Co do badań gleby i sprawdzenia uwarunkowań czy jest dostęp do drogi to święta racja. Ja tego przed zakupem nie zrobiłem..... dopiero po zakupie jak dzialka byla wykarczowana patrzyłem z duszą na ramieniu jak geolog robił odwierty bo sąsiadowi przy kompaniu undamentów woda wybiła.... na szczęście mi plumkneło na prawie 4 metrach. Drugie to droga. W akcie notarialnym było że jest dostęp do drogi publicznej. Na etapie pozwolenia na budowe okazało się że nie. Mialem jedno z najmniej fajnych popołudni w życiu. Notariusz umysł ręce, sprzedający nie działał w złej wierze ale co z tego gdyby właściciel w.w. drogi nie okazał się porządnym człowiekiem i bezinteresownie od razu nie pomógł. Pisze o tym bo miałem farta a przy takich inwestycjach lepiej się na niego nie zdawać. Super filmy
@bullet95103 жыл бұрын
Notariusz umył ręce a czy to nie było poświadczenie nieprawdy albo niedopełnienie obowiązków ?
@loonatic903 жыл бұрын
Wtedy byłoby raczej roszczenie o wadę prawną do sprzedającego - co innego oświadczył w akcie, a co innego okazało się w rzeczywistości. Napisze ktoś jakie roszczenie i do kogo w takiej sytuacji przysługuje?
@ryanverbinski20403 жыл бұрын
Notariusz dał dupy, są metody by go pociągnąc do odpowiedzialności.
@rogacz9623 жыл бұрын
@@loonatic90 Kolejność działania: 1) Ustalasz kto jest właścicielem i ile chce za ustanowienie drogi koniecznej 2) Idziesz do sprzedającego i mówisz ile ma beknąć Jak odmawia: 3) Składasz pisemnie zawiadomienie o poświadczeniu nieprawdy przez notariusza i wyłudzeniu poświadczenia nieprawdy a także oszustwie przez sprzedającego (nie słuchaj głupot typu brak złej wiary przy składaniu oświadczenia do aktu - składając oświadczenie albo się wie albo jest to oszustwo) 4) Jak już ruszy sprawa karna robisz powództwo adhezyjne o odszkodowanie w wysokości z 1) i różnicę w wartości nieruchomości. Nikt normalny nie będzie cudował z wypłatą odszkodowania jak będzie miał ryzyko odwieszenia wyroku karnego.
@oeniemacosiez0stawszozarz34 Жыл бұрын
@@loonatic90ook in no
@KamykSolo0073 жыл бұрын
Nie mam w planie kupowania działki, ale jak będę kupował, to na pewno wrócę po twoje filmiki! I bardzo przyjemnie się je ogląda.
@marekborkowski10843 жыл бұрын
To się zateguje , będzie pan zadowolony :D
@ThisPersonDoesNotExists3 жыл бұрын
3:47 Z pewnością będę się przejmował ile paliwa spali do atmosfery ciężarówka, która dowozi ziemię pod budowę mojego domu, zwłaszcza że sam za to paliwo płacę a do tego te ciężarówki i tak by jeździły w tym czy innym celu, bo taki ich cel. Nie mówiąc już o tym, że okoliczne zakłady produkcyjne/premysłowe z których produktów nawet nie korzystam mają totalnie w dupie to co i ile emitują :) Ba, nie martwią się tym nawet kraje, które posiadają 80% światowych mocy produkcyjnych a które kompletnie nie są takimi kwestiami zainteresowane (wliczając w to naszych zachodnich eko-sąsiadów, którzy ponad wiek niszczyli atmosferę a którzy teraz są eko, bo już się na tym kopceniu dorobili dobrobytu i całą śmierdzącą produkcję przenieśli poza Europę, gdzie każdy ma w dupie jakiekolwiek normy ;) A tak poza tym wszystko fajnie wytłumaczone :)
@kajaen27383 жыл бұрын
👏🏻👏🏻👏🏻
@zdunek253 жыл бұрын
Cały czas jesteśmy na etapie szukania działki, ale mamy podobne odczucia jeśli chodzi o grunt w okolicach Kruszyna Krajeńskiego itp. Oglądaliśmy działki w terenie który masz na mpzp ;) ale zbyt duże obawy o hałas pociągów. Bardzo rzeczowy kanał. Kawał dobrej roboty!
@holiboodzdrowydom3 жыл бұрын
dzieki :) co do pociągów to powiem, ze teraz z bloku do torów mam w linii prostej 1000m, po drodze bloki, wieżowce i las... i nie ma większej różnicy w natężeniu hałasu... co tez mnie dziwi...
@gabs6795 ай бұрын
Dziękuję za porady, nawet nie pomyślałem o parę z wymienionych rzeczy 👍🏼
@geoekobud-badaniageologicz9079 Жыл бұрын
Bardzo praktyczne porady !!
@mar88513 жыл бұрын
Sadzic tylko drzewa owocowe : ) A idą takie czadu ze chyba wskazane jest sądzić drzewa owocowe i zakładać warzywniak
@promolessstructure22573 жыл бұрын
Bardzo waży i potrzebny materiał także dzięki w moim imieniu. Ale niektóre kwestie należało by rozwinąć. Wiem, że mówisz ogólnikowo, jednak jeśli przedstawiasz jakieś tabelki w załączeniu do przekazu ustnego, fajnie było by tą tabelkę wyjaśnić. Przykład: tabela 3:02 z suchymi liczbami. Widać tam tylko ich wzrosty w przypadku coraz większych odchyleń od południa. Wiadomo przez to tylko tyle, że to gorzej ale co same liczby znaczą, już kompletnie nie wiadomo. Nie mam pojęcia co to za wielkości i jaka jest ich miara. Przykładów jest więcej. Można by utworzyć materiał rozwijający te zagadnienia. Z góry dzięki i keep going! ;)
@holiboodzdrowydom3 жыл бұрын
to prawda - sporo rzeczy mozna by rozwinac, ale zalozylem sobie robienie mozliwie krotkich i tresciwych filmow... ta tabelka 3:02 omowie ja delikatnie w odcinku o fotowoltaice - ale to krotnosc - panele pionowe (90st) na zachod musza miec 2,04x wieksza powierzchnie niz 45st na poludnie. Aczkolwiek nie gwarancuje ze akurat ta tabela jest w 100% poprawna Pozdrawiam !
@whatthef32463 жыл бұрын
Lipne działki idzie rozpoznać od razu. Oglądałem wiele gruntów, Jak nie stoi gdzieś kałuża wody, nie chlupie pod nogami , to już połowa sukcesu. Jak ktoś nie planuje piwnicy, to szybki własny odwiert łopatą na półtora metra wystarczy.
@holiboodzdrowydom3 жыл бұрын
gorzej jak przyjdziemy w lato a wiosna jesien to zupelnie inny swiat :/
@adamdebski97883 жыл бұрын
Mega przydatne porady 💪👍
@tiktak98273 жыл бұрын
dorzuciłbym nieprzekraczalną linię zabudowy gdzie widoczna jest dokładnie dopiero na mapie do celów projektowych
@goodman1127 Жыл бұрын
Wróciłem do twoich filmów i muszę powiedzieć że tak dobrej rzeczowości ciężko szukać w kwesti teorii budownictwa. U ciebie nie ma pustosłowia. Wiec jak sie ciebie ogląda nie traci się czasu na bzdury.
@barnaba37793 жыл бұрын
Dziekuje za filmik, bystre spostrzezenia. pzdr. KK.
@mat.stochmal3 жыл бұрын
Kolejny, świetny materiał! Jesteś złotem polskiego KZbin 😉 Takie kanały powinny być wspierane i sam chętnie bym się dołożył o ile rozważasz możliwość dobrowolnego wsparcia dla kanału aby ten się rozwijał 😊
@holiboodzdrowydom3 жыл бұрын
Dzieki :) na ta chwile nie przewiduje - proszę wpłacić na siepomaga, albo podobne ;)
@jerryorange69832 жыл бұрын
najlepiej jakby wszyscy olali kupowanie działek na dwa trzy lata tak żeby ceny spadły.
@nicknikt3 жыл бұрын
Dobry materiał.
@januszkozera21383 жыл бұрын
Dobry film naprawdę polecam kanał dla szukających działkę
@mimax43 жыл бұрын
ciekawe informacje ,dzieki
@tatianawojciechowska55712 жыл бұрын
Dziękuję bardzo.
@tatianawojciechowska55712 жыл бұрын
Jest Pan taki mądry!!!
@michalb.68503 жыл бұрын
W Polsce na wycinkę drzewa potrzebne jest pozwolenie w przypadku drzew o obwodzie powyżej 50cm lub 80cm mierzonej na wys. 5cm od gruntu w zależności od rodzaju drzewa, więc nie na wszystkie drzewa potrzeba pozwolenie.
@karwan14103 жыл бұрын
byzydura. Złoszenie jest potrzebne.
@michalb.68503 жыл бұрын
@@karwan1410 wypowiadasz się o czymś , o czym nie masz pojęcia. Zgłoszenie jest wymagane, jeśli drzewo ma obwód powyżej ustalonych wartości " 2. W niektórych jednak sytuacjach - mimo że drzewo jest nasze bo rośnie na naszej posesji i nie zamierzamy go sprzedawać - konieczne będzie zgłoszenie zamiaru usunięcia. Kiedy? Gdy obwód pnia drzewa mierzonego na wysokości 5 cm od ziemi przekracza: 80 cm - w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego; 65 cm - w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego; 50 cm - w przypadku pozostałych gatunków drzew. " Także w przypadkach jeśli drzewo nie ma takich obwodów i nie zamierzasz tego drzewa sprzedawać to można usuwać nawet bez zgłoszenia. Przeczytaj artykuł albo ustawę , a później się wymądrzaj, prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1438796,wycinka-drzew-na-wlasnej-posesji-2020-zezwolenie-na-wycinke.html?gclid=CjwKCAjwm7mEBhBsEiwA_of-TP63jKHW2sLu_J3MgwVAktNA1aPu3lQeEVt5ICXOuDUe9F8ylPCvYBoCMoIQAvD_BwE albo tutaj kb.pl/porady/wycinka-drzew-pozwolenia-aktualne-przepisy-co-jeszcze-warto-wiedziec/
@jannowak9263 жыл бұрын
Art.83f Ustawy o ochronie przyrody - uzyskanie zezwolenia nie jest wymagane w przypadku:”3a) drzew lub krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej;”
@karwan14103 жыл бұрын
@@michalb.6850 Odróżniasz zgłoszenie od pozwolenia? Mądralo?
@michalb.68503 жыл бұрын
@@karwan1410 oczywiscie. Drzew ponizej danych wymiarów nie trzeba zgłaszać jeśli nie sprzedajesz drewna, będąc osobą fizyczną.Skoro ustawa i artykuły, które przesłałem to za mało, idź do gminy i się dowiedz. Ja byłem w swojej w 2019 roku, robiłem porządki na działce to wiem. Przepisy się zmienily w 2017 roku.
@mat.stochmal3 жыл бұрын
Niestety często, również w moim przypadku nie mamy komfortu wyboru działki i trzeba się dostosować do tego co mamy. W moim przypadku będzie to dobudówka do domu rodziców który ma około 20 lat! Dobudówki to temat rzeka i nie ma dwoch takich samych! Niemniej są jakieś istotne czynniki o których trzeba pamiętać w większości przypadków?
@holiboodzdrowydom3 жыл бұрын
zgadza sie - zawsze sa jakieś ograniczenia - każdy ma inne. hmm - zwrócił bym uwagę na izolacje dźwiękowa. Moze jakaś wełna i ściana z silikatu na tej "części wspólnej" ? Nie wiem jak to dokładnie wygląda, ale tez pewnie istotne połączenie - uszczelnienie dachu
@Konrad1623 жыл бұрын
co do drogi, słupów energetycznych, zakładów ferm itd. Może się okazać że dziś się budujemy i nic nie ma a po 2 latach magicznie zmienia się plan zagospodarowania i mamy i drogę i fermę...
@holiboodzdrowydom3 жыл бұрын
tak, ale przy próbie zmiany planu można protestować/pisac pisma itp. A jak próbujemy zablokować budowę zgodna z planem - to zawinie nas policja ;)
@Konrad1623 жыл бұрын
@@holiboodzdrowydom no z tym protestowaniem też różnie to bywa ;)
@Matticitt3 жыл бұрын
Fakt, ale jednak mniejsze prawdopodobieństwo niż kiedy już w planach jest autostrada tuż za oknami a my radośnie dajemy się nabić w butelkę.
@ThisPersonDoesNotExists3 жыл бұрын
To prawda. lokalne łapownictwo jest tak duże, że nawet się nie zorientujesz kiedy ktoś przyklepie zmiany i zacznie budowę. To zawsze będzie loteria.
@loonatic903 жыл бұрын
@@ThisPersonDoesNotExists Nie do końca tak łatwo - jeśli będziesz aktywny i będziesz trzymał rękę na pulsie, to taki MPZP można zaskarżyć do 2 instancji organu administracji publicznej, a następnie do wojewódzkiego sądu administracyjnego i Naczelnego Sądu Administracyjnego - ktoś musiałby mieć na prawdę grube plecy, żeby i NSA załatwić. Zresztą nawet w WSA trzeba by zmanipulować skład sędziowski.
@wpraktyce6403 жыл бұрын
Instalacja paneli fotowoltaicznych wsch-zach. Wcale nie jest DUZO droższe, a NIEWIELE, i ma swoje zalety, jakie ? Jeśli w domu ktoś jest przez cały dzień i korzysta z prądu , wówczas dużą cześć wyprodukowanego prądu zużywa na bieżąco i dużo dłużej gdyż produkcja prądu jest podzielona na dwie pory dnia
@GreyDeathVaccine2 жыл бұрын
Lepiej na gruncie + solar tracker ;-)
@szuki03 жыл бұрын
Tylko, że totalnie pomięta jest kwestia przyszłości. Studnie nie zawsze można zrobić. To że polsce się zmienia klimat i będzie inny. Dlatego to że akurat tutaj jest podmokły teren może wcale nie oznacząć nic złego. W szczególności jak nadmiar wody możemy gdzieś puścić
@holiboodzdrowydom3 жыл бұрын
Oczywiście można gdybać, czy na przestrzeni iluś lat teren zmieni się z podmokłego... lub na podmokły. Ale nie podchodził bym do tego w ten sposób (chyba, że są jakieś lokalne czynniki które mogą to zwiastować)- obecne zmiany klimatu są mało przewidywalne. Wystarczy prześledzić ostrzeżenia o zmianach klimatu sprzed lat i porównać z nastałą rzeczywistością... ileż to rzeczy miało się zmienić DO 2000 roku....
@szuki03 жыл бұрын
@@holiboodzdrowydom Akurat wskaźniki zasobów wody i jak się to zmienia przez lata są dostępne. Mała retencja to nie jest głupi pomysł tylko właśnie wniosek jaką krzywdę sobie zrobiliśmy. W polsce jak dobrze pamiętam na jedną osobę przypade 1000 litrów wody słodkiej. Natomiast u południowych sąsiadów 4000 litrów na osobę. Takie rzeczy sie dzieją. Poziom wody raczej na terenie podmokłym nie urośnie. Natoamist zmaleć może.. Akurat chyba lepsze książki czytałem bo tam były głównie trendy pokazane. Np że w jeden tydzień będzie zima w drugi lato. Brzmi znajomo? Braki wody pitnej akurat. I wiele innych bym musiał zajrzeć do notatek. Książke czytałem z 10 lat temu. Warto mieć tego świadomośći i mieć plan akcji jak takie coś sie wydarzy. W latach 1990 byliśmy na początku badań klimatu jako zmiany. Przynajmniej patrząc na ilość prac naukowych.
@holiboodzdrowydom3 жыл бұрын
@@szuki0 Ja znam kilka sytuacji w druga stronę. -tereny gdzie raz na kilka lat jest znaczący przyrost wody. Przez większość czasu sucho-spokój, a potem niemiła niespodzianka. Nie zgłębiałem tego tematu, wiem że generalnie jest tendencja do suszy. Ale nie wybrał bym podmokłej działki z "nadzieją", że w krótkim (kilka lat) czasie się to zmieni.
@szuki03 жыл бұрын
@@holiboodzdrowydom Bardziej chodzi o to, że poza płyta fundamentowa jesli choć trochę ma suchego u góry nic więcej nie traci a może zyskać. Ja mam działke na terenie bardzo wodonośnym., ale 50 cm pod gruntem jest piasek i ma nośność większą niż wymagana. Wymiana gruntu 10k i mam płyte powyżej lini wody przez cały rok i spokój. Są zrobione też przepusty na zapas więc też nie mam problemu o którym ty mówisz w fundamentach.
@holiboodzdrowydom3 жыл бұрын
@@szuki0 dobre rozwiązanie na taki teren. Pytanie czy ten piasek tez nie jest wilgotny i grunt pod płytą szybko odbiera ciepło? Wiadomo, że przy płycie mniej dzięki izolacji, ale jednak. Grunt może jeszcze zakumulowac, ale mokry teren szybko rozproszy ciepło. Ja i tak jednak nie zdecydował bym się w takim miejscu. Chociażby ze względu na gwc bez przeponowy.
@DentargPL3 жыл бұрын
Widzę, że z Bydgoszczy :) No to sub :)
@michap.86103 жыл бұрын
6:08 - pochodzę z Nakła n. Not., pracowałem w Cielu, a kilka lat temu osiadłem w Gdańsku. Tutaj to dopiero problem znaleźć działkę, która 20cm pod powierzchnią nie ma gliny :)
@holiboodzdrowydom3 жыл бұрын
niektórzy chcieli by mieć glinę aż na 20 cm głębokości :)
@sivione3 жыл бұрын
Najlepiej zamieszkac w gorskich jaskiniach...
@tomekmili4 ай бұрын
Dzięki
@ondre15572 жыл бұрын
Kupiłem w dobrej cenie dwie wąskie działki i mam pytanie czy bez scalania tych działek mogę na nich postawić dom ?
@Skibibot3 жыл бұрын
2:04 co to za grafika, nie znam tego języka...
@mrberufskraftfahrer6914 Жыл бұрын
Czy 3,5 m szrokosci drogi własnej z domem sąsiada w granicy będzie przeszkodą na otrzymanie pozwolenia na budowę??
@DDDD-yn7yf3 жыл бұрын
Pozdrawiam również z Bydgoszczy :) PS. W mojej ocenie dom od strony Brzozy ma większe uzasadnienie ze względów "strategiczne" (większa ilość zakładów pracy i lepsza ekspozycja na Toruń) ;)
@holiboodzdrowydom3 жыл бұрын
ten Toruń to już konkretny argument :D
@waldimichorowski52053 жыл бұрын
SUPER PORADY :) Jeśli ktoś posłucha, to może oszczędzić mnóstwo $ i/lub nerwów ;)
@protecionx3 жыл бұрын
Często działki na sprzedaż mają w opisie „media w drodze” - czy możemy temu ufać? Możemy to sprawdzić?
@kajaen27383 жыл бұрын
Geoportal + telefon do urzędu bo nie zawsze dobrze jest wszystko zaznaczone.
@eveshqat5544 Жыл бұрын
Nic sie nie poradzi na to gdy rząd nagle sobie wymyśli kolej która planuje zrobić pośrodku ulicy (burza wiele domow) tak ze te nie do wyburzenia będą miały torowisko za płotem zamiast puścić tory po polach gdzie jest płaski teren i 0 domów w pobliżu. Oczywiście chcąc wypłacać tylko ulamek wartości nieruchomości i dodatkowo ta wartość byłaby zależna od tego ile lat ma dom. Do tego chcą to zrobić na chana choc kolej na Śląsku przy granicy nie jest popularna i pociągi prawie puste.
@filipek1243 жыл бұрын
W latach 90 w ofercie sprzedaży podawaliśmy jako zalety bliskość przystanku, szkoły, sklepu i kościoła. Najpierw z tego wykazu wypadł przystanek. Potem sklep i kościół. Obecnie za wszelka cenę staramy się ominąć temat bliskości kościoła. Bliskośc kościoła to poważne obciążenie. I n iech każdy zada sobie pytanie - dlaczego? To tyle moich rad.
@filipek1243 жыл бұрын
A dodatkowo - jeżeli macie wybór to idealna jest działka w układzie wschód zachód z dojazdem od północy. Można doskonale i zgodnie ze wszystkimi wymogami posadowić dom. Oczywiście pod warunkiem normalnej szerokości. Działki poniżej 20 m szerokości raczej omijałbym szerokim łukiem.
@Lurker013 жыл бұрын
Ja to bym teraz chciał mieć blisko kościół.
@kcperrrr Жыл бұрын
Nie rozumiem tej kwestii wartości rynkowej nabywanego gruntu w kontekście kosztów odrolnienia. Licze to tak: 116 580 zł x 0.1 ha = 11 658 zł . Teraz ponieniem odjąć wartości rynkowej nabywanego gruntu. No, ale w 2006 to było warte 40 000 zł . Więc mają mi dopłacić? ;) No wiem, ze nie ale nie wiem jak to ogarnąć. Pomocy :)
@djtomasz Жыл бұрын
A co z gazem radon nikt o tym nie mowi w Danii mozna sprawdzic jakie wartosci są na danym obszarze i i czy domy sa zabespieczone przed tym gazem
@Gabcio663 жыл бұрын
I tak przyjdzie wielka fala ze szwecji.Pozdrawiam i zycze wesolych odcinkow
@GreyDeathVaccine2 жыл бұрын
Że co? Jaka fala? W przepowiednie się bawimy?
@kcperrrr Жыл бұрын
Skąd mam wiedzieć jaka jest wartość rynkową nabywanego gruntu?
@bartiplama3 жыл бұрын
A to nie jest czasem tak że skoro działka dostała tytuł działki budowlanej to Państwo musi umożliwić podłączenie prądu ponieważ jest on konstytucyjny?
@holiboodzdrowydom3 жыл бұрын
Nie jestem expertem w tych sprawach. Na pewno, nie każda działka musi być budowlana. Droga przy której jest działka może być prywatna, a w akcie notarialnym może nie być wzmianki o służebności... Słyszałem już trochę takich historii, ale ich nie zgłębiałem. Zwracam jednak uwagę, by się upewniać za każdym razem przy zakupie - o wydawało by się oczywiste sprawy. By się potem nie zdziwić, ze jesteśmy na lasce kogoś, kto nie musi się zgadzać na przeprowadzenie mediów przez swój teren... O (nie) możliwości przejścia na swoja działkę, były nawet sprawy w programach typu "Uwaga"...
@krzychaczu3 жыл бұрын
Który artykuł konstytucji zapewnia dostęp do elektryczności? www.sejm.gov.pl/prawo/konst/polski/kon1.htm
@filipek1243 жыл бұрын
@@krzychaczu Oczywiście konstytucja milczy w tym przypadku ale mamy juz duzy postęp w tej kwestii. Operator do działek budowlanych doprowadza prąd na WŁASNY KOSZT. Jeszcze niedawno ciągnęliśmy linię na własny koszt po czym przekazywaliśmy ją na własność zakładowi energetycznemu. To było zwykłe złodziejstwo.
@Grifterro3 жыл бұрын
Cześć. W 1:24 wspomniałeś o lokalizacji dla której miejscowy plan zagospodarowania wymusza dom podziemny. Marzy mi się taki dom więc jestem ciekaw w jakiej miejscowości jest taki plan ?
@holiboodzdrowydom3 жыл бұрын
to wlasciwie polozenie i rozmiar dzialk ito wymusza, a wiele planów dopuszcza podziemny - musi właściwie dopuszczać piwnice :)
@ukaszcaka30013 жыл бұрын
Ja mam dom na terenach podmokłych ale przed budową wykopałem z somsiadem rów ma zrobiony drenarz domu obecnie czekam na suche lato i zrobie jeszcze jeden przekop tzn drenaz to nie sa jakieś wielkie koszta koparka rury kamienie jeden dzień
@ukaszcaka30012 жыл бұрын
@@interestingthings8598 do rowu tego co z somsiadem odkopałem obecnie płynie woda tym rowem woda na 70cm
@sadovskymatt Жыл бұрын
Oglądając przeróżne filmy zastanawiam się nad tematem hydroizolacji oraz podciągania kapilarnego. Wiele osób inwestuje w bardzo drogie masy bitumiczne, które prędzej czy później i tak ulegną zniszczeniu. Kiedyś przecież nie było smarowania fundamentów a domy zdrowe stoją do dziś. Przecież od dawna wiadomo, że najważniejsza jest izolacja pozioma i to najlepiej podwójna na terenach nieprzepuszczalnych. Dodatkowo wynieść dom wyżej, kapilarnie nie podciągnie na 2 metry przy odpowiednio zastosowanym materiale budowlanym. Każda działka czy to sucha czy mokra będzie narażona na wodę, taki już urok naszego klimatu.
@Gwido73 жыл бұрын
Czy Pan pomaga znaleźć działkę ?
@obivvan13 жыл бұрын
powiem ci jedną najważniejszą kwestie : czy są kamienie graniczne na działce ?!!! kupujesz działkę sprzedawca ci mówi że działka jest do płotu, kupujesz bierzesz geodetę a ten mówi że twoja diałka jest metr dalej ! jak sąsiad nie zgodzi się na przestawienie płotu to ttylko sąd, ....
@jrog7573 жыл бұрын
W jaki sposób wysoki poziom wód gruntowych ogranicza stosowanie gruntowego wymiennika ciepła?
@holiboodzdrowydom3 жыл бұрын
ogranicza przy bezprzeponowym - wtedy albo robimy nasyp, albo ograniczamy sie do rurowego - bedzie film o GWC :)
@jrog7573 жыл бұрын
@@holiboodzdrowydom Mój syn ma GWC rurowy - dookoła działki ok 60mb - latem nie chłodzi , zimą niewiele daje - podnosi temperaturę o 2-3st. 60 metrów wykopu na 2m głęboki to duży koszt . Taniej założyć grzałkę na wejściu rekuperatora. Ale kto bogatemu zabroni?
@melkorm-snowboarding3 жыл бұрын
Bydgoszcz
@dancolombo6050 Жыл бұрын
No, panie, gleba to czasem grunt (grunt organiczny), ale stawianie z zasady znaku równości między tymi dwoma pojęciami jest dużym błędem.
@prodo_prodo Жыл бұрын
Witam, chcę zakupić działkę budowlaną, działki są podzielone z pola rolnego, otrzymały WZ, jednak teren nie jest równy nawet gołym okiem widać wzniesienia i spadki, obok działki którą chce zakupić po lewej jest jedno wzniesienie większe (tam jest druga działka wydzielona), a po prawej wyznaczona kolejna działka też ma delikatne wzniesienie gdy sprawdzam teren geoportalu sprawdziłem że moja działka ktorą chcę zakupić jest w "dołku" różnica spadku między bocznymi działkami to 80 cm, czy to oznacza że będę zalewany przez boczne działki i będę musiał nawieźć ziemi aby zniwelować ten spad w geoportalu podaje mi zagłębienie 80 cm i zrównać się z boczymi działkami ? jestem przed zakupem na szczęście jeszcze nic nie podpisane analizuje geoportal i trochę mnie martwi ten stan rzeczy działka nie jest tania a jeszcze nawożenie ziemi też pewnie swoje będzie kosztować.
@piotrpiskorek7142 жыл бұрын
dobrze muwisz
@panstefan35153 жыл бұрын
"Pomyślcie o cysternie paliwa które te sprzęty puszczą do atmosfery..." to wspaniale! Dzięki CO2 będzie bujny ogród, soczysta trawa, uginajacy się od owoców sad... Nieoceniona wartość dodana
@holiboodzdrowydom3 жыл бұрын
:D
@user-hb9mz2hp2g3 жыл бұрын
A w ogródku będziesz miał ślady po resztkach spalin, ołów i inne smakołyki ;)
@holiboodzdrowydom3 жыл бұрын
@@user-hb9mz2hp2g wolał bym mieć ropę do wydobywania :)
@panstefan35153 жыл бұрын
@@holiboodzdrowydom Eee tam ... ropa jest passè. Cza to kopać, brudzi, bez sensu Dziś lepsza drukarka do pieniędzy, a jeszcze lepiej z inkrustacją : zdjełano dla F.E.D. ;)
@budujmylepiej3 жыл бұрын
Dobrze. Pod płytę też robi się wymianę jeśli grunt nie jest nośny.
@JankoWalski-uo2br3 жыл бұрын
Niekoniecznie - można płytę wylać na palach lub studniach .
@budujmylepiej3 жыл бұрын
@@JankoWalski-uo2br Jasne.
@brzoza5123 жыл бұрын
Drzewa nie wymagają uzyskania wycinki - jedynie zgłsozenia zamiaru wycniki :)
@holiboodzdrowydom3 жыл бұрын
W tym kraju najlepszy expert od podatku VAT mówi, ze nie nadąża za zmianami w przepisach, wiec czuje się usprawiedliwiony -ze nie wiedziałem ;) Dzieki za informacje!
@adammelich48333 жыл бұрын
Wymagają. To całe zgłoszenie to inna nazwa pozwolenia.
@derekprince87063 жыл бұрын
Git
@Wokerr3 жыл бұрын
Dzień dobry chciałam się zapytać co trzeba zrobić żeby dostać wz na tak dużej działce zaznaczyć na mapie gdzie będzie budynek mieszkalny wraz z zagospodarowaniem od czego zacząć? Mam działkę rolną ponad hektarową chce się na niej wybudować a w przyszłości resztę podział po 15ary i być może jedną sprzedawać tylko nie wiem czy można ziemia klasa 4 . Słyszałem że działki rolne nie mogą być dzielone na mniejsze niż 30ary a to dziwne bo widzą na mapach że sąsiedzi posiadali działki ponad hektar i je podzielili na mniejsze jak te 30ary po 15 na portalu e-mapa dalej są oznaczone jako rolne nie mają MPZP. Czy ktoś może mi powiedzieć jak to ludzie robią. Dodam że w studium uwarunkowań jest opis : wskazania uprawa ziemi rolnej agroturystyka i taki opis że powinien być zakaz budowy jest także ochrona krajobrazu który też nie jest objęty na e-mapach czy Geoportalu . Z tego co mi wiadomo to studium uwarunkowań nie jest aktem prawa a kierunkiem co w przyszłości ma być na tym terenie dodam tylko że w odległości 100m są budynki mieszkalne na działkach rolnych podzielonych po 15ary oznaczone jako rolne 4a i też w studium uwarunkowań oznaczone pod rolnictwo i ochrona krajobrazu. MPZP jeszcze nie uchwalono czyli tak jakby to wszystko nie obowiązuje czy dobrze myślę.
@Marcin Martinez Wszędzie gdzie szukałem spotykałem się z ceną powyżej tysiaka do dwóch. Ot choćby jesion.eu/poradnik/co-to-sa-badania-geotechniczne/ Albo tutaj: nowywyszkowiak.pl/wydarzenia/ile-kosztuje-badanie-gruntu-pod-budowe-domu-ceny-2020.html "Jednak uśredniając ceny za badania geologiczne, możemy przyjąć ok 800 - 1 200 zł za pojedynczy odwiert". A robienie pojedynczego odwiertu to nie jest miarodajne badanie.
@N-Yec3 жыл бұрын
@@adamnowak7232 ja płaciłem 300 w katowicach
@holiboodzdrowydom3 жыл бұрын
koniec 2019 dałem z ~700pln
@adamnowak72323 жыл бұрын
@@holiboodzdrowydom Tylko dalej nie wiem za co ;) To trochę tak jakbym powiedział, że za auto w 2019 dałem 40 tysi ;)
@kakakakamilllo63333 жыл бұрын
Ja ze wsi przeniosłem się do miasta sprzedałem dom i kupiłem dwa mieszkania jedno do zarabiania i jestem bardziej zadowolony 1.Bliżej pracy więcej czasu przez co dodatkowa praca i więcej kasy dawniej po pracy byłem zmęczony i usnąłem przed telewizorem 2. Kiedyś na wsi żyło się fajnie jedyny warkot to były traktory maszyny rolnicze Teraz praktycznie non stop są warkoty kosiarek kos spalinowych pił do drzewa do prowadzało mnie to do szału 3. W mieście jest większy wybór jedzenia dziś masz ochotę na to jedziesz sobie np hulajnogą i jesz pierogi a jutro makarony kebaby itp na wsi musisz gotować sam co zabiera mnóstwo czasu do tego mnie nie smakuje to co sam ugotuje dużo ludzi tak ma... 4. Kiedyś na wsi była prywatność teraz jak ludzie z miasta się pobudowali to miejsce pól pozajmowały osiedla domków co weekend grille i inne bzdety i narzekanie że im liście lecą 5. Nie przejmujesz się tym że dach przecieka że się komin zatyka że elewacja odpada na wsi ciągle non stop coś się psuje wydatki na ogrzewanie i jeszcze musisz sam palić w piecu 6. Na wsi Występuje taki problem że jak kogoś zaprosisz to wiedzą gdzie mieszkasz mogą cię okraść pod Twoją nieobecność a co gorsza sprowadzają swoich znajomych i nudzą non stop o grille i popijawy W mieście zamykasz Drzwi i masz święty spokój łatwo możesz się ukryć i udawać że cię niema jeśli chcesz mieć chwile spokoju od znajomych... ...zapraszasz sobie koleżanki kiedy chcesz sąsiadki nie plotkują tak że do księdza dochodzi Podsumowując przewaga miasta to Prywatność większe zarobki lepszy dostęp do jedzenia więcej czasu nie marnujesz go np na grabienie lisci czy koszenie trawy praktycznie co tydzień. Kosiarkę trzeba kupować sedno co 3 lata a to są wydatki syzyfowe
@holiboodzdrowydom3 жыл бұрын
jedna rzez moze byc waza dla jednego czlowieka a zaleta dla drugiego - jedni uciekaja z miasta a drudzy do miasta :)
@annamad21928 ай бұрын
Fajny komentarz. ❤
@lukelektryczny3 жыл бұрын
Dziwię się że masz tak mało subskrybentow xD
@Marcin-zn9ow3 жыл бұрын
Bardzo mało prawdopodobne żeby były grunty nie nośne dla domku jednorodzinnego. Płyta fundamentowa załatwia 99,5 % problemów.
@holiboodzdrowydom3 жыл бұрын
Malo prawdopodobne, ale na kilkadziesiąt tysięcy nowych domków rocznie w Polsce, całkiem niemało inwestorów ma takie problemy. Co do dokładnych procentów się nie wypowiem - nie mam takich danych.
@JankoWalski-uo2br3 жыл бұрын
To kup działke na Żuławach Wiślanych i buduj się . Gleby to mady i lessy rzeczne . Tutaj robi się ławy szerokie na 2-3 m przy małych budynkach a przeważnie wylewa płytę na palach.
@Marcin-zn9ow3 жыл бұрын
@@JankoWalski-uo2br Żuławy Wisłane to te 0,5 % o których mówię. Sam Buduje na gruntach bardzo trudnych słabo nośnych ale przy budynkach jednorodzinnych prawie wszystkie grunty są wystarczająco nośne.
@Ania_inmybook9 ай бұрын
A to ciekawe, bo właśnie mam taki problem, że spodobała mi się działka, na której, jak się okazało, jest torf. Nie wiem jeszcze jak głęboko, bo nie robiłam odwiertów (zostałam uczciwie poinformowana, że wcześniejsi chętni zrezygnowali z tego powodu - oni robili, ale nie wiem co dokładnie tam wyszło). Zaczęłam się więc zastanawiać, czy to faktycznie aż taki problem i czy kupować tę działkę. Dowiedziałam się o możliwości palowania itp., ale to są bardzo drogie opcje. Podpytywałam w firmach i u architektów i nikt nie zasugerował mi, że skoro to ma być mały domek rekreacyjny (ok. 50m2) to płyta "załatwi sprawę", wręcz przeciwnie, cały czas słyszę, że tak się nie robi, że nawet przy małym domku bez palowania (lub studni/wymiany gruntu) nie da rady. Stąd moja ciekawość, skąd taki pogląd, że "mało prawdopodobne, żeby dla domku jednorodzinnego były grunty nienośne"? Czy ktoś może się wypowiedzieć, czy sama płyta wchodzi w grę? Bo nadal się waham, czy kupować i jakie rozwiązanie byłoby najlepszym kompromisem między ceną i skutecznością.
@henrykazuchowska14253 жыл бұрын
No nikt dzialki na bagnie nie kupuje raczej.
@GreyDeathVaccine2 жыл бұрын
Szwagier mojego dziadka postawił dom na bagnach. Ale nim go wybudował wysypał wpierw kilka wywrotek tłuczonego szkła 🙂 Pewnie pomógł fakt, że miało to miejsce w Krośnie znanym właśnie z huty szkła i wyrobów szklanych. Niestety nie wiem nic na temat kosztów tego przedsięwzięcia. \
@annamad21928 ай бұрын
Kupują. U nas w Głogowie same bagna w jednej okolicy. Pompy pracują, to nic nie daje, bo tam są szuwary i juz. Działki sprzedają się od ręki za horrendalne pieniądze.
@SK-xg9rs3 жыл бұрын
No i cyk... większość ludzi już nie kupi żadnej działki🙄
@TakiTamAdam3 жыл бұрын
Nie zgodzę się. Kupi - ale będzie ostrożniejsza (albo zleci to profesjonaliście - bo po takim filmie są uświadomieni, że to nie tylko kwestia "mam osiemsiont tysi, to kupuję najtańszą największą") ;)
@SK-xg9rs3 жыл бұрын
Uwierz mi że ludzie nie są tak ciemni😉 i większość ogląda każdą złotówkę kilka razy z obu stron zanim ją wyda... ja rozumiem rozeznanie i sprawdzenie... ale takie gadki to już trochę paranoja
@henrykazuchowska14253 жыл бұрын
Aha. Za duzo wiadomosci miesza w glowie zwyklemu czlowiekowi.
@henrykazuchowska14253 жыл бұрын
@@TakiTamAdam no tak. Najlepiej na gorce i gdy inne domy sa w poblizu.
@moniata153 жыл бұрын
Jeżeli działka by miała spełnić jazdy punk to by kosztowała pierdyliard 😳
@holiboodzdrowydom3 жыл бұрын
kazdy ustala priorytety i wybiera z tego co dostepne i w zasiegu mozliwosci...
@moniata153 жыл бұрын
@@holiboodzdrowydom mówi się żeby kupić najlepsza działkę na jaką cię stać 😉
@moniata153 жыл бұрын
@@holiboodzdrowydom spotkał się Pan kiedyś z sytuacją że działka była źle wyznaczona i w rzeczywiści miała mniej M2? Jak to sprawdzić przed wizytą u notariusza?
@mieczysawboszko97079 ай бұрын
Nie masz pojęcia jak wybrać działkę,chłopie , zabierasz głos ,doradzasz bez głowy a nie masz prawdziwej wiedzy,a ludzi wpedzisz w klopoty
@scottlandon41492 ай бұрын
?
@jakubwoowski49413 жыл бұрын
'Elektrosmog' nie istnieje.
@holiboodzdrowydom3 жыл бұрын
fale elektromagnetyczne nie istnieja ?
@jakubwoowski49413 жыл бұрын
@@holiboodzdrowydom istnieją, ale ich negatywny wpływ na zdrowie człowieka nie jest udowodniony naukowo.
@GreyDeathVaccine2 жыл бұрын
@@jakubwoowski4941 Zapraszam do mnie z własnym routerem wi-fi. Z zamkniętymi oczami powiem ci kiedy wi-fi działa, a kiedy nie.
@jakubwoowski49412 жыл бұрын
@@GreyDeathVaccine czekaj już biegne
@Losalpaqueros Жыл бұрын
Według tego co ten pajac bredzi, to nie ma działek które nadawały by się pod budowę, no chyba że od firmy pośredniczącej (za odpowiednie pieniądze. NAGANIACZ 🤣