Czy bakterie i wirusy z kosmosu byłyby niebezpieczne? - AstroFon

  Рет қаралды 187,010

Astrofaza

Astrofaza

Күн бұрын

Пікірлер: 646
@MrMarszelL
@MrMarszelL 7 жыл бұрын
Cześć. Mam pytanie związane z moim zawodem :) a dokładnie chodziło o elektryke. 1. Jak zachowuje się prąd w próżni podczas zwarcia? 2. Czy w urządzeniach kosmicznych wykorzystywane są inne Przewody elektryczne niż tu na ziemi czy może inaczej jest to rozwiązane?
@DuchAmagi
@DuchAmagi 7 жыл бұрын
Kiedyś w jednym programie popularnonaukowym w telewizji usłyszałem, że przypuszczalnie życie we wszechświecie nie musi bazować na węglu, a mogłoby np. na krzemie i że "moglibyśmy takiego życia nawet nie zauważyć". Jak rozumieć tę wzmiankę o "niezauważeniu życia opartego na krzemie", bo w programie nie wdali się w żadne szczegóły w tym zakresie. Czy chodzi o to, że byłoby to "życie", które nie przystawałoby do naszej definicji życia (trochę bełkot)? Mam to rozumieć jako coś w rodzaju Solaris Lema?
@tomaszkowalczyk2547
@tomaszkowalczyk2547 7 жыл бұрын
Fizycznie musiałoby się opierać fizycznie na tych samych zasadach,lecz częstotliwość mózgów,byłaby ograniczona według powszechnego pierwiastka z jakich byłaby zbudowana,
@LukLukas7
@LukLukas7 7 жыл бұрын
Może chodziło tu o to, że takie organizmy oparte na krzemie wytwarzałyby inne metabolity niż te nam znane (w takim wypadku nasza sonda badawcza szukająca śladów życia byłaby niejako ślepa na takie związki), lub miałyby zupełnie inną tolerancję ekologiczną. Czyli przykładowo takie mikroby mogłyby funkcjonować w warunkach, w których z góry zakładamy, że nie może się w nich rozwinąć życie.
@Lin-uz4zm
@Lin-uz4zm 7 жыл бұрын
DuchAmagi Dodatkowo organizm oparte na czymś innym niż węgiel mogły by mieć inne potrzeby. Np. Szukalibyśmy życia na planetach na których mogła by występować woda w stanie ciekłym, a oni by jej nie potrzebowali.
@lolszakjak7420
@lolszakjak7420 7 жыл бұрын
DuchAmagi ło cie panie procesorowe ludziki, albo powietrze
@piotrzdebel5023
@piotrzdebel5023 7 жыл бұрын
Aktywność krzemu jest minimalna. życie oparte na krzemie właśnie by powstawało.
@siedemnastego
@siedemnastego 7 жыл бұрын
niezły kącik heretyka, na ostro - szczególnie mi się podobało "tło" i ten ruszt :D
@venom-zg4zw
@venom-zg4zw 7 жыл бұрын
Super kanał, no i te kanały które polecasz też sztos. Tak trzymać, masz we mnie wiernego widza:)
@weronikaitylenatenteman5670
@weronikaitylenatenteman5670 7 жыл бұрын
O kosmosie mogę słuchać bez końca. I super, że poleciłeś taki kanał, szukałam od dawna!
@weronikaitylenatenteman5670
@weronikaitylenatenteman5670 7 жыл бұрын
Jednak no nie wiem. Obejrzałam kilka filmików na tamtym kanale i sam musisz w duchu przyznać, że ciężko się je ogląda. Spósb mówienia tamtego gościa, obraz, wybrane tła, KOSZMARNY dzwięk czynią to po prostu niezjadliwym, a całość wygląda niepoważnie. Swoją drogą, to nie jest lekarz a analityk medyczny.
@TheDymajo
@TheDymajo 7 жыл бұрын
Dzięki za odpowiedź i link do szczegółów na ten temat. Potrafisz wytłumaczyć nie proste rzeczy w prosty sposób, widać że masz dobre wyobrażenie tego wszystkiego. Dlatego pozwolę sobie zadać kolejne pytanie: Czy na powierzchni ziemi można odczuć, w jakimś minimalnym stopniu, grawitację innych masywnych ciał niebieskich? Czy położenie księżyca wpływa na wagę ciał przy ziemi? Czy podczas koniunkcji wszystkich planet i jednoczesnego zaćmienia słońca przez księżyc, na dziennej stronie ziemi, grawitacja będzie mniejsza niż na nocnej?
@rafapelik582
@rafapelik582 7 жыл бұрын
na księżycu ląduje pierwsza Amerykańska, załogowa ekspedycja. Neil Amstrong wychodzi ze statku, a tu nagle wyskakuje zza kamienia trzech gości. Chińczyk, Rusek i Polak. -Jak to tak? - pyta Amerykanin -Chińczyk - Nas jest dużo. Brat podsadził brata i jestem. -Rusek - Nasza agentura spisała się na medal i byliśmy szybsi od was. -No a ty? - Amerykanin pyta Polaka -A daj mi spokój z wesela wracam :D
@Vikisoton
@Vikisoton 7 жыл бұрын
Bardzo ciekawy filmik odpowiedział na parę nurtujących mnie zagadnień. Dzięki Astro 😃👍
@lisiaty884
@lisiaty884 7 жыл бұрын
JA MAM PYTANIE!!!! czy księżyc może miec swoj wlasny... emmm księżyc? XD pozdrow lisełka :D
@tohchal
@tohchal 7 жыл бұрын
chyba ak
@jestemmiszczu1
@jestemmiszczu1 7 жыл бұрын
Nie, jeżeli obok naszego księżyca byłby blisko księżyc to Ziemia miałaby dwa księżyce.
@mowmifehris6716
@mowmifehris6716 7 жыл бұрын
No nie do końca bo księżyc ma swoją naukową definicje, tak samo jak planety. Z drugiej strony gaziaki w naszym Układzie Słonecznym mają kilkanaście własnych księżyców więc też tworzą swój mały układ "słoneczny". Inną kwestią jest to jak miałoby wyglądać takie oddziaływanie księżyc-księżyc? Jako układ podwójny proporcjami przypominający coś jak Pluton-Charon? Czy może mniejsze obiekty które w zasadzie są już kamieniami na orbicie hipotetycznego księżyca.
@serdzio7465
@serdzio7465 7 жыл бұрын
ochuj biznesmem tutaj
@ff-yo6qy
@ff-yo6qy 7 жыл бұрын
Lisiasty 88 też zadałem to pytanie xd
@peger
@peger 7 жыл бұрын
11:00 Tak mogły by. Na ISS bodajże przeprowadzono taki eksperyment. Wystawiono różne bakterie na zewnątrz stacji w otwartą przestrzeń. Część przeżyła. Dodatkowo chyba jeden z szczepów bakterii pod wpływem zerowej grawitacji stał się bardziej zabójczy.
@TomaszJopek
@TomaszJopek 6 жыл бұрын
Kurcze świetny pomysł na film: w układzie słonecznym jest druga planeta, na której jest inteligentne życie. Od pierwszych wzajemnych obserwacji - po pierwsze osobiste spotkanie, a może wojna? Tylko mam na myśli tutaj reżyserię Nolana, bo gdyby zajął się takim tematem Michael Bay... strach się bać :D
@Jaspaer
@Jaspaer 7 жыл бұрын
Dzisiaj zastanawiałem się właśnie nad tym skąd biorą tlen na ISS. Bam! Pojawia się odcinek z odpowiedzią :D
@QuVam
@QuVam 7 жыл бұрын
Panie Piotrze czy powiedziałby pan nam o swoim wykształceniu? wydaję mi się że nigdy o tym pan nie mówił ;)
@Astrofaza
@Astrofaza 7 жыл бұрын
w pierwszym q&A mowilem
@lucass455
@lucass455 7 жыл бұрын
Hej, a ja mam pytanie dotyczące oddychania astronautów, będących w skafandrze poza stacją kosmiczną. Chodzi mi o to, że np. płetwonurek ma ze sobą butlę ze sprężonym powietrzem, którym oddycha, a podczas wydychania powietrze z dwutlenkiem węgla usuwane jest do wody. Jak to jest rozwiązane w skafandrze kosmicznym? Domyślam się, że rozwiązaniem jest zapewne obieg zamknięty, a wydychane powietrze przechodzi przez filtry, po czym astronauta ponownie oddycha tym "oczyszczonym". Jak to wygląda naprawdę? Kiedyś robiłeś live na temat skafandrów, wspominałeś o mieszance, którą oddychają astronauci, ale nie było nic o tym, co się dzieje z wydychanym powietrzem ;)
@grzegorz8900
@grzegorz8900 7 жыл бұрын
8:02 Jak się nazywa ta muzyka w tle? Czy przypadkiem nie była wykorzystana w filmie "2001 Odyseja kosmiczna" ?
@ShredPerspectivesWorks
@ShredPerspectivesWorks 7 жыл бұрын
Od kilku godzin staram się zlokalizować tę muzykę :(
@ShredPerspectivesWorks
@ShredPerspectivesWorks 7 жыл бұрын
Tak jest! Requiem for Soprano, Mezzo Soprano, Two Mixed Choirs & Orchestra. Dzięki ci wielkie
@LoveRuffianHorse
@LoveRuffianHorse 7 жыл бұрын
Mógłbyś zrobić film na temat teleskopów ? O tym czym się kierować w wyborze oraz jakie firmy polecasz ?( również po to aby powstała pomocna dyskusja w komentarzach) Pozdrawiam
@Astrofaza
@Astrofaza 7 жыл бұрын
+Puck Connolly zrobiłem
@vladimiriljychlenin6323
@vladimiriljychlenin6323 7 жыл бұрын
[Pytanie] Czy istnieją układy w naszej galaktyce, w której planety nie krążą wokół gwiazdy lub czarnej dziury? Ale planety krążą dajmy na to wokół planet-kolosów?
@okrutnik2928
@okrutnik2928 4 жыл бұрын
Pewnie istnieją tylko baaaaaardzo trudo je wykryć
@nataliablachnio
@nataliablachnio 7 жыл бұрын
Mam takie może trochę dziwne pytanie. Co by było, gdyby astronautka poleciała w kosmos będąc w ciąży (nawet tak wczesnej, że jeszcze sama o niej nie wie)? Czy z dzieckiem byłoby wtedy wszystko w porządku? Pozdrawiam :>
@bonebag2827
@bonebag2827 6 жыл бұрын
Natalia Błachnio To tak jak byś się pytała czy jak wjedziesz do Czarnobyla i przenocujesz 24h i czy z dzieckiem będzie wszystko w porządku. Krótko mówiąc zmieniło by się bardziej i wyglądało by jak obcy z kosmosu.
@TheWhiteStar666
@TheWhiteStar666 6 жыл бұрын
Urodziłaby kosmitę
@klops1215
@klops1215 7 жыл бұрын
Skoro na Tytanie jest metan i są bakterie ktore odrzywiają się nim, to gdyby wyslac na tego tytana troszke tych bakteri i obserwowac jak zareaguja na te warunki mozna by bylo stworzyc zycie pozaziemskie!!!
@dzwiedziu753
@dzwiedziu753 7 жыл бұрын
klops121 pytanie, czy te bakterie będą żyć w -100ºC, poza tym żaden organizm nie odżywia się tylko jednym rodzajem cząsteczek. To trochę tak jak by powiedzieć, że roślinom wystarczy CO² i woda, pomijając fakt, że potrzebna jest jeszcze gleba, z której roślina czerpie minerały.
@alseinth147
@alseinth147 7 жыл бұрын
Może na tytanie nie koniecznie to zadziała ale w układzie słonecznym jest wiele planet i jeszcze więcej księżyców więc teoretycznie na którejś by się dało. Tylko po co? :D
@harlin9466
@harlin9466 7 жыл бұрын
można tam wysłać w puszkach kilka rodzajów bakterii i za milion lat zobaczyć jak ewoluowały.
@alseinth147
@alseinth147 7 жыл бұрын
A koszty wysłania takich bakterii? Nie dasz ich w zwykłej puszce po konserwie bo zginą. To musiały by być małe statki kosmiczne. Wydatek rzędu dobrych kilku milionów a nie wykluczone, że cywilizacja upadnie lub drastycznie się zmieni za zaledwie kilkaset lat. A po za tym bakterie ewoluują również na Ziemi w różnych warstwach litosfery i ich szczątki nawet sprzed miliardów lat są i tutaj. Ponadto bakterie nawet jak przeżyją tą raczej nie wyewoluują od tak, do tego jest niezbędna masa różnych czynników.
@paweandonisgawralidisdobrz2522
@paweandonisgawralidisdobrz2522 7 жыл бұрын
Astrosuchar Imprezy w kosmosie są słabe . . . . . Bo nie ma atmosfery
@TheDymajo
@TheDymajo 7 жыл бұрын
było już coś takiego
@pandolar137
@pandolar137 7 жыл бұрын
Ale ty jesteś mądry ☺
@xBazyliszek
@xBazyliszek 7 жыл бұрын
Co to jest jakaś siatka równikowa, na której jest napisane 8h, 12h itp.? Mam nadzieję że rozumiesz o co mi chodzi. Pozdrawiam
@Astrofaza
@Astrofaza 7 жыл бұрын
+Stefcio 57 czas podróży zapewne po nieboskłonie.
@inika6366
@inika6366 7 жыл бұрын
Hejka astro misie💗! Czy zrobisz film o ,,spadających gwiazdach" w sierpniu ( czyli o perseidach???)
@tymoteus5830
@tymoteus5830 7 жыл бұрын
Astrofaza Z koro czarna dziury mogą się łączyć czy wtedy nie stają się 1 większą czarną dziurą. Więc skoro czarna dziury w centrum galaktyki są takie URTRA MEGA WIELKIE to może powstały z wielu mniejszych czarnych dziur. Może z innych galaktyk. I czy droga mleczna nie jest połączeniem kilku galaktyk. Oczywiście mniejszych od ,,Teraźniejszej Drogi Mlecznej"
@ceresjanin8679
@ceresjanin8679 7 жыл бұрын
Czy na planecie krążącej dookoła gwiazdy neutronowej,białego karła lub brązowego karła mogło by istnieć życie?(Bardzo prosze o odpowiedź!)
@mirekzadrozny8483
@mirekzadrozny8483 7 жыл бұрын
Astro, mam pytanie. Może trochę głupie, ale nurtuje mnie od dłuższego czasu. Wiadomym jest, ze powietrze, czy tez każdy inny gaz powodują rozpraszanie światła przy czym rożne długości fal rożnie są rozpraszane. Do tego rożne gazy maja rożne zdolności takiego działania. Dla przykładu powietrze (+ obecność pyłów, kryształków lodu itd) powoduje rozpraszanie światła słonecznego, przy czym działa to mocniej na fale krótsze. Stad tez wieczorem, kiedy słonce świeci pod dużym katem i światło pokonuje relatywnie dłuższa drogę przez atmosferę widzimy je w kolorze czerwonym. Podobnie niego ma czerwone zabarwienie. Ok, to tyle tła teraz pytanie. Czy przy wyznaczaniu odległości, temperatury, składu i co najważniejsze prajedności gwiazd lub innych obiektów brany jest pod uwagę fakt, iż nigdzie we wszechświecie nie ma idealnej próżni? Rozumiem, ze pomiędzy bliskimi obiektami jak Ziemia i Księżyc (poza atmosfera) ilość gazu w przestrzeni jest niewielka, ale jeśli badamy już obiekt odległy od nas i miliardy lat świetlnych to ilość gazu i pyłu prze który światło musi się przedrzeć jest zapewne znaczna. Czy nie obserwujemy to podobnego zjawiska jak w atmosferze ze cześć światła ulega rozproszeniu a dociera do nas stosunkowo więcej fal długich? Czy podczas takich pomiarów ilość gazu i pyłów jest w jakiś sposób mierzona (badana?) i ich wpływ odpowiednio kompensowany?
@mateuszsalnik6223
@mateuszsalnik6223 7 жыл бұрын
Astrofaza mam pytanie. Czy przedmiot rozgrzany do np. 600 stopni celsjusza szybko się wychłodzi z powodu zera absolutnego, czy może pozostanie długo ciepłe ze względu na izolujące działanie próżni. Mam z tym pewien problem, a nie chce mi się szperać w internecie.
@Miki_Naz
@Miki_Naz 7 жыл бұрын
3:37 Scifun mówił o tym zjawisku w jednym z filmów o płaskoziemcach.
@draggebor
@draggebor 7 жыл бұрын
Wiem że Słońce kiedy zacznie zamieniać się w czerwonego olbrzyma to przesunie ekosfere w strone marsa. Słyszałem że są plany by "odsunąć" Ziemie od słońca, ale nie wiem na jakiej zasadzie miało by to działać.
@olasek7972
@olasek7972 7 жыл бұрын
nie ma takich planow.
@draggebor
@draggebor 7 жыл бұрын
Olasek moze zle to ujalem. Sa spekulacje ze kiedys to bedzie mozliwe bo przez ten milion albo i wiecej lat nic nam nie zagraza ale wkoncu tak bedzie
@draggebor
@draggebor 7 жыл бұрын
Ogladalem to w jakims filmie dokumentalnych z serii tych z lektorem
@patryk20140
@patryk20140 7 жыл бұрын
Pewnie chodzi o wzięcie jakieś asteroidy, którą nakierowano by na orbitę między Ziemią a Jowiszem. Jowisz by ją rozpędzał a Ziemia by ją hamowała i nie jako przejmowała by część jej prędkości orbitalnej co skutkowało by zwiększeniem odległości orbitalnej. Ale to tylko spekulacje. Pozdrawiam.
@olasek7972
@olasek7972 7 жыл бұрын
+Dragger - a wiesz takie spekulacje to sobie kazdy moze robic, nic to nie kosztuje, co bedzie za milion, miliard lat, takie spekulacje nie maja zadnego sensu.
@Isaberry1602
@Isaberry1602 7 жыл бұрын
Eeej, ten suchar wcale nie był taki suchy :D Dobre było x)
@ectolol8250
@ectolol8250 7 жыл бұрын
jak zachowywala by sie np. mucha w zerowej grawitacji?
@SzymonN0wak
@SzymonN0wak 7 жыл бұрын
To i ja mam pytanie, w modelu teoretycznym ciemna energia odpowiada za rozrastanie się wszechświata, więc w wielkim uproszczeniu gdyby wszechświat był linijką i ziemia była by na np 5 centymetrze to jeżeli linijka się rozciąga to czy nadal pozostajemy na tym 5 centymetrze czy może wędrujemy dalej, względem czego wszechświat się rozciąga co jest stałe ? Drugi pytanie to czy jest jakiś międzynarodowy protokół zachowania się władz w przypadku kontaktu z inną cywilizacją ? Np w Wawie na Polach Mokotowskiej ląduje statek np Nostromo i co dalej ? Jak wyglądał by pierwszy kontrakt ? Najpierw pokazujemy alfabet, próbujemy z matematyką, ikonografią czy może... strzelamy i dopiero potem pytamy ? Za kim jesteście ? Legia , PO, PiS , czy może Niemcy ?
@adrianpyzlak721
@adrianpyzlak721 7 жыл бұрын
Mam pytanie! Co by sie stało gdyby wziąć w kosmos (np. na stacje kosmiczną) bardzo szczelny pojemnik, i na spacerze kosmicznym zamknąć go i otworzyć dopiero na ziemi? Czy wgl coś by się stało?
@Q2CK
@Q2CK 7 жыл бұрын
Zgniótłby ci siępo powrocie na ziemię albo nie dałbyś rady go samemu otworzyć
@autostop66
@autostop66 6 жыл бұрын
Dla Pana Camila polecam książke Błekitna kropka i myślę, że wyjaśni nieco temat :)
@JohnSmith-bj6io
@JohnSmith-bj6io 7 жыл бұрын
Odnośnie pytania z 3:51 to scifun mówił o tym przy obalaniu płaskoziemców
@adamnowicki2672
@adamnowicki2672 7 жыл бұрын
John Smith scifun kozak :) osobiscie stwierdzam że lepszy nawet od obecnego tu Pana, dużo symulacji pokazuje i opowiada szczegółowo;)
@okrutnik2928
@okrutnik2928 4 жыл бұрын
@@adamnowicki2672 tylko filmy raz na rok
@Waskiii
@Waskiii 7 жыл бұрын
Witam, może kilka słów o czasie Plancka? Pozdrawiam :)
@moramox
@moramox 7 жыл бұрын
Hej mam pytanie, gdyby ludzie opracowali technologie, która pozwala się teleportować i ktoś by się przeteleportował na równik np z bieguna to czy by się przewrócił lub poczuł jakoś to przyśpieszenie? Ziemia na równiku kręci się szybciej. Jak się leci samolotem to powoli dostosowujemy się do tej prędkości.
@Rogal591
@Rogal591 7 жыл бұрын
Pozdrawiam Astrofazusiu
@bascio
@bascio 7 жыл бұрын
Jak i gdzie są testowane satelity/sondy ? Na pewno się je sprawdza. Wątpię, że tak drogi sprzęt miałby nie zostać podany testom.
@SZEF124
@SZEF124 7 жыл бұрын
Hej mam pytanie . Z czego składa się gwiazda neutronowa i jak będzie wyglądać "powierzchnia" takiego brązowego czy czarnego karła , czy można na takiej powierzchni stanąć ? Pozdrawiam wszystkich głodnych kosmosu ^^
@lajky8060
@lajky8060 7 жыл бұрын
Witaj :) chcialem zapytac odnosnie wyprawy na Marsa :) Czy Nasa ma jakies plany w ewentualnosci spotkania jakis stworzen ,ktore tam istnieja a ich nie zaobserwowalismy ? Jakas procedura ? Pozdrawiam :)
@guitarpandaguy859
@guitarpandaguy859 7 жыл бұрын
Czy na stacjach kosmicznych mają internet?
@piotrwarzecha9871
@piotrwarzecha9871 7 жыл бұрын
Astro, wiemy, że pod horyzontem zdarzeń gromadzą się różne cząstki. Jeżeli czarną dziurę porównamy do gwiazdy to czy jesteśmy w stanie dowiedzieć się jaką temperaturę ma taka czarna dziura i jak bardzo jest jasna? Pytanie oparte o fakty związane z brakiem możliwości ucieczki fotonu za horyzont i energią (a co za tym idzie ciepłem) jaką posiadają cząstki i ich drganiem? No właśnie, czy w takim polu grawitacyjnym cząstki drgają wytwarzając energię cieplną? Pozdrawiam serdecznie!
@mikoajsapek2647
@mikoajsapek2647 7 жыл бұрын
Cześć mam pytanie cóż by się stał w momencie kiedy dwie gwiazdy orbitowałby wokół siebie i jedna zamieniła by się w supernową? Pozdrawia:)
@iagre
@iagre 7 жыл бұрын
1:30 Jony wodoru do przestrzeni kosmicznej? Czy to nie jest marnotrawstwo? Czy nie lepiej wodór magazynować do użycia w przyszłości w innym celu (na przykład jako paliwo)?
@cezar909090
@cezar909090 5 жыл бұрын
Suchar to będzie jak za 50 lat będziemy mieć do domów 20 m wody pod nami.
@Geralt97
@Geralt97 7 жыл бұрын
W odcinku o końcu wszechświata mówiłeś, że może "umrzeć" przez to że energia się skończy, ale z tego co kojarzę to energia potencjalna wysokości wynika właśnie z wysokości, oznacza to że wszystkie pojedyncze cząstki opadłyby na "podłogę" wszechświata i wyzerowały tę energię czy jak, bo nie do końca rozumiem :D
@Rajder015
@Rajder015 7 жыл бұрын
Najprościej ujmując - w każdych procesach wykorzystujących energię część z niej zostaje wytracona w postaci ciepła i nie może zostać ponownie wykorzystana. Energia potencjalna grawitacji rzeczywiście mogłaby zostać wykorzystana, istnieje jednak zasadniczy problem - Wszechświat od początku narodzin nieustannie się rozszerza, powodując tym samym oddalanie się materii względem wszystkiego. W takiej sytuacji mówimy o nieskończoności, gdzie en. potencjalna dąży do zera. W momencie gdy Ep nie może zostać wykorzystana, a cała przestrzeń znajdzie się w równowadze termodynamicznej (wszędzie zapanuje jednakowa temp.) transfer energii będzie niemożliwy - nazywa się to śmiercią cieplną Wszechświata.
@Rzeznik124
@Rzeznik124 7 жыл бұрын
Ja mam pytanie co do programu Apollo, a konkretnie do pojazdów kosmicznych. Czy z całego Satrurna V na ziemie wracał tylko Command Module, czy odzyskiwany był także np. pierwszy stopień Saturna? Pozdrawiam.
@dymitrjerenowski9540
@dymitrjerenowski9540 7 жыл бұрын
ja mam pytanko. czy gdyby w próżni znalazła sie butelka z próżnią (zamknięta) to czy później by dało ją sie zmiażdżyć bez problemu i czy nadal bedzie tam próżnia
@overnine7602
@overnine7602 7 жыл бұрын
Pytanie może takie z czapy i nie związane z astronomią ale może zaciekawi ludzi ;) Jeżeli podgrzeję wodę w stanie ciekłym (przebywającą w ośrodku z odpowiednim ciśnieniem oczywiście) do "Punktu Drapera" (ang. Draper point) to zacznie ona świecić ?
@antares975
@antares975 7 жыл бұрын
bardzo fajny odcinek ;) oby tak dalej
@relia6960
@relia6960 7 жыл бұрын
Witam. Mam pytanie. W ciągu dnia można zaobserwować słońce i księżyc w tym samym czasie, czy to znaczy że na przeciwnej półkuli ziemi nie widać ani słońca ani księżyca?
@justg1479
@justg1479 7 жыл бұрын
Pytanie do odcinka: Jaka jest planeta,na której grawitacja jest najWYŻSZA?
@oskar1101pl
@oskar1101pl 7 жыл бұрын
Gęsta.
@harlin9466
@harlin9466 7 жыл бұрын
Droga Masłowa
@bartomiejhada4007
@bartomiejhada4007 7 жыл бұрын
Cześć, mam takie pytanie, czy w przyszłości byłaby możliwość wydobywania surowców z wypalonych gwiazd? Pewnie się tutaj mylę, ale skoro takie wypalone gwiazdy są kulami metali, to powinno dać się te metale wydobyć.
@michal280498
@michal280498 7 жыл бұрын
Hej Astro. Mam do ciebie prośbę. Czy mógłbyś opowiedzieć trochę o złotej płytce z sondy Voyager II. Z góry dzięki i pozdrawiam.
@sryncu7974
@sryncu7974 7 жыл бұрын
Ja mam pytanie. Bo jeśli chodzi o inwazje to zawsze jest obcych na naszą planetę, a mnie zastanawia jak to by wyglądało np. za kilkadziesiąt/set lat jeśli ziemia była by przeludniona i odkrylibyśmy jakąś planetę przystosowaną do życia ale była by zamieszkana przez jakąś cywilizacją mniej rozwinięto od nas. Czy byśmy ich wtedy zaatakowali? Czy może powstało by jakieś prawo zabraniające przejmowania zamieszkanych planet? Co myślisz na ten temat?
@Bhael998
@Bhael998 7 жыл бұрын
Skoro czarny karzeł ma (będzie miał skoro jeszcze nie istnieje) temperaturę otoczenia, to... Moglibyśmy teoretycznie do niego podlecieć i zebrać tą wystygniętą materię gwiazdy do badań?
@Astrofaza
@Astrofaza 7 жыл бұрын
tak
@Astrofaza
@Astrofaza 7 жыл бұрын
O ile oparlibyśmy się olbrzymiej grawitacji :)
@SlonceSyjonu
@SlonceSyjonu 7 жыл бұрын
Popełnił Pan błąd w nagraniu, nazwał Pan czarnego karła białym karłem 5:11
@Rajder015
@Rajder015 7 жыл бұрын
+Sir Cebula Proszę posłuchać do końca, pan Piotr się nie pomylił :) było to odnośnie do umierających gwiazd wielkości Słońca
@Cypek
@Cypek 7 жыл бұрын
dobrze powiedział bo najpierw odrzucając warstwy zamienia się w białego karła ;)
@jarekros6517
@jarekros6517 7 жыл бұрын
cześć Piotrek, mam pytanie. Skoro w kosmosie nie ma atmosfery i nie ma tarcia to dlaczego ziemia obraca się coraz wolniej. Jak byś mógł to powiedz też proszę, dlaczego księżyc się od nas oddala?
@あやす-p6p
@あやす-p6p 7 жыл бұрын
Jarek Rosiński nie oddala sie.. Raz się przybliża a raz oddala.. To się nazywa perygeum i apogeum.. A Ziemia się kręci Caly czas tak samo.. Jakby się kręciła coraz wolniej to doba by była coraz dluzsza.. Nie wiem skąd to wziąłeś lmfao
@michaelmak6226
@michaelmak6226 7 жыл бұрын
woda spowalnia obrót ziemi wokół własnej osi
@michaelmak6226
@michaelmak6226 7 жыл бұрын
Don't Starve doba się bardzo wolno wydłuża za czasów dinozaurów trwała z tego co pamiętam nieco ponad 23 godziny
@szymoniak44
@szymoniak44 7 жыл бұрын
Jarek Rosiński o ile dobrze kojarzę to chyba chodzi ci o kradzież energii kinetycznej planety, np. w ten sposób rozpędza się sondy kosmiczne by mniej brały ze sobą paliwa. Księżyc niejako także kradnie tą energię przez co oddala się. Jednak ubytki energii nie są bardzo duże i nie odczuwamy ich. O Księżyc się nie bój, nie ucieknie. W miarę zwiększania się odległości będzie oddawał energię kinetyczną walcząc z grawitacją Ziemi. Jestem tylko człowiekiem więc nie jestem w pełni pewny tego co zapamiętałem.
@olasek7972
@olasek7972 7 жыл бұрын
Ziemia faktycznie sie obraca coraz wolniej ale powodem sa odplywy i przyplywy (spowodowane Ksiezycem). To jest tez zwiazane z oddalaniem sie Ksiezyca - okolo 4 cm na rok.
@jackolucifer
@jackolucifer 7 жыл бұрын
Mam pytanie odnośnie tego jak astronauci robią dwujeczke, czy brak grawitacji w tym nie przeszkadza?
@marekgarbacz400
@marekgarbacz400 7 жыл бұрын
Witam mam pytanie czy czas może się skończyć?? bo wszystko ma swój koniec a jak jest z czasem ?
@michakapturkiewicz1454
@michakapturkiewicz1454 7 жыл бұрын
Pomijam chwytanie za słówka czy coś się może skończyć, skoro w tym momencie nie ma już czasu, ale do rzeczy: Odpowiadam możliwie rzetelnie, jeśli coś mylę proszę innych o skorygowanie, bo to trudne tematy i może się tak zdarzyć. Po pierwsze nikt ci w 100% nie odpowie na to pytanie (a przynajmniej wg mojej wiedzy nie powinien), bo wszystko co "wiemy" to teorie. Poparte w często trudny do zrozumienia dla szarego człowieka sposób, ale jednak dość prawdopodobne i jakoś uzasadnione. Jedna z teorii zakłada, że na początku była osobliwość, czyli punkt o nieskończenie gęsto upakowanej materii (początek wielkiego wybuchu). Z naszymi prawami fizyki, a więc i z czasem jest tak, że wszystko spoko, dopóki nie pojawią się nieskończoności, dlatego "osobliwość" postrzega się także jako miejsce powstania praw fizyki, jakie znamy. W uproszczeniu więc czas rozpoczął się w wielkim wybuchu. Czy może się skończyć? Tu należałoby wspomnieć o dwóch teoriach końca wszechświata. Astrofaza mówił coś o tym w swoich poprzednich odcinkach (jakoś całkiem niedawno). Jak być może wiesz, a raczej wiesz skoro oglądasz ten kanał to wszechświat rozszerza się. Jedna z teorii końca wszechświata mówi o jego całkowitym rozproszeniu. Ciężko mi powiedzieć co się stanie wtedy z czasem, to może ktoś inny coś doda na ten temat, ale jest też ta druga teoria. Czyli wszechświat po pewnym rozszerzeniu, zacznie się na nowo kurczyć pod wpływem grawitacji, aż będzie tak upakowany, że wróci do nowej osobliwości. Wtedy nasze prawa fizyki znów przestają mieć znaczenie, a czas taki jaki znamy przestaje istnieć. Jeśli więc ta teoria okazałaby się słuszna, to tak, czas może się skończyć, ale nie jesteśmy nawet na półmetku ;).
@marekgarbacz400
@marekgarbacz400 7 жыл бұрын
Dzięki wiadomo że nikt nie odpowie na to pytanie. Według mnie ciekawe to jest i właśnie chciałem zobaczyć zdanie innych na ten temat.
@TheDymajo
@TheDymajo 7 жыл бұрын
Dla ciała, które poruszałoby się z prędkością światła, czas by przestał istnieć. Ale obiekty posiadające niezerową masę spoczynkową nie mogą osiągnąć prędkości światła w próżni.
@michaeldesanta7122
@michaeldesanta7122 7 жыл бұрын
Czy temperatura na ziemi moze zmienic chmure w obiekt fizyczny (lodowy oczywiscie to mowa o ujemniej temp.)
@dymirybezrukov6971
@dymirybezrukov6971 7 жыл бұрын
czm w kąciku cheretyka w tle pokazane jest jakies grilowane miesko ?
@heemylheemy4978
@heemylheemy4978 6 жыл бұрын
To palący się ludzie, którzy gadają takie rzeczy.
@TheMarrPL
@TheMarrPL 7 жыл бұрын
co jeśli ludzkość właśnie wysłałaby różne mikroorganizmy? czy jeśli by one tam przeżyły, mogłyby tam zacząć się rozmnażać i ewoluować, moglibyśmy za te parę milionów lat oglądać całkiem nowe gatunki.
@Urbsson
@Urbsson 7 жыл бұрын
pytanko: Co to jest, gdy wyjdzie się w nocy np. na balkon i patrzy się na gwiazdy itp. to czasami widać takie białe, świecące obiekty bardzo szybko poruszające się na niebie, na początku myślałem, że to są satelity lecz po pewnym czasie te obiekty znikają. Czy to możliwe, że dzieje sie tak dlatego, że moje (w tym przypadku) oko jest zbyt daleko od tego obiektu i już go po prostu nie widzi? Prosił bym o wytłumaczenie Pozdrawiam :)
@malpa1713
@malpa1713 7 жыл бұрын
Czy da sie pokonać w jakis sposub predkosc swiatła
@bambocha2PL
@bambocha2PL 7 жыл бұрын
Co do tych bakterii z kosmosu to nawet jako ludzkość już mamy doświadczenie z takim zjawiskiem, aczkolwiek w tych czasach jeszcze o tym nie wiedzieliśmy. Kiedy Europejczycy dopłynęli do Ameryki, to nie było tak, że od razu zaczęliśmy dziesiątkować Indian, wręcz przeciwnie, Europejscy pionierzy byli zaskoczeni, że spotkali innych ludzi, a ci ludzie byli zaskoczeni że ktoś do nich przypłynął, a z racji tego i tego, że byliśmy względem nich super rozwinięci technologicznie, wzięli nas za bogów (początkowo oczywiście). O ile na początku staraliśmy się nawiązać kontakt (jeszcze przed szaleńczą konkwistą Hiszpanów), zaczęły się pojawiać wzmianki o super epidemii cholery i grypy u Indian którzy nigdy takich chorób nie mieli i byli dziesiątkowani przez nawet taką grypę która dla nich była zabójcza, a Europejczycy zamiast umierać na cholerę i grypę łapali inną chorobę której nie byli w stanie określić bo nigdy nikt w Europie na to nie chorował, dzisiaj wiemy, że tą tajemniczą chorobą jest malaria. Tak oto spotkały się dwa światy i poznaliśmy w skali "makro" jak działają kontakty między cywilizacjami które nigdy wcześniej kontaktu ze sobą nie miały, bakterie i wirusy na które my jesteśmy odporni inne cywilizacje mogą od nich wymierać. Dlatego też jeśli skontaktujemy się z jakąś cywilizacją, to nie będzie tak, że przylecą do nas Ufoki, wyjdą ze swoich statków kosmicznych i przybiją nam piony, tylko raczej wymienimy się ostrożnie na początek próbkami bakterii, wirusów, grzybów itd, w celu analizy i przygotowania ewentualnych szczepionek mających za zadanie ochronę przed tym, dopiero nastąpią pierwsze kontakty bezpośrednie między cywilizacjami. Podobno tak wygląda międzynarodowy plan pierwszego kontaktu z cywilizacją pozaziemską.
@qkiz13
@qkiz13 7 жыл бұрын
Mam pytanie, czy dało by się zniszczyć czarna dziurę? Wiem że na ta chwile jest to fizycznie dla nas nie możliwe, ale w dalekiej przyszlosci? Co według ciebie mogło by się wydarzyć zaraz po zniszczeniu takiego obiektu? Na jakiego rodzaju pozostalosci mozna by liczyc? Ogromna chmurę gazu?
@olasek7972
@olasek7972 7 жыл бұрын
na poczatku sprobuj zniszczyc obiek wielkosci astroidy, komety, potem sie bierz za planety a potem za czarne dziury.. zobaczymy jak ci to idzie, krok po kroku...
@bazejszynal629
@bazejszynal629 7 жыл бұрын
Lukasz Kukielski Po co niszczyć czarne dziury, jak one same sie unicestwiają?
@ZapytajFotografa
@ZapytajFotografa 7 жыл бұрын
11:00 a czy gdzieś pod wodą nie żyją mikroby w superniskich temperaturach?
@ZapytajFotografa
@ZapytajFotografa 7 жыл бұрын
Lol, o to przykład obrazujący dlaczego nie należy pisać komentarzy w porach gdy ma się już wyłączony mózg :D Chyba mi się coś pomieszało z ru ru rukowcami i ich towarzystwem, ale one z kolei lubią ciepełko.
@BARTASS3
@BARTASS3 7 жыл бұрын
Dlaczego za Tobą nie ma Merkurego, Saturna, Urana i Neptuna? :)
@ShazzoAPM
@ShazzoAPM 7 жыл бұрын
Czy skoro woda jest wysyłana jest na iss i różnie misje to nieodwracalnie z Ziemi znikają pewne jej zasoby, czy jest to bezpieczne?
@PawelJimmi
@PawelJimmi 6 жыл бұрын
Powinniśmy mieć systemu obronne przed najazdem obcych, bo prędzej czy później będziemy musieli zmierzyć się z jakimś kosmicznym okruchem lecącym prosto w Ziemię..
@EmilPielacinski
@EmilPielacinski 7 жыл бұрын
Pozdrawiam ;)
@NorbertPromo
@NorbertPromo 7 жыл бұрын
Heyka, mam pytanko. Czy jeśli miałbym możliwość polecieć na jakikolwiek obiekt kosmiczny (planetę, gwiazdę, meteoryt hehe) i wsiadł w moją 'rakietę' i doleciał tam, zbudował stację lub postawił 'dom' to była by to MOJA planeta? Był bym właścicielem wszystkich surowców i zasobów? Czy jest możliwość posiadania na własność jakiegokolwiek obiektu kosmicznego? Pozdrawiam.
@harlin9466
@harlin9466 7 жыл бұрын
W kosmosie obowiązuje zakaz zakładania państw, podbijania terenów, itp. ,,Kupienie" dla własnego użytku całej planety jest niedozwolone.
@nataliaborys1554
@nataliaborys1554 7 жыл бұрын
Mam pytanie Skoro w gwieździe kończy się paliwo gdy zmienia się w białego karła, to czemu one dalej dają energię?
@reggae1rabbit
@reggae1rabbit 7 жыл бұрын
Może coś o promieniowaniu Howkinga?
@spacemarinessss
@spacemarinessss 7 жыл бұрын
To czarny czy biały ten karzeł ?? 5:00
@twistedf_
@twistedf_ 7 жыл бұрын
Ej a materie można np zabrać do słoika? Lub wychodować czarną dziure w warunkach ziemskich (laboratoryjnych) Pozdrawiam
@ma-pl2lo
@ma-pl2lo 7 жыл бұрын
Cześć mam pytanie . ostatnio byłem biegać i tak wpadła mi taka myśl. Czy jest możliwe że jesteśmy którymś z kolei wsze światem ? Ponieważ czarne dziura wciąga całą materię z najbliższego otoczenia wciągając materiał poszerzają się i coraz z większą mocą wsysają materię. A więc czy mogły by istnieć dwie super masywne czarne dziury które by wciągnęły cały materiał z zeszłego wsze świata. Przez to jedyną rzeczą jaką by wciągały na końcu to same siebie lecz przez brak energii przetwarzanej z materii zamknęły by się a przez co postały by niesamowicie skupione masy których kierunek był wzrócony na siebie nawzajem i po pewnym czasie by postało zderzenie co wywołało by sytuację którą obecnie znamy jako wielki wybuch ? Proszę o przeanalizowanie tego i odpowiedzenie na pytania wraz z rozwinięciem. Z góry dziękuję
@turbol5
@turbol5 7 жыл бұрын
Część Astro. Postaram się zadać pytanie dość logicznie i żebyś zrozumiał o co mi chodzi. Czy gdybyśmy stworzyli 3 zegary. No identyczne. Jeden byśmy zostawili na ziemi, drugi natomiast byśmy mieli na stacji kosmicznej, trzeci zostawili samemu sobie w próżni kosmicznej. Wszystkie 3 zegary ustawili na godzinę 12 i w tym samym momencie włączyli je. Po jakim czasie zauważyliśmy różnicę czasu na tych zegarach? I czy może nic by się nie zmieniło ? Słyszałem kiedyś że czAs w kosmosie jest 4 razy wolniejszy niż tu na ziemi, i jest jeszcze oczywiście czas pokładowy. Czy owe zegary mogą być zwykłymi zegarami czy jakieś specjalne które zwykły człowiek miec nie będzie? Proszę o odpowiedź pozdrawiam cały wszechświat! :)
@Harthoon
@Harthoon 7 жыл бұрын
Śledzę twoją działalność i mam pytanie a raczej prośbę mógł byś coś powiedzieć na temat że wystarczy 7% mniej oświetlenia słonecznego i na ziemi znowu wystąpi zlodowacenie ?! Pozdrawiam :)
@piotrapinski3697
@piotrapinski3697 7 жыл бұрын
Mam pytanie - skoro czarna dziura ma być osobliwością, punktem oslonietym przez horyzont zdarzen to obliczenia nie zakładają średnicy tego punktu? Czy to jest punkt w znaczeniu matematycznym, czyli nie mającym żadnego wymiaru (szer. dług. głęb.)? Czy też zakłada się że jest to obiekt o wymiarach 1 długości Planca? Jestem historykiem i lubię poznawać fizykę, ale nie na tyle by nauczyć się czytać wzory ;)
@piotrapinski3697
@piotrapinski3697 7 жыл бұрын
No i pytanie uzupełniające - jeżeli jest to punkt matematyczny, to nie oznacza to że materia "znika"? Czy też przylega ściśle do punktu, tylko nie jesteśmy w stanie tego ustalić na 100% ponieważ czarne dziury są osłonięte horyzontem zdarzeń?
@olasek7972
@olasek7972 7 жыл бұрын
Nikt nie wie jak ten "punkt" czy "osobliwosc" wyglada, nie ma obecnie na to dopracowanej teorii z fizyki. Wiadomo ze jest cholernie tam gesto ale nikt nie wie jak gesto.
@piotrapinski3697
@piotrapinski3697 7 жыл бұрын
Widzisz, wiem, że nikt nie wie, bo jest za horyzontem zdarzeń i nie ma jak wydostać informacji ;) Chodzi mi o to co jest wykorzystywane w obliczeniach - jakie rozwiązanie - czysto matematyczne (punkt bez wymiaru), czy zakładające że obiekt fizycznie istnieje (z jakimś tam minimalnym wymiarem) :)
@Backflashi
@Backflashi 7 жыл бұрын
A mnie dręczy pytanie czy wszystkie orbity planet są ustawione w jednej bądz zblizonej plaszczyznie? Czy jest może orbita biegnąca pod katem prostym do orbity ziemi. A jesli nie to jaka siła fizyczna wyznaczyła połozenie orbit?
@mlodig_oglada_sobie
@mlodig_oglada_sobie 7 жыл бұрын
Czy na fale dźwiękowe działa grawitacja?
@ysyskorpion3859
@ysyskorpion3859 7 жыл бұрын
A skąd wiemy że wszechświat rozszerzając nie generuje nowych gwiazd ?
@あやす-p6p
@あやす-p6p 7 жыл бұрын
łysy skorpion Oczywiście że *generuje* XDDDD.. Chyba... Bo nie może być tam pusta przestrzeń,, nie?
@ErgOn_
@ErgOn_ 7 жыл бұрын
Ale *generowaniem* gwiazd zajmują się chyba tylko mgławice i inne obłoki gazowe.
@agrunek
@agrunek 7 жыл бұрын
Wszechświat nie generuje nowej materii od wielkiego wybuchu tylko galaktyki sie oddalają :)
@agrunek
@agrunek 7 жыл бұрын
A co do gwiazd to one umierają a z.pozostałości po starych pojawiają sie nowe ale niedługo skończy sie materiał do ich wytwarzania :)
@agrunek
@agrunek 7 жыл бұрын
Don't Starve I gdyby by ło tak jak mówisz to by nigdy wszechświat by nigdy nie umarł z powodu śmierci cieplnej :)
@B0MBSTYLE
@B0MBSTYLE 7 жыл бұрын
czy jak na stacji kosmicznej puści sie bąka to czuć go cały czas, aż nie zostanie odfiltrowany?
@ukaszwojcik5131
@ukaszwojcik5131 7 жыл бұрын
W jakie zegarki są wyposażeni astronauci? Pozdrawiam
@kacper_bak1108
@kacper_bak1108 7 жыл бұрын
Czy mogą się zmienić bieguny ? Kak by to wyglądało i czy były by jakieś efekty uboczne
@pevlo4085
@pevlo4085 7 жыл бұрын
W jaki sposób powstaje planeta? Może trochę głupie pytanie, ale szukałem w Internecie i jedyne co znalazłem to powstanie okładu słonecznego.
@olasek7972
@olasek7972 7 жыл бұрын
Jedyne co znalazles jest wlasnie jedyna odpowiedzia jaka znamy
@pevlo4085
@pevlo4085 7 жыл бұрын
Co?
@Miki-xy2em
@Miki-xy2em 6 жыл бұрын
Planeta powstaje ze zderzania się planetoid i meteorytów :)
@MctomakPL
@MctomakPL 7 жыл бұрын
Czy istnieje jakiś środek ewakuacji z między narodowej stacji kosmicznej w razie jakiegoś poważnego uszkodzenia ?
@nikolatesla8074
@nikolatesla8074 7 жыл бұрын
Rozwiniesz temat Sondy von Neumanna i koncepcji skolonizowania kosmosu za ich pomocą?
@Astrofaza
@Astrofaza 7 жыл бұрын
+Nikola Tesla yup
@abudabi5311
@abudabi5311 6 жыл бұрын
mam pytanie czy możliwe jest że ludzie celowo wysyłają bakterie i mikroby może wirusy żeby celowo zasiać na planetach żeby sprawdzić czy jest to możliwe i co wogóle z tego wyniknie
@studiokano8644
@studiokano8644 7 жыл бұрын
AstroFaza Mam pytanie jak działają silniki manewrowe, na czym one polegają i co jest ich "paliwem"?
@olasek7972
@olasek7972 7 жыл бұрын
zwykle hydrazyna jest paliwem. Wahadlowiec mial paliwo o nazwie Monomethylhydrazine (MMH)
@patryk20140
@patryk20140 7 жыл бұрын
To jest zespół małych silniczków o małym ciągu umieszczone po bokach statku lub sondy.
@TheSupremo456
@TheSupremo456 7 жыл бұрын
Jak to jest z tymi sygnałami wysyłanych do sond czy sygnał jest szybszy od prędkości światła bo jak nie to ten sygnał docierałby nawet kilka miesięcy i w ten sposób położenie sond powinno się przewidywać kilka miesięcy wcześniej
@playerone3695
@playerone3695 6 жыл бұрын
12:10 skąd taka pewność? :)
@szymoniak44
@szymoniak44 7 жыл бұрын
Co jeśli na końcu wszechświata (tego nie widzialnego) znajduje się mnóstwo czarnych dziur które zakrzywiają tak przestrzeń, że jeżeli udałoby się przelecieć nie będąc przez nie wchłonięty wylecielibysmy z "drugiej strony ". Kształt sam wszechświata zmieniałby się nieustannie przez ruch tych masywnych obiektów. Czy moja koncepcja jest w miarę możliwa?
@cialoobce
@cialoobce 7 жыл бұрын
a mam pytanie do nastepneg odcinka co (na podkarpaciu, bo tam mieszkam) przelatuje cos NIEmigajacego tak z polnocnego. zachodu na poludniowy wschod to jest jasniejssze od wenus!
@zwyky_koles6973
@zwyky_koles6973 7 жыл бұрын
Pewnie mayak był o nim odc ;)
@kubaklimek1511
@kubaklimek1511 7 жыл бұрын
Pytanie odnośnie grawitacji: Jeśli słońce działa grawitacyjne na ziemię to działa też na nas? Oraz czy w lecie człowiek człowiek waży "mniej" bo jest bardziej przyciągany przez słońce niż w zimie? (Chodzi mi o zmiany odległości zmieni od słońca)
@adrianstankiewicz5645
@adrianstankiewicz5645 6 жыл бұрын
Kocham Mars i mam ogromną nadzieję że dożyje do jego kolonizacji/lotów na niego więc jak byśmy mogli zagęścić atmosferę na Marsie by temperatura tam wzrosła i jak by tamtejsza woda (lód) który ponoć się tam znajduje się rozpuściła to czy dało by się tam spróbować najpierw wytworzyć trochę powietrza tą maszyną o której mówiłeś w jakiejś mniejszej przestrzeni (jakaś baza lub coś podobnego) i zasadzić tam drzewa i powoli uwalniać powietrze by atmosfera była możliwa do wyżycia?
@colacola696
@colacola696 7 жыл бұрын
@Astrofaza Pod Mikroskopem nie prowadzi lekarz, tylko laborant (o ile dobrze pamiętam); Generalnie materiały na tym kanale są dobre, jednakże zdarzają się bardzo poważne błędy, stąd zastanowiłbym się nad reklamą ;)
@mateuszkierznowski4515
@mateuszkierznowski4515 7 жыл бұрын
Jak przebiegła budowa LHC w CERN? Chodzi mi konkretnie o trudności związane z procesem urzeczywistnienia tak zaawansowanego projektu, od koncepcji do już działającego mechanizmu. Nie potrafię ogarnąć tego jak można zaprojektować umiejscawianie każdej śrubki, każdego wymiaru pojedynczego bloku, przewidzieć fizykę działania tego giganta i po prostu przejścia do budowy maszyny bez pomyłek. Nie było sytuacji typu: Andrzej, to nie zadziała, na 20 kilometrze zapomnieliśmy wstawić magnesiku ?
Zioło i telefon komórkowy w kosmosie - AstroFon
17:37
Astrofaza
Рет қаралды 204 М.
We Attempted The Impossible 😱
00:54
Topper Guild
Рет қаралды 56 МЛН
Jak długo przetrwamy po wojnie nuklearnej? - POP Science #91
2:43:03
Takich asteroid powinniśmy się bać - AstroFon
15:07
Astrofaza
Рет қаралды 49 М.
Tak działa Komputer Kwantowy - AstroFaza
24:43
Astrofaza
Рет қаралды 475 М.
Wybuch bomby atomowej na orbicie - AstroFon
15:07
Astrofaza
Рет қаралды 287 М.
Dlaczego galaktyki są płaskie? - AstroFon
14:28
Astrofaza
Рет қаралды 210 М.
Największa hańba Polaków? - Bereza Kartuska. Historia Bez Cenzury
20:39
Historia bez cenzury
Рет қаралды 380 М.
Jak mocną grawitację wytrzyma człowiek? - AstroFon
14:46
Astrofaza
Рет қаралды 112 М.
Obserwacje Czarnych Dziur - Pop Science Extra
43:29
Astrofaza
Рет қаралды 29 М.
Przyjaźń po 30stce: Brutalna Prawda
23:17
Przeciętny Człowiek
Рет қаралды 27 М.
We Attempted The Impossible 😱
00:54
Topper Guild
Рет қаралды 56 МЛН