No video

Jedna prosta porada, która pozwoli Ci poprawić zdrowie i sylwetkę. Nigdy więcej kolacji?

  Рет қаралды 51,067

Mateusz Ostręga

Mateusz Ostręga

2 жыл бұрын

Wszyscy lubią poznawać proste triki, które pozwolą im zmienić dużo w ich zdrowiu i wyglądzie. I dziś taki prosty trik mam dla Ciebie. Wprowadź go w życie a zobaczysz ogromną różnicę. Mówią to badania naukowe!
🤩 Dołącz do projektu Tłuste Zdrowie i co tydzień odbieraj analizę nowych i ważnych badań naukowych i dużo więcej!
www.tlustezdro...
🙌 Książkę "100 pytań do ketozy" zamówisz tutaj:
100pytandoketo...
🥑 Ketogeniczne jadłospisy od dietetyka? Proszę bardzo: ketocentrum.co...
🖐 Potrzebujesz indywidualnej pomocy? Napisz na biuro@ketocentrum.com
Badania, które przytaczałem w filmie:
www.ncbi.nlm.n...
pubmed.ncbi.nl...
www.ncbi.nlm.n...
www.cell.com/c...

Пікірлер: 208
@betty421
@betty421 2 жыл бұрын
To ja jestem idealnym przypadkiem z zaburzonym rytmem dobowym. Śniadań nie lubiłam od dziecka(byl taki okres że próbowałam się zmuszać, ale nie czułam się z tym dobrze) Od zawsze jadłam późne kolacje i późno chodziłam spać. Dodatkowo mam pracę wieczorową 🙂 Dla mnie 18 to bardziej obiad, więc pomijanie kolacji kończyło się właśnie objadaniem po nocach, bo po pracy wracałam bardzo głodna. Pomogło mi przejście na dwa większe posiłki i już nie mam tych zaburzeń żywieniowych i problemu z sytością. Jem mniej więcej 14-21. Jadam ostatni posiłek w pracy i pozbyłam się tego problemu. Niestety nie każdy żyje w godzinach porannych, a wieczorem chodzi spac. Trzeba to też dopasować do swojego rytmu dnia i obowiązków. Myślę że ważniejszy jest tu jednak sen i wcześniejsze chodzenie spać niż ta godzina kolacji.
@waldemarnitychoruk7244
@waldemarnitychoruk7244 2 жыл бұрын
Całkowicie zgadzam się z materiałem i autorem. Od kilku miesięcy śniadanie 8-9, obiad ok. 16. Najadam się do syta. Schudłem 8 kg, w pasie mniej o ok. 8-10 cm. Odstawiłem leki na nadciśnienie, co było moim głównym celem. Początkowo próbowałem jeść śniadanie po 11 ale w moim przypadku nie sprawdziło się. Doradzam cierpliwość proces uzdrawiania musi trochę potrwać. Pozdrawiam wszystkich.
2 жыл бұрын
Bardzo fajne efekty, gratuluję i oby to był dopiero początek! :)
@sylwiagrubba9552
@sylwiagrubba9552 2 жыл бұрын
Dokładnie, ja wole zjesc między 8 a 10 najpóźniej śniadanie a obiad między 15 a maks 17
@user-cs3ow7zw8w
@user-cs3ow7zw8w 2 жыл бұрын
U mnie niestety się to nie sprawdza.. nie jestem w stanie zjeść więcej niż 1100 kcal w 2 posiłkach, czyli dużo za mało, więc ta kolacja jest konieczna, chociaż staram się mieć okno 12-13 h bez jedzenia.
@mateusztobor4676
@mateusztobor4676 2 жыл бұрын
cześć, po jakim czasie tak cisnienie zeszlo ? w ktorym momencie odstawiles leki? jesteś na keto?
@annamaria4296
@annamaria4296 2 жыл бұрын
Ja obfite śniadanio-obiady o 11lub o 12 ,kolacja lekka 16-17.Po utracie 13 kg waga stanęła. Ale to mi pasuje bo ważę 51kg.Dobrze się czuję.
@magicznyogrod369
@magicznyogrod369 2 жыл бұрын
Dziękuję. Zgadzam się z tym co mówisz. Jest zgodność starej wiedzy z nową i różnych diet. Medycyna chińska takie zalecenia ma od wieków a ostatnio pani profesor też w swoim poście napisała o tym, że jedzenie tego samego posiłku późnym wieczorem przyczynia się do glikemii bardziej niż zjedzony rano. Według TCM nie powinno się jeść wieczorem gdyż od godz. 19 jest tzw. niż żołądka a od 21 niż śledziony i trzustki. Niż oznacza słabą energię tych organów. I tak w godz. 7-9 jest wyż żołądka a potem 9-11 wyż śledziony i trzustki. Słynne powiedzenie śniadanie jedz jak król, obiadem podziel się z przyjacielem a kolację oddaj wrogowi jest nadal aktualne. I oczywiście młodzi będą to inaczej odczuwać niż starsi bo mają ogólnie dużo energii chi, ale ona z wiekiem maleje. Jak do tego dołożymy, ja to nazywam kiepskie urodzenie to już i w młodym wieku będą problemy trawienne. Kiepskie urodzenie to jest mała ilość energii chi od rodziców. Ale ok nie rozpisuje się tutaj na temat zasad TCM bo to kanał keto. Jednak przytaczam, dla poparcia badań.
@aleksandragawinska9599
@aleksandragawinska9599 2 жыл бұрын
Wydaje mi się, że te badania przede wszystkim pokazują wyższość okna żywieniowego nad jego brakiem. Brakuje mi tu porównania grup stosujących dokładnie taka sama dietę i taką samą długość okna żywieniowego tylko żeby w jednej grupie okno rozpoczynało się rano a w drugiej po południu. Wszystkie badania tu przedstawione porównywały grupy jedzące w oknie porannym z grupą jedzącą cały dzień a nie z grupą jedzaca w oknie żywienowym tylko że wieczornym.
@vinus5908
@vinus5908 2 жыл бұрын
Zależy od organizmu.Mój partner zawsze je późno , ma51 lat i wygląda na35 , jest szczupły i zdrowy. Koleżanka z pracy główny posiłek je przed pójściem spać jest również szczupła bez grama tłuszczu. Ale ona ogólnie mało je w ciągu dnia i w ogóle nie je węglowodanów. Pozdrawiam serdecznie
@akairyu3028
@akairyu3028 Жыл бұрын
no to też wlaśnie zależyy od ogulnego bilansu kalorycznego np na 24 no jak ktoś raz zje 3000 kcla a nadrugi dzien 2000 potem znowu 2 i raz 1500 to raczej nie przytyje .
@vinus5908
@vinus5908 Жыл бұрын
@@akairyu3028 Bilanz a , może ogólnie stan zdrowia jelit ?? I co się z tym ma nietolerancji wielu rzeczy o których się nie wie
@akairyu3028
@akairyu3028 Жыл бұрын
@@vinus5908 nie ma czegos taking jak nietolerqncja to jest wymysl dzisiejszych firm zywieniowych talks i wylocznie sa to zatrucia chemia w pozywieniu ,tysioce lat ladzie jedli I nic nikomu nie bylo ,to po 1 po22 mozewz miec zdrowe Jelita jak Sam zeus to nie ma znaczenia jezeli przekroczysz prog kaloryczny to zaczboesz tyc, tak jak two ja kolezanka ktora z tego co piszesz je nie twk duzo w ciogu dnia I tego jest chuda .
@ewciawro7
@ewciawro7 2 жыл бұрын
Przyklad mojego ojca potwierdza te słowa. Choruje na POCHP, używa respiratora. Oststnio spadała mu w nocy saturacja do 80, nie miał siły dojść do toalety. Zmienił tylko jedno: dietę i godzinę ostatniego posiłku i od tego momentu zniknęły wcześniejsze problemy
@ciociabasia5702
@ciociabasia5702 2 жыл бұрын
Jem między 11 a 17stą dwa posiłki i to mi najlepiej służy ( sprawdzone 😉).
@olo4183
@olo4183 2 жыл бұрын
Zgadzam się, od ok 10 ciu miesięcy, ok 8 kg mniej. Pozdrawiam serdecznie Olek
@mikaella2136
@mikaella2136 2 жыл бұрын
A ja mam dość tych wszystkich badań naukowych!!! Kiedyś w ogóle się człowiek do nich nie stosował, żył według swojego rytmu oraz epigenetyki jadł co dana kultura i ziemia dawała (nie mówię o trendach które przyszły z USA) . Lata ciężko trenowałam 6 razy w tygodniu ostatni posiłek był zaraz po treningu czasem po 23 ...a pierwszy około 6 rano . Oczywiście białko było na 1 miejscu . Super sylwetka brak problemów zdrowotnych, zadowolenie i szczęście. Gdy po wpływem trendów i nacisku znajomych zaczęłam próbować inny sposób żywienia zaczęło się wszystko pieprzyć. Jedzenie mięsa i nabiału zakwasilo organizm i wywołało alergie. Później zaczęły się detoksy warzywne i posty które trochę pomogły. Dieta bezsluzowa i okno 6 godzin miało być wow ...a w zasadzie bez szału . Wracam do tego co jedli moi dziadkowie i rodzice .Nie było egzotycznych owoców, slodyczy ,przetoworzonego żarcia ale też nie było dużo mięsa . Jedli mniej i byli zdrowsi niż ludzie teraz stosując super diety i żywność super food. nie patrzę o której co zjem a na to jak reaguje czy czuje się dobrze ,zdrowo i szczęśliwie . Wiem ile mniej więcej potrzebuje kcal gdy przesądze z jedzeniem czy alkoholem od tego są oczyszczenia przecież sami potrafimy się naprawiać. Są pewne zasady których nie powinno się stosować 3 godziny przed snem nie jemy chodźi o trawienie by układ pokarmowy nocą odpoczął ale nie każdy w nocy śpi :) Mój wujek przed snem pija kieliszek koniaku i czuję się super a ma ponad 90 lat ..... Ściskam mocno
@ezb4
@ezb4 2 жыл бұрын
Ja obserwuje od lat właśnie takich trenujących często i pilnujących posiłków, kalorii itd. Statystycznie każdy z nich po 40 zaczyna tyć. Szczególnie ci, którym na sylwetce zależało najbardziej czyli kulturyści. Ja nigdy nie przywiązywałem wagi do jedzenia. Jedyne co "stosowałem" nieświadomie, to okno żywieniowe. Nieświadomie, bo zawsze były dla mnie inne sprawy ciekawsze i ważniejsze niż jedzenie i stąd wychodziły u mnie okna żywieniowe. Jeśli chodzi o sylwetkę zawsze byłem szczupły i wysportowany (całe życie coś tam ćwiczę umiarkowanie). Jedyne co mnie męczyło do niedawna, to ciągłe alergie. Z czasem odstawiłem węglowodany, kombinowałem z samymi warzywami (to tylko nieznacznie poprawiło mój stan), ale dopiero na keto pozbyłem się wszystkich alergii. Te moje keto, to też nie jest jakieś ortodoksyjne, nawet nie wiem czy jestem w ketozie, nigdy nie sprawdzałem, po prostu staram się jeść zgodnie z zasadami keto i unikam przetworzonego jedzenia (wędlin ze sklepu np. nie jem już z 8 lat), trzymam okno żywieniowe (teraz już świadomie). Efekt jest taki, że sylwetkę mam jeszcze lepszą niż 30 lat temu, mam więcej energii, choć jem 2 razy dziennie. Przestawię tylko swoje okno żywieniowe na wcześniejszą porę, bo często jem ostatni posiłek koło 22, skoro to ma znaczenie i zobaczę jak to na mnie wpłynie.
@mikaella2136
@mikaella2136 2 жыл бұрын
@@ezb4 nie ma ani diety cud ani suplementu . Setki książek, badań , naukowców, każdy chce swojej udowodnić po częś mają rację - za dużo konsumujemy i za dużo produktów mieszamy do tego chemia i stres ..... Co ja zauważyłam to nie sama dieta a długa adaptacja do danego sposoby żywienia jest ważna (jesz lata zielone - zjesz mięso to będziesz chory , jesz tłuszcz - zjesz ananasa to dostaniesz gorączki -'potrzeba nowych bakterii i enzymów po zmianie diety . A jedząc daną grupę produktów dłuższy czas nasz organizm ich zaadoptuje) najgorsze jest przeskakiwanie co parę tygodni i kombinowanie . Ja na keto w początkowej fazie czułam się ok ale z czasem brak sił i energii i senność po posiłku czego nie powinno być. odstawiałam ten sposób żywienia na okres zimowy w którym jem mniej owoców i warzyw z ogrodu a teraz korzystam z lata . No i chce wyeliminować całkowicie wieprzowinę to mięso które ma podobne dna do ludzkiego - świadomi ludzie nie powinni go jeść... Ważne by nie wkręcać się we wszystko co usłyszy i nie stawiac opinii po przeczytaniu jednej książki. Pozdrawiam
@ezb4
@ezb4 2 жыл бұрын
@@mikaella2136 ja nigdy nie miałem takich problemów. Zmieniałem sposób żywienia kilka razy. Fakt, że zanim doszedłem np. do keto, to po drodze odstawiłem cukier pod każdą postacią. Może dlatego nie mam problemów, bo nigdy nie stosowałem, żadnej diety w sensie, że coś sobie sztywno ustalam, bo muszę (przejścia miałem płynne, oprócz odstawienia cukru). Tak do 30-ki pochłaniałem słodycze pod każda postacią i w dużych ilościach. Później trochę mniej, ale nie odmawiałem sobie słodkości. W końcu stwierdziłem, że to nie jest normalne, jeśli przechodzę obok półki ze słodyczami i musze coś kupić. Odstawiłem więc wszystkie słodycze i przestawiłem się na warzywa. Odeszła mi chęć na słodkie, ale czasem kupiłem paczkę ciastek, czy kilka batoników, że niby na jakiś czas będzie po trochu. Niestety zjadałem to na raz do kawy. Jak dotarłem do keto, wiedziałem, że nie powinienem łączyć tłuszczu z cukrem więc odstawiłem i słodycze. Teraz w ogóle mnie nie ciągnie do słodkiego jak na warzywach. Siła mi rośnie. Energia również. Senność może się pojawić jak jest za dużo białka, kosztem tłuszczu. Na brzuchu odsłonił mi się kaloryfer (chociaż nigdy nie byłem otłuszczony, to zniknął mi po 30-ce, a najgorzej było o dziwo na warzywach + słodycze). Dla mnie to moje keto (nigdy nie sprawdzałem ketonów) jest super. Wcześniej już powoli odczuwałem, że mam te 40-45 lat teraz mam 48 i czuję się tak jak bym miał mniej niż 30, a pod kilkoma względami jest nawet lepiej, więc korzystam i cieszę się tym. Pozdrawiam.
@mikaella2136
@mikaella2136 2 жыл бұрын
@@ezb4 super że udało się Tobie pokonać walkę ze słodyczami one to istny narkotyk, cukier w tej postaci z syropem glukozowo fruktozowym no i olej palmowy , emulgatory barwniki ulepszacze to dzisiejsze batoniki nawet dla dzieci ! Ważne jest że odnalazłeś właściwą dla siebie drogę którą Ci odpowiada , Ty na keto dobrze się czujesz, znam osoby które na surowym pozbyli się chorób i znikła tkanka tłuszczowa. Ja soki warzywne mogę ale już owocowe powodują problem. A na keto bardzo ściśle się trzymałam zasad ( jestem nauczona prawie co do grama odmierzać kcal i dzielić je na T- W - B - siłownia i budowanie sylwetki mnie tego nauczyło ) plus okno żywieniowe i zimne prysznice . Zanim zmieniałam dietę dużo się nią interesowalam , internet,książki i obserwacja . Nie wszystko dla wszystkich, ustaliłam że mam problem przetwarzać tłuszcz na energię potrzebuje więcej węgli . No i fakt lepiej mi z niskoweglowodaniwa niż keto . Zakupiłam prasę do oleju więc następne podejście na jesień będzie w stylu dobre oleje , mniej mięsa więcej ryb jajka zawsze nr1 😁 i sery ale tylko typu parmezan , pecorino , i alpejskie . Czego mogę życzyć, dążenia do celu i duzo dobrego w tym dziwnym czasie którym żyjemy 🙂
@ezb4
@ezb4 2 жыл бұрын
@@mikaella2136 dziękuję 😘 za miłe słowa. Każdy szuka swojej drogi. Mam wuja, 86 lat, który całe życie do teraz zajada się słodyczami. Nawet ja z młodych lat nie byłbym w stanie mu dorównać w spożywaniu cukru i słodkości. No i paradoksalnie jest szczupły i sprawia wrażenie bardzo zdrowego. Może dlatego, że prócz słodkiego, podstawą jej diety są jaja od własnych kur, mięso z własnych kurczaków i warzywa z własnego ogrodu. Ciasta też je głównie domowe, ze sklepu tylko proste herbatniki.
@konektor321
@konektor321 2 жыл бұрын
Od dłuższego czasu stosuję post przerywany. Pierwsze próby wykazały, że pomijając śniadanie, czuję się bardzo dobrze. Okno było 16/8. Potem doszedłem do 18/6. Jeszcze lepiej. Będąc na diecie ketogenicznej mój pierwszy posiłek wystarczał mi do 18. Nawet zastanawiałem się czy w ogóle jeść drugi posiłek ( tłuste śniadanie). Jedzenie późne jest niewłaściwe, gdyż nie można zostawiać trawienia na czas, gdy się śpi.Do informacji Mateusza dodam ciekawostkę z dziedziny Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, która zaleca jedzenie pierwszego posiłku (nie nazywajmy tego śniadaniem) od 7 do 9 nawet 11. Działanie meridianów przewiduje w tym okresie najwyższej aktywności układu trawiennego. Zmiana spowodowała jedzenie drugiego posiłku 6 do 7 godzin później. Zatem okno zamyka się najpóźniej o 17tej. Gdy idę spać o 22-23 wszystko mam już strawione. Jakość snu znakomita. Każde odstępstwo dawało zły wynik. Pokazuje mi to mój smartwatch - najlepiej gdy strefa snu głębokiego jest najdłuższa. Chińska medycyna (5 tys. lat doświadczenia) potwierdziła moje doświadczenia na sobie. Waga spada spokojnie 100-200 g dziennie. Jeszcze jedno + aktywność fizyczna. Rower, ćwiczenia gimnastyczne, czy siłownia są nieodzowne. Kanałowi ketogenicy nie mają szans. Ruch
@petermaron8157
@petermaron8157 2 жыл бұрын
Stare powiedzenie mówi: RUSZAJ SIĘ RUSZAJ BO JAK NIE BĘDZIESZ SIĘ RUSZAŁ TO ZARDZEWIEJESZ .
@przemysawmaecki9958
@przemysawmaecki9958 2 жыл бұрын
Ja jem 7/8-15/16 z czego często kończę jeść ok. 14 i nie jem do następnego dnia, do śniadania(dieta LCHF). Zazwyczaj mi starcza i czuje się bardzo dobrze. W ciągu 4 miesięcy schudłem 13 kg i pewne rzeczy poprawiły się u mnie pod kątem zdrowotnym. Słucham jednak swojego organizmu, bo jak mi powie, że jestem głodny później to zjem, jednak nie później niż 18-19. Najlepszego.
@damiancuber8761
@damiancuber8761 2 жыл бұрын
Łapa w górę. A tak wielu pseudo dietetyków,trenerów nie wierzy ,że można schudnąć nie bedac na niskiej podazy kalorii.
@k24now
@k24now 2 жыл бұрын
Nie bez znaczenia jest dopasowanie czasu posiłków do do aktywności, szczególnie fizycznej i proporcji ilościowej. Według mnie najbardziej optymalna pora to godzina 10 i 18, a docelowo sama 18-ta. W końcu przez wiele tysięcy lat funkcjonował mechanizm; najpierw polowanie, potem jedzenie, a piwniczki czy lodówki to dla ludzi bardzo nowy wynalazek.
@akairyu3028
@akairyu3028 Жыл бұрын
taa ciekawe jak według ciebie jedli w zime? myslisz ze chodzili co tydzień na mamuta przy minus 60? xd no nie bardzo
@ewace9496
@ewace9496 2 жыл бұрын
Dziękuję:) zastosuję, tego mi chyba brakowało. Stosuję 16/8 a często wychodzi 18/6. Świetny sposób żywienia, nareszcie jem bo potrzebuje składników odżywczych i czuję głód, a nie zaspokajam swoje potrzeby emocjonalne:) Nie jem śniadania i faktycznie najlepiej czuję się nie jedząc po 18-19. Jednak kiedy zaczynałam jeść około 14 odpalał mi się głód około 20-21. To już najlepiej byłoby dla mnie nie jeść do 17-18 i zjeść tego dnia 1 posiłek. To moje obserwacje.
@buenomalwa
@buenomalwa 3 ай бұрын
W końcu otwarte - i zarazem sensowne - podejście! A nie zapętlanie się wokół własnej osi i wyśmiewanie śniadań, twierdząc że wie się najlepiej. Dziękujemy Mateuszu, przydatny materiał, oby tak dalej 😻💪🏿
@pixi2209
@pixi2209 Жыл бұрын
Moje obserwacje są takie, że wszelkie porady dietetyczne, gimnastyczne, są nieskuteczne, jeśli ma się zaburzenia jedzenia, jedzenie emocjonalne. Nawet dobre zalecenia mogą powodować napady jedzenia, z poczucia winy o złamaniu diety. To przyczyna zjawiska : odchudzam się, a zamiast chudnąć tyję. Wówczas nie zadziała żadna dieta i dietetyk, nawet najlepszy, bo zajada się problemy, emocje. Wiedza o żywieniu sobie, a emocje sobie. Sprawdza się powiedzenie: "Odchudzanie zaczyna się w głowie". Można to interpretować też jako oddzielnie w głowie emocji od jedzenia. Fajnie mówi o tym p. Beata Misiewicz, na kanale "Emocji się nie je". Może i Ty byś nakręcił jakiś podcast o jedzeniu emocjonalnym? Często okazuje się że potrzebny jest psyvholog i dietetyk. Bo sam dietetyk głową muru nie przebije. Pamiętam jak u dr Nowzaradana jedna pacjentka dużo schudła. Po kilku latach znów przytyła. Powiedziała, że zoperowali jej żołądek, a powinni... głowę. Właśnie chyba przez głowę, a nie apetyt, mają problemy ze schudnięciem ludzie otyli. Nawet osoby które są po zmniejszeniu żołądka. Pozdrawiam serdecznie. 🖐️
@5figazmakiem8
@5figazmakiem8 Жыл бұрын
Ok, wypróbuje. Do tej pory śniadania u mnie były 10 a 11, obiad ok 16. Ale ostatnio ok 20 włącza mi się Głodek i niestety podjadam choć źle się z tym czuję.
@primavveraa
@primavveraa 2 жыл бұрын
Panie Mateuszu, cenię Pana za rzetelność, za przekazywanie wiedzy, pomocy w rozumieniu diety keto i badań naukowych. Słucham różnych osób, ale Pan wygrywa zdecydowanie uporządkowaniem treści, merytoryczną wiedzą i otwartością na nowe wyniki badań. Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego. Co do okna, to ja męczyłam się nie jedząc śniadań, bolał mnie brzuch, cukier skakał, każdy mi mówił, że jestem uzależniona, że to przejdzie...Nie przeszło. Później przeczytałam, że cukrzycy powinni jeść śniadanie, a mieć wczesną kolację...i to było to. Bez męczarni na razie - 6 kg....
@magdalenawiszniewska2825
@magdalenawiszniewska2825 2 жыл бұрын
Trzeba miec dobra pomoc do przejscia na if, jeśli jest to trudne. Zaczac od najadania sie a potem skracac, nawet po trochu To staroswieckie gadanie ze po trochu czesto, ze sniadaniem to dobre na cukrzyce. Mozna cos schudnąć pilnując się bardzo, aby nie przesadzić, ale jaka to masakra, że ciągle produkujemy insulinę, mozna sie nabawic insulinoodponosci. Nawet mój pies w cukrzycy dostał zalecenie ze jeden posilek nie, ale dwa , potem insulina i muszą byc wielogodzinne przerwy pomiedzy aby glukoza spadła, a ludziom sie rzadko tak dobrze radzi.
@mariaelzbietaanna8897
@mariaelzbietaanna8897 Жыл бұрын
Z apetytem zaczynam od sniadania o 8 rano. Czasami pozniej, ale koncze zawsze o 16-tej. I jest ok. Nie chodze glodna.
@mareks11
@mareks11 Жыл бұрын
A ja, za poradą Jurka Zięby, jem tylko raz dziennie. Obiadokolację po pracy. Wnerwiło mnie przygotowywanie posiłków.
@agnieszkanowak3815
@agnieszkanowak3815 2 жыл бұрын
Po wysłuchaniu Twoich filmów na temat wczesnego okna żywieniowego, zaczelam to stosować ze wzgledu na podwyższoną glikemie na czczo i staram się kończyć okno wcześniej tzn o 17.00 max o 18.00,w zależności od godzin pracy. Poki co glikemia nieznacznie ,ale sie obniza.Bede się obserwować 😊
@elzbietaguzek2662
@elzbietaguzek2662 2 жыл бұрын
Witam,ja kończę jeść o godzinie 18 stej i czuję się z tym bardzo dobrze.😄
@awokadoawokado952
@awokadoawokado952 2 жыл бұрын
Zdecydowanie jedzenie na noc jest dla mnie złe, nie mogę spać i się meczę, boli mnie potem głową, Nawet gdy zacznę później jeść w ciągu dnia - bo nie chce mi się jeść - kończę max do 17-18. 😀
@danutastokrotka556
@danutastokrotka556 3 ай бұрын
Uważam że to nie pszenica jest problemem (tak jak I nie mięso jest rakotwórcza) ale cała masa chemi używana do polepszenia jakości mąki I pieczonych produktów. Polecam przyglądnięcie się faktowi ile chemicznych dodatków jest używanych w produkcjii mąk I pieczyw różnego rodzaju. Pozdrawiam I chętnie bym posłuchała co na ten temat ma do powiexzenia Prof. Grażyna Cichosz .
@banan230676
@banan230676 2 жыл бұрын
Ja stosuję ( czasem w soboty oszukam) IF 4/20 od 9tej do 13tej keto i deficyt -500 kal , od stycznia -35 kg
@agnieszka750214
@agnieszka750214 2 жыл бұрын
jak obliczyles deficyt?
@banan230676
@banan230676 2 жыл бұрын
@@agnieszka750214 jest wiele różnych kalkulatorów w internecie
@violawisniewska2140
@violawisniewska2140 Жыл бұрын
Fajny materiał. Stosuję 16/8 z tym że zaczynam zwykle późno pierwszy posiłek. Chętnie wypróbuje tą opcję
@grazynalisek399
@grazynalisek399 2 жыл бұрын
Dopiero zaczęłam keto, eksperymentuję z oknem, każda informacja bardzo cenna, cukier i insulina spadły, waga pomalutku, stałe najedzona, nie ma wilczego głodu, pozdrawiam serdecznie😃🤗🦊
@aniamania468
@aniamania468 Жыл бұрын
Zdecydowanie zmienię pory jedzenia. stosowałam teraz odwrotnie. Konkretny film. Dziękuję
@michaszlachta7207
@michaszlachta7207 2 жыл бұрын
Brakuje mi porównania grup stosujących ten sam czas okna ale w dwóch porach dnia np.: 8-13 i 13-18 ewentualnie 15-20 zachowując ten sam rytm dobowy w obydwu grupach. Jestem ciekaw jak by to wyszło? Ja osobiście stosuje obecnie okno 13-19, czasem kończę wcześniej. Próbowałem jeść też 8-16 ale źle się czułem. Zauważyłem również że najlepiej mi się śpi jeżeli kładę się spać min. 3-3,5h po ostatnim posiłku. Kalorii nie liczę, obciąłem tylko węgle do 20-30 na dobę w dwa miesiące -25kg. Wyniki super trójglicerydy z 450 na 135🙂. Jadę dalej
@izabelajanik8405
@izabelajanik8405 2 жыл бұрын
Dla mojego organizmu to prawda i fakt. Jeżeli ostatni posiłek do 17 g, to dobrze śpię i nazajutrz nie mam opuchnięć po oczamj , mdłości czy osłabienia. Kiedyś późne jedzenie, czyli ok. 20, niszczyło mi zdrowie. W nocy budziłam się z podwyższonym tętnem. Dbając o niskowęglowodanową dietę i wczesne pory posiłków, utrzymuję zdrowie i energię do życia. Marzę, i czekam na włączenie się u mnie instynktu, aby przestać mieć apetyt na to, co mi szkodzi, bo mam insulinooporność i nietolerancje na wiele produktów np. nabiał. A uwielbiałam bitą śmietanę bez cukru. Owoce też muszę limitować do garstki dzienne.
@annan-c4411
@annan-c4411 2 жыл бұрын
Wcześniej jadłam o 13 i kończyłam o 21 i źle mi było spać, teraz jem o 11 i do 19 jest to 2 posiłki. Samopoczucie bardzo dobre i lepszy sen.
@Mariusz251
@Mariusz251 2 жыл бұрын
Takie samo miałem okienko i w sumie dalej trzymam, poleciało 50kg💪
2 жыл бұрын
Bardzo cenna umiejętność - potrafić się w taki sposób obserwować :)
@ulaw5797
@ulaw5797 2 жыл бұрын
@@Mariusz251 W jakim czasie poleciało tyle kilogramów? U mnie od początku maja 6.5 kg i waga stoi...nie wiem dlaczego..
@Mariusz251
@Mariusz251 2 жыл бұрын
@@ulaw5797 pięć miesięcy
@ulaw5797
@ulaw5797 2 жыл бұрын
@@Mariusz251 Gratuluje. U mnie 3 miesiące i efekt mizerny. Nie wiem co robię źle...
@THIMAME
@THIMAME 2 жыл бұрын
Stosowałam lchf przez 2 lata i efekty były taaaakie sobie, nadwaga, otyłość brzuszna niewiele się ruszyły. Dopiero, gdy dołączyłam w październiku 2021 IF, a zwłaszcza niejedzenie śniadań, organizm ruszył. Zrzuciłam 11 kg, ale gdy wyjeżdżam i żywię się w hotelu, czyli jem rano śniadanie (jajecznica, kiełbaski, nie płatki :) ), to od razu waga podskakuje, mimo aktywności. Mam jeszcze do zrzucenia kilka kg/cm w pasie, więc pierwszy posiłek musi być po większości aktywności tego dnia, czyli ok 14 - 15. Ostatni staram się, żeby nie był po 19. Najczęściej jem po prostu 1 raz dziennie po korek i to działa najlepiej akurat u mnie.
@kasia.sekula
@kasia.sekula 2 жыл бұрын
Jedzenie do 18, gdy idzie się spać o północy, w moim wypadku kończy się napadem głodu o 21… zdecydowanie lepiej czuje się jedząc kolacje 19.30-20. Pierwszy posiłek zaczynam 10-11 rano.
@grazynapietrzyk9633
@grazynapietrzyk9633 2 жыл бұрын
Odpowiedni posiłek i nie będzie napadu głodu. Ja jem ok 17-18 i dzięki temu pozbyłam się refluksu i nie biorę IPP, o wiele mi lżej
@kasia.sekula
@kasia.sekula 2 жыл бұрын
@@grazynapietrzyk9633 ok, czyli jakie to są odpowiedni posiłki, które pozwalają nie czuć głodu przez 6h i wspierają dobry sen? Nie jestem na keto i nie zamierzam. Staram się jeść niskowęglowodanowe posiłki. Ale muszę też patrzeć na produkty, które nie szkodzą na moje jelita. Więc sprawa nie jest taka oczywista i wytyczne nie są identyczne dla każdego. Super, że pozbyłaś się refluksu :) ja z tym nie mam problemu.
@grazynapietrzyk9633
@grazynapietrzyk9633 2 жыл бұрын
@@kasia.sekula Mięsko, jajka i warzywa. Ale każdy wg siebie. Ja na keto z przyczyn zdrowotnych
@kasia.sekula
@kasia.sekula 2 жыл бұрын
@@grazynapietrzyk9633 no widzisz, jem mięsko i warzywa. jajka na śniadanie. i po 4h zaczynam być głodna. może dlatego, że mam mniejsze porcje, bo jestem na redukcji. Spróbuje przesunąć kolacje do max 19 i jak najdzie mnie głód to mocno się zastanowię czy to emocje, albo pragnienie a może realny głód. Zdrówka życzę :)
@monikaw.8408
@monikaw.8408 2 жыл бұрын
@@kasia.sekula ja jak nie zjem 4 godziny przed snem to jestem głodna i zasnąć nie mogę, mimo ze kolacje są keto
@Sylmarilla
@Sylmarilla 2 жыл бұрын
Okno 12-12.30 do 18 najpóźniej, zazwyczaj do 17.00. Śniadanie było dla mnie zawsze problemem. Bolał mnie brzuch, było mi niedobrze. Dochodziły nerwy że mam za mało czasu.
@LukianManitari
@LukianManitari 2 жыл бұрын
W tygodniu jem od 13 do 18/19, w weekend od 8 do 18, jest całkiem dobrze, czuję, że troche wagi zeszło ;)
@klosiu1
@klosiu1 Жыл бұрын
Hmm. A ja bym się nie zgodził z tym, że nie jedzenie na noc jest właśnie tym do czego jesteśmy przyzwyczajeni i jest dla nas zdrowe. Z powodu, który raczej nie przyjdzie do głowy dietetykom, a jest oczywisty dla np bushcrafterów czy ludzi śpiących dużo pod namiotem. Otóż jak człowiek się naje na noc, to jest znacznie cieplej :). Efekt termiczny pożywienia i dopływ kalorii ogrzewa organizm, a nie wierzę, że było inaczej gdy człowiek nocował w jaskiniach czy pod gołym niebem ;).
@wiewioraa8
@wiewioraa8 Жыл бұрын
Takie sposoby to dla tych co pracują 9-5. Ja pracuję 12 godzin w niektóre dni. Śniadania nie jem, ale kolację tak, bo po takiej długiej zmianie jestem po prostu głodna, lunch w środku dnia nie wystarczy na cały dzień.
@bogusiakobus2793
@bogusiakobus2793 Жыл бұрын
Nie znam lepszego dietetyka👏👏👏
@urszulamikoajczak1198
@urszulamikoajczak1198 2 жыл бұрын
Bardzo cenne uwagi napewno wprowadze w życie. Pozdrawiam serdecznie.
@danamalwa5759
@danamalwa5759 2 жыл бұрын
Bardzo skuteczny przekaz. Staram się nie jeść późno . Okno 13.00-19.00.ale po tym wykładzie przesunę godziny .
@Greczien
@Greczien Жыл бұрын
Dobrze ujęte: " żreć". Trzeba przestać żreć a trzeba zacząć jeść😊😉
@PositiveVibes34
@PositiveVibes34 2 жыл бұрын
Super materiał pozdrawiam z Niderlandów ja jem ostatni posiłek maksymalnie o 16
2 жыл бұрын
Pozdrawiam i dzięki za komentarz! :)
@slawekwnuk2137
@slawekwnuk2137 Жыл бұрын
Ja najczęściej jem raz dziennie ok 23. Od kiedy nie kupuję przemysłowego żarcia w sklepach, żarcia dla Świń na dwóch nogach, nie czuję wcale głodu
@pasiekaenzo7653
@pasiekaenzo7653 2 жыл бұрын
Myślę że okno żywieniowe powinno być też dostosowane do trybu życia. Ja np. Pracuję do 22.00 i kładę się spać około 00:00, moje okno to 9:00-17:00 i powiem że bywa że o 23:00 jestem głodny.
@jareczek7822
@jareczek7822 Жыл бұрын
Mam tak samo jak ty
@iwonaewal-d4863
@iwonaewal-d4863 Жыл бұрын
Dziękuję za ciekawe informacje
@rozaroza6355
@rozaroza6355 2 жыл бұрын
Pan Mateusz dobrze mówi. Najlepiej jeść w godzinach 7.00 - 15.00. Potem tylko PIĆ. Stosuję ten sposób od lat i czuję się ŚWIETNIE i waga odpowiednia do wzrostu. Nie zmienię tego schematu za nic !!!!!!!!
@magorzatakasprowicz4696
@magorzatakasprowicz4696 2 жыл бұрын
U mnie podobnie- okno od ok. 9 00- do 14.00...
@beapari4664
@beapari4664 2 жыл бұрын
Od lat miałam wieczorne napady wilczego głodu i tyłam aż nabawiłam się insulinooporności.(to tzw relaks przy jedzeniu po ciężkim dniu pracy). Odkąd jestem na poście 8/16 nie mam napadów głodu wieczorem. Jestem na keto i jem dwa razy dziennie ale do syta. Śniadanie o 11 a obiadokolacja 18-19 i też do syta. A pomiędzy tylko woda i gorzka herbata, kawa( bez mleka ale ze śmietanką min 18%). I pięknie chudnę sobie powoli ale cały czas. Badania jak u niemowlaka(a miałam wysoki cukier i cholesterol, nadciśnienie).Jeżeli ktoś nie może powstrzymać się od alko w czasie diety to kieliszek czerwonego wina albo wódka z wodą nie podwyższa wagi tylko po co pić jak chcemy być zdrowi.
@pablo83lion
@pablo83lion Жыл бұрын
Ciekawy odcinek ale nie do zastosowania dla wszystkich. Mam 40 lat i zazwyczaj ostatni posiłek jem pomiędzy 21 a 23 i niegdy nie miałem żadnych problemów ze zdrowiem i nigdy to nie spowodowało to, że przytyłem czy czułem się źle, moja waga to ok 73 kg przy wzroście 185cm. Jestem osobą dość aktywną, dużo się ruszam i ćwiczę na siłowni, nigdy też nie podążałem za żadną dietą. Jem to na co mam ochotę ale uważam też co jem i staram się przygotowywać posiłki samu, bardzo rzadko jem gotowce. Więc, ja bym po prostu powiedział, słuchajcie swojego ciała, bo on ci potrafi podpowiedzieć czego potrzebuje, więc nie ma sensu się katować różnymi dietami, no ale warto mieć pojęcie, które produkty pomagają nam utrzymać zdrowie i wagę a które nie i wprowadzić je do codziennego jadłospisu. Więc dla mnie osobiście kończenie jedzenia o 18 czy o 19 nie zdało by egzaminu ")
@zosiasroka57
@zosiasroka57 2 жыл бұрын
Jem między 12 , a 20 , ale bardziej między 16 , a 19 . A potem piję , piję , piję ! Mam już chyba całą Hańcze w brzuchu !!!🤣🤣🤣😇
@piurek111
@piurek111 2 жыл бұрын
ja jem jeden posiłek i tylko kolację i bardzo dobrze się czuje (rano co zjadłem jest usuwane) i cały dzień pusty płaski brzuch rano tylko 2 kawy kuloodporne pozdrawiam weekendy 2 posiłki pierwszy węglowy drugie keto polecam
@MsJewka_
@MsJewka_ 2 жыл бұрын
8;00-16;00 okno żywieniowe. Mało jem. Mało węgli, tłusto, żółtka, nabiał i ok.100g mięsa dziennie. Rośliny mi szkodzą, więc raczej gotowane i kiszone. NIGDY nie miałam problemu z tyciem. Dopiero HASHIMOTO stanęło mi na drodze. Hormony=siła wyższa.
@magicznyogrod369
@magicznyogrod369 2 жыл бұрын
A próbowałaś protokołu jodowego. Ktoś mi w komentarzu napisał, że właśnie nim się wyleczył z hashimoto
@MsJewka_
@MsJewka_ 2 жыл бұрын
@@magicznyogrod369 😂😂😂 Oczywiście, że próbowałam. To jest właśnie pułapka pantoflowych przekazów. Próbujesz wszystkiego, zataczasz koło i zaprzestajesz wszystkiego. Moja koleżanka, jak twierdzi, wyleczyła się po krótkim stosowaniu Diety Optymalnej Dr Kwaśniewskiego. Ktoś inny wyleczył się dużymi dawkami jodu. Kto inny aszwagandą, czy żeńszeniem. Inni mówią, że warunkiem jest dieta bez nabiału, glutenu, cukru.. Nie zdyscyplinujesz ludzi, żeby wiedzieli, co widzą i o czym piszą i żeby wypowiadali się tylko ci, co sprawdzili sami. Dzięki
@magicznyogrod369
@magicznyogrod369 2 жыл бұрын
@@MsJewka_ oj wiem o czym piszesz. Nie wszystko złoto co się świeci - jak mawiają. Myślę, że temat psychiki i hashimoto też już wzięłaś pod lupę. U mnie hormony siadły po traumatycznym przeżyciu. A że dotyka mnie cały czas konsekwencja tamtego zdarzenia to niestety jestem poddawana ciągłemu stresowi. Raz lepiej sobie radzę a raz gorzej, ale zwyczajnie nie da się wyjść z tej sytuacji bo to nie o faceta chodzi czy czyjeś odejście. Uczę się odpuszczać te negatywne emocje, ale wiesz jak jest. Nie jestem robotem co to wyłącza działanie programu i ma święty spokój. Życzę ci duuużo zdrowia i powodzenia w działaniach
@MsJewka_
@MsJewka_ 2 жыл бұрын
@@magicznyogrod369 Wiem, innym łatwiej powiedzieć, odpuść. Dobrze by było, nie walczyć z problemem, tylko odizolować się od problemu. Tak, zwykle zaczyna się od duszy, psychiki. Tarczyca reaguje głównie na pośpiech.
@madbiker5369
@madbiker5369 2 жыл бұрын
Stosuje okno od 3 lat juz i zaczynam kolo 12 a koncze kolo 20. Od jutra troche to przesune tak zeby ostatni posilek jesc o 18. Jestem swiadomy ze taki proces zmiany u mnie troche trwa ale jesli ma to polepszyc moje zdrowie to sprobuje. Pozdro.
@barbarakies2120
@barbarakies2120 2 жыл бұрын
Ja zaczynam 10-11 i kończę 17-18, bo tak wracam z pracy
@michal140140
@michal140140 2 жыл бұрын
Ciekawią mnie te badania na temat jedzenia śniadań. Przyjmując że większość ludzi je węglowodany i często gęsto większość pewnie je śniadania, to czy takie badanie jest wiarygodne kiedy dana osoba przez powiedzmy 20 lat, czy 40 lat czy nawet 60lat cały czas tak jadła? kiedy psychika już nastawiona jest że trzeba zjeść. Rozumiem że hormony itd. Jednakże te dane były pewnie robione na podstawie tych samych osób :) wiec no :)
@vr7095
@vr7095 2 жыл бұрын
Ciekawą rozmowe pan prowadzil , o rytmie dobowym, i jedzeniu jak jest swiatlo. Kolejny ciekawy, interesujący film. Pozdrawiam
@banan230676
@banan230676 2 жыл бұрын
Dzieki
@bogumilsocala
@bogumilsocala 2 жыл бұрын
Dzień dobry Mateuszu. Czy można prosić o film związany ze spożywaniem mleka i jego przetworów a zdrowiem? Głównie chodzi mi o podawanie hormonu BST do mleka, a co za.tym idzie wzrostu ilości IGF-1. Czy w UE ten hormon nie jest zakazany, a jeśli nie to jaki wpływ na potencjalne występowanie nowotworów ma regularne spożycie mleka i przetworów. Prosiłem też u Pana Bartosza Czekały, ale jestem bardzo ciekaw Pańskiej opinii w temacie. Pozdrawiam!
@magdalenawiszniewska2825
@magdalenawiszniewska2825 2 жыл бұрын
Do zastanowienia. Jedząc często 12:30-20:30 lub krócej chce sie dłużej rano jeść, ale spać w sumie tez 22-23 co jest dla mnie wcześnie. Jedzenie rano moze mi zrzucić cukier o dziwo, ale rano jest czas na pracę i brak apetytu wtedy jest super - czas i jasny umysł wtedy a nie wieczorem, gdy jest to zbędne. No więc przesunięcie wcześnie może mieć sens ale jeśli sen nastąpi nie mega wczesnie a normalnie 12 czy weekendowo późno, to łatwiei skusić sie. Rano tych pokus nie ma
@danp.61
@danp.61 2 жыл бұрын
11-18 To mój czas żarcia, -40 kg/rok
@kf9311
@kf9311 2 жыл бұрын
O 9 pierwszy posiłek 13-14.30 drugi czasem dziabne trochę orzechów kolo 17ej i tyle. Wagę mam super 60 kg . Qle chce zacząć budować więcej miesni więc trzeba będzie trochę dorzucić do pieca🤣
@zbostr6089
@zbostr6089 Жыл бұрын
Inaczej mówi dr rob cywes, który nazywa siebie carb addiction doc, zwolennik mocnego keto ale tylko do czasu odzyskania insulinowrażliwości a potem przyjmowania przynajmniej 120-150g węgli. Co więcej, mówi że śniadanie jest najmniej ważnym posiłkiem że względu na "dawn effect" czyli podwyższony poziom cukru z rana.
@bronialacka9100
@bronialacka9100 2 жыл бұрын
W moim przypadku początek dnia 10-13 a ostatni posiłek zawsze o 18.00 i jest 👌 pozdrawiam 🤗
@grazynamich222
@grazynamich222 Жыл бұрын
Zaczynam dzień o 4 rano kończę o 18 stej. Nie ruszę jedzenia z plastiku. Powodzenia.
@pawekucharski7716
@pawekucharski7716 Жыл бұрын
Jednak prawidłowo interpretowałem sygnały od organizmu :). To cieszy. U mnie okno zazwyczaj 8:00-16:00. Nie mam problemu z niejedzeniem po południu i wieczorem.
@lorienpax245
@lorienpax245 2 жыл бұрын
Dzięki, bardzo przydatny film. Stosuję okno 12-20, ale teraz przejdę na 10-18.
@dorotakos5764
@dorotakos5764 2 жыл бұрын
Takie łatwe to dla Ciebie? Też bym chciała, ale nie wyobrażam sobie jeść tak wcześnie śniadania. Może zacząć od przesunięcia ostatniego posiłku na 19tą, to następnego dnia szybciej będę głodna?
@lorienpax245
@lorienpax245 2 жыл бұрын
@@dorotakos5764 Raczej nie będzie łatwo, bo akurat wieczorem czuję największy głód, a rano prawie wcale. Chcę spróbować, liczę na to, że uda mi się osiągnąć taki wynik jak w badaniach: ogólnie mniejszy głód.
@malgorzatavollmar515
@malgorzatavollmar515 2 жыл бұрын
Ja zaczynam jeść o 9-tej najpóźniej kończę przed 17-stą
@pixi2209
@pixi2209 Жыл бұрын
Mateuszu, bardzo dziękuję za wartościowe informacje.👍👏 Mam jednak swoje spostrzeżenia. Gdy kończę jeść bardzo wcześnie, dla mnie to 15. 00-16.00 , to jest ryzyko rzucenia się na żarcie bardzo późno, np. 22.00-23.00. Ewentualnie następnego ranka, czy w ciągu dnia można mieć zwiekszony apetyt. Czy tylko ja tak mam? Dla mnie najważniejsze nie dopuszczać do wrażenia "zjadłabym konia z kopytami". Wtedy można rzeczywiście zjeść całego konia, mimo że już po zjedzeniu "kopyta" jest się najedzonym.
@Alex-uk1oh
@Alex-uk1oh 2 жыл бұрын
Jem 7-15 max 16sta tylko dwa posiłki czasem jakaś mała przekąska i jest rewelacja.Jedzenie 18sta i później mi nie odpowiada,źle się czuję. Owszem zdaża się przy spotkaniach ze znajomymi ale żeby nikogo nie urazić jesto mini mini,mimo tego że chodzę spać 23-24😊😊😉😉😉Polecam
@annaobuchowicz8475
@annaobuchowicz8475 11 ай бұрын
Super audycja
@zabixxxbxxxb4503
@zabixxxbxxxb4503 Жыл бұрын
Bzura każdy człowiek jest inny i dla każdego późno jest o innej godzinie ja jak nie zjem przed spaniem budzę się rano wstaje zmęczony ,oczywiście nie mówię żeby napchać się pod korek
@iw5757
@iw5757 Жыл бұрын
Dawniej mówiło się że ludzie jedzą a zwierzęta żrą i wcale nie oznaczało to że zwierzęta są szczególnie żarłoczne. O żarłoczność podejrzewano głównie wilki, ale chodziło raczej by nie dać się wilkom pożreć a nie o to że wilki były zbyt tłuste. Nawet krowy i owce które pasły się cały dzień a nocą przeżuwały trawę, też nie były nadmiernie grube. Mieszkam w domu za wsią i dojeżdżam do niego na rowerze, czasem nawet po północy. .Sąsiedzi straszą mnie czasem że do lasu ekolodzy wypuścili wilki i kręcą się one w mojej okolicy. Mam nadzieję że wilki wezmą pod uwagę Pana rady i zrezygnują z późnej kolacji :-) Niedawno gdy jechałem przez las usłyszałem dziwny szelest w krzakach przy drodze. Postanowiłem sprawdzić co to jest, więc odłączyłem lampkę rowerową i skierowałem się w tym kierunku. Sprawcą szelestu był borsuk który chwilę na mnie popatrzył a potem się oddalił. Innym razem w świetle latarki zobaczyłem błyszczące oczy. Wtedy szedłem pieszo. Gdy się zbliżyłem, to zwierzę się nieco oddaliło z drogi na pole ale potem wróciło i szło moim tropem ale w dosyć dużej odległości. To był chyba 🦊 lis
@dariuszpiatak8675
@dariuszpiatak8675 Жыл бұрын
Jak ludzkość przetrwała w czasach, gdy nie było Youtuba i naukowców, którzy badają, o której należy zjeść śniadanie?...
@martaem4767
@martaem4767 Жыл бұрын
Wszystko ok. ale za szybko trudno wychwycić sens
@marcosmarcos1742
@marcosmarcos1742 2 жыл бұрын
Mateuszu, co mam zrobić? Kawa godz.9ta i siadam do pracy zdalnej. Wypijam od 9ej do 16ej ok.1,5 litra 5 roznych herbat ziolowych. Ok. 13, 14ej jem 1 daniowy posilek. Przed 17ta druga kawa i wychodzę z domu na 4 godz. na basen i/lub zajęcia fitness typu stretching, zdrowy kręgosłup, tabata, body pump. Tam wypijam 0.5 do 1 l wody, czasem banana zjem z jogurtem. W domu jestem z powrotem ok. 22ej. I wtedy dopiero jest kolacja. Mam nie jeść w nocy bo za późno? Czasem, 1, 2 albo 3x na tydzien robię post ok.24 godz, tzn. od 23 do 22ej.
@wedkarstwopomorskie6224
@wedkarstwopomorskie6224 Жыл бұрын
Moje zdanie jest takie. Jedzenie śniadania jest jak najbardziej pozytywne. Rozpoczynając jedzenie rano ,nie przesuwasz swojego zegara biologicznego który to również reguluje Twój metabolizm,ale jeśli chodzi o kolację to 2,3 godz przed snem . Organizm musi strawic przed zaśnięciem,aby sie uśpiła produkcja kwasu żołądkowego . Druga sprawa to organizm wtedy się regeneruje,a nie zajmuje sie trawieniem. 3 sprawa to lepiej jesc jeden posiłek więcej,a je rozłożyc,nie przejadać sie. "Umiarkowanie." Wszystko można znależc w PIŚMIE ŚWIĘTYM odnośnie zajadania się bez umiaru.
@agnieszkak3627
@agnieszkak3627 2 жыл бұрын
Witam serdecznie. Ja otwieram okno żywieniowe o 11 godz , a zamykam o 16.Tak czuje się najlepiej i mam mnòstwo energii. Śpie bardzo dobrze i wstaje wypoczęta. Tak robie od 12 lat .W okresie jesienno-zimowym jestem w ketozie. Wiosną i latem jem po prostu dużo więcej warzyw i niektòre owoce sezonowe)Ma 45 lat i nie mam problemòw ze zdrowiem praktycznie wogòle.
@Laaa638
@Laaa638 5 ай бұрын
Zupełnie odwrotnie...jak jedzą Włosi...? ...najzdrowsi w Europie...jedzą dużo wieczorami,rano kawka ciasteczko,na drugie śniadanie a w zasadzie już w porze obiadiwej jakieś owoce,...a kolacja późno i chyba najbardziej kaloryczna... ja też jem późno,śniadanie o 11-tej...mam 6 z przodu a biegam maratony:) takie informacje jak w tym materiale to bełkot pustogłowych...
@VKajsa
@VKajsa 2 жыл бұрын
Super! a co z hashimoto i tarczyca? Czy dla tarczycy lepiej jest zjesc sniadanie, czy raczej nie? Ja juz od 4 lat stosuje IF 17/7, zaczynam o 11-12, koncze o 17-18. Przed tym "experymantem" sprawdzilam hormony tarczycy i przysadki, TSH - 0,99 T3 i T4 w srodku norm. Po 3 mies. stosowania IF moje TSH skoczylo na 6.7, a reszta obnizyla sie znacznie, wniosek z tego, ze niezbyt ma to dobry wplyw na tarczyce, w trakcie dowiedzialam sie tez ze mam hashimoto. Chcialabym wiedziec czy faktycznie IF ma tak duzy wplyw, czy to tylko jakis zbieg okolicznosci.
@emicra-pl
@emicra-pl 2 жыл бұрын
A jak się mają do tego zwyczaje np. Włochów? Oni raczej jedzą posiłki wieczorne.
@tentoromineja6017
@tentoromineja6017 2 жыл бұрын
1. Dwa tygodnie na badanie. Osiem osób? Trochę mało jak na wiarygodne badanie. Raczej mało prawdopodobne, aby dało się poprawnie ocenić działanie IF czy redukcji. Z takiej tezy może również wynikać, że osoby jedzące w oknie żywieniowym miały większy deficyt kaloryczny. Nie chciały, ale miały. Cóż za przypadek. 2. 11 osób. 4 dni. Jeszcze mniej wiarygodne badanie. I pochopnie wyciągnięte wnioski. 3. Ośmiu mężczyzn. Serio? To ma być wiarygodne badanie. Może kontrola wielka, ale grupa skromna, to mało powiedzieć. 4. Ostatni posiłek jem ok 22.00 jak wrócę z siłowni. A na kolację białko i węglowodany. I waga leci w dół.
@malami2877
@malami2877 Жыл бұрын
A ja się zastanawiam czy to jaki ktoś ma chronotyp nie wpływa na to czy dla danej osoby lepiej jest zacząć okno żywieniowe rano czy w południe? Ja wolę zacząć później ponieważ rano zazwyczaj nie odczuwam głodu a wmuszanie jedzenia jest bez sensu. A jestem typem zdecydowanie nocnym i zjedzenie posiłku o 19-20 a spać chodzę zazwyczaj 22-23. Poza tym gdzieś mi się obiło o oczy ze rano zazwyczaj mamy podniesiony kortyzol który zaburza wytwarzanie insuliny. Więc jedzenie + kortyzol + brak insuliny = wyższy poziom glukozy we krwi i brak odpowiedniej ilości insuliny żeby rozłożyć węgle. Hmmmm, co Pan moze na to powiedzieć ?
@leszeklisewski5275
@leszeklisewski5275 Жыл бұрын
Cześć! Moje okno żywieniowe jest od 10/16-17.0d czasu do czasu naruszanie przy jakichś imprezach, nie ma wiekszego znaczenia dla organizmu.
@agataseklecka7053
@agataseklecka7053 2 жыл бұрын
To moje pytanie jest: jak mam się przestawić na zaczynanie okna wcześniej? Rano nie jestem głodna, za to wieczorem owszem. Zwykle trening biegowy lub siłowy ze wzgl. na pracę odbywam ok. 18. To oznacza, że ostatni większy posiłek musiałabym zjeść o 15. Nawet jak zjem o 18 to o 22 będę głodna i nie zasnę. Jak ten zegar przestawić? Dotychczas na keto/low carbie otwierałam okno po 13, ostatni posiłek kolacja ryba-jajka-warzywa o 21, po pracy, treningu, prysznicu - już na luzie. Jeśli mam mieć lepszy metabolizm, chętnie zmienię, tylko jak?
@Roberciqs777
@Roberciqs777 2 жыл бұрын
Mądrze 👍💪✌️
@krystynachrabaszcz2425
@krystynachrabaszcz2425 Жыл бұрын
Trzymam sie okienka zywieniowego 8-16. Nie umiem zejsc z 3 posilkow ale - 7kg w msc jest ok.
@zbigniewwisnik9666
@zbigniewwisnik9666 Жыл бұрын
Żeby żyć zdrowo JEMY co 4 godziny
@sabinagatti7978
@sabinagatti7978 Жыл бұрын
a co z Włochami i Hiszpanami i innymi południowcami? we Włoszech kolacja 20-21:00 a w Hiszpanii słyszałam, że jeszcze później.
@jarekh2533
@jarekh2533 6 ай бұрын
Keto zawsze ok, ale z postami trzeba uwazac. Jesli ktos ma np utajona cukrzyce typu LADA, to moze sie nabawic hipoglikemii, chocby w nocy.
@kawu5449
@kawu5449 Жыл бұрын
Zalezy o ktorej sie chodzi spać,nie kazdy chodzi o 22
@Siviuskpol
@Siviuskpol 2 жыл бұрын
Jak jeść systemem eTRF (styl keto już 3 lata) jeśli trening mam o godzinie 7-8 rano? Nie ma problemu trenować na czczo? Bo zazwyczaj tak robię i czuję się z tym dobrze (tak samo jak czuję się dobrze zjeść pierwszy posiłek 4-5h po wstaniu, choć mimo wszystko nie jest to super opcją). Zarazem jedząc 2 posiłki w oknie 8h ciężko mi z uzyskaniem progu kalorycznego. jak to ogarnąć bo już męczy mnie jedzenie solidnych kolacji?
@ivvanox
@ivvanox 2 жыл бұрын
Szkoda, że w żadnym z tych badań nie porównania ETRF do RF późniejszego tylko generalnie do braku RF.
@THIMAME
@THIMAME 2 жыл бұрын
No właśnie! Też zwróciłam na to uwagę i tak sobie myślę że wnioski zostały wyciągnięte dość pochopnie
2 жыл бұрын
Zgadzam się, ale jest sporo badań potwierdzających te wyniki, które sprawdzały jak działa ominięcie pierwszego posiłku.
@justynagros2503
@justynagros2503 Жыл бұрын
Staram sie jesc miedzy 10 a 17 maks do 18,
@mst2775
@mst2775 Ай бұрын
Ciekaw jestem czy, istnieją badania na temat jedzenia w oknie 8 do 14 i w oknie 14 do 20 . Gdyby takie były to bardziej pasowałyby do udowodnienia tezy , że należy kończyć wcześniej. To co usłyszałem, przekonuje mnie, że jedzenie przez cały dzień szkodzi. Natomiast jedzenie przez 6 godz. Jest ok. Czy może się mylę.
@lynnjoyce3559
@lynnjoyce3559 Жыл бұрын
Ale co to znaczy jeść pierwszy posiłek o 8 a ostatni o 18??? Nie każdy wstaje i chodzi spać o tej samej porze, i jeśli tak zostało zrealizowane badanie, to jest bardzo nierzetelne, albo Pan źle to przekazał. O której te osoby wstawały a o której chodziły spać? Wstawały o 6, 7? Dlaczego nie ma żadnej informacji o przedziale czasowym pomiędzy snem a jedzeniem? Co taka osoba jak ja ma zrobić z takimi informacjami skoro ja wstaję średnio 9-10 rano a chodzę spać o 2??? I czy nie powinno się jeść po prostu gdy się czuje głód? Odkąd nauczyłam się słuchać swojego organizmu i nie jeść gdy wydaje mi się że muszę, albo inni tak mi mówią, czuję się o niebo lepiej. Jem przeważnie 5-8 godzin po przebudzeniu gdy poczuję prawdziwy głód, ostatni posiłek minimum 4 godziny przed snem i nie zamierzam tego zmieniać.
@ulducz1386
@ulducz1386 Жыл бұрын
A co z porównaniem wczesnego okna żywieniowego, np. 8-16, z późnym oknem żywieniowym, np. 12-20, kiedy chodzę spać o 24? Są takie badania?
@mpw100
@mpw100 Жыл бұрын
Wstaję o 8 rano zasypiam o 24 a nawet później też mam jeść ostatni posiłek o 18 ? Stosuję okno 8 godzin, 15-21
@KRISTOFOROS333
@KRISTOFOROS333 2 жыл бұрын
Dla mnie kluczową sprawą jest: na ile godzin przed snem jeść ostatni posiłek? Często wstaje o 9, a kładę sie spać ok 1 w nocy, więc jak zjem o 17tej, to do 1szej nie wytrzymam;))) Pozdrawiam Wszystkich:)
@TomaszBandyszak
@TomaszBandyszak Жыл бұрын
całkowicie można dać radę, polecam ostatni posiłek ok 18
@Greczien
@Greczien Жыл бұрын
Z praktyki zaobserwowałam ze: nie zjesz śniadania- wróci głód że zwiększonym apetytem. TMC wyraźnie mowi , że między 7 a 9 powinniśmy jeść bo wtedy wydziela się najwięcej kwasu solnego co do godziny porannej. Osoby, które późno zjedzą, wątroba nie przepracuje. Oznaka? Brak apetytu w godzinie porannej ( 7-9). Człowiek wstaje syty. Prawde mówiąc każdy ma swoją mądrość nt godzin jedzenia i sposobu czyli upraszczając diety. Każdy wydaje się mieć opinie uzasadnioną. Od niedawna zaczelam Pana audycji odsłuchiwać, zasubskrybowalam oczywiście i dziękuję. Audycje pod uwagę do rozwazenia😊
@Artur_K
@Artur_K Жыл бұрын
Ja wstaje o 6:30. 7:00 zaczynam pracę. pierwszy posiłek jem o 10 bo tak mam wtedy przerwę. Drugi między 16-18 jak skończę pracę. Czy to dobrze? Nie wiem. Na pewno lepiej się czuję niż przy 3 posiłkach tradycyjnych i późną kolacją.
@ChristinaDaniella
@ChristinaDaniella 2 жыл бұрын
Ja jem od 12 lub 13 bo dopiero wtedy czuję się głodna. Wolę pościć rano - wieczorem jest mi trudniej.
@marekknap3331
@marekknap3331 Жыл бұрын
A czy nie jest tak (jest kilka badan mowiacych o tym) ze to poranny kortyzol rozbija trojglicerydy, a jakikolwiek posilek niszczy ten kortyzol? Gdy wezmiemy pod uwage nature, to raczej rano nie powinno sie jesc. Oczywiscie rowniez na noc nie powinne sie jesc, czyli okno zywieniowe 15-18 (21/3) mysle ze jest OK
Box jumping challenge, who stepped on the trap? #FunnyFamily #PartyGames
00:31
Family Games Media
Рет қаралды 29 МЛН
Joker can't swim!#joker #shorts
00:46
Untitled Joker
Рет қаралды 36 МЛН
Challenge matching picture with Alfredo Larin family! 😁
00:21
BigSchool
Рет қаралды 15 МЛН
Objawy niedoboru magnezu, o których nie słyszałeś! Jak uzupełnić?
19:38
Poznaj prawdziwą przyczynę chorób SERCA! Nie jest nią cholesterol!
19:54
Tych 5 błędów MUSISZ unikać jeśli chcesz schudnąć na ketozie!
16:55
Jak przyspieszyć spalanie tkanki tłuszczowej?
12:58
Mateusz Ostręga
Рет қаралды 83 М.
Dieta LOW CARB - co jeść?
11:32
Joanna Salwa - praktycznie o zdrowiu
Рет қаралды 12 М.
Dieta ketogeniczna - uważaj na te produkty!
17:05
Mateusz Ostręga
Рет қаралды 36 М.
Box jumping challenge, who stepped on the trap? #FunnyFamily #PartyGames
00:31
Family Games Media
Рет қаралды 29 МЛН