Рет қаралды 598
Wykład Prof. Brygidy Kuźniak z Katedry Prawa Międzynarodowego Publicznego Wydziału Prawa i Administracji UJ pt.:
Czy współczesne prawo międzynarodowe publiczne jest motorem napędowym internacjonalizacji?
Dr hab. Brygida Kuźniak, prof. UJ jest prawniczką internacjonalistką, członkinią Grupy Polskiej International Law Association, pracuje w Katedrze Prawa Międzynarodowego Publicznego Wydziału Prawa i Administracji UJ. Profesor Kuźniak specjalizuje się w prawie organizacji międzynarodowych, sądownictwie międzynarodowym, prawie dyplomatycznym i konsularnym, protokole dyplomatycznym, etykiecie prawniczej i negocjacjach międzynarodowych.
Profesor Brygida Kuźniak była wielokrotnie nagradzana za osiągnięcia naukowe i dydaktyczne, w tym nagrodą Pro Arte Docendi. Jej ostatnia monografia pt. Instrumentalizacja prawa międzynarodowego na przykładzie Polski jako strony konwencji stambulskiej (Kraków 2020, napisana wraz z Piotrem Obaczem) została uhonorowana jedynym wyróżnieniem w konkursie Polskiego Towarzystwa Studiów Międzynarodowych na najlepszą, oryginalną monografię naukową.
Czy współczesne prawo narodów jest efektywnym regulatorem stosunków międzynarodowych? Czy jego rola sprowadza się do bycia narzędziem internacjonalizacji? Czy (i pod jakimi warunkami) może ono być również jej motorem napędowym?
Wykład dotyczyć będzie zagadnień fundamentalnych dla prawa międzynarodowego publicznego, a mianowicie katalogu źródeł oraz katalogu podmiotów tej specjalności prawa. Materia ta rzutuje w sposób zasadniczy na kształt i kondycję społeczności międzynarodowej, w tym na rodzaje występujących w niej więzi oraz zależności.
Ujęte zostaną w szczególności takie kwestie, jak znaczenie i przyszłość prawa zwyczajowego oraz prawa traktatowego jako regulatora stosunków międzynarodowych oraz znaczenie aktów typu soft law dla rozwoju relacji międzynarodowych. Przeanalizowana zostanie także rola organizacji międzynarodowych - wtórnego, lecz bardzo istotnego podmiotu prawa międzynarodowego.
Wykład Profesor Brygidy Kuźniak jest częścią cyklu ośmiu wykładów w ramach projektu „Państwo, różnorodność i bezpieczeństwo. Studia nad współzależnościami we współczesnym świecie” (“State, Diversity, and Security. Studies on Interdependencies in Contemporary World”).
Projekt “State, Diversity, and Security. Studies on Interdependencies in Conteporary World” jest finansowany ze środków Priorytetowego Obszaru Badawczego „Heritage”, Minigranty dydaktyczno-edukacyjne Edycja I, w ramach Programu Strategicznego Inicjatywa Doskonałości w Uniwersytecie Jagiellońskim.
Celem projektu jest zorganizowanie cyklu nowatorskich, interdyscyplinarnych wykładów on-line z udziałem wybitnych uczonych, znakomitości życia akademickiego oraz ważnych postaci sfery publicznej z różnych krajów. Cykl wykładów dedykowany jest studentom i doktorantom Uniwersytetu Jagiellońskiego, zwłaszcza Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych. Będzie on dla nich niezwykłą okazją do spotkania z wybitnymi ekspertami - politologami, prawnikami, specjalistami w zakresie bezpieczeństwa i stosunków międzynarodowych oraz, co najważniejsze, poszerzenia wiedzy i horyzontów poznawczych. Wykłady dotyczyć będą fundamentalnych problemów i wyzwań współczesności, które w zasadniczy sposób oddziałują na ludzkie życie, funkcjonowanie państw i społeczeństw i które zaważyć mogą ich na przyszłości. Dla studentów i doktorantów Uniwersytetu Jagiellońskiego przedmiotowy cykl będzie tym ważniejszy, że pozwoli ukazać wybrane problemy i wyzwania nie jako wyizolowane przypadki, lecz jako elementy globalnych procesów zachodzących w warunkach współzależności, narastających wraz z postępującą globalizacją.
Kierownikiem projektu jest dr Piotr Obacz - adiunkt w Katedrze Historii Polskiej Myśli Politycznej w Instytucie Studiów Międzynarodowych i Politycznych Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ.