Konečně jsem pochopil proč je tam tolik drátů - stator rotor snímač teplotní čidlo, díky Vidláku zaltej 🙂
@vidlak0012 жыл бұрын
:-)
@petrhomola37972 жыл бұрын
Řekněme si to narovinu, Vidlaka máme rádi. Diky Pane
@vidlak0012 жыл бұрын
Ahoj, to je hezký :-) Děkuju za důvěru.
@luboslubos9190 Жыл бұрын
Konečne pekne a zrozumiteľne vysvetlené
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, to jsem rád, akorát nejsou všechny motory úplně stejné.
@jozefmalik84432 жыл бұрын
Zdravím pán majster Vidlák, dobrá práca 👍🇨🇿👍🇸🇰✊✊
@kajakaja89862 жыл бұрын
Ahoj Vidláku. Video jako vždy užitečné a zábavné. Stejné zapojení jsem řešil u tohoto komutátorového motoru z pračky i já. Na tu regulaci stačí koupit "regulátor otáček pro komutátorové motory do 4000w s krytem" , který stojí neuvěřitelných 129 Kč s DPH. Mám to a šlape krásně od nejmenších otáček po max. Ten regulátor je stavěný do 4000w, takže má výkonovou rezervu a nezahřívá se.
@peckinovadilna2 жыл бұрын
Kolik je takové minimum otáček co to umí?
@MrKohba2 жыл бұрын
@@amanzes výkon by měl být stejný.
@peckinovadilna2 жыл бұрын
Reguluješ napětí na rotoru nebo na statoru?
@vidlak0012 жыл бұрын
Ahoj, děkuju za tip na "regulátor otáček pro komutátorové motory do 4000w s krytem" našel jsem ho. Já už jsem měl regulátorů několik, ale nakonec se mi podařilo je spálit :-/
@pavelfischer50722 жыл бұрын
@@peckinovadilna Motor je sériový, tzn. stator a rotor jsou zapojeny do série. Regulátor pouští do vinutí část periody ze sítě.
@jaromirkrivan3600 Жыл бұрын
Super video jako vždy. Já teď řeším problém s čínskou elektrocentrálou se 3 výstupy 12V 230V a 115V při běžícím motoru a přepínači v poloze na 115 V mi vestavěný analogový multimer na centrále ukazuje 48V a pokud připojím digitální multimetr přímo do 115V zásuvky na výstupu centrály tak tam nameřím mezi 98 - 102V a to vše při vypnutém hlavním jističi. Pokud hlavní jistič zapnu tak napětí vyleze normálně na 115V. Pokid to přepnu na 230 V a vypnu hlavní jistič tak jak na vestavěným multimetru tak na zásuvce je 0V nemělo by to stejné být i na 115V zásuvce. Nějaký nápad co by to mohlo způsobovat?
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, nevím, co si o tom myslet.
@vladimirferdas52502 жыл бұрын
Vidlaku,rad vas posloucham. Dobry.
@vidlak0012 жыл бұрын
Ahoj, děkuju :-)
@paulusr45762 жыл бұрын
Ahoj Vidlaku, super Video,nejlepsi na to je stara Miele, Tam je i za prednima dverma nahore ulozeno schema zapojeni...Regulator od nejake halogenove lampy z obyvaku funguje taky dobre kdyz se do nej vlozi o malinko silnejsi pojistka..Bud zdrav
@lukassuchy94142 жыл бұрын
Dík za zajímavé video pro mě je jako dělané mě motory zajímaly ale na to střídavé napětí jsem nevěděl zapojení. Motoru zdar ať běží a slouží
@vidlak0012 жыл бұрын
Motorům zdar ať běží a slouží :-)
@jamiskater2 жыл бұрын
Hezky vysvětleno :) dva tejdny zpět jsem zrovna rozebíral starou pračku a motor si samozřejmě schoval :D Sice zatím nevím, co s ním, ale vyhodit ho by byl hřích :)
@vidlak0012 жыл бұрын
Ahoj, on se časem hodí :-)
@srotovnikabc69192 жыл бұрын
Chystam k nemu regulator na prodej. Ty starsi regulatory se daji jednoduse upravit, s tema modernejsima uz jsou potize.
@superhausmoravia2 жыл бұрын
Super video jako obvykle, gratuluji. Často se stává, že řešíme ve stejném čase stejné výzvy. Opatruj se
@petrosmotos2065 ай бұрын
Mám 3 z whirlpoolek
@PatrikFormanek12 жыл бұрын
Super video. Inak Vidlak mozes sa mylit. Vacsinu motorov z pracky maju dve vinutia statoru a to pre 2800ot/min (zmykanie/odstredenie pradla) a druhe pre 350 ot/min (pranie). Takze tie dva biele kable skor budu od druheho vinutia pre pomalu rychlost 350ot/min (napriklad mozes si urobit brusku s brus. papierom alebo kotucom ). A pravdu mas, splaseny motor je velmi nebezpecny, lebo rotor budu drzat po hromade len sily vacsie ako sila odstrediva.
@peckinovadilna2 жыл бұрын
Bývávalo. Tento motor je zapojený správně. Přesně ten samý mám také a otáčky se regulují regulátorem.
@vidlak0012 жыл бұрын
Ahoj, to píšeš o starém motoru z pračky asynchronním s více póly, například Tatramat.
@antoninkucera30532 жыл бұрын
Díky moc.Pomohlo mi to opravit pračku👍
@prochoriusАй бұрын
Vidlaku děkuji vám za cenné informace. Sám jsem podobný kutil jako vy. Chvilku mi trvalo zjistit jak zapojit motor z pračky na můj projekt. Ale to že jde použít i na stejnosměrný proud nebo jako generátor jsem nevěděl. Takové info se hodí. Kutilství zdar. 😊
@vidlak001Ай бұрын
Ahoj, jsem rád, že se ti to hodí :-)
@frantisekdanhel76932 жыл бұрын
Staror má dvě cívky a mezi těma oběma cívkami je komutátor a vše do série . Přehozením drátů na komutátoru přehodíte směr otáček když jsou cívky statoru dobře propojeny (začátty a konce vinutí ). Zkušejte to nejdříve přes žárovku 200 W . Já tento motor budu zkoušet na elektrokolo , řemenici bubnu ho drátů vypletení zadního kola , a plochý klínový řemen k motoru . 20 V akumulátor z akuvrtačky by mohl pedálům alespoň ulevit .
@jozefcelko754 Жыл бұрын
Super Vysvetlene.
@pujdes2 жыл бұрын
Pekné video plné informácií. Inak je to pravda - univerzálny motor pri plnom napájaní a bez mechanickej záťaže je veľmi nebezpečný.... ideálne je možné s univerzálnym motorom dosiahnuť nekonečné otáčky. Realita našťastie otáčky obmedzuje mechanickým odporom ložísk, uhlíkov i vlastnosťami cievok (zjednodušené). Sú univerzálne motory v ktorých bez záťaže roztrhne rotor a pri tom nechce nikto byť. Sám som následky takej udalosti po roztrhnutí remeňa videl (všetci zdravý... dekel pochytal črepiny)
@vidlak0012 жыл бұрын
Ahoj, děkuju za doplnění. Už ten zvuk, jak se to roztáčí nevěští nic dobrého.
@AwawaAwawa-pu3ku Жыл бұрын
Pane Vidláku děláte záslužnou instruktáž. Díky.
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, děkuju za uznání. Ať se ti daří!
@jdudodilny2 жыл бұрын
Vidláku super, moc mi to pomohlo, díky :)
@vidlak0012 жыл бұрын
Ahoj, chce to převod a regulátor, jinak je to šílenej motor :-)
@PavolFilek9 ай бұрын
A ake ovladanie napatia puzivat ? Peak control, constant on time control, hysteresis control, adaptive hysteresis control, V square control, V square I control alebo nejake ine ?
@prvnicenturion72762 жыл бұрын
Moc pěkné. Díky.
@ladislavhudec52112 жыл бұрын
Super video 🤗
@salyman12 жыл бұрын
Zapojit zásuvku či svetlo to je hračka,ted jdu do dilny a skusím co jsi mě naučil,tu super zasuvku nemám tak vyleti hlavní jistič a poletim s baterkou,doufám že ne diky za tohle videjko.
@vidlak0012 жыл бұрын
Ahoj, ať se ti to povede :-)
@LP-yd4ww11 ай бұрын
Zdravím, upozornite prosím aj na zmeranie odporu vinutí na kostru. Dostal sa mi do rúk taký, čo má statorové vinutie voči kostre 0,3 Ohm. Samozrejme bez zapojenia svorkovnice.
@Juraj16052 жыл бұрын
Presne takýto motor som použil na šklbacku hydiny plus som tam zapojil regulátor otáčok 👍
@vidlak0012 жыл бұрын
Ahoj, super!
@amkost2 жыл бұрын
Pěkně vysvětleno 👍🏻👍🏻👍🏻
@milanhanacek80522 жыл бұрын
skvělé a užitečné video ;-)
@atlanko12 жыл бұрын
Ide kupit z ciny, regiulator s triakom a spatbou vezbou ale je urceny pre 50Hz motory s 12polovym tachom. Ako nejako to fungovat bude, ale pod 1000ot ziadna slava bude cukat.
@vidlak0012 жыл бұрын
Ahoj, děkuju za zprávu.
@josefnovak16332 жыл бұрын
Dobra prace,vyuziti pracky a vysavace 👍Muzes prosim hodit schema pořadi dratů z prackoveho motoru z ručnim laickym popise na net ? Dekujeme ti .
@vidlak0012 жыл бұрын
Ahoj, vždyť jsem to ukázal, můžeš si to nakreslit podle videa.
@george9117512 жыл бұрын
hezké. tyto Komutátorové motory toleruji jen v ručním nářadí, nebo ve starých lokomotivách. dávno překonaná technologie vyžadující servisní periodu při plném zatížení cca 100mth(u méně zatěžovaných motorů může být perioda delší). kdybych si stavěl nějaký stroj, sáhnu po 3fázovým asynchronním motoru(klidně s frekvnenčním měničem). dokud nic neblokuje kryt ventilátoru, nezadřou se ložiska, tak ten motor jede věky(stačí jen použít vhodnou ochranu, třeba motorový spouštěč se štítkovou nadproudovou ochranou). a jinak Seriově buzený motor zvaný taky sebevražedný motor, má tendenci se přetáčet do odstředivé nestability(otázkou je, co selže dřív, ložiska? Komutátor? nebo se odstředivou silou roztrhá cívka rotoru?. zajímavým řešením je předřadit trafo 230/120V a vyrobit z toho Cize buzený motor. ten není na přetáčení nebezpečný, a není tak náchylný na přeskok mezi uhlíky.
@vidlak0012 жыл бұрын
Ahoj, děkuju za podrobnosti. Asynchronní motor je (skoro) nesmrtelný.
@mt4k145 Жыл бұрын
Ahoj, prosím tě, mohl by si aktualizovat odkaz na regulátor z Alli, který se zapojí i s tachodynamkem motora a který pak umí regulovat dle zátěže? Děkuji
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, to je obecný odkaz na regulátory. Pokud by tam byl konkrétní, tak se může stát, že časem přestane fungovat.
@mt4k145 Жыл бұрын
Ahoj, myslel jsem, či náhodou nemáš nejaký konkrétny typ na regulátor, so spětnou vazbou pro udržení konstantních otáček motora i pod zátěžou.
@PavolFilek9 ай бұрын
A nejaky program v nejakom prog., jazyku na odstredenie pradla pomocou toho motora nebude ?
@aukroczpm6 ай бұрын
Ajťáku zalez. V jednoduchosti je krása. Dnes si v autě nezapneš ani blinkr bez počítače.
@PavolFilek6 ай бұрын
@@aukroczpm Ani laserove svetla na BEV ci ebiku. Skus ich naprogramovat bez computera. A potom pucuj po 45 rokoch skusenosti.
@viliamkasanic82166 ай бұрын
Ahoj. Mohol by si mi dat linku na kvalitnejsi regulator, ktory ma aj pripojenie na tacho. Dakujem
@vidlak0016 ай бұрын
Ahoj, takhle vypadá, není to frekvenční měnič, ale regulátor www.aliexpress.com/item/1005005482325505.html
@alexbelokostolsky5422 жыл бұрын
Z konštrukčného hladiska je to teda jednosmerný motor ?
@vidlak0012 жыл бұрын
Ahoj, univerzální = ss i střídavý.
@Baterkar2 жыл бұрын
Tak se dívám, že výrobci potřebují víc vyrábět. Už cpou komutátorové motorky všude. Sekačky na trávu, pračky, malé stolní okružní pily. Zlaté bezuhlíkové motorky. Žádné opotřebení uhlíků, žádný ojížděný komutátor, prakticky žádná údržba. Maximálně jednou za dlouho výměna ložisek, ale to je i u komutátorových. Vidláku, mohl byste ještě ukázat zapojení starších motorů automatických praček, jak ho přepínat na malé a velké otáčky ?
@regulussector50902 жыл бұрын
Nemyslím, že to je problém! Mám totiž už doma 3 ( tři!!! ) takové motory a všechny šlapou! Kdežto pračky už klekly! Takže pokud VÍROBCI ( víří prachy!! ) :-D instalují do praček kurvítka- v motorech nejsou :-D 😀 😀
@vidlak0012 жыл бұрын
Ahoj, já myslím, že je to otázka velikosti motoru. Uhlíkový má větší otáčky a tak je při stejném výkonu menší.
@atlanko12 жыл бұрын
Lebo komutatorovy motor ide regulovat a umoznuje aj vecsie otacky ako beznych 2800ot pri klasickom asinchrone. A vysoky krutak pri nizkych otackach to ti ziaden asynchron neumozni.
@george9117512 жыл бұрын
@@atlanko1 Asynchron má točivý moment více jak dostatečný. zase při lehčím zatížení mu tak výrazně nepadají otáčky, jako u sériově buzených motorů. u komutátorových motorů je jedna málo zminovaná bejkárna. a to ta, že čím nižší otáčky má motor, tím větší proud odebírá ze sítě, tudíž kudy ten proud teče? no samozřejmě. uhlíky a lamely komutátoru budou nadměrně tepelně namáhané a více se budou opalovat, a samozřejmě opotřebovávat uhlíky(častější servis). proto když jsem si koupil Flexu aneb brusku úhlovou, nekoupil jsem si žádnou co by měla 300-650W, ale stroj co má min 1250W. proto přetěžované uhlíkáče nic nevydrží jenže to si nikdo neuvědomí. zatím co Asynchron bude držet otáčky +- do doby, než mu dáte moc velkou nálož a zastaví se. krásně je slyšet rozdíl mezi Maflem, a pořádnou cirkulárkou s Asynchronním motorem.
@atlanko12 жыл бұрын
@@george911751 dostacny moment naco? Uhlikoby motor s spatnou vezbou bude mat pri nizkych otackach vecsi moment ako asinchronak, ato sa nebavime o tom ze si pozri rozmer motora 1,5kw uhlikac a asynchronak. Dalsia vec jecjednoducha regulacia v vrtacke.
@pavelfiala74198 ай бұрын
Dobrý den, mohl byste mi poradit jak zapojit motor z pračky, který nemá uhlíky? Jedná se o motor Welling YXT320-2(A)L, číslo 20130524WL031414. Motor má jen 5 kontaktů a z toho 2 jdou na tacho. Za pomoc předem děkuji.
@vidlak0018 ай бұрын
Ahoj, na štítku je napsané, že je to třífázový motor na 300 Hz 195V, tak je potřeba ho zapojit do tří fází přes měnič.
@rastislavkrajnak642 жыл бұрын
Zbožňujem tieto tvoje vídea pre mladých kutilov..načo použiješ ten motor? Bude z neho brúska ?
@wikov97162 жыл бұрын
Miešačka 😀😀
@rastislavkrajnak642 жыл бұрын
@@wikov9716 noooo to je možné...ak to sprevoduje správne ..tak to pôjde v pohode
@wikov97162 жыл бұрын
@@rastislavkrajnak64 ja som len srandoval ale myslím že u Vidláka si ten motor nájde svoje miesto a využite 😂
@vidlak0012 жыл бұрын
Ahoj, já chci zkusit, jak bude fungovat jako generátor :-)
@rastislavkrajnak642 жыл бұрын
@@wikov9716 viem že to bol žart...aleee určite by sa dal použiť aj na tu miešačku..ak by vymenil remenicu na motore a spravne to sprevodoval tak by určite dostal správne otáčky aj pre tu zmienenú miešačku.
@jirimanasek93102 жыл бұрын
Užitečné 👍👍👍 nešel by ma ty dva dráty hodit normální potenciometr? Na vysavačích jsem viděl i normální
@vidlak0012 жыл бұрын
Ahoj, pokud myslíš výkonový potenciometr (reostat) na přívodní dráty, tak to jo.
@jirimanasek93102 жыл бұрын
@@vidlak001 jj tak. Na dílně se mi posral na magnetické vrtačce. Servis v Čechách z Moravy hektar 800 na hodinu 10 kc na km tak jsem koupil poťák za 42 korunek prepajel a šlape jako nový jen možná stratila 5% otáček a to je zanedbatelné protože s ní řežeme jen závity 😂
@aukroczpm6 ай бұрын
Ve vysavači je potenciometr spojeny s další elektronikou Samotný vydrží velmi maly proud!
@poliacekjozef2 жыл бұрын
Opäť svkele videjko zdravim zo Slovenska pozri si Moje Videjko naral Som z vlkom 👌👌👌🇸🇰🇨🇿
@frantisekvancl45646 ай бұрын
Od které pračky ten motor je ??
@vidlak0016 ай бұрын
Ahoj, matně si vybavuju, že snad electrolux.
@frantisekvancl45646 ай бұрын
@@vidlak001 a taky máš doma pračku
@lukashudecek012 жыл бұрын
Super Motor Vidláku
@peckinovadilna2 жыл бұрын
Zdravím do vidlákova, je tomu tak tři měsíce co jsem toto řešil. Nejspíše i ten samý motůrek. Co se svorkovnice týče tak jsem došel k tomu co ty, že existují dvě zapojení a tak šel po vodičích. Co jsem nezkoušel je to otočení chodu. Maximálních otáček bez zátěže se neboj. Nic nebouchne. Dal jsem mu pořádně zabrat a vše vydrželo. Ten motůrek má přesně tuhle konstrukci, aby se daly dobře regulovat jeho otáčky. Dříve měli motory z praček více vinutí, každé pro jiné otáčky, ale dnes se regulují elektronicky. Motůrek jsem si sehnal do leštičky kovů PLK02 ale na tuhle aplikaci asi vhodný nebude, maximálně dát převod hodně do pomala. Bojím se že když stáhnu otáčky elektronicky, ztratí hodně výkonu a to už by bylo špatné. Přemýšlel jsem zda o tom natočit video. Nakonec jsem to odpískal a ty jsi to natočil za mě 😀
@vidlak0012 жыл бұрын
Ahoj Peckine, klidně to natoč, třeba při tom na něco přijdeš :-) Safety First!
@alexandermacedonsky72882 жыл бұрын
Tiez mam taky motor aj zo stareho vysavaca silny budem rad ak date navrhy co s tym.nejake vyuzitie na nieco.dakujem .doteraz mi to lezi bez vyuzitia v sklade
@vidlak0012 жыл бұрын
Ahoj, taky mám tři vysavače na součástky.
@mb-technik47372 жыл бұрын
Ahojte, súhlasím s jeho postupom ako nato prišiel, základom bolo prísť nato, ako je to pospájané.. Pozor však že toto platí pre len ten konkrétny druh motora.. Vy diváci môžete mať podobný motor ale inak zapojený konektor.. Dodržujte skôr postup ako nato prišiel a nie ako to má on zapojené.. :) Druhá vec, u nás na Slovensku existuje na toto vyhláška, 508/2009 Z.z. par. 20-24, kde je jasne uvedené, že laik nesmie nič takéto zapájať, pretože hrozí úraz elektrickým prúdom! Laik, teda osoba ani poučená a ani znalá si smie v svietidle vymeniť žiarovku, avšak už nesmie dané svietidlo vymeniť či zapojiť, pri úraze el. prúdom v takom prípade berie zodpovednosť len ten laik a nik iný! Osoba poučená je osoba s nedokončeným elektrotechnickým vzdelaním ale počas výučby je poučená a osoba znalá je osoba s elektrotechnickým vzdelaním a riadnou skúškou preskúšaná pri účasti TI - echnickej inšpekcie, par. 25, kde dostane o tom certifikát... Tieto videá sa mi páčia, je to super ak niekto vysvetľuje na videu správnosť zapojenia spotrebiča na činnosť, na ktorú nieje určený. Avšak tvorca videí je povinný o tom minmálne na začiatku videa informovať o tom, že je to na vlastné riziko a hrozí pri neodbornej manipulácii k úrazu el. prúdom a dokonca i životu ohrozujúcemu stavu! :) Ak tak tvorca videa neurobí, v tom prípade berie zodpovednosť za to tvorca videa.. Bastleniu česť a hlavne zdravie je priorita.. :)
@vidlak0012 жыл бұрын
Ahoj, ano, je to jak píšeš, každý motor to může mít jinak.
@mirosabo85612 жыл бұрын
Ak je niekto hlupák nepomôže mu ani varovanie
@jansura2 жыл бұрын
Vidláku, udělal by jsi prosím do budoucna generátor volné energie?
@zts93832 жыл бұрын
U mě je model, tak stačí vyrobit.
@vidlak0012 жыл бұрын
Ahoj, já to neumím :-)
@zts93832 жыл бұрын
@@vidlak001 Výmluvy.
@noplastik2 жыл бұрын
A nejlíp ze šrotu, ne ? :D Kup si solární panel, sice do toho vrazíš peníze, ale aspoň to funguje. Perpetuum mobile sice taky, ale musíš do něj vrazit i tu volnou energii :D
@zts93832 жыл бұрын
@@noplastik Koukni na mé video a řekni, jak do něj vrážím volnou energii.
@ludmilabreznicka2502 Жыл бұрын
A z akej práčky to je?
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, na tom nezáleží, asi Electrolux, ty motory vypadají podobně a fungují podobně.
@jandouda68452 жыл бұрын
Ahoj Vidláku, vše si skvěle vysvětlil a určitě líp než kdejaký elektrikář 😉 ono zapojení takovéhoto motoru z pračky je hodně probírané téma a není chvíle abych na něj nenarazil 😀 ta regulace otáček se dá udělat všelijak. Například přes klasický triakový regulátor z vysavače, řazením kondenzátorů nebo žarovek do série s motorem (omezí proud do motoru a tím otáčky) nebo regulací napětí. Ohledně změny směru otáček motoru lze udělat jednoduchou ale velmi nebezpečnou!!! věc. Před motor zapojit vhodně dimenzovaný můstkový usměrňovač (bohužel na prázdno bude na výstupu jen cca 200V DC ale motoru to stačí) a za ním pomocí relátek a tlačítek měnit polaritu na výstupu k motoru. Je to dá se říct klasická "stykačová" reverzace k 3f motorům, jen s tím rozdílem že nepřepínáme fáze, ale + a -, místo stykače jsou relátka atd. 😉 ale musím poznamenat že jde o práci se síťovým napětím 230V a to už může jít o život!!! Kdyby jsi chtěl, klidně bych ti s tím poradil a poslal schéma kdybych věděl kam 😉 jinak ten snímač otáček se nazývá "tachodynamo" a napětí z něj se posílá do řídící desky a dle toho ta deska reguluje otáčky motoru. Práci, včelám a bastlení zdar 😉👍
@atlanko12 жыл бұрын
Ten usmernovac tam bude naco? Tym sa smer otacanie nezmeni. Preto sa to vola univerzalny motor, ze ide na bc aj ac rovnako. A rovnakym smerom.
@jandouda68452 жыл бұрын
@@atlanko1 ten usměrňovač tam není kvůli funkci ale změně směru otáček. V AC síti by reverzace pomocí otočení vidlice nefungovala, Vidlák to sám ukazoval. Aby byla možná reverzace tohoto motoru v AC síti, musely by se přepojit vodiče statoru a rotoru 😉 přečti si ještě jednou a pomalu můj předchozí komentář a tam se to dočteš 😉😊
@atlanko12 жыл бұрын
@@jandouda6845 a? Ci je motor napajany dc alebo ac, jedina zMena smeru otacok je mozna zamenenim vyvodov statora a rotora. Tak naco je dobre si vyrabat DC napatie?
@jandouda68452 жыл бұрын
@@atlanko1 tak napájení DC napětím a přes relátka kvůli reverzaci je jednodušší než neustále přehazovat vývody stator-rotor, nemyslíš? Zmáčkneš tlačítko 1, jede na jednu stranu a vypneš. Zmáčkneš druhé tlačítko 2, jede na druhou stranu a zase vypneš. Co vlastně chceš řešit? Vždyť je to defakto obdoda reverzace 3f motoru. Ale zase každému vyhovuje něco jiného 😉
@pujdes2 жыл бұрын
@@jandouda6845 atlanko1 uvazuje spravne, prave preto je samostatne vyvedene vinutie rotora a samostatne vinutie statora. Ziadnu konverziu na DC netreba...staci jedno DPDT rele na prepinanie smeru zapojenia jedneho vinutia. To je inak to legendarne cvaknutie pracky vo faze statia pocas plakania. Vrmvrmvrm..nic...cvak...vrmvrmvrm na druhu stranu 😎
@pivnipupek27032 жыл бұрын
Ahoj Vidláku. Měl bych pro tebe námět na vědecké zkoumáni v praxi. Mohl by jsi otestovat praktické využití solárního parabolického vařiče v našich podmínkách. Myslím, že by to mohlo lidi zajímat.
@vidlak0012 жыл бұрын
Ahoj, tohle je univerzální pro případ, že nějaké úly dám jinam.
@pivnipupek27032 жыл бұрын
@@vidlak001 Jak souvisí solární vařič a úly?
@tatkosmolko16722 жыл бұрын
Ahoj Vidláčik. Radim ti dobre, "strihni tie červené" ked to tikoce. Ked nič netikoce, strihni šetky :)
@crocus49782 жыл бұрын
Zdravím Vidláku ! Ono ta zapojení známe už ze základky ale praxe bývá složitější...Třeba mě asi před 30 lety zklamal motor z pračky protože byl příliš slabý i na malou cirkulárku .=(
@vidlak0012 жыл бұрын
Ahoj, na cirkulárku je motor z pračky málo. Možná nějakou modelářskou :-)
@rawstrava36272 жыл бұрын
Na cirkular aspon motor z vykonneho vysavacu ;) 1000 - 1800 w napriklad
@pavelfischer50722 жыл бұрын
@@rawstrava3627 To ne, motory z vysavačů nejsou konstruovány pro druh zatížení S1 (trvalý chod po dobu 24 hod.).
@george9117512 жыл бұрын
@@rawstrava3627 Na cirkulárku s kotoučem 350-400mm je skvělá volba Mohelničák Y400V 2,2kW 2865ot/min, či jiný motor s podobnými parametry.... popřípadě klidně i na 230V 2,2kW s otáčkami okolo 2800/min. při normálně nabroušeném kotouči nezastavitelné.
@rawstrava36272 жыл бұрын
@@george911751 Tak ja myslel nieco mensieho, toto ureze aj stromy ;)
@zoli102 жыл бұрын
Ahoj Vidláku,mám rád tvoje videa,jsi borec.Dá se změnit směr otáčení taky u bezuhlíkového motoru ,nebo třeba na motoru elek.sekačky a pokud ano,tak jak?Zdraví tě Zoli.🤘🍀
@tomashovorka21172 жыл бұрын
Prohodíš fáze a tím pádem sled fází
@vidlak0012 жыл бұрын
Ahoj, pokud se jedná o třífázový, tak to napsal Tomáš H.
@zoli102 жыл бұрын
@@vidlak001 nejedná se o třífazový.
@tomashovorka21172 жыл бұрын
@@zoli10 tak to je motor s kondenzátorem? Tam se musí prohodit jeden pól kondenžátoru s nulo myslím (musel bych to vidět)
@zoli102 жыл бұрын
@@tomashovorka2117 ano,s kondíkem.
@Thales_WH2 жыл бұрын
Jen bych preventivně dodal, že ne všechny sériové motory jsou konstruované na to, aby jim bylo jedno, na kterou stranu se točí. Mohou mít třeba asymetricky uhlíky, které netvoří tečnu k ose rotoru a pak se mohou bez poškození točit jen na jednu stranu. To ale budou motory z něčeho jiného než z pračky. Motoru z pračky takovéto koncepce to jedno bude.
@vidlak0012 жыл бұрын
Ahoj, děkuju za doplnění. Řekl bych, že zrovna pračka se točí na obě strany, tak tam to bude v pohodě.
@atlanko12 жыл бұрын
Nebude, motor z pracky je optimalizovany na jeden smer, preto ma tie uhliky sikmo. Ale kedze pri prani beha na nizke otacky tak to nevadi. Pri odstredovani sa prave toci smerom ktorym je optimalizovany.
@george9117512 жыл бұрын
ano přímo s tímto motorem jsem se setkal u Cirkulárky Sheppach. člověk zatočí kotoučem, na jednu stranu to jde hladce, a na druhou to má zvuk jak přeskakující ráčna. :D takže takovýto motor člověk hned pozná na první zatočení(bez proudu holou rukou)
@Thales_WH2 жыл бұрын
@@george911751 Ano, ale nejde to poznat vždy. Lepší je to zkontrolovat opticky, to je téměř jistota.
@branislavcsfr34452 жыл бұрын
Vidlaku opět super video✌✌✌✌✌
@cenbac50802 жыл бұрын
dobrý videjko vítku a jen tak naokraj v čr je ofiko 230V
@george9117512 жыл бұрын
přesněji ČSN říká že napětí má být 200-250V, a to jaké má kdo reálné napětí závisí jen na odbočkové vzdálenosti od Distribučního trafa(22/04kV). v reálu to vypadá tak že všichni co mají trafo v baráku(22/04kV) tak mají až 245V, tí co jsou uprostřed vedení mají cca 226-232V,(podle toho kolik spotřebičů je na oné větvi mezi trafem a vámi v provozu) a na samotě u lesa může být klidně jen 200-210V. to je připuštěno. proto někomu se mechanické spínací hodiny výrazně zpožují, a jinému letí dopředu jak šílené a jinému jdou relativně přesně.
@cenbac50802 жыл бұрын
@@george911751 co meleš? Bylo 220/380 a dnes je 230/400V a i na trafačkách je to už taky jinak podle novýho
@george9117512 жыл бұрын
@@cenbac5080 tohle se ví, tenkrát mohlo být i 165V když někdo byl na samotě u lesa. kolik má člověk reálně v síti jde zjistit za pomocí elektroměru do zásuvky, nebo klasickým multimetrem. měl jsem možnost měřit konkrétně na všech možných vzdálenostech od trafa, a vyšlo mi to takto, že konstantní napětí 220(230V)/380(400V) nezávislé na vzdálenosti od distribučního trafa je technologicky nemožná věc.
@ahoyi5302 жыл бұрын
Taky by to šlo použít jako generátor, pokud to nabudíš, začne to vyrábět a tím, že to je do série, tak se bude proud regulovat podle zátěže. Nebudeš si z toho dělat medomet? :-)
@vidlak0012 жыл бұрын
Ahoyi, právě že chci dělat ten generátor :-)
@jakubhuba90382 жыл бұрын
@@vidlak001 děkujeme za videa. Zveřejniš potom video jak s toho udělat generátor prosím? Chtěl bych s toho udělat malou vodní dobiječku.
@george9117512 жыл бұрын
@@vidlak001 jsou dvě možnosti. První. Stator použít jako budící vinutí a hlavní proud brát z rotoru, což je trošku cesta do pekel při nejen přetížení, (obzvláště při více než dost silném zdroji mechanické síly z důvodu opět přeskoku mezi uhlíky) a i díky vysoké míře opotřebení uhlíků, a nebo druhá možnost, rotor jen použít jako budící vinutí, a silovou energii brát ze statoru. osobně se mi líbí víc mít rotor jako buzení, neb generátor nebude tak opotřebovávat uhlíky, a přeskok bude velmi nepravděpodobný.
@BREBA742 жыл бұрын
No za mě, když už ukazuju amatérům jak zapojit motor z pračky, tak aspoň použiju tříkolíkovou zástrčku s ochranným kolíkem a ochranný vodič zapojím na kostru motoru. Muže se stát, že si někdo donese motor ze šroťáku s proraženým vinutím, nebo vedením na kostru a může ho to pěkně nakopat. A ani Vidlákova bezpečnostní laboratorní zásuvka mu nepomůže. Jinak video dobré, až na tu bezpečnost.
@vidlak0012 жыл бұрын
Ahoj, děkuju za doplnění. Tak třeba si ten někdo přečte tvůj komentář :-)
@tosuja33802 жыл бұрын
Ano motor na prázdno může být mimořádně nebezpečný, každý motor má nějakou mechanickou pevnost a to znamená, že zvládne nějaké odstředivé síly, které jsou úměrné otáčkám, když se překročí otáčky, překročí se také odstředivé síly a motor exploduje jako granát.
@vidlak0012 жыл бұрын
Ahoj, děkuju za zprávu. Naštěstí některé motory mají otáčky dané konstrukcí kolem těch 3000 za minutu a jsou blbuvzdorné.
@ondradlugy9074 Жыл бұрын
Je vydět adresa na tom balíku 😂❤
@vidlak001 Жыл бұрын
:-)
@andosvk2 жыл бұрын
Napadlo ma uz davnejsie tento motor ci by sa dal pouzit na bicykel... inak vysvetlenie super
@vidlak0012 жыл бұрын
Ahoj, když budeš mí baterky s dostatečným napětím a dokážeš to zpřevodovat...
@jozefbalazovic74732 жыл бұрын
AKO ZAPOJIŤ/ZISTIŤ .. POMOCOU KONDENZATORA... Motor AWG640/650, Má 5 kolikov..
@motylovec12 жыл бұрын
Vidláku mal by som pre teba nový námet a to domácu briketovačku trúfol by si si na to ? :D
@vidlak0012 жыл бұрын
Ahoj, doufám, že ne briketovačku z papíru. To mi přijde jako energetický nesmysl ty brikety sušit.
@motylovec12 жыл бұрын
Nie nie na piliny z dreva keďže doma aj v robote mam k tomu prístup tak by som ich chcel nejako zhodnotiť ale ja nie som tak technicky zdatný ako ty
@vaclavhlavik91362 жыл бұрын
paráda
@ivoš19732 жыл бұрын
Ahoj Vidláku škoda že jsi nezměřil kolik proudu dokáže vyrobit vím že motor z pračky se hodně využívá při výrobě el.energie ve vodní nebo větrné elektrárničce .
@vidlak0012 жыл бұрын
Ahoj, já to někdy změřím :-)
@DL-kc8fc2 жыл бұрын
K tomu se používají asynchronní motory s kotvou nakrátko a které mají nějaký zbytkový magnetismus pro funkci kondenzátorů ze začátku. Dále je nutné roztočit rotor na jmenovité otáčky a setrvat v nich. To může být bez převodů problém. Výhodou je, že to má malý krouticí moment, který je vykoupen vysokými otáčkami a při zatížení spotřebičem nedochází výrazně k tomu, obrazně, co například při zapnutí dynama na kole a nutnosti více šlápnout do pedálů. Obávám se, že motor z pračky nedokáže generovat žádné významné napětí a proud. Zkuste v malé elektrárníčce použít alternátor.
@PavolFilek9 ай бұрын
No to musi byt motor este z cias Marie Terezie.
@alenahemerkova48652 жыл бұрын
Pračky je můj koníček
@vidlak0012 жыл бұрын
:-)
@petrosmotos2065 ай бұрын
Motor mám zapojený přes regulátor na vrtačce
@tulavy_pistik2 жыл бұрын
Vidlák, máš tam adresu, len pre info
@vidlak0012 жыл бұрын
Ahoj, snad to nikomu nebude vadit, není moje.
@tulavy_pistik2 жыл бұрын
@@vidlak001 ahoj, aj prijímateľ je vidno
@krtekjetady2 жыл бұрын
@@tulavy_pistik Však Pavel Sršeň je hezké jméno.
@-RaDiX-2 жыл бұрын
@@vidlak001 to není ale z toho videa se dá dohledat kde bydlíš a jestě z videa: Vidlákův Vehikl za Bicykl VVB001
@tulavy_pistik2 жыл бұрын
@@krtekjetady to je odosielateľ sršeň. Ale prijímateľ Mina xxx. Ale kto dáva aspoň trochu pozor a sleduje Vidláka dlhšie dokáže si dať 2 a 2 dokopy. Adresa je pomerne ľahko dohladateľná keď vieš čo kde hľadať.
@jozefbalazovic7473 Жыл бұрын
asi na §...oba boli funčne až na otáčky... niet nikoho kto poradí ako zapojiť...aba bol z ních úžitok...
@miroslavhettner78862 жыл бұрын
Vidláku, sleduji Tě už dost dlouho a je vidět, že elektrice asi trochu rozumíš a já jsem v tom oboru byl až do důchodu. Ty jsi narazil i na neodymové magnety. pokud Ti to došlo to využití tak v tom přápadě nejsou potřebné žádné elektrárny. Ahoj
@vidlak0012 жыл бұрын
Ahoj, až to uvidím na vlastní oči, tak tomu uvěřím :-)
@vasekhavranek51662 жыл бұрын
Tohle video jsem potřeboval měsíc do zadu musel sem ten motor rozebrat abych to vůbec pochopil
@vidlak0012 жыл бұрын
:-)
@tonket88702 жыл бұрын
co si z neho vyrabal???
@luko62312 жыл бұрын
230V!
@kovboj3000 Жыл бұрын
Pekné. Ale video príííííííííliš dlhé, zapojenie motora z pračky vieme ukázať a vysvetliť komplet za dve minuty, a toto video trvá 20 minut. Pekné, len zbytočne kopa jalových rečí, Vidláku příště skus jaloviny vypustit :-D
@Thekrikri262 жыл бұрын
Trochu novější motor s pračky než je ve videu mám kdyby někdo chtěl.
@regulussector50902 жыл бұрын
Předpokládám, že to je " invertorový motor" - tedy nejspíš bezkartáčový !! ROZHODNĚ SEM S TÍM!!!! :-) hořím zvědavostí! 🙂
@ovecka22 жыл бұрын
Kdy ses, Vidláku, dal na šíření dezinformací? Každý tvůj divák přeci ví, že motorem točí skřítci odporníčci.
@vidlak0012 жыл бұрын
Ahoj, tady jsou skřítkové indukční a odporníčci jim v tom brání :-)))
@LubomirGregorec Жыл бұрын
vidlak si jednicka sledujem od teba co sa da 1111111111
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, děkuju za důvěru. Ale dávej pozor, ať nedostaneš elektrickou ránu :-)