Пікірлер
@freedonbass266
@freedonbass266 7 күн бұрын
Jó tanács: ne fekete pólóban legyél nyáron... Mert az csak egy hülye divat.
@antaltamasi9944
@antaltamasi9944 8 күн бұрын
Sziasztok! Csemege szőlőnél még csak csak de borszőlőnèl felesleges ez a sok matatás. Mondjuk akinek jol esik az csinálhatja....
@antaltamasi9944
@antaltamasi9944 8 күн бұрын
Kén vagy karatán mindig legyen a permetlében ne csak felszívódó. A kén gyéríti az atkákat is. Karatán jobb virágzáskor. Atka ellen az első körben érdemes védekezni. Akkor lehet legkevesebb szerrel megúszni(olyan drágák mintha platinából készülnének )és akkor csinálhatja a legnagyobb kárt is általában.
@bencekovacs516
@bencekovacs516 12 күн бұрын
Tavaly részemről nem vitt el jul közepe utan leginkább az eső után a lisztharmat . Használtam a Rézoxid Klorid , Karatán Stárt . Szüretkor is szép volt a szöllő levele .
@tamasbarta5691
@tamasbarta5691 13 күн бұрын
Szia. Virágzás előtt Topas + Armetil C kombó, kiegészítve Wuxal + Flumite200-al atka ellen. Hasznos lehet legközelebb, ha egy listában megmutatotd a permetezési fordulót, hogy ez most hanyadik, és épp milyen dátumot írunk ;) Nekem most első éves a szőlő, idén lesz rajta először termés. Peronoszpóra ellen a gazdaboltban a Polyram DF-et istenítik (egyébként tényleg hatékony kontakt szer), és ebben nincs réz. Fiatal ültetvényt lefújtam egyszer réz készítménnyel, és szemmel láthatóan visszafogta a növekedést. Ezzel nincs ilyen problémám
@botondbanszky1377
@botondbanszky1377 15 күн бұрын
Szia, van egy Agromedium nevű applikáció amiben az összes növényvédőszer benne van, rendszeresen frissítve. Szerintem hasznos lehet :)
@youtubeborasz
@youtubeborasz 13 күн бұрын
Kedves Botond! Nagyon köszönöm ( köszönjük) a hasznos tippet! Rá csekkolok!
@Lombika
@Lombika 15 күн бұрын
Szia a permeteződ mennyi idős? Nekem ugyan ilyen de elfáradt az aksi :( télen fagymentes helyen van ? Szoktad töltögetni ? Köszi
@youtubeborasz
@youtubeborasz 13 күн бұрын
Csaó Lombi. Idén lesz 3. Éves a készülék. Én is tapasztalom már akksi gyengeség jeleit, de szerencsére még viszi. De tény, hogy volt pillanat, mikor elgondolkodtam, be kell szerezni egy újat, nehogy a nagy dompingben ez cserben hagyjon. Télen a preshazban van, ott nem szokott lenni fagy. Tolteni csak a permetezes előtt szoktam pár órát ( addig melozgatok az ultetvemyben úgy is) azért nem szoktam előre feltölteni, mert nem bízom benne, hogy nem szivodik le. Ahogy fent emlitettem, van egy ugyanilyen kézi pumpasom is, az most a biztonságim.
@markgudics5639
@markgudics5639 16 күн бұрын
Helló. Én úgy tudom hogy a Cabrio Top-ban nincs réz. Viszont jó peronosz és lisztharmat ellen. Én a Cabrio Topot Armetil C -vel keverem, abban van réz is.
@youtubeborasz
@youtubeborasz 13 күн бұрын
Szia Márk! Teljesen igazad van. Párhuzamot vontam a videóban a peronoszpora és a réz tartalom között, ezért sült ki ez! 😅 köszönöm a helyreigazitast!
@hillandkimi0335
@hillandkimi0335 16 күн бұрын
Szia szép a szőlőd! Nekem is van otellóm, de több, így kopromisszumot kötöttem. Flavo plant + szerves réz (cuperdem) + momentum trio (HATÓANYAG fosetil-Al 500 g/kg + cimoxanil 40 g/kg + folpet 250 g/kg), így a zweigeltel együtt tudom permetezni . Eddig megtudtam védeni az ültetvényt. Championom van, de azt majd később elnyomom.
@youtubeborasz
@youtubeborasz 13 күн бұрын
Csaó! Mikor kezdtem a szoleszkedest én is így nyomtam. Nem volt kedvem új permetlevet bekeverni. Akkor még sima kézipumpás permetezom volt. Aztán vettem ezt az akksisat, és a másik felszabadult, így már nem okoz nehézséget, hogy abba az othellonak való permetlevet keverjem be. :) nagyon szép termést hoznak amúgy!
@ShakeryGO
@ShakeryGO 17 күн бұрын
A kotyogóba milyen folyadékot teszel, hogy ne tudjon visszafertőzni, esetleg itt is jó a kénsav oldat? Illetve a spontán erjesztett palackban akkor csak szín must van és semmilyen adalékanyag? Köszi a szuper videókat!
@janosszunyi6592
@janosszunyi6592 17 күн бұрын
Szia Mezőgazdasággal foglalkozom. Nagyon megtetszett a videóid során a szőlészet. Szeretném magam kipróbálni benne. Lehet ez rentábilis?
@user-yq9mu6zv6l
@user-yq9mu6zv6l 25 күн бұрын
Én a te videóid alapján kezdtem el a szőlővel foglalkozni. Előzőleg 10-15 évig nőtt vadon az egész, (ekkor még nem a mi birtokunkban volt) volt honnan elindulni! :) Lemosó bordói lé + kén volt. Néhány leveles és a 25 cm-es korukban is Chitopron 40ml/10 liter víz, Cuprotonic 40 ml/10 liter víz és Agrovital 14ml / 10 liter víz kombót kapott a szőlő, sajnos lisztharmat és peronoszpóra így is kialakult.
@mariaborvak9836
@mariaborvak9836 Ай бұрын
Kedves Tamás! Nézem sorban a videóidat, szuper, ahogy és hogy csinálod őket. Annyira életszerűek, jó hangulatuák, hogy a borkészítés gondolatával kacérkodó ismerőseimnek is szívesen elküldöm, mert szerintem meghozza a kedvüket. 😊 Amit meg szerettem volna veled osztani, az egy tipp a bor kénszintjével kapcsolatban, amit hasznosnak találtam. Mert van amikor a 25mg/l is kevésnek bizonyul, de olyan is, amikor túl sok. Hogy ne csak megérzés alapján kelljen ezt megtapasztalni, van egy szuper weboldal, ahol a pH alapján be lehet lőni a kívánt kénszintet. Csak pár adat kell hozzá, mint az alkohol, a pH, és a szabad kén, és már számolja is. Ha gondolod, kísérletezz vele. Szerintem érdemes. További jó borászkodást! 😊 winemakermag.com/resource/1301-sulfite-calculator
@Orbanhass
@Orbanhass Ай бұрын
Semmilyen permetszert nem hasznàlok
@youtubeborasz
@youtubeborasz Ай бұрын
És így is fasza a termés?? Le a kalappal!!
@Orbanhass
@Orbanhass Ай бұрын
Igen ! Harmóniába élek a természettel .
@zsoltag7415
@zsoltag7415 Ай бұрын
Szia. Te mivel kezeled? Mit fújtál rá?
@youtubeborasz
@youtubeborasz Ай бұрын
Szia Zsolt. Én ebben az állapotban kontakt ként használok, illetve full 5 cs-t rovarok ellen. Egy kis nonitot adok q permetléhez tapadásfokozónak.
@mariaborvak9836
@mariaborvak9836 Ай бұрын
Nagyon könnyen fogyaszthatóak, informatívak a videóid, a cseppnyi humor pedig nagyon emberivé teszi. Köszi, hogy ennyi energiát bele fektettél.😊 Egyetlen tippel egészíteném ki, ami nekünk bevált. A parafa dugó esetében, közvetlenül dugózás után javasolt az palackokat 24 óráig állva hagyni, hogy a dugónak legyen ideje zárni és a bor véleltlenül se szivárogjon mellette.
@youtubeborasz
@youtubeborasz Ай бұрын
Elnézést, csak most láttam a kommentet! Nagyon köszönöm a hasznos információt, mindenképp ki fogom ezt próbálni az idei évjaratoknál! Örülök, ha tetszenek a tartalmak igyekszem mindig osszeszedetten elkesziteni, még ha néha q felveteleknel nem is ezt érzem 😅
@gaborjankai5070
@gaborjankai5070 Ай бұрын
Ez nem kritika csak egy alternatíva.... Nonit helyett káliszappant (mosószappan) celszerűbb lett volna használni tapadásfokozóként, mert egyúttal a rovarok elleni szert is elfelejthetted volna, ugyanis a szappan feloldja a rovarok kitin vázán a viaszréteget. Sőt a káliszappan önmagában lisztharmat ellen is jó szer, ajánlják is. Tehát egy szerrel a rovarok ellen, a lisztharmat ellen és még tapadásfokozó is.
@youtubeborasz
@youtubeborasz Ай бұрын
Nagyon köszönöm a hasznos kommentet!! Jövőre én is ki fogom próbálni ezt a módszert! Peronoszporara is van esetleg bevallt módszered?
@gaborjankai5070
@gaborjankai5070 Ай бұрын
​@@youtubeborasz van, de ennek alkalmazása teljes szemleletváltást követel. Én nem használok vegyszert, de erre áttérni csak lassan, fokozatosan célszerű. De ajánlom pl a foszforossavak alkalmazasát ami nagyon jó sejtfal ferősítő és nagyon jól mozog a szállító szövetekben.. olvastam, h több peronoszpóra elleni növenyvedőszervben már alkalmazzák. Ez egyébként egy lombtrágya. Emellé mehet a réz. Ezt a legegyszerubb formában. A Kálium pl. folyamatosan mehet ennek is gombaellenes föként lisztharmat elleni másodlagos novenyvedelmi tulajdonsaga van, rostokat erősíti, a cellulóz bioszintézis aktivátor, összetett szénhidrátok termelését fokozza, amit a gomba nem tud feldolgozni. De ha pl. Kálium többet használsz a fenti okok miatt, akkor K-Ca-Mg antagonista hatasra figyelni kell. Ugyan ez van a foszfor esetében is. Rendszerben kell gondolkozni.
@zsoltag7415
@zsoltag7415 Ай бұрын
Szia! Szuper, ügyes vagy! Az érdekelne , hogy nagyjából azt meg tudod mondani egy tőkén hány kg szőlő termett? Most szeretnék egy területet vásárolni és érdekel, vajon mivel érdemes számolni. Köszi az infót!!
@youtubeborasz
@youtubeborasz Ай бұрын
Csaó Zsolt! Hát igazából ez attól is függ miben gondolkodsz. Csemege vagy bor szőlőben. A csemegéhez nem értek annyira, de úgy láttam, hogy tőkekondiciotol fuggoen több szőlőt termelnek. A borszőlőnél kevesebbet, mert ott a cél a jó borminőség. Ezt pedig terméskorlatozással érik el. Én egy tőkén ( megint csak függ a tőke állapotától) 8 - 10 rugyet szoktam meghagyni. Ezeken általában 2 fürt szokott lenni hajtasonkent. Ha ki tud nevelni minden furtot, akkor olyan 3-5 kg mennyiseg között szoktak lenni. Ez nagyjából ideális. A legfobb tényezők azonban, hogy milyen fajtájú a szőlő, milyen idősek a tőkék és, hogy hogyan voltak művelve eddig. Ha bor keszitese a cél, akkor sztem ha van rá lehetoseged a kedvenc fajtádat valaszd ki a vasarlasnal.
@laszloparoczi632
@laszloparoczi632 Ай бұрын
Én csak csemege szőlővel foglalkozom,de jólátni,hogy milyen szenvedéllyel csinálod a borászatot és persze a szőlőtermesztést!Sok sikert és Isten adjon erőt,egészséget,hogy sokáig tudd ezt folytatni!
@youtubeborasz
@youtubeborasz Ай бұрын
Nagyon szépen köszönöm! 😊 Bő termést kívánok az évre! Ha gondolod majd írd meg te is, hogy mi az idei évi permetszer stratégiád, hátha másnak is beválik! Köszi mégegyszer
@laszloparoczi632
@laszloparoczi632 Ай бұрын
@@youtubeborasz Köszönöm én is a jókívánságot!Reménykedem,hogy az idei szezon kedvezőbb lesz ,mint a tavalyi,ha az Isten is úgy akarja.Mivel én északon(Nógrád)lakom ,még nincs annyira előre a szőlő fejlődése,így kb.egy hét múlva ejtem meg az első permetezést!Lisztharmat ellen én is a ThiovitJet,peronoszpóra ellen az Armetil C-t,atka ellen pedig az idén a Flumite 200-at fogom használni!Az elmúlt évben,mivel sok volt az eső a harmadik permetezés után már csak a jól bevált Bordói Lé-t használtam peronoszpóra ellen kis dózisban,hogy ne hagyjon nyomot a szőlő fürtön,de az idén megpróbálok majd beszerezni valami olyan zöld szert ami nem látható a fürtökön,mert a csemegén ez fontos.Bő termést,jó egészséget!
@uton-utfelen4021
@uton-utfelen4021 Ай бұрын
Először is Gratulálok! Szép eredmények. A permetezéssel kapcsolatban, ( nem bele pof@zni akarok) de azt csiripelik a verebek, hogy nagy lesz a peronoszpóra nyomás. Én tettem a mixbe Polyramot ( nem rezes, kontakt szer), illetve atkára védekeztem flumitéval. A rovarölő szerintem virágzás után kell, legalábbis én úgy tudom.
@uton-utfelen4021
@uton-utfelen4021 Ай бұрын
Thiovit + Polyram + flumite + nonit + wuxal. Ma nyomtam le reggel. 400 tőke, Pécsett.
@youtubeborasz
@youtubeborasz Ай бұрын
Nagyon köszönöm a hasznos kommentet!! Egyáltalán nem veszem belepof@zssnak! Ezek a hasznos tanácsok nagyon is jól jönnél szerintem minden nézőnek! Köszi a permetszer tippeket is, majd esetleg írd meg, ha gondolod és eltelt egy kis idő, hogy szerinted ez a kombó megfelelonek bizonyult e az ültetvényben! Így legalább össze tudjuk hasonlítani! Köszi mégegyszer!
@forditomuvek
@forditomuvek Ай бұрын
Ezúton szeretném megköszönni a sok hasznos és legfőképp érthető magyarázatot, ami nagyon sokat segített, hogy teljesen nulláról kezdve valami elképzelésem legyen lassacskán a szőlészet folyamatáról. Hétvégén megvolt a lekötözés + hajtásválogatás én is a hidegfront és az eső elvonultát követően tervezem a permetezést jövő hét magasságában. Az elpusztult töveket kivágtam, talán még sikerül a helyére telepíteni új vesszőket.
@youtubeborasz
@youtubeborasz Ай бұрын
Nagyon köszönöm az elismerést! Igazából ezért éri meg csinálni! Ha már egy valakinek tudok egy kicsit segíteni, már van eredménye a befeketetett munkának! 😊 hajrá, és sok sikert kívánok az idei évre!
@attilagm
@attilagm Ай бұрын
Gratulálok a szép eredményekhez, csak így tovább! :) Idénre is jó termést kívánok!
@youtubeborasz
@youtubeborasz Ай бұрын
Nagyon köszönöm! Viszont kívánom! Remélhetőleg kegyes lesz hozzánk az idei év! 😊
@petercsizmadia8613
@petercsizmadia8613 Ай бұрын
Gratulálok!
@youtubeborasz
@youtubeborasz Ай бұрын
Nagyon köszi! 🎉🎉
@magyaragyar
@magyaragyar Ай бұрын
Gratula az elért eredményekért! Szép munka!
@youtubeborasz
@youtubeborasz Ай бұрын
Nagyon köszi! Sok sikert kívánok nektek is! 🎉
@antalzinger1751
@antalzinger1751 Ай бұрын
Üdv , szép vidék köszi a videóért .
@youtubeborasz
@youtubeborasz Ай бұрын
Köszönjük szépen! Ha van kedvetek látogassatok el Bajnára a Sándor Metternich kastély igazán impozáns látvány! 😊
@hillandkimi0335
@hillandkimi0335 Ай бұрын
Én még várok egy hetet, ha elmegy a hidegfront, akkor lesz permetezve. Greenway-el lemosóztam, de első éles permetezés topaz + flavo plant. Mondjuk a topaz-t zöld könyv nélkül necces volt beszerezni. Sok volt a beteg szőlő egy csomót kivágtunk, de ültetni akarok Biancat. Remélem sikerül.
@youtubeborasz
@youtubeborasz Ай бұрын
Nagyon köszi a kommentet! Igazán építő!! Én is gondolkodtam, hogy kívánrok még egy picit! Így bár a hajtásválogatast megcsinaltam, de a permetezést én is a jövő hét végére halasztom, mikor már elvonul a csapadékos idő! Majd számolj be kérlek, hogy váltak be a permetszerek, remek kombónak tűnik!
@Sn3akyTurtle
@Sn3akyTurtle Ай бұрын
@@youtubeborasz Nálam is ez a terv.A hajtásválogatás holnapra kész,hétvégén pedig permetezés :) Nálam a polyram,topas,vertimec pro hármas vált be tavaly. Az idén is ezekkel a szerekkel fogok permetezni.
@youtubeborasz
@youtubeborasz Ай бұрын
Remek terv! Köszi a permetszer tippet is! Majd később térjünk rá vissza, hogy mennyire vált be idén! 💪🙏🙏
@janoskovacs5817
@janoskovacs5817 Ай бұрын
Gratulálok további sok sikert kívánok
@youtubeborasz
@youtubeborasz Ай бұрын
Nagyon köszönöm János! Sok boros sikert kívánok én is!
@hardbeerbrothers6342
@hardbeerbrothers6342 Ай бұрын
Gratulálok az eredményeidhez! Én már azzal is megelégszek, ha jó lesz a cefrém😂 Bemutató videó is kiváló munka! Sok sikert kívánok idénre 🤘
@youtubeborasz
@youtubeborasz Ай бұрын
Köszi szépen! A jó cefre is nagyon fontos! Jobb mintha "nyersen" kellene megenni a gyümölcsöt. 😂
@horvathnorbert9339
@horvathnorbert9339 Ай бұрын
45 éves szőlőnk van. Soha nem csináltunk ilyen válogatást. Mégis rengeteg, jó minőségű szőlőnk termett.
@youtubeborasz
@youtubeborasz Ай бұрын
Gratulálok hozzá Norbi! 😊
@zoltanszalai1941
@zoltanszalai1941 Ай бұрын
Norbert! Nem is mondta senki, hogy neked hajtást kell válogatnod! Segítek: a videó arról szól, hogy ez a fiatalember hogyan tud olyan minőségű szőlőt termelni amiből olyan bort képes aztán előállítani, ami akár egy borversenyen is megállja a helyét! Ráadádul ő kezdő, alig pár éve foglalkozik szőlővel, mégis tudásban köröket ráver a videó nézők többségére.
@danitoth6766
@danitoth6766 2 ай бұрын
Egy pohár bor után jobban megy a munka
@balazsrepasi1231
@balazsrepasi1231 2 ай бұрын
Én most találtam rá a csatornára és némi hezitálás után (még nem néztem végig az összes részt), de azt kell mondjam, minden elismerésem a munkához. Ha jól sejtem pont egyidősek vagyunk és én is egy nagyszülői szőlőt telepítettem újra (170 tőke) körülbelül Veled egyidőben. Igazából teljesen ugyanazt csináljuk(én nem örökítettem meg) csak Te sokkal tudatosabban és profibb módon. Már pár videó alapján is látszik hol követtem el hibákat és hol tudok javítani majd az idei évben. Ezért szeretnék is köszönetet mondani. Szerintem a csatorna teljesen hiánypótló, mert így egyben ilyen szépen összeszedetten még senkitől nem láttam a témában anyagot. A szakirodalom néhol hiányos vagy zavaros tud lenni. Mellesleg nem hittem, hogy még más is ilyen nagy szívvel és lendülettel áll hozzá a mai világban ehhez a hobbihoz. Gratulálok a pincéhez az ültetvényhez és a szép tételekhez is. Csatlakoznék az egyik előttem szólóhoz és szívesen megkóstolnám az egyik tételed ha valahogy akadna rá lehetőség valamint kíváncsian várom a további bejelentkezéseket is. Addig is minden jó ha a vége bor:D
@youtubeborasz
@youtubeborasz Ай бұрын
Kedves Balázs! Nagyon szépen köszönöm az elismerő szavakat! Igazából pont ezért hoztam létre ezt a csatornát, hogy a magunkfajta srácoknak összeszedjem a botlatozásaimon keresztül, hogyan alakul át egy 35 éve ültetett szőlőskert. Ahogy te is emlitetted ( full autodidakta módon tanultam) nehezen érthetőek a szakirodalmak, illetve néhol nem is teljesek. Ezért szerettem volna egy elkesziteni ez az oldalt, hogy ha még nem is maradéktalanul ( mert ahhoz még talán fiatalok vagyunk, hogy már mindent tudjunk ) de a legjobb elsajátitott tudásommal be tudjam mutatni ezt a munkát. Örülök, ha célbaért és te is tudsz belőle meríteni! Sok sikert kívánok és eredményes termést az idei évre!
@tomasfarkas2805
@tomasfarkas2805 2 ай бұрын
Tiszteletem! Én levinném a pohrat az üveggel. Inkább a kapáért mennék vissza!
@hillandkimi0335
@hillandkimi0335 2 ай бұрын
Szia! Kapok 60 liter fehérbort ajándékba rokontól, de sajnos érződik benne a kénesség, azt hogyan tudnám enyhíteni, esetleg megszüntetni? Saválló hordóban volt és folyékony kénnel kezelték. Köszi :)
@youtubeborasz
@youtubeborasz 2 ай бұрын
Csaó! Hát sajna valószínűleg picit túl lett kenezve. Kostolassal nehéz megallapitnai mennyire lett túltolva, így azt is, hogy ki lehet e szedni belőle. Két opció lehetséges ilyenkor ( én csak nagyobb mennyiségnél próbáltam, még nem lepalackozva) Az egyik, hogy vár az ember. Idővel ( hónapok ) tompul benne a savérzet. A másik, a szellőztetés. Ilyenkor magasról öntve át kell zubogtatni a bort egy másik edénybe. A folyamat célja hogy levegő kerüljön a borba amivel lehet egy picit tompítani a ként. Javaslom a jövőben Bakonyi féle borteszt beszerzését, amivel pontosan ki tudjuk mutatni mennyi kén van a borban, és pontosabban lehet egy egyszerű számítassal pótolni.
@horvathnorbert9339
@horvathnorbert9339 2 ай бұрын
Szép a szőlőd!
@youtubeborasz
@youtubeborasz 2 ай бұрын
Nagyon köszi! Igyekszik az ember!
@78csaborasz17
@78csaborasz17 2 ай бұрын
Karót nem teszel a törzs mellé? Egyenes és erős törzsek volnának
@youtubeborasz
@youtubeborasz 2 ай бұрын
Csaó Cs! Köszönöm a tippet! Egy korábbi videóban ejtettem róla szót, hogy sajnos a régi tőkéimen már nem tudok segíteni, viszont az újonnan kineveltek mellé már teszek én is. :)
@hillandkimi0335
@hillandkimi0335 2 ай бұрын
Köszi a videót! Lemosónak egy másik szert használtunk. Magyar termék és jókat mondtak róla. Teljesen bió és nem kell beöltözni...
@pallanik
@pallanik 2 ай бұрын
Szia. Mit használsz?
@youtubeborasz
@youtubeborasz 2 ай бұрын
Csaó! Köszi szépen a kommentet! A greenway nevű bio permetszerre gondolsz? Vagy esetleg másik készítmény? Vannak már tapasztalataid vele, vagy most használtad először?
@hillandkimi0335
@hillandkimi0335 2 ай бұрын
@@youtubeborasz Csáó, igen arra, mi most használjuk először, de a videók meggyőzőek róla.
@youtubeborasz
@youtubeborasz 2 ай бұрын
​@@hillandkimi0335köszi szépen! Kíváncsi leszek milyen tapasztalataid lesznek! Írd majd meg, ha gondolod! Várjuk!
@zoltanszalai1941
@zoltanszalai1941 2 ай бұрын
Üdvözlet! Ilyen elöregedett tőkéknél érdemes lehet a tőkét maga alá dönteni. Egy év nyereség.
@youtubeborasz
@youtubeborasz Ай бұрын
Köszönöm szépen a hasznos kommentet! Ki fogom próbálni, láttam én is erről már pár videót! Minden esetben gyokeret ereszt amúgy?
@zoltanszalai1941
@zoltanszalai1941 Ай бұрын
@@youtubeborasz Üdv! Már eleve a saját gyökeréről fog tovább élni. Két szálvesszőt meghagyva, két tőkét is lehet pótolni ezzel a módszerrel.
@jozsefszalai3069
@jozsefszalai3069 2 ай бұрын
Köszi
@petermolnar861
@petermolnar861 2 ай бұрын
Ügyes vagy, öcsi. 😎
@youtubeborasz
@youtubeborasz Ай бұрын
Nagyon köszönöm! Igyekszik az ember.🤗
@petermolnar861
@petermolnar861 3 ай бұрын
Szia! Fürtválogatást szoktál csinálni? Az is fontos. Egyébként jók a videóid. Csak így tovább.
@milangyor8346
@milangyor8346 3 ай бұрын
Szia! Nagyon király, hogy a tavalyiakra még rá tudsz tenni egy lapáttal és további hasznos infókkal ellátni minket. Az elkészült új borokat meg lehet kóstolni valahol, venni egy-egy palackkal? Nagyon érdekelne, hogy milyenek lettek!
@ArtooR2DitooD2
@ArtooR2DitooD2 3 ай бұрын
Most rendeltem a pepita.hu-rol egy ilyen straus akssisat, és kaptam egy olyan permetezőt aminek van manuális karja is, így ha lemerül az akku, manuális módban is használható. nagyon meglepődtem :D Persze ha feltöltöm akkor akksis módban is üzemel.
@kecskemetiantal
@kecskemetiantal 3 ай бұрын
Azt szeretném kérdezni, hogy ha az egyik karon a termést várom, a másikon nevelem a jövő évi vesszőt, akkor ezen a nevelő karon lévő rügyekből kihajtó vesszőkön a virágokat el kell távolítsam majd, hogy termést ne hozzon, hanem erősödjön? kzbin.info/www/bejne/fKnGaXanoKaEp8k
@youtubeborasz
@youtubeborasz Ай бұрын
Én így szoktam tenni! Lehet nincs érteleme, mert amúgy is megerosodne a jövő évre szánt vessző, de úgy tanultam, hogy ha nincs gyümölcs rajta, akkor minden erejevel a novekedesre koncentral. Én azért nyáron szoktam csonkázni, hogy ne érjen az égig.
@parkanyiszabolcs
@parkanyiszabolcs 3 ай бұрын
Szia! Ez is jól érthetőre sikerült, gratula! Miért nem két oldali lehajtásokat csinálsz? Mennyi a tőtáv? Üdv!
@youtubeborasz
@youtubeborasz 3 ай бұрын
Csaó Szabolcs! Köszönöm szépen! Általában szálvesszőr metszem a tőkéket 8-10 ruggyel ezeket ha kell később megvalogatom a tőke kondiciojatol fuggoen. Mivel nálam borszolok vannak, igyekszem a jobb termes erdekeben kevesebb ruggyel menni, hogy biztosan ki tudja nevelni a tőke q furtoket maxra. Azt gondolom, hogy 2 szalvesszot már nem bírna el. Ezért megyek csak eggyel. A toketávok olyan 80 cm, de van ahol foghíjas ott azért nagyobbak. :) ott kicsit hosszabbra hagyom a vesszőt.
@parkanyiszabolcs
@parkanyiszabolcs 3 ай бұрын
Köszönöm! Üdv!@@youtubeborasz
@gyulanekeskeny9231
@gyulanekeskeny9231 3 ай бұрын
Köszönöm nagyon jó videó
@youtubeborasz
@youtubeborasz 3 ай бұрын
Köszönöm szépen!
@ArtooR2DitooD2
@ArtooR2DitooD2 3 ай бұрын
nagyon jók a tavalyi videóid, nekem bejön a stílus és a koncepció. jókat mosolygok a poénos részeken is. Mondjuk sok aspektusban hasonlítanak a körülményeink is :) De legfőképp a te videóid erősítettek meg abban, hogy hogyan metsszem vissza az iszonyú öreg, elhanyagolt szőlőimet. Szóval köszönet érte és sok sikert az idei évhez is! :)
@youtubeborasz
@youtubeborasz 3 ай бұрын
Nagyon köszi a visszajelzést! Ezekből tudok én is útra kerülni! :) Örülök, ha sikerül segítenem a videókkal, tényleg ennyi a célom, hogy a magamfajta ( hasonló körülményekkel gazdálkodó ) embereknek megmutassam, hogy én hogyan csinálom. Biztos vannak jobbak, nagy öregek, akik jókat mosolyognak a bakiparádékon amit a szőlővel művelek, de mindenki elkezdi valahol.
@ArtooR2DitooD2
@ArtooR2DitooD2 3 ай бұрын
@@youtubeboraszjó hát ki nem hibázik? ettől lesz emberi, és ettől hiszik el a magunkfajta kezdők, hogy nekünk is sikerülhet :)
@youtubeborasz
@youtubeborasz 3 ай бұрын
@@ArtooR2DitooD2 biztos sikerül! Csak csinálni kell! 🙏
@tbeeci
@tbeeci 3 ай бұрын
Ha egy öreg tőkét akarunk megújítani, a fás részt maximum meddig vághatom vissza, hogy még biztos kihajtson? Szuperek a videók!
@youtubeborasz
@youtubeborasz 3 ай бұрын
Köszönöm szépen! Ebben nem vagyok 100% biztos, de ha tőkéiden látsz ilyen kis csomókat, gócokat, nagy eséllyel van a környékén úgynevezett alvó rügy. ide bemásolok egy anyagot: Metszéskor csak a vesszőkön található rügyeket látjuk, de tudnunk kell, hogy rajtuk kívül még - a kéreg alatt megbújva - a tőketörzsön és az idősebb fás részeken nagy számú, de szemmel nem látható, úgynevezett alvó rügy is megbúvik a tőkén. Metszéskor mindig csak a világos rüggyel és a sárszemmel számolunk, mert elsősorban ezek fakadnak ki. (Az alapi és az alvó rügyek a növény tartalékai.) Szóval ezekből az alvó rügyekből kinevelhető újabb hajtás. En lehet azt csinálnám, hogy ha támrendszerben műveled a szőlődet, akkor valahol az alsó huzalhoz közel metszeném el. Megvárnám a tavaszt, amíg ezek az alvórügyek a világos rügyek hiányában kibújnak a tőkén. Akkor már látni fogod, hogy nagyjából miből fogsz tudni gazdálkodni. Ha ezek kibújtak még jobban vissza tudod majd metszeni a következő évben. :)
@macsai85
@macsai85 3 ай бұрын
Azért azt tegyük hozzá,hogy ha csapos metszést választunk akkor minden kép nézünk utánna,hogy rövid vagy hosszú csapot igényel e az a fajta Szőlő.....
@youtubeborasz
@youtubeborasz 3 ай бұрын
Köszönöm a helyreigazítást! Teljesen igazad van. Sajnos a kertemben vannak olyan tőkék, amikről nem tudom biztosan milyen metszés mellett hoznak tökéletesen termést. Én ezért próbálgatom most.
@hardbeerbrothers6342
@hardbeerbrothers6342 3 ай бұрын
Szia! Úgy érzem a szálvesszős metszést nagyjából sikerült reprodukálnom az útmutatód alapján. idén mindent megteszek, hogy értelmezhető szőlőt hozzak létre. Sokat segitesz, köszönöm szépen. Kifejezetten örülök, hogy kisérletezel különböző metszési technikákkal. Sok sikert kívánok! Minden jó, ha vége pálinka! De majd meglátom mennyi lesz idén, megpróbálok elöbb bort késziteni belőle, aztán ha nagyon nem jön át, akkor lepárlom. Ne haragudj, de a bor nem az én világom.
@youtubeborasz
@youtubeborasz 3 ай бұрын
Nagyon köszönöm a visszajelzést! ezért már megérte beletenni az energiát! Sok sikert kívánok neked is, minél több remek pálinkát! Ha egyszer eljutok odáig, lehet én is kérnék majd segítséget a törkölyből pálinka készítéséhez! :)
@hardbeerbrothers6342
@hardbeerbrothers6342 3 ай бұрын
@@youtubeborasz természetesen szivesen segitek amiben csak tudok, ha gondolod egy saját szőlőpárlattal is megajándékoználak. Természetesen amikor kiderül milyen lesz az idei szüret.
@janostanczos1995
@janostanczos1995 3 ай бұрын
Lemostad a sok levágandó vesszőt?
@youtubeborasz
@youtubeborasz 3 ай бұрын
Nem nem, sajnos az a baki benne maradt. 😅 mindezt még ősszel tettem! A tőkealjak bekapálását is! Köszi, hogy figyelsz! Álljon ez infokent itt, mindnekinek! 🍾🎉😄
@krisztian7804
@krisztian7804 3 ай бұрын
Szia! A szálvesszős metszésnél miként kerülöd el, hogy pár év alatt ne magasodjon fel a termőalap? 🤔
@youtubeborasz
@youtubeborasz 3 ай бұрын
Csaó Krisztián! igyekszek minden évben kinevelni egy vesszőt az alsó huzalhoz közel, vagy jóval azalatt, hogy mindig legyen mit 1-2 rügyre metszeni tavasszal. Olyan is van, hogy ezek végül nem lesznek szálvesszők, mert van jobb állású az adott évben. Viszont így megvan a lehetőség a váltásra. Természetesen ilyenkor kialakul egy cseralaphoz hasonló kis kezdemény, ami több év alatt bizony felmagasodhat. De a tőkén tavasszal mindig előbújnak olyan rügyek, amik nem is látszanak ilyenkor. Amennyiben ezek is a huzal alatt helyezkednek el, ezekből is nevelhető szálvessző 1-2 év alatt.
@krisztian7804
@krisztian7804 3 ай бұрын
@@youtubeborasz Köszi, igyekszem majd ezt a gyakorlatba is átültetni (még nem igazán látom át, mikor/hogy alakul ott a törzsön ki az a "plusz" vessző?) Egyelőre 2. évesek a szőlőim, jelenleg a törzs kialakítása zajlik, az alsó huzalnál elvágva...
@youtubeborasz
@youtubeborasz 3 ай бұрын
@@krisztian7804 Sajnos nem találtam video anyagot errol, hogy segithessek. De köszönöm, hogy felhivtad erre a figyelmet, ha tavasszal elindul a fakadás, megprobalok bemutatni majd ilyen törzsi rugyeket is. Addig egy szakirodalmat tudok ide belinkelni, ami talán megnyugtat amíg jön a tavasz. A tőke öregebb részein találjuk a több évig alvó állapotban maradó rejtett rügyeket. Ezek többnyire alapi rügyekből származnak, s csak akkor hajtanak ki, ha a tőkék ereje ezekre koncentrálódik (pl. elfagyás, kis megterhelés esetén). A fattyúvesszők az ilyen rejtett rügyekből keletkeznek. www.tuja.hu/kerteszeti-lexikon/szolo-rugy.html Ezen el tudsz indulni. Igazából, ha él a tőke akkor szerintem nem lesz gond. Valahol fog hozni vesszőt.
@youtubeborasz
@youtubeborasz 3 ай бұрын
@@krisztian7804 sorry ezen már túl vagy 😄😄 most nezem