Jó a téma,jó az előadás! Igazából ami szerintem mindenkinek hiányzik,egy igazi MÁV gőzös,megfizethető áron/pl.375,324,424,vagy akár a 204 stb/
@magyar_vasut2 ай бұрын
Amúgy ja egy nem Limitbanh-os alacsonyabb de még is minőségi 424-es azért már jöhetne, vagy akkár egy 411-es is. Elvégre már a Roco adott ki 411-est és van is belőle mávos egyetlen egy az is egyedi megrendelés módján a 411 Truman Alapítványnál.
@CsabaBiro-sq2pu2 ай бұрын
@@magyar_vasut a 411-el az a baj,hogy az amerikai jövevény és nem klasszikus magyar.
@JegkokoModellRailway2 ай бұрын
@@CsabaBiro-sq2pu De ettől eltekintve nagy példányszámban használta őket a máv.
@CsabaBiro-sq2pu2 ай бұрын
@@JegkokoModellRailway ezt nem is votatom,csak én egy IGAZI magyar gyártású gépre gondolok/a típus teljesen mindegy/.
@zoltanbocskoi78302 ай бұрын
Valóban, 275-öst én is szívesen vennék állományba.
@gabortoth50412 ай бұрын
Végre egy ilyen videó, rég volt már ilyen összefoglalós videó. Én ezeket szeretem a legjobban, és ez ismét tökéletes lett!!! Köszönjük szépen!
@ferenchorvath892 ай бұрын
Köszönjük a gondolatokat a jelenlegi modell gyűjtés helyzetéről. 😊
@kiskrisz12 ай бұрын
1:34 Én az 1:87es kamionokkal vagyok így már pár éve... .. majd... Szép lassan tényleg lassan de azért jönnek. További jó modellezést Gábor!
@sargaeszold19912 ай бұрын
Én még annyit tennék ,hozzá, hogy szerintem a modellezés világát is utolérte a napjainkban tapasztalható túlárazás (saját vélemény!). A legtöbb modell ,szerinte, átlagosan 35000 Ft al drágább a valós piaci értékénél. Egyszerűen sokallom kiadni ezt a pénzt a modellekért . És ide kapcsolódik még az általad említett túlkínálat. Magas ár + túlkínálat!?. Biztos jó a képlet ?!. Szuper a videó.
@gabesz2 ай бұрын
Az alap probléma, hogy minden is drága, a modellek is, bár úgy néz ki legalább valamilyen szinten stabilizálódtak a dolgok (pl. a Gigantok 4 éve 95 ezer körül vannak). Hosszú távon ha túlárazott valami, akkor idővel korrigálni fog az ára, mert csökkenni fog a kereslet. Ahogy nézem szép számmal vannak akciók a boltokban mostanában, ez is talán jele annak hogy idővel korrigálódnak az árak majd. Mondjuk szerintem esélyesebb, hogy az árak maradnak az infláció ellenére, és reálértéken lesz így "olcsóbb". Meglátjuk majd.
@sargaeszold19912 ай бұрын
Én is remélem , hogy így vagy úgy , de javulnak az árak.
@BenceKakonyi2 ай бұрын
Teljesen egyetértek a leválogatással. Én alapvetően 4-5 korszakra szűkítettem a kört, azon belül is készítettem egy konkrét listát, hogy milyen szerelvényeket szeretnék, mert különben tényleg elszaladna velem is a ló, pláne hogy igyekszem ritkaságokat gyűjteni. Sajnos sok olyan modell van, amik a 2020-as évek előtt jelentek meg bőven (Piko desiro, Liliput Flirt csak a keresettebbeket említve) amik akár 5-6. korszakban nagyon jól tudna mutatni és sokan szeretnék ezeket a motorvonatokat, de mivel évek óta nem kaphatóak, így az említett módon innen-onnan lehet néha beszerezni, sokszoros áron…. Talán majd egyszer érkeznek még hasonlók, ha nem a Liliput/piko részéről, akkor máshonnan. Remélhetőleg a jövőben folytatják a gyártók ezt a tendenciát és jelennek meg még különlegességek. A videó elején amit említettél, illetve a facebookon írt fórummal kapcsolatos posztod összefogva, sajnos ez egy nagy probléma, hogy sokan már a megjelenéskor vagy az előtt leminősítik a modellt, mert nem az ő kedvenc korszak/pályaszám/színvariáns triumvirátusban érkezett… Én is szomorú voltam az MTB féle Md érkezésekor, mert nem az én korszakomba passzoló, de emiatt nem minősítem le, nem írok róla fórumokra, csoportokba mindenféle ocsmányságot, szimplán vásároltam egy kisszériás modellt ami más korszakú, ezzel megoldva a problémát. Sokan ilyenkor szerintem teljesen kikelnek magukból és mindennek elmondják a modellt és a gyártót is, majd lehet hogy később mégis megveszik a modellt.
@MrAtttesz2 ай бұрын
Szerintem is fontos, vagy hasznos, ha letisztulnak az igények. Nekem sok éves projekt az asztal, mikor milyen prioritással.. de egy kis történelmi bemutatót szeretnék 1-6 korszakot átfogóan, egy gőzös korszakos és egy mai pályaudvarral. Az hogy nagy a választék, és van készlet, kifejezetten előny. Jó a videód!
@Viktor95112 ай бұрын
Egyetértek! Jó ez, hogy mindenki tud válogatni és tud tervezni, hogy mondjuk 2 hónap múlva megvesz egy gépet, és az még ott lesz a polcon.
@Mikethrawn2 ай бұрын
Lassan 10000 felíratkozó ? :) Gratula!
@gabornemet40032 ай бұрын
Én Ep.V-VI korszakot gyűjtőm. Remek lett a videó.
@elemerkovacs8382 ай бұрын
Jó videó, köszi. A kommentekre: sokan azon nyafognak, hogy elöregszik, kihal a vasútmodellezők köre, egyre kevesebben vannak. Így van. A filmekben a vasútmodellezést csúfolják, jenőkék játszanak csak ilyennel, amikor magyar videó készül sok esetben “kisvonat” meg efféle jelzők jönnek. Ideje lenne felébredni és elmondani: a digitális vasútmodellezés technológiáját a mai legmodernebb elektromos (és nem csak elektromos) járművek, BMW, Mercedes, Audi, stb. is ezt használja a belső adatátvitelre, a lámpák, egyebek vezérlésére. Emellett az okos otthonok is hasonló technológiát alkalmaznak: a központ-dekóder párosra gondolok. Ha tehát nem “kisvasutazunk” meg modellt gyűjtünk, hanem a legmodernebb technológiát mesélnénk el, akkor talán lenne nagyobb érdeklődés mérnök fiatalok körében, talán nőni kezdene a piac, és ez már magával vinné többi témát: kaszni, körszak, miazmás, akkor talán érdemes volna a ritkább modelleket is legyártani, mert mert több vevő/érdeklődőlenne lenne. (Pl Viessman Carmotion követőradar, infravezérlés, stb.) Sajnos elvesztünk a modellek szépségében, de a mai kor fiataljai csak a technológiát keresnek.
@karacslevente66062 ай бұрын
Üdv! Itt lenne egy fiatal modellező, véleményem szerint igenis vannak még fiatalok akik szeretnének ezzel a szerintem nagyszerű hobbival foglalatoskodni azonban ha megnézzük 1-1 mozdony vagy kocsi árát akkor igenis mélyen bele kell nyúlni a pénztárcánkba főleg ha új modellt szeretnénk vásárolni. A használt modelleknek is szépen folyamatosan nő az ára, pláne a keresettebb darabokbak. Meg őszintén modva a használt modellek kezdenek kikopni,szinte alig találni olyan használt modellt ami szép állapotban van és még az ára is megfizethető. Nyílván 40-50 évvel ezelőtt nem voltak ennyire technológiailag, kidolgozottságilag kiforrottak a modellek ami álltal jobban megfizethetőek voltak. Sok velem egy korú úgy vélekedik ,hogy videojátékozik inkább,én meg a hozzám hasonló fiatal modellező meg megkapja a vonatos hülyegyerek címet.
@peterszabo46492 ай бұрын
Igazad van😊 de én amit csak tudok meveszek persze ha van rá pénzem 😊
@dy9ivk2 ай бұрын
Én már MÁV-os dolgokat nem gyűjtök. Elsősorban ÖBB, SBB, de jöhet más is, ami megtetszik. (Ilyen volt a PKP EC szerelvény.) Azt vettem észre, hogy ilyen államvasúti témájú modellekért nem érdemes annyira kapkodni. Néhány év elteltével másik pályaszámon kiadják újra. Inkább reklámos mozdonyokat részesítem előnyben, mert általában az csak egyszer van kiadva. Én befektetési szempontokat is figyelembe veszek beszerzéskor. Legutóbb személykocsikat akartam beszerezni, de láttam, hogy a GySEV 150 éves Taurus akciós, inkább megvettem azt. Mostanság talán túltelítődött a piac és ilyen gazdasági válság szerű valamiben vagyunk. Másod piacon nehezebb eladni, mint pár éve. Boltokban meg újra vannak akciók, mert nem fogy a készlet. (Ezek nem csak Magyarországra érvényesek.)
@TomPrickVixen2 ай бұрын
Már lassan 2 éve nem vettem semmilyen modellt, a fizetésem közel sem követte a vonatok extrém áremelkedését, és még az eBay -es dolgokra, még használtan is, akkora vámot tesznek hogy nem éri meg még Angliából se venni semmit. Gagyi meg nem kell (Piko hobby). MÁV - ot még annak ellenére sem gyűjtők hogy nekik dolgozok (pláne hogy meg se fizetnek tisztességesen).
@szekelygergely7112 ай бұрын
a vásárlóerő alakulása szempontjából az csak a legkisebbik baj, hogy a kisvonatok ára jobban nő, mint a fizu... az igazi nagy baj, hogy minden más költség, albérletár, kenyér, mosógépszerelő, csirkefarhát stb is lehagyja a fizukat... így hó végére egyre kevesebb marad, amit egyáltalán kisvonantra (vagy bármi egyéb úri hóbortra) verhetne el az átlag magyar gyűjtő...
@matehorvath38252 ай бұрын
A valós forgalom modellezése nálam kevésbbé szempont, ha mondjuk az Acme Najbrt festésű 363-as helyett ugyanannyiből kijön egy Roco hangos Cargos gép, akkor nálam belefér ennyi kompromisszum.
@magyar_vasut2 ай бұрын
Én most kezdeném kialakítani a gyűjtési rendszert, ami központi szerve lenne egy asztal és ha meg van az asztal témája vonali hangulat tekintetében úgy jöhetne rá a gépek is. -IV korszak: inkább egy dízel fővonal/mellékvonali jellegű. (Ez eléggé kompromisszumos, viszont :kevesebb" pénzbe kerülne) -V korszak: itt már több villany van, itt bejöhet már a Villamos fővonal, Dízel fő/mellékvonalak. -VI korszak: úgyan az mint a V korszak, csak itt már magánvasútak és nagyobb választék.
@andrassoos36342 ай бұрын
Nem vagyok nézője a szerző által készített videós anyagoknak, ugyanakkor érdekelt hogy mit is ért pontosan a címben megfogalmazottak alatt. Érdekes a téma, ugyanakkor azt gondolom a szerző csak egy aspektusból vizsgálta a kérdést és nem érintett olyan elemeket melyek előidézői a napjainkban tapasztalt helyzetnek. Információim szerint maguk a modellgyártók számára is komoly gond hogy nehezebben eladhatóak ma a modellek, sokszor kevesebb lenne az igény mint a legyártott darabszám. A darabszámot pedig a magas előállítási, vagy inkább fejlesztési költségek miatt tartani kell. Hogy miért fogy kevesebb modell? ELőször is a modellező társadalom erőteljesen öregszik, az idősebb kollégák szép lassan távoznak, a fiatalokat pedig továbbra sem érdekli és érinti meg ez a csodálatos hobbi úgy ahogy annak idején bennünket. Ráadásul ma sok olyan modell jelenik meg amely korábban már kijött, esetleg más pályaszámmal és mozdonyok esetében még a 8 tűs dekóder foglalattal. Ma sokszor ugyanezek a modellek jönnek plux22 változatban amit sokan akiknek a korábbi változat már megvan nem veszik meg. Mindazonáltal a mai modellekkel rendkívül sok a műszaki vagy quality probléma és sokszor elveszi az ember kedvét a vásárlástól, mitöbb az árak az egekbe szöktek, ezért háromszor is meggondolja az ember hogy vásároljon-e bizonytalan minőségű terméket egekbe szökött árakon.Az árakat ráadásul az elmúlt 6-8 évben megjelent nepper gazemberek mégtovább emelik, ezzel is csökkentve a vásárlói kedved, motivációt. A csökkenő volument és az ebből származó csökkenő profitot a gyártók - én legalábbis így látom, magasabb áron próbálják meg eladni, ezzel biztosítva a kieső profitot. Mert nem nomrális, hogy ma sokszor egy már 100.000 Ft feletti mozdony vásárlásánál akár 4-5 modellt is meg kell nézni amire végre talál az ember egy hibátlan, vagy kompromisszummal elfogadható modellt. EZért én személy szerint nem örülök annak hogy a polcok roskadásig vannak modellekkel, ennek üzenete a jövőre nézve számomra nem pozitív. De az kétségtelen hogy ma magyar vonatkozásban nagyobb a bolti kínálat mint korábban valaha. Viszont osztrák, német vagy pl svájci modellek felhozatalában korábban sem volt hiány.
@JegkokoModellRailway2 ай бұрын
Hát nekem még sose volt gondolom olyannal, hogy hibás mozdonyt kaptam volna a boltban.Az első kézhezkapott mozdonyt vittem el és egyikkel se volt soha semmi probléma.Nem tudom, mi vagy ki számít neked neppernek.De gondolom nem zavar, hogy mindennek az ára az egekben van a boltokban.
@gabesz2 ай бұрын
Alapvetően jó meglátások. Nyilván minden aspektusból nem lehet megvizsgálni a témát, te is csak a saját szemszögedből látottak alapján kommenteltél. Annyit azért hozzátennék, hogy szerintem nagyon más a helyzet nyugaton, ahol inkább igaz amit írtál arról, mégpedig, hogy sok esetben a sokadik bőr lehúzás történik más pályaszámmal 30-40 éves formákról (pl. Roco ÖBB 1044), esetleg pluxx22 csatlakozóval, pár finomított részlettel és más a helyzet itthon (vagy a keleti blokk többi országában), ahol gyakorlatilag most épül fel az az alapkínálat, ami nyugaton 40-50 évvel ezelőtt már létezett. Ha megnézzük a hazai témában megjelent modelleket, az utóbbi évekből, szinte mindegyik (kivétel pl. a Szili és a Csörgő) olyan, amiből előtte nem volt nagyszéria, csak különböző hol jobb, hol gyengébb kisszériás próbálkozások. És még így is ott tartunk, hogy vontatójárművekből is bőven vannak hiányzó alaptípusok (M40, V46, M43/M47, 424, 411, stb.), de személykocsik terén még ennél is nagyobb a hiány, ott ugye több alap kocsicsalád hiányzik (pl. Dunakeszi, Rába). A helyzet a többi szomszédos országban is hasonló (Cseh, Szlovák, Lengyel, stb.), pont ezért nyitottak a nagyobb gyártók is ebbe az irányba, mert itt még hatalmas potenciál van, illetve megemlítendő a gyártási folyamatokat, szerszámkészítést érintő fejlődés, ami lehetővé tette az utóbbi években a számtalan formaváltozat gazdaságos kialakítását. Ha a nyugati piacot nézzük, ott a matricás mozdonyok, a különkiadások, magánvasutak, és egyéb limitált dolgok azok, amik felé megindultak a nagy gyártók az eladások fellendítése okán. Egyébként szerintem a Vectron, és a TRAXX platformok nagyban segítik a költségek optimalizálását, hiszen egy formáról százas nagyságrendben lehet festési variációkat lehúzni, akár kisebb sorozatokban is, és mivel nyugaton egyértelműen ezek a mozdonyplatformok adják a következő évtizedekben a vontatójármű flották alapját, biztosított lesz az utánpótlás. Még egy dolog, amit kommentálnék, ez meg a modellezők fogyása. Sajnos konkrét számok ismeretében lehetetlen megmondani, hogy ez így van-e vagy nem. Viszont anno 2006-ban emlékszem, hogy valami arc a Láng börzén azt ecsetelte fent az emeleten pár eladónak, hogy lassan itt a vég, elfogynak a modellezők, és hogy nem fognak ide gyártani semmit. Hát azóta annyira eljött a vég, hogy olyan modellek állnak az asztalomon, amiket akkor elképzelni nem tudtam volna. De mondok cifrábbat, pár hete jött velem szembe egy videó, egy amerikai ősz szakállas modellező járta körbe ezt a témát, és kb. körberöhögte az egészet, amikor elmesélte hogy neki a 70'-es években azt mondták a klubban ahova fiatalként csatlakozott, hogy a vasútmodellezés mint hobby a végét járja, és a fiatalokat már nem érdekli a dolog. Így lett? Nem. Ezeket a jóslatokat, találgatásokat én nem tudom komolyan venni, jellemzően a kávézaccból jóslás szintjén mozognak. Off topik, de pl. temették már a bakelitlemezt, a CD-t és a kazettát is. Előbbi kettő érdekes módon azóta reneszánszát éli, nem gondoltam volna, hogy lesz még olyan, hogy százas nagyságrendű bakelitből tudok egy mezei MediaMarkt polcain válogatni pl. Lényeg a lényeg, ha majd tényleg legyártották az utolsó vasútmodellt, akkor majd megvitathatjuk, hogy mik voltak az okok, és megsirathatjuk a hobbit, de gyanítom még az unokám is fog tudni venni új modelleket egyszer majd :)
@zorwick2 ай бұрын
Azt gondolom, hogy ma már semelyik gyártó sem engedheti meg magának, hogy legyártson hasra ütés, és jövőbelátó gondolat alapján egy szériát. Komoly felmérések alapján jön ki valami (biztos van, hogy lyukra futnak). Tehát ha ott van 1000-5000 darab modell, az valószínűleg el is fog menni. Ez pedig nem azt mutatja, hogy elfogyott a modellező emberszám. Ha így lenne, nem lenne ennyi magyar újdonság. Kelet Európában úgy tűnik most jött el az aranykor. Angliában viszont már hanyatlás indult el, de volt rá sok sok évtizedük, hogy virágozzanak. Egyik oldalról ez egy szép hobby, remek időtöltés, másik oldalról ez is csak üzlet, és most keleten a sor. Soha nem volt semmiféle magyar modellem, csak amerikai. Az egyik ok a silány kidolgozottság volt számomra. Most elkezdtem összeszedni a szülővárosom mára megszűnt vasútján járó járműveket, vagonokat. Mert végre az én igényeimnek megfelelő modellek jelentek meg.
@andrassoos36342 ай бұрын
@@gabesz Gábor ez nem saját szemszög, tényekről beszélek. Pár évvel ezelőtt az egyik nürnbergi kiállításon volt lehetőségem beszélgetni a Roco fejlesztési vezetőjével. Ő maga mondta, hogy egyre komolyabb probléma a modellező utánpótlás mára már tendenciózusnak mondható fogyása. A mai fiatal generációt nem érdekli a modellezés, így az X és Y generáció távozásával egyre jobban beszűkül a kör. Ennek ma már nagyon sok jele van és pont ez a fejlesztési vezető említette hogy maga a Roco is egy nagyon brutális ötleten dolgozik amivel meg tudná nyerni a fiatalokat a modellezésnek. Nevesül karambolozó vonatszetten gondolkoztak ami azért valjuk be hogy nagyon brutál, hát ennyire van szarban a modellezés jövője. Nem összehasonlítható a bakelit kérdéskörrel ahol valóban van feléledő kereslet, de ezt is a mi és felettünk lévő gerenáció hozta létre és tartja életben, nem a fiatalok. Az valóban tény hogy ma a boltokban a magyar témát modellezni szándékozó vásárlók eddig nem látott széles palettával találkoznak. Ugyanakkor az is tény, hogy a modellgyártók - már amelyik - elsősorban a beszűkült piac miatt próbál meg új utakat keresni és nyitni a keleti téma feldolgozásával, egyfajta menekülést mutatva. De fontos megjegyezni, hogy pl a magyar piac sajnos nem tud akkora modellező kört felsorakoztatni amit a szériális gyártás szükségelne. Információim szerint pl a Piko hazai disztributora is küzd a rengeteg és nehezen eladható Gysev Szili miatt. Mind a Roco, mind a Piko az elmúlt években sokkal nagyobb figyelmet szentelt a lengyel vagy cseh piacnak mert egészen egyszerűen az nagyobb és jobban eladhatóak azok a modellek. Igen, a hazai modellezők örülnek a nagy kínálatnak, de az egyáltalán nem jó hogy ez a nagy kínálat hónapokig vagy akár évekig ott áll a polcokon mert nincs akkora kereslet mint kínálat. MIndezt csak azért mondom mert írtad hogy itt hatalmas potenciál van. Sajnos ez messziről sem akkora mint azt pl a gyártók gondolnák. És ezért aggasztó a boltok raktárkészlete mert ha nehezen eladható az áru, sokáig áll a bolt pénze a termékekben akkor megakadhat az ezirányú további fejlesztés. A Piko évek óta mondogatja a Bobo fejlesztését, egyenlőre láthatáron sincs, ráadásul a csehek már terítettek. A Szili ugyan kijött és gyönyörű lett, de normális Bhv, By ... kocsikat nem hoz senki. Pedig ha jól tudom ezzel is bombázták már a Piko-t. Vajon miért nincs ezen a fronton dömping? Sajnos ezek a tények, persze gondolataim megosztásával nem azt akarom közölni hogy ez így rendben van, inkább az ebben rejlő veszélyt és negatív üzenetet szerettem volna megvilágítani a jövőre nézve.
@sargaeszold19912 ай бұрын
A modellek áráról, a túlkínálatról írtakkal totálisan egyetértek. A jelenlegi árak, a legtöbb esetben, számomra tiszteletlenség a gyártók felől a modellezők irányába.
@LaciPásztor-c3x2 ай бұрын
Hát TT-ben nincs ilyen bő kínálat sajnos...
@zsoltmaros14752 ай бұрын
Azért van Magyarországon, aki bármit megvehet. A modellvasút drága hobbi. Nekem H0 nagyon tetszik, viszont már a digitális fejlesztés miatt lemaradásban vagyok. 😍 TT gyűjtöttem, sok kocsi, sok mozdony, sok pálya, sok makett, de eladtam, mert terepasztalom sohasem lett, lesz.😔
@gyenyiszovarpad32302 ай бұрын
Jó a téma. Én konkrétan nem nézem a korszakot, inkább ami megtetszik ember vagyok.
@tibororban94092 ай бұрын
Engem az is érdekelne, hogy az ez évben megjelent piko szilik, és a szintén ez évben megjelent piko szergej ára között miért van majd 20 000 ft különbség? A gyártó egyszerűen így áraza be, vagy valami más ok is közrejátszik?
@gabesz2 ай бұрын
A PIKO Szili újabb fejlesztés, és részletesebben kidolgozott mint a Szergej. Az újabb PIKO Expert mozdonyok jellemzően 95 ezer körüli árban vannak (lásd Laminátka), cserében sokkal részletesebbek mint a korábban megjelent gépek.
@tibororban94092 ай бұрын
@@gabesz nem tudom, szerintem a idei Szergej is elég jól sikerült.
@gabesz2 ай бұрын
@@tibororban9409 Nem arról van szó, hogy nem sikerült volna jól. A részletek a különbségek. A Piko nagyjából a Laminátkával lépett egy nagyobb szintet, az azóta kijött Expert mozdonyok mind ezt a színvonalat hozzák. Ilyenek a külön felszerelt ablaktörlők, visszapillantók, a forgóvázak aljának kidolgozása, korlátok, kapaszkodók, és funkciók. A Szergej ilyen téren egyszerűbb, és még dízel is nincsenek áramszedők, tetőberendezések, amik azért tudnak drágítani egy modell árán.
@szekelygergely7112 ай бұрын
@@tibororban9409 a Piko egy nagy gyártó, egy ekkora cégnél külön a sales meg pénzügy osztály tolja ki halandó külső ember által felfoghatatlan üzleti logika alapján, hogy mit hogyan áraz, rengeteg a tényező, de a végcél az, hogy az összes termékükkel összességében a lehető legtöbb profitot húzzák be. Ha abból indulsz ki, hogy a Szergej egy régi fejlesztés, sokkal egyszerűbb, és már elég sok rókabőrt lerántottak róla és bizonyára elég sok bevételt termelt nekik, a Szili meg tök új cucc, akkor előbbit adhatnák húszonötezerért, útóbbit meg kétszázötvenért, (amivel így az ár bizonyára jobban reflektálna a termékek milyenségére) csak akkor szilit senki nem venne, ellenben szergejből sem fogyna annyival sokkal több... és a végén végül mindenki rosszul járna.
@V4310-z2r2 ай бұрын
A modellgyártók már észrevették, hogy a magyar vonatkozású modellekkel csak jól járnak, hiszen manapság Magyarországon ezeket most már sokan tudják megengedni maguknak, mert akkor nem úgy fogynának el a mozdonyok mint a forró zsemlék. Itt nincs szegénység.
@dpmodels78972 ай бұрын
Szlovákian ugyan ez a helyzet. De egy pár vizes matricával meglehet mindent oldani
@ferencfelek99292 ай бұрын
Már a háttér vitrin is van vagy másfél milla. 🙂
@gabesz2 ай бұрын
Nagyjából jól sztámoltál, kb. 15 év alatt lettek beszerezve az ott látott vagonok és mozdonyok.
@mocorgo9112 ай бұрын
Gábor! Neked mi a csúcs amit nagyon szeretnél be szerezni ,de nincs meg?
@gabesz2 ай бұрын
Jó kérdés. Az alap járművekből nagyjából minden megvan amit szerettem volna. Igazából csak olyat tudok mondani ami még nem volt kiadva. Pl. egy kék FLIRT vagy egy KISS nagyon jó lenne ha majd egyszer beszerezhető lenne.
@mocorgo9112 ай бұрын
@@gabesz Ezekből kapható mondjuk valamilyen főként fehé alapszínű verzió?
@gabesz2 ай бұрын
@@mocorgo911 Nem. Más vasúttársaság festéseiben léteznek azokból lehetne átalakítani csak.
@janpf06242 ай бұрын
1982 karácsonyához kaptam az első Berliner TT Bahnen szettet, az apu Csehországban dolgozott akkoriban, ott vette meg. Nem volt mindig kapható, ami épp volt a boltban, azt kaptam / vettem meg. Volt egy katalógus, abban pipáltam ki a járműveket. Egy mozdony ára akkoriban 120 - 180 Kčs körül mozgott (270 - 400 HUF cca 1986~), Y kocsik 30 - 40, a teherkocsik 20 koronáig elfértek. Az LPH Jičín állami vállalat úttörő és modellező köröknek gyártott építőszetteket, kimondottan egyedi ČSD járművek TT nagyságban. Ezek sem voltak széles körben kaphatók. Ma, ha téma szerint mennék, nekem a 80as évek állnak a legközelebb, csak, sajnos, elég egyhangú volt a vasút akkoriban (ezért volt jó nemzetközi forgalmi folyosó mellett felnőni...). Mivel az MTB épp ezt adja, sajnos a minőség és az ár aránya elég rossz, mert Majd Te Befejezed.... Ha a Tillig kínálatát nézem, akkor a ma-korszakos kínálat MÁV és ŽSSK terén elég gyér. Például, az egykori Krüger / TT modell "mz" kocsijain kívül, MÁV terén nincs kínálat, UIC-Y belül meg néhány bautzeni átfestés a Tilligtől, az is hosszútávon kifogyott. Ami az árakat illeti, nálunk épp mennek ÁFAt emelni, 20ról 25re.. Külföldön meg... túl sok az éhes száj, kétszer annyi lusta kéz mellett.... ne menjünk a dolog politikai részébe bele.
@jimbim78012 ай бұрын
Ez régen sem volt olcsó, van egy békebeli Piko gőzösöm a hetvenes évekből ami 280 Ft volt akkor mikor anyám fizetése 980 Ft volt.
@gabesz2 ай бұрын
Az első Fuggerth kocsim 800 forint körüli áron volt amikor anyám 18000-et keresett egy hónapban. Az első Csörgőmet 8500-ért vettem, akkor két évet spóroltam rá. Akkor, 1999-ben valmi 50 ezret keresett anyu. Roco mozdonyról akkor álmodni sem mertem, azok akkor 25-30 ezres árakon voltak. De a Sachsen kocsik is elérhetetlenek voltak nekem sokáig, mert míg egy Fuggerth kocsit az ezredfordulón 2000 forint környékén meg lehetett kapni, a Sachsen MÁV Y vagonok 8-9 ezer forintokért voltak.
@pugnerlaszlo21812 ай бұрын
Nálam is elsősorban V. korszak, és csak utána a VI. korszak, viszont én csak MÁV és csak GYSEV fronton mozgok.
@TamasKiss-bv9hzАй бұрын
👍👍👍❤🤍💚
@Anonymous-jh4nr2 ай бұрын
Oké hogy van minden de mennyiert? Nagyon durván elszálltak az árak e téren. 200.000 forint egy mozdony ha valamirevaló, azért ez elég durván belehuztak es akkor még kocsik nem is voltak se ahol futnak.
@gabesz2 ай бұрын
Milyen mozdony kerül 200 ezerbe? A legtöbb hazai vonatkozású mozdony analóg verzióban 80 és 100 ezer között van, sima dekóder 14 ezer körül van, hangos meg 35 ezertől indul (pl. DigiTools). Egyébként nem csak itt szálltak el az árak, hanem mindenhol is. Az a bevásárlás ami 2018-ban 15 ezer volt, most 40 ezer minimum. Azt hogy ezt a fizetések nem követték le nem a vasútmodell gyártókon/boltokon kell feltétlen leverni szerintem. Egyébként cserében viszont nem kell attól félni, hogy a megjelenés napján elkapkodják a modelleket, mint anno. Ennek az egyik oka hogy pontosabban becslik meg a keresletet, illetve, hogy sok esetben már több gyártótól is meg lehet venni azonos típusú járművet, akár több árszinten (pl. EuroSprinterek, TRAXX-ok, de az M63 is ilyen). Nekem nagyobb gond volt korábban, hogy hiába volt 40-60 ezer egy mozdony, meg 15-18 ezer egy kocsi, ha gyakran 2-3 napal a megjelenés után elfogyott. Jártam így, nem egyszer, hogy pont hónap végén nem volt már meg a zseton rá, és bizony mire jött a fizetés, már nem volt a boltban az adott modellből. A magas áraknak egyébként a türelem az egyik ellenszere szerintem. Persze, ha az a mentalitás, hogy egyszerre mindent, akkor igen, kellemetlen hogy egyszerre nagy lesz a kiadás, de apránként össze lehet vadászni ami kell. És ugye a vasútmodellezés elvileg a türelmes emberek sportja. A legtöbb modellező 5-10-20 év alatt építgeti ki a gyűjteményét. Én 2006 óta gyűjtögetek, sok modell van amire éveket vártam.
@balazsacs6972Ай бұрын
Teljesen jó gondolatok, de igazából 3 percben is el lehetett volna mondani, utána csak önismételgetés.
@gabeszАй бұрын
Sőt, két mondatban is le lehetne vezetni, vagy egy 15 másodperces shortban is.
@istvanszivos26702 ай бұрын
Szeretnék egy terepasztalt! De megmondom öszintén inkább munkásabb terepasztal tehát rendező pályaudvar féle lenne! Mit javasolsz?
@gabesz2 ай бұрын
Kezdésnek szerintem szerezz be egy valamilyen tervezőprogramot, és a rendelkezésre álló hely függvényében próbálj meg külömböző terveket készíteni.