drbartek.pl/dziennik/ - tutaj można zapisać się na mój darmowy newsletter o zdrowiu
@aurelgegiu27922 жыл бұрын
👍❤🤝🇦🇩
@patrykmn57292 жыл бұрын
Zapisałem się i nie dostaję wiadomości dlaczego ?
@drbartekpl2 жыл бұрын
@@patrykmn5729 - prośba o wiadomość na kontakt@drbartek.pl, sprawdzę, co się stało, że Dziennik nie dochodzi.
@patrykmn57292 жыл бұрын
@@drbartekpl próbuję zostawić adres zaznaczyłem zgodę i lipa nie przyjmuje zgłoszenia zaczyna mnie to irytować
@moonalisalisa88742 жыл бұрын
Panie Doktorze, serdecznie proszę pilnie o film jak przygotować apteczkę pierwszej pomocy, zakładając że jesteśmy zdania na siebie z małymi dziećmi na około 2 tygodnie w trudnych warunkach. Z góry serdecznie dziękuję 🤗
@jankowalski70442 жыл бұрын
Mądry przekaz...kiedyś podobnej wiedzy uczono nas na lekcjach Przysposobienia Obronnego..Szkolne pielęgniarki dbały i przekazywały wiedzę z zakresu higieny.Harcerstwo uczyło organizacji i współpracy młodzieży. Dzisiaj w szkołach nie ma prawie nic logicznego i mądrego.Celowo usunięto wiele dobrych praktyk.Za to szerzy się totalne ogłupianie dzieci i młodzieży.A telewizja?:: te 15 min.reklamy telewizyjne.??O zgrozo.Ze jeszcze są ludzie ,którzy kupują telewizory🙄..i oglądają to co tam jest puszczane..
@marik.19442 жыл бұрын
Tak to prawda !
@glowa_w_chmurach2 жыл бұрын
Tv to opatentowana technologia do sterowania ludźmi...
@annakon84232 жыл бұрын
I jeszcze za to slono placimy.
@nieczerwony2 жыл бұрын
Bo banda infantylnych kretynów uwierzyła w "koniec historii".
@elzbieta70772 жыл бұрын
Nie podzielam tej opinii,higienistki w szkole to tylko trauma dla dzieci była.
@karojawo36852 жыл бұрын
Panie Bartku, dziękuję bardzo za te dobre rady. Miło sie Pana słucha, robię to zawsze z dużą przyjemnością.
@drbartekpl2 жыл бұрын
Dziękuję za opinię o moich filmach, cieszę się, że są pomocne; pozdrawiam.
@ewakuropatwinska63372 жыл бұрын
@@drbartekpl 9
@georgealcatras31662 жыл бұрын
Zawsze mam zapas na około 1 miesiąc , produkty niewymagające trzymania w lodówce , kończące się datą zjadam i uzupełniam nowymi . Niby żadne wow ale zawsze jest coś w zapasie ;) pozdrawiam
@lidkarad87412 жыл бұрын
Ja też zawsze mam zapassy nigdy nie mam pustej spiżarni.Od zawsze jestem nauczona, ze trzeba mieć zapasy.
@mariamajka69352 жыл бұрын
szczególnie należy zwracać uwagę na te kończące
@wiolla97482 жыл бұрын
Ja mam zapasy niektórych produktów na kilka miesięcy. Makaron, ryż i inne tego typu kupuję zawsze w promocji. Sama przygotowuje duże ilości przetworów i mam je zawsze "na zakładkę". Zawsze też dysponuje dużą ilością produktów w puszkach. Nawet chleb mam ciagle w zapasie w zamrażarce. Ten zwyczaj wyniosłam z domu rodzinnego. W kwietniu 2020 byłam tylko trzy razy na zakupach w ciągu całego miesiąca. Sąsiadka żartowała, że u nas to jak w sklepie, wszystko jest. Ja po prostu lubię być zawsze przygotowana (np. na gości). Nie kupuje, kiedy muszę, tylko kiedy mam okazję np. korzystną cenę.
@lidkarad87412 жыл бұрын
@@wiolla9748 ja tak samo.Nie rozumiem jak można żyć z jedną paczką makaronu czy jedną paczką mąki.
@annaorzechowska32482 жыл бұрын
@@lidkarad8741 Można
@g.g.79832 жыл бұрын
Świetny i aktualny temat na ten zły i nie pewny czas , mam ogromną nadzieję że nie zabraknie opału , gazu i wody . Życzę Wszystkim zdrowia i spokoju . A Panu doktorze dziękuję.
@radosnazuzannamrozinska43722 жыл бұрын
Wypełnia Pan lukę w przekonaniu o istnieniu ludzi godnych zaufania, stojących po stronie ludzi, prawdy i wiedzy. Dziękuję z całego serca za Pana serce!
@energiamiosci76382 жыл бұрын
Woda najważniejsza ,bez jedzenia człowiek może przeżyć bez wody nie
@tomasusmagnus34752 жыл бұрын
Mama mi zawsze powtarzała. Tomek pamiętaj, zapasy trzeba zawsze mieć. Ja jako kochający i posłuszny mamie syn, zapasy zawsze posiadam . :) Radze też to innym. LEPIEJ NOSIĆ NIŻ SIĘ PROSIĆ. Takie około tematyczne przysłowie.
@onaona59412 жыл бұрын
Lepiej dmuchać niż chuchać
@lidkarad87412 жыл бұрын
Dobrze powiedziane.
@krystynamarciniak79752 жыл бұрын
Też już od 2 lat mam zapasy żywności na godzinę "W" w razie czego.
@annapelczar37562 жыл бұрын
Dzìek
@annapelczar37562 жыл бұрын
Dziękuję Panie Bartku
@SERAFI800002 жыл бұрын
Co do tłuszczu, to najbardziej polecam smalec. Co do wody, to zdecydowanie gazowana bo dłużej się nada do spożycia. Co do warzyw, polecam suszyć , A co przede wszystkim polecam, to zachować spokój i robić te zapasy bez energii strachu i lęku, a z przezornosci i mądrości. 🙌
@jatess44552 жыл бұрын
@@i.7010 dobrze przeoriwadzona głodowka w warunkach wzmozoneo stresu niegdy
@pumaTe11 ай бұрын
U mnie cukier i sól stoją chyba 5 lat 😀. Soli używam do czyszczenia patelni. Wszystko wtedy nabiera smaku
@agatakrasucka38252 жыл бұрын
Nigdy nie robilam zapasów, ale kiedy przytrafil mi się półpasiec( a jestem singielka) , a wiadomo to choroba która wymaga pozostania w domu dłuższy czas - zapasy są wybawieniem. Myślę że naprawdę dobrze mieć takowe choćby właśnie z uwagi na chorobę. Bardzo dobry materiał 👍
@pumaTe11 ай бұрын
To racja. Ci którzy mieszkają sami, zawsze taki zapasik powinni mieć. Tak samo z systematycznością prac domowych itp. Żeby potem jakieś niezałatwione sprawy się nie ciągnęły
@wiesiaorlow83272 жыл бұрын
Żywność na trudne czasy....obyśmy tego nie przeżyli ,ale to jak Pan Doktor to ujął i przedstawil to na sercu lzej się robilo.Wspanialy ,rewelacyjny przekaz ❤ Doktorze dziekuje.
@MamiOliks2 жыл бұрын
Jeśli dalej tak będziemy traktować świat to możemy to przeżywać. Polecam juz teraz żyć jak w latach 80,90-tych. Tylko to moze nas uratowac. Mi do życia wystarczy 1 rodzaj produktu a nie sto tysięcy rodzajów czekolady itd.
@mky90192 жыл бұрын
Cieszę się,ze dostałam od losu dar pokory i spokoju.........nigdy nie ulegam presji,masowym nagonkom etc ......od czasów pandemii robię raz w tygodniu zakupy......patrząc na szał ludzi w marketach obawiam się o ich stan psychiczny.....zawsze trzymam za to latarki,baterie,świeczki .....co ma się wydarzyć w życiu to się wydarzy.....
@annaorzechowska32482 жыл бұрын
Też dostałam ten dar
@annakon84232 жыл бұрын
Pokora i spokoj jest wazna i sie rozni od lekkomyslnosci. W takim czasie nie mozna byc lekkomyslnym tylko przezornym,odpowiedzialnym i myslacym na zapas. Obecnie robisz zakupy jednka w ciagu jednego dnia twoje zycie moze sie radykalnie zmienic co wtedy? Bedziesz kogos prosila o co kolwiek. Nie mozna przesadzac jednak zawsze cos nalezy miec przynajmniej kilkanascie puszek z zywnoscia i jakis suchy prowiant. Woda i to ta zdatna do picia mysle jest najwazniesza. Nie majac dostepu do wody nie przetrwasz. I tabletki dezynfekujace wode. Zapalki lub srodki do zapalania ognia. Zawsze chcialam miec dzialke z wlasna studnia,ktora mozna w razie czego w jakis sposob zabezpieczyc. Obecnie takie studnie sa przezytkiem .Wiekszosc robi studnie glebinowe do ktorych potrzeba pradu. Drewno na opal. Piec w domu na ktorym mozna ugotowac i ogrzac pomieszczenie. Wtedy mozna zrobic nawet prowizoryczna kuchnie na zewnatrz. Mozna uzyc grill do gotowania nalezy tylko zabezpieczyc sie w charcoal lub jakies drewno lub butle z gazem. Radio na baterie lub ladowane solar bateria.
@annaorzechowska32482 жыл бұрын
@@annakon8423 można być lekkomyślnym albo odpowiedzialnym.Mam wybór.
@beatakania21582 жыл бұрын
Bardzo przydatny film.Nie zdajemy sobie sprawy z tego,jak ważne są zapasy.4 dni nie miałam prądu,o jak wtedy zmienia się perspektywa.Dzieki zapasom przetrwaliśmy.
@drbartekpl2 жыл бұрын
Dziękuję za zostawienie komentarza, pozdrawiam.
@Pysia.to.belja.2 жыл бұрын
Polecam zainwestować w agregad.
@Katia33552 жыл бұрын
Może pomyśleć o dywesyfikacji: kuchenka albo piekarnik na gaz, wtedy jest alternatywa
@damianmaciej38142 жыл бұрын
@@Pysia.to.belja. Auto jest swego rodzaju agregatem
@glowa_w_chmurach2 жыл бұрын
@@damianmaciej3814 przy cenie paliwa, to słaba opcja...
@plejton19242 жыл бұрын
Zawsze warto mieć jakiś zapas żywności, gotówki fizycznej czy innych rzeczy - nieważne czy wojna, czy nie. Na pewno się nie zmarnuje :)
@basiakasprzak23892 жыл бұрын
Pan doktor Bartek to wspaniały człowiek dobry mądry i uczynny Bardzo lubię Pana programy i informacje Pozdrawiam serdecznie i życzę zdrowia🍒☘⚘🍇
@anetatewierike2 жыл бұрын
Tak …. to przecudowny człowiek 😊😊😊
@karolinaaa27122 жыл бұрын
@@anetatewierike A Pani go zna, by wydawać o Nim tak dalece oceniające opinie? Czy t y l k o widzi i słyszy Go Pani w Internecie?
@Ewcia-Ewcia-r9t2 жыл бұрын
@@karolinaaa2712 A jakie to ma znaczenie?.
@karolinaaa27122 жыл бұрын
@@Ewcia-Ewcia-r9t A pytanie było do Pani?!
@Ewcia-Ewcia-r9t2 жыл бұрын
A jakie to ma znaczenie? Piszesz post więc mam prawo odpowiedzieć i przede wszystkim przeczytać. Jeśli uważasz że jest inaczej napisz do tej pani na priv.
@walimlot2 жыл бұрын
Chciałbym coś od siebie dodać, aby część z tych naszych zapasów nadawała się jako prowiant ewakuacyjny, to sobie każdy musi dobrze przemyśleć. Pamiętajcie, w strefie konfliktu jest 5 elektrowni atomowych. Jest wielu ludzi, którzy nie mają bladego pojęcia o odżywianiu, całe życie kierowali się wyłącznie smakiem, wielu nie potrafi sobie nawet samodzielnie przygotować posiłku, dla nich jest już za późno. I jeszcze jedno, wielu w swoim żywieniu kierowało się różnymi fanaberiami, woda ze szklanej butelki, ekologiczne marchewki, itp. To słuszne, sam tak robiłem, ale gdy chodzi o przetrwanie, wtedy to schodzi na drugi plan, a nasze organizmy w trybie przetrwania też działają inaczej, nie są już wtedy takie nadwrażliwe. Nasza psychika się zmieni a z nią nasze ciało.
@tirman652 жыл бұрын
Wspomniałeś o elektrowniach i mam taką uwagę: jak te elektrownie zdemolują to trzeba będzie uciekać! Daleko! Jak te zapasy zabierzesz? Ile? Chyba, że się zakopiesz z tymi zapasami w piwnicy. Może opad tam nie dotrze.
@maciejmaciej802 жыл бұрын
W Polsce jest 5 elektrowni?
@tirman652 жыл бұрын
@@maciejmaciej80 Nie musi! Jak źle wiatr zawieje to mamy przesr...
@nieczerwony2 жыл бұрын
Najlepiej polować na wegan 😂
@ep68022 жыл бұрын
@@tirman65 To prawda. Wtedy będziemy uciekać z jedną torbą, o ile w ogóle zdążymy uciec. I dokąd?
@moniakowal60172 жыл бұрын
Bardzo dziękuję za bardzo dzisiaj potrzebny temat. Dzięki Panu uporządkowałam sobie to zagadnienie. Natomiast tak jak moja babcia zawsze co roku jesienią robię przetwory z których korzystam zimą co polecam każdemu, ponieważ mają one zupełnie inny smak i zapach niż te że sklepu. Jeszcze raz bardzo dziękuję I pozdrawiam serdecznie. 🌞🍀
@Małcin_wędrowny3 ай бұрын
Szanuje za ten film Bartku. Z tych wszystkich preperskich materiałów o zapasach na trudne czasy Ty zrobiłeś to mega profesjonalnie i merytorycznie. No i plus, że wciąż trzymasz się tej samej estetyki nagrań.
@ingerrusin67872 жыл бұрын
Bardzo dziękuje ,dokladnie tak zrobiliśmy zapasy na najbliższe trzy tygodnie + trwałosć innych zakupów. Znakomicie Pan przedstawił temat. Serdeczne uklony i podziekowanie.
@drbartekpl2 жыл бұрын
Proszę uprzejmie, pozdrawiam.
@iwonamaron30682 жыл бұрын
Jest pan przesympatycznym człowiekiem
@ZizuZiomek2 жыл бұрын
Jeśli chodzi o pilnowanie terminów przydatności polecam podzielić produkty według terminów spożycia wg lat. Wystarczy pilnować terminy na półce z obecnego roku. W przypadku nowych produktów w puszkach i słoikach rzadko się dostawia do obecnego roku, zwykle mają od roku do nawet 3-4 lat ważności i na półkach całkiem równomiernie się to rozkłada. Sam w domu mam podzielone na 4 lata i łatwo utrzymać porządek (pod warunkiem że wszyscy się do tego stosują).
@jozefagalas35448 ай бұрын
Bardzo mądry i przydatny poradnik na obecne czasy. Pozdrawiam Pana,
@halinaogrodniczak82912 жыл бұрын
Tak.Wiadomości mądrych nigdy za wiele.A takie otrzymałam od Pana.Bardzo dziękuję. Życzę powodzenia 🍀...
@soul92632 жыл бұрын
Dziękuję za tą wiedzę nam przekazaną.Sluchanie Pana,chodzi mi o ton i tempo, bardzo mnie uspokaja.Zawsze tak jest,jak słucham Pańskie nagrania.Szczegolnie w ostatnim czasie kojąco to na mnie wpływa, ponieważ wszędzie wiadomości ze wschodu- radio,tv, internet.Jestesmy zalewani koszmarnymi relacjami.Dziękuję za ten materiał.Pozdrawiam Wszystkich!
@MelancholikPolityczny2 жыл бұрын
Obawiam się, że na to co nas czeka nie da się przygotować, ale można próbować.
@wiolettakarolna94472 жыл бұрын
Jak by co, to rakiety przylecą do nas w ciagu trzech minut i bedzie ciężko skorzystać z tych zapasów. Co do cen to Ok!
@annaorzechowska32482 жыл бұрын
@@wiolettakarolna9447 Dokładnie
@MGa.912 жыл бұрын
A co nas czeka?
@annaorzechowska32482 жыл бұрын
@@MGa.91 Nikt nie wie.
@MGa.912 жыл бұрын
@@annaorzechowska3248 Zwykły śmiertelnik nie wie. Święte krowy na wysokich stołkach doskonale wszystko wiedzą.
@johnnux39032 жыл бұрын
Jest Pan fantastyczny. Już od dłuższego czasu subskrybuję pana kanał i wiele użytecznej wiedzy od Pana podpatrzyłem. W sprawie zapasów,sugerował bym temat tyndalizacji mięsa,a także innych dań,zamiast konserw. A inne tematy w sprawie preperingu, z wielką przyjemnością obejrzę. Na pewno przyda się pana trzeźwy osąd,na przygotowania na trudne czasy. Pan jako jedyny w natłoku internetowym, doskonale doszukuje się prawdziwych danych. Podziwiam Pana opracowania.
@jolantanawrocka27302 жыл бұрын
Akurat te produkty wszystkie swoje mam , olej kupiony . Mięsa różnego rodzaju porobione w słoikach 3 razy gotowane lub pasteryzowane. Bigosy , gołąbki, fasolka po bretońsku też. Do tego prawie wszystkie zioła , syropy , nalewki zbierane samodzielnie w razie choroby .Tabletki p/ bólowe muszę kupić 😜 Zdrówka i wytrwałości życzymy 🤗
@pumaTe11 ай бұрын
Super! Jeszcze na przeziębienie olejek eteryczny tymiankowy. Jeśli bóle kostne, np jakieś stłuczenie, to używam olejku rozmarynowego. Trzeba najpierw posmarować skórę kremem. Oba ponoć delikatnie podnoszą ciśnienie, ale osobiście nie zauważyłam takiego działania
@elaskarb32072 жыл бұрын
Witam Panie Dr i dziekuje za porady dotyczace zapasow zywnisci w tak nie pewnych czasach Pozdrawiam
@danitasikora172 жыл бұрын
Bardzo dobra i zdroworozsądkowa porada na czas nadzwyczajny. Dziękuję i serdecznie pozdrawiam.
@buniawspaniaa54662 жыл бұрын
Krótko i rzeczowo. Starzy ludzie zawsze mieli zapasy. Umieli zagotować mięso w słoiku, ale te z marketów z tłuczu nakładczego się nie nadaje, bo zepsuje się w słoiku... niestety... Mięso do słoika musi być od rolnika...
@jolantakubajek10642 жыл бұрын
Właśnie musiałam wyrzucić 4 słoje mięsa, kupione w sklepie
@annakon84232 жыл бұрын
@@jolantakubajek1064Musialas za malo pasteryzowac skoro sie zepsuly. Ja mieszkam w Stanach i kupuje mieso w sklepie z ktorych robie sloiki i wychodzi b.dobre. Moje dzieci przepadaja za tym. Zawsze zapiekam sloki w piekarniku i mozna je przechowywac nawet kilka miesiecy.
@marzenavita69512 жыл бұрын
Bardzo dziękuję za materiał ale jeszcze zjadam zapasy z początku pandemii
@bronisawrak18652 жыл бұрын
Podrożały, zaoszczędzilaś kasę
@Katia33552 жыл бұрын
Mówił dr w filmiku, że takie zapasy to inwestycja 😁
@katarzynakaczmarek43752 жыл бұрын
Dr Bartek Jest swietnym czlowiekiem Uwielbiam Pana 💝Jest Pan niezwykle skromnym i madrym czlowiekiem
@karolinaaa27122 жыл бұрын
A Pani go zna, by wydawać o Nim tak dalece oceniające opinie? Czy t y l k o widzi i słyszy Go Pani w Internecie?
@agnieszkatarot16142 жыл бұрын
Pani Karolino,a Pani pod każdym postem chwalącym Pana doktora będzie zadowala bezmyślne pytanie czy "Pani go zna osobiście?" Wypowiedzi pozytywne o Panu doktorze są na bazie jego filmików tj.w jaki sposób są prowadzone i jakie zawierają treści! Myśl Karolinko bo myślenie nie boli!
@karolinaaa27122 жыл бұрын
@@agnieszkatarot1614 1. Pytanie nie było do Pani - nieładnie tak się wtrącać nieproszoną. 2. Jak zechcę, to będę. 3. Bezmyślne? - no właśnie nie jest bezmyślne. Bezmyślny to jest post. Ponadto nie ma głupich pytań, są głupie odpowiedzi! 4. Kolejna wróżka!!!!!: Pierwsza twierdzi, że ktoś jest "świetnym człowiekiem" (choć jako człowieka tego kogoś w ogóle nie zna - zna jako lekarza, a i to t y l k o z filmików; zdobyć wiedzę na jakiś temat i nagrać filmik każdy może i nie trzeba być lekarzem z wykształcenia). Druga zaś, wie na jakiej bazie są wypowiedzi innych osób - litości!! Myśl, Agnieszko, bo myślenie nie boli! PS Mój komentarz miał pokazać, jak powierzchownie oceniamy ludzi - a nie dyskryminacje lekarza (osobiście lubię te jego filmiki - nawet subskrybuję go... ale byłoby z mojej strony nierozsądne pisać o nim, jakim jest człowiekiem, bo go nie znam!).
@agnieszkatarot16142 жыл бұрын
@@karolinaaa2712 Zabolało..? Nie cytuj mojej wypowiedzi - bo myślenie nie boli! Utwórz swój kanał i może Ciebie ktoś pochwali ...za czytanie;)!Nie trzeba kogoś znać osobiście by go lubić.Wystarczy posłuchać co ma do powiedzenia i w jaki sposób to robi. Osoba, która go chwali tak właśnie go spostrzega,a Tobie nic do tego! Pytania też mogą być głupie, wręcz żenujące...;)!
@lilkab93592 жыл бұрын
Bardzo dziękuję za te porady. Są bardzo cenne w naszych czasach i warte zastosowania. Prosty i jasny przekaz sprawia, że słucha się Pana z ogromnym zaciekawieniem, z resztą jak każde Pana wystąpienie. Jeszcze raz serdecznie dziękuję i pozdrawiam.
@marzennakempinska11892 жыл бұрын
Bardzo cenię sobie Pana porady.Jest Pan mi bliski ponieważ pochodzę z Inowrocławia😊 choč obecnie mieszkam w niemczech. DZIĘKUJÉ za codzienny poradnik ktòrego zawsze wyczekuję. Zdarza mi się że nawet w sobotę😅🙈 .zapasy robię od 2 lat gdy zaczęła się pandemia.Trochę brakuje na nie póľek ale mam świadomość jeśli nie ja to napewno moja rodzina znajomi z nich skorzystają( mam 57 lat). Dziękujé za cenne rady. Ja dużo przetworòw robiě w słoikach metodą tyndalizacji ktòre wytrzymają dłuuuugie lata i to naczęście daniaj gotowe np. Bigos lecza przeròżne pieczone i gotowane mięsa gołąbki klopsiki kiełbasy grzyby plus ròżne kidzone warzywa. Ale o mleku w proszku nie pomyšlałam . Muszę uzupełnić. Serdecznie Pana pozdrawiam.
@gosiagandava19302 жыл бұрын
Ja też zaczęłam robić zapasy od początku pandemii, ze względu brak odpowiedniego miejsca na przechowywanie nie mogę się rozpędzić tak jak bym chciała,błędnie myślał że moje zapasy wystarczą na trochę ale jak usłyszałam wymienione ilości na 10 dni to stwierdziłam że moje zapasy przy tym to głodowe porcje 😔😔
@moniakowal60172 жыл бұрын
Podziwiam Pani zapobiegliwość i pracę. Pozdrawiam serdecznie.
@ansuz36532 жыл бұрын
Wyjątkiem sa liofilizaty, których nie jemy na co dzień, ale powinniśmy mieć ich trochę w zapasie tzw podręcznym.
@elizabethbacon61512 жыл бұрын
Dziękuję Panu za pełne troski o nas słuchaczy przygotowania artykułów spożywczych wrazie wojny lub tez innego kataklizmu. Serdecznie pozdrawiam z nadzieja ze nas nic tak groźnego nie spotka.
@mattaimp2 жыл бұрын
Świetnie zrobione zestawienie. Do tego troszkę długoterminowego jedzenia, i kilka podgrzewaczy gazowych. Szkoda że u nas nie ma przygotowań do sytuacji kryzysowych. Taki oczywisty temat.
@teresaberny52322 жыл бұрын
Podanie na 10 dni produktów żywieniowych przez pana Doktora Bartka jest bardzo trafne i pomocne dla każdego. Bardzo dziękuję.Podzielę się z innymi! 👍🏼🤗🌹
@JM-hi3fm2 жыл бұрын
Świetnie przygotowany materiał - dziękuję.
@barbaraklimaszewska63032 жыл бұрын
Pana przekazy są bardzo czytelne.dziękujemy
@anulaania38112 жыл бұрын
Zgadzam sie.
@mariafk92702 жыл бұрын
Witam 🌷.Panie doktorze bardzo cenny dał pan odcinek w dzisiejszych niepewnych czasach 🌺🌿🌺.. Pozdrawiam cieplutko ☀️ i życzę miłego wieczoru 👍🥀.
@drbartekpl2 жыл бұрын
Również Panią pozdrawiam ☀
@mariafk92702 жыл бұрын
🌺🌿 DZIĘKUJĘ 💫🌛🌛
@urszulatrzeciak-grodzicka54442 жыл бұрын
Witam, polecam konserwy Krakusa, z warzyw- suszoną włoszczyznę Kucharka, używam jej do zup i gulaszu. Zamiast ziemniaków polecam puree ziemniaczane. Warto też mieć w domu dodatkowe opakowanie tzw. leków stałych, środki opatrunkowe i podstawowe leki przeciwbólowe. Dziękuję panu doktorowi za temat na czasie, serdecznie pozdrawiam:)
@ewabogusz73532 жыл бұрын
Bardzo dziękuję za przekazanie wiedzy która jest niezbędna w tych trudnych czasach
@pixi22092 жыл бұрын
Róbmy zapasy! Bardzo dziękuję, proszę o więcej, jeśli chodzi o jedzenie, leki, coś do dezynfekcji, bandażowania, uzdatnania wody, itp.
@monterson44722 жыл бұрын
Jest Pan fenomenalny. Dziekuje Panie Bartku
@liskowa92912 жыл бұрын
Ja myślę że zapasy można zrobić ale jak będziemy musieli uciekać to i tak ich nie zabierzemy no ale może inni skorzystają plądrując nasze mieszkanie . Dobrze się Pana słucha , głos jest taki spokojny i się nie zacina
@martintrost63732 жыл бұрын
Moja Babcia miala zawsze 10 Kilo maki zukru i Spiritus kawe ikasze w zapasie ja tesz to mam tak sie nauczylam ,ale ci mlodzi smieja sie z tego nie wiedza co nas moze czekac .Panu Panie Doktoze dziekuje za interesujace wyklady
@KamilaKamilka.2 жыл бұрын
Nikt młody się nie śmieję tylko myśli racjonalnie i nie popada w paranoje i panikę co zrobi pan z 10 kg mąki czy butelkami spirytusu jak będzie pan musiał uciekać weźmie pan na plecy?
@bernadettazielinska78432 жыл бұрын
@@KamilaKamilka. ucieczka, tj pozostawienie majątku na tzw pastwę losu jest ostatecznością. Przed tym ostatecznym wyjściem może być tysiące innych sytuacji,kiedy to możemy być.....uziemieni. i to dla tych sytuacji jest ten filmik.
@annakon84232 жыл бұрын
@@KamilaKamilka. Moze nie wezmie na plecy jednak moga one byc potrzebe zanim bedzie uciekal.Lepiej miec cos niz nic.
@hz89652 жыл бұрын
Dr. Bartek nasze dobro narodowe🇵🇱🇵🇱
@Gratyl2262 жыл бұрын
Dziękuję Panie Bartku za przydatne wskazówki ...Miło się Pana słucha
@annazabielska9122 жыл бұрын
Zapasów nauczyła robić mnie teściowa, zawsze z tyłu głowy mam aby mieć jedną rzecz na bieżąco druga w zapasie i ta praktyka przydała mi się w czasie choroby, która trwała prawie miesiąc
@ilona63972 жыл бұрын
Dziękuję...od jakiegoś czasu robię zapasy gdyby nadeszły gorsze czasy, uzupełnię je suszonymi owocami, mąką i czekoladami. Wszystkiego dobrego💙
@Katia33552 жыл бұрын
Ja też uzupełniam czekolady, bo ciągle je zjadam😆
@muffinka91862 жыл бұрын
@@Katia3355 hej proponuje kupić takie przynajmniej 85% kakao to może zapasy dłużej się utrzymają (mleczne nie mają u mnie szans na przetwanie)
@marik.19442 жыл бұрын
@@Katia3355 😆
@ilona63972 жыл бұрын
@@Katia3355 Robię identycznie, poszukam najmniej smacznych czekolad, może przetrwają ;)
@wiolla97482 жыл бұрын
Tylko dlaczego ten zestaw jest na 10dni? Myślałam, że zapasy żywności to kwestia miesięcy. Na 10 dni to nie zapas, ale potrzeby bieżące. Na wsi w czasie nasilonych prac zakupy robi sie nie czesciej jak raz na tydzień. I zadne to zapasy. Mam plantacje truskawek i przed sezonem przygotowuje obiady na co najmniej dwa tygodnie, bo wiem, że nie będzie czasu, aby wszystko przygotować. Mam gotowe zamrożone pierogi, naleśniki, pyzy, kotlety, bigos, leczo itd.
@katarzynagostepska430710 ай бұрын
Ja jak ta wiewiórka też robię zapasy. Lubię mieć takie gotowce w słoikach czy zamrażarce, które mogę przechowywać długoterminowo i które też da się zjeść na zimno. Oczywiście najlepszy posiłek to taki przygotowany na świeżo, ale nie zawsze jest czas czy ochota bawić się w gary. Ale żeby mieć naprawdę porządną spiżarnię potrzebne jest miejsce - w przeciętnych mieszkaniach na ogół tego miejsca nie ma
@ewatruszczynska97279 ай бұрын
Pamiętaj, że gdy zabraknie prądu to wszystko co masz w lodówce po 48 h bedzie do wyzucenia
@pixi22092 жыл бұрын
Bardzo dziękuję. 👍👏🏆🎯 Same potrzebne i ważne tematy! 🎯🏆
@elzbietaniedojado35332 жыл бұрын
Dziękuję Panie Doktorze Bardzo pomagają mi Pana Doktora filmy i porady bardzo są merytoryczne. Dziękuję bardzo i serdecznie pozdrawiam.
@krystynabylica76262 жыл бұрын
To bardzo cenny wykład.Myślę, że można zastanowić się nad problemem i podjąć rozsądną decyzję by zgromadzić trochę produktów na zapas.Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia.🫐🍎🍅🥑🍆🥕🫑
@rickgrimeswife66382 жыл бұрын
DZIEKUJE....BOJE SIE....POZDRAWIAM....
@halinaszuba92912 жыл бұрын
Dziękuje Panie Bartku za cenne porady,skorzystam z tych rad i uzupełnię zapasy,miło się Pana dlucha
@violettakaminska47202 жыл бұрын
Dziękuje bardzo Dzięki Panu moje zycie jest łatwiejsze
@katarzynaostrowska58422 жыл бұрын
Również uważam że powinno mówić się o tym w szkołach ,jestem jak najbardziej za tym .Sama zastanawiałam się ile czego kupić żeby nie przesadzić. 🤔
@krystynaniedziela43812 жыл бұрын
Panie Doktorze dziękujemy.
@annawielgus41112 жыл бұрын
Dla mnie nr 1: SMALEC czysty i ze skwarkami. Ja od ok. 2 lat sama go robię ze zmielonej słoniny i przechowuję w małych słoiczkach hermetycznie zamkniętych. Używam na codzień i już kilkakrotnie odnawiałam zapas.
@Marijuanusz8 ай бұрын
Jajka również zalewam wodą po kiszonkach. Ostatnio jadłem takie 8 miesięczne i super jest
@bellabella57902 жыл бұрын
Dziękuję Panu za dobre rady zawsze kupuję więcej jeszcze kupywałam jak było taniej życzę miłego dnia pozdrawiam
@alicjaklemensowicz7632 жыл бұрын
Dziękuję za merytoryczny i wartościowy filmik. Na pewno skorzystam. Pozdrawiam serdecznie 💚
@grazynacabaj-olejnik10512 жыл бұрын
Dziękuję za informację, pozdrawiam serdecznie
@krystynakulak56742 жыл бұрын
Dziękuję za bardzo wartościowy i materiał, będzie bardzo pomocny w trudnych czasach, które mam nadzieję nie nadejdą
@stefaniamackowiak78142 жыл бұрын
Serdecznie dziękuję za cenne podpowiedzi,pozdrawiam
@urszulasojka15922 жыл бұрын
Dzięki wielkie Panie Doktorze
@leokadiazawojski29372 жыл бұрын
DZiekuje Panie Doktorze
@Only4youV2 жыл бұрын
Ma pan perfekcyjny timing, dziś właśnie idę zrobić zapasy
@hannabrowarczyk98652 жыл бұрын
Panie Bartku to jest właśnie ten czas żeby robić zapasy pozdrawiam Pana bo jest Pan najbardziej najbardziej wybitnym lekarzem z którym miałam w moim 50 letnim życiem do czynienia
@kpk24682 жыл бұрын
Pan Bartek nie jest lekarzem Co nie zmienia faktu, że to co robi jest wartościowe
@annakoco35472 жыл бұрын
problem z robieniem zapasów jest taki, że my ich nie mamy robić na 3-4 tygodnie do przodu. To powinny być zapasy na wypadek wojny, odcięcia od zaopatrzenia, szalejącej inflacji, głodu czy innego kataklizmu. Dlatego też nie sądzę, aby robienie zapasów ze świeżych warzyw miało sens. W warunkach domowych ciężko jest je utrzymać dłużej niż 1-2 tygodnie. To własnie mięso bardziej nadaje się do przechowywania, bo można z niego przygotować konserwy wekując je w słoikach, może ususzyć lub zakupić suszoną kiełbasę, można przygotować smalec. Mąka bardzo przydatna, ALE jak pozbyć się problemu moli? Z mąki można zrobić tak wiele, (chleb, ciasto, zakwas na barszcz, naleśniki makaron czy pierogi na obiad) więc należałoby jej zgromadzić więcej, ale jak ją przechowywać? A już wogóle prawie niemożliwe robić zapasy mieszkając w bloku i nie mając piwnicy.
@renles94412 жыл бұрын
W domu, nie bloku jak najbardziej sprawdzają się warzywa i owoce. Gdy byłam dzieckiem babcia co roku na zimę gromadziła kilka metrów ziemniaków, w dużej ilości marchew, pietruszkę, pory, buraki, selery - przetrzymywała w piasku. Pietruszkę na natkę dodatkowo w doniczkach. Pamiętam też worki cebuli. Dziadek zrobił specjalne skrzynki na gruszki i jabłka - renety i inne zimowe odmiany i trzymał je poprzekładane słomą. Do tego wielka beczka kapusty i mniejsza beczka ogórków, worki orzechów włoskich i laskowych. Do tego liczne przetwory w słoikach, soki, balon wina :) , suszone grzyby, śliwki, jabłka, warkocze czosnku. Po świniobiciu (mieszkali w mieście) trafiała tam suszona kiełbasa. W specjalnej, szczelnej skrzyni była mąka, która dodatkowo była zabezpieczona przed molami liśćmi laurowymi, zielem angielski i czymś tam jeszcze. A w kamiennych garnkach stał smalec. Było to zgromadzone w budynku gospodarczym i w piwnicy tego budynku, bo tam nie było ogrzewania. W większości mieli wszystko ze swojego ogrodu. Chyba teraz warto sobie to przypomnieć, bo czasy niepewne. Dziadkowie przeżyli wojnę (r. ur. 1915, 1918) i wychowali 4 dzieci.
@annakon84232 жыл бұрын
@@renles9441 A obecnie w Polsce dla wielu nie chce sie nawet posiadzic pomidora lub posiac szczypiorku i pietruszki.
@annakoco35472 жыл бұрын
@@renles9441 zgadza się, jak byliśmy mali nasze babcia tak robiły... teraz i na wsiach trudno o takie przechowywanie ziemniaków bo ludzie zwyczajnie kupują na bieżą lub w 1 worku. Ziemniaki które kupujemy już są potraktowane Czymś, aby dłużej sie trzymały. Dawniej faktycznie ziemniaki trzymano w kopcach, totez nie były one tak twarde jak teraz
@katarzynadunin3028 Жыл бұрын
Mąkę mozna przechowywać w dużym szklanym słoju ale warunek szczelna zakretka. Jak na dluzej to tasmą obkleic zakrętkę. Niedawno znalezlismy na dnie kredensu taki slój, mąka w porzadku a stala dlużej niz rok. Bez swiatla stala dodam.
@annabiernackajestpansuper52572 жыл бұрын
Panie Doktorze, jest Pan Super
@urszulabelczyk23849 ай бұрын
Serdecznie dziękuję za rozmowę
@Ewasavira2 жыл бұрын
Bardzo dobry odcinek, pomimo ze zawsze mam takie tygodniowe+ zapasy jednak o wielu artykułach nie pomyslalam . Dziekuje .
@lukikamirayman91572 жыл бұрын
super robota. dzieki
@elzbietadomanska14302 жыл бұрын
Dziękuję za bardzo wartościowy przekaz. Pozdrawiam serdecznie.
@krystynaniedziela43812 жыл бұрын
Panie Doktorze bardzo dziękuję za przekazana wiedzę.Pozdrawiam.
@Emek862 жыл бұрын
Dziękuję, pomimo że mam zapasy właśnie na około dwóch tygodni a żona śmieje się to miło jest jednak utwierdzić się robię to całkiem prawidłowo. Dziękuję za cenne wskazówki, pozdrawiam i powodzenia ludzie, "nie lękajcie się" :) będzie ok.
@mariaprzybylska87552 жыл бұрын
Witam. Jak zwykle dokładnie , jasno i pięknie przedstawiono.👋🏻👍🏻
@ukaszzus23572 жыл бұрын
Ale mi Pan zaimponował tym tematem. Wg mnie w każdym domu powinny być zapas jedzenia i wody dla siebie i rodziny na minimum miesiąc, to takie rozsądne minimum. U nas w domu mamy jedzenia i wody dla 3osobowej rodziny z 5letnim dzieckiem na 2-3msc. Miałbym tego więcej ale mieszkam w mieszkaniu a nie domku jednorodzinnym co niesie za sobą ograniczenie metrażu i miejsca przechowywania żywności i wody
@Liptonek19922 жыл бұрын
W czym ty chcesz trzymac wode na miesiac czasu?
@ukaszzus23572 жыл бұрын
@@Liptonek1992 Mam mineralną-butelkowana ? Obecnie ok 320 litrów głównie w zgrzewkach 6x1.5l ale i baniakach 5l. Gazowana może w suchym ciemnym miejscu i kilka lat leżeć, ale my na codzień ja zużywamy, dokupuje tylko nowa. Jeżeli chodzi Ci o miejsce przechowywania to część chomikuje w garderobie, część w szafkach w kuchni i część w komórce lokatorskiej.
@magorzatasnochowska25232 жыл бұрын
Dziękuję, ..."te liczby..." jakże to przydatne, pozdrawiam serdecznie, wszystkiego dobrego
@krysiac93312 жыл бұрын
Pięknie dziękuję za rady które Pan przedstawił bardzo dokładnie. Pozdrawiam serdecznie
@kluskakluskowata85842 жыл бұрын
Dziękujemy Panie doktorze za dobre rady
@vulpesinculta70742 жыл бұрын
Jeżeli chodzi o wodę to kupno baniaku z kranikiem 30l to wydatek 40-50pln i warto kupić dwa. Dodatkowo ja myślę że dobrą opcją są wszelakie multiwitaminy musujące czy elektrolity z glukozą które osobiście używam na treningach kolarskich. 20 tabsów to 20x300kcal czyli sporo.
@annazabielska9122 жыл бұрын
Po co kupować wodę , wystarczy w sklepie militarnym kupić specjalny baniak i do niej wlać kranowe
@annaadamczyk26652 жыл бұрын
Multiwitaminy musujące są zwykle spaskudzone słodzikiem, niestety. Jeśli znasz jakieś niesłodzone albo słodzone czymś nieszkodliwym to proszę, podaj nazwę.
@janinaszczepska53192 жыл бұрын
dziękuję, jak zawsze na czasie
@MrMarzena2 жыл бұрын
Panie doktorze... Jest Pan wspaniałym, mądrym człowiekiem... Dzięki Wielkie za Pana miniwykłady... Tego dziś potrzebowałam. Rodzina trochę że mnie pokpiwa, że robię zapasy, a ja się właśnie utwierdziłam w słuszności swych poczynań🙂 no i, okazuje się, że robię to z głową 🙂 Oby nam nie były potrzebne 💚💛💚 Pozdrawiam ciepło 🙂
@zofias13472 жыл бұрын
Chyba rodzina ma rację. 🙋♀️👋🙏
@danutaskiba40322 жыл бұрын
Dziękuję pozdrawiam serdecznie.
@Agak172 жыл бұрын
Bardzo przydatne informacje. Dziękuje
@halinajezioska52072 жыл бұрын
Panie Bartku, dziękuję za ciekawy zbiór informacji
@radziejv8radziejv8212 жыл бұрын
Świetny materiał! Czasy mamy dziwne i niespokojne, ale należy do tego podchodzić jak do robienia zapasów na biwak. Z przyjemnością zobaczyłbym materiał odnośnie pasteryzacji, tyndalizacji, sterylizacji, przechowywania jaj w soli i gazowania produktów suchych dwutlenkiem węgla ze strony naukowej. Dziękuję bardzo za ten materiał. Wiem już co kupować na dary dla Ukraińców.
@kahenaberberi88222 жыл бұрын
Prosze zainteresowac sie na you tube Adolf Kudlinski. Super wiedza survivalu.
@glowa_w_chmurach2 жыл бұрын
Mam jaja w soli już 19miesiecy... Boje się otworzyć...
@glowa_w_chmurach2 жыл бұрын
@@biuroolacars2065 moje z soli nie śmierdziały tylko się zrobiła taka klejąca guma. Samo żółtko zostało. Pies zjadł więc było ok
@michapopioek54992 жыл бұрын
Bardzo dziękuję kawał dobrego odcinka zdrowia szczęścia 🤜
@hellomoto24292 жыл бұрын
Bardzo dobrze że trafiłem na ten kanał :)
@danielajanicka63452 жыл бұрын
Dziekuje Panu za cenne wskazowki i wiadomosci odnosnie zywnosci,bardzo przydatne w tych czasach.
@zuzannaz38002 жыл бұрын
Dziękuję bardzo 👍👍👍
@gosbalb2 жыл бұрын
Dziękuję Panie Bartku! Czy nagrałby Pan coś na temat domowej apteczki na obecny czas? (najpotrzebniejsze leki, materiały opatr.) Pozdrawiam serdecznie
@magdad29132 жыл бұрын
Fajne wskazówki:)) Zawsze magazynuję jakis zapas na wypadek " nieproszonych" gości . Zamrażalnik kiedys mnie zawiódł, bo popsula sie lodówka:( dlatego teraz wolę weka od mamy, no i lodówka " uzależniona" jest od pradu. Pozdrawiam:))
@ela51192 жыл бұрын
Polecam także produkty bezterminowe : cukier , sól. Warto też mieć pyłek pszczeli , suplementy diety np. dla sportowców , witaminy , środki opatrunkowe alkochol... Pozdrawiam 💓! .
@jusst94252 жыл бұрын
Dziękuje za ten film bardzo potrzebny i przydatny . Pozdrawiam