Mazda oszalała: silniki 6-cylindrowe wracają! 🔎 Analizujemy technologię Skyactiv X

  Рет қаралды 123,210

motospace.pl

motospace.pl

Күн бұрын

Mazda i Skyactiv X - czy to będą słowa klucze do przedłużenia życia silnika spalinowego? Analizujemy! Chcesz tanio ubezpieczyć auto? bit.ly/TanieUbezpieczeniePojazdu
Mazda oszalała: silniki 6-cylindrowe wracają! I to nie jest tytuł-clickbait! Japończycy szykują premierę nowej rodziny silników sześciocylindrowych: benzynowego R6 i R6 diesel. I to w momencie, kiedy wielu producentów przechodzi na silniki trzycylindrowe.
Silnik Skyactiv X wykorzystuje zapłon samoczynny benzyny - zupełnie jak w silnikach Diesla, tyle że tutaj jest on dodatkowo inicjowany przez świecę zapłonową. Z filmu dowiecie się wszystkiego o silniku Mazdy Skyactiv X - jak to działa, jak silnik jest zbudowany i jak wykorzystuje kompresor do oszczędnej pracy.
Obecnie na rynku są dwa modele:
- Mazda 3 Skyactiv X
- Mazda CX 30 Skyaxtiv X
...natomiast Mazda pokazała właśnie rysunki techniczne platform podwoziowych dwóch nowych modeli, które niebawem zaprezentuje:
- Mazda CX 60 (plug-in hybrid, Skyactiv X, Skyactiv D)
- Mazda CX 80 (plug-in hybrid, Skyactiv X, Skyactiv D)
...w których debiutuje nowa platforma technologiczna do dużych modeli Mazdy. CX 60 i CX 80 to duże SUV-y, dostępne także z trzecim rzędem foteli. I najciekawsza wiadomość: układy napędowe:
- hybryda plug-in
- silnik 6-cylindrowy Skyactiv X
- silnik 6-cylindrowy Skyactiv D
Żeby Was przygotować do tej premiery, pokazujemy co wiemy na dzisiaj na podstawie renderingów platform podwoziowych Mazdy, a także analizujemy dokładnie jak działa silnik Skyactiv X bo na nim bazuje nowy motor sześciocylindrowy Mazdy CX 60 i CX 80.
00:00 Mazda Skyactiv X - wprowadzenie
02:05 Skyactiv X - jak to działa?
04:55 Skyactiv X - analiza procesu spalania benzyny
06:00 Skyactiv X - elementy silnika Mazdy
09:20 Wykres mocy przed modernizacją
10:20 Nowy silnik Skyactiv X - co się zmieniło?
10:55 Wykres mocy po modernizacji (oficjalny)
11:28 Porównanie kształtu tłoków Skyactiv G X D
13:20 Analiza budowy silnika 2.0 Skyactiv X
16:55 Plany Mazdy - Mazda CX 60 i XC 80
18:40 Mazda CX 60 CX 80 plug-in hybrid R4
22:10 Mazda CX 60 CX 80 R6 Skyactiv X
23:25 Mazda CX 60 CX 80 R6 Skyactiv D
23:20 Mazda MX-30 (silnik Wankla) Range Extender
24:50 Mazda MX-30 zdjęcia dynamiczne
26:25 Auto detailing i warsztat - zapraszamy!
A teraz jeszcze tradycyjna lista pytań i odpowiedzi, a po niej - linki.
1. Skyactiv x - opinie:
- jak dotąd ten silnik okazuje się niezawodny, natomiast w wersji przed modernizacją jego dynamika nie oddaje katalogowej mocy 180 KM.
2. Skyactiv x - czy chiptuning to dobry pomysł?
- zdecydowanie nie. Ten silnik pracuje w bardzo rygorystycznych parametrach, jeżeli komuś przyszłoby do głowy zastosować mocniejsze doładowanie, to nie zrobi mapy tego silnika na swojej hamowni. Musiałby mieć do dyspozycji laboratorium Mazdy.
3. Skyactiv x vs skyactiv g
- przed modernizacją wybralibyśmy silnik Skyactiv G 150 KM ze względu na prostszą budowę, niższą cenę i wcale nie gorsze osiągi od Skyactiv X 180 KM.
4. Skyactiv-x - spalanie
- W wersji po modernizacji (186 KM) średnie spalanie wg cyklu WLTP to zaledwie 5,3 l benzyny na 100 km jazdy. W wersji przed modernizacją w realnej jeździe było ono o przynajmniej litr wyższe.
5. Skyactiv-x - dane techniczne
- Mazda 3 2.0 e-Skyactiv X przyspiesza do 100 km/h w 8 sekund, a prędkość maksymalna wynosi 216 km/h. Średnie spalanie to 5,3 l/100 km.
6. Skyactiv x vs hybrid
- Mazda Skyactiv X jest hybrydą, ale nie pełną, tylko miękką (MHEV). To oznacza niewielki stopień rekuperacji energii odzyskiwanej podczas hamowania silnikiem. Na pełną hybrydę trzeba poczekać na Mazdy CX 60 plug in hybrid i Mazdę CX 80 plug in hybrid.
7. Skyactiv x vs turbo
- Silnik Skyactiv X ma wyraźnie wysokoobrotową charakterystykę, a kompresor nie wspiera silnika poniżej 3000 obrotów na minutę. Współczesne turbo zapewniają znacznie większy moment obrotowy na niższych obrotach - są bardziej elastyczne. Atut Mazdy to natychmiastowa reakcja na gaz i liniowy przyrost mocy.
LINKI DLA CIEBIE :) :
W filmie wykorzystaliśmy wykres z hamowni z tego filmu:
• 3 | Mazda3 LRT | Sfida...
Nasz cały kanał na KZbin - zapraszamy:
/ motospacepl
Głos w filmie :) i jego fanpage na Facebooku:
/ krasnodebskimichal
Nasza grupa dyskusyjna na Facebooku o autach nowych i używanych, tam zapytasz czy warto kupić nową lub używaną Mazdę lub auto dowolnej innej marki - zapraszamy serdecznie:
/ jakieautokupic
Nasz warsztat samochodowy i studio detailingowe: / motospaceautoserwisdet...
Nasza strona www:www.motospace.pl/
Chcesz jako pierwszy lub pierwsza dostawać od nas nowe filmy? Tak? :) No to teraz:
1: Subskrybujesz nas tutaj: bit.ly/SubskrybujMotospace
2: Klikasz małą ikonę dzwonka pod filmem (🔔) żeby mieć pewność, że nie przeoczysz żadnych powiadomień z naszego kanału.
Zapraszamy!
#SkyactivX #Mazda #motospace
#StrefaWolnaOdVW
#MazdaR6
#MazdaSkyactiv
#MazdaCX60
#MazdaCX80

Пікірлер: 389
@motospacepl
@motospacepl 2 жыл бұрын
Jak tam z Waszą wiarą w przetrwanie silników spalinowych? Chcielibyście, aby Wasze dzieci też mogły słuchać śpiewu sześciu cylindrów nie tylko na filmach? No to mamy dobre wiadomości :) Jeżeli Wam się podoba - podawajcie dalej. Pozdrawiamy serdecznie!
@kamilkrajewski9251
@kamilkrajewski9251 2 жыл бұрын
Jak tak dalej pójdzie, to może doczekamy się jeszcze v8 od Mazdy. To by było kozackie. Jak wprowadzą je to o ile będzie mnie stać od razu pobiegnę do salonu bez zastanowienia. Dałbym wszystko, żeby jeździć czymś takim.
@motospacepl
@motospacepl 2 жыл бұрын
@@kamilkrajewski9251 Nawet jeżeli to się nie wydarzy, to fani Mazdy z USA na pewno coś wymyślą. Skoro potrafią połączyć dwa dwuwirnikowe silniki Wankla od RX-7 w czterowirnikowy zestaw i wyprodukować do tego samodzielnie nowy dwa razy dłuższy wał, to co prawda V8 jest trudnym tematem bo musieliby odlać nowy blok takiego silnika, ale tłoki i głowice plus osprzęt mieliby gotowy. Ja z kolei czekam kiedy do Polski trafi Mazda 3 2.5 Turbo, bo takie auto już przecież istnieje i jest moim zdaniem bardzo potrzebne Maździe wizerunkowo. Co ciekawe, kiedyś widziałem wywiad z marketingowcem z centrali Mazdy, który zarzekał się, że "wersja MPS" nowej "trójki" nigdy nie powstanie bo to "kłóciłoby się z dystyngowanym charakterem tego samochodu". A tu jednak - jest. Szkoda też, że silnik 2.0 Skyactiv X nie wejdzie pod maskę Mazdy 6, CX-5 i CX-3, tylko nowa 3 i CX-30 są z nim kompatybilne. No i wiadomość z kulis - jeżeli ktoś chce kupić w Polsce Mazdę CX-3, a to moim zdaniem jeden z najładniejszych modeli marki, to musi się pośpieszyć, bo od przyszłego roku model może zniknąć z polskiej oferty. Nie wiem, czy mogłem to oficjalnie napisać - ale jednak napisałem :) Pozdrawiam!
@ladny72
@ladny72 2 жыл бұрын
Nie, nie chcemy hałasów.
@zbyszek9202
@zbyszek9202 2 жыл бұрын
@@ladny72 V6, V8 bez strzelających wydechów coś pięknego i mniej drażniącego uszy niz wyzyłowane 4-o cylindrówki czy jakieś wynalazki 0.8 litra hałasujace jak skutery z uszkodzonym tłumikiem, chociaż jak będziesz szedł z gówa w smartfonie to nie wpadniesz pod samochód bo go może usłyszysz 😂😂
@ladny72
@ladny72 2 жыл бұрын
@@zbyszek9202 jasne, a co ze smrodem i hałasem?
@adriankopycki8167
@adriankopycki8167 2 жыл бұрын
Mazda jako jedyny producent robi porządne samochody, przy tym piękne , świetnie wykonane oraz rewelacyjnie wyposażone. Ps. Świetny filmik, rzeczowy - oby tak dalej
@motospacepl
@motospacepl 2 жыл бұрын
Dziękuję za dobre słowo :) W imieniu Mazdy podziękować nie możemy, bo staramy się być bezstronni i nasze prywatne sympatie nie powinny się przekładać na oceny samochodów w filmach, ale z pewnością i z tej opinii ktoś się ucieszy. Pozdrawiamy :)
@arturp4191
@arturp4191 2 жыл бұрын
Jeździłem 6 przez 6 lat. Nie dołożyłem nawet 1 PLN poza okresowymi przeglądami. Owszem auto miało swoje wady, które wyeliminowano w kolejnych liftingach. Niestety dynamika przeciętna a wersja 2,5 t jest dostępna tylko w USA
@elgoogssie3969
@elgoogssie3969 2 жыл бұрын
A ja w zeszłym roku kupiłem swój pierwszy nowy samochód i jest to właśnie cx-30 z Xem. Auto jest bardzo przyjemne aczkolwiek do tego świetnego wykonania to bym mógł sie przyczepić. Przede wszystkim strasznie delikaty lakier, szyby wykonane z ... nie wiem czego ale nigdy nie miałem rys i odprysków na frontowej szybie, a tu w rocznym aucie mam... Musiałem pooklejać wszystko folią, co kosztowało niemało. W środku piano do oklejenia bo rysuje się od samego spoglądania na nie. Dodatkowo X wydaje z siebie dziwne dźwięki, które mogą niepokoić. Serwis odpowiada, że "wszystko jest zgodne ze specyfikacją". Beznadziejne wybieranie głosowe nawigacji, które nie pozwala nawigować do miejscowości bez podania nazw ulic. Pomijam już fakt, że CX-30, którą dostałem jako auto zastępcze rozwaliła się kompletnie w trasie. Mimo wad bardzo lubię swój samochód :)
@pawezielinski1793
@pawezielinski1793 2 жыл бұрын
Przydałoby się jakieś ocynkowanie do tej perfekcji, ale silnikami przodują
@arturp4191
@arturp4191 2 жыл бұрын
@@pawezielinski1793 temat był nagłośniony w internecie. Mazda nakłada ocynk i wykazała to oficjalnie w filmie na YT gdzie wycięto fragment błotnika, zeszlifowano i oddano do badania bodajże na politechnikę. Tyle tylko że jest on nakładany inną technologią przez co czujniki lakieru go nie wykrywają. I tu obie strony konfliktu mają rację bo niby ocynk jest ale pytanie czy rzeczywiście chroni. Ja w mojej Maździe 6 z 2013 po 6 latach nie miałem śladów korozji na elementach lakierowanych. Ale mechanik który mi zakładał hak mówił że na elementach zawieszenia, tłumiku jest rdza. Nie wiem jak w innych markach po 6 latach. Niby to niewiele ale był np. głośny skandal z Mercedesami które rdzewiały po roku.
@marcinsemaj
@marcinsemaj 2 жыл бұрын
Bardzo fajny materiał! Głos prowadzącego nieco zniechęca ale merytoryka zachęca bardziej! 😀 Pozdrawiam, wielki like
@mateusz4244
@mateusz4244 2 жыл бұрын
Pierwszy mój obejrzany film na kanale ale od razu wlatuje sub za konkretną i rzeczową twórczość👍
@pasiutrial
@pasiutrial 2 жыл бұрын
Rewelacyjny materiał, szkoda że dopiero teraz znalazłem ten kanał. Subik leci od razu, a ja zabieram się za poprzednie odcinki. Pozdrawiam serdecznie!
@motospacepl
@motospacepl 2 жыл бұрын
Dziękujemy za dobre słowo i również serdecznie pozdrawiamy :) A z technikaliów polecam ten materiał: kzbin.info/www/bejne/lWq1dXyVgJ2Krpo
@adamdor8512
@adamdor8512 2 жыл бұрын
Mądrego to zawsze miło posłuchać,super analizy techniczne,
@motospacepl
@motospacepl 2 жыл бұрын
Dziękuję serdecznie za dobre słowo, a teraz muszę powściągnąć ego żeby z dumy nie zacząć lewitować :)
@nyguspl8023
@nyguspl8023 2 жыл бұрын
Szalone żółtki, a kamikaze kto wymyślił. Dobrze robią, oby tak dalej. Super materiał.
@motospacepl
@motospacepl 2 жыл бұрын
Staramy się jak najczęściej robić materiały o technice, ale producenci samochodów bardzo niechętnie dzielą się wiedzą na temat tego jak działają produkowane przez nich samochody. Niemniej mamy taki jeden materiał o rozwiązaniu jeszcze bardziej "szalonym" od tego z Mazdy, czyli o skrzyni kłowej w obecnych modelach Renault. To jest dopiero wynalazek: kzbin.info/www/bejne/lWq1dXyVgJ2Krpo
@marcinsadowski3379
@marcinsadowski3379 2 жыл бұрын
Kamikaze to mitsubishi, no tak żółtki.
@JanNowak-rg9xf
@JanNowak-rg9xf 2 жыл бұрын
Bardzo dobrze że Tak robią
@andrzejwerynski7364
@andrzejwerynski7364 2 жыл бұрын
Świetny material, oby tak dalej
@tomekwenecki4826
@tomekwenecki4826 2 жыл бұрын
Super materiał. Japonia jako kraj ubogi w zasoby naturalne już dawno wie jak budować i myśleć oszczędnie. Ja również nie mam nic przeciwko "elektrykom" różnego typu ALE niech to będzie technologia naprawdę ekologiczna od wydydobycia surowców do jej wytwarzania do oddania kluczyka właścicielowi.
@-xYz--nk1gm
@-xYz--nk1gm Жыл бұрын
Tyle ze obecne 2.5 skyactive-g nie jest jakoś mega oszczędne.
@matbentko1516
@matbentko1516 2 жыл бұрын
Tyle informacji,ze zaczalem bardzo mrugac... idzie subek!
@motospacepl
@motospacepl 2 жыл бұрын
Dziękujemy i pozdrawiamy!
@DomParterowyZPiwnica
@DomParterowyZPiwnica 2 жыл бұрын
Poprawka, ogrzewanie drewnem jest zdrowsze od opalaniem gazem ziemnym, ale drewno musi być min 2lata sezonowane suche i najlepiej instalacja połączona z buforem ciepła (taki mam zamysł na mój dom, dlatego już mury piwnicy stoją). Co co królowej rdzy to bywa z tym różnie, mam prawie 20letnią mazde6 i jest nawet w dobrym stanie.
@motospacepl
@motospacepl 2 жыл бұрын
Drewno musi być suche, węgiel musi być suchy - ale to są czynniki na które właściciele domów nie zawsze mają wpływ. Jest też taka strona, gdzie propagują palenie w piecu od góry zamiast od dołu i różnica w zadymieniu dzięki temu prostemu trikowi jest ogromna, o ile ktoś tego nie spróbuje w piecu z dolnym odprowadzeniem spalin. To tutaj: czysteogrzewanie.pl/jak-palic-w-piecu/rozpalanie-od-gory-instrukcja-krok-po-kroku/ A właściciela Królowej Rdzy oczywiście pozdrawiam.
@grzegorzdeus5836
@grzegorzdeus5836 6 ай бұрын
​@motospacepl awaryjnie palę drewnem suchym 6-12 % mam stolarnię i wykorzystuje odpady. Coś takiego jak dym to występuje przez 2-5 mi przy rozpalaniu później żadnego dymu nie ma. Popiołu bardzo mało który wykorzystuje jako świetny nawóz. Na poziom wilgotności drewna mamy wpływ i to co napisałeś jest nieprawda. Drewno trzeba z wyprzedzeniem przygotować i jest to najbardziej ekologiczne ogrzewanie domu.
@krzysztofzg2716
@krzysztofzg2716 2 жыл бұрын
Super odcinek
@hator2
@hator2 2 жыл бұрын
Fajny material, propsy za zdjecia bebechow z objasnieniem
@corey666
@corey666 2 жыл бұрын
Zajebisty materiał. Pozdrawiam
@motospacepl
@motospacepl 2 жыл бұрын
Również pozdrawiamy i dziękujemy za dobre słowo :)
@robertsawicki2207
@robertsawicki2207 2 жыл бұрын
Pięknie wszystko opisujesz 👍👏
@goldtrdh6976
@goldtrdh6976 2 жыл бұрын
Dzięki za materiały. Opis schematów czytelny i wyczerpujący . 👌👌
@motospacepl
@motospacepl 2 жыл бұрын
@GoldTrdh To ja dziękuję za dobre słowo i polecam jeszcze to - marka co prawda inna ale zabawa z techniką przednia: kzbin.info/www/bejne/lWq1dXyVgJ2Krpo
@siedlecek
@siedlecek 2 жыл бұрын
Świetna analiza. Nie mogę się doczekać nowej 6 z R6 ;)
@andrzejd4735
@andrzejd4735 2 жыл бұрын
Z ta dykcja i akcentem to powienien Pan pracować na PKP i zapowiadać pociagi.
@motospacepl
@motospacepl 2 жыл бұрын
Podobno seplenię tak straszliwie że przed moimi zapowiedziami perony by pustoszały :) Ale i tak dziękuję za dobre słowo o ile to nie jest żart bo dotąd byłem tu przyzwyczajony głównie do krytyki, nierzadko dość agresywnej.
@mariomarkiewicz2920
@mariomarkiewicz2920 2 жыл бұрын
Í
@rafaw4266
@rafaw4266 2 жыл бұрын
Fajny filmik❤👍 Leci subik😉
@motospacepl
@motospacepl 2 жыл бұрын
Pozdrawiamy i dziękujemy za dobre słowo :)
@pawelkujawski3550
@pawelkujawski3550 2 жыл бұрын
Nie wiem czy to aby jest dobry pomysł aby politycy brali się za domowe piece węglowe i ich emisyjności, czasem może się okazać ze będziemy chodzić brudni i zmarznięci bo nie będzie nas potem stać na ogrzewanie i ciepła wodę 🤦‍♂️
@motospacepl
@motospacepl 2 жыл бұрын
Na pytanie czy ekologia powinna być opłacalna nie ma łatwej odpowiedzi. Zapewne opłacalna nie będzie, ale zawsze można dać nauce a potem rynkowi szansę na znalezienie i osiągnięcie progu opłacalności. Inaczej, jeżeli postulaty wyprzedzają technologię, to stabilność rynku i pewność zaspokajania potrzeb podstawowych zostają zdestabilizowane i to się dzieje teraz. Można też chociaż nie robić nierozsądnych ruchów - a takim było wypuszczenie przydziałów na emisję dwutlenku węgla na rynek spekulacyjny. Moim zdaniem jest to posunięcie równie złe, co kiedyś prywatyzacja FED. Piec węglowy niech sobie zostanie w domowej kotłowni jako wyjście awaryjne, ale można to próbować wspierać np. fotowoltaiką z akumulacją energii przez podgrzewanie wody w dużym izolowanym cieplnie zbiorniku, przydomowymi elektrowniami wiatrowymi, geotermią, gazem etc. Natomiast domy jednorodzinne w dużych miastach powinny mieć moim zdaniem centralne ogrzewanie z sieci miejskiej i temat niskiej emisji przestałby istnieć. Ale to musiałoby się ludziom opłacać, a obecnie się nie opłaca lub wymaga znacznej inwestycji. Są jednak dziedziny w których ludzie sami z siebie nie zadbają o środowisko - np. filtry DPF w dieslach - bo są to rozwiązania techniczne kłócące się z bezproblemową eksploatacją samochodu i generujące dodatkowe koszty (DPF-y można dziś płukać, koszt takiej usługi to kilkaset złotych). Istnieją małe, proste kroki, które mogłyby mieć ogromny wpływ na zanieczyszczenie powietrza. Np. dobrze zaprojektowany hybrydowy autobus miejski mógłby być benzynowy lub na gaz, redukując hałas i emisję cząstek stałych, zwiększając przebiegi międzynaprawcze itd. Do tego polskie normy czystości spalin dla diesli i sposób ich pomiaru są do natychmiastowej wymiany, bo skonstruowano je pod silnik Andorii z samochodu Lublin. Jest wiele przykładów na proste zmiany, które jednak nie są wprowadzane od dekad, bo widocznie komuś się to opłaca lub naruszyłoby czyjeś interesy. Np. w taryfikatorze punktów karnych nie ma, nie było i zapewne nie będzie punktów za jazdę "wężem" między pasami ruchu bez używania kierunkowskazów. Dlaczego tych punktów za to się nie przyznaje - tego nikt nie wie. Także teoretycznie, powinno wystarczyć, aby ludzi było stać na np. ekologiczne źródło ciepła w domu mieszkalnym, żeby przestali palić plastikowymi butelkami w piecach. Obawiam się jednak, że to czysto romantyczna wizja. Mam znajomych, których sąsiedzi mieszkają w pięknych dużych domach, a wieczorami z komina leci wielobarwny dym niczym z parowozu. To, żeby ktoś zrobił coś dobrze kiedy nie czuje nad sobą bata, wymaga powszechnej świadomości, empatii, szacunku dla sąsiadów i wspólnego dobra. A to są bardzo reglamentowane cechy, choć pisząc to bardzo chciałbym się mylić. Pozdrawiam :)
@krzysztof8670
@krzysztof8670 2 жыл бұрын
Akumulatory i ekologia to czysty kłam wyprodukowanie baterii i utylizacja ich nigdy nie będzie ekologiczne...
@janzajac3652
@janzajac3652 2 жыл бұрын
@@krzysztof8670 co do palenia w piecach to po 1odpowiedni piec i tu mamy krajowego producenta Mariana Strzelczyka (piece ekowery)-jego piece maja mniejsza emisje szkodliwych substancji niz gazowe po 2 do paliw mozna dodawac preparatu o nazwie inwex redox ktory dodatkowo zwieksza uzysk energi z paliwa i redukuje szkodliwe nie dopalone substancje i to rowniez polskiego producenta(inwex remedeis Stanislawa Szczepaniaka)on nawet prowadzil rozmowy z kopalniami by to od razu na haldzie opyskiwac tym wegiel nikt nie byl zainteresowany najwyrazniej wszystko co polskie im smierdzi
@krzysztofciereniewicz6563
@krzysztofciereniewicz6563 2 жыл бұрын
Prawdziwy silnik spalinowy i prawdziwa manualna skrzynia biegów. Aż miło popatrzeć.
@adamdobr396
@adamdobr396 2 жыл бұрын
50 lat temu wszędzie palono węglem i ludzie dziesięć razy mniej umierali na raka ...
@motospacepl
@motospacepl 2 жыл бұрын
...bo 50 lat temu nie było przemysłowo konserwowanej żywności, gdzie właściwy składnik odżywczy stanowi pięć procent składu. Nie byliśmy też w zasięgu kilkudziesięciu routerów na osobę, kilkunastu komórkowych stacji przekaźnikowych i kilku innych źródeł tego, co to "nie widać więc nie szkodzi". Kiedy rozwój technologiczny zaczyna szkodzić zdrowiu ludzi, to powinno wzbudzać choćby naukową refleksję na temat kierunków rozwoju. Tak się jednak nie dzieje. Nie korzystamy z informacji zwrotnej, jaką daje statystyka. Pazerność i wspierana monetyzacją ignorancja to cechy, które prędzej czy później doprowadzą ludzkość do upadku. Chciałbym się mylić. Pozdrawiam serdecznie!
@therzook
@therzook 2 жыл бұрын
pierwszy raz oglądam, chyba zostanę mechanikiem! świetny film, obejrzę pewnie pozostałe. A tak na marginesie, jak to możliwe, że jeszcze żaden producent nie próbuje poskromić spalania detonacyjnego - generowanie mocy z małej ilości paliwa. Co do używania pieca na drewno - drewno jest wg prawa odnawialnym surowcem i nie generuje emisji (jest jeszcze więcej takich kruczków, tylko trzeba się wczytać, można np. pirolizować odpady organiczne przy użyciu gazu i wtedy emisje z gazu nie są emisjami, dochodzimy do sytuacji w której kombinowany piec węglowy z wsadem drewna może być zaliczany do zeroemisyjnego.... dobre nie?)
@tomekniewial2328
@tomekniewial2328 2 сағат бұрын
Czy w skyactiv g 2.5 w cx 5 również jest zmontowany kompresor powietrza? Czy ten kompresor wszedł dopiero w skyacitv x?
@seegreg3057
@seegreg3057 2 жыл бұрын
Super komentarz na koniec. Dodałem suba! Pozdrawiam! Edit. Miałem wcześniej 323F BG i później BA. Rewelacyjne samochody. Teraz bujam się Yarisem, ale chyba wrócę do Magdy ;)
@motospacepl
@motospacepl 2 жыл бұрын
Bo Mazdofile to fajne chłopaki są :)
@kamilkrajewski9251
@kamilkrajewski9251 2 жыл бұрын
Jeśli chodzi o Toyotę, to oni też mają gdzieś elektryki, bo ich w ogóle nie produkują, a w Hiluxie i Land Cruiserze mamy w standardzie diesla. Są też oczywiście hybrydy, ale na szczęście zwykłe, a nie plug-in, które zresztą są tak samo przereklamowane, jak elektryki. Zresztą baterie do nich to praktycznie to samo pseudoekologiczne cholerstwo, które truje środowisko bardziej, niż jakikolwiek diesel. No i powiedzcie mi, że Toyota i Mazda nie są przyszłością motoryzacji, a nie to co Volvo, Honda, czy Peugeot, które zrezygnowały nawet z benzyny.
@motospacepl
@motospacepl 2 жыл бұрын
Jeżeli założymy uczciwy recykling po zakończeniu okresu eksploatacji akumulatorów, to odzysk metali ziem rzadkich powinien stać na przyzwoitym poziomie i tego zaśmiecania bateriami tak bym się nie bał - ale to oczywiście tylko teoria, bo w realnym świecie taki sterylny recykling na masową skalę nie wydaje się na dziś możliwy. Nie da się wykluczyć, że jakiś warsztat wymieni akumulator lub jego pojedyncze ogniwa na nowe, a stary "zutylizuje" własnym przemysłem. Do tego hybrydy plug-in mają dwie duże przewagi nad elektrykami, moim zdaniem oczywiście. Pierwsza - jak akumulator się wyładuje z nadmiaru energii, to jadą spokojnie dalej na silniku spalinowym. Druga - nawet jak z wiekiem auta pojemność akumulatora hybrydy ładowanej z gniazdka spadnie, to i tak wystarczy do jazdy w trybie zwykłej hybrydy (PHEV zamieni się w HEV) czyli dalej będzie oszczędzać paliwo i środowisko podczas jazdy miejskiej. Co do przyszłości - Toyota zdaje się niedawno zyskała status największego producenta samochodów na świecie. Mazda to przy niej kameralna, skromna firma, za to o ogromnej odwadze i potencjale inżynierskim. Czego jeden nie może, to drugi zrobi, i na odwrót - niedawno się dogadali, więc warto poczekać na efekty tej współpracy. Zakładam, że Mazda podzieliła się wiedzą na temat silników benzynowych, a Toyota częścią technologii hybrydowej. No i ten powrót do 6 cylindrów - kiedy inni producenci oficjalnie przyznają (np. VW) że obecnie opracowywana rodzina silników spalinowych ma być ostatnią w ich historii. Mazda zawsze szła pod prąd, ale teraz to jest prąd wezbranej rzeki o wysokim amperażu :)
@andrzej3511
@andrzej3511 2 жыл бұрын
Fajny felieton, masa informacji. Szczególnie podoba mi się zdroworozsądkowe podejście, tak różne od ekobredzisławów i sprytna szpilka ironii - w bardzo dobrym stylu! Coś czuję, że Madzia nie da się tak łatwo zagonić do narożnika. Co więcej, mam wrażenie, że to Madzia zepchnie euroidiotów na boczny tor. OBY!!!
@krzysiek820
@krzysiek820 2 жыл бұрын
Fajny materiał.
@karolb6573
@karolb6573 2 жыл бұрын
Moje auto - Mazda 6, 2.0 Skyctive G, manual, rocznik 2015, przebieg 160 tyś. km. Wymiana oleju co zalecane przez producenta 20.000 km. Olej 0w20. Nigdy nie ubyło mi nawet milimetra oleju na bagnecie między wymianami. Średnie zużycie benzyny z ostatnich 50.000 km - 6,9 litra. Z niecierpliwością czekam na 6 cylindrowego suva ...
@pasiutrial
@pasiutrial 2 жыл бұрын
bałbym się zmieniać olej co 20k km ale co kto woli...
@motospacepl
@motospacepl 2 жыл бұрын
@pasiutrial Ale to na szczęście nie jest turbo, więc te 20 000 km interwału olejowego powinno wystarczyć. Aczkolwiek sam zmieniałbym co 10 000 km dla zasady.
@motospacepl
@motospacepl 2 жыл бұрын
@Karol B To potwierdza opinię o tym, że są to bardzo oszczędne silniki. Jak jeździłem przez tydzień takim samochodem po mieście to mieścił się w 8,5 l/100 km. To jeszcze były czasy kiedy "szóstka" była najlżejszym samochodem segmentu D, ważyła tyle co niektóre kompakty. Teraz po kolejnej modernizacji i solidnym (wreszcie) wyciszeniu kabiny wygląda to trochę inaczej, auto jest już znacznie cięższe. Ale rzeczywiście ciche.
@bartektarkowski5996
@bartektarkowski5996 2 жыл бұрын
Mega obszerny i profesjonalny materiał. Co do samego silnika szacun dla inżynierów za dorobienie benzynowego diesla z miękką hybryda i kompresorem...pytanie jak to długo pojezdzi?
@michalbecker6134
@michalbecker6134 2 жыл бұрын
Naprawdę spoko się ogląda, ogrom informacji i świetna robota. Tylko tak dalej.
@DaBuzz92
@DaBuzz92 2 жыл бұрын
Zakładam że w momencie kiedy ktoś zostanie zmuszony do wymiany uszczelki pod głowicą i niechcący zostanie stopień sprężania zmieniony (ze względu na inną uszczelkę) to cały silnik zacznie świrować?
@motospacepl
@motospacepl 2 жыл бұрын
Nie powinien. Po pierwsze, każdy cylinder ma czujnik ciśnienia (a nie tylko czujnik spalania stukowego jak w innych konstrukcjach) więc powinien dostosować parametry pracy do zmian ciśnienia sprężania, które występują podczas normalnej eksploatacji choćby podczas jazdy wysoko w górach. Po drugie, musi być rezerwa obliczeniowa na nagar na tłoku i głowicy, którego potrafi być więcej niż różnica wysokości między uszczelkami. To oczywiście czysta teoria. Zakładać uszczelkę od Mazdy, to będzie dobrze :)
@adrianstachowski9422
@adrianstachowski9422 2 жыл бұрын
Kurcze. Jak pojawi się mazda 6 wagon z napędem na tył i 6 garami w miękkiej hybrydzie to przesiadam się na mazde. Tak offtopic, ciekawe jak rozwiną się auta wodorowe
@stansamsam6734
@stansamsam6734 2 жыл бұрын
Bardzo obszerny i szczegółowy materiał..pozdrawiam twórcę..
@motospacepl
@motospacepl 2 жыл бұрын
Również pozdrawiam i dziękuję za dobre słowo :)
@zbigniewkocjan5576
@zbigniewkocjan5576 2 жыл бұрын
Mazda 6 i 6 cylindrów to było by super, zapomniał bym o Fordzie Mustangu
@motospacepl
@motospacepl 2 жыл бұрын
Takie są plany, ale kiedy to nastąpi - na razie nie wiadomo. W każdym razie obecna Mazda 6 na pewno pozostanie w sprzedaży jeszcze przynajmniej w przyszłym roku.
@przemyslawpraski8985
@przemyslawpraski8985 2 жыл бұрын
Porównywać 6tke do Mustanga, to tak jak porównać Beatę szydło do Jennifer Lopez - i Jeden i druga to kobita, ale tylko jedną warto mieć...
@robertduklus6555
@robertduklus6555 2 жыл бұрын
@@przemyslawpraski8985 silnik 6 cio cylindrowy w mazdzie 6 i mustangu byl ten sam
@arkadiuszk92
@arkadiuszk92 2 жыл бұрын
@@przemyslawpraski8985 Japońska technologia jest znacznie lepsza od amerykańskiej, już za czasów II wojny światowej Japonia dysponowała pociskami rakietowymi służącymi do zwalczania okrętów wroga - wyposażonymi w zaawansowane (inteligentne) systemy naprowadzania (Yokosuka MXY7). Amerykanie czegoś takiego nie mieli ;). Zresztą Mustang dużo pali, i bardzo głośno hałasuje :P.
@Majk.M
@Majk.M 2 жыл бұрын
Też tak, mam,! Mam 6 gh 2.2 diesel z 2011, bardzo fajne auto, a pisze to mając w swojej flocie również Mercedesa w205:) pozdrawiam fanów marki!
@motospacepl
@motospacepl 2 жыл бұрын
Również pozdrawiamy :)
@myas5525
@myas5525 2 жыл бұрын
Też jestem od niedawna posiadaczem GH 2.2D 163KM Bardzo elastyczny i dynamiczny silnik. Póki co jestem zadowolony
@grzegorzdomanski6642
@grzegorzdomanski6642 2 жыл бұрын
Mam taką samą Mazdę 6, nie przyrasta panu w niej olej? Bo u mnie przekracza X w 3 tys. Km. Co to może być nie tak?
@Majk.M
@Majk.M 2 жыл бұрын
Witam,jesteś pewny że to 2.2? mam auto od 4.5 roku przejechane przeze mnie 100 tys km i ani razu nie zwiększył mi się poziom oleju, wręcz ubywa średnio 200-400 ml na 10 tys od wymiany do wymiany, jeżeli u ciebie przybywa to zalecam jak najszybszą wymianę podkładem pod wtryskami i ściągnięcie miski olejowej koniecznie, ja wymienialem podkładki przy ok 78 tys mil a mam teraz 115 na liczniku
@grzegorzdomanski6642
@grzegorzdomanski6642 2 жыл бұрын
@@Majk.M tak to ten model 6. Szukałem po forach informacji i jedyne co znalazłem to to, że przyczyniają się do tego zbyt częste interwały wypalania DPF spowodowane jakąś wadą w silniku lub zbyt częstą jazdą na po mieście. Reszta paliwa z niedokończonego cyklu dostaje się wtedy przez turbo do oleju.na pokrywie silnika jest też taka żółta naklejka informująca o wymianie oleju gdy poziom dojdzie do x. DPF u mnie działa rura czysta. Co pan sądzi o takiej możliwości przyrostu?
@axiom1509
@axiom1509 2 жыл бұрын
Piekna seria samochodow
@ukaszzajkowski4861
@ukaszzajkowski4861 10 ай бұрын
Ładna , chyba najciekawszy w swojej klasie, niestety brakuje mocy,
@pawelsobczak4015
@pawelsobczak4015 2 жыл бұрын
Może skrzynia ecvt z lexus gs? Wątpię że to z lc albo ls
@patrykmaciejewski5464
@patrykmaciejewski5464 2 жыл бұрын
MX 5 nb 1.8 pierwszy sezon za mną i zrobiłem ponad 5000 km i też oleju nie ubywa, a ponoć na olej miała jeździć.
@lukaszfazer6927
@lukaszfazer6927 2 жыл бұрын
strzal w 10 ! brawo MAZDA ..trzeba juz skladac zmowienie !
@bartomiejlechicki9442
@bartomiejlechicki9442 2 жыл бұрын
Japonczycy dobrze robią..
@migi1114
@migi1114 2 жыл бұрын
Ta dobrze robią, 3 łańcuchy rozrządu w rzędowej czwórce... Dynamika i spalanie daleko za europejskimi turbo kosiarkami na benzynę, o nowoczesnych dieslach lepiej w ogole nie wspominać, bo to kosmos w porównaniu do Mazdy. Rdza oczywiście też w komplecie :D Ogolnie szanuję Mazdę że nie idzie z nurtem, za piękno ich samochodów i zajebiście zrobione wnętrza, to w nowej 3 jest chyba najbardziej premium w klasie, Mercedesy czy Audi chowają się...No ale i tak przyjemniejszy w jeździe jest nudny Golf czy Passat w TDI. Szkoda....
@motospacepl
@motospacepl 2 жыл бұрын
Ale z łańcuchami rozrządu w silnikach Mazdy nie ma problemu. Do tego, jeżeli podoba Ci się "trójka", to na innych rynkach można ją kupić z wolnossącym silnikiem 2.5 lub jako 250-konne 2.5 turbo 4x4 robiące "setkę" w 6 sekund. Niestety, europejska centrala Mazdy uznaje, że takie auta nie są nam potrzebne. Z jakiegoś powodu włodarze tej firmy nie rozumieją, że mocne modele budują wizerunek kompetencji technologicznych marki a finalnie otwierają drzwi do segmentu premium do którego Mazda teraz tak mocno aspiruje. Nie sposób wejść w segment premium, kiedy na przykład najmocniejsze CX-30 ma dziś 186 KM, a konkurencja "marki dla ludu" - 310 KM. Piszcie do Mazdy petycję, może ktoś się tam wreszcie obudzi :)
@karolnowicki6818
@karolnowicki6818 2 жыл бұрын
@@migi1114 tylko te 2.0 120 koni można zmieniając kolektor wydechowy wykręcić na 190-195 koni i to już jest super w wolnossącym silniku. Tylko ludzie się przyzwyczaili do toczenia 1200 obrotów. Diesle też najlepsze nie są ale za wczasu spełniały wyższe normy spalin niż obowiązywały, gdzie inni jak wiemy inaczej sobie z tym radzili. A korozja no cóż, to nadal jest problem w 2 generacji Mazd 3 czy 6. A jak będzie w 3 i 4 to się niedługo okaże.
@hator2
@hator2 2 жыл бұрын
Tez tak mamy!
@Krzesi28
@Krzesi28 2 жыл бұрын
Świetny reportaż. Wspierajcie mazdę... ale dlaczego 6-ka nie dostała E-Sky-X?... No mogli by to przeca chicior sprzedaży.
@motospacepl
@motospacepl 2 жыл бұрын
Witam i dziękuję za dobre słowo :) Silnik 2.0 Skyactiv-X jest kompatybilny tylko z nową platformą technologiczną zastosowaną w Mazdach 3 i CX-30. Nie pasuje do 6 ani do CX-5. CX-3 niedługo prawdopodobnie całkowicie zniknie z polskiego rynku. Planów wprowadzenia silnika 2.5 turbo (250 KM), który pasuje do Mazdy 3, 6 i CX-5 (i jest dostępny na niektórych rynkach) dla Europy też nie ma. Tak to na dziś wygląda.
@Luminous65
@Luminous65 2 жыл бұрын
Jeśli o napęd 4x4 chodzi to identyczne układy ma BMW, które jak wiadomo współpracuje z toyotą, pod postacią x-drive, więc może napęd bedzie dziedziczony od bmw, co pasowałoby również do gigantycznej skrzyni być może ZF, z tego co wiem to wszystkie skrzynie 8hp są dość potężne
@michalgo8116
@michalgo8116 2 жыл бұрын
Sprężarka/kompresor jest robiona w Polsce przez Eaton :)
@motospacepl
@motospacepl 2 жыл бұрын
...tak jak zapewne wiele innych ciekawych i odpowiedzialnych, wymagających technologicznie podzespołów. Np. jakiś czas temu produkowaliśmy łopatki do turbin lotniczych dla General Electric. Warto się tym chwalić, z tymi turbinami to nawet zdaje się polska technologia. Ale montownie pracujące na zewnętrznych technologiach to też jest nie byle co, nie każdy i nie wszędzie potrafi utrzymać odpowiednią jakość takich linii. Co nie zmienia faktu, że bardzo bym chciał aby technologie były opracowywane w Polsce, ale do tego, biorąc pod uwagę konsekwentne wygaszanie i wyprzedaż przemysłu po 1989 roku, jeszcze długa i kręta droga. Pozdrawiam :)
@moskit04
@moskit04 2 жыл бұрын
@@motospacepl dobrze, że FSO nie sprzedali Niemcom jak głupi Czesi Skodę 🤦‍♂️ Ciężko się czyta takie komentarze sierot po komunie...
@tadekradek3544
@tadekradek3544 2 жыл бұрын
Eaton zatrudnia przez posrednikow...placi stosunkowo malo za prace na 8 maszynach i dzwigajac 7 ton metalu dziennie...takze nie wiem czym sie chwalisz
@motospacepl
@motospacepl Жыл бұрын
Drodzy! Lubicie downsizing? Nie? :) To mamy coś dla Was: ideashirt.pl/sklep/motospace/produkt/1092883
@sawomirzagrodny3660
@sawomirzagrodny3660 2 жыл бұрын
Super artykuł. Miejmy nadzieję że trend lobbowania walki z co2 "znormalnieje" lub się odwróci. Auto to symbol wolności i przemieszczania się czlowieka
@motospacepl
@motospacepl 2 жыл бұрын
Ten odwrót trendu będzie trudny. We Francji przecież "żółte kamizelki" powstały po tym, jak państwo namawiało do zakupu diesli (bo emitują mniej CO2 co jest prawdą) a potem nastąpił zwrot o 180 stopni tak że posiadanie diesla przestało być nagle opłacalne i praktyczne. Ludzie wyszli na ulice. Były starcia z policją. To jednak nie powstrzymało animatorów ekorewolucji. "Komunizm będzie walczył o pokój na Ziemi aż do zniszczenia świata" :) Bardzo dziękuję za łaskawą ocenę mojej pracy.
@delup2008
@delup2008 Жыл бұрын
9:48 no trzeba mieć ciekawy styl jazdy żeby stwierdzić, że 4 - 5 tys rpm to najczęściej używane obroty . Chyba w kosiarce
@rsconrado
@rsconrado 2 жыл бұрын
Też tak mam👍
@gerpaw4898
@gerpaw4898 2 жыл бұрын
Ciekawe informacje. Zobaczymy jak Mazda skalkuluje nowe projekty i czy zdobędą klientów, czas pokaże. Co do wymuszanej elektryfikacji mam podobne zdanie :(
@rafixwini5423
@rafixwini5423 2 жыл бұрын
Bardzo mnie się podobają mazdy 6 po 2013 lecz chyba mnie nie stać. Ale widziałem jak są wykonane najnowsze mazdy i niczym nie ustępują marką premium. Jedyny problem to słaba blacha i Ruda takto świetne samochody
@pawetrojak4249
@pawetrojak4249 2 жыл бұрын
Począwszy od GH nie jest tak źle z blachą w Mazdach. Idealne nie są, ale przy odpowiedniej dbałości nie będzie słychać chrupania w garażu :)
@rafixwini5423
@rafixwini5423 2 жыл бұрын
@@pawetrojak4249 konserwacja podwozia?
@Antoni13061953
@Antoni13061953 2 жыл бұрын
ZNAKOMICIE! Jeszcze MOTORYZACJA NIE ZGINĘŁA! kzbin.info/www/bejne/gqCqh2SDZdqDbsU
@motospacepl
@motospacepl 2 жыл бұрын
Znam produkcje Povagowanych - pilnie obserwuję rozwój tego kanału od bardzo dawna :) i życzę im jak najlepiej ze względu na walor edukacyjny ich filmów. To tytani pracy.
@ziutaziutolek8196
@ziutaziutolek8196 2 жыл бұрын
Mi to podobają się silniki diesla dwusuwowe z przeciwsobnymi tłokami.Silnik ten nie ma głowicy,zaworów za to ma 2 wały korbowe,ale i tak jest bardzo prosty,Działa na wszystkie paliwa i wydajność koło 55procent,co czyni go najlepszym silnikiem tłokowym na swiecie.Podobno w amerykańskiej armi śmigają juz
@motospacepl
@motospacepl 2 жыл бұрын
To jest bardzo mądra z inżynierskiego punktu widzenia konstrukcja, ale żadna nowość. Np. te rosyjskie lokomotywy stosują taki napęd od dziesięcioleci: kzbin.info/www/bejne/rXaohXiFmLaKb5I Dwusuwowy silnik Diesla z 20 przeciwsobnymi tłokami ma 10 cylindrów i 2 wały korbowe, turbinę i kompresor. Konstrukcja pochodzi z lat 50. i najpewniej została zapożyczona z marynarki wojennej. Po współczesne jeżdżące prototypy silnika 6-tłokowego 3-cylindrowego nie trzeba jeździć aż do USA, wystarczy na Ukrainę: kzbin.info/www/bejne/qme3ZZSijLR6nLM Pozdrawiamy!
@user-sy2mv6my8l
@user-sy2mv6my8l Жыл бұрын
Czy wiecie coś więcej jaka skrzynia jest w CX-60 i jak to jest połączone z silnikami? Na wiki jest "Every CX-60 will be equipped with an 8-speed automatic gearbox with a multi-plate clutch and integrated electric motor/generator which replaces hydraulic converter as an input clutch in order to preserve the cornering performance of a rear-wheel drive system"
@motospacepl
@motospacepl Жыл бұрын
@L Tak, już coś na ten temat wiadomo, opowiadamy o tym więcej w nowszym filmie o CX-60, tutaj: kzbin.info/www/bejne/mKSVmYuFZrSDask ...generalnie kolejność jest prawdopodobnie następująca: silnik spalinowy -> sprzęgło wielopłytkowe I -> silnik elektryczny -> sprzęgło wielopłytkowe II -> tradycyjna skrzynia automatyczna z przekładniami planetarnymi dla poszczególnych biegów -> tylne koła oraz sprzęgło wielopłytkowe III do dołączania napędu na przód. Z oficjalnych informacji wynika, że ma to być własna skrzynia Mazdy i to się jeszcze prawdopodobnie okaże. Magna, Aisin, ZF - tu jest kilka możliwości, że ktoś coś takiego zaczyna produkować, ale pewności nie ma, a poza tym nikt nie musi się do tego przyznawać. Oby to rzeczywiście była skrzynia Mazdy, bo jej automaty były dotąd trwałe.
@user-sy2mv6my8l
@user-sy2mv6my8l Жыл бұрын
@@motospacepl no to coś nowego I ciekawego. :)
@przemo1428
@przemo1428 2 жыл бұрын
Przyjęty plan elektryfikacji samochodów to wygląda bardziej na plan jak zakazać posiadania samochodów a nie na działanie mające dbać o czyste powietrze.
@motospacepl
@motospacepl 2 жыл бұрын
Obawiam się, że musimy mieć świadomość tego, iż mamy do czynienia z fanatykami, dla których najlepiej byłoby gdyby ludzkość wyginęła, bo wtedy planecie żyłoby się lepiej. Wypada więc wziąć pod uwagę to, że owe czyste powietrze nie jest przygotowywane dla nas, tylko dla Matki Ziemi. Ale zaraz... Czego potrzebują drzewa i rośliny... Czy to przypadkiem nie tego, dwu****** w**** :)
@pasiutrial
@pasiutrial 2 жыл бұрын
Politycy dalej będą się wozić drogimi limuzynami i prywatnymi samolotami, to tylko dla nas są te zasady przecież.
@moneypullaction
@moneypullaction 2 жыл бұрын
Do mojej mazdy 2.0 przez 9 lat dolewałem oleju w ilości ok 0,5 l co pół roku. Do obecnie posiadanej mazdy 2.0 diesel też dolewam
@motospacepl
@motospacepl 2 жыл бұрын
A jakie roczne przebiegi robił ten benzynowy bolid i ile miał nalotu?
@myas5525
@myas5525 2 жыл бұрын
Do TSI musisz lać co tydzień :D
@moneypullaction
@moneypullaction 2 жыл бұрын
@@myas5525 Mój TDI lubił wypić ale benzyniaki VAGa wydaje mi się że nawet więcej niż jego diesle
@patryks8846
@patryks8846 2 жыл бұрын
Jeśli faktycznie Mazda wprowadzi na rynek np Mazdę 6 z sześciocylindrowym silnikiem to już wiem jakie kupię następne auto. Pozdrawiam
@andrzejfriedel4215
@andrzejfriedel4215 2 жыл бұрын
Jakoś nikt nie mówi, że do ładowania tych wszystkich elektryków trzeba będzie zabezpieczyć odpowiednią ilość kW a co za tym idzie odpowiednie przekroje przewodów , o mocy podstacji nawet nie wspomnę. Unia ma wszystkie wady socjalizmu. Zabierają się za wszystko od dupy strony. Najpierw zabrońmy samochodów spalinowych, a jak stanie transport bo ani przewody, ani podstacje nie wytrzymają, to będą rozwiązywać problemy, które sami sobie wytworzyli. Średnio na rodzinę przypada samochód. Niech tylko pobór mocy do naładowania wyniesie 2kW. Do tego pralka automatyczna, zmywarka i gdzieś zacznie się dymić. O ile prać i zmywać można co drugi dzień, to już z ładowaniem nie będzie tak lekko. No chyba że wrócimy do konia i doroszki jako transportu awaryjnego.
@motospacepl
@motospacepl 2 жыл бұрын
Obciążalność infrastruktury i źródła prądu plus przepustowość stacji ładowania - to są dwa chętnie pomijane tematy przy okazji różnych dyskusji o samochodach elektrycznych. A temat jest rozległy i jest o czym dyskutować. Zawsze staram się zapraszać do takiej dyskusji, ale bardzo trudno jest wypracować rozsądny kompromis, bo elektrofanatyków żadne argumenty nie przekonują, a ich adwersarze chcieliby z kolei jeździć TDI z wyciętym filtrem DPF. A tu potrzeba przemyślanych, spokojnych, długofalowych działań. Może przykład :) Niech blok ma dwieście mieszkań i co drugie mieszkanie "ma" auto elektryczne. I teraz wszyscy chcą się ładować, najlepiej jak najszybciej, bo przecież nie po to auta mają dziś 350-kilowatowe ładowarki żeby stać całą noc przy słupie - chyba że ktoś postawi 100 ładowarek o niskiej mocy. W ciągu dnia jedno mieszkanie średnio obciąża sieć mocą 1 kW - tak załóżmy. Czyli jeden ładujący się nowoczesny elektryk na stacji szybkiego ładowania potrzebuje mocy wystarczającej do zasilenia 350 mieszkań. Obciążalność sieci już jest dostrzegana przez projektantów rozległych systemów ładowania - i np. auta ładujące się wzdłuż jednej ulicy (to samo zasilanie) mają ograniczaną moc ładowania, żeby nie przeciążać infrastruktury kiedy coraz więcej samochodów podłącza się do słupków, ewentualnie prąd potrzebny jest gdzie indziej. W gęsto zaludnionych miastach jedynym realnym na dziś rozwiązaniem jest powolne ładowanie nocne, ale to z kolei wymaga tylu stanowisk ładowania, ile będzie samochodów na osiedlu (elektrycznych). To akurat jest wykonalne, ale niech najpierw ktoś to zrobi, przetestuje, np. czy podczas opadów deszczu czy śniegu nie pojawią się problemy przy podłączaniu/odłączaniu i postoju podłączonych pojazdów przez noc prawie codziennie na otwartej niezadaszonej przestrzeni. Prąd to super sprawa, ale ja np. wolałbym mieć miejsce ładowania zadaszone, mieć suche stopy i dłonie kiedy wkładam/wyciągam wtyczkę z auta. Zachęcam do dyskusji na te tematy, to może ktoś się wreszcie obudzi i zamiast rozwiązań dla nielicznych do doraźnego stosowania (lub forsowania) opracuje system masowego ładowania, który sprawdzi się na odpowiednio dużą skalę. No i nie wymagajmy od urzędników z Brukseli i okolic, żeby nagle z technicznych ignorantów zostali fachowcami - ich zadaniem jest produkcja dokumentów, czyli znają się na papierze. Skoro chcieli i chcą na zimę wyłączyć elektrownię Turów, to czymże jest dla nich "wyłączenie" milionów aut elektrycznych jednym tylko ruchem o nazwie Euro 7. Może żyje im się tak dostatnio, że nie przychodzi im do głowy myśl iż ktoś może mieszkać w bloku, a nie w domku jednorodzinnym z własnym garażem, gdzie można dostać podwyższony przydział mocy i zainstalować sobie prywatny wallbox lub fotowoltaikę. Pozdrawiam!
@pedrotravalero4605
@pedrotravalero4605 2 жыл бұрын
Jak widzę rozwoj elektromobilnosci na Zachodzie - to niczego nie pominęli. Stacji jest dużo, w tym 350kW na stanowisko. To w PL nie inwestowaliśmy przez 30 lat w sieci przesyłowe, i domy mają przyłącza 12kW. 22kW do auta jest problemem. Głupotą z obecnej perspektywy było tylko wychodzenie z atomu i stawianie elektrowni gazowych.
@dariuszpiernicki9697
@dariuszpiernicki9697 2 жыл бұрын
Fajne autko sam mam 3 skyx od lutego tego roku jak narazie wszystko ok tylko kwestia spalania jest sporna .Trasy kolo domu do 20 km 7.2l ale w trasie to jest bomba 5.6l benzyny .Napewno jesli na rynek eu wejdzie 6 skyx 6 cylindrowa kupuje.
@ripLunarBirdCLH
@ripLunarBirdCLH 2 жыл бұрын
Cóż, z wymuszaniem aut elektrycznych wiąże się kilka problemów konstrukcyjnych, na rozwiązanie których potrzeba CZASU. Czasu, którego Unia Europejska inżynierom nie daje, zamiast tego machając ręką i olewając te problemy: * akumulatory mają nadal niewystarczającą pojemność w stosunku do swojej masy, * jeśli nastąpi uszkodzenie akumulatorów skutkiem zderzenia, ich wymiana jest nieopłacalna i auto trafia na złom, * akumulatory mają długi czas ładowania, * spora część aut elektrycznych realnie nie da się naprawić w razie poważnego uszkodzenia (Tesla!). Co się tyczy emisji spalin to przypominam, że emisje gazów cieplarnianych stanowią tylko jakiś procent czynników wpływających na klimat, z czego emisje ludzkiego pochodzenia to procent z procenta, emisje z aut procent z procenta z procenta, a emisje z aut europejskich... No sami wiecie... Większymi problemami niż emisje spalin z samochodów są IMO: * zanieczyszczony rosyjski węgiel który opanował europejski rynek, * wysokie ceny gazu skutkiem braku dywersyfikacji jego źródeł ze strony władz Unii Europejskiej.
@motospacepl
@motospacepl 2 жыл бұрын
No tak, tylko że to są racjonalne argumenty dla ludzi rozumiejących temat, a urzędnicy w Brukseli znają się najlepiej na produkcji papieru. Poza tym plan jest znacznie bardziej ambitny niż tylko wymuszona elektryfikacja motoryzacji plus kryzys energetyczny i ekonomiczny - świeżo mianowany prezes pewnej fundacji mówi tak o nieuchronnej zielonej rzeczywistości: next.gazeta.pl/next/7,151003,27755044,bendyk-koniec-suv-a-miesa-i-latania-nie-mam-pojecia-jak.html Jest to bardzo zręcznie skomponowany tekst: wiedza naukowa i fakty połączone z hipotezami, postulatami i subiektywnymi wnioskami - myślę, że część czytelników da się temu uwieść. Dziękuję za ten wpis i wskazanie na element czasu niezbędnego do rozwiązania problemów projektowych. Nawet urzędnik niebędący inżynierem powinien mieć świadomość tego, że samo rzucenie hasła i nałożenie kar nie wyczarują "na już" taniej i wydajnej technologii ogniw, której nie ma. A nawet jeżeli pozostaniemy przy obecnej, to surowców do masowej globalnej produkcji akumulatorów niedługo trzeba będzie poszukiwać na innych planetach. Pozdrawiam serdecznie :)
@szatan123100
@szatan123100 2 жыл бұрын
JA zawsze mam wątpliwości co do eksploatacji takich silników. Cud techniki, ale czy trwały? Jeżeli tak to jeżeli coś się zepsuje to koszty naprawy będą astronomiczne.
@JanNowak-rg9xf
@JanNowak-rg9xf 2 жыл бұрын
A silniki 1.0/1.2 to niby trwaly jest? W zyciu
@krzysztofczaplicki5065
@krzysztofczaplicki5065 Жыл бұрын
2016 mazda6,zrobilem 95k,hamburgierskich km, Zero jakichkolwiek problemow,nawet akumulator fabryczny, Ile mam radosci,pomykajac obok warsztatow tych zlodziejskich pseudo mechanikow Czekam na cx70,nie widze innej opcji.
@ukaszzajkowski4861
@ukaszzajkowski4861 10 ай бұрын
Zastanawiam się czy da się zrobić coś z tym silnikiem , kupiłem ją oczami , brakuje mocy
@motospacepl
@motospacepl 10 ай бұрын
@ukaszzajkowski4861 Jeżeli mówimy o turbodieslu R6, to na pewno ktoś to niedługo zacznie tuningować. Metoda prosta tak jak w innych "tedeikach" :) a rezerwa pojemności duża.
@ukaszzajkowski4861
@ukaszzajkowski4861 10 ай бұрын
Chodzi mi o 2.0 186 skyactic x , czy da się go wystroić na coś więcej
@motospacepl
@motospacepl 10 ай бұрын
@@ukaszzajkowski4861 A to takie buty :) To jest silnik dla tych, co lubią wysokie obroty. Z pewnością ktoś go kiedyś podkręci, ale jak na razie sam fakt, że ten motor w ogóle pracuje przy tak kosmicznym stopniu sprężania to jest rzeczywistość z innej galaktyki. Nie dotykałbym tego. Już lepiej to sprzedać i sprowadzić sobie Mazdę z USA - tam jest 2.5 turbo, a to już jeździ całkiem konkretnie. Wsadzają to do 3, 6, CX-5... Prędzej czy później ktoś zacznie sprowadzać te samochody, bo moc to jest coś, czego Maździe bardzo brakuje, jak chce kiedyś wejść do klasy premium czymś innym niż CX-60. Ale... W zasadzie mógłbym się założyć, że jak będzie nowa Mazda 6 (bo mogą równie dobrze zamknąć ten projekt), to pod maskę wsadzą 3.3 R6 turbo. 2.0 Skyactiv-X to póki co sprzęt do czerpania frajdy z oszczędzania paliwa i kompetencji technologicznych producenta.
@ukaszzajkowski4861
@ukaszzajkowski4861 10 ай бұрын
@@motospacepl Dziękuję za poświęcony czas , myślę żeby odłączyć EGR , błądzę po omacku
@motospacepl
@motospacepl 10 ай бұрын
@@ukaszzajkowski4861 Proszę niczego samemu nie dotykać :) Przy tak wysokim stopniu sprężania dłubanie przy silniku benzynowym, choćby przy jednym jego elemencie, może się zakończyć katastrofą. Samo to, żeby ten silnik działał, wymaga naprawdę kosmicznych algorytmów, sam się dziwię, że Mazda odważyła się na coś takiego. Żeby cokolwiek przy tym dłubać potrzeba przekładki między dwie uszczelki pod głowicę :) Ale jest człowiek, który zajmuje się tuningiem silników Mazdy, stawiam dolary przeciw orzechom, że prędzej czy później zabierze się i za Skyactiv X. Obecnie np. odblokowuje silniki 2.0/122 KM na ponad 165 KM, a przynajmniej tak twierdzi. Nie mogę go polecić wprost, bo nie korzystałem z jego usług, ale jak napiszę, że Mazda nazywała swoje silniki DiSi, to dla google wystarczy :) A zresztą... Co mi tam - niech się człowiekowi wiedzie, proszę go od nas pozdrowić :) disi-tune.pl/
@JanKowalski-og2gh
@JanKowalski-og2gh 2 жыл бұрын
No i gites.
@mattaimp
@mattaimp 2 жыл бұрын
Elektryfikacja.... tak, ale nie w tej formie jaka się forsuje. Wolność to rzecz pierwsza. Druga kwestia to faktyczna ekologiczność ładowania aut, rzeczywistej emisyjności CO2 i odpadów po nich. Stawiam na wodór bo realizuje wszystkie zamierzenia, pozostaje tylko kwestia wygenerowania gazu - to podobno już po woli nie jest problemem. Puki co nic nie pobije wysokoprężnego diesla.
@motospacepl
@motospacepl 2 жыл бұрын
Myślę że niewielu zaangażowanych ekologicznie urzędników zdaje sobie sprawę z tego, że to właśnie diesle przyczyniły się do znacznego zredukowania śladu węglowego w motoryzacji. To dlatego, że co do zasady emisja CO2 jest wprost proporcjonalna do zużycia paliwa, a diesle jak wiadomo zużywają go znacznie mniej od nazywanych "czystymi" silników benzynowych. Na dziś rozwiązania wodorowe są jeszcze bardzo kosztowne, ale np. Toyota udostępniła za darmo swoje opatentowane rozwiązania techniczne dla innych producentów, aby tę technologię rozpowszechniać. W Polsce planowane są elektrownie "napędzane" wodorem pozyskanym przy użyciu źródeł odnawialnych oraz wodorowe autobusy i to są na dziś miejsca, w których, za sprawą skali przedsięwzięcia, wodór może przynieść przełom w ochronie środowiska. Natomiast warto pamiętać, że jego pozyskiwanie jest bardzo energochłonne i jeżeli wliczymy to w bilans eksploatacji np. auta na wodór to sprawa robi się skomplikowana. Pozdrawiam serdecznie :)
@janrodzynek7116
@janrodzynek7116 2 жыл бұрын
Miałem dwie Mazdy: 3.0 sport i 2,5 Skyactiv G. W pierwszej wymieniałem silnik i skrzynię automatyczną, w drugiej też padła skrzynia. Raczej tą marką nie jestem zachwycony.
@motospacepl
@motospacepl 2 жыл бұрын
3.0 w Mazdach 6 GG pochodzi z Forda Mondeo :) Natomiast żeby w Skyactiv-G padła skrzynia musi zajść solidne zakrzywienie czasoprzestrzeni, z reguły użytkownicy nie są zachwyceni działaniem tych skrzyń ale trwałość chwalą. A ten drugi przypadek to było auto z polskiego salonu/na gwarancji czy kupione od pośrednika?
@olo1299
@olo1299 2 жыл бұрын
3.0 V6? Zmodernizowany nieznacznie silnik z Forda. Bardzo dobry silnik dla osoby która wie jak się z nim obchodzić. Zakaz lania oleju 0w30dedykowanego przez Forda. Nie wiem jak w mazdzie. Te silniki zabija deptanie na zimnym w bardzo szybkim czasie oraz katalizatory przy głowica h gotują e olej. Poza tym bardzo dobre silniki. Sam mam. Kupiłem z wyrwany i walkami głowicy. Zrobiłem remont i od 260tys nie dotykam silnika. 😉 Ale do pancernosci v6 Alfy mu daleko. Skyactiv nie posiadałem nie wypowiadam się za to miałem mazde 6 z 2012 bardzo długi czas pod ręką i to jest świetne auto nawet w tym dieslu odkrytym zła sławą. Nic się nie psulo. Zero rdzy. Przez dwa lata zmieniony dwa razy olej i raz klocki po zakupie. Tylko tyle. Kupiony był z 210tys km.
@krzysztofczaplicki5065
@krzysztofczaplicki5065 Жыл бұрын
Mam mazde6 z 2016,95k hamburgierskich km,zadnych problemow,zadnych mechanikow,nzwet akumulator fabryczny,nie dbam onia zupelnie,olej zmieniam co 5k,silnik pokryty gruba warstwa brudu. Nie mam problemow,dac jej mocno po zaworach,znosi wszystko ze stoickim spokojem. Czekam na nowa cz70,nie widze innej opcji.
@rzizmont89
@rzizmont89 2 жыл бұрын
Ciekawe co na to powiedzą tłoki i gniazda zaworowe, czy się nie będą wypalać przy większych przebiegach. Oczywiście, pytanie brzmi, czy świece są specjalne i droższe, czy typowe wytrzymają taką metodę spalania ... ?
@motospacepl
@motospacepl 2 жыл бұрын
Rzeczywiście, spalanie mieszanki ubogiej w paliwo przebiega w wyższej temperaturze, więc to jest cenna uwaga i nie wierzę aby producent o tym nie wiedział. A świeca ma tym bardziej trudne zadanie, że rozpiętość składu mieszanki w tym silniku musi być wyjątkowo duża, od bogatej do ekstremalnie ubogiej. Myślę, że oprogramowanie sterownika silnika uwzględnia charakterystykę i pojemność cieplną świecy dla jej prawidłowego samoczyszczenia, jak również średnią temperaturę zaworów wylotowych, żeby wszystko działało długo i jak należy. Ten silnik musiał spędzić gigantyczną liczbę motogodzin na hamowni, żeby konstruktorom udało się okiełznać spalanie mieszanki trzykrotnie uboższej od stechiometrycznej, więc było dość czasu żeby obserwować zużycie elementów silnika. Dla mnie niezgłębioną tajemnicą pozostaje to, jak przy stopniu sprężania diesla ten motor w ogóle potrafi pracować bez detonacji. Mógłbym tu napisać, że to "magia", ale wedle mojej perspektywy magia=niewiedza. Pozdrawiam serdecznie czujnego czytelnika :)
@wojciechmik8528
@wojciechmik8528 2 жыл бұрын
Co to jest "dedykowany akumulator"? Równo od 40 lat jeżdżę własnymi atutami i nigdy takiego nie miałem.
@motospacepl
@motospacepl 2 жыл бұрын
Witam :) Chodzi o to, że jest to dodatkowy, drugi akumulator, dedykowany dla systemu miękkiej hybrydy, pracujący przy innym napięciu. Dedykowany = czyli zaprojektowany specjalnie pod ten system. Nie napisałbym tak, gdyby auto miało jeden akumulator współdzielony przez typową instalację 12-woltową oraz hybrydową. Pozdrawiam!
@grzegorzdomanski6642
@grzegorzdomanski6642 2 жыл бұрын
Mam pytanie do twórcy, skoro stworzył tak rozbudowany materiał i nawiązał do oleju w swoim aucie to ja mam pytanie dlaczego w mojej Maździe 6GH 2.2 diesel MZR-CD 2010r. przyrasta olej i to bardzo znacząco, bo poziom ponad E i F na bagnecie przekracza X w tylko 3 tys. Km?
@hugo-s1554
@hugo-s1554 2 жыл бұрын
DPF?
@grzegorzdomanski6642
@grzegorzdomanski6642 2 жыл бұрын
Jest dzialajacy
@grzegorzdeus5836
@grzegorzdeus5836 6 ай бұрын
​@@grzegorzdomanski6642 mazda ma tzw mokry filtr dpf... jego plusem jest to że jest niewymienialny. Wadą to że żeby działał potrzebuje naddawki ON i cześć niestety przedostaje się do oleju który musi być wymieniony jak osiagnie tą górna kreskę na bagnecie oleju
@pedrotravalero4605
@pedrotravalero4605 2 жыл бұрын
Wyglada na to że Mazda stworzy idealną hybrydę - samochód elektryczny z generatorem. Napęd elektryczny jest lepszym napędem, ma jedynie problem z nośnikiem energii. Co zapewni silnik spalinowy napędzający generator. Czyli duży zasieg bez przekraczania 2 ton. Mitsubishi ma Outlandera Phev, podejście Mazdy z Wanklem może być ciekawsze. Mi się w CX-60 spodobało coś poza tematyką filmu - bardzo tradycyjne wnętrze. Przyciski a nie dotykowe panele.
@dladam7434
@dladam7434 2 жыл бұрын
Elektryki miałyby sens gdyby baterie były wymienne. Wtedy nawet przy 200km zasięgu, podjeżdżasz na stację, wymieniasz moduł wielkości butli z gazem i jedziesz dalej 200km.a stacja ekologicznie laduje te baterie z fotowoltaiki. A dzisiaj kiedy walczymy o każdy kilogram lekkości auta, nagle wrzycamy 250 czy 300 kg baterii i udajemy, że jest eko. No i lądujemy przez 30godzin z gniazdka domowego żeby pojeździć przez 8 godzin.
@ajeto2
@ajeto2 2 жыл бұрын
Czemu elektrykiem można śmigać, pod warunkiem stworzenia infrastruktury jak w Norwegii. U nas MX-30 z Wanklem jak najbardziej
@motospacepl
@motospacepl 2 жыл бұрын
Tę infrastrukturę trzeba jeszcze mieć czym zasilać - w Norwegii mieszka zaledwie pięć milionów ludzi, u nas jakieś osiem razy więcej, czyli potrzeba ośmiokrotnie więcej prądu. No i Norwegia ma "pieniądz z niczego" bo dokopała się do ropy. To trochę upraszcza sprawę z inwestycjami, również w infrastrukturę. Tam państwo notuje takie dochody z węglowodorów, że zdarza mu się dzielić nimi z obywatelami. To dość specyficzne okoliczności.
@mrdider1
@mrdider1 2 жыл бұрын
No i Norwegia nie jest w ue, ale jest członkiem europejskiego obszaru gospodarczego i funkcjonuje w strefie Szengen. A to przez to aby ue im nie mieszała w gospodarce i wydobyciu ropy i gazu. Można można. Nie 5rzrba do ue przystępować, żeby być w szengen.
@ajeto2
@ajeto2 2 жыл бұрын
@@mrdider1 To jeszcze ile musi płacić za dostęp? I dlaczego masz fundusze norweskie które narzuciła UE. Nic nie można jak zapłacisz to dadzą dostęp
@mrdider1
@mrdider1 2 жыл бұрын
@@ajeto2 czy tak narzuciła, a to myślisz czrmu niemcy zgodzili się na nordstrem? Bo im (i ue) Norwegowie gazu nie sprzedali tyle gazu ile chcieli i za jaką cenę. Jakoś ograniczeń połowów ryb nawet na wodach terytorialnych ue nie mają - o co walczą polscy rybacy oddzieleni przez ue limitami. I oni nic nie mieli narzucone, a negocjowali.
@Kol462
@Kol462 2 жыл бұрын
Silnik elektryczny ma wiele zalet i pod wieloma względami przewyższa silniki spalinowe. Obecnie najsłabszym ogniwem są akumulatory. Gdyby miały wystarczającą pojemność i dawały się szybko ładować, już dawno elektryki były by powszechne. No ale obecnie koncerny motoryzacyjne jak i naftowe, są zainteresowane utrzymaniem aut spalinowych na rynku, z tyloma obostrzeniami aby można było sprzedawać tylko auta niemieckie - spełniające normy tylko na papierze.
@motospacepl
@motospacepl 2 жыл бұрын
Ale bardziej pojemny akumulator będzie oznaczał jeszcze wyższy przydział mocy i dłuższy czas ładowania. Już dziś dochodzimy do 350 kW na JEDEN ładujący się samochód, a są ich tysiące, miliony.
@robsomi5928
@robsomi5928 2 жыл бұрын
Pozdrawiam...!!!
@jonryba2137
@jonryba2137 2 жыл бұрын
Elektryfikacja pogłebi problemy z enwrgią elektryczną i dalszą produkcje z wegla bo nie ma.atomówek ktore czysto produkowały by energię... Drugim tematem są zbyt małe przekroje kabli zasilajacych domy wyobraźmy sobie ze teraz wiekszosć z nas ma 15kW Pmax dla domu a ladowarki aut by je w miarę realnie ładować od 20do 150kW .. Wnioski wyciagnijcie sami
@michafrackowiak9379
@michafrackowiak9379 2 жыл бұрын
Ja mam Dustera ll i oleju nie leje ale znam VW i Audi które biorą oleju tyle że ja bym miał na połowę wymiany
@motospacepl
@motospacepl 2 жыл бұрын
Niektóre marki powinny montować w autach zbiorniczki na olej - takie jak do spryskiwacza. Dolewałoby się litr co miesiąc i byłby spokój. Dobrze myślę? :)
@michasurdy13
@michasurdy13 2 жыл бұрын
TSI po 2016 roku nie biorą oleju i nawet takie 1.0tsi ma lepszą dynamikę niż Dacia która ma blachę z kartonu
@michafrackowiak9379
@michafrackowiak9379 2 жыл бұрын
@@michasurdy13 Co blacha ma do silnika to raz Ale nawiasem to blacha taka sama jak na każdym złomie natomiast Moje sandero 0,9tci na pewno nie miało gorszej dynamiki niż te TSI 1,0 a porównując ceny zakupu to już bez konkurencji natomiast mój duster 1,6 fakt na trasie jest lipa ale on ma napęd 4x4 aby jeździć po budowie a nie 150km/h Jednak wersja Duster 1,3TCE to już dynamika bardzo dobra jak na jego cenę. Ja wole wydać mniej na samochód który się nie psuje a różnice odłożyć albo przejeść a nie płacić na SNOBIZM Poza tym w Polsce nowe auta kupują biedaki aby zaimponować sobie i sąsiadom milionerzy często kupują używki
@marcinsadowski3379
@marcinsadowski3379 2 жыл бұрын
A to Japończyki wariatki
@kurdebalans2531
@kurdebalans2531 2 жыл бұрын
Maserati, jeśli chodzi o europejskich producentów, poszło szlakiem wytyczonym przez Mazdę. Podobną technologię, dotrysku paliwa, zastosowano w 3.0 V6 Nettuno, acz nie jestem pewien czy aż tak wysoki stopień sprężania zastosowano. W każdym razie, wspomagany doładowaniem silnik, generuje ponad 600KM i ponad 700NM momentu. Patrząc na przeszłość i fakt że to jednak Włosi są autorami CommonRail dla silników diesla, być może wraz z Mazdą będą w awangardzie szarży broniącej bytu silników spalinowych, w tych bateryjkowych czasach. Materiał bardzo mi się podobał i jestem pełen uznania dla obszernej analizy technicznej zaprezentowanych zagadnień.
@motospacepl
@motospacepl 2 жыл бұрын
Bardzo dziękuję za tak wyrozumiałą ocenę mojej pracy. Pozdrawiam!
@wojciechpodgorski1411
@wojciechpodgorski1411 2 жыл бұрын
Trochę to przypomina historię z silnikiem Wankla i uporem Japończyków do stosowania i forsowania tego silnika. Robili dokładnie to samo - poprawiali, udoskonalali, stosowali dodatkowe systemy, usprawniali... a za to wszystko płacili klienci. Tak skomplikowana konstrukcja przywodzi na myśl W10 TDI ze stajni VW lub W12 z tegoż samego źródła. To nie może na dłuższą metę działać bezawaryjnie. No ale awarie, podobnie jak z Wanklami, będą występować już po gwarancji, a przecież dealerzy żyją z serwisu... No i z tym zużyciem paliwa tak kolorowo nie jest...
@robertsawicki2207
@robertsawicki2207 2 жыл бұрын
Mazda przyciągnie klientów zwłaszcza modeli hybrydowych,ja też wpadnę do salonu i sprawdzę CX60
@jacekdabrowski5757
@jacekdabrowski5757 2 жыл бұрын
też tak mamy :)
@JanNowak-rg9xf
@JanNowak-rg9xf 2 жыл бұрын
Ja już od dawna jestem fanem azjatyckich samochodów a nie tych brzydactw niemieckich. Wzglednie fajne są też francuskie auta :-)
@sideford
@sideford 2 жыл бұрын
No niestety ale patrząc na zaawansowanie techniczne tego silnika to może przyprawić nie jednego mechanika o ból głowy na myśl o naprawianiu w nim czegokolwiek.
@ctomczyk
@ctomczyk Жыл бұрын
Z tym autostop i brakiem klimatyzacji to nieprawda. Proszę sprawdzić, jak rozwiązane to zostało przez Hyundaia.
@tomaszbudnik521
@tomaszbudnik521 2 жыл бұрын
Wymuszanie elektryfikacji w chwili obecnej to pomylka od strony organizacyjnej. Dlaczego tak mysle? dlatego, ze np w Polsce siec energetyczna juz dzisiaj nie jest wydajna i masowe podlaczanie aut elektrycznych szybko doprowadzi do calkowitej zapasci. Kolejny temat w Polsce to pochodzenie energii elektrycznej . W polsce auto elektryczne nie jest i dluuugo jeszcze nie bedzie zeroemisyjne (rura wydechowa nadal wypluwa CO2 tyle ze w postaci dymu z komina elektrowni). No i ostatni powod to sama siec ladowania aut elektrycznych. Obecnie tankowanie jest szybsze nie tylko jesli chodzi o sam proces ale tez jesli chodzi o czas czekania w kolejce. Jesli na stacji paliw jestes 2 czy 3 w kolejce to wiesz ze za jakies 15-20 min i tak bedziesz dalej w drodze zatankowany na kolejne kilakset km. z elektrycznym autem oznacza to hmmm kilka godzin czekania zanim sie podlaczysz i kolejne kilka zanim sie naladujesz na taki sam dystans.
@hator2
@hator2 2 жыл бұрын
Pan, panie tworco, zna sie na rzeczy. Leci sub. Moze kanal o hipokrytach/akolitach ekoterroryzmu? (Ostatnio ktos mi wyjechal z dogmatem ze wieksze ilosci co2 w atmosferze (z 350ppm na 415ppm!) Powoduja zakwaszenie oceanow! I co za tym idzie smierc zyjatek wszelakich) Chetnie poslucham madrego nie tylko na tematy motoryzacyjne
@motospacepl
@motospacepl 2 жыл бұрын
Witam serdecznie i dziękuję za dobre słowo. Natomiast postulowany kanał z pewnością długo by nie przetrwał starcia systemowego z antagonistami moich eko-teorii odwołujących się do rozsądku i umiaru. Szanuję ich jak każdego innego człowieka, niestety w drugą stronę to nie chce działać, bo programowanie podatnych umysłów odbywa się od dekad. Ja z pewnością także jestem programowany i też jestem podatny, ale staram się chociaż trochę krytycznie spojrzeć na jedyny słuszny "zielony" przekaz. I od czasu do czasu przemycać zdanie czy dwa w filmach. Teorię, obraną dziś za dogmat, jakoby to człowiek był przyczyną globalnego ocieplenia, uważam za przejaw ogromnej buty i pewności siebie, a brak właściwego prawdziwej nauce rozsądnego sceptycyzmu wobec głównego nurtu odbieram jako ignorancję. Burzliwa przeszłość termiczna naszej planety podpowiada, że nawet bez przemysłu może tu być bardzo zimno lub bardzo ciepło. Dla drugiej strony sam jestem zapewne ignorantem. Zobaczymy, co dalej będzie - na razie UE zamierza świadomie doprowadzić europejską gospodarkę do katastrofy, a ludzi wpędzić w biedę w imię swoich rewolucyjnych wizji. A nawet jeżeli UE się zagłodzi w imię zielonego ładu, to jest w stanie ograniczyć światową emisję gazu którym oddychają rośliny o kilka procent. Gdyby choć część energii i pieniędzy, które wkłada się w propagandę ekoreligii dwutlenku węgla, zainwestowano w grillowanie szkodliwości tlenków azotu, benzopirenu czy dwutlenku siarki, moglibyśmy liczyć na prawdziwy ekologiczny przełom. Tak się jednak nie dzieje, bo "ekolodzy" bez sponsoringu nie chcą już protestować - patrz awaria warszawskiej oczyszczalni ścieków "Czajka". Gdyby ekoaktywistom naprawdę chodziło o ekologię, byłyby ich tam tłumy - nie było prawie nikogo. Ta absencja środowiska "proekologicznego" podczas jednej z największych katastrof ekologicznych w historii oczyszczalni ścieków w ogóle i w ujęciu globalnym powinna być symbolem, który otworzy ludziom oczy na ekobiznes, tak się jednak nie stało. Człowiek okazał się zbyt próżny, a ego zbyt silne, żeby protestować przed czymś, co podważyłoby jego wcześniejsze własne wybory. Być może chodzi tu także o oportunizm, bo bycie klakierem "zielonych elit" pozwala do nich aspirować, buduje dobry wizerunek i podnosi postrzegany status społeczny. W moim ujęciu ekologia powinna uwzględniać także codzienne dobro ludzkie, ale do tego trzeba uznać człowieka za równoprawny element ekosystemu, a nie przeszkodę dla dobrostanu planety. Na dziś chyba jedyne, co mogę zrobić, to o tym tutaj napisać i czasem wspomnieć w filmie. A może jednak - do tego mogę również nie kupować komputerów i telefonów w obudowie z aluminium (jednego z najbardziej nieekologicznych w produkcji materiałów), a w weekendy jeździć na działkę lub chodzić na spacer zamiast latać tysiące kilometrów samolotem żeby sobie cyknąć sweet fotkę w modnym miejscu na drugim końcu świata. Cieszę się, że jest nas przynajmniej dwóch :)
@maciejsn2126
@maciejsn2126 2 жыл бұрын
mam rx8 i dolewam🤣 miałem też 6 2.2D i ta czasem nawet dawała🤣
@danielkurnyta1176
@danielkurnyta1176 2 жыл бұрын
Cool
@hydrocaine666
@hydrocaine666 2 жыл бұрын
qrde gadasz ja syntezator mowy polecam jakiś kurs dykcji :D
@listonoszpat233
@listonoszpat233 2 жыл бұрын
Ja sobie tam bardzo cenie że Mazda garściami czerpie z techniki kolejowej i np do diesla powietrze doładowywane będzie chłodzone cieczą jak w silnikach kolejowych a nie jakieś powietrzne interculowe popierdułki :-)
@SlawcioD
@SlawcioD 2 жыл бұрын
oczami wyobraźni widzę mx5 elektryczną z Wanklem jako rexem ;) albo z 6ciom garami :D
@motospacepl
@motospacepl 2 жыл бұрын
Myślę że już łatwiej by tam weszło 2.5 Skyactiv-G turbo z amerykańskich modeli Mazdy. Tylko pytanie czy przy takiej mocy i momencie obrotowym ten samochodzik nie straciłby swojej sympatycznej i przyjaznej natury.
@przemyslawpraski8985
@przemyslawpraski8985 2 жыл бұрын
Jako użytkownik mx-5, mam nadzieję że przyszłe generacje tego modelu nie będą elektryczne 😊
@motospacepl
@motospacepl 2 жыл бұрын
Bez obaw, MX-5-tka jest taka mała, że akumulatory by się nie zmieściły. Chyba, że jak w pierwszej Tesli Roadster - tam zdaje się baterie siedziały nawet w drzwiach :) A ta MX-5 to która generacja i z jakim silnikiem?
@artur3463
@artur3463 2 жыл бұрын
Chyba nowy diesel będzie równie bezawaryjny z podobną ilością skomplikowanego osprzętu.
@motospacepl
@motospacepl 2 жыл бұрын
Co do awaryjności to jeszcze za wcześnie żeby o niej mówić, natomiast diesel owszem ma np. turbosprężarkę, która wymaga smarowania i jest elementem eksploatacyjnym podlegającym wymianie. Kompresor pracuje na prostych szczelnych łożyskach i powinien działać tyle samo co cały silnik. Nie wypluje oleju do silnika, powodując jego rozbieganie. Natomiast pompa paliwa wysokiego ciśnienia zapewne przypomina konstrukcje z diesli o ile nie jest identyczna, ale to raczej nie jest zbyt skomplikowane urządzenie.
@podunkman2709
@podunkman2709 2 жыл бұрын
Ten silnik robi wrazenie od strony technologii. Niestety bardzo rozczarowuje jesli chodzi o spalanie - pali duzo. Nowe diesle pala znacznie mniej, oferuja wiecej mocy, mniej emituja co2 i innych zanieczyszczen (bo pala mniej a czy to olej, czy benzyna - spalanie jest spalaniem). Tradycyjne benzynowe turbo tez pala mniej. Cx-30 piekna ale za duzo pali. O tym silniku bylo juz milion razy..
@motospacepl
@motospacepl 2 жыл бұрын
Pali dużo jak na dwulitrową benzynę?
@zanklamotjawamdam1742
@zanklamotjawamdam1742 2 жыл бұрын
Mazda i Toyota to ostatnio jedyne marki, które jeszcze walczą o prawdziwą motoryzację
@user-sy2mv6my8l
@user-sy2mv6my8l 2 жыл бұрын
Bardzo lubię podejście Mazdy. Szkoda, że ten eurokołchoz tak nas gnębi.
@tombouu
@tombouu 2 жыл бұрын
polexit
@adalbert93_75
@adalbert93_75 2 жыл бұрын
@@tombouu 🤣
@wojciechpodgorski1411
@wojciechpodgorski1411 2 жыл бұрын
Materiał dobry, głos patetyczny trochę męczy. Technicznie super. Japończycy ogólnie idą pod prąd co widać szczególnie na przykładzie wodoru - Toyota Mirai jeździ od dawna i ma się dobrze, hybrydy też.
@olo1299
@olo1299 2 жыл бұрын
I co? Można dalej robić normalne małe (v6 to mały silnik) silniki a nie jakieś silniki z kosiarek wkładać do samochodow😂 ja nawet w traktorki kosiarke mam V2 pod maską 😂 Ale ciągle czekam aż wprowadza lokomotywy na kołach czyli to co najbardziej mi się podoba. 😉
@motospacepl
@motospacepl 2 жыл бұрын
Chodzi o hybrydy szeregowe? Bo takie już jeżdżą, np. u Hondy (od niedawna) i Mitsubishi (Outlander, od bardzo dawna) :)
@mackoGD
@mackoGD 2 жыл бұрын
Dla Polaka, jak na klapie nie ma "TDI" to niestety, na pewno jest gówno...
@motospacepl
@motospacepl 2 жыл бұрын
Żeby rozładować sytuację i pozostać w przestrzeni humorystycznej - dostrzegam w tym trendzie dalekosiężne myślenie proekologiczne. Z łajna można pozyskać biogaz, a na tym też da się pojechać :)
@JanNowak-rg9xf
@JanNowak-rg9xf 2 жыл бұрын
Precz z downsizeningiem i tak już teraz na ulicach jeżdżą kartoniki mleka.
@sebastiangroll3686
@sebastiangroll3686 2 жыл бұрын
Cześć. Na waszym filmiku nie widać dolnego wachacza jaki on jest ? a górny wachacz w starej 6GH też taki jest dlatego nie rozumiem tej gadki, a jeśli chodzi o rdzę to OK. ale propagandowe wbijanie tege do głowy oglądającym co chwilkę tego to już wogule nie rozumiem bo mazdy Skyactiv a na pewno mazda Skyactiv 6 jest OCYNKOWANA proszę sobie doczytać bo już nie rdzewieją, a tak na marginesie może firma szrot wagen VW zapłaciła Panu żeby negatywnie propagować jakie złe to wszystko jest...
@motospacepl
@motospacepl 2 жыл бұрын
Cześć :) Chętnie bym Ci odpowiedział jakoś rzeczowo na Twój komentarz ale napisałeś go tak, że nie do końca łapię o co w nim chodzi. Mazdy są dziś ocynkowane metodą natryskową, która jest mniej skuteczna od metody Sendzimira, zwanej cynkowaniem ogniowym. To ciekawy, wieloetapowy proces, wyżarzone blachy zanurza się w roztopionym cynku. Po cynkowaniu ogniowym warstwa cynku jest szczelna i jednorodna, po natryskowym - nie. To nie znaczy, że nie działa, bo ocynkowanie chroni nawet krawędzie uciętych gołych blach i nie musi być szczelne. Działa, tylko mniej skutecznie. Nadal auta np. francuskie są znacznie lepiej zabezpieczane przed korozją niż azjatyckie i trudno tego nie zauważyć. No i drugi problem aut japońskich to tamtejsza technologia lakiernicza. Miękkie lakiery, cienkie, łatwe do porysowania, łatwo odpryskują z maski i błotników. To nie są moje opinie tylko czytelników/widzów. Na mojej Maździe mytej przez lata na myjni szczotkowej lakier metaliczny wygląda jak uniwersalny :) Poza tym czy ja coś wspominam w filmie o korozji? Owszem, nazywam moją Mazdę 6 GG "Królową Rdzy", ale to nie ja wymyśliłem ten przydomek, jest on powszechnie znany i zdecydowanie uzasadniony. A co do sponsoringu... Pierwotnie było tu napisane coś innego, ale wpadłem na inny pomysł. Popatrz na nazwę tej playlisty i Twoje wątpliwości zostaną na zawsze rozwiane: kzbin.info/www/bejne/p3u6foSNltqkbMk W temacie wahaczy, chociaż tu też nie jestem pewien, o co Ci dokładnie chodzi - Mazda zrezygnowała z układu wielowahaczowego z przodu i przeszła na kolumny McPhersona wraz z platformą Skyactiv. Obecność górnych wahaczy na rysunkach nowego podwozia świadczy o tym, że z przodu kolumn już nie ma. Pozdrawiam :)
@sebastiangroll3686
@sebastiangroll3686 2 жыл бұрын
Mam pytanko, które Firmy produkujące samochody, jeszcze cynkują samochody ogniowo ???, bo VW i Audi przestali tak cynkować na końcu lat dziewięćdziesiątych - co ja się doczytałem!
@motospacepl
@motospacepl 2 жыл бұрын
@@sebastiangroll3686 W takim razie obniżmy poprzeczkę wymagań i porównajmy cynkowanie natryskowe vs. zanurzeniowe (które stosuje np. Opel), bez wcześniejszego wyżarzania blachy w wodorze. Znam materiał Mazdy o teście ocynkowania, pisaliśmy o tym nawet na naszej stronie: www.motospace.pl/aktualnosci/czy-mazda-jest-ocynkowana-koniec-watpliwosci/ i nie mamy co do tego cynkowania wątpliwości. Tak, Mazdy na platformie Skyactiv są ocynkowane. Ale to nie jest ważne - bardziej istotne, by nie mieli tych wątpliwości użytkownicy. A oni będą zadowoleni kiedy: auta nie będą łapały korozji powierzchniowej na podwoziu, lakier nie będzie odpryskiwał i jego grubość będzie się nadawała do korekty, żeby jak auto się porysuje (np. od myjni szczotkowej) dało się je jeszcze wyprowadzić. Owszem, jest lepiej, ale pole do poprawy pozostaje do zagospodarowania. Pozdrawiamy!
@motospacepl
@motospacepl 2 жыл бұрын
Nie wiem dlaczego, ale widzę że cały wątek z odpowiedziami został właśnie skasowany. A było w nim sporo ciekawych rzeczy, o cynkowaniu ogniowym, zanurzeniowym, natryskowym... Szkoda. Odniosę się w takim razie jeszcze raz chociaż do zarzutu o sponsoring od VW - proszę spojrzeć na nazwę tej playlisty i wątpliwości jak sądzę znikną: kzbin.info/www/bejne/p3u6foSNltqkbMk
DIESEL, BENZYNA I TECHNOLOGIA MAZDY SKYACTIV X, SPCCI
29:07
Profesor Chris
Рет қаралды 332 М.
MEGA BOXES ARE BACK!!!
08:53
Brawl Stars
Рет қаралды 35 МЛН
World’s Deadliest Obstacle Course!
28:25
MrBeast
Рет қаралды 156 МЛН
ОСКАР ИСПОРТИЛ ДЖОНИ ЖИЗНЬ 😢 @lenta_com
01:01
MAZDA 6: ile zostało w niej japońskiego charakteru? | LCM 70
15:58
Moto Z innej Perspektywy
Рет қаралды 40 М.
NAJGORSZE SILNIKI Ostatnich 15 lat! AWARYJNE ŚMIETNIKI! których UNIKAJ!
21:37
Miłośnicy czterech kółek -zrób to sam
Рет қаралды 1,6 МЛН
Mazda CX-60 Test 2022 PL | Bez Mazdy nie ma jazdy!
28:52
AutoMotoVlog
Рет қаралды 32 М.
Mazda CX-30 test PL - zalety i wady
12:23
motocaina
Рет қаралды 50 М.
Моя супер находка для велосипеда #находки #wildberries #топ
0:14
Драг рейсинг это легко! #automobile #dragrace #jzx100 #rdrc
0:35
Kad se neko ispred tebe ubaci i zauzme parking mesto 😀
0:21
AutoRS Test
Рет қаралды 20 МЛН