dlatego nie zalewa sie płynu jak ciągnik chodzi na wodzie bo płyn wyżera .Dobrze sie udało naprawić .Super film :)
@jonotekfarm57784 жыл бұрын
Nie wyżera tylko czyści
@koskorolnik24324 жыл бұрын
@@jonotekfarm5778 o to chodziło ;)
@grzegorzboczek8513 жыл бұрын
w 3 ciagnikach gdzie byly na wodzie napewno 30 lat zalalem plyn zielony kuler k2 zadnym nic sie nie stalo. Wczesniej uklady plukane woda z octem a potem srodek do plukania i jazda na wodzie destylowanej. potem plukanie chlodnicy byla masakra kamienia. I chodza juz 5 lat .Tylko z tego co czytalem trzeba brac nie agresywne plny bez inhibitorow korozji i jest ok a nie takie zrace rozowe np. Bo kolory mowia do jakich typow chlodnic sa zielony jest do starych i 3 lata zyje a rozowe juz 5 ,Ale tera spokoj z przegrzewaniem jest i nie trzeba spuszcac na zime.
@konradkadubowski60833 жыл бұрын
Prosta sprawa nie jeździ się na wodzie . Jak się robi remont to płyn woda to zabójca jednostek napędowych .
@danielk.32602 жыл бұрын
@@grzegorzboczek851 Ale bzdury wypisujesz na temat kolorów płynów do chłodnic. Proponuję obejrzeć kzbin.info/www/bejne/aXeXZZycmZdgY5Y
@jackob-xb4sx4 жыл бұрын
3:15 dlatego się nie powinno kupować tańszych zestawów naprawczych typu GMP... tylko Mahle krotoszyn, Złotecki, Prima, Oryginał Ursus też daje radę. Tak pozatym to spoko film, Pozdrawiam ;-)
@kal3i0683 жыл бұрын
Złotecki to też mahle 🤣 tylko że biorą surowe tuleje i robią je jako ich firmowe.
@klamot-yi1tj4 жыл бұрын
Film super czekamy na więcej daje suba co do tego uszkodzenia tulei to niema większego znaczenia jest w dolnej części
@januszjankowski5012 жыл бұрын
Zetor chodził 25 lat na płynie tuleje po wyciągnięciu były jak nowe od zewnątrz miały jeszcze pieczątki fabryczne. Wyszły lekko puknięciem od spodu
@JanKowalski-hm5su4 жыл бұрын
Super film instruktażowy ja instruowałem się z kanału retro traktor
@BendeXbeN Жыл бұрын
Super wyjaśnione. Ile niutow na dokręcanie głowicy?
@robertw.883 жыл бұрын
Ja remontowałem w 2010 roku silnik na zestawach mahle i 3 lata temu też na tulei miałem takie wzery silnik zawsze był zalewany wodą nigdy płynem i ot taki sam przypadek jak tu
@marcin1cinekk3 жыл бұрын
Wszystko spoko tylko jakim momentem dokręcać głowicę i inne śruby?
@ursusskadak68204 жыл бұрын
Łapa do góry dobra robota pozdro.
@MrMarioPolska3 жыл бұрын
Nie ma znaczenia, który tłok trafi do której tulei. To wszystko jest robione maszynowo w hurcie i firma nie bawi się w pasowanie tulei do tłoka.
@mateuszkurzawa67814 жыл бұрын
Te wżery to od kawitacji, na zewnętrznej powierzchni cylindra gotuje się płyn (woda). Powstające pecherzyki pary wodnej zapadają się jak tylko oddalą się od cylindra, powstaje mikro fala uderzeniowa, która niszczy powierzchnię cylindra. (Woda drąży skałę). Przez 30 lat, wystarczyło żeby osłabić cylinder i doszło do rozszczelnienia.
@pawi9143 жыл бұрын
I to chyba będzie najbardziej logiczne bo gdy się przyjrzeć się bliżej to mamy wrażenie jakby "robaczki zrobiły nam dziurki w tulei". Sam miałem takie dwa przypadki w jednym ciągniku w odstępie chyba 7 lat. Ciągnik ten jeździł na wodzie.
@agromb-trac59722 жыл бұрын
Pewnie w miejscu tego wżeru był piasek w żeliwie na odlewni słabo wymieszany 😂
@kal3i0683 жыл бұрын
3:19 w zestawach naprawczych MAHLE Krotoszyn nie trzeba opisywać można ale nie trzeba wszystko pasuje do siebie idealnie możesz zamienić np tłok co miał iść na pierwszy cylinder z czwartym i wszystko będzie pasować. W MAHLE jest taka precyzja ze wam się w głowach to nie mieści.
@miypan32784 жыл бұрын
Jaka średnica tych płaskowników??? Ponieważ właśnie próbuje zrobić sobie przyrząd I byś mi bardzo pomógł
@semjase3 жыл бұрын
płaskowniki o przekroju 4x30mm docięte do średnicy tulei minus 2 mm - nie pamiętam długości. Płaskownik mają taki schodek od strony tulei, tak aby na 2 - 3 mm weszły do wnętrza tulei. Płaskownik są połączone 4 poprzeczkami z drutu 8 mm i dospawane do nakrętki. Lepiej użyć lepszej jakości stali i dobrej śruby, bo moja ledwie wytrzymała. Lepiej zaglądać od dołu, tak aby poprzeczka nie oparła się o blok silnika. Co do śruby to nie pamiętam, ale albo M20 lub M24, lepsza byłaby o gwincie trapezowym.
@miypan32783 жыл бұрын
@@semjase dziękuję
@Maćko_Garage3 жыл бұрын
Mam takie pytanie .Wiem ze filmik jest już trochę stary, ale mam nadzieje ze odpowiesz :). Jak ci się te tłoki kolego sprawują ? Bo chcę kupić te same lecz nie wiem jak długo one mi wytrzymają czy będę musiał znowu za 2/3 lata zaglądać do nich .Oczywiście mówię tu o pełnym docieraniu bo to jest oczywiste ze trzeba go stopniowo dociążać :D
@semjase3 жыл бұрын
Jak dotąd wszystko ok, nie ma problemów ze sprężaniem. Jednak docieranie koniecznie trzeba przeprowadzić - obserwować wskaźnik temperatury. Tłoki i tuleje nie wyglądały na gorsze, ważyłem i nie były np. lżejsze. Nie chciałem robić pełnego remontu, a jedynie dokonać naprawy - awaria jednej tulei - więc wybrałem tańsze, jednak jakbym miał wykonać pełne odrestaurowanie ciągnika wybrałbym oryginalne części.
@ZRW-cuda-w-mechanice Жыл бұрын
a te tuleje były honowane czy surowe?
@CastewaPL4 жыл бұрын
Dobra robota ! Ale serio tyle trzeba docierać ? Bo w sumie ja w 3p w zeszłym roku w listopadzie wymieniałem wszystkie tuleje tłoki itp. Pochodził aż się zagrzał, później troche było jeźdzone, później pochodził z cyklopem, i może po 3 motogodzinach poszedł z rotacyjną. Powiem tak pali na zimnym, brak problemów, a mocy ma chyba +10km. Tyle że robiłem na najlepszych dostępnych częściach
@Artur_c-_P4 жыл бұрын
perkins z natury nie musiał być docierany według instrukcji Ursusowskiej z 1989 należy silnikowi ukazać warunki w jakich ma pracować silniki S-312C, S-4003 oraz seria ciężka 4 i 6 cylindrów wymaga stopniowego docierania, jeżeli traktor był nowy w c 330, c 360 oraz c 385 i pochodnych przez pierwsze 10-20 mth zakazane było użytkowanie pomp hydraulicznych
@certyngentoryks60834 жыл бұрын
Bo tuleje założył honowanie,tłok ma większe luzy, niż tulejach surowych honowanych w bloku
@miko-fg5gb3 жыл бұрын
E tam wujek 60tke po 1 mtg po remoncie podczepił do pluga i pojechał orac i tak ją docierał
@dominikpiskado95763 жыл бұрын
Najlepsze części tzn? Jakie?
@gizbern264 жыл бұрын
Mogłeś dać chociaż jedną podkładkę miedziana pod tuleję
@przemysaw91114 жыл бұрын
Naj lepszy zestaw to jest taki który ma chromowy pierscien olejowy
@wojtas-43 жыл бұрын
Instrukcja naprawy przeczytana prawie od deski do deski;-), edukacja zdalna nie poszła w las ;-).
@odzkierol85944 жыл бұрын
Zestawy GMP to najgorsze dziadostwo, w tej cenie trzeba było kupić THM o wiele lepsze zestawy, a najlepiej było wrzucić wszystkie zestawy lepszego producenta np. Prima, Złotecki lub Mahle. Pozdrawiam !
@certyngentoryks60834 жыл бұрын
Thm nam w dwóch ciągnikach 12 lat,zestawy na 4 -,oleju nie biorą ale po 3 latach czuć spadek mocy o 20%
@odzkierol85944 жыл бұрын
@@certyngentoryks6083 THM to idealne zestawy na handel bo GMP potrafi się rozsypać nawet zaraz po złożeniu.
@semjase4 жыл бұрын
Kupiłem najtańszy zestaw jaki był, bo nie robiłem pełnego remontu, tylko wymieniłem tuleje z powodu uszkodzenia, poza tym w tamtym czasie cienko było z kasą i czasem. Silnik ma pochodzić jeszcze kilka, kilkanaście lat i wtedy będę myślał o dobrych oryginalnych częściach. Ciągnik ma przechodzone niecałe 1500 godzin przez 35 lat pracy i robi swoje, wał był w bardzo dobrym stanie.
@MrDamo904 жыл бұрын
@@certyngentoryks6083 zestaw thm c 360 w paszowozie wykończyła w 3 lata chodzi ładnie ale przedmuchy ma i pobiera już olej..
@jonotekfarm57784 жыл бұрын
Panie majster ale klucz dynamometryczny to nie grzechotka
@wojti82284 жыл бұрын
To jest klucz dynamometryczny co jest pokazany na koniec filmu sam mam taki
@semjase4 жыл бұрын
To jest klucz dynamometryczny z grzechotką, regulacja jest na końcu rączki klucza.
@rolnikfarmer16314 жыл бұрын
Pod kołnierz tulei zawsze daje sie uszczelke miedziana , nieraz trzeba dać 2 ale nigdy wcale.
@1MOTOMANIAK4 жыл бұрын
W jakim celu chcesz stosować podkładkę pod kołnierz tulei cylindrowej jeśli tuleja ma występ ponad płaszczyznę bloku ?
@rolnikfarmer16314 жыл бұрын
@@1MOTOMANIAK W celu : 1. uszczelnienie 2. zmniejszenia naprężń wynikających z niedokładnosci wykonania bloku i samej tulei
@1MOTOMANIAK4 жыл бұрын
@@rolnikfarmer1631Którą płaszczyznę uszczelniamy podkładką i czy aby na pewno podkładka jest zastosowana w celu uszczelnienia? Kolejna kwesta o jak dużych niedokładnościach (wymiarach) rozmawiamy i czy aby na pewno powinniśmy w tedy stosować podkładki czy jednak "legalizować powierzchnię styku"?
@rolnikfarmer16314 жыл бұрын
@@1MOTOMANIAK przeanalizuj stopnie swobody tulei wzgledem bloku plus połaczenie podatne suwliwe na oringach to dojdziesz to tego że samo rozgrzewanie bloku i tulei moze doprowadzić do pekniecia zmeczeniowego tulei. Długo by tu rospisywać ale fajnie obejrzeć napręzenia wizualnie na przykład w propgramach do wyliczeń w technice elementów skończonych FEM
@1MOTOMANIAK4 жыл бұрын
@@rolnikfarmer1631W takim razie mam "rozumieć" że podkładka miedziana kompensuje wszystkie naprężenia wynikające z rozszerzalności cieplnej pomiędzy materiałami wykonanymi z tego samego stopu, a zarazem "kompensuje nierówność powierzchni"? A co z silniami gdzie fabrycznie nie stosuje się podkładek miedzianych, czyżby były źle zaprojektowane, a może jednak rozmiary geometryczne zostały tak dobrane ażeby tuleja nie "pływała"?
@dariuszchludzinski20023 жыл бұрын
Co za bzdury tuleja nowa musi reka dac sie wcisnac a nie na sile
@ksieciuniupl96182 жыл бұрын
Z oringami dwoma ma się wciskać na wcisk dłoni :D?
@TheUdex2 жыл бұрын
@@ksieciuniupl9618 Tuleja z dwoma oringami po przesmarowaniu np.towotem i oczyszczeniu punktu styku oringa z blokiem ma wejsc na wcisk bez zadnych oporow.