Historia badań nad podwójną naturą światła

  Рет қаралды 77,071

Eureka - historia nauki

Eureka - historia nauki

Күн бұрын

#ciekawostki #nauka #fizyka
Historia i przegląd badań nad falową i cząsteczkową naturą światła. Najważniejsze odkrycia które doprowadziły do powstania koncepcji dualizmu korpuskularno-falowego.
Użyte fotografie
en.wikipedia.o...
en.wikipedia.o...
pl.wikipedia.o...
en.wikipedia.o...
en.wikipedia.o...
en.wikipedia.o...
en.wikipedia.o...
pl.wikipedia.o...
pl.wikipedia.o...
en.wikipedia.o...
pl.wikipedia.o...
upload.wikimed...
commons.wikime...
en.wikipedia.o...

Пікірлер: 146
@eureka_kanal
@eureka_kanal Жыл бұрын
Pierwszy odcinek po wakacyjnej przerwie. Pozdrawiam widzów.
@BezdomnyBlogger
@BezdomnyBlogger Жыл бұрын
Dualizm korpuskularno-falowy wynika z tego, że tak naprawdę nie mamy lepszego opisu czym jest światło. Do wyjaśnienia pewnych zjawisk użyteczna jest idea falowa, do innych korpuskularna i obydwie z osobna dają nam najlepszy obraz zjawisk. To bardzo dobra informacja dla fizyków z przyszłości 🤔
@pawesprot4000
@pawesprot4000 9 ай бұрын
To było Piękne. Takie lekkie w swojej formie i proste w przekazie. Czułem się pieszczony intelektualnie serwowanymi informacjami, tak jak w daniu kubki smakowe pieszczą nasze zmysły. Wiem, że ktoś powie, że "pier..lę", ale niech każdy z czytających ten komentarz rozważy pracę autora, który podsumował wiek badań nad istotą czegoś niby tak prozaicznego a jak skomplikowanego. Dzięki takim ludziom, tak jak dzięki mostom, możemy suchą stopą przejść przez meandry i zakola rzeki, którą w tym przypadku jest fizyka. Z wyrazami szacunku dla autora, Paweł.
@eureka_kanal
@eureka_kanal 9 ай бұрын
Cała idea powstania kanału opierała się na zrobieniu filmów które sam bym chciał obejrzeć. Zawsze interesowało mnie takie przekrojowe spojrzenia na tematy, od samego pomysłu i realizacji. W podręcznikach czy źródłach popularnonaukowych jest przedstawiony jakiś fakt, jednak rzadko podaje się jak go ustalono. Dlatego powstały takie filmy na kanale jak historia matematyki, chemii, podboju kosmosu, atomistyki, elektryczności. Podobne filmy są też w planach. Pozdrawiam.
@pawesprot4000
@pawesprot4000 9 ай бұрын
Gratuluję uporu i ambicji. Cieszę się, że ma Pan zbieżny punkt widzenia z moim jeśli chodzi o naukę 🙂. Życzę wszystkiego dobrego, bo tematów z pewnością nie zabraknie 😊
@RM-wj4mr
@RM-wj4mr Жыл бұрын
I stała się światłość... Tylu wybitnych uczonych przez tyle pokoleń badało fenomen świata . Światło wciąż zadziwia. Świetny film. Pozdrawiam
@TheTwojOjciec
@TheTwojOjciec Жыл бұрын
Super odcinek i świetny kanał, szkoda że mało popularny.
@adredy
@adredy Жыл бұрын
Masz dostep w czym problem...
@TheTwojOjciec
@TheTwojOjciec Жыл бұрын
@@adredy W tym, że twórca, który niewątpliwie poświęca mnóstwo czasu na przygotowanie, obrobienie i wsadzenie wartościowego materiału na youtuba, nie może cieszyć się z dużej liczby wyświetleń, co powoduje iż wykonuje tę pracę za pół darmo. Na prawdę nie można było się domyślić o co mi chodzi?
@adredy
@adredy Жыл бұрын
@@TheTwojOjciec takie czasy zobacz ile jeat kanalow
@eureka_kanal
@eureka_kanal Жыл бұрын
Kanał prowadzę hobbystycznie, nie zawodowo. Gdybym miał z niego żyć to dawno zaprzestałbym publikacji, kanał przynosi jakieś drobne przychody, ale nie nazywam go pracą. Robię to dla przyjemności. Nie ma z tego pieniędzy - trudno, są pieniądze - fajnie.
@patomatma
@patomatma Жыл бұрын
Dobre, lubię ten kontent
@eureka_kanal
@eureka_kanal Жыл бұрын
A ja węża też chętnie oglądam. Pozdrawiam.
@PawelJimmi
@PawelJimmi Жыл бұрын
Wspaniała robota!
@ketrab4861
@ketrab4861 Жыл бұрын
Super odcinek🎉
@tomcioraczniak95
@tomcioraczniak95 Жыл бұрын
Mega film!!!
@qba10p
@qba10p Жыл бұрын
Ciekawy temat
@jacekpatka
@jacekpatka 9 ай бұрын
Świetny odcinek. Warto wspomnieć, że Einstein dostał Nagrodę Nobla za efekt fotoelektryczny tylko dlatego, że za pracę teoretyczną jaką jest Teoria Względności nie mógł jej utrzymać. iNna sprawa, że komisja noblowska nigdy wprost o tym nie powiedziała.
@virgiliovivacemente5441
@virgiliovivacemente5441 Жыл бұрын
Interesujące.
@say_monn
@say_monn Жыл бұрын
Świetny materiał, ale polecam oglądać na prędkości 1,5x , wtedy przynajmniej się nie zasypia przez prędkość narracji xd
@eureka_kanal
@eureka_kanal Жыл бұрын
Gdybym dostawał złotówkę za każdy komentarz, że filmy były za szybkie to miałbym już z 5 dych. Także zależy kogo zapytać.
@andypip5902
@andypip5902 Жыл бұрын
Żaden ze mnie fizyk, ale mam przeczucie, że jak nauka nie potrafi wyjaśnić zjawiska do końca to oblepia je różnymi teoriami. Podobny dualizm mamy tu i teraz. Prezes jest dla swoich kapitalistą a dla wyborców socjalistą. jedno wyklucza drugie ale u nas to działa. Czekam na odcinek o grawitacji. Tam bedą jeszcze wieksze jaja.😁
@jerzyjankowski2617
@jerzyjankowski2617 Жыл бұрын
Eureka W książkach PWN piszą, że Thomas Young udowodnił tą falowość światła używając do tego celu świeczki. Niesiony ciekawością próbowałem powtórzyć ten eksperyment i niestety, nie udało mi się. Czy mógłbyś zrobić film gdzie byłoby pokazane jak należy przy pomocy świeczki taki eksperyment prawidłowo wykonać?
@eureka_kanal
@eureka_kanal Жыл бұрын
Wątpię, że coś takiego można zrobić światłem świecy. Z tego co wiem Young korzystał ze światła słonecznego i luster albo soczewek, nie pamiętam dokładnie.
@jerzyjankowski2617
@jerzyjankowski2617 Жыл бұрын
@@eureka_kanal To po kiego diabła piszą w poważnych książkach, że użył do tego świecy? Mam takich parę. Są tam nawet rysunki. Na Wiki też jest świeczka. pl.wikipedia.org/wiki/Do%C5%9Bwiadczenie_Younga
@eureka_kanal
@eureka_kanal Жыл бұрын
Co do książek ciężko mi się odnieść. Na Wikipedii jest rysunek świecy, bo to prosta animacja, a świeczka oznacza źródło światła. W moim filmie pokazuje, że światło które badał Newton pochodzi z latarki elektrycznej, a raczej nikt nie myśli, że korzystał on z takiego urządzenia. Żeby eksperyment Younga się udał potrzebne jest światło o jednej długości fali, żeby doszło do widocznej interferencji więc we współczesnych eksperymentach używa się lasera. Dawniej trzeba była jakoś wydobyć jeden kolor, żeby uzyskać efekt. Być może ze świecy da się to jakoś uzyskać, ale ze słońca chyba łatwiej puścić przez jakiś pryzmat.
@jerzyjankowski2617
@jerzyjankowski2617 Жыл бұрын
@@eureka_kanal No niby tak, ale w czym był problem namalować słoneczko? Pryzmat został stworzony na przełomie XVIII i XIX a Young zmarł w 1829 roku. Co do laserów, to mogą one mieć pojedyncze żródło światła jak i więcej. Ze zwykłej ciekawości przerobiłem to zjawisko w przeróżny sposób i okazało się, że używając pojedynczego żródła światła, nie uzyskasz prążków na ścianie. Samo Słońce również ich nie tworzy. Dodając lustra masz dodatkowe żródła światła i wtedy uzyskujemy te prążki. Ze świeczkami jest tak samo. Mając jedną świeczkę, nie uzyskamy tych prążków. Mając ich więcej, już tak. Co zaś do użycia latarki, to wszystko zależy od kształtu i rodzaju odbłyśnika. Wiesz, mnie idzie o samo zjawisko falowości światła. Niech sobie ono jest. Mam pretensje o formę przekazu tego zjawiska. I teraz co? Mam teraz uwierzyć w tą falowość światła czy raczej mieć wątpliwości co do jego prawdziwości.
@eureka_kanal
@eureka_kanal Жыл бұрын
Światło słoneczne podzielono na dwie wiązki (dwie szczeliny) będzie tym samym światłem z dwóch źródeł. Dwie świeczki niekoniecznie będą dawały identyczne światło. Żeby fale interferowały muszą być dwie takie same. Białe światło jest mieszaniną barw, więc różnych długości, na czystym świetle się nie uda. No i światło świeczki się "porusza".
@emvogueiwogole4989
@emvogueiwogole4989 Жыл бұрын
7:32 🙆Zaintrygowalo mnie to doświadczenie, i nie do końca pojmuję jego wyników. Przeglądam inne filmy z kanału ale nie trafiłem na wątek eksperymentu Michelsona-Morleya, (tytuł wystarczy).
@eureka_kanal
@eureka_kanal Жыл бұрын
Eksperyment jest wspomniany w filmie niesamowite błędy naukowe, ale to jest bardzo stary i słaby materiał, nie polecam. Te inne filmy to trochę kłamstewko, informacje o eksperymencie są w scenariuszach napisanych przed tym, ale same filmy jeszcze nie powstały (o prędkości światła czy STW). W celu dokładniejszego wyjaśnienia różnych zjawisk polecam angielską wiki i dodatkowo tłumacza Google.
@emvogueiwogole4989
@emvogueiwogole4989 Жыл бұрын
@@eureka_kanal Dzięki za odpowiedź. Stare filmy też są fajne, także te, do których zatrudniałeś asystentkę😉 I tu należy mi pochwalić rozwój kanalu, bardzo przyjemnie się tu zagląda. Co do tematu, to tak, i na wiki, i na YT , tam jest ta "zawila" transformacja Lorentza jako wyjaśnienie. "Zawila" bo nie każdy aspekt przetrawiłem, raczej przyjąłem "na wiarę". Temat jest o tyle dla mnie interesujący, że jest związany z moim spostrzeżeniem w tym temacie, mam wrażenie, że nie-dostrzeżonymi przez fizyków. To raczej drobiazg, niż coś co by miało wywrócić do góry nogami współczesną fizykę. Jak to miał powiedzieć Einstein: "Wszyscy wiedzą, że czegoś nie można, ale przypadkowo zjawia się jakiś nieuk, który tego nie wie i on to właśnie odkrywa"
@pawekiszczyszyn2558
@pawekiszczyszyn2558 Жыл бұрын
Intryguje mnie ten ETER i natura światła . Czy fakt , że wielu obserwatorów może "spoglądać w różne strony" w taki sposób , że "wektory ich spojrzeń" przecinają się w jednym punkcie ETERU a mimo tego przecięcia wszyscy widzą to na co spoglądają (bez zakłóceń widzenia) ... został wytłumaczony ? nie zauważamy efektu interferencji (?)
@michatarnowski580
@michatarnowski580 Жыл бұрын
Dwie drobne uwagi: 1. Chronologia filmiku sugeruje, że James Jeans opublikował swoją pracę przed Planckiem, a ponoć było odwrotnie. 2. Oficjalny powód przyznania Nagrody Nobla Einsteinowi nie mówi o wyjaśnieniu efektu fotoelektrycznego, ale o samym opisie tego zjawiska. Wyjaśnienie chyba pozostawało wtedy kontrowersyjne.
@eureka_kanal
@eureka_kanal Жыл бұрын
Z tego co pamiętam (scenariusz powstał już dawno) Rayleigh opublikował pierwsze wyniki jeszcze przed Planckiem, być może jeszcze bez udziału Jeansa, jednak całościowo wskazuje się ich jako duet (prawo Rayleigha-Jeansa) więc chronologia wydaje się zachowana. W filmie dziwnie by to brzmiało gdyby najpierw podać dobre rozwiązanie, a później te złe. Co do Einsteina i efektu foto elektrycznego, opisy istniały już wcześniej - wspomniany Stoletow. Einstein podał propozycję kwantową, uznana za prawidłową dopiero po ładnych kilku latach. Nie sugerowałbym się tak tymi opisami komitetu Noblowskiego. Idąc tym tropem można uznać, że Fermi '38 dostał Nobla za rozbicie jądra Uranu i odkrycie Neptunu i Plutonu.
@betelgeuse9600
@betelgeuse9600 11 ай бұрын
super film
@stanisawkowalczyk7114
@stanisawkowalczyk7114 Жыл бұрын
Wiedza na temat światła jest tylko fragmantaryczna. Wraz z rozwojem nauki dowiemy się więcej.
@Super1mar
@Super1mar Жыл бұрын
Dawaj dalej, nie przestawaj. Czasem tyłko brak bardziej obrazowych przykładów w twoim komentarzu dla bardziej plastycznego modelowania poznanych zjawisk
@adamuspolonius1204
@adamuspolonius1204 Жыл бұрын
Fala odniesienia jest kątem nadania a celność oddania w odpowiedzi jest dalowaniem w pojęciu
@leszekwalinowicz5795
@leszekwalinowicz5795 Жыл бұрын
Teoria korpuskularno-falowej tearii światła, to tylko chwilowa "proteze" teorii światła. Może mechanika kwantowa, choć nadal dość "mętna", wyjasni istotę światła i wogóle istotę powiązania materii z energią, czasem i przestrzenią.
@michatarnowski580
@michatarnowski580 Жыл бұрын
Bardzo ładne podsumowanie, ale brzmienie nazwisk można by poprawić: /fi'zo/, /fu'ko/.
@eureka_kanal
@eureka_kanal Жыл бұрын
To już maksimum moich umiejętności wymowy języka francuskiego. Jeszcze niedawno w filmach padało Lawosjer, więc nie ma co narzekać.
@michatarnowski580
@michatarnowski580 Жыл бұрын
Nie trzeba tego mówić po francusku, zresztą to by było trochę pretensjonalne. Wystarczy polskie /o/.
@zsuedat_W
@zsuedat_W Жыл бұрын
... gdyby nie nasze oczy, czym bylo by światło
@grzegorzchrust1718
@grzegorzchrust1718 Жыл бұрын
Przecież możesz poczuć temperaturę.
@zsuedat_W
@zsuedat_W Жыл бұрын
@@grzegorzchrust1718...a wiedziałbyś że to światło
@ewelinasz1923
@ewelinasz1923 Жыл бұрын
Lamą?
@marekmareckionline8493
@marekmareckionline8493 Жыл бұрын
GJ!
@robertmarzec2855
@robertmarzec2855 Жыл бұрын
Teraz świeży filmik który DOSKONALE pokazuje wklęsłość wody: kzbin.info/www/bejne/pZ6mgmuqi659b5Ysi=4bwbfRVuCJBwgjIe
@darrking1363
@darrking1363 Жыл бұрын
Bzdury.
@robertmarzec2855
@robertmarzec2855 Жыл бұрын
@@darrking1363 Prędzej wielbłąd przejdzie przez ucho igielne niż to że poznasz prawdę.
@darrking1363
@darrking1363 Жыл бұрын
@@robertmarzec2855A mi prędzej kaktus wyrośnie na dłoni niż ty pójdziesz po rozum do głowy.
@ewawisniewska5095
@ewawisniewska5095 Жыл бұрын
Najmniej materialną materią spójrzcie ile waży wyżej jest już tylko occulta
@ewawisniewska5095
@ewawisniewska5095 Жыл бұрын
Mnie w kontekście teorii Szypowa zstsnawia zachowanie światła w plaźmie
@arekszyman1315
@arekszyman1315 Жыл бұрын
Może kiedyś dowiemy się czym jest
@ewelinasz1923
@ewelinasz1923 Жыл бұрын
🦙 lamą
@janciowodnik1752
@janciowodnik1752 Жыл бұрын
Dźwięk też jest falą, ale nie mając odbiornika- nie usłyszysz prostej mowy, a co dopiero muzyki! Biblia wyjaśnia wiele naukowych dylematów w prosty sposób. Newton to był prymityw... Ale genialny prymityw.
@eureka_kanal
@eureka_kanal Жыл бұрын
🍓
@stanisawkowalczyk7114
@stanisawkowalczyk7114 2 ай бұрын
Jeżeli światło porusza się w wodzie wolniej niż powietrzu to światło w ... tym czymś czego jeszcze nie odkryto ..... może poruszać się z prędkością 1 m/sek.
@eureka_kanal
@eureka_kanal 2 ай бұрын
Przeprowadza się takie eksperymenty w których światło zwalnia do niewielkich prędkości
@stanisawkowalczyk7114
@stanisawkowalczyk7114 2 ай бұрын
​@@eureka_kanalIdąc myślowo w przeciwnym kierunku może istnieć ośrodek bądź idealna próżnia - w kosmosie takiej nie ma - gdzie prędkość światła będzie większa od 300 tys. km/sek.
@chillyshotorbitus5152
@chillyshotorbitus5152 Жыл бұрын
Model w ktorym foton ma byc kulka wybijajaca elektron nie potwierdza sie z eksperymentem gdyz wowczas latarka moglibysmy pod dowolnymi katami stale elektrony wybijac i byloby to latwo mierzalne. Kiedys w ramach hobby skleilem do kupy "wlasny" ...a tak naprawde pozyczony czesciowo od Bohra (a takze Boyla, Lavoisiera i Einsteina) ...model w ktorym to jadro pochlania energie fotonu...przez co zwieksza sie poziom energetyczny atomu...nastepnie elektron wskakuje na wyzsza orbite (skok kwantowy, oddala sie od jadra) ....i sam atom rozszerza (Boyle, Lavoisier). Wyrzucenie elektronu z atomu to w tej sytuacji jego "wypchniecie na zewnatrz", zgodnie wlasnie z modelem Bohra (male puzle)
@robertmarzec2855
@robertmarzec2855 9 ай бұрын
Od 1913r fizycy ukrywają niezwykłe ważny eksperyment Sagnac'a. W tym eksperymencie Sagnac wykorzystał stół pomiarowy Michelsona-Morleya i wprowadził go w ruch obrotowy 2Hz. Pojawiły się w końcu prążki interferencyjne których istnienie obala stabilność prędkości światła teorii względności Einsteina oraz przy okazji obala heliocentryzm ponieważ w stanie statycznym, bez obracania nie widać oporu eteru, dopiero w momencie obracania widać po istniejących prążkach interferencyjnych opóźnienie lub przyspieszenie światła czyli widać że światło poddaje się oporowi eteru. Mamy więc ukrywaną informację że istnieje eter i że Ziemia jest nieruchoma i to już od 1913 roku.
@bambucza001
@bambucza001 7 ай бұрын
Myślałeś może o tym by się zacząć leczyć czy hajsu brak?
@stanisawkowalczyk7114
@stanisawkowalczyk7114 2 ай бұрын
Jak przylecą UFO - ludki i zabiorą magnesy to będziemy mieli na Ziemi stan nieważkości.😂.
@maciejjaworski4403
@maciejjaworski4403 Жыл бұрын
🙂
@janjanowski2891
@janjanowski2891 Жыл бұрын
Każdy rodzaj fal ulega silnemu tłumieniu np. przez tarcie ośrodka a ciekawe czemu nie dotyczy to fal elektromagnetycznych ? ...
@MrMarc-oh4ob
@MrMarc-oh4ob Жыл бұрын
😮
@ZERUBARIEL
@ZERUBARIEL Жыл бұрын
Chicago..ZNAJDZIESZ ZNAJDZIESZ MNIE-???
@ewelinasz1923
@ewelinasz1923 Жыл бұрын
Tak
@pawebrzek900
@pawebrzek900 3 ай бұрын
kanał wart polecenia
@klapaucjusz1964
@klapaucjusz1964 Жыл бұрын
światło to cząstki podlaegające rozkładowi prawdopodobieństwa Diraca-Einstaina. Nie istnieje coś takiego jak fala świetlna. Elektrony to tez cząstki mające inny rozkład prawdopodobieństwa.
@kristomen
@kristomen Жыл бұрын
:)
@adamz2726
@adamz2726 Жыл бұрын
Fajny materiał, ale albo weź lektora, albo zrób coś z akcentowaniem, bo męcząca jest ta Twoja maniera.
@eureka_kanal
@eureka_kanal Жыл бұрын
Jakiś czas temu liczyłem jaki jest koszt lektora na taki materiał i wyszło min. 1200 zł, czyli pieniądz jakich nie zarabiam na filmach. Myślałem też o "generatorach" głosu, ale podobno YT banuje za używanie AI w filmach. Wiem, że brzmi to jak brzmi, choć staram się, żeby było wyraźnie i słyszalnie. To jest amatorski projekt co niestety widać i słychać. Nie jestem aktorem czy lektorem i mówienie "naturalne" powodowało jeszcze większe problemy, głównie z szybkością mówienia. Podsumowując: lepiej to już raczej nie będzie.
@adamz2726
@adamz2726 Жыл бұрын
@@eureka_kanal dzięki za odpowiedź. Robisz dobry kanał, a moja uwaga jest tylko małym kamyczkiem w dużej dobrej maszynerii 🙃
@43romantyk
@43romantyk Жыл бұрын
Moim zdaniem, światło to czas,bez niego czasu by nie było? Przeciwnością swiatla jest ciemność, wieczna, bez źródła .😅
@MrKaroles321
@MrKaroles321 Жыл бұрын
Światło to jak jest jasno , co wy jakiś autyzm macie , że tego nie wiecie!
@grzegorzchrust1718
@grzegorzchrust1718 Жыл бұрын
Raczej jak jest ciepło.
@ewelinasz1923
@ewelinasz1923 Жыл бұрын
Obie odpowiedzi są poprawne, wygrali Państwo teczkę gruzu 🦙
@grzegorzchrust1718
@grzegorzchrust1718 Жыл бұрын
@@ewelinasz1923 Gruz to odwołanie do fekaliów?
@antonizapaa6361
@antonizapaa6361 Жыл бұрын
Nauka wie co to jest światło a nie wie co to jest ciemność.
@musialek99
@musialek99 Жыл бұрын
Nie trzeba być naukowcem żeby powiedzieć że ciemność to nic
@adredy
@adredy Жыл бұрын
​@@musialek99jak i glupota 😅
@antonizapaa6361
@antonizapaa6361 Жыл бұрын
@@musialek99 Zimno to jest brak ciepła,a ciepło to jest ciepło
@musialek99
@musialek99 Жыл бұрын
@@antonizapaa6361 ciepło to drgania, zimno brak drgań
@adamuspolonius1204
@adamuspolonius1204 Жыл бұрын
Światło jest pewnym rodzajem oślepienia że względu na podział różnic przyjęcia.
@SebaMoto3
@SebaMoto3 Жыл бұрын
5:36 nie rozumiem Pana , niewyraźnie Pan mówi
@MrMarc-oh4ob
@MrMarc-oh4ob Жыл бұрын
Hmmmm..Bardzo Ciekawe...Tylko że fizyka fhantowa wszystkiemu przeczy
@zbigniewkopec5248
@zbigniewkopec5248 Жыл бұрын
Same założenia. Nikt nie machał magnesem i jednocześnie dając impulsy WN by zrobić światło, do tego nawet światło lasera w szczelinie między silnymi magnesami nie znika A jeszcze do tego światło od Słońca i światło od Księżyca oraz światło dzienne to całkowicie inne zjawiska. Na dodatek chłodzące światło Księżyca świeci promieniami zimna zabierając różne energie z Ziemi na Księżyc.
@eureka_kanal
@eureka_kanal Жыл бұрын
🍓
@darrking1363
@darrking1363 Жыл бұрын
Biedny odklejony od rzeczywistości trollu, odblokuj w końcu możliwość komentowania twoich żałosnych filmików. Czego się boisz ?
@edwardlewandowski5473
@edwardlewandowski5473 Жыл бұрын
Świat zadziwia i szokuje🌃😯!?/Astrofaza(A.Dragan/T.Rożek)👁
@mertonvel1601
@mertonvel1601 Жыл бұрын
Żaden naukowiec nie potrafi wytłumaczyć czym jest światło. I nigdy tego nie wytłumaczy. Chwała niech będzie Stwórcy.
@scytheripper9741
@scytheripper9741 Жыл бұрын
winszuje ambitnego podejścia :)🎉 Dobrze że nie dotyczy wszystkich, inaczej ludzie nie mieli by choćby ognia
@raskolnikov0074
@raskolnikov0074 Жыл бұрын
Stwórcę wymyślili ludzie mieszkający w chatkach z gówna. Modlili się do swojego bożka o deszcz, składali krwawe ofiary, by go przebłagać... A później pojawili się naukowcy i wyjaśnili zjawiska meteorologiczne. Na chmurkach zreszta mialy mieszkac aniolki, wiekszosc ludzi choc raz leciala samolotem i tych wytworow twojej wiary tam nie ma. Twój post to po prostu przejaw paniki, że wymysły prymitywnych koczowników zostały zdemaskowane.
@mertonvel1601
@mertonvel1601 Жыл бұрын
@@scytheripper9741 Co ma "odkrycie" przez człowieka ognia do zrozumienia przez naukę i opisania przezeń czym jest światło? Zrozumiałeś w ogóle mój komentarz? :-) Winszuje znakomitego myślenia, cymbale malinowy. :-)
@ewelinasz1923
@ewelinasz1923 Жыл бұрын
🦙 ....
@grzegorzchrust1718
@grzegorzchrust1718 Жыл бұрын
@@ewelinasz1923 Ale czemu lama?
@robertmarzec2855
@robertmarzec2855 9 ай бұрын
Światło to dźwięk w eterze.
@krystynakrankiewicz7454
@krystynakrankiewicz7454 2 ай бұрын
Światło jest emanacją Boga udowadnia to to że w momencie zaplodnienia pojawia się błysk . Przy zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa też był błysk swiatla
@brianzacharwick6536
@brianzacharwick6536 Жыл бұрын
bzdura
@eureka_kanal
@eureka_kanal Жыл бұрын
🍓
@teofilnowakowski235
@teofilnowakowski235 Жыл бұрын
Doświadczenie Michelsona-Morleya nie udowadnia braku eteru, ponieważ opiera się na dziwnych założeniach. Nie wiemy czym jest eter, ale pośrednio możemy zaobserwować, choćby przez zjawisko fali elektromagnetycznej, że w kosmosie nie ma próżni, a zatem coś go wypełnia, jakiś przewodnik elektryczny. Ten wspomniany eksperyment i jego wnioski tak naprawdę zrobił niepotrzebnego zamętu i rzekomo uciął spekulacje na temat falowej natury światła. W prawdziwej próżni - o ile taką da się stworzyć - nie ma materii, więc nie ma nośnika fali. Podobnie jak fala na morzu to reakcja wody na wiatr, a dźwięk w próżni też nie istnieje. Fala nie jest jeszcze światłem, ale wywołuje światło. Trzeba też wspomnieć o rozżarzonym żelazie lub płomieniu świecy. Mamy tu do czynienia z kilkoma zjawiskami, i chyba nie zawsze światło musi być falą, ale na pewno zawsze świeci się materia. Ona promieniuje. W jaki sposób - nie wiem. Fala świetlna w powietrzu to jakby drugi etap.
@darrking1363
@darrking1363 Жыл бұрын
Ależ eksperyment MM właśnie wykazał, że eter nie istnieje.
@teofilnowakowski235
@teofilnowakowski235 Жыл бұрын
@@darrking1363 Nie prawda. Eksperyment miał potwierdzić ówczesne błędne wyobrażenie eteru. Po prostu te ich założenia były błędne, wręcz absurdalne. Jest tam mowa o wietrze jaki miałby on wywołać. Żeby coś takiego zbadać, trzeba najpierw wiedzieć czego i jak szukamy. Nie wiemy jak się do tego zabrać, ale po pierwszym nieudanym eksperymencie zamykamy debatę i uniemożliwiamy inne badania w tym temacie, i jeszcze uzależniamy od niego zapatrywania na naturę światła. Absurd. Ten eksperyment to fuszerka. Powinniśmy skupić się na samej naturze światła, a może przy okazji problem eteru się trochę wyjaśni.
@darrking1363
@darrking1363 Жыл бұрын
​@@teofilnowakowski235 Dobrze, w takim razie zamiast spekulować co jest prawdą, a co nią nie jest, wznieś się na wyżyny swoich umiejętności intelektualnych i przedstaw swój własny eksperyment, który będzie potwierdzeniem istnienia eteru. Czekam.
@mariuszluczkiewicz1232
@mariuszluczkiewicz1232 Жыл бұрын
Program ten zawiera historyczne teorie światła. Louis Victor Pierre Raymond de Broglie pracowała naukowo co najwyżej do połowy ubiegłego stulecia. Jak wygląda ten problem obecnie? Przecież nauka, a w tym także fizyka, nie zamarła a przeciwnie rozwój dzięki doskonalszym narzędziom badawczym, wymienię choćby komputeryzację badań, rozwija się na kształt spirali.
@eureka_kanal
@eureka_kanal Жыл бұрын
Okres od Newtona do Comptona wydaje się kompletny jako przedstawienie drogi do wprowadzenia pojęcia dualizmu korpuskularno-falowego światła i pozostaje ono cały czas aktualny jako pogląd na naturę światła. Natomiast to o co pytasz przerodziło się raczej w badania nad dualizmem wszelkiej materii i ogólnie rozwojem mechaniki kwantowej czy kwantowej teorii pola. Ciekawe pomysły na inne filmy, ale nie wiem czy jestem w stanie takie odcinki zrobić. To już raczej nie na moją głowę.
@maciejaleksandernowakowski7342
@maciejaleksandernowakowski7342 6 ай бұрын
Twierdzą intelektualni atleci, że światło fotonem skądś i dokądś leci, ale po co, tego jeszcze nie wiedzą idioci. Z obserwacji wynika niezbicie, że światło jest albo go nima, jak sami widzicie - zdrowego rozsądku banalne to odkrycie.
@michallesz2
@michallesz2 6 ай бұрын
Zapal sobie zapalniczkę a zobaczysz że płomień ma różne barwy. Jak zauważysz że żadnego załamania światła nie ma a mimo to płomień ma różne barwy. Ta sama zasada zachodzi podczas przechodzenia światła przez szkło i przez wodę. Jeśli tej zasady nie rozumiesz to nie powtarzaj głupot za innymi naukowcami którzy nie rozumieją czym jest światło.
@robertmarzec2855
@robertmarzec2855 Жыл бұрын
Światło to dźwięk w eterze. W 1913 w poszerzonym eksperymencie Michelsona-Morleya czyli w eksperymencie Sagniac'a Sagnac udowodnił naukowo że jednak występują interferencje przy obrocie stołu pomiarowego M-M i w ten sposób udowodnił istnienie eteru oraz fakt że Ziemia jest nieruchoma. A czym tak naprawdę jest światło? Niczym innym jak dźwiękiem w eterze. Nikt mi nie wciśnie kitu, że światło sobie biegnie przez 8 minut ze Słońca na Ziemię i oświetla z tak dużą mocą, że można na pustyni jajecznicę smażyć na bazalcie i że po drodze nie odparował Merkury. Ponadto zgodnie z definicją fali, każda fala musi mieć ośrodek. Próżnia nie jest ośrodkiem takim jak np woda, powietrze, ciało stałe które może być ośrodkiem propagacji fal tu np dźwiękowych. Po prostu próżnia jest niczym więc nic nie może propagować. Dodatkowo eksperyment Sagnac'a obala teorię względności, jakąkolwiek, OTW czy STW, po prostu nie ma o czym tu więcej dyskutować o jakimkolwiek emisji światła w próżni. Fizyka kwantowa, cząstek elementarnych powinna być działem akustyki a układ okresowy pierwiastków powinien być rozpisany przez muzyków na oktawy. Żyjemy wewnątrz wklęsłej Ziemi gdzie w środku jest potężny nadajnik fal pola elektromagnetycznego który tworzy sfery rezonansu eteru na poszczególnych poziomach wibracji. Cały nasz wszechświat jest modelem wielosferycznego silnika elektrycznego. W nocy widzimy na ciemnej sferze poruszające się gwiazdy wraz z pasem nazywanym Drogą Mleczną. To nie jest spirala, to pas dzielący sferę magnetyczną na dwa bieguny, to granica podziału na biegun północny i południowy, jej obrót wymusza magnetyczne poruszanie się Słońca.
@milivanili3791
@milivanili3791 Жыл бұрын
daj adres dilera :)
@krzysztofm.9764
@krzysztofm.9764 Жыл бұрын
Ja pierdolę, grubo....
@robertmarzec2855
@robertmarzec2855 Жыл бұрын
@@milivanili3791 oto adres kzbin.info/www/bejne/sKTIc2SVZbycnM0si=pZwz59T3DX0LEKjf
@eureka_kanal
@eureka_kanal Жыл бұрын
Podziwiam pracę włożoną w ten komentarz. Zwracam uwagę, że spodziewany wynik eksperymentu M-M miał właśnie wynikać z ruchu Ziemi w sztywnym eterze, dziwne więc, że udowodnił statyczność Ziemi. A to tylko pierwsze zdanie. Pozdrawiam.
@robertmarzec2855
@robertmarzec2855 Жыл бұрын
@@eureka_kanal Przecież głównym założeniem M-M był fakt, że Ziemia krąży i się porusza, dlatego końcowym efektem jest to że jest nieruchoma. Ponadto jeśli jest eter to każdy fruwający w nim swobodnie obiekt wcześniej czy później musiałby się zatrzymać. Model wklęsłej Ziemi WZ wyjaśnia praktycznie wszystko, nawet upiorne oddziaływanie na odległość EPR Einsteina Podolsky'ego. Model WZ na pierwszy rzut oka jest dość skomplikowany ale po czasie wszystko układa się w logiczną całość. Nawet podwójna tęcza, wahadło foucaulta, ruchy wsteczne planet, analemma itd. Założenie podstawowe, światło jest zakrzywiane tak jak zakrzywiany jest tor fotonów/elektronów w kineskopie, polem magnetycznym tyle że mamy 360" ekran sferyczny wklęsły. Doskonale ten efekt zakrzywienia toru światła widać podczas bicia rekordów prędkości na słonym jeziorze. Materii nie ma, Jak Nicola Tesla pisał, wszystko jest wibracją w eterze i niczym więcej. Jeden pierwiastek tym się różni od drugiego jak lód od wody, posiada inną wibrację a ośrodkiem jest woda a w przypadku materii eter.
@teofilnowakowski235
@teofilnowakowski235 Жыл бұрын
Światło jest reakcją materii na przechodzącą przez nią falę elektromagnetyczną. Tak naprawdę świeci materia przez którą przechodzi fala. Nie jest to strumień fotonów płynących liniowo. Światło nie może istnieć w prawdziwej próżni. Nie wierzcie w te bzdury. Trudno powiedzieć czy na pewno fotony są odpowiedzialne za zjawisko świecenia, bo wydaje mi się, że mogą to być także elektrony (których istnienia nie udowodniono, tzn. nikt ich nigdy nie widział skoro są w nieustannym ruchu). Idąc dalej tzw. lata świetlne opierają się tylko na mglistych założeniach, że w kosmosie światło płynie ta samo szybko jak w "laboratoryjnej próżni". Nie ma na to dowodów. Poza tym światło, np. z diody nie musi docierać do moich oczu, żebym je zobaczył nawet z daleka. To mit. A jeśli wiązka światła jest skierowana w stronę przeciwną, to dlaczego ją widzę skoro nie dociera do mojego oka? Tak samo jest z gwiazdami.
@hadal76
@hadal76 Жыл бұрын
Może rozwiń dlaczego wg Ciebie światło nie może istnieć w próżni i dlaczego wg Ciebie fala elektromagnetyczna to coś innego niż światło.
@teofilnowakowski235
@teofilnowakowski235 Жыл бұрын
@@hadal76 W prawdziwej próżni - o ile taką da się stworzyć - nie ma materii, więc nie ma nośnika fali. Podobnie jak fala na morzu to reakcja wody na wiatr, a dźwięk w próżni też nie istnieje. Fala nie jest jeszcze światłem, ale wywołuje światło.
@teofilnowakowski235
@teofilnowakowski235 Жыл бұрын
@@hadal76 Nie wszystko wiem. To jest bardzo trudne zjawisko nad którym ciągle się głowię. Zapomniałem wspomnieć o rozżarzonym żelazie lub płomieniu świecy. Mamy tu do czynienia z kilkoma zjawiskami, i chyba nie zawsze światło musi być falą, ale na pewno zawsze świeci się materia. Fala świetlna w powietrzu to jakby drugi etap.
@MrSionnain
@MrSionnain Жыл бұрын
Wiedza na podstawie wiadomości podręcznikowych z fizyki ze szkoły podstawowej z lat 70 - 80 XX w. Nic więcej i nic nowego...
@eureka_kanal
@eureka_kanal Жыл бұрын
Dziwne, żeby w filmie który z założenia ma stanowić przegląd badań i poglądów od XVII w. do lat 30 XX wieku, które doprowadziły do dualizmu korpuskularno - falowego było coś nowego i niespodziewanego. Jest w nim to co być powinno. Co ciekawe przejrzałem podręczniki do fizyki dla klasy 7 i 8 z 1979 r. i z 1980 r. i tam nie ma kwantów, dualizmu, efektu fotoelektrycznego czy rozpraszania Comptona. Jest tylko odbicie, załamanie czy interferencja światła jako zjawiska falowe, elementy działu optyka. Czyli absurdalny zarzut, oparty na nieprawdziwym założeniu.
@SuperElwira
@SuperElwira 5 ай бұрын
FOUCAULT- FUKU? To francuski? Od kiedy końcówka jest niema we francuskim szczególnie jak jest na t? E jest nieme bez apostrofu.... Masz tlumacz Google se wpisz niech Ci przeczyta albo zadzwoń do Francji..... jest duzo zasad co jak się czyta np ou..
@wadi6042
@wadi6042 2 күн бұрын
W skrócie: Nie "Fuku" tylko "Fuko". Materiał do poprawy ;)
Historia badań nad elektromagnetyzmem
19:30
Eureka - historia nauki
Рет қаралды 28 М.
Helgoland - Tajemnica elektronów wyjaśniona
14:28
Astrofaza
Рет қаралды 263 М.
Увеличили моцареллу для @Lorenzo.bagnati
00:48
Кушать Хочу
Рет қаралды 8 МЛН
СКОЛЬКО ПАЛЬЦЕВ ТУТ?
00:16
Masomka
Рет қаралды 3,5 МЛН
When Cucumbers Meet PVC Pipe The Results Are Wild! 🤭
00:44
Crafty Buddy
Рет қаралды 60 МЛН
Kwantowa natura radioaktywności
17:02
Eureka - historia nauki
Рет қаралды 37 М.
Jak zmierzono prędkość światła
24:37
Eureka - historia nauki
Рет қаралды 26 М.
Jak odkryto neutrino?
16:09
Eureka - historia nauki
Рет қаралды 19 М.
Fizyka jest prosta - Dylatacja czasu
22:08
Instytut Fizyki Jądrowej PAN
Рет қаралды 74 М.
Odkrycie atomu i jego wewnętrznej budowy #ciekawostki #nauka #fizyka #atom
25:44
Eureka - historia nauki
Рет қаралды 39 М.
Czym jest elektron?
34:15
Eureka - historia nauki
Рет қаралды 76 М.
Dlaczego pomiar niszczy stan kwantowy?
11:22
Gupia Nauka
Рет қаралды 138 М.
Dlaczego materia jest stabilna? Marcin Napiórkowski
1:25:21
Copernicus
Рет қаралды 62 М.