Czytamy naturę #38 | O kropelce whisky - Taśma klejąca do tkanek - Anatomia porażki

  Рет қаралды 19,320

Copernicus

Copernicus

4 жыл бұрын

W 38. odcinku "Czytamy" opowiadam:
1) 01:09 Co można dostrzec w pojedynczej kropelce whisky? (Mnóstwo, zwłaszcza, gdy wyparuje.)
2) 07:21 Na czym polegają wyzwania związane ze stworzeniem kleju do wilgotnej, żywej tkanki i jak je pokonać?
3) 15:19 Po czym poznać, kto ostatecznie odniesie sukces, a kto porażkę, wyłącznie na podstawie tego, jak podchodzą do kolejnych nieudanych prób osiągnięcia tego samego celu?
Źródła:
1) Yin, Y., Wang, Y., Evans, J. A., & Wang, D. (2019). Quantifying dynamics of failure across science, startups, and security. Nature 575, 190-194; doi.org/10.1038/s41586-019-17...
2) Yuk, H., Varela, C. E., Nabzdyk, C. S., Mao, X., Padera, R. F., Roche, E. T., & Zhao, X. (2019). Dry double-sided tape for adhesion of wet tissues and devices. Nature 575, 169-174; doi.org/10.1038/s41586-019-17...
3) Williams, S. J., Brown, M. J., & Carrithers, A. D. (2019). Whiskey webs: Microscale “fingerprints” of bourbon whiskey. Physical Review Fluids, 4(10), 100511; doi.org/10.1103/APS.DFD.2018....
"Czytamy naturę" to program popularnonaukowy Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie. Wymyślił go i prowadzi Łukasz Lamża. Co tydzień czytamy razem trzy artykuły z bieżącej prasy naukowej - co tak naprawdę mówią nam naukowcy, dlaczego to jest istotne i co z tego wynika dla nas i dla świata. Mówimy stanowcze "nie" mielonce składającej się w 85% z wypełniacza, a tylko w 15% z konkretnego naukowego mięcha! W "Czytamy naturę" jesteśmy zawsze na froncie rozwoju nauki i odważnie siadamy u samego źródła wiedzy, tj. przy najnowszych numerach najważniejszych czasopism naukowych świata, jak "Nature" i "Science". Nowe odcinki w każdy poniedziałek.

Пікірлер: 51
@amieszkaakcedorg282
@amieszkaakcedorg282 4 жыл бұрын
Pamiętam jak za czasów studenckich kolega na giełdzie staroci na Politechnice Wrocławskiej (Nasza Alma Mater) kupił stary mikroskop i później na imprezie oglądaliśmy jak wygląda whisky i whisky z colą pod mikroskopem :) a teraz widzę, że można było to pociągnąć dalej i może trafilibyśmy do Nature! :) Dzięki jak zawsze!
@malleusmaleficarum9248
@malleusmaleficarum9248 4 жыл бұрын
Jeślibyście poszli dalej w tej ciekawości Świata, obieglibyście rozbić atom piwa, jak młody Einstein ;)
@MrSTEMI
@MrSTEMI 4 жыл бұрын
Smacznego dobry człowieku ;)
@x64Joxer
@x64Joxer 3 жыл бұрын
Dziękuję
@maciejcharanczuk2003
@maciejcharanczuk2003 4 жыл бұрын
Wczoraj widziałem wywiad z Michałem Sołowowem, na słowa że jest człowiekiem sukcesu, wyraźnie się skrzywił. To chyba najlepszy komentarz do tego, że za jednym sukcesem stoją dziesiątki porażek. Temat plastrów jest arcy ciekawy, proszę trzymać rękę na pulsie! Pozdrawiam.
@chopakizewsi9161
@chopakizewsi9161 4 жыл бұрын
Super odcinek
@mbo4650
@mbo4650 4 жыл бұрын
Na zdrowie dobry człowieku ;-)
@majster893
@majster893 4 жыл бұрын
Jesteś dobrym kołczem 👍
@darekkondracki3268
@darekkondracki3268 4 жыл бұрын
Jest Pan genialny 👽
@Motolotnik
@Motolotnik 4 жыл бұрын
No dobrze, a jaka jest zależność pomiędzy numerem podejścia i prawdopodobieństwem sukcesu w tym podejściu? Jak się ma prawdopodobieństwo sukcesu do ilości wprowadzanych poprawek, korekt, ulepszeń przed kolejnym podejściem? No i równie ciekawe (choć podobno nie uwzględnione w wynikach badania): Jak wiele osób rezygnuje po próbie pierwszej, drugiej itd..? Aha no i czy ktoś już badał przyczyny tego, że ludzie rezygnują po pierwszej nie udanej próbie i przyczyny tego, że ludzie pomimo ogromnej ilości prób próbują dalej?
@nomen_omen
@nomen_omen 4 жыл бұрын
doskonałym źródłem informacji dotyczących zagadnień które poruszyłeś to traderzy i hazardziści. Badań na temat zachowań trejdera giełdowego jest wiele i można rozpatrywać tysiace aspektów i przypadków ktore niczego nie wprowadzą oprócz wzrostu poziomu złożoności modelu. Obawiam się, że rozwiązaniem tego typu mechanizmów są często najprostsze czynniki jak strach nadzieja lenistwo brak środków lub brak wytrwałości lub wychowanie i ambicja ew. głupota. Jeśli miałbym budować jakikolwiek model złożony z co najmniej 10 parametrów o nieznanej dynamice w sposób analityczny lub na "chłopski rozum" to nie podjąłbym się tego. Według mnie tego typu problemy można dużo łątwiej i skuteczniej wrzucić na bęben jakieś sieci neuronowej, jakiegoś systemu uczenia maszynowego lub coś bardziej zasobożernego. Sztuczna inteligencja użyta do utworzenia inteligentnego przeciwnika w grze Stracraft II uczy się na podstawie wielu tysięcy potyczek. Potrafi wygrywać z najlepszymi, ale również potrafi polec z mniej wprawnymi graczami, ktorzy zagraja coś niestandardowego. Nawiązując do zachowań ludzkich szukając jakiegoś wzorca możemy spróbować zasymulować działanie człowieka za pomocą SI( algorytmy + matematyka statystyczna), ale w dalszym ciągu te systemy przypominają głównie czarną skrzynkę, która podaje rozwiązania, ale nie odpowiada na pytanie: "czemu?".
@S....
@S.... 4 жыл бұрын
Czy mi się wydaje czy przyciszyliście muzykę i w końcu wszystko wyraźnie słychać? I nawet jakby mniej zielony jesteś ;) PS. Nie za dużo na wykopie przebywasz? Kuc Ci się robi ;)
@knrhus
@knrhus 4 жыл бұрын
Odcinek ten idealnie zgrał się z ogłoszeniem wyników konkursów przez NCN. Przypadek? ;)
@pablomike1441
@pablomike1441 4 жыл бұрын
👊
@maciejszymanski2386
@maciejszymanski2386 4 жыл бұрын
Najlepszym przykładem na to jak przekuć porażki w sukces jest RL9.
@momontiego8705
@momontiego8705 4 жыл бұрын
Pfff, ten czlowiek to nikt. Edison zrobil legendę o tym jak porażka poniesiona 1000 razy jest sukcesem za 1001 razem.
@kradoxpaaskudack
@kradoxpaaskudack 4 жыл бұрын
Jeśli te plastry nie są rozpuszczalne po pewnym czasie (jak niektóre nici chururgiczne) to czy nie trzeba będzie ich wyjmowac z ciała po zregenerowaniu się organu? (analogicznie jak ze zdejmowaniem szwów)
@jerzy.modzelewski
@jerzy.modzelewski 4 жыл бұрын
zastanawiam sie, czy w procesie parowania, stezenie alkoholu zmniejsza sie (szybciej paruje?) i czy w zwiazku z tym dodatkowa woda jest potrzebna (wiem, ze dodali i tylko dzieki temu pojawily sie inne wyniki) a co za tym idzie czy woda dodana nie byla odpowiedzialna za zmiany (jej sklad chemiczny, temperatura, czy inne czynniki)
@MrZabao
@MrZabao 4 жыл бұрын
Burbon z kukurydzy Szkocka z jęczmienia, bardzo proszę pamiętajmy przy okazji o tym fundamentalnym rozróżnieniu.
@LukaszLamza
@LukaszLamza 4 жыл бұрын
Wiadomo. Ale autorzy używali terminu "bourbon whisky", niecnoty....
@momontiego8705
@momontiego8705 4 жыл бұрын
Burbon od whisky różni się już u podstaw- wsadem do fermentacji.
@dawidekpoland493
@dawidekpoland493 4 жыл бұрын
a witam witam
@minecraftZSRRIII
@minecraftZSRRIII 4 жыл бұрын
Nauka w służbie whisky. Nauka w służbie medycyny. Nauka w służbie terroryzmu!
@poppintomfof
@poppintomfof 4 жыл бұрын
Nature schodzi na psy. Popisało się w zeszłym tygodniu: Why I’m not applying for promotion by Phill Cassey, 11.11.2019
@LukaszLamza
@LukaszLamza 4 жыл бұрын
Wiem, widziałem. Cóż, sekcje typu "Career" to miejsce na wyrażanie opinii. Bardzo różnych. To dlatego tak ważne, żeby dobrze rozumieć różnicę między artykułem naukowym opublikowanym w "Nature" a CZYMŚ opublikowanym w "Nature". Bo różnica jest fundamentalna.
@poppintomfof
@poppintomfof 4 жыл бұрын
@@LukaszLamza Tak działa marksizm kulturowy, daj im rękę a wytną Ci nerkę. Jest to jedynie namacalne potwierdzenie marszu przez instytucje w środowiskach akademickich. Udało się z osobnikami z IQ powyżej 150 to i ze zwykłym czytelnikiem się powiedzie. Już z samej definicji tego czym jest Nature publikowanie takich ochłapów można podciągnąć jedynie pod żart skierowany w stronę naukowców i czytelników, choć wątpię by tak było. Jestem otwarty na dialog a nie ideologiczny bełkot.
@nomen_omen
@nomen_omen 4 жыл бұрын
@@poppintomfof Nauka chyba nigdy nie była wolna od herezji spekulacji manipulacji. Poprawa stanu rzeczy wiązałaby się ze zmianą/usunięciem czynnika ludzkiego. I tu pojawia się pytanie czy można usunąć naturę ludzką z człowieka?
@poppintomfof
@poppintomfof 4 жыл бұрын
@@nomen_omen Można to zrobić ale o wiele skuteczniejsze od usuwania czynnika ludzkiego jest wykorzystanie jego słabości. Chińczycy na potęgę sprowadzają do siebie naukowców i skupują stare książki z zakresu techniki, głównie z USA i Europy. Czy porywają rodziny aby tego dokonać?...nie, odwołują się do najprostszych ludzkich odruchów czyli chęci wzbogacenia. Tam nie ma miejsca na ideologiczne zapędy naukowców, nie taka ich rola. Od tego jest partia. Gdy ty snujesz romantyczne wizje o istocie iskierek w mózgu to jakiś kupiony mózgowiec patentuje super wytrzymałą taśmę którą zamówi później NASA aby doposażyć misję na Marsa. PS: Narzucenie ram, norm i nagród na człowieka to jedyna droga do rozwoju bo inaczej zajmuje się bzdurami. Smutne i prawdziwe.
@nomen_omen
@nomen_omen 4 жыл бұрын
@@poppintomfof masz rację ale o czymś innym rozmawiamy
@bombadil7867
@bombadil7867 4 жыл бұрын
Badali kropelkę whiskey, a piszesz o kropelce whisky. Taka drobna różnica :-)
@jerzy.modzelewski
@jerzy.modzelewski 4 жыл бұрын
w przypadku terrorystow osiagniecie sukcesu, jest jednoczesnie ostatnia aktywnoscia ;-)
@jerzy.modzelewski
@jerzy.modzelewski 4 жыл бұрын
@PopiórStream obydwie organizacje sie rozwiazaly (nie osiagnely swoich celow)
@krzysztof8095
@krzysztof8095 4 жыл бұрын
Przynajmniej przy zamachu samobójczym jest jedna ofiara śmiertelna (sukces). Jak nie to za którymś razem wyciągnie zawleczkę, wpadając do pustej kawiarnia w czasie sjesty. (jedna ofiara - sukces)
@wejder12345
@wejder12345 4 жыл бұрын
To nie jest cytat couczowski tylko mentorski. Coucz zadaje tylko pytania, nie mądrzy się.
@jerzy.modzelewski
@jerzy.modzelewski 4 жыл бұрын
o bandazu wykorzystujacym "efekt gekona" slyszalem juz w 2001 roku (glosniej bylo o tym w 2008 na MIT)
@gimauarich.2753
@gimauarich.2753 4 жыл бұрын
Tak to byl Tomas Alva Edison
@GromKuba
@GromKuba 4 жыл бұрын
Całkiem sporo naukowców "bawi" się w odparowywanie kropelek. Badano już skąd się biorą obwódki po plamach kawy, widziałem też badania kształtu kropelek roztworów polimerów: kzbin.info/www/bejne/r4u3qKF3hNGdqsU
@liyanam7888
@liyanam7888 4 жыл бұрын
A przecietny zjadacz chleba w pocie czola pracuje i placi podatki na darmozjadow.
@GromKuba
@GromKuba 4 жыл бұрын
@@liyanam7888 To znaczy wiesz, często te "zabawy" to różne sprytne sposoby badania czegoś podstawowego. Przykładowo analizy tego jak wysychają kropelki roztworu polimeru okazały się o tyle ciekawe, że w bardzo podobny do nich sposób zachowują się wysychające krople krwi. Po kształcie powstałych struktur można poznać, czy powierzchnia na której schła kropla była pozioma czy przechylona pod kątem. A coś takiego to już ważny ślad kryminalistyczny przy badaniach miejsca zbrodni.
@BobCat1981
@BobCat1981 4 жыл бұрын
Mnie skleili po operacjach. Zero szwów i trzy razy szybciej.
@stefanfreespace525
@stefanfreespace525 4 жыл бұрын
Many of life's failures are people who did not realize how close they were to success when they gave up.
@Mi-Kov
@Mi-Kov 4 жыл бұрын
Jezus Maria, przypadkowo kliknąłem łapkę w dół i ogarnąłem to dopiero na koniec odcinka. Ciekawe, czy te pozostałe 16 osób też powieliło ten błąd
@Kacper130295
@Kacper130295 4 жыл бұрын
Dobra, może będzie że sie czepiam, ale... jest juz 38 odcinków, na każdym odcinku widzę że ma Pan kartki papieru. Może złożymy się wspólnie z subami na tablet? :) Dbajmy o naturę, czytajmy naturę! :D
@ukaszgajda2138
@ukaszgajda2138 4 жыл бұрын
Janusz Korwin-Mikke i Sejm...
@liyanam7888
@liyanam7888 4 жыл бұрын
Znow wstretne eksperymenty na zywych zwierzetach.
@malleusmaleficarum9248
@malleusmaleficarum9248 4 жыл бұрын
Niestety, jest to konieczne. Tak samo jak testy leków (faza toksyczności, czyli chyba pierwsza). Ważne jest, by zwierzęta te zbędnie nie cierpiały, ale nie zawsze jest to możliwe.
@momontiego8705
@momontiego8705 4 жыл бұрын
Lepiej testować na martwych czy moze na ludziach?
@pawkapawka-yv1np
@pawkapawka-yv1np 4 жыл бұрын
Zgłoś się do testowania leków - uchronisz zwierzęta. Jeśli nie chcesz, daj sobie spokój z hipokryzją.
DO YOU HAVE FRIENDS LIKE THIS?
00:17
dednahype
Рет қаралды 90 МЛН
Smart Sigma Kid #funny #sigma #comedy
00:25
CRAZY GREAPA
Рет қаралды 18 МЛН
prof. Andrzej Dragan - "Czym czas różni się od przestrzeni?"
18:56
Politechnika Gdańska
Рет қаралды 249 М.
AI w medycynie - wykład prof. Rafała Obuchowicza
1:00:07
Uniwersytet Jagielloński - Collegium Medicum
Рет қаралды 412
Wieloświat - Astronarium 173
22:40
Astronarium
Рет қаралды 123 М.
Czytamy naturę #79 [LIVE] - Ach, ten rok 2020...
1:36:46
Copernicus
Рет қаралды 51 М.