Doskonały wykład, wszystko świetnie wyjaśnione i do tego bardzo piękne, przejrzyste grafiki. Jestem pod wrażeniem. Dziękuję 😀
@rafaelsmith9278 Жыл бұрын
l
@rafaelsmith9278 Жыл бұрын
oow
@rafaelsmith9278 Жыл бұрын
ow
@aski66854 ай бұрын
Super wykład!!!!!!
@ZdzichaJedziesz Жыл бұрын
Ciekawy wykład 🙂
@januszzdeb77212 жыл бұрын
Te działania pozwalają nam się zbliżyć do wyjaśnienia wydarzenia jakim jest zaistnienie Wszechświata, nazwanym kiedyś żartobliwie Wielkim Wybuchem. Oczywiście w trakcie tych działań tworzone są różne hipotezy z których udaje się niektóre potwierdzić i przekwalifikować je w teorie. Pani Profesor wyjaśnia te działania w sposób klarowny dostępny dla laików z grubsza obeznanych z tematyką.
@opowiescie86722 жыл бұрын
Doskonały temat dobrze wykonany wykład
@mieciekkorek94572 жыл бұрын
Przyznam się ze bardzo mnie ciekawi co pani profesor rozumie pod pojęciem „uderzenia „ ciemnej materii w jądro i ono się troszkę rusza. Czy możemy podejrzewać ze czarna materia podlega statystyce Fermiego-Diraca?
@DaR_Y2 жыл бұрын
No nie, tym razem nie... Chwytliwy temat, a wykład dotyczy obecnego stanu badań podstawowych (hm.. Pani Profesor?) jest baaardzo luźno powiązany z tytułem: wczesny Wszechświat, tzn. do którego momentu od tzw. Wielkiego Wybuchu cofamy się badaniach? Mniejszy, większy Wszechświat, co to oznacza? Gdzie są granice naszego poznania na obecnym stanie techniki i wiedzy i czego potrzebujemy by zrozumieć więcej? Jak się mają przedstawione treści do badań nad wczesnym Wszechświatem?
@ZdzichaJedziesz Жыл бұрын
🙂👍
@macbro8636 Жыл бұрын
Kwestia nieskończoności wszechświata i przesunięcia światła ku czerwieni. Jeśli jesteśmy w punkcie badawczym "zero", to nasza ziemia, układ słoneczny i obserwujemy świat do punktu, załóżmy skalę, nasz punkt skala obserwacyjna to 0, a z obserwacji doszliśmy do skali 60 i tu widzimy już światło w przesunięciu ku czerwieni, a zakładamy że skala wszechświata jest nieskończona. Więc mając możliwości i rozwiniętą technologię, docieramy statkiem kosmicznym do tego obiektu oddalonego o te skalę 60, i z tej skali badamy, i czy wychodziło by że nasza galaktyka i układ słoneczny jest przesunięta światłem ku czerwieni? To bardzo istotne, gdyż nauka w teorii dąży do teorii Wielkiego Wybuchu, a co jeśli te przesunięcia światła ku czerwieni, nie mają nic wspólnego z dotarciem do Big Bang. Ponieważ to tylko fizyka światła, fotonu i jego natury, który jest też w próżni, ale nie do końca "czystej". Porównując samo słońce, ma różne barwy będąc wynikiem działania składu atmosfery, jej gęstości o różnych porach dnia. Jest to bardzo analogowe, gdybyśmy byli, w innym miejscu na ziemi, te same zjawisko zachodzi w każdym innym miejscu na ziemi.
@adekadek1985 Жыл бұрын
Meissner sie nudzi 56:25 😅
@dariuszkauza681 Жыл бұрын
nieraz wiedza nie idzie w parze z predyspozycjami nauczyciela
@mietek-kulka2 жыл бұрын
Żałosne. Fizyka teologiczna z wiary, oparta na niewiedzy.
@KrzyhcoMao2 жыл бұрын
Może pora wrócić do szkoły...
@mietek-kulka2 жыл бұрын
@@KrzyhcoMao Po co, żeby nabrać sprawności w głoszeniu bajek wykładanych na uniwersytetach? Za który pogląd tu głoszony dałbyś sobie rękę uciąć, że jest prawdą. Żaden. Bo to wszystko to mity, to religia. Świat jest materialny, zawsze mierzalny, co nie zmierzono nie istnieje. Wszechświat jest wszędzie i zawsze, ale to już Newton wiedział, potem nastały mity.
@KrzyhcoMao2 жыл бұрын
@@mietek-kulka nie wiem, czy mam gratulować niezachwianej pewności... Toraqemada (i ogrom jemu podobnych) też był pewny i nic go nie mogło odwieść od drogi i przekonań, których był pewien. A Newton odkrywał, badał, obliczał. Robił dokładnie to co Pani Profesor i jej podobni. Na szczęście mamy demokrację i ludzkim prawem jest się mylić. Tylko - po co oceniać? 😳 Wystarczy nie oglądać.
@mietek-kulka2 жыл бұрын
@@KrzyhcoMao Niech wiara będzie z Tobą.
@KrzyhcoMao2 жыл бұрын
@@mietek-kulka jest, dziękuję. I nie kłóci się z nauką...