Czy mogę sprzedać dzialke rolną 2,3 ha (nie będąc rolnikiem)którą otrzymałem jako darowizna od rodzica innemu rolnikowi z gminy w której sie znajduje lun sąsiedniej bez zgody kwor przed upływem 5lat od daty darowania? Co z podatkiem skarbowym czy musze go płacić?
@Kuczikukan-yh2vj2 ай бұрын
A czy nabywca nierolnik dzialki rolnej np 30 arowej z wz moze , nie czekajac 5 lat, zaczac budowe np domu mieszkalnego ? Nie bedzie to naruszenie obowiazku prowadzenia dzial. roln. na tej dzialce ? Bo w czesci zajetej przez dom nie bedzie to ronicze wykorzystywanie gruntu ...
@szymonkubiak6829 ай бұрын
Czy jeżeli działka rolna jest poniżej 1 hektara (8400 m2), to czy po jej zakupie, można ją odsprzedać przed upływem 5 lat bez konieczności występowania o zgodę do dyrektora KOWR? Drugie pytanie: Jeżeli i tak trzeba występować o zgodę dyrektora KOWR to czy nie jest rozwiązaniem otrzymanie warunków zabudowy, które uwzględniają podział tej działki na 4 mniejsze i wydają zgodę na budowę 4 domów co przekształca jej charakter w budowlaną? (Działka klasa IV, bezpośredni dostęp do drogi publicznej, media w drodze)
@homependium9 ай бұрын
Jeśli działka rolna ma powierzchnię od 3000 m2 do 9999 m2, wówczas nabycie dokonywane jest dwuetapowo (z prawem pierwokupu KOWR), a nabywca finalnie w akcie notarialnym otrzymuje pouczenie iż: "nabywca nieruchomości rolnej jest obowiązany prowadzić gospodarstwo rolne, w skład którego weszła nabyta nieruchomość rolna, przez okres co najmniej 5 lat od dnia nabycia przez niego tej nieruchomości, a w przypadku osoby fizycznej prowadzić to gospodarstwo osobiście oraz, iż w okresie tym nabyta nieruchomość nie może być zbyta ani oddana w posiadanie innym podmiotom (...)" - zatem w okresie 5 lat od nabycia działkę w pierwotnym stanie można sprzedać wyłącznie na drodze zgody dyrektora KOWR. W kwestii odpowiedzi na drugie pytanie, do niedawna uznawano, że podział nieruchomości rolnej na mniejsze działki o powierzchni poniżej 3000 m2 i ich sprzedaż stanowi złamanie obowiązku 5-letniego prowadzenia gospodarstwa rolnego. Jednak orzecznictwo Sądu Najwyższego z 17.10.2023 roku - sygnatura akt III CZP 113/22 - wyraźnie wskazuje, iż "Do będącej przedmiotem zbycia po podziale geodezyjnym części nieruchomości rolnej, podlegającej reglamentacji na podstawie art. 2b ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego, stanowiącej działkę o powierzchni mniejszej niż 0,3 ha stosuje się wyłączenie przedmiotowe zawarte w art. 1a pkt 1b tej ustawy". A zatem, po podziale decyzją SN nie powinno być ograniczenia w obrocie.