Samochód nie po to posiada cały obrotomierz by z niego nie korzystać.😉
@kolo721pl4 Жыл бұрын
W firmowym clio jedźiłem 1-5 reszta zbędna
@pawelko111 Жыл бұрын
Najlepiej organoleptycznie, działanie skrzyni biegów obrazuje jazda rowerem z przerzutkami. Każdy na sobie poczuje, co to moment obrotowy i jak działają przełożenia. Pozdrawiam.
@fallenmati Жыл бұрын
Przy rozmowach na temat motoryzacji często przyrównuje do jazdy rowerem (oczywiście czyste podstawy). Odziwo wiele rzeczy jest tożsamych :)
@dzonho6396 Жыл бұрын
Niby tak... ale każdy szanujący się mężczyzna nie toleruje edałów a zatem porównanie trochę nie na miejscu.
@pawelko111 Жыл бұрын
@@dzonho6396 zaimek ''się'' kluczem do interpretacji tej odpowiedzi :)
@damianw8983 Жыл бұрын
@@fallenmati również tak rozmawiam z klientami. Z eko jazdą jest jak z jazdą na rowerze pod górę na dużej przerzutce: trzeba wstać z siodełka, cisnąć a w efekcie łańcuch wyciągniety tryby obrobione i jaja potłuczone.
@maciek7017 Жыл бұрын
Może dlatego, że fizyka jest ta sama?
@kovalfunky3976 Жыл бұрын
No i wrócił proffessor w swojej najlepszej postaci. Zwłaszcza w końcu filmu. PozdrIwam.
@marcinmirkowski4855 Жыл бұрын
Głowicę profesorowi Holandia splanowała i jest lepiej 😅
@ireneuszchmielewski503 Жыл бұрын
Jestem mechanikiem starej daty , moja kariera już powoli dobiega końca, cieszę się że jesteś i powiedziałes wszystko to wszystko co klientela powinna usłyszeć. Szanuję to co robisz i wiedzę jaką posiadasz . Każdy kto mówi że się nie myli, myli się przeważnie . Z wyrazami szacunku.
@szpieg49 Жыл бұрын
Profesorku. Wypowiedz sie kiedys o holowaniu samochodu z automatyczną skrzynią biegów 😊
@kozmida Жыл бұрын
Przydatne info zawiera instrukcja obsługi danego auta. Automat automatowi nie równy więc nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi.
@krzysztofdabrowski8458 Жыл бұрын
@@kozmida zgadza, są automaty i zautomatyzowane skrzynię. Pozdrawiam.
@ggnagognagoma2462 Жыл бұрын
Wyciągamy pasy siedzeń przednich na zewnątrz, stajemy na masce . Pasy zarzucamy na barki, zsuwamy się na ziemię i udajemy się w kierunku domu warsztatu. Druga opcja wrzucamy neutral . Wkręcamy "oczko" holownicze zakładamy linkę holowniczą i ciągniemy. Niska prędkośc zapewnia optymalną temperaturę oleju w skrzyni i brak negatywnych skutków holowania. Nawet przez kilkaset kilometrów. Podpięcie pod szybszy holownik może skutkowac wymianą skrzyni na nową lub wszystko w środku poza obudową.
@markusman4592 Жыл бұрын
U mnie w instrukcji pisze, że można holować z prędkością do 80 km/h i na dystansie 80 km bez negatywnych skutków dla skrzyni.
@grzeniu9972 Жыл бұрын
@@markusman4592 Jest napisane
@jarekkowalski5869 Жыл бұрын
Niech MOC... Źle! Niech MOMENT OBROTOWY będzie z Wami:)
@fr4ct1v09 Жыл бұрын
Oczywiście, że można. Tylko trzeba wstawać rano. Na tym polega odpowiedzialność.
@jacekdobrowolski9115 Жыл бұрын
I niech moc będzie z nami.👍
@andrzejostrowski1000 Жыл бұрын
Jeżdżę ponad 50 lat. Dzisiaj samochody mają po 6 biegów i "oszczędne" - jeśli chodzi o spalanie - przełożenia, więc rozpędzam auto do żądanej prędkości, a potem pomijając niższy, wrzucam wyższy bieg. Są synchronizatory i one są po to, by w skrzyni nic się nie stało. 😊 Tyle lat już jeżdżę i jeszcze żadnej skrzyni nie zepsułem! 😂. Jazda zgodnie z "podpowiadaczem" zmiany biegów niszczy i zamula silnik! Amen!
@MrCyslav Жыл бұрын
Zależy jakie auto, w Megane 3 1.4 tce podpowiadacz się sprawdzał z praktyką, za to obecnie mam 1.0 Ecoboost i tam jeżdżąc zgodnie z podpowiadaczem to z auta robi się wibrator. Ale to fiesta, podobno auto dla kobiet, więc może to celowe 😅
@user-re7cq3wy6r Жыл бұрын
Podpowiadacz nieźle zaniża. Może i da się tak jeździć oszczędnie ale to zwykłe zamulanie nie tylko na drodze ale i samochodu. Już lepiej trzymać się użytecznego zakresu - wykresy dla standardowych silników są dostępne w necie - wystarczy rzucić okiem. Pomijam już kwestię że silniki obecnie bardzo precyzyjnie dawkują paliwo zależnie od obciążenia
@MrCyslav Жыл бұрын
@@user-re7cq3wy6r w Megane kazywal zminic gdzieś przy 2200 a po zmianie było z 1600. Do normalnej jazdy jak najbardziej, i faktycznie wtedy to auto paliło najmniej. W dodatku te systemu wykrywają obciążenie i jak masz mocniej wciśnięty gaz to nie każe zmienić, ale jak jedziesz delikatnie to już tak. We Fieście natomiast podpowiada tak, że po zmianie jest jakieś 1500, a ten silnik mocno wtedy wibruje. Lepiej nim w ogólnie nie schodzić poniżej 1800 nawet przy delikatnej jeździe.
@restlermage2653 Жыл бұрын
Bmw e90 320d 2011 to samo lepiej nie patrzeć na sugestie komputera
@tomaszkrol6014 Жыл бұрын
Jeździłem niedawno VW UP i on zalecał zmianę z 3 na 5 :p
@grzegorzprochno4871 Жыл бұрын
Świetny materiał. Rzadko kto potrafi w tak przystępny i interesujący sposób opowiadać o mechanice 😀, a to wszystko przyprawione odrobiną dobrego humoru. Wielkie dzięki za pracę jaką wykonujesz dla swoich fanów 👏
@marcomarco5056 Жыл бұрын
Dokładnie, team BIOTAD PLUS💪💪
@krzysztofkonopinski5884 Жыл бұрын
Mądrego aż miło posłuchać pozdrawiam profesora
@Alvar666 Жыл бұрын
Mocy nie ma.... Chris właśnie przekreślił całą sagę gwiezdnych wojen 😂😂😂 teraz powinno się mówić, Luke zaufaj momentowi..... 🤣🤣🤣
@maniekmechanik Жыл бұрын
😂😂😂
@michalr8864 Жыл бұрын
Moc nie równa się mocy. 😂
@R4TEL Жыл бұрын
Można, jak najbardziej, jeszcze jak 😂 Czasem zmieniam z 2 od razu na 4 jak jadę z górki 😅
@zuzia7 Жыл бұрын
Profesorze, mógłby profesor nawet składy szamponów recytować i słuchałabym z takim samym skupieniem jak tego wykładu
@-Monterek- Жыл бұрын
Jesli się rozpędzam na rozbiegowce i na 3 biegu osiagam 140km/h to potem odrazu wlatuje 5 bieg i sie toczę do celu :)
@MartinXCV Жыл бұрын
Prawidłowo 👍
@krzysztofkurek2687 Жыл бұрын
Nie tylko można pomijać biegi. Można też zmieniać w górę i redukować bez użycia sprzęgła. Oczywiście z wyjątkiem ruszania w przód, lub do tyłu. Konieczne bardzo dobre wyczucie obrotów silnika z prędkością pojazdu, jak i samej skrzyni biegów.. Bez problemu stosowałem wpojazdach starszego typu. Zarówno osobowych, jak i ciężarowych.
@krzysztofdabrowski8458 Жыл бұрын
W ciągniku siodłowym 500 konnym bez naczepy rusza się z 5-tki, pozniej skok na 8 , 11 i dopiero co jeden w trybie eco. A jak przeciągniemy 11 bieg na kickdown-ie i odpuścimy to skrzynia przeskoczy z 11 na 14. Zestaw 44tony na płaskim to rusza się z 3 (z 4 sprzęgło dostaje, da się ruszyć, zależy od stanu sprzęgła) pod lekkie wzniesienie to z 2. A jak zestaw złamany to przez tarcie opon nieskretnych osi naczepy trzeba ruszać z 1. Teraz automaty w ciężarówkach mają 12 , 14, 16 biegów, a kiedyś była skrzynia manualna dzielona na górne i dolne biegi . Miała ich 6, 8 i dzielony każdy bieg na połówkę, co dawalo 12, 16 przełożeń + żółwie do pełzania przód i tył. Auto z testu Jeremiego to chyba bała Corvetta, a nie viper. Pozdrawiam.
@robertzalman4333 Жыл бұрын
Dlaczego nie można ruszać z 1 biegu? Jak masz naczepę załadowana to samochód ma ciężej ruszyć.
@krzysztofdabrowski8458 Жыл бұрын
@@robertzalman4333 nie ma takiej potrzeby. 3 jest tak krótka że na płaskim lekko ruszasz i po sekundzie bijesz kolejny bieg. 1,2 to jak manewrowanie, ruszenie pod górkę, 44tony z wsparciem grawitacji ciągnie w dół/do tyłu.
@Barthez83 Жыл бұрын
Profesorze, w Teslach jest jedno przełożenie. Dwa przełożenia są w Porsche Tajkan :-D Pozdro Majster!
@zjemcibabcie7320 Жыл бұрын
Super wyjaśnienie i cieszę się że podzielasz zdanie iż krecenia benzynki jest fajne 💪😂✌️😉
@czawresz1 Жыл бұрын
Profesor to jednak Profesor 👍💪
@kaklewski0 Жыл бұрын
Nigdy bym na to nie wpadł myślałem że skrzynia biegów to dodatkowa opcja dla szpanu 😂
@michacejrowski9167 Жыл бұрын
To było proste pytanie, a odcinek 30 minut. Teraz chyba czas na trudne :)
@modelarski Жыл бұрын
Prawdziwy profesor najprostsze sprawy umiejętnie komplikuje...
@walker4426 Жыл бұрын
Ja mogę dodać coś na temat dbania o skrzynię biegów, a dokładnie o synchronizator. Z własnego doświadczenia jeżdżąc od dziecka traktorem (ciągnikiem rolniczym) ze skrzynią bez synchronizatora wyłączałem sprzęgło "na dwa razy". Wtedy było to konieczne żeby tryby nie zgrzytały, teraz przy samochodach jest to pomocne właśnie przy pomijaniu biegów. Technika zmiany biegów: Np. ruszając z górki (możemy pominąć bieg 2). Włączamy 1, ruszamy z odrobiną obrotów, po czym wciskamy sprzęgło i zmieniając na 3 w trakcie przechodzenia przez luz puszczamy na moment sprzęgło i ponownie wciskamy pedał sprzęgła przed wepchaniem biegu 3. Co to daje? - Pozwala to wyrównać duże różnice obrotów wałków skrzyni - efekt: mniej roboty ma synchronizator. (mniej się zużywa). A w drugą stronę: jadąc np. na 4 biegu gdy dojeżdżamy do nagłego wzniesienia tuż przed nim wybieramy 2 (pomijając 3) i w trakcie przejścia przez luz znowu na moment puszczamy pedał sprzęgła DODAJĄC TROCHĘ GAZU i po ponownym wciśnięciu pedału sprzęgła wbijamy bieg 2 i przy puszczaniu sprzęgła dajemy znowu gaz - wjeżdżamy dynamicznie na górę z większą mocą. Taka technika jazdy pozwala na płynną pracę skrzyni, co przełoży się pośrednio na jej dłuższą żywotność.
@SebaJacko Жыл бұрын
Trochę pominąłeś Chrisie temat obrotów przy "pomijaniu" biegów, tzn. to, że lepiej wtedy pokręcić silnik troszkę wyżej niż normalnie, żeby nie wpaść po zmianie poniżej tych obrotów "użytecznych".
@nowakkk224 Жыл бұрын
Jak mozna nagrac taki film i pominac glowny sens..
@MartinXCV Жыл бұрын
A to nie jest logiczne i wynika z filmu?
@SebaJacko Жыл бұрын
@@MartinXCV Wtedy caly ten "wykład" jest niepotrzebny, bo wszystko de facto jest logiczne. Tak samo całkowicie pominął redukcję, a to przecież normalne, ze np. dojeżdżając do skrzyżowania redukujemy z piątki czy czwórki od razu do dwójki i to działanie prawidłowe
@magnapolonia8712 Жыл бұрын
W końcu porządne nagranie, coś konkretnego i z wiedzą. Pozdrawiam.
@KolejowyWiktorS96 Жыл бұрын
Często wyjeżdżając z zabudowanego na krajówce daje z 4 na 6 rozpedzając się jak wracam do bazy po całym dniu za kółkiem. Chrisie, a mógłbyś nagrać bądź dograć coś na temat redukcji z miedzygazem? Mógłbyś wtedy sypnąć jakąś poradą jak tego szybko i dobrze się nauczyć? Coś poniekąd umiem ale chciałbym właśnie posłuchać profesorskiego gadania na ten temat 😃
@-Monterek- Жыл бұрын
To akurat proste, cwiczysz az opanujesz. Najlatwiej jest gdy przepustnica jest fizycznie połączona z pedałem wtedy reaguje natychmiast. Przy sterowanych elektronicznie wyczuwalne są delikatne lagi, co utrudnia opanowanie tej sztuki :)
@marcinos303 Жыл бұрын
Od razu przychodzi mi do głowy ten film. Kiedyś to kierowcy ciężarówek mieli niezłą jazdę z biegami: kzbin.infoRkW4wXKqkDQ
@zimel_51Ай бұрын
Dobry z ciebie nauczyciel. ja z praktykantami mam ciężko bo musisz pilnować roboty i tłumaczyć co do czego. Bardzo dobrze mówisz. Młodzi bedą słuchać. polecam im twoje filmy.
@redats Жыл бұрын
Ale wykład nam zrobiłeś Prof. Chrisie 💪 Solidna dawka wiedzy
@mony280 Жыл бұрын
Tego potrzebowałem, a nawet nie wiedziałem, że potrzebuje. Dzięki profesor
@frugopestka2804 Жыл бұрын
Niech moc będzie z tobą 😉
@swistakthecollector8413 Жыл бұрын
Bardzo dobry materiał profesorze. Sposób mówienia skupia uwage. Natomiast gdyby kogoś ciekawiło. Samochód ciężarowy MAN TGA 10.5L pojemności. 320KM z manualną skrzynią biegów. 8 biegów plus 8 połówek daje 16 biegów do przodu. Do tego wsteczny i połówka wstecznego(idealny do manewrów) Ruszam z połowki 3 byle sie odbić a potem juz pomijanie biegów to norma. Chyba że przyśpieszam pod góre przy pełnym obciążeniu to wtedy każdy bieg z połówką wchodzi byle utrzymać idelany zakres obrotów. Natomiast użyteczny zakres obrotów jest od 1000 do 1800(zielone pole). Idealnie to 1200 do 1400 ;-) Są to wolno obrotwe silniki dlatego bieg jałowy to 600obr. A czerwone pole to 2400 do 3200 koniec obrotmomieża. To w ramach ciekawostki bo nie ma sensu kręcić go bardziej niż do 1400 💪
@krzysztof18199 Жыл бұрын
2:40 CO WY ROBICIE ? Jeździcie i DZIĘKUJĘ koniec wykładu 🤣🤣🤣🤣
@jerryape4631 Жыл бұрын
Profesorze Chrisie! druga minuta i juz uwielbiam ( jak zawsze zresztą ) sposób w jaki nam tłumaczysz!!! 👍👍👍👏👏👏
Ja w moim Renault przez 19 lat z trzeciego biegu wrzucałem zawsze od razu piątkę. Skutkowało to tym, że wszystkie biegi oprócz czwórki były zużyte, chrupały, a czwórka wskakiwała cicho i płynnie. Było to dużym atutem przy sprzedaży auta w ubiegłym roku i dzięki temu, że właśnie 4 bieg nie był zużyty wynegocjowałem 200zł więcej za samochód. Polecam, warto.
@pimpeksadelko Жыл бұрын
No to żeś mnie zaimponował. Hahahaha ktoś w końcu wyjaśnił parę zagadek. Profesor będę to pokazywał wszystkim gdzie popadnie
@JamesJames-gm1uk Жыл бұрын
Sporo kilometrów za kółkiem już zrobiłem. Pomijanie biegów? codzienna sprawa. Jeszcze nigdy nic się nie stało. A może coś o "pomijaniu sprzęgła" powiesz?
@jacekjackowski9057 Жыл бұрын
😂🎉SPOKO WYPOWIEDŹ 🎉😂 PODZIWIAM LUDZI KTÓRZY MAJĄ PRAWO JAZDY A NIE WIEDZĄ PO CO MAJĄ SKRZYNIE BIEGÓW, DZIĘKUJĘ BARDZO ZA WSPARCIE LUDZI O MAŁEJ WIEDZY TECHNOLOGICZNEJ POJAZDÓW, MYŚLĘ ŻE ZACZNĄ LEPIEJ JEŹDZIĆ 😜🍻🙋🏻👍
@dziubo1 Жыл бұрын
Profesor odrobinę poleciał... Możesz zmieniać biegi z pominięciem biegów, bo jak pracujesz na skrzyni biegów.... 1) Wrzucasz sprzęgło (odpinasz silnik) 2) Rozprzęgasz obecny bieg (dlatego przerzucamy biegi przez luz) ... i teraz skrzynkę rybka, czy zaprzęglisz zębatkę większą, czy mniejszą. Oczywiście jakbyś z 5 wbił 2, to zwiększysz moment obrotowy tak bardzo, że, cytując artystę, wszystko dostaje po dupie (w tym koła zębate skrzyni biegów). Ale przy przełożeniach wyższych 3-5 czy 4-6 to elo ;P Znowu jak z 2 byś wrzucił 5 to silnik będzie miał tak mały moment, że będzie 'słaby' - nie będzie się chciał zebrać, dopóki nie wróci sobie na użytkowe... a skrzynia? A skrzynia nic, po prostu te koła zębate będą się obracać chwilę wolniej niż by chciały i będą na siebie działać z większą siłą niż by chciały, czyli że ząbki koła będą mocniej parły na ząbki drugiego kółka, które się nie chce jeszcze obracać... Stąd bieg 1 to kółko odporne na duży moment, ale się nie będzie kręciło szybko, a bieg ostatni.... odwrotnie. Może zapieprzać, ale pola na nim nie zaorasz. Żeby go więc użyć, to musisz już mieć jakąś prędkość ;P
@patrykwochna651 Жыл бұрын
Ty to jednak na prawdę jesteś Profesor 😉
@wanmic1 Жыл бұрын
Oczywiście że nie trzeba zmieniać biegów po kolei... dziwny problem. Jeśli na 2 docisnę do wysokich obrotów to mogę sobie wrzucić 4 zamiast 3 i tyle. A nawet 5 jeśli prędkość będzie wystarczająco duża. Pytanie chyba dla przedszkolaków co nawet roweru z przerzutkami nie widzieli
@bondol525 Жыл бұрын
Ja tam z 4 daje na 6🙂 oczywiscie trzeba zachowac obroty optymalne przy zmianie.
@robertoplerto7310 Жыл бұрын
A Ja ostanio z 3na5 benzyna 😂😂😂. Aaa i dałem jeszcze sobie później na 4 do odciny 😂😂😂 i 1zł 75gr poszedł.
@bartoszchrzanowski2970 Жыл бұрын
W ciężarówce na pusto rusza się z reguły z 4 biegu w busie z bliźniakiem zazwyczaj na pusto z 2 biegu biegi są po to by odpowiednio dodasowac przełożenie do "obciążenia" jeżeli w osobowce musisz szybko przyspieszyć i zaś dostosowujesz się do prędkości pozostałych jest to normalne by z 3 wrzucić odrazu 5 oczywiście "ciągnąć" odpowiednio długo na 3 by była odpowiednia prędkość na 5. Tak samo jak wiesz jak nie musisz używać sprzęgła do zmiany biegów. Lecz zalece się ze sprzęgłem a w motocyklach wskazane jest by robić zmianę biegów bez sprzęgła.
@matidz8756 Жыл бұрын
"Hamowaniem się nie przejmujemy " no tak 😁 jak to mówi klasyk " kto hamuje ten przegrywa "
@michalkrazko4753 Жыл бұрын
Z racji szkoły, pracy i doświadczenia wiem że powiesz to samo co wiem. Ale tłumaczysz jak krowie na rowie, to aż oczy bolą dla kogoś ktoś wie o czym mowa. Dobrze że próbujesz edukować przeciętnych użytkowników samochodów . Super sprawa, taka wiedza wymaga lat a chętni mogą to przyswoić w krótkim czasie, w dalszej perspektywie wpłynie to na płynność ruchu i zrozumienie innych uczestników jazdy na drodze . Pozdrawiam
@jacekjackowski9057 Жыл бұрын
BARDZO JAŚNIE OPOWIEDZIANE I PROFESJONALNIE 👍🙋🏻
@BiancoNeri1985 Жыл бұрын
bardzo jasno... "jaśnie" to Jaśnie Pan Chris wytłumaczył :D
@jacekjackowski9057 Жыл бұрын
@@BiancoNeri1985 🤦🏻a kto jak nie jaśnie pan wszystko wyjaśni 🤦🏻 nie łap za drobiazgi jak nie masz pojęcia ich ukrytych podslowek😉👍🙋🏻
@BiancoNeri1985 Жыл бұрын
Chujowo je ukryłeś skoro musiałem napisać powyższy komentarz... Niestety drażni mnie nieznajomość języka polskiego i środków wyrazu które ma w zanadrzu:)
@piotrp1821 Жыл бұрын
Można przeskakiwać biegi ale ważne jest żeby po takiej zmianie obroty lądowały na ok 2000. Czyli trzeba wkręcić na niższym biegu ma wyższe obroty. A co do wyższych obrotów i zużycia - niekoniecznie. Lepiej jechać na 5000 niż na 1500. Lepsze smarowanie jest.
@marcinos303 Жыл бұрын
Profesor dziś mocno po akademicku wykłada😁 Jak w starym Fordzie Transicie, którego używał mój Tatko, posypała się skrzynia, to pozostały do dyspozycji trzy biegi: dwójka, czwórka i wsteczny. Ruszałem z dwójki, potem ostro żyłowałem na tej dwójce i zapinałem czwórę. Jeździłem tak prawie pół roku, nawet po mieście i tak się przyzwyczaiłem, że jak skrzynia została wreszcie wymieniona, to musiałem się na nowo przyzwyczajać. Jednak prawdziwy "rajd życia", zaliczyliśmy, gdy padł automat w naszym Audi 100B2 - został wyłącznie bieg wsteczny, a do domu prawie 40 kilometrów i jeszcze późnym wieczorem... Bieg wsteczny w automacie z klasyczną, ciśnieniową skrzynią jest na ogół długi, baaardzo długi. Jechaliśmy więc na wsteku z prędkością około 70 km/h, a w porywach nawet 80 km/h i przemknęliśmy przez rodzimą wiochę, szczęśliwie unikając Policji i innych gapiów. Jak się jednak okazało, ktoś nas widział, bo następnego dnia, w miejscowym warzywniaku, rozgorzała niesamowita dyskusja. Właściciel sklepu, pan Michał, zwracając się do mojego Tatki zapytał: - Janusz Ty słyszałeś? Jakiś świr, z********ł w nocy główną ulicą na wstecznym, ale jechał tak szybko, że aż przecierałem oczy, bo w życiu nie widziałem tak szybko jadącego do tyłu auta. Normalnie przemknął jak jakieś UFO. - Nie , nie słyszałem. A to ciekawa historia. Tak się dzieje, jak Tatko jest Januszem i to takim, co naprawdę wszystko wie i umie😄
@tomaszdabrowski9819 Жыл бұрын
Witam. Ja leciałem tyłem BMW e-28 60km/h. Myślałem że to dużo. Jednak Wasze 80km/h robi wrażenie. Pozdrawiam.
@johntanner1632 Жыл бұрын
Mam 100c2 z 3 biegowym automatem i potwierdzam. Licznikowo prawie stówe leci, bieg 1 i wsteczny są baaaardzo długie. 2 i 3 są minimalnie dłuższe. Po mieście wystarczyłaby ta jedynka
@furieux6742 Жыл бұрын
I wtedy sie obuziles. Tak 70km/h na wstecznym i nie zarzuciło autem. Powodzenia. Fizyka widze w tej bajce nie istnieje.😂
@CoreyFart85 Жыл бұрын
Oczywiście XDDD
@marcinos303 Жыл бұрын
@@furieux6742 Jak się umie jeździć, to nie zarzuca. To nie bajka, tylko wydarzenie z 1997 roku.
@lesnytroll666 Жыл бұрын
Dzień dobry. Profesorek nasz kochany i szanowany niestety skupił się tylko na przyspieszaniu i stałej jeździe, a nie hamowaniu. Brakuje wypełnienia tematu w kwestii zmiany biegów np. z czwartego na drugi bieg gdzie może powstać zjawisko tzw "overload" gdzie puszczając sprzęgło przy zmianie na bardzo niski bieg możemy mechanicznie przez przełożenia skrzyni biegów rozpędzić silnik do tak wysokich obrotów że uszkodzimy silnik. Pozdro
@damianjanecki1210 Жыл бұрын
Moc jest w nim silna.
@pjotersevendays7862 Жыл бұрын
W ciężarówce moment obrotowy to kluczowy parametr do rozhulania tej stodoły. U mnie jest dostępne 2500 niuta w zakresie 1000-1200 obr/min. Silnik 12,9L PACCAR MX13 o mocy 510 KM. Jest czym targać😀 Tylko automatyczna skrzynia biegów nieco miesza szyki, bo ma już swoje lata i z momentem zmiany biegów różnie bywa😄 Zapewne wielu się ze mną nie zgodzi, ale uważałem i nadal uważam, że skrzynia manualna "8ka" (z półbiegami 16) była najlepszą konstrukcją. Miałem taką w MANie TGX. Przełożenia były krótsze i przez to mniejsze spadki obrotów przy zmianie, cały bieg nieco ponad 300 obr./połówka wiadomo😉 Czy w dolnym zakresie (1-4) czy w górnym (5-8) można było całe biegi przerzucać i nawet pod tonami sobie radził, a na pusto po półtora biegu w górę. Już o comfortshift nie wspomnę - sterowanie sprzęgłem pod palcem na drążku zmiany biegów. A potem przyszły te przeklęte "6ki" (12) z przełożeniami co 500 obr/min i połówki okazały się niezbędne, żeby nie nakręcać obrotów w kosmos przed zmianą biegu pod obciążeniem. Co do zakresu obrotów to jest do dyspozycji 600-2100 obr. 600-1000 to raczej do pełzania po placu, pracuje się w zakresie 1000-1700 obr/min., a 1700-2100 to tylko do hamowania silnikiem przy pomocy różnego typu retarderów, bo kręcenie silnika w tym zakresie to tylko strata "gnojówki" bez dalszych efektów w postaci momentu obrotowego. Powyżej tego zakresu jest czerwone pole minowe (do 2500 obr./min.), na które się nie wchodzi, żeby nie dostać bana na korzystanie z silnika😆
@kamkam2086 Жыл бұрын
Rzadko tak konkretna odp sie czyta Chyba w 100% zgoda Dodam jeszcze, ze ZFka 8ka w actrosach MP1-3 slabo przez elektronike dzialala, byl to polaltomat - jezdzilem tym ze 4 lata... Co do DAFa mam z nim stycznosc od 780tys poliftowa 106tka z Manualem! Ale juz stara poczciwa ZFk 8ka i z 480KM z wylaczonym eko dziala naprawde super tylko most szybki i przy ok 1080RPM mam 90km/h i ogolnie w porownaniu do poprzednikow jest roznica ok pol biegu do ruszania itp tzn np na 8L mam ok 1450rpm, a z 4rki na pusto ciezko idzie, ja pusto jade 3 - 5 - 7L - 8, ale naprawde daje rade. Przy redukcji przed wzniesieniem na 7, przy najwiekszych odjazdach max 7L (1700rpm) idzie bez poprawy redukcji z pelnym tonazem 😉 ...no chyba, ze wieksza gora np A20 fr czy gory w es i pt... to juz trzeba sie poprawic... Manual to manual! I 780tys i sprzeglo dalej oryginalne! Niedlugo bedziemy juz zagladac, ale do banki powinno spokojnie wystarczyc...
@KlimatyzacjaKatowicepl Жыл бұрын
Jak to powiedział kiedyś kolega: " skrzynia biegów jest po to żeby nie jechać od razu 70km/h" 😊
@krzysztofadamik9821 Жыл бұрын
😂
@klementynajanowska1097 Жыл бұрын
Dziękuję za ten filmik, po prostu dziękuję 🫡
@pawe280 Жыл бұрын
Takie pytanie było w latach 60 na egzaminie na kategorię zawodową tzw.2, otóż skrzynia biegów służy do efektywnego wykorzystania mocy silnika😊
@MrMirekm71 Жыл бұрын
I pół godziny filmu w jednym zdaniu. Obejrzałem już 12 minut i nie padły słowa moment obrotowy. Dwie reklamy wpadły 🤷
@123Twoj_Stary Жыл бұрын
W mojej skodzie jest 77 biegów do tylu i do przodu w tym jeeen w boooook!
@dan911911dan Жыл бұрын
Wytlumacz kobiecie jak zredukowac biec i efektywnie wyprzedzic jak masz silnik 1 litrowy 😉 i jakich obrotow wymaga
@hublanek Жыл бұрын
pogadajmy o czymś realnym :)
@michalr8864 Жыл бұрын
Niech kupi jakieś V8, wtedy bez redukcji będzie wyprzedzać 😂
@antonipniok25 Жыл бұрын
Super wytłumaczona dzięki
@leszek504b Жыл бұрын
Ja bardzo często na trójce cisnę trochę dłużej do wyższych obrotów i wrzucam 5
@Przemek-cq6pe Жыл бұрын
Ja zawsze ruszam z trójki. Potem jak nabierze obrotów to jedynka, żeby się dotarł dobrze i potem z górki jadę na wciśniętym sprzęgle i piątka. I jest git. Szóstki nie mam, a szkoda.
@telesiak2484 Жыл бұрын
to cięcie jak juz sie rozwijałeś o koniach coś pięknego
@generatortonu4645 Жыл бұрын
to co dalej gadał na YT pewnie by nie przeszło😜
@mociczyczki Жыл бұрын
moc miazdzy moment obrotowy 🤭
@GWRNp Жыл бұрын
Jeżdżę wieloma pojazdami w sumie już od 27 lat a zaczynałem od wózka… i mimo tego że wiem na czym polega działanie biegów itd znam budowę podzespołów i ch działanie to i tak włączyłem film profesorka😊 zabawnie i mądrze 😀
@tpapaj6 Жыл бұрын
W C360 , C330 i Mf nie ma innej opcji. Zresztą słyszałem historie o jednym gościu który jeździł Lublinem 3 w którym działało tylko 3 i 5.
@MrBazi91 Жыл бұрын
Wszystko pięknie Panie profesorze
@PolYGlokk Жыл бұрын
Myślałem ze to kanał „kocham gotować” a Ty zaraz dodasz w mojej kuchni. Ps. Przyszedłem bo widziałem na proponowanej miniaturce tekst o biegach a przygotowuje się teraz do maratonu to może dlatego mi algorytm polecił filmik.
@michalr8864 Жыл бұрын
Kawasaki ZX6R z 2008 roku kręci się do 16500 rpm. Zakres użytecznych obrotów to 6000 - 16500. Na 1 można jechać 5 km/h jak i około 130 km/h. Sa jeszcze silniki 2T o krótkim skoku tłoka kręcące się po 20 000 rpm. Albo silniki na okrętach kręcące się od 150 do 250 lub 300 rpm. Taki okręt porusza się z prędkością ( odpowiednik lądowej ) 30-35 km/h 😂. Skrzynia CVT w sumie też ma przełożenie tyle ze zależne od prędkości obrotowej na wejściu, zazwyczaj wraz ze wzrostem prędkości obrotowej przednie przełożenie zaczyna się zwiększać a tylne zmniejszać czego efektem ubocznym jest wzrost prędkości pojazdu.
@adki84 Жыл бұрын
Profesorku wypowiesz się na temat: Kiedyś stary datą mechanik powiedział mi że pedał w podłogę przy niskich obrotach niszczy dół silnika a męczenie na wysokich niszczy górę silnika. co ty na tę tezę?
@vonhartge4335 Жыл бұрын
Wszystko zależy od technologii i konstrukcji silnika. Ciekawe jak by to odniósł do np. silnika Wankla? 😂
@grumpy_0ld_man Жыл бұрын
W starych gaźnikowych silnikach zrobionych z gównolitu i jeżdżących na mineralnym oleju pewnie prawda. Tak jak piszesz- stary datą mechanik. W nowych to nie problem. Komputer steruje dawką nie ważne ile gazu wciśniesz, a nowoczesny olej chroni nie ważne ile masz obrotów
@distalrapid5878 Жыл бұрын
Siemanko Chris-ie! Końcówka wykładu z nieistniejącą mocą genialna: krótko i na temat. Środek wykładu trochę rozwleczony i od sraki strony ale pod koniec ładnie wybrnąłeś i wyjaśniłeś. Warto było na samym początku przytoczyć prosty, logiczny fakt: gdyby pomijanie biegów miało niekorzystnie wpłynąć na skrzynię lub silnik to zwyczajnie byłoby mechanicznie zablokowane. Można z łatwością zrobić drążek, który wymusi na kierowcy zmianę biegów po kolei. Ponadto awarie samych manualnych skrzyń biegów byłyby jednakowo częste jak awarie układów zapłonu, wtrysku, alternatorów, rozruszników, głowic, chłodnic i układów zawieszenia, a jakoś tak się nie dzieje. Nie przestaje mnie zadziwiać zapał teoretyków-masturbatorów do tworzenia mechaniczno-magicznych teorii i wciskaniu ich ufnym ludziom. Po co to robią? Nie wiem... Może chcą stworzyć jakąś nową religię i przejąć władze nad wyznawcami? Cos w rodzaju: "trust me I'm a car mechanic..." Pozdrawiam 👋
@bobek1x Жыл бұрын
Do dwójki z każdego się redukuje. Zależy od zakrętów
@wojti8877 Жыл бұрын
przez cały film zastanawiałem się dlaczego nie używasz pojęcia sprawności silnika na tym swoim wykresie ale skoro dla ciebie moc to tylko wynik mnożenia to już rozumiem. silnik po pierwsze robi pracę a praca to dopiero siła razy przesunięcie.
@resturator Жыл бұрын
24:38 - Z tego co pamiętam to był test Forda GT, zapiał mu ostatni bieg i z ruszył z miejsca osiągając po jakimś czasie max. prędkość.
@graju96 Жыл бұрын
To był test srebrnej Corvette Z06, w którym Clarkson startuje od zera na 5 biegu i rozpędza ją do 175 MPH
@mnich63 Жыл бұрын
@@graju96 w astonie też tak zrobił, na 4 tym od 0 do ponad 200..
@graju96 Жыл бұрын
@@mnich63 o widzisz to tego odcinka nie widziałem, jest co nadrabiać w takim razie
@marekking7847 Жыл бұрын
W samochodach ciężarowych automat skacze czasami co 3 biegi - ruszasz z 3, potem 6, 9 i 12. Zdarza się, że i co 4 przeskoczy np. z 8 na 12. W manualu również się pomija. Start z 3, potem 5 górna 5 itp. Na egzaminie kazano ruszaszać z jedynki, ale potem od razu 3. Także można omijać biegi na pewno.
@vonhartge4335 Жыл бұрын
Automat ciężarówki/osobówki dostaje dane z różnych czujników, żeby wiedział co ma robić - w manualu to Ty jesteś tymi czujnikami ;-)
@sylwestergrabowski82 Жыл бұрын
Dla skrzyni jeszcze lepiej jak się pomija biegi , najlepiej jedynkę do odcinki a pozniej wrzucić piuntke :D Podlaski ałtomat :D
@profesorchris Жыл бұрын
masz racje
@kitten-inside Жыл бұрын
A jeszcze śmieszniej, gdy znajdziesz przy tej okazji wsteczny.
@nibyja9910 Жыл бұрын
@@kitten-inside wtedy to się nazywa rakieta
@marcinkrystek7527 Жыл бұрын
Wyklad super ale zabrakło mi odpowiedzi na pytanie 😂 w pytaniu autorowi chodzilo (tak mnie się przynajmniej wydaje) o samą skrzynie biegów. Kiedyś gdzieś słyszałem że różne walki od różnych biegów kręcą się z różnymi prędkościami i przynajmniej w automatach zmiana na kolejny bieg jest "przygotowywana" poprzez zrównanie prędkości wałków. Profesorze może trochę światła na to czy chociaż odrobina jest w tym prawdy...
@grabarzponury9868 Жыл бұрын
Ja w swoich samochodach zmieniam biegi po kolei. 1,2,3,4,5 a potem R czyli bieg Rakieta. Auto wtedy faktycznie wydaje dźwięk jak start rakiety. Nie mogę tylko zrozumieć czemu każde moje auto psuje sie katastroficzne zaraz po wjeździe na autostradę....
@BlezzUMen Жыл бұрын
Może dlatego że 6 bieg pomijasz przed R'akieta?? Nienormalny jesteś człeniu :D
@grabarzponury9868 Жыл бұрын
@@BlezzUMen nie stać mnie na 6 bieg. To luksus dla Pana, nie takiego prostego sługi jak ja. Chociaż mam taka naklejke z tylu auta, GLE i to L po środku jest właśnie od słowa luksus. Chociaż sam pojazd ma daleko do bycia luksusowym.
@BlezzUMen Жыл бұрын
@@grabarzponury9868 Czyli jednak nie luksus. G przed L to nie przypadek :D
@maciejolejniczak151 Жыл бұрын
R to jest rozruch
@arekszyman1315 Жыл бұрын
Momentu też nie ma. Jest siła na kołach. Czyli moc przez prędkość hehe.
@grzeniu9972 Жыл бұрын
jak ktos nie wie po co jest skrzynia niech sie przejedzie rowerem z przerzutkami.
@hugolowon11 Жыл бұрын
Ja jak dojeżdżam do ronda, czy do skrzyżowania, to zrzucam często z 4 na 2, ale to odpowiednio zwalniam / zmniejszam obroty do tego celu.
@Roberto77-y6t Жыл бұрын
Ja u siebie w goolfiku 1.8T na dwujecce do setki i pyk piąteczka
@bobek1x Жыл бұрын
Zamuła 😂
@rstebnicki Жыл бұрын
Czesto z 1'ki wrzucam na 3'ke :) ale wiadomo obroty musza byc odpowiednie, downshift to normalka ;)
@xaler2787 Жыл бұрын
niech moc będzie z wami hehe 😄 💪
@SzkoaJazdyKopaMa Жыл бұрын
Jestem instruktorem nauki jazdy. W mojej szkole odpowiadam kursantom na to pytanie najczęściej w następujący sposób. Biegi powinny byc dobierane stosownie do prędkości z jaką się poruszamy a także do tempa z jaką jesteśmy w stanie machać ręką w stosunku do tempa przyspieszania czy też zwalniania pojazdu. Przyjmując, że przy spokojnej jezdzie (cruzowaniu) biegi zmieniamy zazwyczaj co 10km/h tj. Ruszamy z 1 Przy okolo 20km/h jedziemy na 2-gim biegu Przy okolo 30km/h jedziemy na 3-cim biegu Przy okolo 40km/h na 4-tym itd. (Przynajmniej tak to działa w Kii Rio 1.2 😅) To przy spokojnym rozpędzaniu się biegi powinniśmy przełączać kolejno gdyż tak jest najefektywniej dla silnika i ekonomii jazdy. Z kolei przy dynamicznym ruszaniu np. z drogi podporządkowanej na drogę o podwyższonej prędkości gdy przeciągniemy autko na jedynce do tych powiedzmy 30-40-stu km/h aby szybko odjechać z niebezpiecznego miejsca, to wrzucanie drugiego biegu juz praktycznie mija się z celem. Tak samo kiedy chcemy redukować biegi przy zwalnianiu do zatrzymania. Jezeli mamy dużo czasu przykładowo z odległości 500m jadąc 50km/h widzimy ze zapaliło się czerwone światło przed skrzyżwaniem i trzeba się bedzie przed nim zatrzymać to wtedy stopniowo zwalniając bedziemy mieli najpewniej tyle czasu ze spokojnie bedziemy wstanie redukowac biegi kolejno w dół. Jeżeli natomiast do zatrzymania mamy nie 500 a dajmy na to 100m wtedy najpewniej redukując z 4 na 3 prędkość będzie nam spadała na tyle szybko ze nawet nie zdążymy odpuścić sprzęgła a już trzeba będzie wrzucać 2 wiec zdecydowanie lepiej byloby wtedy tą 3 poprostu pominąć i odrazu zredukować do 2. Jezeli natomiast do zatrzymania mamy jeszcze mniejszą odległość i tą samą, wysoką prędkość wtedy najczęściej redukowanie biegów już całkowicie mija się z celem i poprostu zatrzymujemy się na tym biegu na ktorym jechalismy po czym do ruszenia mozemy odrazu wrzucic 1bieg z pominięciem pośrednich ;-)
@danielloqwe Жыл бұрын
Warto dodać ze jak sie zmienia np z 4 na 6 np z 3.5tysi na 2.5tysi obrotow to warto poczekac z pol sek dluzej az spadną obroty do np 2.7 a nie zeby w ulamek silnik zszedl z 3.5 na 2.5
@Renumitni23 Жыл бұрын
Bo?
@user-re7cq3wy6r Жыл бұрын
@@Renumitni23 Bo jak masz dwumas to dostaje ostro w kość. Bez dwumasu przyspieszasz zużycie sprzęgła. Zwiększają się też siły działające na korbowód i tłoki. Bez wczuwki
@danielloqwe Жыл бұрын
@@Renumitni23 to co napisal kolega wyzej plus kurwa wszystko dostaje po pizdzie bo w ulamku sekundy musi zwolnic o np 1tysi obrotow. Wiekszosc auto nie daje rady z takim czyms i slyszysz mocne jebnięcie
@vonhartge4335 Жыл бұрын
Wydaje mi się, że film Chrisa nie jest o Twoim konkretnym samochodzie, tylko porusza zagadnienie ogólnie...
@sebastiankusiak9895 Жыл бұрын
Leci sprzęgło, kolo dwumasowe i bardzo dostaje też rozrząd po tyłku
@pawemroczkowski9072 Жыл бұрын
Super materiał Panie Psorze. Z tym "momentem" jednak dobrze się zastanów. To co napędza nasze koła to moc "P" a nie moment, siła "N". Aby 'kierujący pojazdem marki Audi z niewyjaśnionych przyczyn' mógł stracić panowanie nad kierownicą na łuku drogi potrzebna jest na jego czterech zerach, tzn kołach: Siła w niutonach 'N', musi być przemieszczenie w metrach 'm', no i w jakmś czasie musi to przemieszczenie z siłą nastąpić 's'. Stąd P=(N*m)/s. Quiz: Który pojazd w krótszym czasie osiągnie prędkość 200km/h od zera: A- Biturbo Passat DSG 500Nm? B- Wolnossąca S2000 MT 208Nm? Lecz ilu Profesorów, tyle zdań, pozdro :)
@fddevnull Жыл бұрын
W Tesli nie ma dwóch biegów. To Porshe ma takie rozwiązanie
@Silvorion Жыл бұрын
Genialnie przygotowany materiał, wszystko bardzo jasno wytłumaczone, szacun. Pomysł na kolejny: Wszystko o poliuretanach zamiast zwykłych gum, czy i kiedy warto, opłacalność kontra komfort itp. Pozdrawiam!
@hubertbaran4260 Жыл бұрын
W aucie osobowym użytkowym nie warto nigdy, chyba że lubisz rozkręcać sobie zawieszenie i smarować. W samochodach sportowych warto bo to tańsze niż uniball i nie tak sztywne. Obszerne info znajdziesz na stronach np. Olkusza.
@Silvorion Жыл бұрын
@@hubertbaran4260 Bardzo dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam!
@maciekdrozdz Жыл бұрын
😀ja to wiem super nauka dla młodych 🥰profesor ❤❤💚pozdro z Krakowa maciek 1971r.nauka jazdy 1 TARPAN 1977 mojego taty maluch itd.teraz skoda IIIoctavia scaut 4x4 super autko❤❤❤✋✋✋✋
@mnich63 Жыл бұрын
Niby '71 a serduszek jak moja 10 letnia córka. Coś tu sie nie klei.. ;)
@maciekdrozdz Жыл бұрын
@@mnich63 co ci się nie klei serca to trudno
@marcinmirkowski4855 Жыл бұрын
Peofesor powinien w szkołach wykłady online prowadzić. Bo nie dość, że normalnie można to zrozumieć, to jeszcze humor dobry.
@milwach6566 Жыл бұрын
Hejo profesorku. Mogłeś dodać informacje, aby nie redukować z 6 na 1 przy 160km/h :D
@T1000-Terminatrix Жыл бұрын
🤣😅😂
@machefi6539 Жыл бұрын
Kiedyś przypadkiem wbiłem 1 zamiast 3 przy 90km/h w starym dieslu. O dziwo wytrzymał.
@vonhartge4335 Жыл бұрын
Kiedyś na tvnturbo katowali w taki właśnie sposób, dla testu, civica 1.4 benzynkę przy różnych prędkościach i nic złego się nie wydarzyło. Skrzynia wytrzymała, silnik również. Problem będzie, jeśli nie masz odcinki
@izimsi Жыл бұрын
23 minuty musiałem czekać na odpowiedź i cieszę się, że dostałem taką odpowiedź, jaką chciałem. Inaczej bym się obraził. Ogólnie jako względnie niedoświadczony kierowca czasem przeciągnę 2 czy 3 przy sprawnym przyspieszaniu i jak widzę, że już mam duża prędkość, to przecież mogę spokojnie jechać na biegu +2. Tak samo hamując silnikiem jadę chwilę na 4 i chcąc zwolnić już bardziej wrzucam (po mniej lub bardziej udanej próbie revmatchingu) od razu dwójkę, na której np. mogę już spokojnie skręcić na skrzyżowaniu czy gdzieś wjechać.
@wujekszymek2474 Жыл бұрын
W ciężarówce jest tak W moim przypadku 4 osiowa wywrotka turbo zaczyna dmuchać od 1000 obrotów a odcina zależnie od biegu bo na niskich chyba do 2 biegu jest do 2250 czy coś koło tego a reszta to 2000 A tak nkrmalnie to przy 1500-1600 się zmienia biegi bo się zielone pole kończy😂
@piotrn.1520 Жыл бұрын
Ja wolę trochę bardziej przeciągnąć żeby mieć większe obroty po zmianie biegu.
@wujekszymek2474 Жыл бұрын
@@piotrn.1520 u mnie zależy czy pusty czy pełen Ale fakt jak pełen to do odciny czasami lecę żeby ruchu nie zamulać zbytnio ale przeważnie staram się te 1500-1700 max żeby nie tyrać tego już i tak styranego gruza Jednak jak s5 i s11 się robiły to tam miał co robić
@blase9090 Жыл бұрын
-Przyjeżdża blondynka do mechanika z zepsutym autem. -Po oględzinach mechanik mówi: -Będzie potrzebna nowa skrzynia biegów. -A co to jest skrzynia biegów? -I to nie jedna!
@datboii9335 Жыл бұрын
ja tam w asterce bożej lubiłem wysoko pociągnąć na dwójce i cyk na piąteczkę - robi się cisza, spokój.. ze szkrynia oczywiście nic nie zdążyło się stać bo astra zgniła XD
@FloydMayweatherPL Жыл бұрын
Biodegradowalna
@Bialy_1 Жыл бұрын
W dupę raczej głównie dostawał silnik który wkręcałeś na wysokie obroty gdy był jeszcze zimny...
@090909gregor Жыл бұрын
@@Bialy_1 co nie zmienia faktu,,biodegradowalna,,silnik i skrzynka oki👍😎o😻
@ptaker86 Жыл бұрын
niech moc... moment będzie z Tobą profesorze :)
@wojciechturek1601 Жыл бұрын
Chętnie bym obejrzał film w którym wytłumaczysz temperaturę robocza silników spalinowych
@vmaxguy2610 Жыл бұрын
Ale co właściwie miałby tłumaczyć? Że silnik po osiągnięciu temperatury roboczej jest optymalnie spasowany, tak jak zakłada producent, i że wtedy silnik pracuje w optymalnych warunkach?
@vmaxguy2610 Жыл бұрын
@@GrandePunto8V No to jeśli temperatura 80-90*C wynika z ograniczeń i rozwiązań stosowanych w układach chłodzenia, to projektujesz spasowania silnika przy takiej temperaturze, a nie 150 czy 60*C, bo to bez sensu. Chodzi tu o rozszerzalność temperaturową. Dlatego na zimnym silnika się nie katuje, bo jeszcze nie jest w optymalnym zakresie temperatur. No i należy rozróżnić temperaturę płynu chłodzącego od silnika w różnych jego częściach, to też muszą brać pod uwagę. Ale szczerze to nie widzę tu wielkiego zagadnienia, bo założenia znamy, a szczegóły np. Ile się rozszerza tłok czy cylinder w danej temperaturze to nie obchodzi nikogo, kto tego nie musi projektować.
@ALi-bz1zz Жыл бұрын
Krisie Ja widzę, że chyba odwiedzasz siłkę!🔥💪 Wiedza ogromna 😎 Pozdrowionka!❤
@michal5128 Жыл бұрын
Profesorze zapomniałem zapytać, kiedy jest możliwość zdania kolokwium z aktualnego tematu ?
@fr4ct1v09 Жыл бұрын
Raczej kiedy poprawa, bo pierwszy termin to wiadomo...
@micharewer8994 Жыл бұрын
Dzięki... Poprostu dzięki 😉
@solpe769 Жыл бұрын
Informuję zainteresowanych, że w rowerze można pominąć pewne biegi i nic się nie dzieje. Jedziemy dalej! :)
@mateuszbach2179 Жыл бұрын
No jasne na pewno nie czujesz obciążenie w nogach.
@onznowspadlzroweru Жыл бұрын
@@mateuszbach2179pewnie, że się da, jak np. zjeżdżasz z górki i chcesz utrzymać zadaną moc, to cyk większy blat z przodu i coraz mniejsze z tyłu rach ciach pach 😂
@WojciechSztaba-p9k Жыл бұрын
Dziękuję Bardzo!
@antonitonieja9444 Жыл бұрын
Świetny wykład, uspokoiłeś mnie, bo też nie lubię przechodzić po kolei przez wszystkie biegi. Mam auto z silnikiem benzynowym 1,6 l i staram się utrzymywać obroty na poziomie 2200. To obrotomierz decyduje, kiedy zmieniam bieg. A z innej beczki- przy dzisiejszych cenach benzyny staram się jeździć oszczędnie, więc unikam hamowania przed znaną przeszkodą- np. widocznym z daleka rondem. Zdziwiłem się, jak daleko można ujechać tylko siłą bezwładności- to są setki metrów, kiedy jadę nie zużywając paliwa. Ja wiem- wirtuozi szos się denerwują, oni lubią gaz do samego ronda i po hamulcach. Co ty i inni tu obecni sądzą o takim sposobie oszczędnej jazdy
@vonhartge4335 Жыл бұрын
Jeśli nie utrudniasz swoim zachowaniem PŁYNNEJ jazdy innym kierowcom, to oszczędzaj sobie do woli. Jeśli zaś stajesz się zawalidrogą za 6,50 PLN bo Ci samochód spali litra więcej na sto kilosów, to proszę nie wyjeżdżaj na drogę w godzinach dojazdu i powrotu większości normalnych ludzi do pracy.
@SOMEONE-ME Жыл бұрын
Obie metody są tak samo "durne". Wszystko trzeba robić z wyczuciem. Ja dużo hamuje biegami, ale nikogo nie spowalniam- kontroluje lusterko i wiem kiedy mogę się toczyć a kiedy nie. 60tys przebiegu i 80% klocków ( benzyna, nie hybryda). Taki jest efekt, na którym mi wcale nie zależy- po prostu tak wyszło ze stylu jazdy. A ci niecierpliwi to mi wiszą i powiewają.
@antonitonieja9444 Жыл бұрын
@@SOMEONE-ME Wydaje mi się, że hamowanie biegami czyli silnikiem ma sens podczas długich zjazdów terenie górzystym. Na płaskim efektem jest mniejsze zużycie tarcz i klocków. Wiąże się jednak drobne niebezpieczeństwo- jadący z tyłu nie ma sygnału, że hamujesz, bo nie zapalają się "stopy". Dojeżdżanie rozpędem czyli siłą bezwładności pozwala znacząco zmniejszać zużycie paliwa. Nawet do 1 litra benzyny na 100 km. Patrząc na to inaczej- jest to ta sama metoda oszczędzania co w hybrydach, one także wykorzystują siłę bezwładności traconą podczas hamowania. Kiedyś, lata temu pewien taksówkarz powiedział mi: panie, samochód zużywa benzynę podczas hamowania... Jest to przenośnia, ale prawdziwa. Podczas hamowania bezpowrotnie niszczymy paliwo wykorzystane wcześniej do rozpędzenia samochodu. Dlatego powstały hybrydy.
@SOMEONE-ME Жыл бұрын
@@antonitonieja9444 Jak się to robi delikatnie to "normalnie" jadący kierowca z tyłu ma czas sią dostosować. Spowolnienie nie jest drastyczne, jak w przypadku hamowania. Poza tym, jak ktoś mi siedzi na zderzaku, to wtedy tego nie robię. Paliwo czy klocki jakoś mnie nie interesują bardzo- po prostu taki mam styl.
@SOMEONE-ME Жыл бұрын
@@vonhartge4335 Zdefiniuj 'zawalidrogę'? W wa-wie każdy spoza niej jest zawalidrogą, bo tam jest dzicz i pęd (do pierwszego wypadku, po którym wszyscy stoją np. 2h). A wystarczyło jechać jak trzeba i średnio w roku pewne lepiej na tym się wyjdzie.