Nagyon jól megválaszolt "hamleti" kérdések, okos érvekkel, előny-hátrány elemzéssel. Szerintem, ezért választják sokan a független üzemet. A kiállításokon, ha van villamos üzem, akkor főként csak az oszlopok vannak jelen és/vagy a "pókhálótól" függetlenül nagy százakékban leeresztett áramszedővel üzemelnek. Én szőnyeg-üzemmódban közlekedem (nincs hely, de még csak moduláris vasútra sem), műanyag ágyazású, teljes felépítmény imitációval. Sok erőt és egészséget a hobbihoz.👍
@TurquiseViking3 жыл бұрын
Hú, ez nagy segítség volt számomra! Szégyen-nem szégyeny, sok mindent innen tudtam meg! Köszönjük szépen! :)
@imrewagner19123 жыл бұрын
Nagyszerű bemutató! Tényszerűen bemutatva a felsővezeték modellezését. Sokszor láttam olyan bemutatót,ahol a szedő a vezeték alatt futott pár milliméterrel. Így elkerülhető a sérülés
@gabesz3 жыл бұрын
Igen, amit láttál az a kiékeléses módszer. Általában vagy egy kis réz vagy műanyaglemez megfelelő helyre való rögzítésével limitálják az áramszedő maximális kinyúlását. Illetve van olyan hogy egyszerűen egy csepp pillanatragasztóval fixre rögzítik egy adott pozícióban.
@sargaeszold19913 жыл бұрын
A szedők védelme érdekében , nekem az ACME "megoldása" az elfogadható kompromisszum : kinyitott állapotban általában nem érnek fel a normál magasságra állított vezetékig - nálam csak a 001TRAxx kivétel ; V63 E402 már nem éri el a vezetéket . Így a sérülés kizárva és kinézetre teljesen rendben van.
@gabesz3 жыл бұрын
Igen a kiékelés, erről most nem beszéltem még, de ez is egy olyan technika amivel védeni lehet a mozdonyok áramszedőjét. Nem tudom, hogy az ACME gépeknél ez szándékos-e vagy véletlen. Nekem a 034-es giganton meg lehet állítani bárhol a szedőt annyira szorul, de pl. a TRAXX-é az kinyúlik teljesen.
@sargaeszold19913 жыл бұрын
Valószínűleg véletlen :) Habár nekem az E402esem szedője se ér fel a vezetékig.
@gabesz3 жыл бұрын
🧐🤔
@V43szili7 ай бұрын
Venni kell egy modell alállomási kocsit és mennek megjavítani illetve lekötni a sérült áramszedőt!😃
@Botond343 жыл бұрын
Ez a videó számomra egy elég fontos video!! Nagyon örülök annak, hogy több részt is tervezel ebből. Jó modellezést
@Almond_Railroad3 жыл бұрын
Kiváló elemzés, gratula! Thumsup ment természetesen. A felhúzott áramszedő valóban több szempontből problematikus. Amik itt nem hangzottak el: néhány mozdony (nálam jellemzően a Roco RC 3-4-6-os svéd mozdonyok olyan iszonyú rugóerővel nyomják fel a szedőt, ami gyakorlatilag lehetetlenné teszi a felhúzott szedős üzemet, mert egyszerűen kinyomja a vezetéket oldalra és kiugrik. Két rugójuk van, ha egyet kiveszel akkor működik az üzem, de időnként csálén áll a szedő. A másik probléma a paletta szélesség. Ez jellemző probléma a Roco Re 460-465 (SBB, ill BLS), Lilliput FLIRT, KISS, Brawa Traxx, stb esetén. Élethű, de olyan keskeny, ami gyakorlatilag lehetetlenné teszi a felhúzott szedős üzemet, még akkor is, ha ívben a vezetéknek is van íve, ami a Te esetedben, Gábor, egy - nyilvánvalóan - tudatosan vállalt kompromisszum. Az ívben történő poz,cionálásról lehet, hogy lesz szó a későbbiekben, az érthetőség kedvéért lásd itt:viessmann-modell.com/sortiment/spur-h0/oberleitung/330/h0-mastpositionslehre?c=28 Megoldásként a roco árul tartozékként az Re sorozathoz kiegészítő paletta szélesítőt. Mondjuk a FLIRT elég furcsán néz ki vele. Kedves Gábor, megköszönném, ha valamelyik részben kitérnél a kiékelési módszerekre. Engem csak az oldható rögzítés érdekel, az általad említett pillanatragasztós módszert kihagynám...
@gabesz3 жыл бұрын
Köszönöm jó kommentek. A paletta szélesség tényeg gond, pl a JC Taurusé is keskenyebb egy picivel, a Flirt-ről meg ne is beszéljünk :)
@kdlehel3 жыл бұрын
Üdv mindenkinek. Jó video szép munka. Nos komolyabban átnéztem az egész lehetőségeket és hosszú kútatás után sikerült egy megfelelő elméletet kialakitsak az felsővezetékes áramszedésről. Mivel mozdonyvezetői jogositvánnyal is rendelkezem de nem dolgozok a vasutnak, igy a modelezés terén folytatom a hobbymat amiban rendesen pakolok bele pénzeket is. Erdélyi vagyok. igy a román vasút tipikus felsővezeték rendszerét alkalmazva szeretnék villanyomzodonyokat "csak" drótból ellátni. Elektotechnikus is vagyok igy azt hiszem sikerült egy megoldással jöjjek amit meg is oldok a villanymozodnyok számára a legjobb áramszedést. A megoldás réz vezeték Cat 6 os etehernet kábel Utp vagy Stp, Ftp kábel meghántása és az ugynevezett felcinezésevagy valamilyen felfogása amit már tanulmányozok. Az áramszedők ujabb szedő keféket kapnak amit gondolkoztam hogy szénkeféből állitanék elő vagy egy rézlapoból ami gyakori az laplapok gyártásánál ugy is hivják hogy Nyák. Mi lesza Diesel vonatkozású gépekkel hát az hogy ök továbbra is a sinkből kapnák az áramot. A villany mozdonyok fázis át a drótra is rávinném viszont a fázis a villanymozdonyoknak csak a Drótból lenne a nul a az egyik sinből. Már tudom mejikből. Tehát a kerekek csak egyik oldalon vagy egy sinből kapnának csak nult. DCC rendszerről beszélünk. A mozdonyok módósitáson esnének át tehát a fázis betáp csak az áramszedőkből lennének. Át kel kötni egy szálat. persze az áramszedő maga nem képes egyáltalán áram továbbitásra igy be kell épiteni egy "etető,, szálat ami egy megerősitett szedőpárral rendelkezik is biztostija a megfelelő áramszedést. Kérdés lehet? Igen. Ideje jobb dolgokat épiteni is elinditani ezt a lehetőséget is. Kitartást minden jót mindenkinek.
@gabesz3 жыл бұрын
Nem kis feladatra vállalkoztál, jó sok dolgot kell majd megoldani, hogy ez üzembiztosan működjön. Azért arra érdemes figyelmet fordítani, hogy megfelelő legyen az áramszedő palettanyomása, ellenkező esetben érintkezési hibákat fog generálni menet közben, amit a DCC dekóderek nem szoktak tolerálni. Én a felcinezést nem ajánlom, mert a szedő szépen le fogja koptatni róla azt a réteget. Az egyedi épített felsővezetékeknél jellemzően sima rézdrótot szoktak használni. Vannak gépek amiken nem kell semmit átkötögetni, hanem tudnak áramszedőről is vételezni áramot egy a paneljükön lévő kis kapcsoló átfordításával, de pl. sok újabb mozdonyon ezt a lehetőséget már mellőzik.
@kdlehel3 жыл бұрын
@@gabesz igen egy mikrokapcsolóvaloldható meg a funkció átkapcsolása. A simma drót az megvan amit a legvastagabb utp kábelből nyerek ki. A feszitők és pendulok (a középső távtartó) ahhoz is van megfelelő drotom. Több kisérleti eljárás és fog történni a megfelelő és feszitett horgony és feszitő rendszerek kivitelzésében. Az osztlopok legyártása nem probléma mert a sima beton oszlopimitációt fogom alkalmazni. Az áramszedők plusz betétet fognak kapni dupla és dinamikus drótkövetést fognak biztositani már a terv megvan csak jelenleg egy állomást épitek és az foglal le. Mindenképp köszönöm a pozitv választ és remélhetőleg majd eredményekkel tudok szolgálni majd aki estleg alkalmazni szeretné. Minden jót.
@gabesz3 жыл бұрын
@@kdlehel Hajrá akkor az építéssel :)
@TurquiseViking3 жыл бұрын
Szia Gábor! A kérdésem az lenne, hogy van-e tervben a három Giganttal három különböző gyorsvonat/intercity bemutatása egy videóban? Korszaktól függetlenül!
@gabesz3 жыл бұрын
Egy videóban nem, de külön-külön talán majd lesz ilyen is.
@TurquiseViking3 жыл бұрын
@@gabesz király!
@csorszbalazs73153 жыл бұрын
,, házi'' felsővezetéket miből lehet csinálni. Nekem lego terepasztalom van (oszlopokkal) és múltkor próbáltam rézből de az nehezen formálható, a cérna meg sehogy! Mivel lehetne csinálni?
@gabesz3 жыл бұрын
A Lego-hoz sokat nem tudok hozzátenni, de a nem lego modellvasútnál jellemzően vékony rézdrótból csinálják, forrasztással, majd megfelelő feszítéssel felrakják az oszlopokra.
@csorszbalazs73153 жыл бұрын
@@gabesz köszönöm!
@mezeibalazsmodell3 жыл бұрын
Úgy biza, RÉZBŰ🤓 én is abból forrasztottam az enyémet
@gaborp79lencses93 жыл бұрын
Szia Gabor! Azt egy masik videod alatt tisztaztad, hogy -sajnos- meg 8-10 evig nem epitesz uj asztalt... Viszont azt megkerdeznem itt, hogy mit tervezel fejleszteni az asztalon, vagy a gordulo allomannyal kapcsolatosan a jovoben? Remelem nem fogjuk nelkulozni a videoidat a jovoben sem.....
@gabesz3 жыл бұрын
Szia, egy ilyen asztal építése mind anyagilag, mind ráfordított idő tekintetében elég húzós dolog, ezért jellemzően a modellezők nem szoktak pár évente új asztalt építeni. Sok értelme nem is lenne egy több évnyi munkával magas készültségi szintre jutott asztalt csak úgy elbontani, hogy újat építsen az ember. Magán a jelenlegi terepasztalon a nagyobb építési munkák közül még a felsővezeték illetve a térvilágítás és épületvilágítás van hátra. Utána már csak kisebb léptékű kevésbé látványos dolgok fognak rajta épülni, az apró jelenetek, részletek fognak majd finomodni. A gördülőállománnyal az irányt az határozza meg, hogy mit adnak ki a gyártók, illetve milyen még hiányzó járművet tudok majd beszerezni másodkézből. Nem kell aggódni, nem terveztem felhagyni a tartalomgyártással :)
@balintberecz50273 жыл бұрын
Ez már Magyarország legrégebbi villanymozdonya a Gigant