Niedziela bez prof. Wielomskiego, to niedziela stracona.
@vt7035 Жыл бұрын
Kapitalny wykład, konkretny i treściwy, wiele ważnych i ciekawych faktów! Dziękuję, że każdy zainteresowany może tego wysłuchać bez problemów!
@piotr_wiktor_konsport Жыл бұрын
Dziękuje za wszystkie Pana profesora wykłady.
@jadwigakrzetowska468 Жыл бұрын
Dziekuje za ciekawy wyklad !!! Za szerzenie WIEDZY !!! 🇵🇱♥️🇵🇱
@anonim5592 Жыл бұрын
Fajne pies dobrze pilnuje dom. Wykład super , POLECAM 💯%. Respekt
@michalescott7075 Жыл бұрын
Coś się stało z jakością dźwięku, natomiast merytorycznie bardzo ciekawy wykład.
@marzenagrzelazka4891 Жыл бұрын
Bardzo Dziękuję za interesujący wykład😄
@marzenagrzelazka4891 Жыл бұрын
dla zasięgu
@remigiuszm.skubisz725911 ай бұрын
Dziękuję za niezwykle ciekawy i klarowny wykład. Mam dwie drobne uwagi - proszę o odniesienie się albo wyprowadzenie mnie z błędów. 16:43 Pan Profesor mówi, że w monarchii Stanisławowskiej nie było "żadnej tendencji do tego, żeby zlikwidować Sejm i Senat". O ile pamiętam, Sejm składał się wówczas z Króla, Senatu i izby poselskiej. Wydaje się więc, że byłoby trafniej powiedzieć, iż nie było tendencji, by zlikwidować izbę poselską i Senat. Zwłaszcza, że po 1505 roku król sprawował lwią część swojej władzy właśnie w ramach Sejmu, jako jednoosobowy stan sejmujący. Domyślam się, że mówiąc o braku tendencji do likwidacji Sejmu, miał Pan na myśli brak tendencji do likwidacji tego organu jako pewnej formy sprawowania władzy, tzn. "sjemania się" narodu politycznego z dostojnikami i królem, a nie tendencji do generalnej likwidacji wszystkich poszczególnych stanów. Niemniej warto być tu precyzyjnym, choćby dlatego, by nie wywołać (utrwalać?) w słuchaczach wrażenia, że struktura Sejmu przedrozbiorowego przypominała tę znaną z Sejmu dzisiejszego. 35:25 Pan Profesor mówi, że "Leopold zaraz po śmierci Józefa II został cesarzem Austrii". O ile mi wiadomo, wtedy jeszcze tego tytułu nie używano, a Leopold po śmierci Józefa II został cesarzem rzymskim.
@polska5837 Жыл бұрын
20:00 Dziś też konflikty kulturowe będą wyzyskane dla zwiększenia uprawnień władzy. Tej samej, co te konflikty sprokurowała.
@marzenagrzelazka4891 Жыл бұрын
zasięg
@maciejkwiatkowski7558 Жыл бұрын
Piesek w tle trochę przeszkadza w odbiorze....
@moni.nova71 Жыл бұрын
Mnie nie przeszkadza. Kazdy ma inaczej ☺
@monikaanna6176 Жыл бұрын
Co tam piesek, dużo gorsze są występy u corki p. Jaruzelskiego. Zupelnie nie rozumiem, jak ludzie mieniacy się prawicowcami, odwolujący się do tradycji mogą występować u pani, ktora nigdy nie odcięla sie od tego co robił jej ojciec, malo tego nadal utrzymuje bliskie kontakty z calym tym wrogim Polsce towarzystwem wzajemnej adoracji.
@Tyberitusi-f9d3 ай бұрын
Apsolutyzm oświecony to poprostu Apsolutyzm .Nic więcej
@focusclip6140 Жыл бұрын
Panie profesorze mógłby Pan nie zagłuszać pieska?
@prof.adamwielomski.naukowo6802 Жыл бұрын
Piesek sprawuje u mnie w domu władzę suwerenną, więc mogę tylko przymykać drzwi :)
@magorzataniewiadomska5914 Жыл бұрын
@@prof.adamwielomski.naukowo6802 szkoda
@m_am_am10 ай бұрын
Pies w filmach jest nieakceptowalny, sorry.
@Durczykiewicz Жыл бұрын
Pana pis chyba się z Panem nie zgadza....:-)
@BezUchy983 ай бұрын
Nie zgadzam się z Panem. Absolutyzm oświecony to najbardziej wolnościowy ustrój w dziejach, a religie i kościoły należało odsunąć na dalszy plan bo zwyczajnie przeszkadzał był o jest nadal - antywopnosciowy i antypostępowy.
@Tyberitusi-f9d3 ай бұрын
Człowieku wasz "postęp" jest anty wolnościowy a jeśli chodzi o Religię to władcy Apsolutnie byli Religijni dosłownie Ludwik XIV czołowy Apsolutysta wygnał ze swego państwa heretyków