Czytałem kiedyś, że na HMS Hood było paru, a na pewno jeden polski podoficer odbywający szklenie. Zginął on podczas tejże bitwy, nazwiska nie pamiętam, ale było ono podane wraz ze zdjęciem w tej publikacji. Ot "polski ślad" ;)
@Krzycho88Mr3 жыл бұрын
@@JacekMielcarek Na Hoodzie było czterech podchorążych odbywających staż (Stanisław Czerny, Kazimierz Szymalski, Leon Trzebiatowski-Żmuda, Kazimierz Żurek)
@kkkppp72353 жыл бұрын
a będą materiałey o nowych okrętach typu lata 2000-2021
@niemilitarysci3 жыл бұрын
@@kkkppp7235 to jest trudny temat. Z jednej strony tak, chciałbym jak najbardziej poruszyć ten temat, ale niestety, mam wątpliwości co do dostępnej literatury. Bo to jednak o to się zazwyczaj rozbija problem. Jak jest dobre główne źródło, które może służyć jako wiarygodna podstawa, to materiał się robi dobrze. Ale jak to jest ze współczesnymi okrętami, to już ciężko powiedzieć.
@kkkppp72353 жыл бұрын
@@niemilitarysci nie chodzi mi o tak wypasiony materiał jak te które robisz , bardziej teoretycznie jak by wyglądała bitwa morska w roku 2021 , bo co mnie intryguje to okręty teraz mają rakiety zamiast dział i systemy antyrakietowe do obrony jeśli wiesz o co mi chodzi
@MotoPRawda3 жыл бұрын
Nisko chylę czoła. Świetnie,jak zwykle!
@niemilitarysci3 жыл бұрын
Cieszę się, że się podoba!
@MotoPRawda3 жыл бұрын
@@niemilitarysci Koronkowa robota!
@jerzkos13013 жыл бұрын
Klasa. Gdyby nie ciekawe zdjęcia, można zamknąć oczy i słuchać, jak dobrego słuchowiska. 😊 Sprawa omówiona rzetelnie, z mnóstwem ciekawych szczegółów. Fajnie, że istnieje oprócz Morskich Opowieści Gregora, taki kanał jak ten, zajmujący się także stroną taktyczno-techniczną omawianych spraw.
@niemilitarysci3 жыл бұрын
Cieszę się że się podoba. Co prawda nie określiłbym mojego głosu jako odpowiedniego do słuchowiska, ale, kto wie, może kiedyś.
@ryszardkoprowski14143 жыл бұрын
Świetnie opowiedziana spektakularna historia. To, że znana? A coż to szkodzi! Zajmujących filmów z bogatą stroną faktograficzną i materiałami dokumentalnymi nigdy dość, bo zawsze coś nowego się wyłapie. Swoją drogą, epopeja Bismarcka, tragedia Hooda i pościg za niemieckim okrętem były pierwszą moją wojennomorską fascynacją, którą opowiadał mi Tato, gdy miałem ok. 10 lat. To spowodowało, że sięgnąłem po "Bitwy Morskie" E. Kosiarza, które były w jego biblioteczce, a potem po inne znane pozycje lat 70tych na półkach. Kolejne kupowałem już samodzielnie polując na książki w czasach ich niedoborów - lata 80te. Co ja się naszukałem "Burzy nad Pacyfikiem"... Ileż wiedzy jest obecnie w bliskim zasięgu, tylko po nią sięgać! Cieszę się, że nadal są pasjonaci i dzielą się nią!
@niemilitarysci3 жыл бұрын
Burza nad Pacyfikiem ponad wszystko. Niedościgniony wzór marynistycznej opowieści. Cieszę się że się materiał podoba!
@bogdank40273 жыл бұрын
Materiał pierwsza klasa.Emocjonująca relacja i przerwanie akcji w punkcie w którym napięcie sięgnęło zenitu !
@niemilitarysci3 жыл бұрын
Cieszę się że się podoba!
@krzysztofdomanski24423 жыл бұрын
@@niemilitarysci Mam nadzieję, że będzie kontynuacja!
@niemilitarysci3 жыл бұрын
@@krzysztofdomanski2442 będzie będzie, spokojna głowa. Proszę o cierpliwość, ale materiał już jest daleko posunięty :D
@dawidpytlarz44853 жыл бұрын
Oglądam od początku! , gratulacje wiedzy i kabału, kolega to nasz taki Polski Drachinifel 👍 Na studiach pisałem pracę mgr. Na temat wojny na Pacyfiku, szczególnie polubiłem książkę M. Fuchidy "Midway Historia Japońskiej marynarki Wojennej" Oczywiście Zbigniew Flisowski "Burza⚡ nad Pacyfikiem" obowiązkowo. Czekam z niecierpliwością na kolejny odcinek pozdrawiam
@niemilitarysci3 жыл бұрын
Ha, trochę mi jeszcze brakuje, plus różnimy się w kwestii "dogłębności", ale Drach jest super, więc cieszę się że się podoba. Flisowski es numero uno, nie ma dla mnie lepszego autora i marynisty niż on.
@dawidpytlarz44853 жыл бұрын
@@niemilitarysci Drach nawet ostatnio zrobił fajny odcinek o operacji Peking 👍
@sebastiandalamarsylwester21623 жыл бұрын
Doskonały materiał. Niby jeden z bardziej znanych epizodów II wojny światowej, a przedstawione w taki sposób, że naprawdę wciąga.
@niemilitarysci3 жыл бұрын
Nawet w najpopularniejszych historiach często jest dużo ciekawych niuansów po które trzeba sięgnąć nieco głębiej.
@arturkw75663 жыл бұрын
Jak zwykle po mistrzowsku. Znam historię tego starcia, ale czekam co dalej, jak gdybym słyszał ja pierwszy raz. Brawo!!!
@niemilitarysci3 жыл бұрын
Cieszę się że się podoba!
@piotrradonski65153 жыл бұрын
Materiał i budowanie napięcia pierwsza klasa, pamiętam jak czytałem Pertka z wypiekami trzydzieści lat temu o tych historiach. Czekam na dalszą część opowieści :)
@niemilitarysci3 жыл бұрын
to spotkanie samo się opowiada tak naprawdę. Jest na tyle niesamowite, i nabrzmiałe aż losem, fatum, przeznaczeniem, czy jak to zwać, że nie potrzeba w zasadzie zbytnio się wysilać. Cieszę się, że się podoba!
@arturoaqm28123 жыл бұрын
Mnie wlasnie cieszy ze ten kanal gosci ludzi z czasow Pertka,Flisowskiego i Perepeczko oraz ,jak sadze mlodsze pokolenie.
@PawelAudioVintage3 жыл бұрын
Z odcinka na odcinek coraz fajniej i ciekawiej! Teraz znowu trzeba się uzbroić w cierpliwość ☺️
@niemilitarysci3 жыл бұрын
tak, teraz będzie dość ważny odcinek, więc proszę się uzbroić w cierpliwość, bo przygotowanie go mi trochę zajmie
@dawidpytlarz44853 жыл бұрын
Przez ten kanał znowu wróciłem do starych filmów 🙂, Bitwa o ujście rzeki 1957 i Zatopić pancernik Bismarck z 1960, choć filmy stare i przerysowane to wprowadzaja w fajny klimat tamtym wydarzeń. 👍
@niemilitarysci3 жыл бұрын
Cieszę się że się podoba. Filmy są dość stare i efekty specjalne wyglądają oczywiście zabawnie. Z drugiej strony, nie ma driftujących pancerników jak w nowszych produkcjach.
@xedski3 жыл бұрын
Bardzo dziękuję. Niby ta historia jest znana ale swada i smaczki Twojej opowieści robią duże wrażenie. Przy okazji podziwiam progres jaki zrobiłeś w budowaniu narracji i ćwiczeniu dykcji. Brawo.
@niemilitarysci3 жыл бұрын
cieszę się że się podoba. Staram się poprawić wciąż ten aspekt, ale myślę że jesteśmy na dobrej drodze. Bardzo dziękuję za miłe słowa, te akurat bardzo ważne dla mnie :D
@marcinm.41963 жыл бұрын
Popieram przedmówcę ;)
@DymarDymar-yl1wg3 жыл бұрын
Kto siedzi w temacie na pewno jest zadowolony👍 Podziwiam wiedzę i sposób przekazywania, słucha się tego doskonale 👌
@niemilitarysci3 жыл бұрын
Mam nadzieję że i Ci co nie siedzą w temacie są zadowoleni :D Cieszę się że się podoba
@DymarDymar-yl1wg3 жыл бұрын
@@niemilitarysci Myślę że wszyscy powinni być zadowoleni 👍
@piotrbabkiewicz38123 жыл бұрын
Kolejny bardzo dobry odcinek:))) Już nie mogę doczekać się następnego. Bardzo dobrze on pokazuje jak ważny jest skuteczny i bez awaryjny radar. Brytyjskie krążowniki nie zgubiły tropu mimo bardzo trudnch warunków. Uniknęły zaskoczenia przez Niemców gdy wykonali zaczepny zwrot celem pozbycia się psów gończych.Co prawda straciły wtedy kontakt z Niemieckim zespołem to odzyskały go co w tych warunkach bez radaru było by nie możliwe. Tylo dzięki radarowi ostatni krążownik liniowy skończył tak jak na Brytyjski krążownik liniowy przystało.
@niemilitarysci3 жыл бұрын
Radar oczywiście pomagał, ale tutaj jednak też trzeba oddać honor załogom krążowników. Royal Navy miała dużo szczęścia, że dowódcy na krążownikach byli jednymi z najzdolniejszych. Pewna tradycja z poprzedniej wojny.
@maciejnocek29573 жыл бұрын
Materiał przerwany niczym reklama na Polsacie. W najlepszym momencie. Super materiał
@niemilitarysci3 жыл бұрын
Ale, na szczęście, to nie Władca Pierścieni, który trwał po 4h na 1 część :D
@adriankuroczik63353 жыл бұрын
Świetnie zrobiony materiał słucha się wyśmienicie
@niemilitarysci3 жыл бұрын
Cieszę się że się podoba!
@marekskwarcow43683 жыл бұрын
Czekam z niecierpliwością na następny odcinek
@niemilitarysci3 жыл бұрын
Proszę o cierpliwość, będzie to dość ważny odcinek, z którym upewnię się że materiał jest na odpowiednim poziomie.
@zbigniewmikolajczyk37813 жыл бұрын
Rewelacja! - nie mogę się doczekać kolejnej części. Serdecznie pozdrawiam autora.
@niemilitarysci3 жыл бұрын
Cieszę się, że się podoba
@ukaszurbanek25613 жыл бұрын
Jak zwykle rewelacja! Pańskie programy to prawdziwe wydarzenie tygodnia! Natomiast zastanawia mnie, co takiego się stało z radarem głównym Bismarcka, że po jednej salwie uległ on uszkodzeniu i to trwale. Coś się połamało, pogięło, rozbiło i nie było części zamiennych? W źródłach nie ma nic na ten temat, tymczasem Bismarck miał przecież wcześniej próby artylerii głównej i nic się nie działo. Jestem ciekaw ile historia zna przypadków trwałego uszkodzenia radaru okrętowego od wstrząsu. Dziwne też, że niemiecki zwiad lotniczy bazy Scapa Flow był oczywiście błędny przy czym nie zrobiono zdjęć! Jak to nie zrobiono zdjęć? Zapomnieli aparatu? Skoro zapomnieli aparatu, to powiedzieli, że są pewni swoich obserwacji? Raczej nie mogli tak powiedzieć. Tymczasem meldunek dla Lutjensa był stanowczy. I fałszywy....
@niemilitarysci3 жыл бұрын
Radary były baaardzo delikatnym sprzętem w tamtym okresie. A niemieckie radary, morskie przynajmniej, nie należały do najlepszy w swojej klasie. Ale nie oni jedyni mieli problem, King Geroge V też miał radar, i też wytrzymał 30 minut walki z Bismarckiem zanim odmówił posłuszeństwa. Jednak miotanie 700 - 800 kg pocisków na 20 kilometrów daje się we znaki nawet na pokładzie okrętu liniowego. Także to nie jest specjalnie nic niespotykanego, przynajmniej w pierwszej połowie II Wojny Światowej, od 1942, a jeszcze bardziej 1943 było już nieco lepiej, przynajmniej po stronie aliantów. A co do rozpoznania lotniczego. Szczerze mówiąc nie znam dokładnie detali. Może zrobili zdjęcia ale nie wyszły, akurat była chmura, mgła itd. Rozpoznanie lotnicze w 1941 roku wyglądało nieco inaczej niż dzisiaj, więc też specjalnie bym nie sekował pilotów za błędne rozpoznanie.
@Morita19863 жыл бұрын
Znowu złoto Gratulacje
@niemilitarysci3 жыл бұрын
cieszę się że się podoba
@maciejsikora45593 жыл бұрын
dziękuje za info,czekam na następną opowieść
@jasiof26223 жыл бұрын
Super! Dzięki!
@arturkielarturkiel26773 жыл бұрын
Świetne coraz lepsze trzymaj tak dalej
@niemilitarysci3 жыл бұрын
Cieszę się, że się podoba.
@plazmamarek32513 жыл бұрын
Dobre ...... trzyma w napieciu .....
@svarc613 жыл бұрын
No! żona na plotkach córka w pracy zabieram się do ROBOTY!!! :)
@niemilitarysci3 жыл бұрын
arriba arriba zatem! Mam nadzieję że będzie się podobał!
@paweel24943 жыл бұрын
Panie Dropsie, chylę czoła - meeeega dobry materiał, obejrzałem na jednym tchu . PS - zakończyłeś w dobrym momencie budując ciekawość i napięcie widowni. Normalnie jak w greckim teatrze :) oczywiście plusik
@niemilitarysci3 жыл бұрын
Cieszę się że się podoba! Zatopienie HMS Hooda jest zbyt ważna żeby się tutaj z nim śpieszyć. Zrobimy to dokładnie w następnym odcinku.
@PabloGplwr3 жыл бұрын
Jak zwykle świetne. Czekam z ciarkami na następny. Pozdrawiam
@niemilitarysci3 жыл бұрын
Niestety, proszę się uzbroić w cierpliwość. Następny odcinek jest bardzo ważny w całej naszej opowieści, więc może mi zajać sporo czasu odpowiednie jego przygotowanie.
@marcinm.41963 жыл бұрын
Kolejny bardzo dobry materiał. Podoba mi się, że bardzo szczegółowo omawiasz tło wydarzeń. Czekam na kolejne części. Gratulacje.
@niemilitarysci3 жыл бұрын
Cieszę się że się podoba.
@stanisawkaczmarczyk53123 жыл бұрын
Świetny film, zresztą jak zwykle
@niemilitarysci3 жыл бұрын
cieszę się że się podoba!
@adamka29343 жыл бұрын
Znakomity kanał! Powodzenia i mam nadzieję że uda się zrealizować wszystkie plany.
@niemilitarysci3 жыл бұрын
Cieszę się że się podoba i dzięki za miłe słowa!
@adamka29343 жыл бұрын
@@niemilitarysci jakoś znajomo wygląd ta Kirishima , blacman?
@niemilitarysci3 жыл бұрын
@@adamka2934 haha, dobre oko, w istocie jest to jego dzieło.
@olaieryk3 жыл бұрын
Wreszcie dałem radę dokończyć oglądanie. Jak zwykle świetny, wnikliwy materiał. Ja dodam od siebie, że po osiągnięciu kontaktu bojowego Przez Hooda i Prince of Wales, Anglicy myśleli, że jest już pozamiatane i prawie otwierali szampana :). Czy to prawda nie wiem, ale w jednej z książek tak to przedstawiono. Podoba mi się mapka poglądowa, gdzie znajdowali się główni bohaterowie na Atlantyku.
@niemilitarysci3 жыл бұрын
Oj tak nie było. Raczej atmosfera była poważna, ale pełna oczekiwania. Naocznych świadków jest oczywiście mało, ale nikt raczej nie świętował, nim nie doszło do zatopienia przeciwnika. Oczekiwania były, ale myślę że raczej nie wyciągali szampanów.
@olaieryk3 жыл бұрын
@@niemilitarysci Autorzy często koloryzują. Osobiście lubię Samuela E. Morisona. Dla mnie jest bardzo wiarygodny.
@niemilitarysci3 жыл бұрын
Hohoho, oj nie. Morrison jest daleko od wiarygodności. Przede wszystkim dlatego że pisał zbyt blisko opisywanych wydarzeń i po prostu ani nie znał faktów, ani nie wiedział zawsze co się stało. Nie zarzucam mu braku profesjonalizmu, ale Morrisona trzeba jednak mocno filtrować, choć czyta się go bardzo dobrze. Jest znakomity jako pewna baza z której można dalej rozwijać temat, bo niestety w bliższym porównaniu można dużo błędów wyłapać.
@olaieryk3 жыл бұрын
@@niemilitarysci Potwierdzam, że dobrze się czyta. Pisanie zbyt blisko wydarzeń też ma swoje zalety. Moim zdaniem trzyma dystans i przedstawia wiele opinii. Prawdą jest, że wiele materiałów w tamtych czasach było utajnionych. Cieszę się, że jest coraz więcej tłumaczeń różnych autorów. Jak zaczynałem się interesować tematyką w drugiej połowie lat 80 to literatury polskojęzycznej było mało.
@JacekMielcarek3 жыл бұрын
Hehe. Pojawiły się reklamy. Nie wyłączyłem, bo ciekawa, reklamuje się izraelski Rafael z m.in.zasobnikiem Recce. Wracajac do filmu to historia mi znana, ale z przyjemnością się ją ogląda, dziękuję. btw.polecam wszystkim zainteresowanym tematem zapoznać się z książką Angus'a Konstam'a"Hunt the Bismarck".
@niemilitarysci3 жыл бұрын
Reklamy były zawsze, widocznie teraz się włączyły. Jakoś trzeba zarabiać na te książeczki do przygotowywania filmów $$$
@LukasMaya3 жыл бұрын
Jezu daj Pan nową część bo nie mogę się doczekać.
@niemilitarysci3 жыл бұрын
JUTRO. Lub najpóźniej pojutrze. Siedzę i działam wściekle
@micke72613 жыл бұрын
Napięcie rośnie jak u Hitchcocka ! ;D Nawiasem, nie mogę się doczekać materiału omawiającego typ Scharnhorst :)
@niemilitarysci3 жыл бұрын
Mam odrobinę przesytu niemieckimi i brytyjskimi konstrukcjami szczerze mówiąc. Myślę że zajrzymy na Pacyfik w następnym marynistycznym temacie
@micke72613 жыл бұрын
@@niemilitarysci Jestem jak najbardziej za ! Szczególnie gdybyś miał jakieś ciekawostki o konstrukcjach IJN ;)
@niemilitarysci3 жыл бұрын
Zobaczymy co tam się uda wymodzić. Ale, to przyjdzie odrobinę poczekać, niestety.
@olaieryk3 жыл бұрын
Jest :) !!!
@slawomirzawislak73853 жыл бұрын
Hehehe atmosfera zbudowana jak u Hitchcocka 😉😉👍👍
@niemilitarysci3 жыл бұрын
jak u Hitchcocka, to musiałbym zacząć od zdetonowania Hooda, a dopiero później zacząć opowiadać resztę
@slawomirzawislak73853 жыл бұрын
@@niemilitarysci zbyt oczywiste, lepiej przerwać tuż przed tym co jest najciekawsze 😉😉😀😀
@mariuszpalak37413 жыл бұрын
Doczytałem się w Osprey'u pt. Polowanie na "Bismarcka" 1941. , że HMS Hood został nazwany na cześć adm. Samuela Hooda z XVIII w. a jego matką chrzestną była wdowa po adm. Horacym Hoodzie, poległym na pokładzie "lnvincible". Pozdrawiam :-)
@niemilitarysci3 жыл бұрын
Tutaj za bardzo skróciłem, ale tak. HMS Hood nie jest nazwany po Horace Hoodzie, a po jego zdaje się prapra dziadku? Natomiast tak, matką chrzestną była w istocie wdowa po kontradmirale. Ale dzięki za klaryfikację!
@edx_dex3 жыл бұрын
Brytyjczycy swoje okręty liniowe w XX wieku nazywali częściowo na cześć admirałów z okresu przed i napoleońskiego (Rodney, Hood, Anson, Howe, Barham) i generałów (Iron Duke)
@michabiaczynski99903 жыл бұрын
@@edx_dex Nie wszystkie. Np. pancerniki typu R. Najlepsza nazwa: Royal oak, na pamiątkę dębu na którym schronił się król po przegranej bitwie.
@niemilitarysci3 жыл бұрын
Z tego co pamiętam, to jeśli chodzi o Royal Navy, to dla capital shipów przeznaczali nazwy "ważne" historycznie. Sławnych królów, znanych bitew, dowódców, ale też cnót. Ogólnie nazewnictwo Royal Navy jest dość skomplikowane. Bo nawet w typie Queen Elizabeth, mamy tyle różnych nazw z tylu różnych kategorii i przyczyn.
@edx_dex3 жыл бұрын
@@michabiaczynski9990 Wszak wyraźnie napisałem, że "częściowo" nazywali. Aż tak trudno zrozumieć proste sformułowanie?
@zybek1003 жыл бұрын
Znowu trzeba czekać.
@niemilitarysci3 жыл бұрын
odrobinę, niestety. Ale będzie warto, bo myślę że następny odcinek będzie jednym z ciekawszych.
@TheFiletor3 жыл бұрын
No, no, widać, że praca nad językiem przynosi efekty! Momentami trochę taki mały Wołoszański Panu wychodzi (choć materiał też wdzięczniejszy do zaangażowanego komentarza niż sprawy techniczno inżynierskie ;) ) - ciekawe, jaka bądzie forma językowa za rok, dwa? Łapka w górę!
@niemilitarysci3 жыл бұрын
moc buziorów. Tak, autor na miarę "Sensacji XXI wieku".
@mariuszo94253 жыл бұрын
Jak zwykle ciekawy materiał..W jakiejś książce czytałem że Bis nie zatankował się do pełna w Noreegii..czy tak było?
@niemilitarysci3 жыл бұрын
Hmm, tego nie wiem, ale powiem odwrotnie - w tych książkach co czytałem nie było wspomniane że zatankował. Natomiast wyraźnie napisano że Prinz Eugen już tak. Zakładałbym więc że nie brał paliwa w trakcie pobytu w Norwegii. Ale pamiętajmy że byli tam dosyć krótko, zaledwie parę godzin, a także, że podobnie jak przy operacji Berlin, na morzach czekały na nich wyznaczone tankowce.
@mariuszo94253 жыл бұрын
@@niemilitarysci racja..Tak było. Pozdrawiam
@petrusx3 жыл бұрын
Brawo drops :)
@niemilitarysci3 жыл бұрын
Dziex
@konradadamczyk57553 жыл бұрын
no panie, no ile można czekać! ;)
@niemilitarysci3 жыл бұрын
oj tam oj tam
@konradmichal74893 жыл бұрын
Mega narracja.
@niemilitarysci3 жыл бұрын
jeszcze trochę i będę jak Wołoszański łaził po Błyskawicy i opowiadał :D
@adamtutaj12202 жыл бұрын
Czy na Bismarcku, przed ostatnim rejsem także zamalowano pasy kamuflażu?
@szlachcior13 жыл бұрын
Sorry że zapytam. Czy może autor albo ktoś z komentujących posiada namiary na książkę C.Szoszkiewicza Krążowniki 2 wojny światowej. Posiadam pancerniki i lotniskowce i tej pozycji mi brakuje. Z góry dzięki za pomoc.
@niemilitarysci3 жыл бұрын
A jest w ogóle taka książka? Bo również posiadam pancerniki i lotniskowce, są dobre jako szybka refka, ale krążowników nigdy nie widziałem. Wydaje mi się że nie ma takowej.
@szlachcior13 жыл бұрын
@@niemilitarysci Być może nie doczekała się wydania. I dlatego nigdzie jej w necie nie można znaleźć. Ja sugerowałem się informacją na obwolucie Drugiej wojny światowej na morzu gdzie widnieje jako książka która "niebawem się ukażą" w wydawnictwie LAMPART.
@niemilitarysci3 жыл бұрын
@@szlachcior1 wydaje mi się że nie ma takiego tytułu. A szkoda, ale myślę że to by było dość rozległe dzieło, krążowników jednak było dużo różnych.
@szlachcior13 жыл бұрын
@@niemilitarysci Poszperałem troszkę i udało mi się dotrzeć do informacji jakoby domniemany autor Cezary S. wylądował za kratkami na 25 lat za zabójstwo więc może trzeba będzie poczekać na tę pozycję. O ile jest to przyczyna jej niepowstania. Jednakowoż dzięki za pomoc. Pozdrawiam.
@niemilitarysci3 жыл бұрын
@@szlachcior1 to jest najbardziej kompletnie losowa wiedza z internetu jaką dzisiaj otrzymałem. Holy shit. No cóż, to faktycznie, może być problem z książką.
@robertwieruszewski36538 ай бұрын
21;oo!!!!!!!!!!!!
@dawidpytlarz44853 жыл бұрын
Ciekawy jestem wyniku starcia, gdyby zamiast Prince of Wales admirał Holland miał do dyspozycji King George V jako prowadzący szyk, niby ta sama siła ale wyszkolona załoga i usunięte problemy techniczne, wszyscy wiemy co zrobił HMS Duke of York w bitwie pod Nordkapp . 🤔
@niemilitarysci3 жыл бұрын
Problemy techniczne nie były usunięte, ale załoga była lepiej wyszkolona. Więc raczej zakładam że okręt nie oddałby wszystkich salw które mógłby, ale na pewno lepiej by sobie radził niż HMS Prince of Wales. Duke of York też nie osiągnął jakichś niesamowitych rezultatów w walce z Scharnhorstem. Trafił po prostu gdzie należało. Nigdy nie był w specjalnym niebezpieczeństwie w pojedynku z Scharnhorstem, po prostu musiał go zatrzymać. W walce z Bismarckiem byłoby inaczej, bo siła ognia na papierze jest mniej więcej równa, ale w rzeczywistości Bismarcka działające wieże dają mu przewagę.
@MrMarek413 жыл бұрын
Zastanawia mnie jedno. Dlaczego Bismarck nie zawrócił ,tylko próbował opłynąć dookoła wyspy brytyjskie . Czyżby nie pamiętali historii wielkiej armady ?
@niemilitarysci3 жыл бұрын
Skoro udało się Scharnhorstowi i Gneisenau, to dlaczego nie miało się udać Bismarckowi i Prinz Eugen?
@olaieryk3 жыл бұрын
Potrzebowali sukcesu a nie ucieczki. Co prawda po zatopieniu HMS Hood, już sukces mieli - tylko zadanie nie wykonane. W wojsku wykonanie rozkazów jest ważne.
@Siapiej3 ай бұрын
Bo tam był zakaz zawracania 😂
@MrQuashu3 жыл бұрын
Hallo kiedy kolejny odcinek ??
@niemilitarysci3 жыл бұрын
Jeszcze trochę trzeba będzie poczekać. Spodziewałbym się nowego odcinka w okolicach poniedziałku niestety.
@plazmamarek32513 жыл бұрын
Dawaj dawaj bo nie jem i nie spie .......
@niemilitarysci3 жыл бұрын
jutro, godzina 17:00
@WojeLechistanu3 жыл бұрын
MIODZIO!!!
@niemilitarysci3 жыл бұрын
cieszę się że się podoba!
@Mryoozec3 жыл бұрын
sadysta. w takim momencie .....
@niemilitarysci3 жыл бұрын
Ale za to jaki będzie następny odcinek! ho ho hoooo
@Mryoozec3 жыл бұрын
@@niemilitarysci tak ze 45 min, co ?
@niemilitarysci3 жыл бұрын
@@Mryoozec oj chyba dłużej będzie raczej. Jest bardzo dużo do omówienia w następnym odcinku, więc myślę że to mówimy o godzinie +
@lukaszx49653 жыл бұрын
@@niemilitarysci spodziewam się fajerwerków
@niemilitarysci3 жыл бұрын
@@lukaszx4965 dosłownie i w przenośni
@adamwojtasiewicz71863 жыл бұрын
dawaj VII część!!!! do chuja
@niemilitarysci3 жыл бұрын
almost there :D Szykować się na środę wstępnie, na 17:00
@Mandoleran3 жыл бұрын
Ty draniu. Robisz program historyczny a nie powieść sensacyjną. Co to za cliffhangery?
@niemilitarysci3 жыл бұрын
Pomijając oczywiście narrację - zwykła prozaiczna przyczyna - przyszły materiał to bardzo rozległy temat, więc zająłby cały film pewnie i ze 2 godziny. Więc, niestety, musiałem uciąć w tym akurat miejscu :D Cieszę się że się podoba!