To miłe że Pan odpowiada na pytania . 6 lat temu miałam ostry stan przepuklina ucisk na nerw koszmar. Od lekarza do lekarza i w ostateczności decyzja operacja . W tamtym czasie niewiem nie spodziewałam się tego i bałam się, przepadło. Po latach chciałam wznowić no ale 1 Lekarz nie widzi wskazań bo lepiej się mam. Tak ale to dzięki że na własną rękę znalazłam fizjo niestety prywatnie i tak się trzymam ich bo mi pomogli, nie to co na NFZ jakieś prądziki. Wiem że decyzja o operacji to nie takie hop że pozwolą. Ale musi być stan zły aby była decyzja? Wiem że jak odpuszcze na jakiś czas fizjo to powróci 😒 Z tego co pamiętam Pan też miał ma przepukline, i jak Pan sobie z tym radzi robi aby nie powróciło. Bo operacji Pan nie miał ?
@fizjoterapialukaszskoczylas Жыл бұрын
W żadnym wypadku. Nie miałem operacji. Jak sobie radzę ? Przede wszystkim aktywność ruchowa. 3 razy w tygodniu. W razie potrzeby terapia. Czasem autoterapia. Ale że jestem w tej branży to wiem jak to dokładnie robić żeby było dobrze. U każdego człowieka dyskopatia będzie na innym poziomie zaawansowania to raz. A dwa, że nie zawsze dolegliwości wynikają z problemów dyskowych. Poza tym każdy organizm jest inny. Jeden regeneruje się lepiej, inny gorzej. I jeden z przepukliną funkcjonuje całkiem dobrze a drugi niestety musi być pewnie operowany. Tak więc jest dużo zmiennych mających wpływ na nasze zdrowie.
@katarzynawocyrz3813 Жыл бұрын
@@fizjoterapialukaszskoczylas A ćwiczenia to lepiej aby fizjoterapeuta pokazał w gabinecie czy z Internetu będzie się dobrze wykonywało?
@fizjoterapialukaszskoczylas Жыл бұрын
@@katarzynawocyrz3813 Może Pani korzystać z moich materiałów na kanale. Ale jeżeli będzie Pani miała wątpliwości co do poprawności wykonywania ćwiczeń, to zapraszam do mnie do gabinetu bądź proszę się udać do gabinetu fizjoterapii w miejscu zamieszkania.
@WitoldGreń29 күн бұрын
Czy wolno biegac z dyskopatia zwyrodnienie kręgosłupa i stenoz odcinka lędźwiowego?
@andrzejkomorowski1434 Жыл бұрын
Mam dwa pytania: Pierwsze dotyczy przepuklin które mogą wypływać w różnych kierunkach. Na przykład do tyłu kręgosłupa , prawe lub lewe lub w kirunku brzucha. A cwivczenia ktore Pan pokazuje są uniwersalne więc czy kierunek przepukliny nie ma znaczenia? Drugie pytanie dotyczy tego czy cwiczenia wzmacniają tylko mięśnie i ew. rozluźniają aby nie naciskały na nerwy czy też w jakiś sposób wchłaniają sama przepuklinę. Pytam bo w niektórych reklamach oferują ćwiczenia redukujące wielkość wypluwki lub jej całkowitą eliminacje? Jeśli ćwiczenia tylko wzmacniają mięśnie a przepuklina się stopniowo powiększa to znaczy że ćwiczenia częściowo tylko opóźniają postępowanie zwyrodnienia. Czy tak?
@fizjoterapialukaszskoczylas Жыл бұрын
W większości przypadków przepuklina jest w kierunku tylno-bocznym albo do lewej albo do prawej strony. Ja pokazuje ogólne ćwiczenia ale zawsze z zaznaczeniem, że i tak warto skonsultować konkretny przypadek z fizjoterapeutą. Wykonać badanie fizjoterapeutyczne, zapoznać się ewentualnie z badaniem obrazowym typu rezonans magnetyczny. Najważniejsze jest również to jakie dolegliwości ma pacjent i faktycznie jak się czuje w danym momencie. Przepukliny mogą się wchłonąć a stany zapalne znacznie zmniejszyć. Ale też każdy organizm jest inny i inaczej się regeneruje. Ćwiczenia są bardzo pomocne w stabilizacji całego tułowia, zwłaszcza że silne i stabilne mięśnie brzucha, pośladków, kręgosłupa, wpłyną na stabilizację centralną a tym samym pozytywnie wpłyną na poprawe stanu zdrowia. Uszkodzony dysk już się nie zregeneruje, mogą się jedynie zmniejszyć wspomniane stany zapalne , dolegliwości bólowe , a przepuklina wchłonąć. Prewencja jest wówczas kluczowa, żeby zadbać o cały kręgosłup, aby z biegiem czasu nie uszkadzać innych dysków. Nowe przepukliny nie powstaną tak szybko pod warunkiem dbania o prawidłową postawę ciała, odpowiedni ruch, wzmacnianie całego ciała. Oczywiście z biegiem lat proces zwyrodnieniowy jest nieunikniony. Natomiast można bardzo ten czas wydłużyć. Aczkolwiek jest wielu pacjentów którzy nie odczuwają problemów dyskowych a jedynie napięcia w obrębie powięzi i innych okolicznych tkanek. Tak więc reasumując. Każdy trudniejszy przypadek należy rozpatrywać bardzo indywidualnie i wówczas zaplanować cały proces leczenia, począwszy od terapii, poprzez ergonomię pracy, być może zmianę pracy, nawyków aż do dobrania konkretnych ćwiczeń.
@jerzydorosinski656911 ай бұрын
Strasznie skrzykliwy glos na tej sali
@fizjoterapialukaszskoczylas11 ай бұрын
Echo się niesie.
@Piotreczek-sl1xl5 ай бұрын
Dzień dobry. Rozumiem, że spacery przy dyskopatii l5-s1 wskazane, ale już bieganie nie jest polecane? Czy ta przepuklina l5-s1 zazwyczaj się rozwija i skutkuje pojawieniem się nowych przepuklin i dalszych problemów z kręgami? Oczywiście wiem, że to kwestia indywidualna, ale czy można ogólnie odpowiedzieć? I na koniec chciałbym zapytać, czy w przypadku prawie bezobjawowej przepukliny jest sens uczęszczać na fizjoterapię i robić ćwiczenia? Czy fizjo może spowodować cofnięcie/wchłonięcie się przepukliny? Pozdrawiam!
@fizjoterapialukaszskoczylas4 ай бұрын
Witam. Aktywność ruchowa zawsze jest wskazana. To że miewamy jakiekolwiek problemy z kręgosłupem, nie są przeciwwskazaniem do ruchu. Chyba że jest to ostry stan zapalny gdzie jakikolwiek ruch powoduje ogromne dolegliwości, to wówczas nie próbujemy "na siłę " tego rozchodzić, a dążymy do tego aby stany zapalne w naszym organizmie się wyciszyły. Przepuklina która powstała już w jakimś konkretnym miejscu np. między L5/S1 jest procesem nieodwracalnym. To oznacza że jeżeli dojdzie to pęknięcia pierścienia włóknistego to z tym już nic nie zrobimy. Natomiast poprzez odpowiednio dobraną terapię manualną jesteśmy w stanie skutecznie leczyć pacjenta i wyeliminować dolegliwości bólowe. Stany zapalne się zmniejszą i komfort życia się znacznie poprawi. Pomimo tego że do końca życia już tą dyskopatia będzie. Z większą świadomością na temat dbania o siebie, włączenia aktywności ruchowej w codzienne życie oraz od czasu do czasu korzystania z fizjoterapii będziemy w stanie całkiem dobrze funkcjonować bez bólu. Tak więc jest sens aby jak najszybciej się tym zająć i dzięki temu mieć większą świadomość zarówno swojego ciała jak i świadomość jak w przyszłości zaradzić problemom. Mam nadzieję że pomogłem. W razie jakichkolwiek problemów zapraszam po pomoc do swojego gabinetu na konsultacje bądź terapię 🙂 Pozdrawiam również.
@szymistr3785 Жыл бұрын
Mam takie pytanie, jak siedzieć żeby nie bolało. Długi czas nie ćwiczyłem nic tylko leżałem i jedynie przymusowe rzeczy wykonywałem z wielkim bólem tak mmie bolało od pośladka i czasem do łydki, ciężko było się wyprostować, tak sztywność. Ale za gryzłem zęby i zauważyłem że właśnie ćwiczenia to rozciągaja i przez chwilę jest lepiej i coraz lepiej. Więc wdrażam ćwiczenia na core. Jak się uda pozbyć bólu to siłownia wleci ale potrzebuje informacji jak siedzieć przy komputerze dłuższy okres czasu jak nie mogę wysiedzieć 30 minut. Może taka piłka pod dupe byłaby dobrym pomysłem żeby kręgosłup był w ruchu czy może coś innego Pan proponuje?
@kmecu4 ай бұрын
Jak masz problem z siedzeniem to uważaj z siłownią. U mnie pojawił się problem z siedzeniem, jazda autem odpadła i siedzenie w pracy. Poszedłem na fizjoterapie i jak zauważyłem poprawę to stopniowo siłka wjechała, ale jednak za dużo i za wcześnie, bo pewnego dnia po siłowni, pracy przy biurku na stojąco i zabawie z dzieckiem coś walnęło i skończyło się w łóżku kilka dni bez ruchu na lekach. Przeciążyłem za mocno. Dopiero po tym incydencie zrobiłem rezonans i zaczynam od nowa z fizjo i ćwiczeniami w domu. Brakuje mi ciężarów, ale na razie nie ma mowy. Mam nadzieję, że chociaż kalistenike będę mógł bezpiecznie robić
@sebastiantomaszek3040 Жыл бұрын
Witam. Jestem 8 miesięcy po operacji mikrodyskotomi odcinka l-s. Po operacji było wszystko ok. 3 miesiące po byłem na fizykoterapii (piłka, pole magn. Laser). Od 4 miesiąca pracuje (siedząca). Odczuwam dolegliwości okolicy dolnej części kręgosłupa, pośladków. Najgorzej rano. Najlepiej robi mi spacer. Robię trochę ćwiczen(orbitek i podobne do twoich ćwiczen) Każdego co pytam ma dystans do mocniejszych ćwiczen. Co mogę robić? Nawiasem wf drążek brzuszki itp
@fizjoterapialukaszskoczylas Жыл бұрын
Witam. Bardzo dobrze że się ruszasz i ćwiczysz. To ważne. Praca siedząca niestety nie sprzyja i jest nawet gorsza aniżeli praca stojąca gdzie człowiek jest w większym ruchu. Dlatego tak ważne jest aby zachować aktywność ruchowa w takim stopniu żeby nie powodować dolegliwości. Jeśli one się zwiększają podczas wykonywania jakiś ruchów czy też ćwiczeń to należy udać się do fizjoterapeuty które popracuje manualnie i rozwiąże problem bólowy. Niestety też już nigdy nie będzie tak jak przed operacją i przed uszkodzeniem dysku. Ale to nie znaczy że nie można normalnie funkcjonować. Przede wszystkim popracować manualnie oraz wdrożyć odpowiednie ćwiczenia. Początkowo pod okiem fizjoterapeuty. On opracuje dokładny plan działania dla danego pacjenta.
@sebastiantomaszek3040 Жыл бұрын
Witam ponownie. Bardziej mi chodzi czy Twoim zdaniem mogę po roku przystąpić do egzaminu z wf brzuszki drążek 3000m i bieg wachdłowy 10x10. Pozdrawiam.
@fizjoterapialukaszskoczylas Жыл бұрын
@@sebastiantomaszek3040 ciężko jest mi tak ocenić nie widząc pacjenta fizycznie. Może się okazać że pewne aktywności nie będą wskazane i będą pogłębiały tylko problem jak np. bieganie. Aktywność jak najbardziej wskazana ale dostosowana do możliwości. Dlatego konkretnie nie jestem w stanie na to pytanie Ci odpowiedzieć. Pozdrawiam również
@joannamaliczak6777 Жыл бұрын
Ile powtórzeń i serii w stanie podostrym?
@fizjoterapialukaszskoczylas Жыл бұрын
W zasadzie tak jak omawiałem w moim filmie, zarówno w stanie ostrym nie zrobimy zbyt wiele, jedynie pozycje ułożeniowe, ewentualnie delikatne ruchy. W stanie podostrym ból może być jeszcze wyraźny, natomiast nie tyle by utrudniał normalne funkcjonowanie. Aczkolwiek pewne ćwiczenia mogłyby go zwiększyć. Na piłce można delikatny ruch wprowadzić, aczkolwiek i ten w tej fazie skontaktował bym się z fizjoterapeutą. A w stanie przewlekłym ból przytłumiony, choć są momenty że się zwiększa ale też i zmniejsza, cyklicznie jest od wielu miesięcy. Oczywiście też należało by się skontaktować z fizjoterapeutą w celu wyeliminowania i powrotu do ćwiczeń. W zasadzie w każdej fazie najlepiej odstawić ćwiczenia i udać się na wizytę w celu diagnostyki. W filmie przedstawiłem to w taki sposób ponieważ uważam, że nigdy nie ma dostatecznie idealnego momentu do ćwiczeń. Ruch trzeba wprowadzić abyśmy czuli się lepiej. Sądzę że jednak w takich przypadkach jak dyskopatie kręgosłupa należało by to robić przy terapeucie, a nie na własną rękę żeby sobie nie zaszkodzić. Przepraszam za długi wstęp, ale teraz odpowiadając już na Pani pytanie. Ogólnie jeżeli chodzi o powtórzenia to jeśli ktoś dopiero zaczyna ćwiczyć to wystarczy że to będzie 5-7 powtórzeń w dwóch seriach. Po miesiącu regularnych ćwiczeń zwiększamy do 3 serii po 7 powtórzeń. A po 2-3 miesiącach ćwiczeń możemy zwiększyć do 3 serii po 10 powtórzeń. Co do serii powtórzeń w stanie podostry to jeżeli te dolegliwości będą jeszcze nasilone to jednak lepiej odstawić nawet najprostsze ćwiczenia ze y nie zwiększać dolegliwości a jedynie stosować pozycję ułożeniowe które pokazałem.
@driver8830 Жыл бұрын
Jestem po operacji l5 s1 która nic nie dała. Wypuklina dalej jest z uciskiem na nerw i wyżej przepuklina l4 l5. Do tego doszły zrosty pooperacyjne pół roku od operacji jest jeszcze gorzej. Ręce opadaja noga boli dalej zdrętwiała zewnętrzna część stopy i małe palce czasami pobolewa i druga noga. Co robić. Kilka wizyt u fizjo zero poprawy😪
@fizjoterapialukaszskoczylas Жыл бұрын
W wielu przypadkach jest tak, że nawet po operacji wcale nie ma znaczącej poprawy u pacjenta. Dysk na przestrzeni lat uległ dehydratacji czyli odwodnieniu, w konsekwencji jego struktury osłabiły się i doszło do pęknięcia, czego skutkiem jest przepuklina w danym odcinku kręgosłupa. Jeżeli była decyzja o operacji to widocznie doszło do sekwestracji dysku. Ale też ciężko jest mi to ocenić czy decyzja o operacji była w Pana przypadku słuszna czy też nie, natomiast jeśli faktycznie doszło do sekwestracji czyli oderwania się jądra miażdżystego od dysku to wówczas naturalne że musiało być takie postępowanie. Przechodząc do sedna. Uważam że nadal powinna być rehabilitacja. Jeżeli nie przynosiła ona skutku to należało by ponownie Pana zbadać i zastosować inne metody pracy. Proszę poszukać w swojej okolicy fizjoterapeuty który pracuje na powięzi i zastosuje terapię FM (manipulacja powięzi). Jeżeli były stosowane inne metody to najwidoczniej trzeba spróbować czegoś innego.
@driver8830 Жыл бұрын
@@fizjoterapialukaszskoczylas nie sekwertacji nie było. Ale było tak że chodzić już nie mogłem jak by mi nogi odejmowalo i dlatego się zgodziłem na operacje. Może za długi był czas od wyzyty neurochirurga 4msc ale sądzę z tego co z dobrym fizjo rozmawiałem to on sam stwierdził po porównaniu MRI że i poziom wyżej powinien być odrazu zrobiony. Czasami mam już dość żyć się nie chce. Mógłby mi Pan jakieś ćwiczenia podesłać?
@przemekwitaszczyk1730 Жыл бұрын
Jestem po operacji przepukliny szyjnej C6 C7. Po operacji objawy nie ustąpiły czyli bóle rąk. Mam również zniesienie lordozy szyjnej. Czy zniesiona lordoza szyjna może powodować bóle rąk?
@fizjoterapialukaszskoczylas Жыл бұрын
Problem przepukliny oczywiście może wpływać na kończyny górne w postaci drętwienia, mrowienia a nawet bólu rąk. Spowodowane jest to uciskiem na nerwy. I stąd takie objawy. Operacja nie rozwiązuje problemu do końca, ponieważ raz uszkodzony dysk już nigdy się nie "naprawi". Co jakiś czas, kiedy występują bóle, potrzebna jest terapia manualna. Proszę znaleźć dobrego fizjoterapeutę w swojej okolicy i udać się na wizytę. Myślę, że rozwiąże Pana problemy.
@przemekwitaszczyk1730 Жыл бұрын
@@fizjoterapialukaszskoczylas Ale ja już nie mam przepukliny szyjnej C6 C7 bo mam wystawiony implant
@fizjoterapialukaszskoczylas Жыл бұрын
@@przemekwitaszczyk1730 W takim razie być może jest jakiś inny powód powodujący bóle rąk. Bez zbadania pacjenta ciężko cokolwiek więcej powiedzieć. Ja podałem ogólny przykład, że jeżeli występuje przepuklina to mogą być takie objawy. A po operacji faktycznie już nie ma przepukliny ale jedynie na tym poziomie na którym występowała. Nie znaczy że na innym poziomie też nie ma przepukliny. Być może jest i powoduje te problemy.
@przemekwitaszczyk1730 Жыл бұрын
@@fizjoterapialukaszskoczylas Ale robiłem kontrolny rezonans magnetyczny po operacji przepukliny szyjnej C6 C7 i było dobrze
@fizjoterapialukaszskoczylas Жыл бұрын
@@przemekwitaszczyk1730 to jeżeli nie ma przepuklin w innych dyskach w odcinku szyjnym, to tylko się cieszyć. Jak mówię najlepiej udać się do fizjoterapeuty, który po odpowiednim badaniu dobierze terapię manualną.
@arkobro7587 Жыл бұрын
Dzien dobry.Mam pytanie.Jestem po wyoadku z wysokosci.Mialem zlamany trzon kregu L2, mam prety dwa i 4 sruby,operacja stabilizacji przeprowadzona w kwietniu.I pytanie ,jakie cwiczenia rozciagajace moge robic,majac prety w plecach?? zaczalem od 3 tyg cwiczyc silowo, oczywiscie bez cwiczen w opadzie
@fizjoterapialukaszskoczylas Жыл бұрын
Dzień dobry. Myślę że najlepiej będzie udać się indywidualnie do fizjoterapeuty, który po uprzednim wywiadzie i badaniu określi cały plan leczenia. Pozdrawiam.
@kazmirzleszno Жыл бұрын
Czy w stanie ostrym ból w pośladek prawy. Przepuklina 12mm. Czy ławka inwersyjna jest ok ?. Każdego dnia staram sobie robić dekompresję .. od miesięcy mam problem rano z wstaniem i przekręceniem na prawo. Kostarox pomaga ;/
@fizjoterapialukaszskoczylas Жыл бұрын
Często jest tak, że w stanie ostrym zbyt wiele nie jesteśmy w stanie zrobić. Wówczas najlepsze pozycje to będą takie które odciążą nasz kręgosłup nie doprowadzając do kompresji dysków. Jeżeli nie zaostrza objawów to tak. Natomiast leczenie się tylko poprzez tą ławeczkę nie do końca jest słuszne, ponieważ ona odciąży tylko te dyski, lepiej je odżywi, dzięki temu zaopatrzy w różne substancje odżywcze m.in wodę, ale nie zlikwiduje napięć które pojawią się w obrębie więzadeł , powięzi. Wówczas pomocna będzie terapia manualna oraz stopniowe wdrażanie odpowiednich ćwiczeń. O tym też są filmy na moim kanale . Dlatego zalecam mimo wszystko udać się do fizjoterapeuty w swojej okolicy w celu badania i dalszego postępowania. Bo być może ciągle w tkankach są duże stany zapalne i to nie pozwala na normalne funkcjonowanie. Fizjoterapueta jest w stanie odpowiednimi technikami zmniejszyć znacznie bądź wyeliminować te stany zapalne.
@kazmirzleszno Жыл бұрын
Dziękuję. Mój największy problem to brak wody .za mało pije i od dawna to wiem na prawie 2 m wzrostu.
@fizjoterapialukaszskoczylas Жыл бұрын
@@kazmirzleszno zgadza się, że trzeba się nawadniać. Regularnie codziennie powinniśmy wypijać około 2 l wody niegazowanej. A rano na czczo szklanka ciepłej wody z cytryną na pobudzenie jelit.
@kazmirzleszno Жыл бұрын
Ja ledwo wypije 0.5 i stąd moje problemy ze zdrowiem. Ale muszę sprawdzić bo mój stan się pogarsza z rannym wstawaniem. Już nie wspomnę jakie są problemy w se. Eh
@fizjoterapialukaszskoczylas Жыл бұрын
@@kazmirzleszno dlatego też mimo wszystko zalecam wizytę u fizjoterapeuty który popracuje trochę tkankowo i porozluźnia odpowiednie miejsca.
@MK-yn2ue Жыл бұрын
Co z dyskopatia szyjna?
@fizjoterapialukaszskoczylas Жыл бұрын
Niebawem będzie osobny odcinek w którym pokażę proste ćwiczenia odcinka szyjnego. W tym odcinku skupiłem się na odcinku lędźwiowym ponieważ najczęściej pacjenci mają problemy i dolegliwości bólowe z tej części ciała. Drugi pod względem bólowym jest odcinek szyjny. To są statystki, natomiast faktycznie u siebie w gabinecie częściej zaobserwowałem właśnie odcinek lędźwiowo-krzyżowy.
@MK-yn2ue Жыл бұрын
@@fizjoterapialukaszskoczylas dziękuję za odpowiedź. Wczoraj odebrałem diagnozę z MR mówiąca, że mam przepukline na poziomie c6-c7 lateralizujaca na lewo z uciskiem na worek oponowy z konfliktem na korzeń nerwowy. Byłbym bardzo wdzięczny za jakieś praktyczne wskazówki. Dziękuję pozdrawiam
@fizjoterapialukaszskoczylas Жыл бұрын
@@MK-yn2ue przepuklina to jeszcze nie wyrok. To że na MR wyszło że jest przepuklina i nawet jeśli ma konflikt z korzeniem nerwowym to jednak w wielu sytuacjach się wchłania i dolegliwości się zmniejszają. Bardzo ważne aby skonsultować się z fizjoterapuetą w swojej okolicy i podjąć odpowiednie leczenie. Diagnostyka, badanie fizjoterapeutyczne i dopiero dalsze postępowanie. Gwarantuje że przy fachowym podejściu można wyprowadzić pacjenta z bardzo dużych dolegliwości bólowych i nawet w sytuacjach kiedy taki pacjent był już kierowany przez lekarza na operację.
@MK-yn2ue Жыл бұрын
@@fizjoterapialukaszskoczylas dziękuję, tak jutro będę dzwonił się umówić do fizjoterapeuty.