Super.Najlepsze filmy z naprawy i poprawy wzmacniaczy lampowych.Warto było poczekać na taki materiał.Dziekuje i pozdrawiam Panie Tomku.
@tomekkruger5 ай бұрын
Wrócimy jeszcze w tym roku do Duala z PCL86, na pewno Knight będzie i jakieś moje zaczęte projekty albo zmontowanie układów z artykułów, które omawiamy. Np taki Golden Ear Junior mam w planach zmontować i pobadać. Niestety tylko jeden kanał, chyba że będzie ładnie grać. Wtedy może zdecyduje się na budowę kompletnego wzmaka na sprzedaż. To hobby jest kosztowne i gdy muszę zmienić auto ciężko kupować części do wzmacniaczy.
@ZPDU5 ай бұрын
Wow, robi wrażenie. Ktoś kiedyś powiedział że kurierzy traktują paczki jak barbarzyncy. Super film. Pozdrawiam ciebie serdecznie
@tomekkruger5 ай бұрын
Najgorsze jest to, że brak im szacunku nie tylko do własności klientów ale też do własnej pracy. Ale są wyjątki, mili życzliwi i traktują towar jak się należy.
@ZPDU5 ай бұрын
@@tomekkruger Szczęśliwy ten co takich na swojej drodze spotkał. Należę do tych szczęśliwych. No ale jeszcze sortownia itd.. Pozdrawiam i zapraszam wieczorem.
@tomekkruger5 ай бұрын
Dziekuje, skorzystam jak zdążę wrócić z pracy.
@filippobocki72835 ай бұрын
Jak zawsze bardzo ciekawy film, pozdrawiam.
@tomekkruger5 ай бұрын
Dziękuję.
@dominikkrauze68125 ай бұрын
Bardzo fajny materiał..... dzięki wielkie p. Tomku.
@tomekkruger5 ай бұрын
Może wróci na wymianę tych głośnikowych kondensatorów. Wtedy spróbujemy go ustawić porządnie.
@dominikkrauze68125 ай бұрын
@@tomekkruger Liczę na chociaż krótki materiał z tego👍
@tomekkruger5 ай бұрын
Jeśli się właściciel zdecyduje to tak, nagramy coś do porównania wyników.
@chudytech5 ай бұрын
Bardzo ciekawy film - obejrzałem cały :) mimo że temat urządzeń lampowych nie jest mi jakoś szczególnie bliski. Fajnie by było, gdyby twórca tego wzmacniacza udzielił stosownych informacji na temat oryginalnych wartości kondensatorów i moim zdaniem dobrze było by przywrócić go do oryginalności. Twoja wiedza Tomku, naprawdę zasługuje na uznanie i to z jaką lekkością się nią posługujesz przekazując przy tym cenne informacje. Pozdrawiam.
@tomekkruger5 ай бұрын
Zostawiłem to właścicielowi. Nie chciał zmieniać niczego we wzmacniaczu, wziął go na odsłuch i stwierdził, że mu się to brzmienie nie podoba. Ja przy odbiorze wskazałem mu wady, specjalnie przyniosłem z sypialni CT193, żeby pokazać jak brzmienie kuleje. Prawdopodobnie pojedzie z tym wzmacniaczem do jakiegoś lepszego ode mnie specjalisty. Ja uważam, że tam są podwojone te pojemności, dlatego mamy zniekształcenie basu, bo zwyczajnie sterowniki dostają za duży sygnał (jak opisał to Crowhurst w filmie o konstruowaniu wzmacniacza z USZ). Jeśli wróci się do oryginału, to można się bawić w dokładne ustawienie wzmacniacza. Tutaj, gdy wzmacniacz nagle się wzbudza ustawienie równych prądów dla lamp jest trudne. Ze swojej strony trochę się rozczarowałem tym wzmacniaczem. Przed naprawą poczytałem o nim i stwierdzam, że jest przechwalony. Brzmieniowo podoba mi się bardziej WL36, ale może to wynika z zabrudzenia brzmienia tego WT40 harmonicznymi. Ogólnie słaba góra tych diabołów.
@paulb46615 ай бұрын
@@tomekkruger "lepszego ode mnie specjalisty" Fraza zaslugujaca na umieszczenie w annalach historii techniki lampowej, w czolowce dzialu samo-deprecjacji. Pozdrawiam Panie Tomaszu!
@tomekkruger5 ай бұрын
@paulb4661Ja to usłyszałem od jednego z klientów. Pozdrowienia.
@paulb46615 ай бұрын
@@tomekkruger Cale szczescie; nic tylko serdecznie zyczyc powodzenia!
@chudytech5 ай бұрын
Do lepszego specjalisty powiadasz? A są tacy? Nie mówię, że jest ktoś kto wie wszystko bo tacy nie istnieją, ale jeśli ktoś wie już sporo tak jak Ty a do tego jest dociekliwy i robi to co robi z zamiłowania, a nie jako źródło utrzymania, to jest już bardzo dobre połączenie i niemal gwarancja że sprzęt zostanie potraktowany i zrobiony jak należy
@provideo1205 ай бұрын
Fajnie Panie Tomku
@tomekkruger5 ай бұрын
:)
@tenkowal5 ай бұрын
6:37 jak najbardziej wszystko brzmi logicznie. Moc mierzona jest poprzez zwiększanie poziomu wyjścia aż do osiągnięcia pewnego progu THD (niestety brak standardu). Sprzężenie pozwala poprawiać trochę zniekształcenia własne lamp. Ilość mocy traconej w układ sprzężenia jest (powinna być) znikoma, to jest obciążenie rzędu kiloomów równolegle do głośnika o impedancji rzędu kilku(nastu) omów. Oczywiście przy załączeniu sprzężenia potrzebne jest odpowiednio wyższe napięcie sterujące do osiągnięcia tej samej mocy.
@tomekkruger5 ай бұрын
Czasem upraszczam niektóre rzeczy. Więcej szczegółów w filmach teoretycznych, nie chce mi się tego szczegółowo omawiać za każdym razem zwłaszcza, że film i tak ma godzinę, ale dziękuję za cenne uwagi.
@czary445 ай бұрын
Dziękuję za bardzo ciekawy film. Odnośnie wzmacniacza to właśnie tak kończą się przeróbki audiofilskie pseudo specjalistów.
@tomekkruger5 ай бұрын
Williamson w swej pierwszej odsłonie miał 6 dB podbicie przy 6 Hz. Zachowując tę sama konfigurację z szerokopasmowym transformatorem będziemy mieli podobny garb, faza odwraca się gdzieś przy 4 Hz. Ewidentnie w tym wzmacniaczu widać pracę pętli usz gdzie na dolnym skraju staje się niestabilna. Sprzezenie miedzystopniami uspokoiłoby tę wolnozmienna oscylacje jeśliby było prawidłowe i cięło pasmo nieco wyżej. Pozdrawiam serdecznie.
@krzysztofwaleska5 ай бұрын
Nie analizując zbyt szczegółowo - fajne rozwiązania elektroniczne, dobre komponenty, gorzej z jego historią i przypadłościami po latach używania. Zawsze mi się ten Amplifon podobał, ale parę rzeczy w wyglądzie bym zmienił. Dziwny ten selektor sygnału z WL36. Wychodzi na to, że nieużywany sygnał jest zwierany do masy. Ciekawe czy co poniektóre źródła sygnału nie będą bardzo nieszczęśliwe z tego powodu. 6S33S - prawie niemożliwa do sparowania, rozrzut niesamowity. Przynajmniej w skrzynce, którą kiedyś miałem - może ,,produkowane w poniedziałek''.
@tomekkruger5 ай бұрын
Mnie zaś te lampy nigdy nie pociągały. 6080, 6AS7 są bardziej stabilne i też z zasilacza. WL 36 słyszałem bardzo dawno temu i sięgałem po portfel, ale WT40 omijałem łukiem. W Williamsonie z powodu 3 sprzężeń pojemnościowych miedzystopniowych faza w USZ odwraca się przy około 5 Hz i przy naprawdę dobrym trafie wzmacniacz może się wzbudzić. To trzeba kompensować albo prościej użyć odpowiedniego cięcia pasma od dołu pojemnościami sprzęgającymi stopnie.
@krzysztofwaleska5 ай бұрын
@@tomekkrugertu widac fajne wyszlo pasmo przenoszenia. Nie bardzo lampowe. W diabelkach zawsze pociagal wyglad. Tutaj widze niesamowicie niski bias. Ciekawe. Mam 4 w miare sparowane, ale to stabilizator do obwodow do pierwszego radara mig-a 25. Moze niech tak pozostanie.
@tomekkruger5 ай бұрын
@@krzysztofwaleska Ja bym to zrobił nieco inaczej. Na wejściu kaskadowy odwracacz fazy sprzężony krzyżowo, drivery i dopiero 6C33C. Mamy tylko jeden kondensator w torze, którym tniemy pasmo przy 20 Hz z rollofem 3dB, a od góry same pojemności międzylektrodowe triod mocy nam przytną pasmo przy około 70 kHz. Kaskoda na wejściu ma wystarczająco dużo wzmocnienia, żeby wysterować jakieś małe pentody jako drivery diabełków. No chyba, że ktoś nie lubi pentod to można jak tu, połączyć dwie identyczne równolegle i mamy 1,6 ku pojedynczej triody. I nie straszny prąd siatki i odpowiednio duży w amplitudzie sygnał sterujący. Ten odwracacz fazy z Williamsona jest pomysłowy, ale to co mamy w zysku pierwszej triody tracimy na concertinie. Lepiej skorzystać z odkryć, dzięki którym lampowe oscyloskopy przenosiły super dobrze transjenty (kwadrat).
@luc617865 ай бұрын
Ładna klatka dla kanarka :-)
@tomekkruger5 ай бұрын
Mi się taki design nie podoba. Ogólnie nie lubię lamp na wierzchu.
@thevicol5 ай бұрын
Szczęście, że tranzystory dają się łączyć bez kondensatorów i traf, offset da się zminimalizować a jedynych potencjalnych problemów należy wypatrywać grubo powyżej pasma akustycznego. Z tego co widzę na schemacie z radioelektronika, pętle lokalne zrealizowane na opornikach katodowych obejmują działaniem pojedyncze stopnie poza sterującymi V3 i V4 na wspólnym R20, natomiast globalna pętla pociągnięta z uzwojenia wtórnego jest jedna. W tym WT40 jest podobnie?
@tomekkruger5 ай бұрын
Tak, podobnie. Jest tylko jakiś układ pomiarowy nadmiaru prądu w katodach (stąd LEDy do sygnalizaci). Sztywny bias reguluje się 10 obrotowym poti. Ma to wadę, że wzmacniacz gorzej wychodzi z przesteru, co w przypadku hi fi jest niekorzystne. Piwowarczyk dal do sterownika dwie równolegle triody, żeby radziły dobie z chwilowym prądem siatki, ale przy sztywnym bias pętla ogólna nie radzi sobie z impulsami, nie nadąża za prądem siatkowym lamp mocy. Ogólnie WL36 I WT40 mają tę samą topologie tylko inne lampy. Wewnętrzne sprzężenia mamy w sterowniku na wspólnym oporze katodowym. Ogólnie dobra konstrukcja tylko poskromić trzeba tendencje do wzbudzania się usz na krańcach pasma po odwroceniu fazy.
@AkiWataru5 ай бұрын
Z tymi lampami to straszna lipa, Zawsze jeżeli coś kupuje z lampami to wyraźnie zaznaczam, że LAMPY MAJA BYĆ ZDEMONTOWANE I ZAPAKOWANE ODPOWIEDNIO. Bo takie kwiatki zaś wyskakują. Nawet nie miałbym żalu do kuriera ze lampa sie zepsuła bo edwidetnie zjebał wysyłający...
@TheH3nrydesign5 ай бұрын
👍
@rafabehrendt38175 ай бұрын
Czy udziela się Pan na forum triody?
@tomekkruger5 ай бұрын
Nie, to bez sensu dyskutować z fanami lamp. Trzeba być obiektywnym.
@rafabehrendt38175 ай бұрын
11:27 niektóre tak mają od nowości
@tomekkruger5 ай бұрын
Tak, ale temu dekielek odciąłem i było pękniecie i ślady elektrolitu.