Czy atomy wydają dźwięki? - AstroFon

  Рет қаралды 55,267

Astrofaza

Astrofaza

3 жыл бұрын

Szwedzki eksperyment miał ukazać jakie dźwięki wydają atomy, a włąściwie jakie wydawałyby jeśliby powiększyć je na tyle, aby mogły wzbudzać ośrodek jakim jest powietrze. Czy jednak oznacza to, że po odpowiednim pomniejszeniu się moglibyśmy odsłuchać całą, atomową symfonię? Wydaje się, że nie do końca.
👑 Dołącz do ZAŁOGI Astrofazy! ⤵️
Załoganci w postaci 👑 Patronów i 👑 Wspierających na KZbin pomagają nam w tworzeniu jeszcze lepszych treści i publikowaniu ich częściej. Jeśli również chcesz pomagać nam w tworzeniu najlepszej wersji Astrofazy, możesz to zrobić na kilka sposobów:
❤️ Zostań Patronem i dołącz do zamkniętej grupy na Facebooku, z szybszym dostępem do niektórych treści i wieloma dodatkowymi bonusami.
✔️ Patroni zyskują również dostęp do dodatkowych treści dla wspierających z progu Starszy Oficer (9.99 zł).
🔔PATRONITE - www.patronite.pl/astrofaza - Więcej szczegółów na profiluw linku.
❤️ Dołącz do Wspierających na KZbin. W specjalnej sekcji dla wspierających znajdziesz dodatkowe materiały dostępne tylko dla nich:
✔️ rozwinięcia odcinków,
✔️ dodatkowe streamy na żywo,
✔️ materiały zza kulis i ukryte posty.
✔️ A jako wisienka na torcie: plakietka z logo Astrofazy przy Twoim nicku w komentarzach i możliwość używania specjalnych emoji Astrofazy!
🔔 / @astrofaza
❤️ KOSZULKI I KUBKI w Astrosklepie. Jeśli chcesz mieć astrofazowy gadżet, to również pomoże nam to w rozwijaniu naszego kanału
🔔 goo.gl/RyNfUE
🦾 Wciąż mało Astrofazy? Koniecznie zajrzyj na nasze media społecznościowe! 🦾
✔️ INSTAGRAM - Więcej materiałów zza kulis i Astrofaza bardziej na prywatnie
➡️ goo.gl/D3Zy1J
✔️ FACEBOOK - Informacje o naszych działaniach dodawane na bieżąco.
➡️ / astrofazapl
✔️ DISCORD - Astrofazowe miejsce dla kosmicznie zakręconych ludzi. Nie można nie zajrzeć!
➡️ / discord
✔️ Grupa ASTROMISIE - Pogadaj z resztą załogi
➡️ goo.gl/5geRif
✔️ Centrum dowodzenia - www.astrofaza.pl
✔️ DRUGI KANAŁ ASTROFAZY - / astrochillout
⚠️ Jeśli się spodoba, nie zapomnij dać lajka i zostawić suba, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś. ⚠️
A jeśli już subskrybujesz i nie chcesz przegapić nowych filmów, to kliknij dzwonek obok przycisku subskrypcji. Możesz też kliknąć niżej:
➡️ kzbin.info?s...
DZIĘKI I MIŁEGO LOTU!👽
============== MUSIC ================
♪ Welcome To Detroit 3 - Anders Bothén
♪ Organic Textures 2 - Johannes Bornlöf
♪ 2001 A Space Odyssey - The Monolith On The Moon
==============CREW================
- prowadzenie: Piotr Kosek
- zdjęcia i montaż: Kamil Ziółkowski
- selekcja komentarzy - Dawid Kułakowski Kanał Astrofaza to największy w Polsce kanał, którego tematyką jest kosmos, astronomia i technologie przyszłości. Tutaj obejrzysz też nasz program popularnonaukowy POP Science z dr hab. Leszkiem Błaszkiewiczem, w którym poruszamy takie tematy jak: Kosmici i obce cywilizacje, paradoks dziadka i podróże w czasie, podróże szybsze od światła itp. Zapraszamy!

Пікірлер: 393
@zejon9053
@zejon9053 3 жыл бұрын
Astrosuchar: Jak wygląda teoria względności według kobiet? - ,,kochanie idę do sąsiadki na pięć minut, mieszaj bigos co kwadrans"
@nyfb
@nyfb 2 күн бұрын
Żona gotująca bigos dla męża to przecież skarb, ale podobno takie coś nie istnieje w przyrodzie...
@jarosawgaweda3718
@jarosawgaweda3718 3 жыл бұрын
-Ulubione danie Astrofazy? -Pierogi z kwarkami 😅
@MultiKomentator
@MultiKomentator 3 жыл бұрын
z(e) (s)kwarkami
@zejon9053
@zejon9053 3 жыл бұрын
@@MultiKomentator To takie supersymetryczne pierogi :D
@lool8421
@lool8421 3 жыл бұрын
powinniśmy zrobić jakiś raid na forum płaskomózgów
@krxser7832
@krxser7832 3 жыл бұрын
Odpowiedź jest prosta, za chwilę się dowiem. Edit: już wiem.
@krzysio19100
@krzysio19100 3 жыл бұрын
8:00 co to tego pasuje tu świetnie 1 cytat Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej. Albert Einstein
@Nerphex
@Nerphex 3 жыл бұрын
Wiedza również jest niekończąca (jedyna może być zapomniana). My umieramy, a wiedza nadal przekazujemy. Nieśmiertelna "Matka Wiedzy", np. biblioteka, to podstawa, która nadaje rozwój cywilizacji. Trollom o to chodzi, żeby odrzucałeś nową zdobytą wiedzę (czyli, żeby nie rozwijałeś się). Rywalizacje bywa perfidna i uderza poniżej pasa np. zniszczenie rozwoju intelektualnego i wiedzy rywala. O to chodzi trollom, żeby ich rywale nie mieli chęci do nauki lub popadli w głupoty. Rywalizacja nie zawsze oznacza, kto lepszy i inteligentniejszy, ten wygrywa; a także polega na ogłupieniu rywali w sposób anonimowo (im więcej głupców, tym większe szanse na lepsze stanowisko).
@nikodembiniek7103
@nikodembiniek7103 3 жыл бұрын
Jak nazwalibyśmy nasz Wszechświat, gdybyśmy odkryli Wieloświat, a w nim inne Wszechświaty.
@Trakkson
@Trakkson 3 жыл бұрын
Pewnie tak samo jak Słońce, gdy odkryliśmy inne słońca, i tak samo jak Księżyc, kiedy odkryliśmy inne księżyce.
@strottlon
@strottlon 3 жыл бұрын
Świnoujście
@Nerphex
@Nerphex 3 жыл бұрын
Czy dźwięk czy ciepło istnieją? Nie. To tylko nasze samoświadomości "moje ja" w zetknięciu się np. drgającymi cząsteczkami odczuwają ciepło/dźwięk. Zmysły mogą cię okłamać. Czy czas i energią istnieją? Nie. Czas i energia jedyne mierzą zmiany trwania stanu materii i jego siła pędu w próżni. Wszechświat jest zbudowany tylko z trzech składników materii, antymaterii i próżnia. A materia porusza się (co można mierzyć czas i energię) dzięki próżni. Dopiero samoświadomość "moje ja" w zetknięciu z materia (np. nośnik pamięci np. mózg, DNA) powstaje wirtualność. I dlatego komórka (gdzie DNA to cząsteczka pamięci) żyje. Z przykrością powiem, że istnieje tylko jeden świat. Jedyne gry komputerowe to masz wieloswiatowość. Wszechświat to nie jest gra komputerowa. Ale nasze mózgi można nazwać "komputerami", bo pełną rolę nośników pamięci. I tak musi być próżnia, żeby istniał ruch. A bez ruchu materii w próżni, nie ma szans istnieć elektron, a co za tym, komputer i gry komputerowe również nie będą istnieć.
@jacekkubis
@jacekkubis 3 жыл бұрын
@@Nerphex Ja bym powiedział, że to materia jest szczególnym stanem (niejako "uwięzionej") energii (a nie że to energia jest miarą zmiany materii). :)
@nikodembiniek7103
@nikodembiniek7103 3 жыл бұрын
@@Trakkson Tylko, że Słońce to nazwa naszej gwiazdy, a Księżyc był też kiedyś chyba nazywany Luna.
@j3drek751
@j3drek751 3 жыл бұрын
Czy śmierć przez spaghettifikacje byłaby bolesna, pełna męczarni czy raczej nic byśmy nie poczuli?
@hiddenname7460
@hiddenname7460 3 жыл бұрын
To już było praktykowane jako rozwłóczenie końmi. ;)
@TheMarcin222
@TheMarcin222 3 жыл бұрын
Kiedyś czułem się zażenowany słysząc hasło z końca odcinka. Teraz nawet je polubiłem. Taka nostalgia do starych odcinków. Pozdrawiam panie Piotrze. "Trzeba czarnych by wrócić na księżyc" :D
@konrad6558
@konrad6558 3 жыл бұрын
Nauka górą 🌐🎓
@discordambitne
@discordambitne 3 жыл бұрын
Uwielbiam was i wasze filmy
@marekchudy8893
@marekchudy8893 3 жыл бұрын
Dziękuję
@damiandamian7703
@damiandamian7703 3 жыл бұрын
Dałem 1000 łapkę w górę! Ja to jestem prosty chłopak, widzę nowy film ASTROFAZY daje łapkę w górę! Pozdrawiam Pilota i załogę!
@hubabz
@hubabz 3 жыл бұрын
A niech mnie foton świśnie! Rzeczowo i ciekawie; kolejny dobry, epizod z serii "Astrofon". Cóż, jak widać, ciekawość jest zaraźliwa i dobrze. "Astrofaza" swymi filmikami pcha nas, widzów kanału, do osobistych podróży poprzez naukę, do stania się choć na trochę naukowcami i zadawania pytań o nurtujące nas kwestie, kryjące się pod powierzchnią codzienności. Ha! A teraz astrosuchar: - ulubione cząstki elementarne kaczek? . . . . . . - Kwarki
@madzix1832
@madzix1832 3 жыл бұрын
Dzięki! ;D
@kapitanpatelnia5142
@kapitanpatelnia5142 3 жыл бұрын
Jeśli wszechświat byłby nieskończony, to nie zapadłby się pod własną nieskończoną masą?
@ukaszwisniowski4485
@ukaszwisniowski4485 3 жыл бұрын
Oglądam cię od paru lat rób tak dalej bo twoje odcinki są super pozdrawiam do następnego odcinka
@XIIthehangedmanXII
@XIIthehangedmanXII 3 жыл бұрын
Co uważasz o teorii "Wielkiego Rozdarcia" (rozrost przestrzeni przyspieszył tak bardzo, że atomy nie są już w stanie być razem)?
@adambogusawski9269
@adambogusawski9269 3 жыл бұрын
Dla zasięgu
@beifnehxior
@beifnehxior 3 жыл бұрын
Hej kolego, mam pytanie Ostatnio myslalem o przesylaniu na przyklad sygnalòw, energi lub innego ustrojstwa przez tak zwana ciemna energie Czy to jest mozliwe? (oczywyscie jesli ciemna energia w ogòle i jest czyms sensownym) Ps sorry za bledy grammatyczne, mam nadzieje ze przeczytasz I odpowiesz
@sahar3056
@sahar3056 3 жыл бұрын
Astro rozkmina: A co jeśli chodzi właśnie o rozmiar objektów ? np. na ziemi budujemy wszystko (w miare) co do proporcji rozmiaru człowieka, czli może gdzieś we wszechświecie istnieje jakaś egzoplaneta która jest x10 razy masywniejsza od ziemi z organizmami inteligentnymi które też było by x10 większe od człowieka i budowały by wszystko pod proporcje do samych siebie, czyli (zakładając) mając taką technologię jak my czyli rakiety itd. były by x10 razy większe od naszych i latały by po prostu szybciej dlatując do pobliskoch gwiadz itd.
@WalterWhite-wt1ok
@WalterWhite-wt1ok 3 жыл бұрын
dobre
@LOLer3DPL
@LOLer3DPL 3 жыл бұрын
Co by się stało, gdyby coś uderzyło w księżyc? Mówię tu o jakiejś sporych rozmiarów asteroidzie odłamującej spory jego kawałek lub torpedzie obcych, która przeszywa go na wylot. Domyślam się, że odłamki satelity spadają na ziemię i same w sobie są groźne, ale czy może się zadziać coś w leju grawitacyjnym? Czy dostatecznie silne uderzenie w księżyc może być jakoś przeniesione i odczuwalne na ziemi powodując trzęsienia? Słowem: Czy można zagrozić planecie atakując stricte księżyc.
@4ndrejko
@4ndrejko 3 жыл бұрын
Hej, a planujesz jeszcze powrót do swoich przepisów kulinarnych??? :)
@Spacey_key
@Spacey_key 3 жыл бұрын
8:09 najważniejsze odkrycie ludzkości to fakt że nic nie wiemy, a najważniejszy moment to ten w którym sami sobie to przyznaliśmy
@Danielo7241
@Danielo7241 3 жыл бұрын
Czy mógłbyś odnieść się do sceny z filmu Iron Man 2, w której Tony Stark wynajduje nowy pierwiastek? Zbudował prowizoryczny akcelerator i skupiając promieniowanie z jednym punkcie powstał nowy atom, jak to ma się do rzeczywistości?
@jacekkubis
@jacekkubis 3 жыл бұрын
Do liczby atomowej 108 wszystko jest już odkryte lub „wynalezione”. Te o najwyższej liczbie są skrajnie nietrwałe, ale… pl.wikipedia.org/wiki/Wyspa_stabilno%C5%9Bci
@ukaszbyra9201
@ukaszbyra9201 3 жыл бұрын
Czy jest możliwość zmierzenia temperatury czarnej dziury, jesśi tak to czy każda ma taką samą temperature?
@billyjoe2178
@billyjoe2178 3 жыл бұрын
Wszechswiat jak wiemy uklada sie w istna siec galaktyk, podobnie do, i możliwe ze to są ściany komórkowe jakiegoś Megaorganizmu, możliwe tez ze ktoś patrzy na nas przez mikroskop a my jestesmy dla niego tylko kwantowa mikrostruktura. Pozdrawiam
@AvilaSamsung
@AvilaSamsung 3 жыл бұрын
Kiedy nowy odcinek o kosmitach? ;)
@rudizdobywca3228
@rudizdobywca3228 3 жыл бұрын
Przecież co dzień jest odcinek o kosmitach. Nawet prowadzący jest kosmitą. Tak samo jak i widzowie ;P Czy nie żyjemy w przestrzeni kosmicznej ? Kosmita to osoba zamieszkująca przestrzeń kosmiczną. Tak więc wszystko co życie jest kosmitą. Twój pies, kot , rosiczka na parapecie, czy nawet niewolnik w piwnicy. Wszyscy jesteśmy Kosmitami ;)
@MultiKomentator
@MultiKomentator 3 жыл бұрын
Udzielisz wywiadu i będzie o kosmitach.
@konradandrzejczak8354
@konradandrzejczak8354 3 жыл бұрын
Jakiej wielkości była Ziemia przed "powstaniem" księżyca? W którym miejscu przebiegała jej orbita? Czy na "pierwotnej" orbicie ziemi były by warunki do tego aby życie rozwinęło się w taki sposób "jaki znamy"?
@kuleule5347
@kuleule5347 3 жыл бұрын
ja mam takie pytanie, czy istnieje jakis specjalny teleskop do obsetwacji nieba w dzień ?
@spxenado
@spxenado 3 жыл бұрын
Cześć. Odpowiadając na pytanie dlaczego wszystko rotuje we wszechświecie należy jeszcze wspomnieć o drugim bardzo ważnym czynniku odpowiedzialnym za to zjawisko. Mianowicie wiadomo, że materia porusza się zgodnie ze zwrotem działania siły, jaka wprawiła ją w ruch, natomiast kierunki i zwroty tych sił, a co za tym idzie kierunki i zwroty poruszających się we wszechświecie wszelkiej materii jest tak złożony, jak wszechświat sam w sobie. W dodatku tory po jakiej poruszają się cząstki, pył, komety, planety itd. nie poruszają się w związku z tą złożonością współliniowo, co skutkuje tym, że materia zaczyna rotowac wokół siebie i swojego "najbliższego sąsiedztwa". Oczywiście nie miałoby to miejsca bez grawitacji, ale ten drugi czynnik niejednoliniowości i złożonych zwrotów i kierunków poruszających się ciał we wszechświecie jest powodem tej rotacji. P.S. Bardzo lubię Twój kanał. Oby Ci się nie znudziło rozwijanie go. Pozdrawiam serdecznie.
@mattbuczkowski7341
@mattbuczkowski7341 3 жыл бұрын
Przestrzen, czy gdybysmy pozbyli sie masy naszch cial, calkowicie, czy zostalibysmy zostawieni w jednym punkcie w przestrzeni przez caly uklad sloneczy czy nawet galaktyke? Czy jest cos takiego jak absolutny punkt odniesienia we wszechswiecie?
@XxNiEmAmPoMySlUxX
@XxNiEmAmPoMySlUxX 3 жыл бұрын
Ja polecam jak najszybciej wszystkim uniezależniać się od niepotrzebnych wydatków i od państwa ! Na początek od tak podstawowych rzeczy jak źródła wody czy energii. U mnie instalacja fotowoltaiczna idzie jak burza! Przy zwrocie na poziomie 5 lat , żałuje, że wczesniej nie miałem możliwości pozbycia się tak uciążliwego "kredytu" jakim jest rachunek za prąd. Moja fv kosztowała mnie 3500 zł za 1 kW przy pełnej instalacji. Jak dobrze policzyłem, a na pewno :P ( Możecie mnie sprawdzić, jak jest jakiś spec z matematyki) To Zwrot w skali roku mam na POZIOMIE 20 %. Na chwile obecną, firma która wykonała mi usługę nie zmieniła Ceny, lecz przypuszczam, że za jakiś czas to zrobią . POZA tym po co płacić "kredyt" (rachunek za prąd) jak można za to mieć własną energie.
@szerszenpro
@szerszenpro 3 жыл бұрын
Ciekawy temat się zapowiada :D
@kupis89
@kupis89 3 жыл бұрын
Czy sytuacja z Merkurym opisana w ,,Ciemnym Lesie" mogłaby się wydarzyć naprawde? Tzn czy wyrzucenie miliardów ton skał w atmosfere na skutek podziemnego wybuchu atomowego mógłby doprowadzić do utworzenia się pierścieni wokól planety na wzór tych z Saturna?
@hansolo8919
@hansolo8919 3 жыл бұрын
Pozdrawiam 1
@goorrool2504
@goorrool2504 3 жыл бұрын
Czy gdyby udalo sie zbudowac ogromny silnik i przyczepic go do Ziemii w jakim miejscu Ziemii powinien byc czy to biegun czy srodek. . Czy mozna byloby wyrwac ja z objec orbity i przeksztalcic nasza planete w naturalny statek kosmiczny . Co dzialoby sie wtedy na Ziemii . Jakie sily by oddzialywaly. I czy sztuczna gwawitacja moznaby je opanowac aby przystosowac nasza Planete do podrozy w kosmos.
@yorghshprave1964
@yorghshprave1964 3 жыл бұрын
A kiedy będą Koprolitowe pierdy w ciekawych komentarzach albo głosie załogi?
@iplayboy1714
@iplayboy1714 3 жыл бұрын
Skoro kosmos się rozszerza, przy czym galaktyki się od nas oddalają, to my też musimy się oddalać czy jak to działa?
@olasek7972
@olasek7972 3 жыл бұрын
iPlayBoy to tak działa ze jak rosnące ciasto z rodzynkami, jak ciasto rośnie to wszystkie rodzynki się oddalają od siebie, my jesteśmy taka rodzynka.
@kamilk8530
@kamilk8530 3 жыл бұрын
Astrofaza dla głodnych kosmosu !
@mmaro3723
@mmaro3723 3 жыл бұрын
Witam, mam pytanie z innej beczki. Czy grawitacja jest związana z tym, że jądro ziemi ma dużą gęstość czy z obrotem jądra? Druga część pytania dotyczy pierwszej, czy, oczywiście jeśli mieli byśmy taką technologie, to moglibyśmy pod podłogą statku kosmicznego zamordować materiał o dużej gęstości, a może nawet wprowadzić go w ruchu co wywołało by sztuczną grawitację?. Myślałem tu o prądzie lub magnesach powodujących zwiększenie masy i wprawieniu jej w ruch. Osobiście uważam, że nie ma rzeczy niemożliwych, tylko na tą chwilę nie mamy odpowiedniej technologii.
@olasek7972
@olasek7972 3 жыл бұрын
MMaro grawitacja nie ma związku ani z pierwszym ani drugim
@artur214
@artur214 3 жыл бұрын
@@olasek7972 witam napisałem inny komentarz mógłbyś rzucić oko na niego dziękuje i pozdrawiam
@mmaro3723
@mmaro3723 3 жыл бұрын
Ok, dziękuję za odpowiedź. :)
@dotevo1
@dotevo1 3 жыл бұрын
Pytanie, skoro orbity lubią układać się w jednej płaszczyźnie to czy jest możliwe, że za kilka milionów lat księżyce Jowisza będą również orbitować w jednej płaszczyźnie? W sumie część z nich już tak robi. Drugie pytanie czy wiadomo, który z nich jest najnowszym księżycem? Czy da się to jakoś zbadać?
@generakuj9443
@generakuj9443 3 жыл бұрын
Cała prawda
@Nerphex
@Nerphex 3 жыл бұрын
Czy dźwięk czy ciepło istnieją? Nie. To tylko nasze samoświadomości "moje ja" w zetknięciu się np. drgającymi cząsteczkami odczuwają ciepło/dźwięk. Zmysły mogą cię okłamać.
@Sowinow
@Sowinow 3 жыл бұрын
Szukamy obcych cywilizacji, odbieramy drugi sygnał wow trwający kilka godzin a i tak naukowcy powiedzą że to jeszcze nieodkryty rodzaj gwiazdy albo innej chmury wodoru.
@jadesnowdee8221
@jadesnowdee8221 3 жыл бұрын
Jak brzmiałyby dźwięki na innych planetach, na których jest atmosfera i jest inna składowo od naszej? Czy w ogóle miałoby to jakiś wpływ na naszą percepcję dźwięków? 😅
@jacekkubis
@jacekkubis 3 жыл бұрын
Oczywiście! Słyszałeś (-łaś), jak brzmi ktoś, kto wdychał hel? "Dlaczego się tak dzieje? To efekt znacznie mniejszej gęstości tego gazu. Dźwięk rozchodzi się w nim trzykrotnie szybciej niż w powietrzu. Tymczasem wysokość głosu zależy od szybkości drgań różnych części ośrodka mowy. Jeśli dźwięk rozchodzi się szybciej, to drgania są częstsze i generowany głos staje się znacznie wyższy, niż normalnie - do czasu, aż pozbędziemy się z dróg oddechowych helu". www.crazynauka.pl/hel-zmienia-glos-mozna-go-zmienic-inaczej/
@jadesnowdee8221
@jadesnowdee8221 3 жыл бұрын
@@jacekkubis Czyli gdybyśmy mogli oddychać takim ,,innym powietrzem", to nasz głos,a za nim i inne dźwięki, brzmiałyby ciągle wyżej/niżej? Czy mogłoby to wpłynąć jakoś na nasz organizm?
@jacekkubis
@jacekkubis 3 жыл бұрын
@@jadesnowdee8221 No raczej. Organizm mamy, jaki mamy, bo potrzebuje on tlenu. Choć jego nadmiar może być szkodliwy. Swego czasu tlen, który pojawił się w atmosferze, spowodował tzw. katastrofę tlenową, czyli pierwsze wielkie wymieranie. pl.wikipedia.org/wiki/Katastrofa_tlenowa Ale wysokość słyszanego dźwięku jest rzeczą wtórną i subiektywną.
@kubak6517
@kubak6517 3 жыл бұрын
Jak działają silniki w kosmosie skoro do spalania paliwa jest potrzebny tlen a przecież go tam nie ma. Domyślam się że czegoś nie rozumiem ale miło by było jak byś odpowiedział;)
@pawec.137
@pawec.137 3 жыл бұрын
W silnikach rakietowych są zbiorniki z utleniaczem, nie wiem czy ciekły tlen, czy jakaś inna substancja, które dostarczają tlenu do spalania. A silniki manewrowe działają na zasadzie wyrzutu gazu, który w warunkach nieważkości wystarczy do manewrowania.
@Kam0il
@Kam0il 3 жыл бұрын
Jeśli kosmos się rozszerza to możemy to porównać do nadmuchiwanego ciągle balonu i mam pytanie jeśli jakiś obiekt skorzysta z asysty grawitacyjnej i wystrzelił w kierunku "ściany kosmsu" i tam doleci to co się stanie się.
@Varskar
@Varskar 3 жыл бұрын
Gdzie można zadawać pytania do Astrofona?
@rs4krz260
@rs4krz260 3 жыл бұрын
W komentarzu 😀
@czarnopys
@czarnopys 3 жыл бұрын
Czy można usłyszeć dźwięk ciszy?
@Alastorowy
@Alastorowy 3 жыл бұрын
Czy możliwe jest aby istniała czarna dziura wielkości drogi mlecznej? Czy te obiekty mają jakiś limit wielkości? Jaka jest największa czarna dziura jaką dotychczas odkryliśmy?
@olasek7972
@olasek7972 3 жыл бұрын
Recker PL największa znana czarna dziura ma rozmiar kilka razy nasz Układ Skoneczny, do rozmiarów galaktyki strasznie daleko.
@sansgranie6164
@sansgranie6164 3 жыл бұрын
Skąd wziełasię pustka w wolażu i pustka KBC?
@ryszardsojka2137
@ryszardsojka2137 3 жыл бұрын
Moim zdaniem o dwóch planetach można mówić jeśli środek ciężkości obu mieści się poza nimi w innym wypadku to będzie planeta i księżyc ale to tylko moja astrorozkmina niewiem jaka jest definicja
@kokodzamboofficial705
@kokodzamboofficial705 3 жыл бұрын
Pytanie do następnego odcinka: czy teoretycznie, człowiek podróżujący z prędkością światła na np. Marsa to czy nie poczuł by drogi? Chodzi mi o to czy nie zauważył by upływu czasu, uwzględnijmy dylatację czasu.
@olasek7972
@olasek7972 3 жыл бұрын
kokodżambo official podróżowanie z prędkością światła jest niemożliwe, można jedynie podróżować z prędkością bliską prędkości światła. Przy takiej szybkości astronauta by zauważył ze naprzyklad zamiast 6 miesięcy lotu na Marsa potrzebuje zaledwie powiedzmy 3 dni.
@Witold_Jaszczak
@Witold_Jaszczak 3 жыл бұрын
Pytanie. Skoro masa obiektu wzrasta wraz z jego prędkością, to czy wzrasta również siła grawitacji wytwarzana przez ten obiekt? Czy możliwe by było wytworzenie w ten sposób grawitacji na statkach kosmicznych? 🤔
@olasek7972
@olasek7972 3 жыл бұрын
Witold Jaszczak masa obiektu nie wzrasta z szybkością, fizycy walczą z tym mitem
@Witold_Jaszczak
@Witold_Jaszczak 3 жыл бұрын
@@olasek7972 Rozumiem. Możliwe, że moja wiedza jest nie aktualna w tym zakresie :)
@Logan11thMEU
@Logan11thMEU 3 жыл бұрын
Swietnie wygladasz, jestes w formie
@skurek1983
@skurek1983 3 жыл бұрын
Czy gdyby udało się pokonać prędkość światła to udało by się doścignąć falę uderzenia po "wielkim wybuchu"? Tzn dolecieć tam gdzie nie ma nic? Materii planet gwiazd itp ?
@Trakkson
@Trakkson 3 жыл бұрын
Nie. Przestrzeń w dalszych od nas rejonach rozszerza się szybciej od prędkości światła.
@thief4896
@thief4896 3 жыл бұрын
Mam pytanie czy crew dragon nie miał lądować za pomoca silników? Bo tak było na animackach
@olasek7972
@olasek7972 3 жыл бұрын
Thief nie miał bo tak NASA sobie zażyczyła.
@plk003
@plk003 3 жыл бұрын
Czekam i czekam.. w końcu.. Jak dla mnie mogło by to trwać 1:23:8..
@rafagrzybowski6364
@rafagrzybowski6364 3 жыл бұрын
Gdyby ziemia przestała krążyć dookoła słońca to spadła by na jego powierzchnie tak? A co gdyby cała galaktyka by przestała krążyć dookoła swego centrum? Wszystko by zaczło wpadać do supermasywnej czarnej dziury?
@mateuszmacko2806
@mateuszmacko2806 3 жыл бұрын
Jak już mowa o kosmicznym Teleskopie. Czy można go wysłać na księżyc i na nim go "posadzić" jako eksponat? Może w przyszłości powstanie na księżycu jakieś muzeum.
@olasek7972
@olasek7972 3 жыл бұрын
Mateusz Macko firmy kurierskie trochę dużo ci policzą za taką przesyłkę ...
@magixedm
@magixedm 3 жыл бұрын
Tak sobie oglądam analizuje i myśle .... dlaczego ludzie wysyłają sygnały (w celu nawiązania kontaktu z innymi cywilizacjami ) z ziemi dlaczego na przykład nie wysyłać nadajników na komety asteroidy czy inne głazy ? Mam wrażenie ze takie rozwiązanie było by bardziej praktyczne i szybsze . Można było by na stacji kosmicznej ustawić działko które wystrzeliwali by ładunek/nadajnik w kierunku komety , gdyby obca cywilizacja potrafiła dostrzec sygnał mogła by po trajektorii komety dojść z jakiego kierunku pochodzi . Ma to sens ?
@hiddenname7460
@hiddenname7460 3 жыл бұрын
Polecam książki Cixin Liu: "Problem trzech ciał" i "Ciemny las" powinny Ci się spodobać i mocno dotyczą tego o co pytasz.
@artur214
@artur214 3 жыл бұрын
witam Pana mam pytanko mógłby Pan mi to wytłumaczyć co jest w tym artykule pozdrawiam serdecznie www.urania.edu.pl/wiadomosci/supernowe-z-kolapsu-czarnych-karlow
@hiddenname7460
@hiddenname7460 3 жыл бұрын
Czego dokładnie nie rozumiesz? Bo to w sumie sporo materiału.
@artur214
@artur214 3 жыл бұрын
@@hiddenname7460bo dokładnie nie rozumiem czy oni tam mówią o końcu wszechświata teraz czy za kilka miliardów lat o to mi chodzi pozdrawiam ps wiem że to głupie pytanie
@hiddenname7460
@hiddenname7460 3 жыл бұрын
@@artur214 Chodzi o to co będzie za ponad 10 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 lat. Czyli za googol lat. W skrócie 1 i sto zer. (O ile sie nie machnąłem przy wlejaniu to powinno być tu ich 100 hehe) Edit: sory, moja pomyłka. To ma zajść po jeszcze dużo dłuższym czasie. Tzn. około 1 i 1100 zer.
@artur214
@artur214 3 жыл бұрын
@@hiddenname7460 czyli teraz jesteśmy bezpieczni wiem że to głupie pytanie zadałem ale zawsze wole się dowiedzieć o co chodzi w takim artykule dziękuje za wytłumaczenie mi tego i daje suba za pomoc pozdrawiam serdecznie
@hiddenname7460
@hiddenname7460 3 жыл бұрын
@@artur214 polecam Ci kanał kzbin.info Masa ciekawych rzeczy do posłuchania. Pozdrawiam
@sigurdowy4511
@sigurdowy4511 3 жыл бұрын
Ej, to ja tak trochę podepnę sie pod to pytania o Hubble'a - czy (teoretycznie) byłaby możliwość sprowadzenia tego teleskopu na Ziemię, BEZ wystąpienia sytuacji w której pewne części teleskopu zostaną ,,nadpalone" w ziemskiej atmosferze ? I ciągnąć dalej pytanie - czy tylko promy kosmiczne mają taką konstruckcję, że wracając z kosmosu przez atmosferę ziemską NIE ulegają spaleniu, a wszystko inne co z kosmosu wraca (sondy, satelity) musi spłonąć wracając ?
@rambenon7882
@rambenon7882 3 жыл бұрын
Sigurdowy wahadłowce specjalnie mają taką konstrukcje aby wrócić na Ziemię np do użytku pare razy a takie satelity zazwyczaj bez jakiegoś spadochronu lub silników które złagodziłby „lądowanie” uderzyły by w Ziemię wyrządzając jakieś tam szkody. I pytanie co bardziej się opłaca czy montowanie do każdej satelity takich urządzeń by spokojnie wróciła na Ziemię czy zbudowanie nowej po iluś tam latach użytku.
@olasek7972
@olasek7972 3 жыл бұрын
Sigurdowy nie ma obecnie niczego co mogłoby sprowadzić teleskop Hubbla na Ziemie, kiedyś były promy ale one dawno już nie latają.
@sigurdowy4511
@sigurdowy4511 3 жыл бұрын
Mhm. Bo pytanie miało też mniej więcej taki wydźwięk: Załóżmy że chcemy sprowadzić tego Hubble'a z orbity, po to aby stał się eksponatem muzealnym ludzkiej myśli technicznej, symbolem tego, dzięki czemu odkryliśmy znaczne połacie kosmosu, sięgając nawet po "deep space" Druga rzecz (bardziej fantasy) - teoretycznie gdybyśmy się natknęli na opuszczony obiekt kosmiczny, powiedzmy obcej cywilizacji, zawieszony gdzieś między Ziemią a Księżycem, to jest pytanie, jak go bezpiecznie przetransportować na ziemię, aby nam w atmosferze nie spłonął, tak żebyśmy na Ziemi mogli go przebadać, przestudiować.
@olasek7972
@olasek7972 3 жыл бұрын
Rambenon napewno bardziej opłacalne ekonomicznie jest wystrzelenie nowego satelity niż próba sprowadzenia na ziemie starego, naprawa i ponowne wystrzelenie.
@Trakkson
@Trakkson 3 жыл бұрын
@@sigurdowy4511 Technologia na to pozwala. Trzeba tylko by było stworzyć odpowiedni statek, który to umożliwi. Natomiast znalezienie obiektu obcej cywilizacji z pewnością byłoby bardziej motywujące niż chęć sprowadzenia na ziemię tego, co już tu kiedyś było. Eksponatem ludzkiej myśli technicznej i symbolem dokonań niech będą zdjęcia wykonane przez Hubble'a.
@onlyhorses364
@onlyhorses364 3 жыл бұрын
Ziemia płaska ziemia kulista ziemia wklęsła a jest poprostu wypukła
@Spacey_key
@Spacey_key 3 жыл бұрын
każde pokolenie musi mieć swój własny super teleskop albo łazik marsjański, my mieliśmy właśnie hubbla i Curiosity, poprzednie miało oportunity i spirita a następne będzie miało Jamesa Webba i Perseverence
@jacekkubis
@jacekkubis 3 жыл бұрын
Hubble jest starszy od Opportunity, a nawet od Pathfindera… coś Ci porównanie nie wyszło.
@Spacey_key
@Spacey_key 3 жыл бұрын
@@jacekkubis ale łapiesz sens wypowiedzi?
@Spacey_key
@Spacey_key 3 жыл бұрын
@@jacekkubis nie wyszło bo nie było żadnego takiego bardziej znanego pomiędzy Hubblem a Jamesem Weebem
@jacekkubis
@jacekkubis 3 жыл бұрын
@@Spacey_key Tu raczej działa popkultura. Po prostu mało kto zdawał sobie sprawę z istnienia i doniosłości teleskopu Hubble'a w latach 90. Ta popularność, do której nawiązujesz, to po prostu zasługa internetu. :)
@milantrajdos5016
@milantrajdos5016 3 жыл бұрын
A co jak galaktyka to atomy ogromnych cywylizacji
@cesarz987655
@cesarz987655 3 жыл бұрын
Do okoła planet krążą meteoryty, satelity i inne śmieci. Planety krążą około gwiazd, tworząc układy. Te z kolei tworzą galaktyki, krążąc do okoła czarnych dziur. Cz jest jakiś wyróżniający się obiekt / galaktyka, która ma wystarczającego powera, żeby wpływać na pozostałe galaktyki?
@rambenon7882
@rambenon7882 3 жыл бұрын
CESARZ987655 Andromeda i droga mleczna w małym stopniu oddziałują na siebie nawzajem gdyż się powoli do siebie zbliżają. Więc prawdopodobnie istnieją też inne takie lub podobne.
@cesarz987655
@cesarz987655 3 жыл бұрын
@@rambenon7882 jak najbardziej, tak. Mnie jednak zastanawia czy są jakieś galaktyki (zakładam że znacznie większe od reszty) które silniej oddziałują na sąsiadujące (analogicznie mniejsze).
@salamandzihat3423
@salamandzihat3423 3 жыл бұрын
@Astrofaza Mam pytanie. Wg. Naukowych teorii średnica widzialnego wszechświata wynosi ok. 92 mld lat świetlnych, zatem jego promień to ok. 46 mld lat świetlnych. Jak to możliwe że promień liczy sobie 46 mld lat świetlnych, jeśli wg. Teorii wszechświat liczy sobie jedynie 14 mld lat ? To tak jakby prędkość jego rozszerzania się przekraczała prędkość światła co jest niemożliwe przynajmniej przy obecnej wiedzy.
@olasek7972
@olasek7972 3 жыл бұрын
Salamand Zihat prędkość rozszerzania się wszechświata śmiało może przekroczyć szybkość światła i nie jest to pogwałceniem teorii względności
@salamandzihat3423
@salamandzihat3423 3 жыл бұрын
@@olasek7972 Jak to nie ? Wg. Teori względnosci absolutnie nic nie może przekroczyć prędkości światła, a już zwłaszcza materia.
@olasek7972
@olasek7972 3 жыл бұрын
Salamand Zihat radzę się douczyć co mówi teoria względności o przekroczeniu szybkości światła i nie powielać internetowych bzdur, materia i informacja nie noże poruszać sie szybciej. Tylko to mówi. Rozszerzanie się przestrzeni nic nie ma wspólnego z szybkością poruszania się materii bo szybkość obiektu to jego szybkość względem przestrzeni.
@siakamaka76
@siakamaka76 3 жыл бұрын
a ja mam pytanie, wiele było mówione jak się rodzi czarna dziura, jak działa, ale jak umiera czy zanika czarna dziura?
@olasek7972
@olasek7972 3 жыл бұрын
Piotr Siakamaka pytanie zadawane tu chyba milion razy - znika bardzo wolno przez wypromieniowanie
@siakamaka76
@siakamaka76 3 жыл бұрын
@@olasek7972 bardzo dziękuje za odpowiedz, wcześniejsze takie pytania musiały mi umknąć
@user-ck4dg6ts5v
@user-ck4dg6ts5v 3 жыл бұрын
O kącik krzyżowca
@szymoneczeg
@szymoneczeg 3 жыл бұрын
Jak to jest być skrybą? Dobrze?
@rudenet9937
@rudenet9937 3 жыл бұрын
1
@milygosc64
@milygosc64 3 жыл бұрын
A ja mam pytanie. Gdyby tak stacje kosmiczną ściągnąć w calosci na ziemię wrazie grubej usterki a potem ja spowrotem odesłać (jakoś) czy to jest wykonalne? mała nie jest wiadomo😮
@olasek7972
@olasek7972 3 жыл бұрын
Marcin Szubert nie wykonalne, napraw na orbicie albo ja porzuć
@jacekkubis
@jacekkubis 3 жыл бұрын
Zbyt delikatna, żeby sprowadzić w nienaruszonym stanie, zbyt ciężka żeby z powrotem ją dźwignąć. Szkoda pieniędzy na obchodzenie problemu, a pojawiłyby się większe.
@niebieskiegalaretki218
@niebieskiegalaretki218 3 жыл бұрын
Astrofaza to jest ten ksiądz z langusta na palmie?
@ImieNazwiskoOK
@ImieNazwiskoOK 3 жыл бұрын
Nie
@maciej3721
@maciej3721 3 жыл бұрын
Czy po przekroczeniu prędkości światła czas płynąłby dla nas ujemnie/odwrotnie?
@olasek7972
@olasek7972 3 жыл бұрын
Maciej tak, co byłoby oczywistym paradoksem, dlatego zresztą nie masz szansy lecieć szybciej niż światło.
@jacekkubis
@jacekkubis 3 жыл бұрын
@@olasek7972 To przy założeniu, że nie może istnieć energia ujemna. Jest hipoteza, że antymateria to ta sama zwykła materia tylko cofająca się w czasie. Stąd spotkanie cząstki materii i antymaterii kończy się (z naszego punktu widzenia) ich anihilacją, bo w rzeczywistości ta cząstka zaczyna zawracać w czasie. :D Nie wiem, czy ma to jakieś podstawy bycia naukową teorią. Ale tak ponoć wynika z matematyki.
@olasek7972
@olasek7972 3 жыл бұрын
Jacek Kubiś nie, poczytaj sobie co to takiego antymateria, fizyka dobrze rozumie czym jest antymateria, nie ma takich hipotez o których wspominasz poza fantazją internautów
@pawec.137
@pawec.137 3 жыл бұрын
Zawsze atomy kojarzyły mi się z kosmosem. Elektrony odbiegające nukleony jak planety. A co, jak wszechświat to takie "atomy" czegoś większego???
@ED10X
@ED10X 3 жыл бұрын
W 10:52 mówisz o tym, że ten stary teleskop zajmuje cenne miejsce na orbicie Nie wiedziałem, że w kosmosie tak ciasno (wiem, że to jest inaczej, ale w tej chwili miałem taką myśl, że nie mogłem się powstrzymać)
@pussydestoyer6991
@pussydestoyer6991 3 жыл бұрын
zdziwilbys sie kzbin.info/www/bejne/jJicgH18fteYeKc
@olasek7972
@olasek7972 3 жыл бұрын
Szymon Ślusarczyk tak naprawdę Astrofaza palnął lekka bzdurę, Hubble nie zajmuje żadnego specjalnego miejsca na orbicie, jest akurat na wysokości na której jest w miarę pusto.
@oralnakasia5975
@oralnakasia5975 3 жыл бұрын
JESTEM POPULARNY!!!
@paprykja5302
@paprykja5302 3 жыл бұрын
Czy te wszystkie kosmiczne śmieci nie można by było sprowadzić na księżyc? (Mogły by się przydać w przyszłych bazach księżycowy)
@maciej3721
@maciej3721 3 жыл бұрын
najpierw trzeba by wymyślić sposób ich transportu, później w to zainwestować i na księżycu to wszystko przetworzyć na części do takiej bazy. Nie jest to niewykonalne ale pewnie kosztowne i czasochłonne.
@olasek7972
@olasek7972 3 жыл бұрын
Maciej I zupełnie nieopłacalne
@rudizdobywca3228
@rudizdobywca3228 3 жыл бұрын
Coooo ? Telescop Hubbla jest na orbicie ziemi ? Zawsze myślałem że jest wystrzelony gdzieś daleko i przemierza kosmos. Jak Voyager,y. I mega przykro mi się zrobiło gdy słyszałem o usterce teleskopu. Bo wiedziałem że będzie spisany na straty
@olasek7972
@olasek7972 3 жыл бұрын
Rudi Zdobywca raczej nic nie wiesz o teleskopie Hubbla
@jacekkubis
@jacekkubis 3 жыл бұрын
Po co miałby być wystrzelony poza orbitę Ziemi? Te kilkadziesiąt minut świetlnych, jakie pokonałby niczego szczególnego nie zmienią w jego obserwacjach. Za to komunikacja z Ziemią byłaby coraz trudniejsza i cała para w gwizdek.
@ifak1263
@ifak1263 3 жыл бұрын
Dlaczego kosmiczne łaziki wysyłane na Marsa czy Księżyc poruszają się na kołach a nie na gąsienicach? Przecież gąsienice lepiej sprawdzają się w trudnym terenie właściwie do zera niwelując ryzyko ugrzęźnięcia oraz umożliwiają np zawracanie w miejscu.
@karolw6258
@karolw6258 3 жыл бұрын
Ciężko jest naprawić gąsienice bo jest złożona z większej ilości części.
@olasek7972
@olasek7972 3 жыл бұрын
IFAK gąsienice byłyby dużo cięższe, jak koła wystarczą to gąsienice są zbyteczne, jak widać do tej pory wystarczają
@kamilgawel9986
@kamilgawel9986 3 жыл бұрын
Gąsienica jako bardziej skomplikowany układ ma większe opory=zużywa więcej energii. Na kołach też można zawracać w miejscu, wystarczy niezależne zasilanie kół zamiast tylko osi.
@arbipl3798
@arbipl3798 3 жыл бұрын
Poszukałem i odsłuchałem, faktycznie jak podkład pod Podróże Pana Kleksa :) kzbin.info/www/bejne/kJ6vp6mKr9SbpNE
@donniasty
@donniasty 3 жыл бұрын
Moim zdaniem nawet jak już będzie funkcjonował teleskop Jamesa Webba, a teleskop Hubble'a będzie sprawny to warto go zostawić. Co 2 teleskopy to nie jeden.
@olasek7972
@olasek7972 3 жыл бұрын
Porzucona Eksploracja nikt nie ma zamiaru teleskopu Hubbla „nie zostawić”.
@ED10X
@ED10X 3 жыл бұрын
Mam pytanie skoro są wymiary przestrzenne i przynajmniej jeden czasowy to czy czysto hipotetycznie mogły by istnieć inne rodzaje wymiarów nie mówię tu o 4D czy rozgałęzieniach czasu w jakimś drugim wymiarze czasowym, ale o czymś dodatkowym, w czym można się poruszać w inny sposób niż w przestrzeni i inaczej niż w czasie i jak by to wyglądało gdyby stworzyć taki świat
@ukaszgrzybek724
@ukaszgrzybek724 3 жыл бұрын
Już o tym było.
@olasek7972
@olasek7972 3 жыл бұрын
Szymon Ślusarczyk teoria strun zakłada konieczność istnienia 10 lub 11 wymiarów ale wiarygodność tej teorii jest obecnie wątpliwa a jeszcze kilka lat temu dużo się po niej obiecywano.
@ED10X
@ED10X 3 жыл бұрын
@@olasek7972 Tak, ale skręconych wymiarów PRZESTRZENNYCH, a mi chodzi o wymiar nie będący częścią czasoprzestrzeni tylko o czymś bardziej abstrakcyjnym Chodzi mi o coś takie go, że wymiar czasowy nie jest częścią przestrzeni, ale częściom czasoprzestrzeni wię ten następny wymiar nie był by częściom czasoprzestrzeni, ale jakiejś "COŚczasoprzestrzeni" i chodziło mi tu o to czym mogło by być to "COŚ" jak by to mogło działać i wyglądać Zdaje sobie sprawę, że to coś o wiele bardziej z fikcji niż z nauki, ale oglądałem film o liczbach zespolonych i pomyślałem wtedy, że skoro liczby można wynieść do takiej abstrakcji i jeszcze jest to użyteczne to pomyślałem czy może istnieć coś szerszego niż czasoprzestrzeń i to NIE w znaczeniu 10 wymiarów przestrzennych czy 2 czasowych wymiarów (o tym pisałem mówiąc, że NIE chodzi mi o 4D czy drugim wymiar czasowy), ale o 3 RODZAJU wymiarowania 1 wymiary PRESTRZENNE 2 wymiary CZASOWE 3 wymiary INNE Zastanawiało mnie czy są jakieś ciekawe nawet nie teorie naukowe, ale jakieś hipotezy opisujące coś takiego
@jacekkubis
@jacekkubis 3 жыл бұрын
@@olasek7972 Dużo się spodziewano, wiele sobie obiecywano. Zdecyduj się. I nie, nie jest wątpliwa, po prostu nie zrobiono postępów w kwestii jej udowodnienia. Za to powstały inne, równie słabo udowodnione. A nasze obecne możliwości techniczne (a może i matematyczne) nie dają szans na udowodnienie którejkolwiek na tak mikrym poziomie. Krótko mówiąc temat jest poniekąd zawieszony.
@olasek7972
@olasek7972 3 жыл бұрын
Jacek Kubiś czytaj ze zrozumieniem
@tyyt-dp2rf
@tyyt-dp2rf 3 жыл бұрын
Ostatnio zastanawiałem się jaka jest różnica między materią i antymaterią i czy jest jakiś sposób na zmianę jednego w drugie bo z tego co zrozumiałem wszystko składa się z takich samych cząstek. Chodzi mi o takie metody nazwijmy to konwencjonalne które mogłyby nieść dochód, nie zamiana czegoś w czarną dziurę i czekanie aż się wypromieniuje, albo tworzenie jej w wielkim zdeżaczu hadronów. Ciekawi mnie czy są na ten temat prowadzone jakieś badania, albo zostały opracowane jakieś prace naukowe.
@olasek7972
@olasek7972 3 жыл бұрын
Tymon Śliwiński materia różni się od antymaterii jedynie ładunkiem elektrycznym. Nie, nie składają się z tych samych cząstek bo jeśli materia jest zbudowana z kwarków to antymateria jest zbudowana z anty-kwarków.
@tyyt-dp2rf
@tyyt-dp2rf 3 жыл бұрын
@@olasek7972 słyszałem że są jeszcze jakieś inne różnice bo na przykład anty neutron anichiluje się ze zwykłym neutronem, ale co do tych antykwarków to nie wiem
@olasek7972
@olasek7972 3 жыл бұрын
Tymon Śliwiński anty-neutron ma inna liczbę barionowa od neutronu. Poczytaj o kwarkach i antykwarkach.
@tyyt-dp2rf
@tyyt-dp2rf 3 жыл бұрын
@@olasek7972 właśnie liczyłem że o tym nagra
@tyyt-dp2rf
@tyyt-dp2rf 3 жыл бұрын
Ale wsumie mogę poczytać
@lajcik5627
@lajcik5627 3 жыл бұрын
Skoro wielki wybuch to puchnięcie przestrzeni we wszystkich miejscach to jak duża była przestrzeń przednwielkim wybuchem? Bo musiała jakaś być skoro we wszystkich miejscach puchła
@MegaRaptor9
@MegaRaptor9 3 жыл бұрын
Niczego nie było przed Wielkim Wybuchem, bo Wielki Wybuch to początek przestrzeni i czasu. Wiem, że to przeczy logice i jest nie do ogarnięcia ludzkim rozumem, ale tak już jest.
@jacekkubis
@jacekkubis 3 жыл бұрын
@@MegaRaptor9 Jest nie do ogarnięcia ludzkim rozumem, ale nie przeczy logice. Wręcz z niej wynika. Choć logika nie jest sama jedna, ale tu mẘisz raczej o brakach w wiedzy.
@konradimarlenakotarscy7049
@konradimarlenakotarscy7049 3 жыл бұрын
Czy jest możliwość przeżycia roślin na Marsie, biorąc pod uwagę podlewania ich?
@maciej3721
@maciej3721 3 жыл бұрын
Potrzeba jeszcze atmosfery i odpowiedniej dla danej rośliny gleby (rośliny potrzebują tlenu, dwutlenku węgla i innych składników do przeżycia)
@olioli4810
@olioli4810 3 жыл бұрын
Najprostsze rozwiązanie to hydroponika. Tylko "szklarnia" musi mieć atmosferę zbliżoną do naszej, no i jakąś osłonę przed promieniowaniem (może podziemne pomieszczenie?). Gandzię można w donicach, w piwnicy uprawiać, wystarczy dobrać nawozy i oświetlenie. Nie, żebym próbował;) Ciekawe, co ze słabszą grawitacją?
@maciejgajdzicki881
@maciejgajdzicki881 3 жыл бұрын
A czy to nie jest tak, że sam atom (tak jak i z resztą reszta wszystkiego co jest w naszym wszechświecie) jest falą akustyczną. Przecież światło też jest dźwiękiem, a nam potrzeba więcej pokory, bo zakładanie czegoś "na pewno" jest bardzo krnąbrne ;).
@goldroger121
@goldroger121 3 жыл бұрын
Witam Co z tą kometą co o 3000 km przeleciała obok ziemi ?
@MegaRaptor9
@MegaRaptor9 3 жыл бұрын
Nic, odleciała.
@Motodiablo6
@Motodiablo6 3 жыл бұрын
Ciekawe jakby jakimś sposobem można było ruszyć Marsa żeby miał taką samą orbitę co Ziemia czy by mogło na nim powstać życie ?
@j3drek751
@j3drek751 3 жыл бұрын
a skąd weźmiesz tlen i atmosfere?
@jacekkubis
@jacekkubis 3 жыл бұрын
Problemem jest brak magnetosfery, nie odległość od Słońca.
@Daniel-dy9zj
@Daniel-dy9zj 3 жыл бұрын
100 komentarz
@Neffcik
@Neffcik 3 жыл бұрын
Czemu u ciebie w kosmosie jest taka słaba grafika ?
@Piorun1
@Piorun1 3 жыл бұрын
Powiedz coś o Cylindrach tiplera . tyko że załuszmy ze jest długi na 10 km i szeroki na 5km ok dzięki
@ukaszgrzybek724
@ukaszgrzybek724 3 жыл бұрын
Zaluszmy?
@Shrinksss
@Shrinksss 3 жыл бұрын
Zauszmy 😂
@towpies5482
@towpies5482 3 жыл бұрын
A powstanie,, kącik jeżowca"???
@towpies5482
@towpies5482 3 жыл бұрын
Albo wieżowca
@towpies5482
@towpies5482 3 жыл бұрын
Albo,,kącik miesiąca "
@kubakufel5793
@kubakufel5793 3 жыл бұрын
Dlaczego ciśnienie na Ziemi nas nie zabija? Kiedyś zapytałem o to moją nauczycielkę od fizyki (którą pozdrawiam) to powiedziała że jesteśmy zanurzeni w gazie i tego nie odczuwamy, ale jak nurkujemy to już odczuwamy nacisk na nasze ciało i przy pewnych głebokościach ciśnienie nas zabija. Dlaczego tak jest? Czy jest to spowodowane "wysokością" atmosfery?
@MegaRaptor9
@MegaRaptor9 3 жыл бұрын
Setki milionów lat ewolucji na lądzie sprawiło, że po prostu jesteśmy przystosowani do ciśnienia +/- 1 atmosfery. Ale do wyższych już nie bardzo.
@wojciechkedzierski5093
@wojciechkedzierski5093 3 жыл бұрын
W sumie dobrze powiedziała, gaz jest dużo lżejszy od wody przecież, na poziomie morza mamy ciśnienie 1 atmosfery (1 bara, 1000 hektopaskali), co odpowiada przebywaniu 10 metrów pod wodą. Każde kolejne 10 metrów to 1 bar więcej, taki nacisk na nasze ciało wywiera woda właśnie.
@MegaRaptor9
@MegaRaptor9 3 жыл бұрын
@@wojciechkedzierski5093 No nie do końca, na głębokości 10m są już 2 bary (1 bar 10metrowej warstwy wody + 1 bar naciskającej atmosfery).
@kubakufel5793
@kubakufel5793 3 жыл бұрын
@@wojciechkedzierski5093 ale przecież wartości ciśnienia zależy od wysokości słupa cieczy chociaż w tym przypadku słupa gazu jakim jest atmosfera, która jest dużo wyższa niż np. głębokość rowu marjańskiego, ale i atmosfera naciska na ten zbiornik wodny to wtedy masz rację, idę dobrą drogą do odpowiedzi?
@wojciechkedzierski5093
@wojciechkedzierski5093 3 жыл бұрын
@@MegaRaptor9 No tak, pominąłem ciśnienie atmosferyczne.
@kkkppp7235
@kkkppp7235 3 жыл бұрын
Witam a czy zrobił by pan jakiś materiał na temat szczura na silniku podczas ostatniego lotu space X ?? pozdrawiam
@marekwojtas1646
@marekwojtas1646 3 жыл бұрын
to tylko kawałek lodu spadający z zamarzniętego silnika i zjeżdżający z niego.
@kkkppp7235
@kkkppp7235 3 жыл бұрын
@@marekwojtas1646 z uszami ??? wygląda jak szczur
@marekwojtas1646
@marekwojtas1646 3 жыл бұрын
@@kkkppp7235 zwykła pareidolia.
@kkkppp7235
@kkkppp7235 3 жыл бұрын
@@marekwojtas1646 to czemu wycinają to z nagrania , skoro to tylko lód czemu NASA nie przedstawi ostrych zdjęć z zoomem . NASA powiedziało że lód i mam wierzyć ;D
@marekwojtas1646
@marekwojtas1646 3 жыл бұрын
@@kkkppp7235 wierzysz w to bo chcesz w to wierzyć.
@nostradamusgaming600
@nostradamusgaming600 3 жыл бұрын
ja mam teorie jeżeli grawitacja ma wplyw na czas... to czy my skoro jestesmy w 3/4 galatyki mozemy nie zauważyć cywilizacji która jest blizej srodka dziury? poniewaz tam czas plynie duzo duzo szybciej?
@olasek7972
@olasek7972 3 жыл бұрын
Adam Wiader w środku czas płynie praktycznie identycznie, różnice są minimalne, może sekunda na rok.
@jacekkubis
@jacekkubis 3 жыл бұрын
W środku czego?
@nostradamusgaming600
@nostradamusgaming600 3 жыл бұрын
@@jacekkubis blizej srodka galaktyki (czarnej dziury)
@jadesnowdee8221
@jadesnowdee8221 3 жыл бұрын
Czy rozważa się hodowlę jakichś zwierząt kiedyś na bazie na Marsie czy byłoby to zupełnie nieopłacalne? Jeśli tak,to jaki gatunek byłby optymalny? Czy bierze się pod uwagę hodowlę insektów ze względu na relatywnie dobre źródło białka?
@olasek7972
@olasek7972 3 жыл бұрын
Daggy Raw nikt nie wie obecnie jak wyhodować źdźbło trawy na Marsie a ty urwałeś się z drzewa z hodowlą zwierząt. Może wyhoduj wpierw jedzenie dla tych zwierząt.
@jadesnowdee8221
@jadesnowdee8221 3 жыл бұрын
@@olasek7972 nie trzeba od razu tak ostro, pytam czysto hipotetycznie, z ciekawości - zresztą, na księżycu też bazy nie mamy a jakoś śmiało i głośno mówimy o koloniach na Marsie :v
@olasek7972
@olasek7972 3 жыл бұрын
Daggy Raw nikt nie mówi o koloniach na Marsie poza internetowymi marzycielami.
@jadesnowdee8221
@jadesnowdee8221 3 жыл бұрын
@@olasek7972 niedawno komórki były sci-fi, czemu więc nie myśleć o do przodu i marzyć? To właśnie ciekawość świata i wizjonerstwo pcha ludzi do przodu i napędza powstawanie przełomowych wynalazków 😉 tak czy siak, gdybanie nie jest złe , nie trzeba od razu być takim sztywnym
@xDavviox
@xDavviox 3 жыл бұрын
Co to jest maszyna turinga Panie Msjster?
@alichank
@alichank 3 жыл бұрын
Nie ma linku do twojego serwera na Discordzie w opisie i niektórzy (w tym ja) nie mogą tam dołączyć ;(
@defiblyratorrr2676
@defiblyratorrr2676 3 жыл бұрын
Jest na instagramie
@alichank
@alichank 3 жыл бұрын
@@defiblyratorrr2676 nie mam instagrama
Kiedy zaczął płynąć czas? - AstroFon
16:39
Astrofaza
Рет қаралды 129 М.
Final muy inesperado 🥹
00:48
Juan De Dios Pantoja
Рет қаралды 18 МЛН
MEU IRMÃO FICOU FAMOSO
00:52
Matheus Kriwat
Рет қаралды 32 МЛН
Stupid Barry Find Mellstroy in Escape From Prison Challenge
00:29
Garri Creative
Рет қаралды 21 МЛН
Co nas czeka do 2050r? Futurolodzy się mylą!
18:49
Astrofaza
Рет қаралды 38 М.
Prof Bralczyk o języku naukowym
22:13
Nauka. To Lubię
Рет қаралды 58 М.
Czy czas może mieć dodatkowe wymiary? - AstroFon
15:39
Astrofaza
Рет қаралды 100 М.
O co chodzi w fizyce kwantowej - Andrzej Dragan BS3S #6
43:52
Astrofaza
Рет қаралды 346 М.
Dlaczego planety nie spadają na Słońce - AstroFon
10:03
Astrofaza
Рет қаралды 83 М.
Eksplozja czarnego karła i baterie z cegieł - AstroSzort
10:37
iOS 18 vs Samsung, Xiaomi,Tecno, Android
0:54
AndroHack
Рет қаралды 90 М.
Игровой Комп с Авито за 4500р
1:00
ЖЕЛЕЗНЫЙ КОРОЛЬ
Рет қаралды 460 М.
APPLE совершила РЕВОЛЮЦИЮ!
0:39
ÉЖИ АКСЁНОВ
Рет қаралды 4,1 МЛН
Main filter..
0:15
CikoYt
Рет қаралды 11 МЛН
ПОКУПКА ТЕЛЕФОНА С АВИТО?🤭
1:00
Корнеич
Рет қаралды 3,2 МЛН
1$ vs 500$ ВИРТУАЛЬНАЯ РЕАЛЬНОСТЬ !
23:20
GoldenBurst
Рет қаралды 1,1 МЛН