6019 odchyłka poosiowa mierzona z jednej strony tarczy (używanej) nie jest żadną informacją. Wyraźnie zaznaczyliśmy to filmie (ok. 17 minuty). Jedyną informacją jest pomiar różnicy grubości, ponieważ to ona daje efekt bicia podczas hamowania.
@ravdobrzynski2 жыл бұрын
@@atehamulcepolska Jeżeli przy pomiarze tarczy na samochodzie z zewnętrznej strony nie ma bicia, a tarcza jak na filmie ma różnice grubości, to od wewnętrznej strony musi pokazać bicie.
@dr.janusz Жыл бұрын
Kupiłem nacinane ATE na przód i po paru hamowaniach zaczęły bić. Klocki są dedykowane ATE. Dziadostwo nie polecam.
@MrMiernicki Жыл бұрын
A nie można było było dokonać pomiaru drugiej strony tarczy, jej wewnętrznej powierzchni tarcia? Przecież pokazało by że ma bicie i nie trzeba żadnego specjalistycznego urządzenia jak ta "karuzela"
@dawidwiktorowski24603 жыл бұрын
Popuś to Ty?
@michaciecie5902 жыл бұрын
99% w power disk ładuje ceramic ate , a wg was to paradox
@fazer327 Жыл бұрын
Bzdurą jest stwierdzenie że należy wymienić zacisk a nie go regenerować .Z waszego punktu widzenia dla was lepiej jak ktoś kupi nowy zacisk ATE za np 700 zł za sztukę .Gdzie lepiej kupić komplet naprawczy ze wszystkimi elementami potrzebnymi do jego regeneracji za 100 zł i będzie wszystko nadal działało bez problemu.Łatwo wymienić za nie swoje pieniądzę.Każdy tak potrafi .Sztuką jest coś naprawić i zregenerować co będzie dalej tak samo działało.
@atehamulcepolska Жыл бұрын
Elementy składowe zacisku, które można wymienić jak najbardziej wymieniać. Natomiast podzespoły wyeksploatowane np. jarzmo nie podlegają naprawie. Brak równoległości płaszczyzn zacisku również jest powodem do jego WYMIANY. Doprowadza to do uszkodzeń tarcz hamulcowych i pisków podczas hamowania.