JELCZ "OGÓREK" - LENISTWO CZY SZCZYT MOŻLIWOŚCI?

  Рет қаралды 57,685

Autobusy

Autobusy

Күн бұрын

Chciałbyś zarabiać więcej w zawodzie kierowcy autobusu? Chcesz uzyskać więcej informacji na temat pracy za granicą? Zgłoś się do Sawi Personal i podejmij pracę w Niemczech! INFO PONIŻEJ.
Kontakt telefoniczny:
+48 725 226 900
+48 787 071 924
Strona: www.sawi-personal.com
W tym materiale opowiemy sobie o początkach produkcji Jelcza 043 na Czechosłowackiej licencji, o tym jak polscy pracownicy byli wręcz wyśmiewani oraz jak w ekspresowym tempie nauczyliśmy się produkować autobusy a następnie je udoskonalać!
▶ Źródła:
• Rok 1965 Autobusy tur...
• Historia Jelczańskich ...
pl.wikipedia.o...
www.auto-swiat...
www.trucks-mac...
▶ Mail kontaktowy: autobusy.kontakt@gmail.com

Пікірлер: 138
@Autobusy_Slawka
@Autobusy_Slawka 9 ай бұрын
A czy waszym zdaniem zakup licencji na Jelcza "OGÓRKA" to był dobry pomysł?
@krzysztofborowy6610
@krzysztofborowy6610 9 ай бұрын
Moim zdaniem -TAK
@krzysztofborowy6610
@krzysztofborowy6610 9 ай бұрын
@@witeksza915 Tak-ale czy był gotowy do produkcji? No i jak by się spisywał w eksploatacji?
@PanProper
@PanProper 9 ай бұрын
Bardzo dobrym i jedynym sensownym...👍 Szkoda, że nie było udanych inicjatyw produkcji mniejszych pojazdów...
@bobardtv1620
@bobardtv1620 9 ай бұрын
@@witeksza915Baltyk byl fixowany w warsztatach naprawczych. Zeby stworzyc nowa fabryke w tamtych latach, trzeba by czasu.
@wiktorwitkowski4881
@wiktorwitkowski4881 9 ай бұрын
nie był. był to piekielnie niewygodny autobus, zbyt niski, głośny i wizualnie bardzo brzydki. Lepiej prezentował sie Ikarus 620, znacznie cichszy wygodniejszy, kabina kierowcy byla oddzielona dzieki czemu jego komfort pracy byl zupelnie inny. Ogórek to padaka wyjątkowa.
@janmotoch1382
@janmotoch1382 9 ай бұрын
Byłem pasażerem wszystkich rodzajów ogórka w tym Karosy .Przegubowy ze szmacianym przegubem i zachodzeniem przy skręcie ,PKS niebieski z szeroką kanapą skokową z tyłu dzialającą jak katapulta i składanymi krzesełkami ,miejski z jazdą na ślepo, bo okna były na wys.pępka.Wanna skrywająca silnik była ulubionym miejscem dzieci ,które siadały na niej i obserwowały ulicę i kierowcę .,pojedyncze miejsce po prawej od kierowcy było w PKS dla konduktora i nikt nie ośmielał się tam siadać .Zegar z uniwersalnym wnętrzem ,wa-wa,Żuk itp w pancernej obudowie ,był jak celownik w bombowcu.Wielka pozioma wajcha po prawej od kierowcy ,hamulec silnikowy był często u nas w użytku .Zamki drzwi solidne srebrne pudełka z klamką uniesioną w górę i fikuśnym motylkiem do blokowania od środka .Blokowało się często kiedy był tłok aby jechać wygodniej ,wtedy wszyscy pchali się do przodu.Regułą było pomijanie przystanków gdy ogórek był zapchany ,nie zatrzymywał się i już .Najfajniej było w przyczepie iatny latający dywan ,absolutna cisza tylko stuk złącza przy znianie kierunku obciążenia .Konduktor sygnalizował odjazd brzęczykiem .Ach jeszcze tron konduktorski w miejskich istne arcydzieło jak schron strzelecki ludzie podawali sobie pieniądze jak podaj cegłę do tronu, a bilet wracał często z resztą tą samą drogą ,tron miał brzęczyk do dawania odjazdu .Torba konduktora ....umundurowanego z czapką msjstersztyk ,ale to kiedynindziej .Pozdrawiam.
@krzysztofgorski9611
@krzysztofgorski9611 9 ай бұрын
Czesi to jest mądry naród
@Obywatel1978
@Obywatel1978 9 ай бұрын
Mądry? Co najwyżej pragmatyczny. Ale jednocześnie też koniunkturalny i uległy wobec kogo trzeba. Nie zmarnują też żadnej okazji, żeby dopieprzyć Polakom tam gdzie tylko mogą.
@zawodowy
@zawodowy 9 ай бұрын
💤 Zawsze wywieszają białą flagę..☺️
@C.tyberiusz
@C.tyberiusz 9 ай бұрын
@@zawodowy Tak było w 1939, cóż mogli wtedy zrobić jak cała Europa z Polską włącznie rzuciła ich Hitlerowi na pożarcie? Układ Monachijski był samobójem dla Europy.
@JanBarták-p8g
@JanBarták-p8g 9 ай бұрын
@@zawodowy a ty si vul
@robertzbinek3734
@robertzbinek3734 9 ай бұрын
Jest nadal mądry i będzie mądry i był mądry a przede wszystkim nie naiwny i niepodatny na propagandę, złote interesy zrobili przez dziesiątki lat i setki pozbyli się obcych Narodów przy okazji bo stanowiły większość ich małej Czesko Morawskiej republiki wiecie o kim mówię o sudeckich i o tych drugich...zyskali na tym wiele nie rozkradzione aktywa i pieniądze technologie zostały u nich, nie angażują się w konflikty nie trzymają strony z której nie mają interesu dla własnego kraju to jest prawdziwy patriotyzm a nie puste frazesy i hasła którymi tak często Polacy szafują a sami siebie i Polski nie szanują rozdając wszystko obcym za darmo że im się należy a samych siebie dyskryminuje pomimo że tak ciężko doświadczyliśmy historii nie nauczyliśmy sie nic na własnych błędach
@krzysztofkoacinski710
@krzysztofkoacinski710 9 ай бұрын
To była moja pierwsza praca przy tym autobusie, mam to perspektywiczne spojrzenie na rozwój MZK i PKS w Polsce. W latach 1960 1985 był to tani autobus i bardzo prosty sprawdzał się dosłownie wszędzie na każdej drodze i w każdych warunkach. Osobiście przekonałem się na początku lat 80 ubiegłego wieku. Mogło być- 30 stopni autobus miał slabe akumulatory . Wsiadam wkładam kluczyk ( odpali czy nie ) wystarczyło by przekręcił jeden cylinder a autobus odpalał. W latach 80 wchodzą berliety pr 110 drogie w eksploatacji z silnikami leylanda . I co wielką klapa silniki nie odpalają nawet w temperaturze- 10 stopni .plan się sypie autobusy się spóżniają , wypadają z trasy ludzie czekają na przystankach spużniają się do pracy . Koszty eksploatacji rosną. Wreszcie przyjeżdża niezawodny ogórek i wszystko gra . Dlaczego, Autobus zaprojektowany przez Czechów miał być prosty jeździć po górach i najgorszych warunkach, to ogólnik ale najlepszy dla Polaków. Silniki proste z układem zasilania boscha . Najlepsze w całej Europie środkowo wschodniej. Pragnę przypomnieć że Rosjanie używali silników benzynowych jeszcze w latach 90 tych . Do tej pory staram się używać w samochodach końcówek typu PAL Najlepsze dostępne w Polsce. Tam wtryskiwacze wymieniało się w 15 minut pompę wtryskową w 30 minut i to wszystko na O C . W leylandzie ta operacja trwała 8 godzin i to na kanale przez specjalistów silnikowych . Wymiana uszczelek pod głowica 5 godz. Na OC w leylandzie 2 dni na stanowisku silnikowym. Jakie to były koszty . A dalej jedej strony w gazecie by brakło do opisania superlatyw tego autobusu i jak on był trafiony jak tysiące różnych zakupów i takzwanych wynalazków nie trafionych.
@sawomir5648
@sawomir5648 9 ай бұрын
Zacząć należało by od tego, aby wyjaśnić ten sukces przemysłu czeskiego, że Czesi nawet nie próbowali się przeciwstawić Niemcom w 39 roku, (Słowacy nawet na nas napadli razem z Niemcami i ZSRR).Dlatego też Hitler przejął przemysł i wykorzystał do celów militarnych, jednocześnie go zmodernizował i rozbudował, a po wojnie nie został on zniszczony i rozgrabiony tak jak w Polsce. Ot i cała przyczyna ich sukcesu.
@jaroslawbilski3120
@jaroslawbilski3120 9 ай бұрын
Zgadzam sie co do wojny ale Czesi byli przed wojna na wyższym poziomie technologicznym niż my.
@Mjak-yd3og
@Mjak-yd3og 9 ай бұрын
Sukces czeskiego przemysłu to kilkaset lat rozwoju mieszczaństwa, rzemiosła i przemysłu na ziemiach czeskich. W przeciwieństwie do Czech, w Polsce przewagę zdobyła szlachta, która zdusiła rozwój miast poprzez wprowadzanie praw antymieszczańskich i sprowadzanie wszelkich możliwych towarów przemysłowych z zagranicy (jedynym wyjątkiem był Gdańsk, który miał specjalne prawa i potrafił postawić się szlachcie).
@robertzbinek3734
@robertzbinek3734 9 ай бұрын
Dokładnie tak bo Czesi zawsze przestawali z tym kto bogatszy i silniejszy bez bezsensownego sprzeciwiania się i zawsze na tym zyskiwali, Z Austriakami później Niemcami i tak dalej do dzisiaj tak robią nie prowadzą w czyimś imieniu wojny nie widzą interesu dla swojego kraju w prowadzeniu wojny nawet dla siebie również dowodem historycznym jest powojenny spór o granice z prl-em kiedy groziła nam wojna polsko-czechosłowacka Tylko mało kto o tym mówi bo komuniści to zatuszowali, My natomiast naiwni Polacy zawsze trzymaliśmy stronę pseudo uciśnionych spory terytorialne z sąsiadami ze wszystkimi prawie historycznie krajami w imie jakiejś idei i nic żeśmy przez to nie zyskali tylko pożoga i zniszczenie dla naszego kraju co za tym idzie zubożenie bieda i nędza musieliśmy wszystko odbudowywać od nowa A co najgorsze nie nauczyliśmy się na własnych błędach do dzisiaj trzymając stronę wrogów służąc wrogom nie szanując Polski i samych siebie jesteśmy chyba bardzo podatni na propagandę czasów minionych teraźniejszych i przyszłych ktoś układa scenariusz dla Polski obce siły i agenci tu nawet urodzeni którzy noszą Polskie nazwiska lub zmienili je na Polskie, dlatego tak łatwo sprzedaliśmy przemysł za bezcen doprowadziliśmy do ruiny polskie marki i firmy dokładnie odwrotnie niż Czesi którzy znaleźli inwestorów z bogatych krajów które podniosły jeszcze bardziej po czasach komunistycznych poziom ich technologii i produkcji
@janulicki7284
@janulicki7284 9 ай бұрын
TAK! TAK!! TAK!!! 3 x TAK. Jedna z najkorzystniejszych licencji, jakie zakupiono w PRL-u.
@dziadekpunk
@dziadekpunk 9 ай бұрын
Jako pasażer jeździłem "ogórkami". Bardzo przestronne pojazdy. To były lata 1986-1995. Z miast je już wycofano, na prowincji, na tamtejszych drogach świetnie się sprawdzały 🤗 Ten fakt umyka ludziom, "ogórki" kończyły swój żywot właśnie na najbardziej wymagających trasach, gdzie zgodnie z przysłowiem "diabeł mówił dobranoc". Na pewno był to Beskid Żywiecki, Żywieczyzna, Dolny Śląsk (Jawor, Strzegom, Środa Śląska, Ząbkowice), chyba Gorlice-Grybów-Nowy Sącz.
@wacawpriebe5251
@wacawpriebe5251 9 ай бұрын
PIERWSZY RAZ JECHAŁEM ,,OGÓRKIEM " JELCZEM NA KOLONIE DO MIKOSZEWA ZA GDAŃSKIEM PRZEZ WISŁĘ Z MOSTEM PONTONOWYM -MOST SIADŁ NA WODZIE KOŁA ZALANE DO POŁOWY -DZIECIAKI MIAŁY FRAJDĘ -NIEZAPOMNIANE PRZEŻYCIE
@bartlomiejrozowski5799
@bartlomiejrozowski5799 5 ай бұрын
Dobra kończę oglądanie po reklamie pracy u Niemca, dziękuję cześć.
@pawepluta4883
@pawepluta4883 9 ай бұрын
Po prostu w Polsce brak było (i jest) tradycji przedsiębiorczości, a kultura techniczna była (i jest) pod psem. Dlatego tyle licencji. Możemy podziękować polskiej szlachcie.
@Lechoslaw8546
@Lechoslaw8546 9 ай бұрын
Dlaczego szlachcie?
@pawepluta4883
@pawepluta4883 9 ай бұрын
@@Lechoslaw8546 Bo sama nie tworzyła nic, sabotowała rozwój najbardziej z natury rozwijającego się technicznie mieszczaństwa, a przedsiębiorczość wśród chłopów niszczyła odbierając wszystkie możliwe nadwyżki, likwidując przez to motywację do ulepszania czegokolwiek.
@jaski821
@jaski821 9 ай бұрын
Rozmawiałem z ojcem i zakup pras zbiegł się z rozpoczęciem produkcji przyczep do autobusu. Wytłaczane były całe boki przyczepy. I oczywiście prasy były ogromne
@dimitris405
@dimitris405 4 ай бұрын
Jako pasażer "ogórków", lubiłem mocno, znacznie mocniej niż wymagała tego potrzeba, trzymać się górnych uchwytów. Niemal wieszałem się na nich i co dnia jakoś tak się fajnie czułem się od ich wibracji :) I oto, po kilku dziesięcioleciach przedstawiono mi urządzenia fitness, po około 6 tysięcy euro/sztuka, ówcześnie dość ekskluzywne, oferujące ćwiczącemu właśnie bardzo podobną wibrację. W ten sposób codzienna jazda "ogórkiem" wychodziła nam, w komunie na zdrowie, zdecydowanie taniej, przy tym dwa razy dziennie. Plus co dnia kefir i naleśniki z serem, śmietaną i cukrem w barze mlecznym - też bardzo tanio, też bardzo zdrowo. I fajnie było :) - młodemu.
@januszkosminski7405
@januszkosminski7405 Ай бұрын
To był najlepszy autobus aż do końca XX w. Że nie był polski - wiedziałem już w latach osiemdziesiątych. Kierowca otworzył maskę i zobaczyłem na deklu zaworów logo Škody. Praca kierowcy tego autobusu może nie była lekka, ale ogórek radził sobie świetnie zwłaszcza na górskich drogach. Siedzenia dość twarde, ale wbrew pozorom - bardzo wygodne.
@lustereczko6854
@lustereczko6854 5 ай бұрын
Jak to jest że już wtedy Czesi wiedzieli "Lepiej weźcie się za rolnictwo niż za samochody" I dziś ani samochodów ani rolnictwa Dobrze gadali ale cóż jak naród głupi 😅
@andrzejjaszczur6759
@andrzejjaszczur6759 5 ай бұрын
Raczej tym ze ZSRR na wiele nam nie pozwalało i tak nawet najbardziej nowatorskie pomysły polskich inżynierów były uwalane blokowane politycznie natomiast bywało też tak że nawet jak udało się kupić licencję czy coś zrobić samemu to i tak kupowaliśmy większość z ZSRR w ramach RWPG tak było z lokomotywa mi ST44 (ZSRR jako M62) mimo iż fablok miał już na deskach kreslarskich ciężką lokomotywę towarową to nie musieliśmy utrzymać produkcję w bratnim kraju który już się tym truchlem nasycil i miał go pod czubek to i nam wciskali byśmy my kupowali i utrzymywali produkcję DDR kupiło CZECHOSŁOWACJA RUMUNIA i inne państwa RWPG kupowały jako narzucony przez wielkiego brata projekt
@jarosawpeka9407
@jarosawpeka9407 9 ай бұрын
To był najbardziej kultowa maszyna Jelcz MX 043 woziło mnie to na coś takiego jak kolonie letnie i zimowe. Miało to rozkładane siedzisko po między fotelami i ciągnęło przyczepę. Taki autobus woził Mnie do Kłopotowa aktualnie pomorze zachodnie koło Kołobrzegu 😏😏
@AntekM-20FsoTeam
@AntekM-20FsoTeam 9 ай бұрын
Super materiał 👍👍👍👍👍👍
@wiesawburzak
@wiesawburzak 5 ай бұрын
Na praktykach uczniowskich w LZNS rozbieraliśmy i składaliśmy te autobusy. Czasem nawet udało się przejechać z montażu na KJ. Autobus bardzo prosty w budowie. Rama i buda. Aż dziw bierze, że nasi konstruktorzy nie byli w stanie czegoś takiego zaprojektować. Ale ja myślę, że to był jedrn z programów w RWPG
@MH-vx1fo
@MH-vx1fo 9 ай бұрын
Ten autobus to była trauma mojego dzieciństwa. Spod pokrywy silnika wewnątrz kabiny zawsze sączył się "zapach" spalin i oleju. Niekiedy kierowca zdejmował ową pokrywę na postojach i robił jakieś regulacje. Pół godziny do max 45 minut to był dla mnie limit jazdy. Po takim czasie zawsze wymioty . Nigdy nie zapomnę ogórka.
@gregwysocki8696
@gregwysocki8696 9 ай бұрын
ale nie umares do +QQQWQQQ
@Waldek-w3d
@Waldek-w3d 4 ай бұрын
Oj biedaku,pewnie czekasz na elektryki,żeby twoje dzieci miały czym oddychać
@MH-vx1fo
@MH-vx1fo 2 ай бұрын
@romansvehla7352 Nie mam pojęcia czy był nadal - ja pamiętam że przygody z tym wynalazkiem w moim regionie skończyły się w okolicach lat 80 tych i całe szczęście . Nie pamiętam bym to widział na drogach po latach 80 tych.(mieszkałem na śląsku). Wtedy wymieniono te autobusy na Berliety i Ikarusy. Być może ogórki trafiły na wiejskie drogi we wschodniej i zachodniej Polsce . Nawet nie przypuszczałem żeby powstawał ten zabytek w okolicy roku 2000.
@MH-vx1fo
@MH-vx1fo 2 ай бұрын
@romansvehla7352 Tych ogórków wyprodukowano na szczęście jedynie nieco ponad tysiąc . Tyle wystarczyło bym zapamiętał je na całe życie. Polska jest trochę większa niż Czechy więc może sobie nie zdajesz sprawy ale nie miało to istotnego znaczenia dla faktu czy ktoś chodził czy jeździł. W samej Warszawie na trasy codziennie wyjeżdża więcej autobusów miejskich niż wyprodukowano tych ogórków przez wszystkie lata. A co do importu to chyba logiczne że tak małe kraje jak Czechy czy Polska nie produkują wszystkiego bo to nie ma sensu.
@rysiumag
@rysiumag 9 ай бұрын
Zima nie zima to jechalo, zimą w poprzeg drogi ale jechało, do Poznania tym jeździłem i zawsze na czas . PKS nie nadążał
@scurekburek2092
@scurekburek2092 9 ай бұрын
Polska z demoludów (oprócz późniejszego DDR-owa) najmocniej oberwała podczas IIWŚ, a co ocalało i dalo się ruszyć z miejsca, to bracia sowieci ukradli i wywieźli. Mieli nawet do tego wyspecjalizowane jednostki wojska - trofiejszczyków, czy jak oni sie tam wabili. Licencja to był dobry plan, zwłaszcza że o rodzimych konstrukcjach nie decydowali inżynierowie tylko promoskiewscy sekretarze.
@Mjak-yd3og
@Mjak-yd3og 9 ай бұрын
Dużo wyższy poziom czeskiego przemysłu w porównaniu do poziomu przemysłu polskiego nie wynikał z polskich strat wojennych, a z rozwoju rzemiosła i przemysłu na ziemiach czeskich przez kilkaset lat. Już w XIX wieku Czechy były najbardziej uprzemysłowioną i najbogatszą częścią monarchii habsburskiej.
@YarpenOK
@YarpenOK 5 ай бұрын
No to w końcu Czesi byli zaskoczeni brakiem narzędzi, czy mieliśmy rozbudowaną narzędziownię, która umożliwiła zamówienie jedynie 20 narzędzi?
@krzysztofkoacinski710
@krzysztofkoacinski710 9 ай бұрын
Zarówno autobus ten jak i pochodny samochód ciężarowy sprawdzały się wszędzie w Polsce nawet Węgry nie miały lepszego sprzętu.
@SawomirPaliga-io3mt
@SawomirPaliga-io3mt 4 ай бұрын
Jeździłem tym autobusem jako pasażer. Uważam że to bardzo dobry sprzęt i przede wszystkim ładny. Bardzo ładny. Linie jak w jawie 250 z tamtych lat. Polskie Autosany były szybsze, ale pod górkę ogórek był lepszy. Myślę że zakup tej licencji to był dobry pomysł.
@DK-tm7ou
@DK-tm7ou 4 ай бұрын
No właśnie były to Karosy, czy Skody. W większości materiałów mowa jest o Skodach RTO
@Krzysztof-v7w
@Krzysztof-v7w 9 ай бұрын
Miałem przyjemność nim jeździć na miejscach dla matki z dzieckiem za kierowcą.
@zawodowy
@zawodowy 9 ай бұрын
💤 Już od dawna nas wszyscy wykorzystywali.. 😐
@Mjak-yd3og
@Mjak-yd3og 9 ай бұрын
Słabego, biednego, zahukanego i nic nie umiejącego tłumoka każdy wykorzystuje. Tak jest w szkole, na podwórku, w pracy i tak jest między państwami.
@zawodowy
@zawodowy 9 ай бұрын
@@Mjak-yd3og 💤 Zgadza się..
@paf8015
@paf8015 5 ай бұрын
Nie było nic prostszego niż nie kupić tej licencji i produkować autobusy, które powstały w wyniku polskiej myszli inżynieryjnej. A takich autobusów mieliśmy co najmniej dwa, może trzy tuziny typów. Nie pozwoliły nam na to jedynie złe zamiary bolszewików z Rosjanami na czele.
@piotr.leniec-lincow5209
@piotr.leniec-lincow5209 9 ай бұрын
My nie umiemy współpracować na etapie projektowania. Do roboty można nas jakoś zagonić.Licencja rozwiązywała problemy R&D.
@paweosinski4259
@paweosinski4259 9 ай бұрын
Tak. Mój ojciec opowiadał, że prototypów/ koncepcji / projektów było bardzo dużo. Za to każdy był krytykowany i poszczególne grupy zwalczały sie korzystając z koneksji w kręgach ministerialnych. Narzucona odgórnie licencja rzeczywiście rozwiązywała problem, nikt nie maiał nic do gadania.. Padło polecenie "wdrożyć" i po zawodach.. Podobnie było z PR 100 /110.
@piotr.leniec-lincow5209
@piotr.leniec-lincow5209 9 ай бұрын
@@paweosinski4259 ten proces spotęgował się gdy przedwojenna kadra poszła na emerytury. Lata 6O. Dlatego Gierek kupował licencje. Niestety, wraz z transferem chłopów do fabryk nastąpił rozkwit myślenia ja sieje z wiatrem a ty możesz pod wiatr . To poniekąd trwa do dziś.
@krzysztofdobrzycki4276
@krzysztofdobrzycki4276 9 ай бұрын
Stan naszej motoryzacji mówi nam ,że jesteśmy upośledzeni umysłowo ,a najgorsze jest to ,że Polacy szczycą się zachodnią motoryzacją.
@aro6469
@aro6469 9 ай бұрын
Nasza motoryzacja to Syrena, więc nie ma się czym podniecać.
@JanBarták-p8g
@JanBarták-p8g 9 ай бұрын
@@aro6469 navet ani to vcale,Jawa Minor byl ojtěc
@henrykjarosz3350
@henrykjarosz3350 7 күн бұрын
@@JanBarták-p8g Jseš si jistej? Já nic nedohledal.
@JanBarták-p8g
@JanBarták-p8g 7 күн бұрын
@ Ano.Komouši redukovali auto výrobu,osobáky nechali jen škodovky.Minor-dvoutakt-výtěz Le mans 47,zastaven a darován...Tam vzali motor a udělali z něj hasičskou stříkačku.Po letech použit do první Syreny.Minora znám a ten klon jsem mockrát viděl.Dokonce nám ta řikal chlap z min.průmyslu.
@henrykjarosz3350
@henrykjarosz3350 6 күн бұрын
@@JanBarták-p8g Pro mě jsou ale důležité zdroje. sice neříkám, že kecáš, to ani omylem, ale rád si počtu a přitom narazím na jiné (třebas jen pro mě) zajímavosti.
@michawisniewski2461
@michawisniewski2461 Ай бұрын
Mało o Jelczu 044. Liczyłem , na coś więcej o tej dużej polskiej modyfikacji.
@paweosinski4259
@paweosinski4259 9 ай бұрын
A czy to nie było tak, że czesi dostarczali gotowe podwozia i układy napędowe?
@kazimierzcebula3695
@kazimierzcebula3695 9 ай бұрын
W połowie lat 80-tych naszemu Proboszczowi udało się wynająć "Ogóra" z demobilu ( na wyjazd na pogrzeb, około 20 km). Pojazd miał fotele jak autobus miejski, ale za to pomalowano go pędzlem na niebiesko! Do tego na rufie zainstalowano wielkie drzwi!! Stan mechaniczny autobusu odpowiadał wyglądowi zewnętrznemu. Nieustanne wycie silnika i skrzyni, opary z paliwa w kabinie, dym z rury i max 50 km/h. Dla nas, małolatów ministrantów, czysta radocha, tym bardziej że dojechaliśmy. Mniej więcej w połowie drogi powrotnej Ogór ... zaczął się palić!!! Kabina wypełniła się czarnym, cuchnącym dymem. Dorośli lekko się zaniepokoili. My obstawialiśmy czy zdążymy dojechać, zanim nasz bolid spłonie. Kierowca zachował stoicki spokój. Nikt nawet nie pomyślał o ewakuacji!!! Dojechaliśmy w oparach dymu do domu. Okazało, że spaliła się jedna z tylnych opon. Kierowca nawet nie dotknął gaśnicy, bo samo się zapaliło, to i samo zgasło. To tyle, w kwestii fałszywej "nostalgii za peerelem i jego motoryzacją". 😁
@ckipl3290
@ckipl3290 9 ай бұрын
To była Czeska konstrukcja
@mareksiadecki7328
@mareksiadecki7328 9 ай бұрын
KAROSA
@joteres4583
@joteres4583 9 ай бұрын
@@mareksiadecki7328 z silnikiem skoda
@C.tyberiusz
@C.tyberiusz 9 ай бұрын
@@joteres4583 ściągniętym z MAN-a.
@JanBarták-p8g
@JanBarták-p8g 9 ай бұрын
@@C.tyberiusz nie,to Ikarus byů Man
@sawomirdoraczynski9685
@sawomirdoraczynski9685 8 ай бұрын
Czeska to przymiotnik i piszemy z małej litery. Ciekawe, że Polska, Polacy - co nie którzy "patrioci" piszą z małej, zamiast wielkiej litery. Da się to wyjaśnić?
@marek1163-l3h
@marek1163-l3h 10 күн бұрын
Panie Sławku, Polska nie potrzebowała czasu na odbudowę przemysłu, a raczej jego zbudowanie. Zwłaszcza zakłady w Jelczu nie były polskim zakładaem przemysłowym, bo mieścił się na terenach poniemieckich. Przed 1939 polski przemysł motoryzacyjny skoncentrowany był w Warszawie i miał również charakter licencyjny i mnontażowy. Czesi mieli rację, Polska była krajem rolniczym w porównaniu do Czechosłowacji.
@Autobusy_Slawka
@Autobusy_Slawka 10 күн бұрын
Dziękuję Panie Marku za komentarz pozdrawiam serdecznie!
@marek1163-l3h
@marek1163-l3h 9 күн бұрын
@@Autobusy_Slawka Pomyślałem, że ciekawym wątkiem jest wygląd autobusów Bałtyk, tu wyraźnie widać inspirację Karosą? Swoją drogą, to bardzo ciekawy odcinek nt. Bałtyków.
@krzyskolak8007
@krzyskolak8007 9 ай бұрын
na nim jeździłem i był super i moim skromnym zdaniem wystarczyło poprawiać usprawniać unowocześniać byłby Polski autobus a tak mamy g......
@ggnagognagoma2462
@ggnagognagoma2462 9 ай бұрын
? A solarisy autosany to w 100% polskie autobusy
@szyszkasawomir3234
@szyszkasawomir3234 9 ай бұрын
Solarisy od dawna hiszpańskie.@@ggnagognagoma2462
@krzysztofborowy6610
@krzysztofborowy6610 9 ай бұрын
Autosan -TAK,ale Solaris to LICENCYJNY Neoplan
@marekkwiatkowski7558
@marekkwiatkowski7558 9 ай бұрын
​ Solarisy nie były polskimi konstrukcjami. To były składaki neoplana, bo neoplana bał się w Polsce otwierać własne zakłady. Jest dużo informacji na ten temat.
@zaciekawionygracz5124
@zaciekawionygracz5124 9 ай бұрын
@@marekkwiatkowski7558 Solaris to firma stworzona w Polsce i polski produkt i z tego powinniśmy być dumni że jeżdzą nasze autobusy do tego były dobrze sprzedawane na świecie. o do Autosana to problem tej firmy był taki że była państwowa i niewydolna. Nie miała szans rywalizacji bez pieniędzy państwowych i zleconych kontraktow chociażby z Solarisem.
@grigor3300
@grigor3300 5 ай бұрын
Ten polski przemysl i skowyt ludzi ze wszystko sprzedalismy. Po 89r. Zs produkowaliśmy wszystko i super bylo . 🤣
@jerzypaluszewski7284
@jerzypaluszewski7284 20 күн бұрын
Ja tym autobusem jeżdziłem byłem kierowcą on miał bardzo słabe hamulce dopiero jak się je poprawiło to było lepiej sprężarkę od jelcza 315 towarowego no iw tedy na tamte czasy było super
@dariuszb7953
@dariuszb7953 9 ай бұрын
Masz wadę wymowy 😮
@asf12t
@asf12t 5 ай бұрын
prosze, popracuj nad dykcja. robisz fajne materiały, ale niestety tu Ci sporo brakuje. I nie jest to kwestia uszczypliwosci z mojej strony, ale czasem trudno Cie w ogole zrozumiec. A szkoda...
@Autobusy_Slawka
@Autobusy_Slawka 5 ай бұрын
Dziękuję za krytyczny komentarz pracuje nad tym
@asf12t
@asf12t 3 ай бұрын
nie chodzi o krytycyzm, tylko po zwracam Ci uwage na cos, czego moze nie wiesz. ale jak wiesz i pracujesz to super!
@DanielRJan
@DanielRJan 9 ай бұрын
🚌👍
@punkyjorg3885
@punkyjorg3885 9 ай бұрын
Czy ktoś, coś wie o wypadku związanego z przyczepą P01, po ktorym to zabroniono ich stosowania. Ktory to byl rok?
@jerzyzielinski5881
@jerzyzielinski5881 9 ай бұрын
Zadzierom kiece i lece.
@PawcarTeam
@PawcarTeam 9 ай бұрын
Cześć popraw tytuł
@jacekkegler7787
@jacekkegler7787 5 ай бұрын
A co wy do nich macie ???? Że byli są mądrzejsi niź my ....😮😂😂 Czeska Tara przed wojną jak i Skoda to były potęgi europejskie . Tam nie było takiego złodziejstwa i kumoterstwa przed wojną jak u nas . Stety .
@turbinka440
@turbinka440 9 ай бұрын
A CO TO JEST "OBRZYNEK"???🙂😂🤣 BO JA WIEM.😁😁😁
@marcinbrzezinski2901
@marcinbrzezinski2901 9 ай бұрын
Sądzę, iż zakup licencji na Jelcza, był bardziej trafiony, niż późniejszy o kilkadziesiąt lat, zakup berlieta.
@dziku878
@dziku878 9 ай бұрын
👍👍
@albenalbus1198
@albenalbus1198 9 ай бұрын
Na tym kanale był ntt materiał no chyba, że to powtórka i nic nie stoi na przeszkodzie przypomnieć z tematem "ogórka". Pozdrawiam.
@Autobusy_Slawka
@Autobusy_Slawka 9 ай бұрын
Owszem Jelcz 043 był, ale nie poruszaliśmy tematu stricte licencji na której był produkowany oraz historii wokół tego.
@albenalbus1198
@albenalbus1198 9 ай бұрын
@@Autobusy_Slawka Dzięki za odpowiedź. Nie zwróciłem na to uwagi i pozdrawiam.
@krzysztofzbytomia9553
@krzysztofzbytomia9553 9 ай бұрын
A gdzieś Ty był??
@andrzejk7826
@andrzejk7826 9 ай бұрын
Najbardziej kultowym Polakim autobusem jest Autosan H9 a nie jakis licecyjny wyrub Autobusopodobny
@andrzejk7826
@andrzejk7826 9 ай бұрын
Trochę kultury ja napisałem tylko że kultowym Polskim autobusem był H9 ale dobrze odpowiem ci.Kostruktorzy w Sanoku zbierali doświadczenie konstruując mniej lub bardziej udane autobusy aż stworzyli nowoczesnego jak na owe czasy Autosana.A teraz odpowiedz mi w co ewoluowała Ogórek?
@arturfigiel866
@arturfigiel866 9 ай бұрын
H9 też nie do końca był polski
@andrzejk7826
@andrzejk7826 9 ай бұрын
Zaprojektowany i produkowany był w Polsce na podzespołach produkowanych w kraju a że niektóre na licencji to nie znaczy że wyrób gotowy nie jest Polski
@andrzejk7826
@andrzejk7826 2 ай бұрын
@romansvehla7352 W Sanoku pracowano jednocześnie nad dwoma pojazdami .Samodzielnie nad H9 o drugim we współpracy z chyba TAMEM ostateczne do produkcji weszła Polska korporacja
@jeshkam
@jeshkam Ай бұрын
​@romansvehla7352WTF???!!!
@jacekstrong4687
@jacekstrong4687 9 ай бұрын
Nie korzystaj z usług pośrednika ! Pośrednik to PASOŻYT DARMOZJAD Nie wiesz, że brak znajomości języka nie jest przeszkodą. Mamy tutaj Czechów, Hiszpankę, Greków, jakiś Arabów, Polacy też są.
@Plomien-wq5ke
@Plomien-wq5ke 9 ай бұрын
No gdyby mi tak Pepiczek pocisnął to i tak pewnie bym się śmiał zamiast się w kurzyć. Sami przyznajcie jak można zachować powagę słysząc ich język. A, że cisnęli podstawie to i tym bardziej pewnie by mnie tam przepona bolala😂 A co do ogórka to jak byłem berbeciem zawsze siadałem na silniku i zafascynowany patrzyłem jak kierowca tym swoim przełącznikiem włączał kierunkowskazy i potem w domu siedziałem obok łóżka z pokrywką od garnka i klamerką jako kierunkowskaz udając, że teraz ja jestem takim kierowcą.
@zaciekawionygracz5124
@zaciekawionygracz5124 9 ай бұрын
Ale sporo od ich mamy, na przyklad taki kultowy tramwaj Konstal to po prostu kupiona i przerobiona czeska Tatra i dalej rozwijany na inne modele. Tylko że z Jelczem kupiliśmy licencję a z Konstalem to było mocno na nielegalu.
@Plomien-wq5ke
@Plomien-wq5ke 9 ай бұрын
@@zaciekawionygracz5124 kiedy ktoś zaczyna wypowiedź od "ale" z czymś się nie zgadza....wtf. ...skąd ale, z którą częścią wypowiedzi się nie zgadzasz....? ...cokolwiek? Czy może kolejny który nie umni w polaska jensyk i chciał zabłysnąć? Coś piszesz, chcesz się odnieść to warto byłoby.....się odnieść....chyba?
@zaciekawionygracz5124
@zaciekawionygracz5124 9 ай бұрын
@@Plomien-wq5ke Widzisz jak się nie ma argumentu to sie potem pierdoli od rzeczy tak jak ty. Ja podałem historyczne fakty że większość naszej miejskiej motoryzacji pochodzi od Czechów jak Jelcz czy Konstal (tylko że Konstal na nielegalu) a ty tylko się tu plujesz bezsensu.
@paweosinski4259
@paweosinski4259 9 ай бұрын
@@zaciekawionygracz5124 Myśmy im ten tramwaj ( Tatra T2) po prostu podpieprzyli. Zresztą z trudem, bo zestrojenie silników i układu rozruchowego zrobili nam Belgowie z ACEC.
@rzywiczak
@rzywiczak 9 ай бұрын
​​​@@zaciekawionygracz5124 ČKD Tatra T1, T2, T3 nie jest tak do końca w 100% czechosłowacka bo powstała na licencji belgijskiego tramwaju PCC, który to zaś budowany był na patencie amerykańskim jeszcze sprzed wojny. Czesi kupili licencję a my żeśmy podpatrzyli rozwiązania i zaczęliśmy u siebie w Chorzowie również budować wozy typu PCC pod oznaczeniem Konstal 13N, później oczywiście inne modele już coraz nowsze.
@wojtekborkowski967
@wojtekborkowski967 9 ай бұрын
DO POŁOWY lat 80tych latały w PKS i MPK
@pawelber6951
@pawelber6951 9 ай бұрын
W Częstochowie jeden ogórek się złamał z przeładowania 😉
@tomekrak1601
@tomekrak1601 9 ай бұрын
Za dziecka jeździłem na kolonie takim autokarem. OGURKIM.
@jeshkam
@jeshkam Ай бұрын
​@romansvehla7352JELCZ OGÓREK!!
POLSKI LUKSUS LAT 80'? - JELCZ PR110D
10:32
Autobusy
Рет қаралды 147 М.
Autobusy na -60 Stopni w (ZSRR) - NieZłomny Autobus
11:34
NieZłomny Autobus
Рет қаралды 34 М.
Quando eu quero Sushi (sem desperdiçar) 🍣
00:26
Los Wagners
Рет қаралды 15 МЛН
Kultowy Jelcz Ogórek ikona transportu publicznego w PRL
18:07
MOC NA TŁOKI
Рет қаралды 24 М.
JELCZ C424 - POLSKI HIT LAT 90'?
9:17
Interesujące Pojazdy
Рет қаралды 86 М.
Ile kosztowała budowa campera z autobusu
24:23
3ofbus
Рет қаралды 41 М.
CIĘŻARÓWKA KTÓRA URATOWAŁA POLSKI TRANSPORT? - JELCZ 315
9:16
Interesujące Pojazdy
Рет қаралды 203 М.
Żabojad stwierdził, że dzisiaj autokary tu nie wjeżdżają
18:24
Typowy Kierowca Autobusu
Рет қаралды 10 М.
JELCZ 272 MEX - LEGENDA CZY KOSZMAR?
27:06
Autobusy
Рет қаралды 114 М.
Quando eu quero Sushi (sem desperdiçar) 🍣
00:26
Los Wagners
Рет қаралды 15 МЛН