Nietypowy odcinek i nietypowa propozycja. Z jednej strony nie chce wyjść na osobe która próbuje wyciągnąć kase przez internet, ale z drugiej - pewnie tyle ciekawych rzeczy nie powstało na tym swiecie -a szczególnie w Polsce :( - przez niespróbowanie .... że ryzykuje przyjeciem wiadra hejtu na twarz i pytam Was o zdanie.
@wojciechwojtala89073 жыл бұрын
witam,a jaki jest koszt takiego ogrzewania ,orientacyjnie na budynek 100m2,dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam
@wojciechwojtala89073 жыл бұрын
chcialbym wiedziec czy inwestycja w to ogrzewanie nie zje oszczednosci na nim,pozdrawiam
@pawegibek30573 жыл бұрын
Fajny pomysł z tymi testami. Tak trzymaj mam nadzieje, że znajdzie się dużo chętnych. Czasy zmieniają się coraz bardziej coraz więcej osób chce nie tylko wybudować dom ale też zrobić to poprawnie i w odpowiednich technologiach.
@holiboodzdrowydom3 жыл бұрын
@@wojciechwojtala8907 zalozenie jest takie aby caly system kosztowal max tyle co pompa ciepla powietrzna z fotovoltaika, ale ma byc dlugowieczny a nie wymiana co max 20 lat i bedzie niezalezny od systemu rozliczania narzucanego przez panstwo lub firmy energetyczne.
@Karoryfelzeberkowynakosciach3 жыл бұрын
Gdyby wszyscy się bali nowości i eksperymentów to dalej byśmy mieszkali w domach z gliny i słomy ogrzewanymi ogniskiem :) Jak najbardziej popieram podejście, ja osobiście na przekór wszystkim którzy mi odradzają będę ogrzewał dom kotłem elektrycznym... Bo dlaczego nie :)
@piotrlitwin30833 жыл бұрын
Jestem zainteresowany tematem, wchodzę w to bo oglądam kanał z największym potencjałem na polskim rynku YT
@domnakretej3 жыл бұрын
Maciek ty to jednak szalonym wizjonerem jesteś 😁👍 Ja jestem za👊
@holiboodzdrowydom3 жыл бұрын
to dopiero wierzcholek gory lodowej wszystkich ambitnych pomyslow :) obiecujacych rozwiazan do przetestowania jest tyle ze zycia by nie starczylo...
@Lukersxx3 жыл бұрын
Jeżeli chodzi o projekt to jestem jak najbardziej na TAK :). Nie pożałuję 290zł, bo już do tej pory Pański kanał zasłużył żeby zarabiać. Dzięki Panu zdecydowałem się na dom z keramzytu i rozważam jeszcze opcję mat kapilarnych :)
@panharlewicz24233 жыл бұрын
Ja mam właśnie podobnie. Myślę również o GWC, ale nadal waham się w kwestiach co do CO i CWU.
@Lukersxx3 жыл бұрын
@@panharlewicz2423 ja odpuszczam na ten moment gwc. Zrobię sobie tylko przyłącze w razie jakbym się kiedyś zdecydował
@piaskownica76483 жыл бұрын
coś w tym jest, ja się zdecydowałem na keramzytowy fundament, drążę temat kapilarów, może nie jako główne ogrzewanie, ale przynajmniej ściennie/sufitowo do chłodzenia
@footballlover63823 жыл бұрын
Co za durnie dają łapki w dół prowadzacy robi za was robote najciezsza czyli znajduje rzetelne info
@kamilmajcherczak6173 жыл бұрын
Jestem za wchodzę w to :) Jestem na etapie budowy domu i ten kanał już bardzo mi pomógł :)
@nie0wiem1239485ue3 жыл бұрын
Robi Pan znakomitą robotę. Jeden z najlepszych jak nie najlepszy kanał o budownictwie.
@MrRatpaw3 жыл бұрын
Moje dwa grosze: 1. te trzpienie betonowe od samego fundamentu po wieniec na pewno Ci nie pomoże w oszczędnym ogrzewaniu domu., a wybrałeś niskotemperaturowe ogrzewanie matami kapilarnymi. Zastanów się nad planem B odnosnie ogrzewania. Martwisz się o mostki przy oknach, a zbudowaleś MOSTY cieplne do gruntu! 2. Ja raczej zainteresowany nie jestem w płaceniu za Twoje eksperymenty budowlane :) Za dwa lata 3. Dom ogrzewany jest za grosze w dzisiejszych czasach, pod warunkiem, że jest to dom energooszczędny albo pasywny. O domach pasywnych w Polsce niewiele wiadomo, więc tu mozesz szukać. 4. Koszty ogrzewania są mniej istotne niż koszt utrzymania komfortu, czyli koszt roczny, a nie koszt sezonu grzewczego! Zwróc uwagę na różnicę. O przegrzanych domach też niewiele się mówi, że przecież jaki to problem mieć za ciepły dom? :)
@atam39773 жыл бұрын
Jaki wpływ mają mostki cieplne to jest to do całkiem dokładnego wyliczenia. Ale mało który projektant to robi bo 1-nie zawsze umie, 2-mało który inwestor chce płacić za analizy, więc stosuje się rozwiązania typowe kopiuj-wklej. Każdy budynek jest jednak inny i na obliczenia ma wpływ chociażby lokalizacja (w Polsce jest 5 stref klimatycznych).
@MrRatpaw3 жыл бұрын
@@atam3977 Co właściwie próbujesz powiedzieć? Że te trzpienie żelbetonowe nie szkodzą? Projektant się nie popisal, to trzeba po OZC sie udać PRZED instalacją tych mat kapilarnych. HOLIBOOD, uważaj!
@atam39773 жыл бұрын
@@MrRatpaw Nie da się budować tak całkowicie bez mostków (tzn. da się, ale koszty rosną w kosmos), ale mostki można minimalizować. Np. trzpieni nie należy lokalizować przy oknach. Od tego są obliczenia cieplno-wilgotnościowe i analizy ekonomiczne aby zaprojekotwać optymalne rozwiązania i właściwy dobór materiałów, np. o oporze dyfuzyjnym taki jaki wynika z analiz. Mostki minimalizuje się (np. cofając nadproża przy roletach podtynkowych aby zmieścić dodatkowe kilka cm ocieplenia) aby uniknąć osiągania w tych miejscach temperatury punktu rosy. Jeśli dochodzi do kondensacji pary wodnej z powietrza to dopiero wtedy jest tragedia.
@holiboodzdrowydom3 жыл бұрын
no tak, dom nie jest budowany jako pasywny, ale pytanie rezygnowac z stabilnosci konstrukcji zeby zmniejszyc mostki termiczne ? przegrzanie to osobny problem, tez oczywiscie wazny
@MrRatpaw3 жыл бұрын
@@holiboodzdrowydom Te słupy nie są potrzebne. Miałem podobny problem, jak szukalem architekta. Trzech na czterech mówiło "słupy muszą być", czwarty tak zaprojektował, że nie muszą być.
@Ivanpotulny3 жыл бұрын
Projekt w zamyśle bardzo fajny. Jeżeli ktoś buduje dom za setki tysięcy, to te 300 zł wydane na wiedzę w tym temacie to nie wiele. Kolejnym plusem jest to iż taka opłata odsieje osoby niezainteresowane, które nic nie robią tylko krytykują. Dodatkowo (mam nadzieję) że tego typu finansowanie da Ci pełną niezależność od producentów, sprzedawców materiałów.
@hik3r2 жыл бұрын
Interesującym tematem są materiały zmiennofazowe do magazynowania energii. Jest firma która oferuje "grzanie lodem" wykorzystując pompę ciepła solanka-woda i podziemny zbiornik z wodą. Zastanawia mnie jakby się sprawdził parafinowy magazyn energii w połączeniu z matami kapilarnymi.
@wojciechszczygie8413 жыл бұрын
Jeśli chodzi o technologie to polecam solary wodne. Minus - zbiornik odbiorczy na około 10 m3 wody (aby odebrać nadmiar latem - 10 m3 potrafi się nagrzać do 50 stopni) Z "technologi pierwotnych" dach wysunięty na tyle daleko, że latem jak słońce jest wysoko to zasłania okna, zimą zaś jak słońce jest nisko to światło wchodzi przez okna.
@Karoldd263 жыл бұрын
Mniej więcej w ten sposób działa to u mnie w bloku 😀 Salon od południa balkon sąsiada osłania okna latem a zimą słońce wpada aż po przedpokoju, tylko podczas budowy w 1992 raczej nikt tego nie planował 😛
@zeber293 жыл бұрын
10m3 jako akumulator energii, pytaniem tylko w jakim ujęciu czasowym, starczy tej energii zakumulowanej do temp 50C ?
@wojciechszczygie8413 жыл бұрын
@@zeber29 Akumulatorem energii jest zbiornik wewnętrzny 900 l z wodą o temp. 70-80 stopni. Zbiornik 10 m3 jest zbiornikiem zdawczym który chroni solary przed przegrzaniem. W tym zbiorniku jest też drugi obieg tak aby wrazie czego odebrać Ciepło. Z tego układu w lato udało sie ogrzać basen o wym śr 5.20m wys 1.30 do temperatury zbliżonej na pływalni. Pewnie można to udoskonalić. A to ile czasu woda będzie ciepła w takim zbiorniku zależy od izolacji. A wykorzystanie Ciepła zależy od instalacji grzewczej.
@jarekjaniszewski84872 жыл бұрын
Tematy: kocioł soniczny - ogrzewanie, płot wiatrowy - wytwarzanie energii
@jakubmikua46263 жыл бұрын
TEMAT: strop na poddaszu: betonowy czy drewniany w ujeciu kosztow i izolacji
@arturbodziony42013 жыл бұрын
Fajny kanał szkoda, że nie natrafiłem na niego 20 lat temu. Kilka lat temu pomalowałem w domu zimny obszar koło jednego okna specjalną "farbą" Karlex. Efekt jest taki że jak przykładam rękę do obszaru pomalowanego a drugą do niepomalowanego to ten pomalowany jest ciepły a niepomalowany jest zdecydowanie zimny. Jest to aerożel. Niestety cena jest wysoka bo ok. 500 zł za wiaderko 5 litrowe waży może 2 kg. W środku jest taka masa jakby bardzo gęsta śmietana a ponoć zbudowana jest mikrokulek szklanych z zamkniętym powietrzem 3M plus jakiś łącznik. Maluje się tym bardzo trudno, można też tym szpachlować efekt jest jeszcze lepszy - ale też jest to trudne. Przywiozłem ją od producenta w Czechach nawet udało mi się sprzedać kilkanaście może dziesiąt wiaderek. Żeby to opomiarować trzeba by pomalować przynajmniej jedną ścianę w referencyjnym pokoju i porównać do np. sąsiedniego. - Taki mam pomysł :-)
@nanek92122 жыл бұрын
Ogólnie gdyby nie ten kanal to ciężko było by ogarnąć budowę. Mam GWC. Ciekawe jakie będą wyniki. Dziękuję za twoja prace dobro zawsze wraca. Pozdrawiam
@Razor13793 жыл бұрын
Polecam zobaczyć Pana Macieja Sempińskiego na YT.
@rakos9943 жыл бұрын
4:30 początek odcinka, wcześniej wstęp i gadanie o niczym
@ukaszskoskiewicz70886 ай бұрын
Jestem za, budowa domu mnie czeka więc jak najbardziej dowiem się więcej
@damian35233 жыл бұрын
Piec rakietowy, spala paliwo (np drewno) oraz gazy wydostające się z tegoż drewna podczas spalania - zgazowywuje paliwo.Wynik: oszczędność drewna, dokłada się raz na 24h, prawie 0 zanieczyszczeń i mniej popiolu. Mozna tak spalać prawie wszystko
@damian35233 жыл бұрын
@@adder421 nie każdy o tym wie
@holiboodzdrowydom3 жыл бұрын
widzialem kiedys na jakims poradniku survivalowym takie ognisko "rakietowe" - dzieki czemu nie widac dymu z odleglosci. Wysoka komora spalania i dolot powietrza z dolu ;)
@jakubstepien72573 жыл бұрын
Szkoda że nie zdążyłeś sprawdzić technologii brązowej wanny przed wykonaniem fundament. Technologia hydroizolacji w wykorzystaniem bentonitu która nie utrudnia wykonania uziemienia. Technologia bardzo ciekawa, a wygląda na to że przesadziłeś z hydro izolacji.
@brtozkzkk1943 жыл бұрын
Nie mogę się doczekać,jestem zainteresowany ✌️ Merytorycznych dyskusji budowlanych dla mnie nigdy dosyć,a takie zacne grono zainteresowanych tym tematem może być sporą dawką wiedzy. Trzymam kciuki😁
@holiboodzdrowydom3 жыл бұрын
o to chodzi, mam nadzieje projekt zciagnie same lepsze glowy :)
@zapis3273 жыл бұрын
Koniecznie zrób film o piorunochronie :)
@oskarbratkowski18823 жыл бұрын
Good idea 👍 Jeszcze poproszę odcinek o wykończeniu dachu, czyli nadbitka i podbitka;)
@norbertg79463 жыл бұрын
System "szarej wody" Odzyskujesz wodę z kuchni i innych zlewów, filtrujesz wstępnie i przepompowujesz do spłuczki kibla i pisuaru. Korzystasz z tej samej wody 2 razy
@bartomiejkos3703 жыл бұрын
A jak z eksploatacją filtrów, czy są jakieś rozwiązania gotowe, czy koszt układu recylkulacji z pompą i zbiornika magazynującego to nie jest gra niewarta zachodu? Osady w ubikacji? Masz jakieś linki?
@holiboodzdrowydom3 жыл бұрын
to ciekawy pomysl, oszczedzamy na wodzie i na szambie. Ale pytanie ile.. postaram sie zainstalowac u siebie liczniki przy toaletach to wyjdzie jaka czesc wody mogla by byc ponownie uzyta. DZIEKI!
@jezalb27103 жыл бұрын
@@holiboodzdrowydom zużycie wody czystej w domu to 3 do 4 procent. Reszta idzie do toalety, prania itd. Itp.
@jezalb27103 жыл бұрын
@@bartboch4957 bardziej chodzi o używanie deszczówki do prania, w toalecie itd.
@wojpawlo3 жыл бұрын
Planuję zrobić szarą wodę ale tylko z deszczówki, oczyszczanie brudów ze zlewu chyba nie jest warte wyprawki. Szczególnie jeśli to ma pójść na sprzęt AGD i mycie samochodu + podlewanie roślin (miękka woda).
@nie0wiem1239485ue3 жыл бұрын
Wspominałeś kiedyś o nowej polskiej pompie ciepła o super wydajności, które podobno bije na głowę wszystko co jest teraz na rynku. Są o niej jakieś wieści?
@ukaszpawowski13443 жыл бұрын
Ogrzewanie domu z pracującego kompostu za pomocą wymiennika ciepła. Jest trochę filmów w anglojęzycznym internecie. Wymiennik przeciwprądowy na odpływie z prysznica do cwu , zasilenie pralki i zmywarki ciepła woda z cwu. Chłodzenie płaszczyznowe sufitowe w domu z wężownicy zakopanej w na przepływającym zrudle obok studni.
@piotrtom84293 жыл бұрын
Jestem za. Na pierwszy ogień proponuję zając się tematem przechowywania energii w wodorze uzyskanym z paneli. Pozdrawiam Piotr
@SzadiB3 жыл бұрын
Witam; Oglądam Pana serię, czerpię inspirację, bo też jestem w trakcie budowy. Zachęca Pan do dzielenia się opiniami, wiec to czynię i mam parę pytań: 1] Nie widzę u Pana zatopionych szpilek do montażu murłaty dachowej :) dlaczego? 2] Nie planuje Pan montażu rolet? Jeżeli Pan planuje to warto było ocieplić tj zatopić/cofnąć w nadprożu choćby 3 cm XPSa. Blaszana obudowa rolety to potężny mostek termiczny, porównywalny z balkonem w stropie monolitycznym. 3] Najprostszą metodą na brak mostka termicznego przy montażu okien to ocieplenie szpalet 2cm XPSem, bez konieczności wysuwania ich poza obrys muru 3] Ja u siebie, podczas murowania ścian dałem dodatkową izolację poziomą z papy pomiędzy 1 ,a 2 poziomem bloczka, ponieważ jego poziom u mnie wychodzi ~ na wysokości poziomu posadzki "na gotowo". Pozdrawiam, lojalny subskrybent ;)
@bevondymicmic52243 жыл бұрын
3] Chodziło o sam fakt żeby okno wyrównać z zewnętrzną częścią muru (a nie montować w środku muru) W ten sposób do okna podchodzimy 20cm wełną a nie 2 cm XPS. 20CM jest lepsze niż 2. Wysunięcie okna jest dodatkowo płatne a tu mamy za FREE wystarczy powiedzieć przy montażu. 2] Możliwie że rolety będzie montował na warstwie wełny żeby do okna dochodziła pełna grubość ocieplenia co będzie lepsze niż 3cm. Jedyna wada to fakt że widać kasetę i prowadnice do rolet.
@SzadiB3 жыл бұрын
@@bevondymicmic5224 Spoko, dzięki za odpowiedź. Ws okien miałem na myśli 2 cm Xps dodatkowo wewnątrz szpalety tj między ścianą a oknem ;)
@holiboodzdrowydom3 жыл бұрын
a wiec kolejno :) : 1. firma od wiazarow zazyczyla sobie gladkiego wienca bez trzpieni. 2. rolety beda montowane do cieplych ram -wiec 10cm od muru ;) 3. jak najbardziej - choc nie wiem czy 2cm dadza identyczny efekt. 4. dodatkowa papa ale w fundamencie czy juz w scianach nosnych ?
@SzadiB3 жыл бұрын
@@holiboodzdrowydom Dzięki za odpowiedź ;) Pierwsza warstwa papy wiadomo klasycznie na ścianie fundamentowej, a ta druga na wymurowanym pierwszym poziomie. Pozdrawiam.
@mateuszzajakala99803 жыл бұрын
A brałeś pod uwagę uruchomienie projektu na jakimś większym portalu crowdfundingowym? Tobie może udało by się uzyskać nawet większe środki niż zakładasz, a ludzie mieliby może trochę większą pewność, że nie jest to ordynarne wyciąganie kasy przez internet, jasne zestawienie projektu i korzyści. Ja bym chętnie w coś takiego poszedł... A kto wie, jak to by się z czasem dla Ciebie rozwinęło.
@piotr5923 жыл бұрын
Proponuję zbadać temat isokorb (łączników balkonowych), które likwidują mostki termiczne i nie wymagają ocieplania balkonów przez ich izolacje od stropu.
@tristankordek3 жыл бұрын
Pomysł świetny jestem za tym projektem!
@pilot82693 жыл бұрын
A co z pompą ciepła o wydajności chyba 8 mówiłeś, nie pamiętam dokładnie ile ale wspomniałeś w jednym z filmików że jakaś Polska firma zrobiła jakiś patent z pompą ciepła i uzyskać będzie można o wiele wyższy COP niż w obecnych pompach. To już nie aktualne? miałeś to testować u siebie więc skąd te maty grzewcze nagle? Czy coś przeoczyłem? Co do samej treści filmu który nagrałeś to ja uważam to za zły pomysł. Najbardziej zainteresowane osoby tym tematem to Ci którzy się budują (teraz lub za chwilę) albo planują termomodernizację. Ale nikt nie będzie czekał 2 lat na tego typu próby. Oczywiście to wyłącznie moje zdanie i ktoś może myśleć inaczej. Uważam że temat który zapodałeś jest bardzo ciekawy, wart uwagi i dyskusja pod tym filmem jest bardzo ciekawa - mnie kilka osób zainspirowało do dalszych poszukiwań ale forma którą chciałbyś obrać jest raczej nie do przyjęcia. Nawet startupy nie mają tak długiego horyzont u czasowego. Aby pojawił się inwestor musi być prototyp lub przynajmniej jakieś opracowanie teoretyczne. Może zmienię zdanie jak powiesz coś więcej :)
@holiboodzdrowydom3 жыл бұрын
pompa sie testuje caly czas i jest w planach. ALe to nie znaczy ze inne mozliwosci trzeba odpuscic i czekac tylko na to. Kazdy co iles lat bedzie musial wymienic zrodlo ogrzewania - czy to piec czy pompa - zuzyja sie za 20 lat, albo bede zbyt malo wydajne na nowe czasy. Kto sie nie rozwija ten sie zwija. Chyba Solowow, Jakubas albo ktos podobny mowil ze w stanach okres finansowania jest dluzyszy i przynosi to efekty - patrz amazon ktory przez wiele lat nie byl rentowny. Jasne ze mozna to zrobic inaczej, ale z pewnych wzgledow musialm to tak ulozyc, jesli mialo to byc zaproponowane dla widzow.
@pilot82693 жыл бұрын
@@holiboodzdrowydom W takim razie nie mogę się doczekać jakiś wyników z testów pompy ciepła. Naprawdę bardzo jestem ciekaw i pewnie nie tylko ja. Może dał byś radę uchylić nieco rąbka tajemnicy i coś zaprezentować? Nawet bez podawania na razie nazwy firmy itp ?
@ewaomer4503 жыл бұрын
Dziękuję za wszelkie informacje 👍
@marcingrabka33 жыл бұрын
Podaje do rozważenia ściany budowane po okręgu. Ze względu na kształt ściana z pustaka o niedużej grubości, lecz zaokrąglonym kształcie może posiadać przenikalność jak dużo grubsza z pustaków o kształcie prostopadłościanu w domu "prostokątnym". Czy to ma sens? Zapraszamy do dyskusji. P.S. Oczywiście względy estetyczne i praktyczne takiego budynku to raczej kwestia gustu, lecz pewnie nie mniej ważne aspekty dla wielu osób.
@holiboodzdrowydom3 жыл бұрын
tak to powinno dzialac. W odcinku o wyborze projektu tezo tym wspomnialem pod katem proporcji scian do powierzchni. Ale do tej pory, chyba Tylko Jan Taratajcio zrobil takie bloczki zaokraglone z perlitu. I nie wiem czy on dalej z tym dziala na rynku.
@salomsam75443 жыл бұрын
Ja zamieniłem tynki z gładzi na tynki z kleju do styropianu z siatką . Farba nie odpada nie wykrusza się i też mi polecono zastosowałem to w 1 pokoju jakieś 10 lat temu i jest super do tej pory . Bo głupota nie boli tylko kosztuje (odradzam gładź)😉
@bartomiejkos3703 жыл бұрын
Myślałeś o wyrzutni zużytego powietrza z rekuperacji pod chwyt wentylatora od pompy ciepła? Minimalnie poprawiony COP w zimie, ale przede wszystkim szybsze odladzanie, plus minimalnie obniżony punkt biwalentny. Aż miałbym ochotę się spotkać i pogadać bo mam podobne podejście do tematu, i w większości podobne pomysły na swój dom...
@bartomiejkos3703 жыл бұрын
Co do foto też mam pomysł jak ogarnąć problem zmiany przepisów na mniej atrakcyjne...
@bartomiejkos3703 жыл бұрын
@@adder421 zgoda co do największej energii w wilgoci w powietrzu, ale z GWC pod domem z rekuperacji wyleci powiedzmy ok 5°C przy np -10°c na zewnątrz (nie mam liczonych danych niech ktoś poprawi jeśli się mylę), więc to i tak powinno robić robotę. Choć wiem że wydajność wentylatora jest o niebo większa niż reku, dlatego napisałem że głównie jeśli chodzi o odladzanie. W drugiej części wypowiedzi zaprzeczasz swojej wypowiedzi z pierwszej części. Czy coś źle zrozumiałem?
@bartomiejkos3703 жыл бұрын
@@adder421 w sumie ciekawe zagadnienie poruszyłeś z tą wilgocią, montujesz pompy? Masz dostęp do jakichś badań?
@holiboodzdrowydom3 жыл бұрын
@@bartomiejkos370 myslalem o tym i sparowaniu PC powietrznej z GWC :) ale wlasnie sa przeciwskazania jesli chodzi o wilgoc z tego co slyszalem. Jestem za t ociekaw co po tej zmianie przepisow :)
@bartomiejkos3703 жыл бұрын
@@holiboodzdrowydom to jakie finalnie przepisy będą to jeszcze nie wiemy, tak czy siak korzystniejszych niż teraz na bank nie będzie. Ja się na te zmiany próbuję przygotować. Ciekawi mnie cały czas temat sprawności pompy vs wilgoci lub jej brak w powietrzu. Może pomysł na odcinek jeśli masz jakieś materiały? ;)
@brr182 жыл бұрын
bardzo, bardzo proszę o jakiś materiał na temat budowy z bloczków perlitowych, w systemie 3E . Polski pomysł, polska produkcja, parametry perlitu... wydaje się wszystko super. Słyszał Pan o tym już na pewno, bo w jednym z filmów na kanale znalazłam wzmiankę o tym... byłoby super dowiedzieć się czegoś więcej. Interesuje nas budowa domu z tego materiału, ale poza informacjami i zapewnieniami producenta, wciąż jeszcze mało informacji i opinii o tym "z zewnątrz"... Pozdrawiam serdecznie !!
@jozefsulowski7579 Жыл бұрын
SUPER Planuję budowę.. Myślałem o Porotherm D 42.5 T Dryfix
@piotrfilimowicz94533 жыл бұрын
Legalett to jedna z firm która robi płytę fundamnetowa z systemem rur (jak podlogowka ale w betonie a nie w wylewce) w opcji ogrzewania ciepłym powietrzem pochacacym z grzalek elektrycznych lub wody. Użytkownik korzysta z dwóch taryf i dzięki dużej bezwładności cieplnej betonu grzeje się tylko w 2 taryfie a w dzień ten beton promienuje. Zaletą jest to że przyjeżdża ekipa i w tydzień wymienia grunt, robi cała płytę wraz z rozprowadzeniem wodkan. Płyta zacierana na gładko więc teoretycznie można kłaść na nią bezpośrednio planele/płytki. Akurat u mnie potrzebna była wylewka ale to przez błąd betoniarni bo nie dali dodatku spowolniajacego wiązanie. Co do kosztów to pierwszy sezon grzewczy przede mną.
@kamilazadlo23353 жыл бұрын
Temat: Lane skosy/betonowy dach skośny - czy to się opłaca, wady i zalety
@dariuszslezak15852 жыл бұрын
Super pomysł z projektem. Mam pytanie kiedy pan co opowie o przydomowych oczyszczalniach ? Pozdrawiam
@fejszter3 жыл бұрын
Pomysł zacny, widzę dużo miejsc gdzie mógłbym pomóc. Zawodowo zajmuje się fotowoltaiką i magazynami energii. Jeżeli będziesz myślał o domu autonomicznym to wchodzę w to bez wahania.
@holiboodzdrowydom3 жыл бұрын
tak dom autonomiczny jest na celowniku, wlasnie przerabiam magazyny energii do pv. Poki co mi sie nie kalkuluja - jesli jest inaczej to prosze o kontakt.
@mateuszmarcinkowski10633 жыл бұрын
Pomysł ciekawy i nowatorski, aczkolwiek zabrakło mi informacji w co konkretnie miałbym zainwestować? Jaki rodzaj ogrzewania? Jaka jest szansa na powodzenie? Myślę, że powinno być więcej kluczowych informacji o projekcie. Póki co, wiemy tylko, że super było by zrobić darmowe ogrzewania. Może dokładniejszy opis rozwiązania zachęci więcej osób. Pozdrawiam!
@holiboodzdrowydom3 жыл бұрын
bedzie wiecej w odcinku o oze - tutaj wstepna konsultacja / sprawdzanie zainteresowania.
@adamlesiak41593 жыл бұрын
Witaj. Rewelacyjne informacje!!! Technologie ciekawe to: 1. Ogrzewanie kotłem PULACYJNYM np. AUER (technologia lotnicza z rakiet V1) 2. Pompa KAWITACYJNA = IMPLOZYJNA = HYDROSONICZNA (KURSK miał torpedy kawitacyjne) 3. Tynk wapienny STIUK np wenecki, marokański (wygląda jak marmur) 4. "KSIĘŻYCOWE DREWNO" tytuł z kanału BLAD TV na KZbin (drewno ścinane podczas pełni księżyca ma najlepsze właściwości) 5. Studnia ARTEZYJSKA (woda sama wypływa bez pompowania) 6. Efekt COANDY (ciecz i powietrze mają tendencję do przylegania do najbliższej powieżchni np kapinosy zapobiegają temu zjawisku) Powodzenia w realizowaniu swoich pomysłów
@holiboodzdrowydom3 жыл бұрын
dzieki ! pytanie czy ten tynk ma jakies specjalne wlasciwosci funkcyjne ? i efekt coandy podobnie - jest juz jakies ciekawe jego wykorzystanie ?
@adamlesiak41593 жыл бұрын
@@holiboodzdrowydomSTIUK jest oddychający i potrafi wyglądać OBŁĘDNIE. Efekt koandy można przy fontannach/wodospadach wykożystać jako efekt WOW. Adria Neway wykożystał w Red Bull w bolidach F1 ten efekt przepływu powietrza i byli wtedy najszybsi. Kocioł PULSACYJNY ma sprawność PCI do 109%, może pracować na CNG i LPG.
@damiankramarczym77153 жыл бұрын
punkt 4 to mit. i chwyt marketingowy . Obalony na kanale Oblicze Lasów na YT . Chwytem w tym spocie jest nazwa, ale to co tam mówią jest w 100% prawda , lecz jeden fakt przemawia za wszystkie, " drzewa są ścinane zimną , gdzie struktura nie posiada już wody itp " wszystko jest doskonale wyjaśnione w materiale .
@marekwodacki27553 жыл бұрын
Fotowoltaika to jest Wielgie G ten co wymyślił to to wie po co ale już ci co to zakładają to nie myślą tak jak powinni płacić za kupno całego sprzętu i opłaty roczne za prod z tym związane to jest jakieś nieporozumienie ja nie widzę w tym żadnej oszczędności przez pul roku za darmo a potem płacenie bug wie ile lepiej na teraźniejszym porodzie jechać i taniej wyjdzie bo płacimy co 2 miesiąc bo brak ponoszonych kosztów za kupno tego sprzętu i opłat rocznych nie jestem chejterem na nikogo nie zamierzam najeżdżać ale trzeba zastanowić się też dla kogo to ma być czy dla zwykłego Kowalskiego czy na duże gospodarstwo przeliczyć wszystko i zastanowić się czy to wszystko ma rację bytu ja mam swoje zdanie to moja opinia moje zdanie ale każdy kto to założył zobaczy za jakiś czas że nie dokonać jest to jak by sobie planowali i jak energetyka śpiewa wychwala co to nie jest promowanie itp nie mam nic do dodania?
@holiboodzdrowydom3 жыл бұрын
w odcinku o oze wlasnie bedzie kumulacja wad fotovoltaiki...
@atam39773 жыл бұрын
Wszystko rozbija się o brak odpowiedniej technologii magazynowania energii. Dziś tak modne rozwiązania oparte o lit to ślepa uliczka (takie akumulatorki dobre są do smartfonów a nie do domów, w elektrykach sprawdza się, ale zbyt drogie. Przyszłość fotowoltaiki to być może LMB kzbin.info/www/bejne/pnXblpqZj9arlZo
@195Kelso3 жыл бұрын
Co sądzisz o płytach fermacell?
@muttleyy913 жыл бұрын
W Niemczech zaczyna wchodzić technologia ogrzewania domu "Brennstoffzelle" bardzo drogie ogrzewanie koszt o koło 40 000 euro (do 45% są dofinansowania państwowe). W Polsce za dużo informacji o tym ogrzewaniu nie znalazłem a luźne tłumaczenie to ogniwo paliwowe. Zasada jest taka że w piecu montowany jest reaktor który z gazu wytwarza wodór, który jest ponownie wykorzystany a odpadem z tej reakcji jest prąd. Piec pracuje cały czas i nie można go wyłączać. Bardzo chętnie obejrzą bym o ty materiał, słyszałeś o tej technologii?
@mrngwozdz3 жыл бұрын
Może nie ogrzewanie a chłodzenie: hypocaustum. U siebie robię ściany działowe z silki (duża akumulacyjnosc). Dodatkowo bloczki te mają wydrążone pionowe otwory do których chce wtlaczac chłodne powietrze i wypuszczać pod sufitem pomiędzy sufitem podwieszanym a ociepleniem stropu. Wychladzanie domu nocą i AK umiłowanie w ścianach wewnętrznych tego chłodu. Koszt praktycznie żaden.
@holiboodzdrowydom3 жыл бұрын
a ten chlod z klimatyzacji ?
@mrngwozdz3 жыл бұрын
@@holiboodzdrowydom nie, w nocy nawet jak jest 35 stopni w dzień temperatura nie przekracza 20 stopni. Dodatkowo można zastosować glikolowe gwc i powietrze przepuszczać przec chłodnicę. Taki jest plan, realizacji póki co nigdzie nie widziałem także też trochę eksperymentuje.
@rafaczaplinski88083 жыл бұрын
Jestem jak najbardziej za. Wszystkie Pana filmy mają właśnie to co mi u wielu youtuberów brakowało. Ok. Krótko mamy na rynku 3 rozwiązania. Wszystkie mają swój plusy i minusy ,ale ja bym osobiście dla siebie i swojej rodziny wybrał to rozwiązanie ponieważ zdecydowanie przemawia do mnie ta cechą. Koniec Apropo znalazłem polskiego producenta wcale nie odbiegającego jakością od zachodniej konkurencji ;) Wspierajmy Polskie firmy!!! Tutaj naprawdę jest potencjał!!! A te wstawki humorystyczne bajka :-D Za rok będę zaczynał budowę jestem ba etapie poszukiwania działki. Jeżeli była by taka możliwość i czas Panu na to pozwoli to chętnie bym się spotkał i popytał to i owo :) Myślę że dojdziemy do porozumienia. Pozdrawiam z Jeleniej Góry :))
@JaroslawAftyka3 жыл бұрын
Mozna zrobic odcinek i zglebic temat tokenizacji FV zamiast rozbudowana instalacja na dachu zainwestowac w startup y ktore daja nam udzial we wlasnosci farm sloczenych. W zamian dostajemy tokeny ktore wypracowuja dla nas KWH rocznie ktore mozemy sprzedac, mozna sprzedac token (udzial akcje wlsanosci) ktory moze zyskac stracic. Jesli to sie rozwinie mozna sprzedawac prad a pieniadze wykorzystac na oplacanie rachunkow a jesli sie to rozwinie nawet w porozumieniu z dostawca nasz nagromadzony prad uzyc do rekalkulacji oplat. Mysle ze to jest przyszlosc takie na zasadzie po co mi placic za prad jesli moge byc wspolwlascicielem elektrowni :)
@wisniapl92303 жыл бұрын
Tokenizacja to super pomysł. Trochę jeszcze obserwuje temat ale pewnie w to wejde. Najważniejsze jest to że farmy mają 25 letnie gwarancję rządowe na odkup energii.
@JaroslawAftyka3 жыл бұрын
@@wisniapl9230 zgadza się do tego nie ma ryzyka że ktoś źle zamontuje instalacje na dachu żadnych falowników , brak przepięć w instalacji. No i jak sprzedasz dom zabierasz prąd ze sobą 🙂
@Tazziu883 жыл бұрын
Ciekawe technologie które tylko widziałem, lub o nich słyszałem: 1. Farba termoizolacyjna jest: ekologiczna, wodoodporna, paroprzepuszczalna, ognioodporna, elastyczna w zakresie 100-300%, wysoko dyspersyjna czyli odblaskowa dla promieniowania widzialnego i niewidzialnego czyli podczerwień], która grzeje, warstwa o grubości 0,4 mm [podwójne malowanie] ma parametry jak dla ocieplenia styropianem 15-20 cm. kzbin.info/www/bejne/an7PdYxsabKXY9k 2. Sunroof czyli dachy + fotowoltaika 2w1.
@dymitryjdomenko15863 жыл бұрын
musisz z tym lecieć do NASA..... Bankowo kupią technologię - bo póki co debile obkładają promy kosmiczne laminatem węglowym i ceramiką o grubości nawet 12cm...... a wystarczy dwa razy opierdolić farbą..... Kto te bujdy rozpowszechnia ciemnemu ludowi
@grzegorzpietrzak62343 жыл бұрын
Co do technologii itp. Nie wiem czy słyszałeś o ogrzewaniu oknami. Nie wiem czy dobrze pamiętam ale firma ABB coś takiego ma. Niby zwykłą szyba ale ma odpowiednie powłoki i jest to coś w stylu ogrzewania elektrycznego o ile mnie pamięć nie myli. Kolejna kwestia A nie pamiętam abyś o tym we wcześniejszych filmach wspominał to tzw inteligentny dom. Pod tym hasłem kryje się dużo możliwości. Choć by sterowanie roletami i natężeniem oświetlania dziennego. Aby zachować dzień w domu A zarazem w lecie nie przegrzac pomieszczenia i jego później nie chlodzic. Też współpraca tego systemu z wieloma systemami jak wentylacja i ogrzewanie pompa ciepła itp aby działo to jak najefektywniej A zarazem dość często mamy podgląd do różnych informacji o stanie obecnym czy też zużyciu czasowym itp. Warto zgłębić temat, gdyz poza ewentualnymi oszczędnościach jest przestronna ilość możliwości zmian i aranżacji w przyszłości bez nie potrzebnego kucia i bruzdowania ścian.
@MAZIK19793 жыл бұрын
Witam Czy zamiast deskowania dachu i papy zastosować płyty z włókna dzrzewnego. Co sądzisz o takim rozwiązaniu ? Pozdrawiam
@grzegorzjesionowski98543 жыл бұрын
To dosyć ciekawy, aczkolwiek mało oryginalny, sposób na rosnące wciąż koszty budowy domu...
@holiboodzdrowydom3 жыл бұрын
wiem ze dookola sporo naciagaczy i dobrze byc ostroznym, ale czy wszystkich ambitnych, pomyslowych i odwaznych bedziemy teraz na starcie wrzucac do jednego worka z oszustami ?
@bartlomiejpacho3 жыл бұрын
Dobra opcja była by włączyć opcję wspierania I tam udostępniać te filmy Jestem bardzo ciekawy tego tematu
@marcinomieczynski98922 жыл бұрын
Piec Kawitacyjny Polskiego producenta WIRCO . Podczas pracy urządzenia woda wprowadzana jest w ruch wirowy za pomocą turbin grzewczych, które nagrzewają ją do zadanej temperatury. Zakres temperatur uzyskuje się dzięki nastawom w szafie sterowniczej w której znajduje się 5 rodzajów zabezpieczeń prądowych, w tym dźwiękowy
@arturbodziony42013 жыл бұрын
W jednym z domów pasywnych, który oglądałem pod Krakowem zastosowane były dość szerokie żaluzje zamocowane nietypowo tzn ok. 5 cm odsunięte od okien. Miały w lecie odbijać nadmiarowe ciepło nie przenosząc go na stolarkę - też fajne rozwiązanie.
@ArekkPL3 жыл бұрын
Co to znaczy nietypowo? Każde zwykłe żaluzje fasadowe są odsunięte od okna, aby właśnie promienie słoneczne nie przenikały do wnętrza budynku. W mojej ocenie jest to najlepsze rozwiązanie do ochrony okien przed promieniami słonecznymi.
@natnav69973 жыл бұрын
z eko materialow na wysypke pod halupa na 1 metr warto dac granulowane szklo piankowe - produkt eko , ale widze po ptakach :D a zyski zacne bo nie ciagnie zimnen od spodu, do tego kable elektryczne pocisnac mata ceramiczna zabezpiecza przed polem elektromagnetycznym, no i sprawdzic czy halupa nie stoi na zyle wodnej, dach zamiast ceramikii to dac ze stali odbija fale elektro-magn ale tez tworzy bron obosieczna gdy ktos dziala z wifi czy mikrofalowka to sie dosmarza dachem....
@piaskownica76483 жыл бұрын
Z rzeczy nieszablonowych przyszło mi ostatnio do głowy puścić pod panelami PV rurki, które grzały by ciepłą wodę jak przy solarach, a jednocześnie zwiększały by sprawność paneli, bo im są cieplejsze tym mają mniejszą sprawność
@SlawcioD3 жыл бұрын
jest już taki system komercyjnie dostępny co najmniej od 2015r - hybrydowe panele PV
@Karoldd263 жыл бұрын
Jestem zainteresowany ale zanim cokolwiek zapłacę muszę poznać szczegóły
@TOM_Budowniczy3 жыл бұрын
Nie przewidywalny to jest ustawodawca a nie fotowoltaika:)
@holiboodzdrowydom3 жыл бұрын
postaram sie pokazac ze jedno i drugie - taki wybuchowy mix ;)
@wisniapl92303 жыл бұрын
Jeśli chcesz przetestować coś fajnego to zbuduj zarabiacie duży kolektor sloneczny powietrze-powietrze, potestuj różne metody zwiększania jego wydajności oraz zastosowania(podpięcie pod reku, pod jednostke zew pompy ciepła, bezpośrednio do domu)
@holiboodzdrowydom3 жыл бұрын
ostatnio dyskutowalem z facetem ktory ma taki sprzet zainstalowany przed gwc...
@wisniapl92303 жыл бұрын
@@holiboodzdrowydom Kolektory powietrze-powietrze działaś dobrze i są mega tanie. Rama, rury spiro i poliwęglan. No i jakąś Izolacja "pleców" pod gwc to ciężko powiedzieć bo czy powietrze nie będzie się ochładzać w ziemii? Odpowiednio duży kolektor będzie osiągał sporo wyższa temp niż 10 stopni pod ziemią.
@leblebowsky69783 жыл бұрын
Ok jestem za projektem,pogadajmy,podaj jakieś szczegóły, z mojej strony 10 lat doświadczenia w budowlance
@piotrstankiewicz13502 жыл бұрын
Czy można na dach położyć płytę obornicką bez blachy od wewnątrz???
@marcindugosz31043 жыл бұрын
Witam. Bardzo ciekawy kanał. Czy ktoś mógłby się wypowiedzieć na temat K18 gazowa absorpcyjna pompa ciepła, kocioł soniczny SONIC, ogrzewanie wody wodą Wacław Szwaczka i Jan Taratajcio, grzałki grafenowe. Właściwie wiem że są ale nic nie wiem o ich sprawności (opłacalności). Pozdrowienia Marcin.
@mateuszjak46453 жыл бұрын
Pomysł: cieply montaż okien po kosztach: Gdyby przed montażem okna, wnęke w całości wyłożyc xps'em to w ten sposób usuwamy styk okna z murem bez drogiego w montażu wysuwania okna na zewnatrz w warstwe ocieplenia. Wneka musialaby byc odpowiednio wieksza, przez co nadproże może byc droższe w wykonaniu, ale raczej niewiele. Mysle ze tak rozsądnie, 5-7cm w koło, na wnęce da całkiem niezły efekt, bo mur od srodka wneki nie powinien być aż tak wyziębiony jak od zewnatrz. Gdyby okno dodatkowo było mocowane na takich blaszkach wysuwających okno, to śrubami mocującymi xps byłby przebijany już po stronie wewnętrznej budynku, czyli śruby nie byłyby mostkami. Ma to jeszcze jeden plus wzgledem wysuwania do ocieplenia, a mianowicie jeśli wysuwamy okna w ocieplenie to takie okno nie zamyka wnęki do czasu zrobienia ocieplenia budynku, a jak ktoś buduje systemem gospodarczym to może tu chodzic o dobrych naście miesiecy, bo elewacje powinno sie robić na końcu zeby wilgoć z wykończen mogla swobodnie parować.
@Karoryfelzeberkowynakosciach3 жыл бұрын
Pomysł dobry i przez nas juz stosowany paro krotnie :) Od XPS lepszy jest PIR, dużo lepsze parametry termiczne. Działa to świetnie, jedynie okniarze marudzą bo nie lubią udziwnień, dla nich najlepiej jakby wokół okna był żelbet bo im latwiej kołkować 🤣
@damiankramarczym77153 жыл бұрын
@@Karoryfelzeberkowynakosciach na kanale Rafi budowlaniec jest materiał, że właśnie tymi płytami uszczelnia ( izoluje ) otwory okienne . doskonale wyjaśnione i pokazane. A co do wysunięcia okna poza obrys budynku i wmontowanie go w ocieplenie. To można to wykonać na belkach drewnianych kotwionych do sciany . Kiedyś widziałem taką realizację ale to było kilka lat wstecz ...
@mateuszjak46453 жыл бұрын
@@Karoryfelzeberkowynakosciach Miło przeczytać, że ktoś tak robi i to działa, a nie że to tylko jakieś moje mokre sny ;) Wprawdzie też myślałem o płytach PIR, ale już nie chciałem kombinować i napisałem XPS żeby każdy kumał o co chodzi.
@Karoryfelzeberkowynakosciach3 жыл бұрын
@@damiankramarczym7715 Uchwyty do montażu okien w elewacji robiłem z ciesielskiego wieszaka belki, dwóch nakrętek z podkladkami i stopki montażowe zamawiałem u producenta konsol okiennych. Jeden uchwyt wychodził ok 9pln
@damiankramarczym77153 жыл бұрын
@@Karoryfelzeberkowynakosciach cenna rada :) dziękuję
@oneferrdek33463 жыл бұрын
Najlepsza klimatyzację mają kościoły i piramidy w Egipcie. Bo nic nie kosztuje. Duża akumulacyjnosc = trudno podnieść temperaturę latem .
@oneferrdek33463 жыл бұрын
@Żyj w naturze no i właśnie nie. Masz piiec 30 kw w domu i ogrzewacz szybko a stygnie powoli . A utymanie temperatury w obu przypadkach potrzeba tyle samo energii i stąd są bufory aby duży piec nie pracował wogole przez parę dni i go odpalać z pełną mocą w jego najlepszej wydajności
@strayobject2 жыл бұрын
W USA jest program home diagnosis. Prowadzą go ludzie co mają kanał home performance na YT. Zerknij.
@szymontrafas5512 жыл бұрын
Niestandardowe rozwiązania które warto zastosować i które umieszczam w projektach to: izolacja termiczna muru fundamentowego także po wewnętrznej stronie ( zapobiega masywnemu odbiorowi ciepła ze ściany w budynku pod posadzkę), folia kubełkowa kubełkami na zewnątrz gdyż w nowych budynkach ma ona funkcję izolacji p.wodnej więc poco dawać kubełki które uszkadzają izolację termiczną. Jeśli chodzi o ciekawe technologie to warto wspomnieć o technologii turbiny wiatrowej kalenicowej, magazynie wodorowym, pianobetonie, generator termoelektryczny, rekuperator decentralny, czy polski wynalazek pompa grawitacyjna. Pozdrawiam fascynatów
@sylwiaplaszczyk1443 жыл бұрын
A co Pan myśli o ogrzewaniu domu kablami grzewczymi elektrycznymi np firmy Devi ( kable nie maty grzewcze). Do tego miałaby być fotowoltaika . Proszę o krótki komentarz . Pozdrawiam.
@grzegorzwandiuk36043 жыл бұрын
Gdzieś ostatnio natknąłem się YT na człowieka który przerobił klimę w taki sposób by ciepło wyciągnięte z budynku służyło do ogrzewania wody z pomocą wymieniła ciepła płytowego.
@sowa5013 жыл бұрын
Daj linka to było by super
@paweskowronek36133 жыл бұрын
też bym prosiło linka bo sam o czymś takim myślałem
@patrycjoosz3 жыл бұрын
Ja jestem za takim przedsięwzięciem, przyłożę się finansowo i na tyle aktywnie, na ile będę mógł. Od pewnego czasu zresztą uważam, że powinieneś monetyzować swoją wiedzę - robisz coś extra w swoim prywatnym czasie, dajesz super jakość i skondensowaną wiedzę!
@iterpretator3 жыл бұрын
W pewien sposób te filmiki to darmowa akcja marketingowa własnej osoby, chociaż przyznaje tak rzetelnego podejścia do różnych tematów ze świecą szukać. Jak dla mnie bomba chociaż chyba nie będę jednym z 10%
@holiboodzdrowydom3 жыл бұрын
no wlasnie jakos nie wiem jak by to mozna bylo zrobic zeby jakosc i wiarygodnosc kanalu na tym nie ucierpiala. Ten pomysl chodzil mi od poltora roku po glowie, ale i tak jest policzony tylko tak zebym na tym nie stracil...
@holiboodzdrowydom3 жыл бұрын
@interpretator to by byla akcja marketingowa mojej persony gdybym sie zajmowal zawodowo ta branza, a tak nie jest.. ( na ten moment 😉 )
@patuschudy3 жыл бұрын
Mam pomysł na fajny odcinek będący jakby rozwinięciem odcinka fundamenty tradycyjne czy płyta fundamentowa. Myślę że byłbyś w stanie bardzo fajnie to wytłumaczyć. No i przeciętnego Widza też to interesuje. Pozdrówki i dzięki za każdy kolejny odcinek
@patuschudy3 жыл бұрын
Chodzi o strefę przemarzania no i jak to się ma do klasycznych fundamentów jak i płyty
@panharlewicz24233 жыл бұрын
Jestem za nowymi technologiami. Wiele się mówi teraz o ogniwach perowskitowych, ale kiedy technologia ujrzy światło dzienne, dla przeciętnego "Kowalskiego", tego nikt nie wie.
@wisniapl92303 жыл бұрын
Perowskity to nie technologia dla domów. Taniej wyjdzie tradycyjna. Czytacie jakiś durnych redaktorów co nie mają pojęcia. To są rewolucyjne ogniwa bo są elastyczne i z grupy elastycznych ogniw są tanie. Dużo droższe jednak niż krzemowe.
@marcintrochu3 жыл бұрын
@@wisniapl9230 no tego nie wiadomo jeszcze. wszystko co nowe na początku jest droższe.
@Karoldd263 жыл бұрын
Sporo czasu minie zanim ta technologia stanieje i będzie wystarczająco wydajna
@bevondymicmic52243 жыл бұрын
Czy ma Pan w planach montaż okien od różnych producentów w domu ? Np. vekka, salamander 82/ 92 tak jak zapowiadał Pan w odcinku o oknach ?
@holiboodzdrowydom3 жыл бұрын
czy od roznych producentow to nie wiem, ale tak kazde okno ma byc inne 2-3-4szybowe, rozne profile, rozne ramki... trwaja rozmowy z wykonawca w tym temacie.
@mateuszek26623 жыл бұрын
A mnie zastanawia taka rzecz, czy nawiew w wentylacji mechanicznej można zrobić w ścianie tuż nad podłogą? Tak np 25cm nad podłogą. Bo powietrze nawiewane2 zawsze będzie chłodniejsze niz to w pomieszczeniu więc gdy nawiew jest w suficie to powietrze to opada na dół, A tak unikamy też zjawiska i doprowadzamy je od razu blisko podłogi. A może to dobrze że chłodne powietrze opada z sufitu na ziemię i przy okazji się trochę miesza z tym obecnym w pokoju.
@holiboodzdrowydom3 жыл бұрын
sa rozne szkoly - ja jestem za nawiewem po suficie -powietrze opadajac powoli sie nagrzewa i nie czuc chlodu jakbysmy mieli nawiewac na nogi.
@mateuszek26623 жыл бұрын
@@holiboodzdrowydom Czyli zdarzy się nagrzać, to dobrze bo obawiałem się uczucia opadania zimnego powietrza na człowieka.
@danielwas22203 жыл бұрын
Pomysł na analizę: ile zaoszczędzimy na klimatyzacji stosując dach w jasnym kolorze zamiast ciemnego? Koszt ten sam, kwestia tylko planu zagospodarowania...
@bevondymicmic52243 жыл бұрын
Pomysł ciekawy bo jak wiadomo do grafitu bardziej grzeje niż do czerwonego kurde. Wystarczy pół dachu zrobić w jeden kolor a pół w drugi
@holiboodzdrowydom3 жыл бұрын
pogromcy mitow podbno sprawdzali to na samochodach - czarny vs bialy. i roznica wyszla minimalna.rzedu 1,5stC. Ale sa farby ktore moga dzialac w jedna albo w druga strone (pochlaniac alo odbijac). Jedna testuje, a druga bede sciagal do projektu -jesli ruszy ;)
@jakubstepien72573 жыл бұрын
@@holiboodzdrowydom rządna farba pod tym względem nie potrzebuje aluminium. Musiała by być na bazie srebra lub metali ziem rzadkich.
@wojpawlo3 жыл бұрын
@@holiboodzdrowydom Dowód anegdotyczny wprawdzie, ale zielona Fabia z białym dachem na słońcu grzeje się dużo mniej niż czarny ix20.
@Keowabe3 жыл бұрын
@@holiboodzdrowydom pogromcy mitów czasami dawali d.... z obalaniem, test czy moknie się bardziej stojąć czy biegnąc podważył bym w minutę. Testowali używając samochodów i zbierali wodę z szyb na gąbki a później ręcznie wyciskali do wiadra.... niby żadnej różnicy....
@patrykkulikowski953 жыл бұрын
Będą kolejne filmy ? Jakieś info ??
@jankowalski34303 жыл бұрын
Zainteresowany!
@radekiwanski59923 жыл бұрын
Polska mentalnosc, wszystko za darmo. To normalne ze twoj czas ktory poswiecasz nie robisz charytatywnie! Pozdro i powodzenia
@grzegorzjesionowski98543 жыл бұрын
Nie wszyscy patrzą na świat przez pryzmat korzyści...
@radekiwanski59923 жыл бұрын
@@grzegorzjesionowski9854 generalnie w pl wiekszosc ludzi najchetniej chcieli by czerpac benefity za to ze wstali z łorzka . Ten czlowiek poswiecal swoj czas aby wsposob przejrzysty mogli zaadoptowac jego spostrzezenia na wykonanie domu. Czy nie uwazasz ze juz mu sie nalezy?
@myoniwy3 жыл бұрын
Ja mam dwie ciekawe technologie które możesz sprawdzić. 1. Wielkopowierzchniowy kolektor słoneczny, rurki położone pod pokryciem dachowym między łaty i kontrłaty. Moje testy z 800mb rurek są bardzo obiecujące, bez problemu można w słoneczny dzień uzyskać 10-12kW mocy i Tmax>45*C. Na upartego można to podpiąć do zbiornika CWU, ale wg mnie lepiej będzie to się spisywało z gruntową PC, dzięki takiemu zabiegowi można podnieść temperaturę dolnego źródła dla PC a w momencie gdy PC nie pracuje to można grzać dolne źródło i tworzyć z tego Gruntowy Magazyn Energii. 800mb rurki PEX to jest 40m2 powierzchni wymiany ciepła. Dzięki temu nawet w pochmurne/chłodne dni można mieć wyższą temperaturę DZ. UWAGA, trzeba mieć szczelne papowanie żeby skroplona woda spłynęła do rynien a nie do domu. Technologia znana już parę setek lat temu, dla zainteresowanych mogę podać link pobieżnego opisu takiej starej instalacji. 2. Wymiennik ciepła woda-ścieki. W czasie brania prysznica lub mycia rąk w umywalce do kanalizacji wylewamy ciepłą wodę którą ogrzaliśmy za nasze pieniądze. Pojawiają się systemy odzysku tego ciepła. Ciepłe ścieki ogrzewają zimną wodę która płynie do zbiornika CWU wstępnie ją podgrzewając. Niektóre dane mówią o 80% odzysku energii. System jest nazywany Rekuperator ciepła ze ścieków lub Odzyskwa.
@myoniwy3 жыл бұрын
@Marcin Gwóźdź No i tu musisz doczytać, bo układy podłączenia są przynajmniej 3, tylko podgrzewanie zimnej wody do prysznica, to samo ale z zasilaniem zbiornika albo tylko zasilanie zbiornika.
@myoniwy3 жыл бұрын
Ot prosty wymiennik płaszczowo-rurowy. Ciekawie zaczyna się robić jak chce się podłączyć dwa takie w dwóch różnych łazienkach ale zasilanych z jednego zbiornika CWU plus zasilanie kuchni z tego samego zbiornika ale bez odzysku ciepła. Ja już wymyśliłem system sterowania zaworami tak by woda zasilająca zbiornik leciała przez odpowiedni wymiennik.
@GreyDeathVaccine Жыл бұрын
Ciekaw jestem czy ktoś wybudował w Polsce dom z kominem słonecznym 🙂 W optymalnych warunkach (nie wiem czy takie są w PL), taki komin potrafi dasz oszczędności w ogrzewaniu i chłodzeniu rzędzu 50%
@marcintrochu3 жыл бұрын
czyli mamy płacić żeby oglądać jak się bawisz ? 😅
@holiboodzdrowydom3 жыл бұрын
😂 jesli chodzi o satysfakcje to tak - na pewno bedzie ogromna. Ale poza tym to ogrom pracy i odpowiedzialnosc zeby nie zawiesc tylu ludzi.
@syrob1233 жыл бұрын
Marcin, to w takim razie sam zrób takie testy za własne pieniądze i nie oglądaj tego kanału. Za darmo to oczywiście każdy będzie brał garściami...
@marcintrochu3 жыл бұрын
@@syrob123 iks de
@marcintrochu3 жыл бұрын
@@syrob123 autor zawsze ma taką możliwość żeby pobierać opłaty za jego film. Więc nie wiem o co Ci chodzi.
@marcinpieczek50522 жыл бұрын
Propozycja klimatyzacji ziemnej lub że studni pobieranie zimnego powietrza
@MaciejRosiak73 жыл бұрын
Wapno hydrauliczne jako izolacja przeciw wilgoci
@jakubstepien72573 жыл бұрын
Raczej wapno palone wydaje mi się do tego odpowiednie.
@selbred3 жыл бұрын
Jaki jest koszt GWC na który się zdecydowałeś? Pewnie to część instalacji wentylacyjnej ale ciekaw jestem ile trzeba dołożyć. Słyszałem, że moc chłodnicza gwc to jakieś 300W, także w roli chłodzenia to słabiutko.
@skejtdonga3 жыл бұрын
podrzucę jeszcze jeden ciekawy temat "dachy ze strzechy"
@Raf10373 жыл бұрын
albo fundamenty oblepione glina jak w latach 30 tych
@leblebowsky69783 жыл бұрын
Jeszcze soprema na elewacji
@jakubstepien72573 жыл бұрын
Nie, nie i jeszcze raz nie. Jedyną zaletą tego rozwiązania jest to że strzecha tworzy izolację termiczną, a poza tym ma same wady.
@jakubstepien72573 жыл бұрын
@@Raf1037 polecam poszukać o technologii brązowej wanny (w języku polskim trudno coś znaleźć, ale po niemiecku już nie ma problemu). Na chwilę obecną użycie bentonitu do hydro izolacji wydaje się mi rozpraszaniem bez wad (wydaje mi się zbyt piękne).
@Trawa2343 жыл бұрын
JESTEM ZAINTERESOWANY
@maciejgabi59943 жыл бұрын
działaj kolego
@damianfaron99363 жыл бұрын
Potrzebuję pustaki czamaninek małopolska okolice nowego sącza, chodzi mi o bloczek fundamentowy i ściany ,pomożecie?
@kubaboro64503 жыл бұрын
Fajna opcja z tymi testami; jeżeli będzie chodziło o ogrzewanie to przy budowie domu nic
@nanek92122 жыл бұрын
rodzaje tynków elewacyjnych - będzie film bo mam nie maly dylemat
@DamianPietroszek3 жыл бұрын
Jestem zainteresowany. Mój pomysł i przemyślenie co mogło by być fajne to Panele słoneczne/wiatrak z którego pomocą wytwarzamy wodór i ten wodór magazynujemy i wykorzystujeny do zasilania/ ogrzewania. Wiem że były filmiki o tym np. dla rolnictwa itp. ale nie mogę na szybko znaleźć. I pytanie, czy osoby która mają już dom wybudowany, ocieplony i np. korzystają z tradycyjnych sposobów ogrzewania - piece, grzejnki + podłogówka dają radę skorzystać z rozwiązania jeżeli okaże sie udany? Czy trzeba już na etapie budowy coś przygotowywać?
@holiboodzdrowydom3 жыл бұрын
bedzie mozna do istniejacego domu. Bedzie tym latwiej i taniej im bardziej dom jest energooszczedy i ma niskotemperaturowe wodne zasilanie. (podlogowka, scienne, sufitowe)
@mateuszkomsta76893 жыл бұрын
Dlaczego tylko 2tys. Chętnych? Większą ich liczba zmniejszyła by koszty. Wpłata miała by być jednorazowa czy podzielona na części zgodnie z zaawansowaniem projektu (sądzę że to pozwoli przekonać więcej osób niż wydanie całej kwoty od razu z góry)
@holiboodzdrowydom3 жыл бұрын
doswiadczenie podpowiada ze nie latwo bedzie znalezc nawet 2x tyle osob zainteresowanych rozwijaniem technologii kiedy trzeba wylozyc wlasne pieniadze (niezaleznie od kwoty).... Jesli bedzie wiecej, to jest jeszcze sporo rzeczy do przetestowania, ktore wchlona kolejne sumy. (rzeczy uzupelniajace - np zmniejszajace zapotrzebowanie domu na energie) cala suma odrazu, gdyz duze koszta beda na samym poczatku - przygotowanie "sprzetu" oraz jego odpowiednie opomiarowanie.
@lesawdebski99603 жыл бұрын
Nic nie buduje i chyba nie będę ale Chetnie wykupie,dam 290 bo jestem ciekawy a ty mądry.
@damiankramarczym77153 жыл бұрын
Witaj Macku. Od kilku lat wertuje internet w poszukiwaniu ciekawych i niestandardowych rozwiazań. Ostatnio trafiłem ( znalazlem na YT ) kanał OFFGRIDOWY gdzie byla zmianka o GWC ale dość niestandardowym. Mianowicie polegało to by czerpnia była zlokalizowana w Studni na jakims tam poziomie i ze studni była podawana na calą instalację. W swoim życiu miałem możliwość przebywania w takiej studni na glebokosci 8m i mimo iż na powierzchni panowała temperatura 25+*C to ja musiałem być w kurtce kimowej bo było mi zimno. I analizując ten fakt ma to sens. Woda jaka znajduje się w tej studni ma stałą temp. powietrze jakie jest tam czerpane wpada przez otwó o srednicy ok 1m. więc ruch calkowity jest mniejszy niż czerpnia zlokalizowana np. na -5m ten dystans pozwoli na schlodzenie ( ochłodzenie) powietrza czerpanego do temperatury powiedzmy 20 ( z 25 ) a nawet i mniej . kolejne schlodzenie bedzie na poziomie wymiennika typowo gruntowego i na wlocie do rekupoeratora powinniśmy uzyskac 15 *c ( duze uproszenie i dane wyssane z palca ) w zimie sprawa jest o tyle lepsza ze w studni nigdy nie am ujemnej temp na tej glebokości . a jesli nie musimy rekomepsowac ujemnych temp na wymienniku to oszczędzamy pieniądze i problem z zamarzaniem rekuperatora.
@damiankramarczym77153 жыл бұрын
Kolejna sprawa to samo GWC. Analizujac Twoj film i to w jaki sposób jest wykonany i za jaką cene to zwątpiłem w realizację. Ale to skłoniło mnie do poszukiwań bo zauważyłęm, że "tunele" powietrzne to nic innego jak panel falisty z wyrzłoieniami dla poprawienia mieszania powietrza. Przegladajać znany portal aukcyjny, dział odwodnienia, natrafiłem na takie zdjęcie ( tunel rozsaczający , cena za arkusz 180zł : Długość 1160 mm / Szerokość 800 mm / Wysokość 490 mm www.domiwoda.pl/galerie/t/tunel-rozsaczajacy-300-l_239.jpg . A jeśli to mało to dodać takie pakiety w celu lepszego mieszania powietrza - ( pakiet rozsączający drenażowy W-BOX ) - www.sklep-instalgrunt.pl/1196-large_default/pakiety-w-box-zamiast-tlucznia-drenaz-oczyszczalnia-rozsaczanie.jpg ( coś Ci to przypomina :D ) mi od razu przyszło do głowy by to wykorzystać jako GWC . podbudowa jak u Ciebie plus zraszacze z tym, że srednica tunelu wieksza co zwiekszy czs przebywania powietrza w tunelu co natomiast spowoduje dluższe przebywanie w chłodniejszym klimacie no i tak dalej ... rezultat ze za mneijsze pieniadze mamy takie same a nawet lepsze parametry wlotu do rekuperatora powietrza :) Sprawdzajac dane techniczne udało mi się znależć , że nacisk moze dochodzić do podobnych wyników do tradycyjny GWC
@damiankramarczym77153 жыл бұрын
Co do wspierania badań to proponuje Patronait ( czy jak to sie tam pisze ) , wiem ze pobierają prowizję ale to bardziej transparentne i lepiej do menedżerowania projektem . jestem jak najbardziej za. Co do wspierania i brania udziału, to wiosną będe rozpoczynał budowę i chętnie przetestuje kilka własnych jak i podrzuconych pomysłów. A co do inspiracji to cennym zródlem, jest Pinterest, tam jest mase dziwnych rozwiązań na ogrzewanie, a jesli się jest kreatywnym, to można połączyć kilka kropek i złożyć fajny i działający patencik :D ps. sorki za błędy, ale w szkoli mi mówili, że ludzie inteligentni nie zwracają uwagi na takie głupoty bo liczy się sens wypowiedzi a nie ( u czy ó ) ;p
@holiboodzdrowydom3 жыл бұрын
@@damiankramarczym7715 ciekawe z ta studnia ! co do tych tuneli to ciekawy pomysl, pytanie jak z wydajnoscia. Te dedykowane sa antybakteryjne i antygrzybiczne. Nie wiadomo co moze wyrosnac na zwyklym plastiku. z Patroaitem do takiego projektu jest pewien problem, ale to nie temat na forum. CO do ostatniej kwestii to prawda - wazniejszy jest sens/przekaz niz forma - byle byla do zrozumienia :)
@ukaszpawowski13443 жыл бұрын
Miałem kiedyś pomysł by wykorzystać klimatyzator kanałowy do ogrzewania domu rozprowadzając kanały stalowe w płycie fundamentowej a w późniejszym etapie pompując prze nie cieple powietrze. W ten sposób możnaby zrezygnować z całej hydrauliki C.O
@wojpawlo3 жыл бұрын
A jak ze sterowaniem tego? Jak zrobić cieplej w łazience? To wszystko musiałoby być tip top przemyślane i obliczone w trakcie budowy. I jakby co, to nie masz możliwości poprawienia tego. Chyba, że zrobisz hydraulikę C.O. ;)
@ukaszpawowski13443 жыл бұрын
@@wojpawlo Raczej trzeba by było nastawić się na jedną temp. Ew w łazience dołożyć maty grzewcze elektryczne dodatkowo.
@lesawdebski99603 жыл бұрын
Co myślisz o kogeneracji? Wiem,ze droga ale czy napewno?
@equalstudii3 жыл бұрын
Farba termorefleksyjna - jesteś w stanie obiektywnie coś o tym opowiedzieć? Chciałbym dodać że chodzi mi bardziej o wnętrze domu, nie elewacje czy dachy
@holiboodzdrowydom3 жыл бұрын
pracuje nad tym ;)
@equalstudii3 жыл бұрын
@@holiboodzdrowydom bomba :)
@kamil252013 жыл бұрын
Ja swoje nadproża ociepliłem mata termoizolacyjna
@patuschudy3 жыл бұрын
Pieco-kominki Godzic - dawny system ogrzewania działający na zasadzie hypocaustum. Znane od starożytności, wykorzystywane między innymi na zamku w Malborku.
@wojpawlo3 жыл бұрын
Jak to ma się do bez emisyjnych źródeł ciepła, które coraz częściej pojawiają się w WZ jako wymagane?