Ławoczkin Ła-5 | historia jednego myśliwca

  Рет қаралды 82,503

Balszoi

Balszoi

Күн бұрын

Jednym z najbardziej znanych, i to nie tylko na terenie dawnego bloku wschodniego, ale w ogóle, radzieckich samolotów myśliwskich z czasów II Wojny Światowej był napędzany gwiazdowym silnikiem i wyposażony w całkiem sympatyczny zestaw uzbrojenia strzeleckiego, Ławoczkin Ła-5. W ramach naszego dzisiejszego spotkania z cyklu historia jednego myśliwca, chciałbym skupić się właśnie na tej maszynie. I żebyśmy się dobrze zrozumieli, osobne omówienie czeka na samoloty ŁaGG-3, Ła-7, oraz wiele późniejszych wersji myśliwców Ławoczkina, które były wykorzystywane operacyjne min., podczas wojny w Korei. Osobnego omówienia doczeka się także wątek wykorzystania samolotów Ła-5 w polskim lotnictwie wojskowym. Bo do takiej sytuacji też doszło, że nie wspomnę już o całej historii wykorzystania Ła-5 przez lotnictwo czechosłowackie. Fajnie byłoby też wspomnieć co nieco o największych radzieckich asach myśliwskich latających na Ławoczkinach, ale czy to zrobimy czas pokaże. Dlaczego akurat teraz sięgnąłem po temat Ławoczkina Ła-5? Z kilku względów. Po pierwsze dlatego, że od pewnego czasu czytam sobie znalezioną gdzieś tam w zakamarkach moich licznych półek z książkami „Historię prawdziwego człowieka”, której jednym z najważniejszych elementów jest wątek tego, jak główny bohater przesiadł się na samolot Ła-5, który jest w tej książce opisany słowami, cytuję z głowy, a jeszcze do tego momentu nie dotarłem więc wybaczcie, jeśli coś przekręcę „Samolot jak skrzypce”. Faktycznie, coś w tym jest. Ławoczkin Ła-5, był pierwszym radzieckim samolotem myśliwskim, który nie musiał martwić się konfrontacją z samolotem myśliwskim Messerschmitt Bf 109G, który z czasem stawał się coraz popularniejszy, nie tylko na froncie wschodnim. Najpopularniejszy radziecki myśliwiec II Wojny Światowej, napędzany gwiazdowym silnikiem, został zbudowany już w trakcie wojny z III Rzeszą. W sumie wyprodukowano 9920 sztuk samolotów w wersji Ła-5. Później produkowano już głównie samoloty Ła-7, których produkcja według części opracowań zakończyła się na 5753 egzemplarzach, ale co do tego ostatecznej pewności brak.
A jeśli podoba się Państwu to co robię i chcecie zobaczyć więcej treści na kanale, zapraszam do stawiania mi wirtualnej kawy. Aby to zrobić wystarczy wejść w link i dokonać przelewu na wybraną przez siebie kwotę: buycoffee.to/b...
W materiale wykorzystano fragmenty nagrań z kanałów:
/ @sakemonogatari
/ @raben3721
/ @taffinexile
/ @jorgehfj
Zacznij wspierać ten kanał, a dostaniesz te bonusy:
/ @balszoi
#airforce #aviation #lotnictwo #myśliwiec #fighter #ww2 #sovietunion #la5 #lavochkin #military #samoloty

Пікірлер: 152
@listonoszpat233
@listonoszpat233 Жыл бұрын
stalin samolot myśliwski o takich cechach jak Ła-5 mógł mieć już 4 lata na uzbrojeniu bo I-180 zaprojektował Polikarpow a że akurat popadł w niełaski to lepiej było podłożyć się hiterowi niż budować nowoczesny i skuteczny samolot. żeby było śmieszniej I-180 był oblatany przed IIWŚ ponad pół roku przed FW 190.
@kwestionariusz1
@kwestionariusz1 Жыл бұрын
Przecież I-185 lataly
@Turloghan
@Turloghan Жыл бұрын
@@kwestionariusz1 Ale nie w regularnej służbie.
@mattich.1778
@mattich.1778 2 ай бұрын
Historycy są zgodni,że pierszeństwo w projektowaniu i produkcji myśliwcòw należało w ZSRR do Jakowlewa, pupilek i zausznik tow. Stalina. Do tego podobno wyjątkowo zręczny intrygant.
@KS-ModelismoAviacionHobby
@KS-ModelismoAviacionHobby Жыл бұрын
w tej sytuacji czekam na siódemkę 😎
@martinflashgordon
@martinflashgordon Ай бұрын
Też dawno temu czytałem "Opowieść o prawdziwym człowieku". Poleciła mi tą książkę moja Pani od matematyki bo wiedziała że zawsze chciałem zostać pilotem myśliwca. Over and Out.
@tamaraarmata3807
@tamaraarmata3807 22 күн бұрын
Dziękuję za ten cenny przekaz 😮🎉😮❤❤😮🎉😮
@piotrtg_SP9TDC
@piotrtg_SP9TDC Жыл бұрын
Pozdrawiam serdecznie algorytm KZbin'a
@em-tix2050
@em-tix2050 5 ай бұрын
Bolączka konstrukcji radzieckich był zawsze niski poziom automatyzacji . Dzięki za materiał
@jaroslawnicinski6332
@jaroslawnicinski6332 Жыл бұрын
No proszę, sam prxywlokłem tą książkę z piwnicy przy okazji porządków 😀😀😀 (wyd. 1972, cena 9 zł) 😉
@rexaljimire6775
@rexaljimire6775 Жыл бұрын
pomimo zawartej w niej propagandy super książka, czytałem nie raz
@bartoszsieradzki7100
@bartoszsieradzki7100 Жыл бұрын
Okuratny materiał jak zwykle. U mnie na półce czeka na sklejenie ŁaGG-3 i Ła-5FN w 48 😁 Dziękuję i czekam na kolejne materiały.
@Balszoi
@Balszoi Жыл бұрын
O właśnie i ja ugółem całe te dziękuje za tą wypowiedź bozq
@JarosawKowalski-in5ig
@JarosawKowalski-in5ig Жыл бұрын
@@Balszoi Sowietami nazywali Rosjan faszyści, dobrze że tego nie robisz. Miło posłuchać poprawnej polszczyzny.
@Balszoi
@Balszoi Жыл бұрын
@@JarosawKowalski-in5ig Wiesz, na studiach mieliśmy cholernie fajnego profesora, który wyjaśnił nam, głuptasom, że mówienie "Związek Sowiecki" to jest tak, jakby powiedzieć "Stany Zjednoczone Junajted".
@seboho6938
@seboho6938 Жыл бұрын
​@@JarosawKowalski-in5igNie faszyści,tylko WSZYSCY - Polaków też uważasz głupku za "faszystów"? Nie mogę wyjść ze zdumienia,jak wiele sierot zostawiła po sobie komuna.
@marcintrzepla8743
@marcintrzepla8743 11 ай бұрын
@@JarosawKowalski-in5ig wole okreslenie bolszewia i sowdepia
@callmeXiOnc
@callmeXiOnc Жыл бұрын
RS 82 nie byly projektowane do zwalczania celów latających. Reaktiwnyj Snariad (pocisk rakietowy) 82 byl zaprojektowany do zwalczania celów naziemnych, podobnie jak jego wieksza wersja RS132.
@chorazytomek
@chorazytomek Жыл бұрын
RS to znaczy rakietnyj snariad czyli po polsku pocisk rakietowy , analogiczne pociski były w popularnych Katiuszach 😊😊😊
@namasteashanti1085
@namasteashanti1085 9 ай бұрын
W teorii do obydwu tych rzeczy. W latach 30 ruscy prognozowali szereg przyszłych zastosowań rakiet, w tym powietrze-powietrze. To praktyka pokazała, że prawie się do tego nie nadają bez systemów naprowadzania.
@hollygodtrowzers
@hollygodtrowzers Жыл бұрын
Ten ławoczkin w "polskiej" służbie... nie mogę się doczekać!
@mieczysawfilipowicz6264
@mieczysawfilipowicz6264 Жыл бұрын
Ciekawe pozdrawiam serdecznie
@namasteashanti1085
@namasteashanti1085 9 ай бұрын
Dźwiękuję! Niemniej, poważny błąd rzeczowy. Ła 5 (tak jak prawie wszystkie samoloty drugiej wojny) posiadał sprężarkę (dwubiegową), turbosprężarki nie uzbrajało się w skrzynkę biegów! Gdyż te podlegały samoregulacji poprzez klapy upustowe połączone z barometrem.
@grzegorzukasik4713
@grzegorzukasik4713 Жыл бұрын
Jeden z lepiej dopracowanych odcinków. Widać przygotowanie.
@Balszoi
@Balszoi Жыл бұрын
No trochę na odwrót było, bo był robiony motzno na pałę i w biegu, ale dzięki ;)
@vitocorleone2915
@vitocorleone2915 Жыл бұрын
Super odcinek. Prosimy o kolejne ❤
@darekwiex
@darekwiex Жыл бұрын
Fajna odskocznia od ... Miłego dnia
@zksstalstawidlo9015
@zksstalstawidlo9015 Жыл бұрын
Dziękuje za materiał . Nie jestem ekspertem w samolotach i po raz pierwszy usłyszałem o tym samolocie .
@darekb.4219
@darekb.4219 Жыл бұрын
Dzięki za fajny odcinek. Czeka u mnie na sklejenie w 1:48.
@arcadiologanoff5164
@arcadiologanoff5164 Жыл бұрын
Kabinę otwieraną również z powodu nieznośnego upału temperatura przekraczała 60 stopni, a jej otwarcie jak już wspomniał pan powodowało spadek prędkości maksymalnej o około 50 km/h kropka Kolejną wadą była bardzo nierówna jakość Jeden egzemplarz palił małą a drugi chlał jak głupi jeden prowadził się cudownie drugi ciągle chciał zmieniać kurs
@kwestionariusz1
@kwestionariusz1 Жыл бұрын
W kabinie Focke Wulfa 190 też panował upał czesto powodując omdlenia pilotow
@iowa406
@iowa406 Жыл бұрын
Jak to z ruskim sprzętem każdym było. Na papierze świetna konstrukcja. Jednak trzymała tylko jeden z wielu rygorów bycia dobrą bronią. A był to rygor projektowy. Kolejne już padały i szorowały dno: - ,rygor materiałowy. Projektant przewidział stal z 200kg węgla na tone rudy, ale Wani sypnęło się 300kg, a co tam w hucie i tak przerobią. - rygor produkcyjny. Przewidziano, że śruba ma być twardości D, ale Misza nie miał na półce, a brygadzista naciskał any przykręcić koło, więc Misza brał śrubę twrdości A - rygor użytkowy. Konstruktor przwidział, że w terenie można pojechać max 100km i maszyna musi przejść generalny przegląd. Ale Kapitan kazał jechać 150km i zaraz wracać, więc Sasza pojechał - rygor serwisowy, patrz punkt rygor produkcyjny. Generalnie były to dobrze zaprojektowane, ale złomy. I to tyczy się Ła-5, T-34, PPSz, Tu-2, GAZ-67...
@okso327
@okso327 Жыл бұрын
Powiedziec o tobie ze jestes idiotą, to jak nic nie powiedziec. Wg. ciebie to archaiczne, lotnictwo polskie w 1939 roku biło na głowe wszystkie maszyny swiata. Zal ci dupe sciska ze ty mozesz wymyslic jedynie nowy model różańca bojowego
@mattich.1778
@mattich.1778 11 ай бұрын
Szczerze współczuje sowieckim ,,sokołom stalina" 60 st. to jak byś siedział w bio-saunie w całym ekwipunku pilota łącznie ze spadochronem i pistoletem za paskiem😱🥵 Nie dziw że woleli P-39 aż do końca wojny niż rodzimy szmelc😢
@briann2399
@briann2399 5 ай бұрын
W angielskich mysliwcach też mieli odjazdy z gorąca i otwierali owiewki. Tylko Amerykanie mieli klimatyzowane kabiny.
@krych110
@krych110 Жыл бұрын
dzięki za materiał jeden z moich ulubionych samolotów :) to jedna z tych maszyn dzieki którym bf zaczynał wyglądać jak tuningowana honda na wsi :) pozdrawiam
@wolterxx7589
@wolterxx7589 Жыл бұрын
Ty ruski chyba sam nie wierzysz w to co piszesz. Ruski szrot już jak wystartował to przegrzewał mu się ruski silnik
@Balszoi
@Balszoi Жыл бұрын
Masz jakiś argument wolterxx7589 czy Cię pożegnać od razu?
@krych110
@krych110 Жыл бұрын
@@wolterxx7589nie twierdze że był idealny pewnie i Iwan Kożedub też tak uważał :)
@Balszoi
@Balszoi Жыл бұрын
@Krych110 - nie ma ideałów na tym świecie. Najlepszy dowód? F-35. Samolot który miał być cudem, a który generuje mnóstwo problemów i to na bardzo wczesnym etapie.
@krych110
@krych110 Жыл бұрын
@@Balszoi no to zupełnie inna bajka na moje ale to taka moja osobista teoria :) F-35 jest dla reszty świata jak F-16 a Amerykańce wrzucą cos nowego do 5-10 lat cos dla siebie tylko bądz najbardziej wybranych. Ten samolot jest jak bloki z deweloperki trzeba zbudowac bo juz ludzie kase wpłacili takie mam zdanie
@sonsuzevren61
@sonsuzevren61 Жыл бұрын
Привет из Турции с любовью.Было бы здорово, если бы вы снабжали видео субтитрами. Мы тоже следуем. Удачи. Greetings from Turkiye with love. It would be great if you put subtitles on the videos. We follow too. Good luck.❤❤☮☮☪☪
@Balszoi
@Balszoi Жыл бұрын
I'm very thankfull for your opinion, but I don't think I'm strong enough in english ;)
@sonsuzevren61
@sonsuzevren61 Жыл бұрын
@@Balszoi Достаточно будет просто добавить к вашим видео русские субтитры. Привет.☪☪
@arcadiologanoff5164
@arcadiologanoff5164 Жыл бұрын
Tymczasem we wspomnieniach Pilotów przewija się informacja że jak leciało się ła 5 to ciągle trzeba było dotykać jakieś dźwigni nie było jak to twierdzą sekundy spokoju
@Turloghan
@Turloghan Жыл бұрын
Typowe dla samolotów sowieckich, gdzie wszystko należało nastawić ręcznie: mieszanka, skok śmigła, doładowanie silnika, przepływ paliwa itp. I to wszystko w odpowiedniej kolejności i odpowiednich parametrach dla silnika.
@Balszoi
@Balszoi Жыл бұрын
To może pogadajmy o silnikach z pierwszych odrzutowców?
@thebadmindreader
@thebadmindreader Жыл бұрын
Proszę Panów, uważam że to nieco nadmuchana opinia z prostego względu: 1. W warunkach wojennych, moc silnika ustawiona jest na parametry nominalne tj. Stała wartość ładowania na manowakuometrze i stałe obroty. Tzw. Moc ciągła długotrwała. Tak samo miał bf109, fw190, mustang, spitfire i wszystko inne. Jak już to ruszamy ładowaniem bardziej niż skokiem podczas bitwy. Trzeba pilnować tylko aby nie przekroczyć obrotów dopuszczalnych. Dla bf109 z użyciem mw50 było to chyba ok 2.8 atm i obroty 2800 przez 10 minut. Jeżeli się mylę to prośba o poprawkę. W tym polu wygrywał messerschmitt, który miał możliwość wyboru skoku automatycznego. 2. Żaluzje silnika - otwarte caly czas, chyba że jesienią, zimą i wczesną wiosną były przymykane do lądowania. Przestudzony silnik strzela i nie zabiera od razu. W skrajnych przypadkach może zgasnąć. Minimum 130 stopni temp. głowic musi być. 3. Mieszanka - szczerze wątpię żeby na wojnie ktoś się bawił w zubożanie mieszanki, chyba że na przelocie. Bogata mieszanka na wysokości może powodować nadmierne chłodzenie silnika i nadmierne spalanie. Gorzej na odwrót. Zbyt uboga - spalanie stukowe i przegrzewanie głowic 4. Zasłonki oleju - położenie zależy od parametrów pracy silnika, rzecz wynikowa, ale nie sądzę aby było to ruszane w locie, po prostu otwarte cały czas. Wiem od starszego już pilota css13, gawrona i wilgi, ktory był uczniem Pana Wacława Stańskiego, pilota spitfire że sam myśliwiec był trudny i bardzo łatwo się zrywał. Większość samolotów myśliwskich jest trudna. Wysokie obciążenie powierzchni nośnej = wysoka prędkość podejścia, mocny silnik z wielkim śmigłem - duży moment żyroskopowy przy starcie i względnie lądowaniu. Czytałem gdzieś w internecie pamiętniki fińskich pilotów na bf109 i adept odchodząc na drugi krąg będąc jeszcze kilkanaście metrow nad ziemią użył pełnej mocy silnika, którego moment obrócił samolot na plecy. Przezwyciężył działanie sterów, które nie są tak skuteczne przy prędkościach lądowania. Trochę offtop, ale zachodnie samoloty wcale nie miały tych dźwigien dużo mniej. Tak naprawdę rosyjskich maszynach doszło tylko pilnowanie głowic i oleju. Czasem wschodnie maszyny są traktowane niesprawiedliwie. Pozdrawiam. TZ
@kwestionariusz1
@kwestionariusz1 Жыл бұрын
FW miał sterownik silnika Kommando Gerat dlatego byl mniej pracochlonny podczas lotu
@sawomirromandoraczynski-gk5nb
@sawomirromandoraczynski-gk5nb Жыл бұрын
Nareszcie... Dziękuję bardzo!
@nupagadii5834
@nupagadii5834 Жыл бұрын
Dobry program, brak mi w tym odcinku jednak kokurenta czyli myśliwca: I-185
@Balszoi
@Balszoi Жыл бұрын
I-185 pojawi się w innym odcinku z serii ;) Kiedy nie pytaj bo ja sam nie wiem ;)
@jisaburoozawa663
@jisaburoozawa663 Жыл бұрын
Ładna maszyna w stylu japońskim.
@krystianszczepanskiiii
@krystianszczepanskiiii Жыл бұрын
bardzo fajny temat 👍🏻👍👍🏽👍🏿👍🏾👍🏼
@SprawcaNieznany
@SprawcaNieznany Жыл бұрын
Super temat, ale jest błąd: ła 5 nie posiadał turbosprężarki, a po prostu sprężarkę odśrodkową o dwóch biegach prędkości do wyboru. Nic o ultrarzadkim rozwiązaniu, jakim było chłodzenie wentylatorem pod ciasnym kołpakiem śmigła. Mało o progresie walki o ulepszenia aerodynamiki. Nie wspomniano o nazwie bazowego silnika ła 3. Ogólnie lakonicznie, ale niech będzie, dam lajka... Nawet mimo stwierdzenia, że p39 był lepszy. ;) Na pewno lepiej wykonany, komfortowy, solidniejszy i wysoce standaryzowany. Ale w "walce psów" i ogólnych osiągach był w tyle. Do tego jeszcze miał mniejszą rozpiętość pułapu bojowego z powodu jednobiegowej sprężarki odśrodkowej.
@kwestionariusz1
@kwestionariusz1 Жыл бұрын
Czym byla napedzana ta spreżarka wedlug ciebie😏
@SprawcaNieznany
@SprawcaNieznany Жыл бұрын
@@kwestionariusz1 przekładnią z wału korbowego poprzez skrzynkę biegów, zupełnie jak w większości silników lotniczych z II wojny światowej. O kompresorze mechanicznym nie słyszał? Do niedawna bywała stosowana czasem w samochodach, np. w Mercedesach.
@kwestionariusz1
@kwestionariusz1 11 ай бұрын
​@@SprawcaNieznanyNie myl kompresora(compresor) ze sprzeżarką(supercharger) a turbospreżarką(turbocharger) 😊
@tomaszzbikowaty2854
@tomaszzbikowaty2854 Жыл бұрын
Chciałbym zobaczyć materiał o Tomcatach w irańskiej służbie. Ogólnie temat Sił Powietrznych Islamskiej Republiki Iranu jest intrygujący.
@user-jurek2607gl
@user-jurek2607gl Жыл бұрын
Jak tylko Chomeini dorwał się do władzy dogadał sie z ZSRR i przekazał im jedna sztukę do badań.No cóż,pozostałe F-14 pozbawione fachowego serwisu i oryginalnych czesci w niedługim czasie zostały uziemione.
@gallanonim1379
@gallanonim1379 Жыл бұрын
@@user-jurek2607gl A co to za bajki? Po pierwsze, skąd informacja o rzekomym "dogadaniu się z ZSRR"? Od samego początku zarówno Chomeini był wrogi wobec komunizmu i ZSRR z racji ich ateizmu, jak i ZSRR był wrogiem Rewolucji Islamskiej z racji posiadania na granicach z Iranem znacznej populacji muzułmańskiej, która mogłaby idee Chomeiniego podchwycić. Po drugie, zarówno z fachowym serwisem jak i z częściami Irańczycy sobie radzili. Pragnę tylko zauważyć że tuż po zwycięstwie rewolucji Iran został zaatakowany przez Irak, a F-14 był jednym z 3 typów samolotów bojowych na uzbrojeniu Iranu, i przy okazji samolotem o największym zasięgu i najlepiej uzbrojonym, przez co były te samoloty bardzo intensywnie eksploatowane. I obecnie, mimo wieku i resursów wciąż większość z nich lata...
@wojciechkoska3515
@wojciechkoska3515 Жыл бұрын
Znam jednego weterana który pilotował jednego z F-14 w drodze do Iranu. Jest zresztą weteranem, byłym pilotem z między innymi wojny w Wietnamie.
@kasas9017
@kasas9017 Жыл бұрын
witam mam model zdalnie sterowany konstrukcyjny LA5 w wersji prototypowe z dopiskiem FN, o rozpiętości skrzydeł 1400mm, oraz pliki do cięcia CNC w wersji plików PDF do tego modelu. Muszę się zgodzić że również model jak oryginalny LA5 jest trudny w pilotażu przy starcie, oraz przy lądowaniu.
@iowa406
@iowa406 Жыл бұрын
Ła, nie LA. Ten skrót jest od Ławoczkin, a nie Lawoczkin Awiation ( czy jak byś sobie tego skrutowca rozwinął). W oznaczeniach sprzętów i maszyn wielkość liter, znaki przstankowe mają ogronme znaczenie. Podam [przykład. jak napiszę że myślę od su5? To jakiej maszynie myślę? O żadnej. Bo nie było takiej. Samolot Suchoja nazywał by się Su-5, a działo samobieżne SU-5.
@kasas9017
@kasas9017 Жыл бұрын
​@@iowa406 no tylko że w języku rosyjski w którym się pisze alfabet cyrylicą oryginalne nie znajdziesz litery Ł jak w alfabecie naszego języku Polskiego. Więc ŁA5 FN to spolszczona nazwa samolotu LA5 FN
@iowa406
@iowa406 Жыл бұрын
@@kasas9017 Jak już chcesz być tak dokładny to : La-5 FN. Nie LA5FN.Ale masz rację w kwestii języka rosyjskiego. Jednak nie do końca. Bo tal litera , którą tarnaskrybujesz na nasze "L", jest w rzeczywistości czymś pomiędzy naszym "Ł" a twardym "L". Natomiast nasze miękkie "L" to tamta litera ze znakiem miękkim.
@gallanonim1379
@gallanonim1379 Жыл бұрын
Laparch - w starych dobrych czasach ulubiony radziecki samolot wśród n00bów w Il-2, bo szybki, zwrotny i ciężko go było przeciągnąć, ogółem jak wszystkie radzieckie samoloty w tej grze nieco przeskalowany... Na szczęście miał też mało amunicji, zauważalnie mniej niż Fw-190
@mikoajkeler1042
@mikoajkeler1042 Жыл бұрын
podoba mi sie ton innymi slowy Tembr pana glosu
@Mr7700mayday
@Mr7700mayday Жыл бұрын
Tembr
@piotrkruk9011
@piotrkruk9011 Жыл бұрын
Górą programi.Programiści wszystkich krajów,łączcie się!
@ivo_bozeta_1
@ivo_bozeta_1 Жыл бұрын
Tudzież wysoka kultura wypowiedzi.
@PunkinsSan
@PunkinsSan Жыл бұрын
Ławoczkiny to piękne samoloty. 😊😊😊 La5 jest dobre ale to 7 była perfekcyjna ❤
@arcadiologanoff5164
@arcadiologanoff5164 Жыл бұрын
Na tyle perfekcyjna że po Kryśki nie powiedział że nigdy nie będzie tym latał a jego kolega również wysokiej klasy as Zginął na takim samolocie
@seboho6938
@seboho6938 Жыл бұрын
...żartownisia 🤣🤣🤣
@rob.j.s.1623
@rob.j.s.1623 8 ай бұрын
"Jeżeli pięknie wygląda, to musi pięknie latac". Mniej więcej tak. Skąd ten cytat?
@karamba9385
@karamba9385 Жыл бұрын
Dzięki
@arcadiologanoff5164
@arcadiologanoff5164 Жыл бұрын
Tutaj znowu przy produkcji silnika z literkami f n zaświeci się nam Focke Wolf. Skopiowano system wtrysku właśnie z niego. Konkretnie rzecz biorąc z silnika w jaki był wyposażony
@kwestionariusz1
@kwestionariusz1 Жыл бұрын
Wiesz skąd sie te silniki wywodziły🥱
@thebadmindreader
@thebadmindreader Жыл бұрын
@@kwestionariusz1 pewnie masz na mysli firmę pratt&whitney?
@kwestionariusz1
@kwestionariusz1 Жыл бұрын
​@@thebadmindreaderTo akurat Wright Cyclone 😏
@kemodalerd4243
@kemodalerd4243 Жыл бұрын
Piona!😊
@Tomasz_M
@Tomasz_M Жыл бұрын
Dobrzeżewieczór!
@mattich.1778
@mattich.1778 2 ай бұрын
Nawet wg wspomnień radzieckich pilotòw,w kabinie Ła-5/5FN było zawsze 50-60 st.C. To dzięki geniuszowi konstruktoròw z ZSRR pilot siedział jak w bio-saunie, do tego w pełnym ekwipunku jak kombinezon i spadochron🥵 O fatalnej jakości wykończenia nawet nie wspominając.
@jozefpalivec8789
@jozefpalivec8789 Жыл бұрын
Skąd ta rewelacja, że P-39 "przewyższały" Ła-5FN? Airacobry, jako myśliwce, w ogóle przewyższały mało które współczesne sobie maszyny. Tyle, że były ciekawe konstrukcyjnie. Były na tyle nieudane, że alianci zachodni prawie ich nie używali bojowo i większości pozbyli się właśnie w ramach land-lease'u. Sami woleli używać Mustangów, Thunderboltów czy Spitfire'ów. To naprawdę nie był dobry myśliwiec.
@grzegorzmarzec8572
@grzegorzmarzec8572 Жыл бұрын
P-39 w odróżnieniu od sowieckiej produkcji był powtarzalny i przewidywalny. I na tym się jego przewaga kończyła.
@seboho6938
@seboho6938 Жыл бұрын
U ruskich, P-39 latały w pułkach gwardyjskich, względem tego co produkowały sowiety, była to po prostu doskonała maszyna.
@kwestionariusz1
@kwestionariusz1 Жыл бұрын
Aircobry mialy dobre radio i relatywnie silne uzbrojenie jak na front radziecki. Do tego rosjanom udalo sie dostosowac ich silniki do zasilania mniej oktanowym paliwem lotniczym.
@mattich.1778
@mattich.1778 11 ай бұрын
Poczytaj prosze dane, co najmniej połowa z Sowieckich czołowych asòw myśliwskich walczyła na P-39 (Pokryszkin,Reczkałow) i za cholere nie chciała się przesiadać na rodzimy szmelc. To fakt że ŁA-5 przewyższał P-39 prędkością poziomą i wznoszeniem,ale są też inne osiągi.
@seboho6938
@seboho6938 11 ай бұрын
@@mattich.1778 Przede wszystkim - Aircobra ,to była maszyna z metalu,z obszaru kultury technicznej o jakiej sowiety śnić nawet nie umieli i wciąż nie mogą. Nie trzeba było się martwić,że sklejka,czy szmaty wilgoć rozpuściła 🤣 Na sowieciarzy nie poradzisz - do nich nic nie dociera 🤣
@michalb8871
@michalb8871 Жыл бұрын
Do autora - gdzieś w swoich zbiorach mam raport (po rosyjsku oczywiście ) z testów/oblatywania Ła-7, Jak coś to mogę podrzucić.
@marcintrzepla8743
@marcintrzepla8743 11 ай бұрын
lakierowany,areodynamiczny gwarantowany grob
@jankarolstolarczyk5910
@jankarolstolarczyk5910 Жыл бұрын
La-Lal oczkin. 😊
@pawegaecki6243
@pawegaecki6243 Жыл бұрын
123 oglądamy ;)
@willi5916
@willi5916 Жыл бұрын
Kożedub na tym latał (5FN) i tak dobrze sobie radził?
@iowa406
@iowa406 Жыл бұрын
Ciekawe, że na początku w myśliwcach rywalizowali Jakowlew i Ławoczkin. W Ich cieniu już działał Mikojan i Guriewicz, a Suchoj chyba jeszcze nie wszedł do rywalizacji. Jednak to nie Jak'i i Ła'woczkiny, a MiG'i i Su'czki po wojnie zdominowały lotnictwo myśliwskie ZSRS.
@mattich.1778
@mattich.1778 2 ай бұрын
Kiedyś czytałem o przedwojennych czystkach Stainowskich w ZSRR, o tym jak Jakowlewowi udało się przejść je suchą stopą i stać się pupilkiem Stalina. Wielu radzieckich konstruktoròw nie miełotyle szczęścia,musieli pracować nad nowymi konstrukcjami w specjalnych łagrach NKWD.
@michah9037
@michah9037 11 ай бұрын
LaGG - Lakierowanyj Garnierowanyj Grob - tak ruscy piloci nazywali te samoloty.
@Sattivasa
@Sattivasa 11 ай бұрын
Tak nazywano samolot ŁaGG-3, a to nie to samo, co Ła-5.
@mirosawtyborski1315
@mirosawtyborski1315 Жыл бұрын
A skąd w 10:30 wziął się włoski Macchi MC.202 Folgore?
@robertsikora2755
@robertsikora2755 Жыл бұрын
41⁰ Gruppo Autonomo lub 21⁰ Gruppo Autonomo. Obie Gruppi walczyły na froncie wschodnim.
@ryszardtwarog4714
@ryszardtwarog4714 Жыл бұрын
Ciekawy materiał o drewnianym rusku👍
@piotrstrzelczyk5248
@piotrstrzelczyk5248 Жыл бұрын
1:40, a "Ławoczkiny nad Pacyfikiem"?
@marcinhibel1046
@marcinhibel1046 Жыл бұрын
Ale wie Pan, że strącenia zgłaszane przez radzieckich pilotów to są wyssane z palca ? Jeśli nałożymy ilość samolotów niemieckich jakie miały być strącone na wielkość strat zgłaszanych przez niemieckie lotnictwo, to nijak się to nie zgrywa.
@Balszoi
@Balszoi Жыл бұрын
Zastosujmy to samo kryterium do niektórych, nie mówię, że wszystkich niemieckich asów i też się nam to nie zgra.
@ack4635
@ack4635 9 ай бұрын
U ruskich to już tradycja, zniszczyli więcej himarsów niż zostało dostarczone i zestrzelili na Ukrainie kilka F16 których tam jeszcze nie było 😂
@robertkaczmarski5466
@robertkaczmarski5466 8 ай бұрын
​@@ack4635jaką masz pewność że nie było f16
@aszorama
@aszorama 7 ай бұрын
​@@ack4635w Polsce to jest więcej fachowców od Rosji niż od Polski. To skutek pewnej Polskiej tradycji zapoczątkowanej w okresie międzywojennym, kiedy to polski wywiad z ZSRR non stop donosił o zbliżającym się szybko upadku Sowietów. Jak ten upadek się zakończył przekonaliśmy się 17.09.1039
@andrzejjochemczyk6094
@andrzejjochemczyk6094 7 ай бұрын
Czy masz jakiś dowód poza artykułem z Kołsomolskiej Prawdy?
@DANIELWILCZESKI
@DANIELWILCZESKI Жыл бұрын
👍👍👍👍👍👍
@wd2862
@wd2862 7 ай бұрын
Ta sklejka to czasami nie wynalazek Polaków? Firma (nie pamiętam nazwy) mieściła się w Lwowie przed wojną.
@statfiery7039
@statfiery7039 Жыл бұрын
La 5 to dobry samolot, ale nie dorównał Me 109 g ze względu na drewnianą konstrukcję, był za ciężki. ZSRR nie miał wystarczającej ilości duraluminium i dlatego uciekł się do alternatywnych technologii.
@kwestionariusz1
@kwestionariusz1 Жыл бұрын
Sprawdz ile mase startową 109G 😂 Nie błaznuj
@piotrstrzelczyk5248
@piotrstrzelczyk5248 Жыл бұрын
3;50 Grob' to po rosyjsku trumna.
@berakfilip
@berakfilip Жыл бұрын
Ladna miniaturka jak z tych strypionowch samolocikow
@MrGreatGeorge
@MrGreatGeorge Жыл бұрын
Komentarz taktyczny
@Robertrrteam
@Robertrrteam 11 ай бұрын
O ile wiem manometr, to wskaźnik ciśnienia. Chyba pomyliło ci się z manetką, która faktycznie jest rodzajem manipulatora - dźwigni.
@robertpanecki2094
@robertpanecki2094 Жыл бұрын
ok
@leszekkulon101
@leszekkulon101 11 ай бұрын
Niby taki dobry jak i inne ruskie samoloty a dostawały po uszach od niemieckich.
@KrzysztofTrakul
@KrzysztofTrakul Жыл бұрын
Nieprawdopodobna powstanie tego myśliwca, na kradzionym silniku. Wada - temperatura w kabinie około 60 stopni. Nie robili na silniku rzędowym bo go im zabrali taki silnik.
@kwestionariusz1
@kwestionariusz1 Жыл бұрын
To ci takie bzdury nagadal😂
@KrzysztofTrakul
@KrzysztofTrakul Жыл бұрын
Doucz się @@kwestionariusz1
@kwestionariusz1
@kwestionariusz1 11 ай бұрын
​@@KrzysztofTrakulTy sie doucz 😂 Lagg-3 byl poprostu słaby wiec wsadzili w niego silnik Asz-82 tak powstał La-5
@mattich.1778
@mattich.1778 11 ай бұрын
Współczuje sowieckim pilotom, 60 st. C to jak byś siedział w bio-saunie do tego w całym ekwipunku. Ugotować się można było żywcem😱
@KrzysztofTrakul
@KrzysztofTrakul 11 ай бұрын
@@mattich.1778Latali z otwartymi owiewkami, mimo że było to zakazane. Ale to był dobry samolot jednak. Tyle, że Polikarpow zbudował już na początku wojny . Były to I180 i I185. Nigdy nie latały bojowo, a ocenia się że były to być może najlepsze samoloty ZSRR w okresie wojny. Polikarpow , król myśliwców stracił łaski Stali a zyskał je Iljuszyn, który tworzył powiedzmy sobie szczerze marne myśliwce. I Ła5 tez mało nie zginął w tym labiryncie biurokracji 😁
@bkkb9819
@bkkb9819 6 ай бұрын
Ruscy słabych pilotów mieli, Rudel bardzo źle o nich pisał.
@Balszoi
@Balszoi 6 ай бұрын
Ale Rudel był skrajnym nazistą, więc no zbyt wiarygodny to on nie był.
@christophmatusik-jq8gx
@christophmatusik-jq8gx Жыл бұрын
Walki jak równy z równym ? Nie mogę za bardzo wierzyć .TA 152 był o niebo lepszy !
@Balszoi
@Balszoi Жыл бұрын
A Ty wiesz kiedy na froncie i w jakiej liczbie pojawił się TA 152? Bo to jest trochę na tej samej zasadzie jak dać armii chińskiej jeden karabinek M4 na 100 tysięcy wojska
@christophmatusik-jq8gx
@christophmatusik-jq8gx Жыл бұрын
Pojawił się późno wiem o tym ale nawet 190 D9 (langnase ) był dużo,dużo lepszy!
@SprawcaNieznany
@SprawcaNieznany Жыл бұрын
​@@christophmatusik-jq8gxbyła ich garstka pod sam koniec wojny. Idiotyczna uwaga.
@mattich.1778
@mattich.1778 2 ай бұрын
​@@christophmatusik-jq8gxFakt że FW-190 D-9 wyprodukowany w ilości chyba ok.600-700 maszyn (musze sprawdzić) był na głowe wszyskie sowieckie i większość alianckich maszyn. Problem w tym że w ostatnich miesiącach wojny nie bardzo miał kto nimi latać ani co wlać do baku.. TA-152 weszło do jednostek przed końcrm wojny coś ok.60-70 maszyn.
@karakol1000
@karakol1000 Жыл бұрын
radzieccy piloci "asy" zestrzelili 5x tyle samolotów niemieckich ile sami Niemcy mieli hehe a tak naprawdę ruscy piloci dostawali baty nawet w 45 roku!
@grzegorzbrzeczyszczykiewic6693
@grzegorzbrzeczyszczykiewic6693 Жыл бұрын
Jeśli to takie cudo to dlaczego takie baty sowieci brali od luftwaffe do końca wojny? kzbin.info/www/bejne/qqbLo6l9g9eEY7c
@piotrbush8369
@piotrbush8369 Жыл бұрын
Ruskie nie tracili czasu ,rozkręcali amerykańskie i angielskie konstrukcje ,kopiowali i tak powstał Ułaz i Jak
@Balszoi
@Balszoi Жыл бұрын
Jak powstał w 1940r. To tak trochę nie pasuje
@kwestionariusz1
@kwestionariusz1 Жыл бұрын
XD Jak to akurat mogl powstac dzieki np spezentowaniu przez nazistów sowietom Heinkla-100
@MeszugaCzarny
@MeszugaCzarny Жыл бұрын
Pana materiały są daleko w tyle że zabytkami nieba. Przewaga tkwi tylko w ilości.
@Balszoi
@Balszoi Жыл бұрын
To niech Pan ogląda zabytki, kto Panu broni?
@MeszugaCzarny
@MeszugaCzarny Жыл бұрын
@@Balszoi nikt. I oglądam. Pana Materiały też będę oglądał.
@Balszoi
@Balszoi Жыл бұрын
Proszę wybaczyć, ale skoro moje materiały Panu nie leżą, to trochę mnie to dziwi
@MeszugaCzarny
@MeszugaCzarny Жыл бұрын
@@Balszoi nie powiedziałem że nie leżą.
@judasziskariota3290
@judasziskariota3290 7 ай бұрын
5:18 A FW 190 to ważył chyba ze 3 tony...🤪
F4F Wildcat | Historia jednego myśliwca
16:51
Balszoi
Рет қаралды 21 М.
PZL.23 "Karaś" | za późno, za długo...
24:26
Balszoi
Рет қаралды 8 М.
龟兔赛跑:好可爱的小乌龟#short #angel #clown
01:00
Super Beauty team
Рет қаралды 52 МЛН
Миллионер | 1 - серия
34:31
Million Show
Рет қаралды 3 МЛН
Mariany - najważniejsza bitwa wojny na Pacyfiku.
45:02
Podcast Wojenne Historie
Рет қаралды 174 М.
Su-22M4 | dwie katastrofy polskich maszyn
12:43
Balszoi
Рет қаралды 15 М.
Fw 189 Uhu | historia pewnej "Ramy"
18:06
Balszoi
Рет қаралды 19 М.
I-153 Czajka (Mewa) | historia jednego myśliwca
20:13
Balszoi
Рет қаралды 21 М.
Focke-Wulf Fw 200 Condor. Plaga Atlantyku.
44:28
Podcast Wojenne Historie
Рет қаралды 140 М.
Największa tajemnica bitwy pod Grunwaldem (Kamil Janicki o historii)
13:40
PZL P.11G Kobuz | jedenastka na sterydach
16:24
Balszoi
Рет қаралды 28 М.
Kawasaki Ki-61 Hien | historia jednego myśliwca
15:41
Balszoi
Рет қаралды 14 М.
P-51 vs. Jak-9 | powietrzne starcie nad Koreą
15:08
Balszoi
Рет қаралды 37 М.
龟兔赛跑:好可爱的小乌龟#short #angel #clown
01:00
Super Beauty team
Рет қаралды 52 МЛН