Po dwóch latach od premiery cała seria nadal jest zajebista!
@piotrsumik28693 жыл бұрын
Na Pana ręce dziękuję za ten rys historyczny i wielkie uznanie za samą chęć i poświęcony czas
@pawciu_jankowski33818 сағат бұрын
Bardzo ciekawy materiał. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie 😊😊😊
@bogi62872 жыл бұрын
Dzięki za dany materiał, wiadomo nikt nie jest doskonały, małe niedoskonałości nie przekreślają morza wspaniałych doznac dla miłośników marynistyki, chcemy więcej !!! Pozdr
@adamkilos58017 ай бұрын
Coś wspaniałego. Tak sie cieszę, że tu trafiłem.
@niemilitarysci7 ай бұрын
Cieszę się że się podoba. Materiał już trochę stary i zrobiłbym to lepiej teraz. Ale, będzie kiedyś okazja do powrotu.
@PanNudziarz3 жыл бұрын
Super materiał, cieszę się, że trafiłem na ten kanał, na którym jest już zatrzęsienie takich filmów i teraz mogę je oglądać jeden po drugim, bez czekania na nowe odcinki :) Jedno jedyne drobne pytanie - dlaczego "szwadron" w odniesieniu do okrętów? Bo angielski "squadron"? Mimo wszystko po polsku przyjęło się to tłumaczyć "eskadra". Tak samo przecież w lotniczym kontekście nie tłumaczymy tego słowa jako szwadron tylko dywizjon :)
@demon49923 жыл бұрын
Znam tą bitwe na pamięć ,mimo to z niecierpliwością czekam na dalsze odcinki,dobra robota 👍💪
@slawomirzawislak73853 жыл бұрын
Świetny film, dopiero teraz trafiłem na ten materiał, pasjonuję się działaniami wojennymi na morzach i oceanach, szczególnie zmaganiami na Pacyfiku i subskrybuję kanał.
@niemilitarysci3 жыл бұрын
To w takim razie dobrze trafione!
@slawomirzawislak73853 жыл бұрын
@@niemilitarysci 😀😀 póki co słucham wszystkie odcinki o krążownikach liniowych... 👍👍 Dzięki.
@niemilitarysci3 жыл бұрын
Nie jestem do końca zadowolony jak ten filmik wyszedł. Postaram się tu podkreślić pewne rzeczy które mi uciekły w trakcie nagrywania: 1. Rozumiem zarzuty co do wymowy i jakości audio. Jak pisałem w innych filmikach, pracuję nad tym, ale proszę o cierpliwość i wyrozumiałość. Nie zmienię się w native speakera w przeciągu 1 filmiku. Staram się w miarę możliwości pracować nad wymową, ale ogólnie dykcja nie jest moją mocną stroną, więc jest to dla mnie sprawa trudna. Dlatego, choć rozumiem sarkania, to jednak uczulam na fakt, że potrzebuję czasu by to poprawić. Również podkreślam, że te filmy mają minimalne "cięcia" i są nagrywane "jednym ciągiem", więc wszelkie zaślinienia, zasapania i zwykłe przejęzyczenia, niestety, też są w tej narracji ujęte. 2. Zbyt słabo podkreśliłem jakim błędem było "schrzanienie" sygnału dla eskadry Evana Thomasa przez Beatty'ego jak tylko dostrzegł okręty Hippera. 4 superdrednoty, gdyby weszły do boju równocześnie z okrętami Beatty'ego mogłyby nawet zmieść Hippera nim ten dotarłby do Sheera. Załogi były wyćwiczone - pod pilnym okiem Jellicoe - a uzbrojenie odpowiednio potężne. A, w wyniku błędów w komunikacji, superdrednoty musiały gonić Beatty'ego i zdążyły uratować jego tyłek, a nie wystąpić jako młot zgniatający Hippera. 3. Za krótko nadmieniłem o HMS Queen Mary. HMS Queen Mary eksperymentalnie miała na wyposażeniu Argo clock, czyli zegar Pollena, zamiast przyjętego dla ogółu Royal Navy stołu Dreyera. Dopóki nie eksplodowała, była najcelniejszym ze wszystkich okrętów biorących udział w bitwie. 4. Uszkodzenia HMS Lion również wyszły chaotycznie. Więcej powiemy sobie o nich w konkluzji bitwy Jutlandzkiej. Ale co się wydarzyło wymagałoby jednak klarowniejszego wytłumaczenia. HMS Lion nie miał wymontowanych drzwi przeciwpożarowych chroniących magazyny amunicyjne. Pocisk który przebił dach wieży następnie podpalił kordyt znajdujący się w wieżach. Pożar rozprzestrzenił się w dół wieży, natomiast ze względu na drzwi przeciwpożarowe nie dotarł do komór amunicyjnych i nie spowodował eksplozji okrętu. To dało czas na zalanie wieży. Po 20 minutach jednak, kiedy wypompowano wodę, odkryto że gdzieniegdzie dalej tlił się kordyt, a drzwi przeciwpożarowe były wgniecione wybuchem.
@MrQuashu3 жыл бұрын
Co do punktu numer 3, w jaki sposób zostało to potwierdzone ? Tzn. moim celem nie jest twierdzenie że stół Dreyera był lepszy, tylko ciekawość kiedy tą informacje potwierdzono i jak. I dlaczego nie instalowano później zegara Pollena skoro mieli przykład po tej bitwie że jest skuteczniejszy.
@niemilitarysci3 жыл бұрын
@@MrQuashu To nie jest (jak zawsze) takie proste. Marynarka przeprowadziła badania i testy obu mechanizmów, ale nie dostrzegła potencjału (jak i zresztą sam Pollen też nie do końca zdawał sobie sprawę jak swoje urządzenie wykorzystać) Argo clock i zdecydowała się na "teoretycznie" prostszy mechanizm - stół Dreyera, szczególnie uwzględniając fakt, że ten mechanizm musiał być na końcu obsługiwany przez człowieka. W trakcie bitwy Jutlandzkiej, kiedy okazało się że "mapowanie" ruchów floty jak i korygowanie namiarów w oparciu o obserwację nie jest tak proste jak się wydawało - Argo clock nagle zaczął wyglądać dużo bardziej kusząco. Dalej, pewna wiedza nie była dostępna od razu - Queen Mary zatonęła i nie istniało zbyt dużo świadków zgodnych co do ilości trafień jakie zanotował ten okręt.
@tomaszrosaniec70523 жыл бұрын
Myślę że nie powinieneś zbyt martwić się, odcinek oglądało się dobrze. To co wspomniałeś to są szczegóły, gdyby tak szczególnie przedstawić bitwę jutlandzka to wymagało by kilku odcinków. To była naprawdę wielka bitwa:).
@niemilitarysci3 жыл бұрын
@@tomaszrosaniec7052 oj, ale to my dopiero ją zaczęliśmy. Czeka nas jeszcze Akt II, Akt III, epilog i podsumowanie, ze szczególnym uwzględnieniem odniesionych uszkodzeń. Chodzi o kwestię podania materiału, gdzie się trochę zakręciłem i nie powiedziałem wszystkiego co chciałem, a i też nie pokazałem tego jak chciałem. Ale następnym razem będzie lepiej i bardziej sensownie.
@joahimquasdorf76623 жыл бұрын
Nazwisko Sheer, a nie Shir.
@krzysztofbem47183 жыл бұрын
Nadal wysoki poziom merytoryczny. Zawsze można byłoby się do czegoś przyczepić, ale ogólnie w tej chwili to moja ulubiona seria na KZbin. Dzięki!
Rzeczywiście dramaturgia jest, gdybym musiał czekać na kolejny odcinek chyba bym nie zdzierżył i łapał za książkę 😀😀. Na szczęście nie muszę. Dzięki za film 🤝🤝
@TheMiazio3 жыл бұрын
Gratuluje tego cyklu. Bardzo ciekawie zrobione i wciągająco. Mimo, że w życiu mam sporo roboty to ten cykl (zresztą ten o Bismarku też) obejrzałem niemal w jednym ciągu. Bardzo wciągające. Czekam na następne takie cykle. A ze szczegółów: przydałyby się lepsze mapy starć, i podpisy pod zdjęciami b nie wiadomo jakie okręty one przedstawiają.
@niemilitarysci3 жыл бұрын
Cieszę się że się podobają. Seria o krążownikach liniowych była pierwsza, więc są pewne niedoskonałości. W serii o Bismarcku mapy są lepsze, dokładniejsze, a zdjęcia podpisane.
@bazan19793 жыл бұрын
Doskonały materiał. Dzięki
@MaKro-d1b3 жыл бұрын
Nowy MATERIAŁ👍🤯! SUPER, że nie trzeba było długo czekać. Kanał idzie jak burza!
@arturkw75663 жыл бұрын
Jestem pod niesamowitym wrażeniem wiedzy i chęci sie dzielenia się nia. Braaaaaawo!!! Kanał wspaniały, czekam z niecierpliwością na wiecej materiałów. Czy będzie cykl poświęcony działaniom na morzach i oceanach podczas drugiej wojny światowej? Czy zastanawialiście się nad całym cyklem podzielonym na lata, starcia w obu wojnach? Tak szczerze to wasz kanał aspiruje do najlepszego historycznego na YT. Pozdrawiam.
@niemilitarysci3 жыл бұрын
No, tak daleko to bym się nie zapędzał, ale dziękuję i będę się starał by było lepiej. Co do materiałów, tak, planuję zdecydowanie również II Wojnę Światową, min. dużymi krokami nadchodzi rajd Bismarcka, przy którym omówimy parę pancerników już IIgo wojennych. Także dziękuję za miłe słowa i zachęcam do oglądania.
@tomskibowski84643 жыл бұрын
Doczytalem komentarze. To Twoja pierwsza seria? Serio? Jesteś wielki. Jeśli tak zaczynasz to dalej bedzie super. A jeszcze nie oglądałem Bismarcka.
@niemilitarysci3 жыл бұрын
Si, to pierwsza seria jaką umieściłem, na YT. Bismarck jest obiektywnie dużo lepszy. Miałem trochę więcej czasu i więcej materiału zebrałem. Do krążowników liniowych kiedyś powrócę.
@hen6311253 жыл бұрын
Leci subik :) @niemiityrayści, gdzie Ty byłeś jak Cię nie było?... Przez dziesięciolecie czekałem na taki materiał :) Nie marudż i nie biczuj się za jakieś wymyślone przez siebie niedoskonałości - ważna jest TREŚĆ. Świetnie łączysz opisy okrętów z jednoczesnym ukazaniem fot omawianenych jednostek i te nakładki starych grafik na mapy :) Tak 3maj, a my, czekamy na kolejne filmiki :) Pozdrówka :)
@niemilitarysci3 жыл бұрын
Nie no, zdrowy krytycyzm nie jest zły. Zależy mi na dobrej jakości materiału, jak i na przystępnym jego przedstawieniu. Więc niedoskonałości widzę i chcę poprawić. To nie deprymuje, a raczej motywuje do poprawiania jakości filmów. Dzięki za miłe słowa i zachęcam do oglądania!
@jozefbarski74353 жыл бұрын
Świetna robota!
@MrQuashu3 жыл бұрын
Komentarz dla zasięgu, więcej wypocin na koniec całej bitwy.
@danielradzikowski32603 жыл бұрын
Szacunek za wiedzę (szkoda że nie był Pan moim nauczycielem historii) !💪👍
@sebastiandalamarsylwester21623 жыл бұрын
Temat niby znany, ale i tak słucham z zapartym tchem.
@tomskibowski84643 жыл бұрын
Świetnie się ciebie słucha 👍
@sangdopalri3493 жыл бұрын
16:45 Skagerrakschlacht to bitwa pod Skagerrakiem, nie "na Skagerraku".
@cypis2543 жыл бұрын
Może coś jeszcze o innych flotach i projektach - nawet nie zrealizowanych - krążowników liniowych. Bardzo ciekawy materiał.
@niemilitarysci3 жыл бұрын
To jest duży materiał, bo za tym trzeba przybliżyć filozofie każdej z nacji i cele jakie im przyświecały. Japonia i ich krążowniki liniowe były projektowane wg innych założeń niż np. planowane Lexingtony, a te z kolei, wg innych rozwiązań niż G3 i podobne. Ale nie wykluczam powstania takiego materiału, ale myślę że nie od razu.
@michabiaek37203 жыл бұрын
Przy okazji tego mega tematu ja pozwolę sobie zadać pytanie ( bo tu trochę kuleję ) czy okręty tej słynnej bitwy były jeszcze nitowane czy już spawane? Kto pierwszy wprowadził tą technologię i który okręt ( jako pierwszy ) był całkowicie w tej technice zbudowany? Co do samej bitwy, jako miłośnik kanałów alternatywnych, to mam nadzieję, że jej przebieg został zarejestrowany przez UFO, lub nawet kilka UFO i te filmy przebywają w jakichś archiwach i kiedyś zostaną udostępnione. Obejrzałbym z zapartym tchem.
@niemilitarysci3 жыл бұрын
To były okręty w całości nitowane. Spawanie pojawiło się po I Wojnie Światowej, w okolicy lat 20-tych. Pierwszym okrętem w całości spawanym był Fullagar, zbudowany w stoczni Cammel Laird w Wielkiej Brytanii. Od tego momentu stopniowo zaczęto wypierać nitowanie spawaniem, w różnych proporcjach.
@papaversomniferum23653 жыл бұрын
"There's something wrong with our bloody ships today" :D
@Mazdammm3 жыл бұрын
Jak zwykle super. Przyzwyczaiłeś do dłuższych materiałów więc mały niedosyt informacji jest. A co z francuską flotom.
@niemilitarysci3 жыл бұрын
Będzie w swoim czasie, spokojnie.
@Mazdammm3 жыл бұрын
@@niemilitarysci jestem laikiem ale z ciekawości co oni w tym czasie robili,białych flag chyba nie szyli🙂
@niemilitarysci3 жыл бұрын
@@Mazdammm pilnowali morza śródziemnego, pomagali przy Gallipoli i eskortowali transporty wojska.
@MaKro-d1b3 жыл бұрын
Uh! Koniec odcinka w najciekawszym momencie bitwy! Brawo za suspens😂
@Mryoozec3 жыл бұрын
Wracam do poprzedniej serii .... Tak przy okazji: drugowojenne HMS Howe i HMS Anson nosiły pierwotnie nazwy Jellicoe i Beatty. Czy wiesz może co przesądziło o zmianie nazw ? Czyżby niesmak po I wojnie?
@niemilitarysci3 жыл бұрын
Mniej więcej. Po pierwsze uznano że imiennicy są "zbyt młodzi" - w znaczeniu że żyli zbyt niedawno. Do tego doszły kontrowersje względem ich "zasług". Choć dla mnie bitwa jutlandzka jest zwycięstwem Jellicoe i Beatty'ego, to na nich spadła odpowiedzialność za utratę trzech krążowników liniowych - której nie sprostali. Wzdłuż tych linii szła decyzja o zmianie nazewnictwa nowych okrętów.
@Mryoozec3 жыл бұрын
@@niemilitarysci trochę jak z santo subito, pewna przerwa i zmiana punktu widzenia spowodowana upływającym czasem daje inny pogląd na te same sprawy. Dzięki za odp.
@iowa4063 жыл бұрын
Beaty po za tym zdaniem które powiedziałeś ( szkoda, że nie przetłumaczyłwś na p[olski), chyba powiedział wcześniej coś jeszcze: - Hipper dziś też jest za odważny. Albo : Hipper znowu jest za odważny. Było to nawiązanie do Dogger Bank.
@niemilitarysci3 жыл бұрын
W dużym skrócie: "coś jest dzisiaj nie tak z naszymi cholernymi okrętami".
@zibi4573 жыл бұрын
Fajny materiał jednak proponował bym popracować nad wymową tak angielskich jak i niemieckich nazw okrętów. :)
@tomaszgoracy19373 жыл бұрын
Ciekawe jak Ty mówisz xD
@goosf57463 жыл бұрын
Świetny materiał, ale jeśli mogę coś dodać, to jeśli Pan przytacza jakieś obcojęzyczne wstawki, to prosiłbym o przetłumaczenie go na język polski, gdyż nie wszyscy mogą zrozumieć inny język. Ale to tak na marginesie 👍. Czekam niecierpliwie na kolejny odcinek.
@sebastiandalamarsylwester21623 жыл бұрын
Nie bitwa jutlandzka jest największą bitwą morską w historii, a bitwa morska u przylądka Eknomos, z czasów pierwszej wojny punickiej. Prawie 750 okrętów, na pokładach których było ok. 250 tysięcy ludzi. Również i zatopionych okrętów było znacznie więcej.
@jerzkos13013 жыл бұрын
Przepraszam, ale znowu się przyczepię do tego nieszczęsnego "szwadronu" i to z lekko kąśliwym tym razem pytaniem, czy to szwadron jazdy lekkiej, czy ciężkiej (np. Kirasjerów)? Wiem, że bierze się to z angielszczyzny, ale u nas od dawna używa się określenia "eskadra". Żaden z poczytnych marynistów raczej nie używał innego określenia. No, ewentualnie flotylla, flota. Zmiłuj się Waść i oszczędź mych małżowin😊 Ogólnie, rozumiejąc uwarunkowania, doceniam, choć tak jak niektórych, nieco drażni mnie angielska wymowa niemieckich nazw. Albo jedno, albo drugie, a najlepiej...obydwa😊
@Grinsen3 жыл бұрын
Super seria!
@iowa4063 жыл бұрын
No nie, nie kończ na Jutlandii/Skagerraku. Obiecałeś w komentarzu omówić typ Kongo, oraz dość liczne projekty nieukończone i nie rozpoczęte ( aczkolwiek zamówione przez marynarki różnych państw).
@niemilitarysci3 жыл бұрын
Hola hola, owszem, ale nie w tej serii. Inne ciekawe rzeczy też czekają na swoją kolej - F82 Twin Mustang, Bismarck vs Hood i KGV i Rodney, Ubooty vs kampania podwodniaków US Navy na pacyfiku, Yom Kippur, Traktat Waszyngtoński, Atak na Pearl Harbor, Lotniskowce klasy Essex i doktryna lotniskowców US Navy vs Royal Navy. Tematów jest bardzo dużo i musimy się sprężać z materiałem i jednocześnie pewne granice zaznaczyć. W tej serii jest to porównanie między krążownikami Royal Navy a Hochseeflotte.
@iowa4063 жыл бұрын
@@niemilitarysci F82? A co w nim ciekawego? Wolałbym inne konstrukcje ze schyłku napędu tłokowego: Ki-86, Mosquito, Ta-152, F8F Bearcat, Black Widow...
@niemilitarysci3 жыл бұрын
@@iowa406 no nie wiem co jest ciekawego w samolocie, który wygląda jak 2 sklejone mustangi, a jednocześnie ma jedynie ułamek elementów wspólnych z rzeczonym mustangiem. Do tego jest jedną z nielicznych konstrukcji na świecie która powstała poprzez "sklejenie" istniejącego pojazdu, a do tego jest konstrukcją udaną i sprawdzoną w boju, a dużo mniej znaną niż te które przytoczyłeś.
@iowa4063 жыл бұрын
@@niemilitarysci To wiem, że to jeden z niewielu "bliźniaków". Oraz to, że był najbardziej udaną taką konstrukcją. Ale fakt, nie za bardzo sie nią interesowałem. Więc może usłyszę na jej temat coś ciekawego.
@iowa4063 жыл бұрын
@@niemilitarysci A może zrobisz krótki film , dlaczego Amerykanie zmnienili oznaczenie samolorów z P-xx na F-xx i A-xx. Za to nie zmienili B-xx i C-xx?
@Mryoozec3 жыл бұрын
Jesteś okrutny. Czekam na kolejną część.
@niemilitarysci3 жыл бұрын
Już już. Będzie w sobotę.
@Mryoozec3 жыл бұрын
@@niemilitarysci kawał dobrej roboty. dużo dobrze poukładanych informacji. odsłuchuję po dwa razy żeby zapamiętać :) Jakoś niewiele jest dobrych materiałów na yt o tej tematyce. Znam może jeszcze chyba tylko jedne .... gratulacje.
@niemilitarysci3 жыл бұрын
@@Mryoozec trochę jest, ale faktycznie nie ma jakoś nadmiaru opcji
@MrPilli123 жыл бұрын
Rewelacja
@niemilitarysci3 жыл бұрын
Cieszę się że się podoba. Proszę się szykować na jutro na 17:00
@petrusx3 жыл бұрын
I proszę mamy ja 😀 teraz czekam na 17 jak wrócę do domu
@janfarfurek86773 жыл бұрын
KAPITALNE!!!!!
@dlugi2163 жыл бұрын
A czy czasem tym który miał największe zasługi w tym że hms Lion nie wyleciał wtedy w powietrze nie był.... gunner chief Alexander Grant ?"
@niemilitarysci3 жыл бұрын
Wszystkie czyny załogi, ich akty odwagi, nie mogłyby mieć miejsca, gdyby wymontowano drzwi przeciwpożarowe. One są tutaj najważniejsze. Trafienie w wieżę powodowało rozpoczęcie się reakcji łańcuchowej która prowadziła prosto do magazynów prochowych. NA HMS Lionie nie wymontowano drzwi, na rozkaz dowódcy - tym samym, kiedy doszło do felernego trafienia, załoga miała czas na reakcję i zalanie komór amunicyjnych. Wszystkie inne decyzje są tutaj na drugim planie. Nie umniejsza to oczywiście ich odwagi i dokonań, ale ważne żebyśmy rozpoznali kluczowy element układanki.
@dlugi2163 жыл бұрын
@@niemilitarysci nie chodzi mi o jakiś heroiczny pojedynczy czyn chief gunnera Granta dokonany w czasie bitwy .. bo podczas tejże nie zrobił nic... nic godnego uwagi.. Ale chodzi o jego wkład w reorganizację działania całej skomplikowanej machiny jaką była artyleria Liona wraz z systemami dosyłania pocisków ładunków miotających pieczą nad magazynami amunicji których drzwi otwierały się do wewnątrz magazynu ....i które to drzwi w trakcie walki artyleryjskiej miały być otwarte a zapas amunicji płynąć nieprzerwanie niemal taśmowo do luf .... do tego reakcja eksplozją brytyjskich ładunków miotających poddanych działaniu ognia ... etc etc Alexander Grant przyszedł na Liona rok przed bitwą jutlandzką na miejsce postawionego przed sądem poprzedniego gunner oficera ... I ze szkockim uporem zmieniał chaos w sprawny i bezpiecznie funkcjonujący mechanizm .... Dostępne są w internecie informacje na temat tego zakulisowego "spiritus movens" któremu hms Lion zawdzięcza cudowne ocalenie
@niemilitarysci3 жыл бұрын
@@dlugi216 bez dwóch zdań jego działania miały zbawienny wpływ i prawdopodobnie przyczyniły się do uratowania HMS Liona. Ale, to też jest fakt, swoje działania wykonywał za zgodą i z przychylnością dowódcy. Przyznam się też, że nie spotkałem się z opisem jego działań w literaturze - tylko w internecie.
@dlugi2163 жыл бұрын
@@niemilitarysci szukałem w swoich rupieciach i znalazłem jest artykuł na temat Granta i jego dokonań w archiwalnym numerze specjalnym Morza i Okrętów nr 3 2016 100 lecie bitwy jutlandzkiej
@andrzejkazior25592 жыл бұрын
Pierwsza walka 5 Niemieckich krazowniow liniowych Nienieskich na 6 krazowniow liniowych Adm. Beathiego jak dobrze pisze. Cytuję książke Bitwa jutjandzka.
@kacpermatysik4635 Жыл бұрын
❤❤
@zbigniewuramowski40313 жыл бұрын
Panie komentatorze, brawo i dzięki! Tylko po niemiecku mówi się : Sheer tak jak jest napisane a nie jak po ngielsku "i 'z lekkim zmiękczeniem "ee", to samo Hochseeflotte; nie jak po angielsku ee jako "i" tylko jakby "seje" z bardzo słabo zazanaczona tą "j"!!
@niemilitarysci3 жыл бұрын
Oh jej, ile to ja się nasłuchałem o tej wymowie :D Wiem, jest to słaba strona tych materiałów, postaram się na przyszłość bardziej dbać o ich wymowę :D
@wolffweber70193 жыл бұрын
Nareszcie Iron Dog w akcji :)
@WojeLechistanu3 жыл бұрын
Maoryska opaska nazywała się piupiu ale działała razem z amuletem.
@WojeLechistanu3 жыл бұрын
@Mruuuczek będzie remis albo nie dojdzie do walki xD
@piotrgulinski81803 жыл бұрын
Eskadra nie szwadron 😉please a tak poza tym fajnie się słucha
@niemilitarysci3 жыл бұрын
Zdaje się że później już się poprawiłem. Kalka z angielskiego.
@adamkosc77183 жыл бұрын
Brrrrr... Hochsejflote, adm. Szer. To niemiecki, a nie angielski. Inna wymowa podwójnych samogłosek
@niemilitarysci3 жыл бұрын
Staram się, ale częstotliwość używania i obcowania z językiem angielskim niestety psuje mi moje starania. Ale mam to na uwadze!
@pandapanda-qi5oh3 жыл бұрын
@@niemilitarysci torpidos in łoters- pamiętamy !
@niemilitarysci3 жыл бұрын
@@pandapanda-qi5oh proboszcz łan tałsend
@WojeLechistanu3 жыл бұрын
już podpowiadałem korzystanie z google translate;) Widać niereformowalny ;) Ten angielski też taki se... np wymowa Barnham czy Sinclair
@WojeLechistanu3 жыл бұрын
co nie umniejsza fajności serii
@TheFiletor3 жыл бұрын
A czy w składzie obu flot poza avionetkiami była jakieś Aviza? Dobrzy kontent w sam raz na krojenie warzyw na zupę XD
@niemilitarysci3 жыл бұрын
Były tylko polecone :
@mariuszwieczorek82423 жыл бұрын
Przewaga była Angoli.
@sangdopalri3493 жыл бұрын
14:50 Jaki "szwadron"? Nie mylimy marynarki wojennej z kawalerią.
@mariuszwieczorek82423 жыл бұрын
A jak to było we flocie polskiej :) ? ZERO.
@wojteksmag82863 жыл бұрын
Ciekawie sie słucha, ale jak słyszę awionetka, to zęby mi stają w poprzek - powinno być awioMATKA.
@pandapanda-qi5oh3 жыл бұрын
Jestem ekspertem od bitwy jutlandzkiej- czekam na pytania.
@niemilitarysci3 жыл бұрын
Nie tylko od bitwy jutlandzkiej, po co ta skromność :*