Artykuł o OIPE: stockbroker.pl/oipe-czy-warto... Newsletter: stockbroker.pl/newsletter/ Atlas ETF: atlasetf.pl/
@szymonwezАй бұрын
Kapitalne; nie miałem pojęcia, że OIPE istnieje. Dzieki :)
@stockbrokertv7412Ай бұрын
@@szymonwez Proszę. :)
@damianpodgorski6977 Жыл бұрын
Dzięki Artur za super zestawienie ! Póki co dla mnie OIPE odpada bo właśnie sam lubię dobierać instrumenty finansowe. Czekam jednak w najbliższych latach na pojawienie się takiej opcji oraz spadek opłat w ramach OIPE
@stockbrokertv7412 Жыл бұрын
Hej, dzięki.:) Co do inwestowania samodzielnego, to nigdy nie bedzie mozliwe przez OIPE. OIPE zawsze bedzie dostępne wyłącznie w formie usługi zarzadzania portfelami. Mogą się jedynie pojawić dostawcy, którzy bedą prowadzić portfele inaczej niż Finax, np w sposób aktywny.
@oThatsMeInTheCorner Жыл бұрын
Dla mnie OIPE za 2023 opłaciło się bardziej niż IKE i IKZE. Zwrot wyszedł najlepiej na OIPE. Na inwestowaniu się nie znam i na IKE zapłaciłem ogromne prowizje od mieszania ETFami a na koniec wynik gorszy niż na OIPE😂
@oThatsMeInTheCorner Жыл бұрын
Bądźmy szczerzy, nic nie chroni lepiej przed własną głupotą niż OIPE. 😅
@pawelk.8325 Жыл бұрын
OIPE ma sens na pewno dla tych co mają do tej pory fundusze inwestycyjne na IKE bo jest tańsze. Jak ktoś ma IKE maklerskie czyli te 40tys osób to OIPE jest sensowne po wyczerpaniu IKE. Na dziś to jednak nisza. Aczkolwiem sa kolejne promocja jak zniesienia opłat do zera za zarzadzanie na rok czy dwa.
@stockbrokertv7412 Жыл бұрын
Co do IKE funduszowego, ja bym to doprecyzował. Dla kogoś kto ma IKE funduszowe i nie potrzebuje automatyzacji lepsze jest IKE maklerskie. Jeżeli ktoś potrzebuje automatyzacji, to wtedy jest korzystnie przenieść się do OIPE. Tak też to przedstawiłem w artykule, w którym omawiam temat bardziej szczegółowo. stockbroker.pl/oipe-czy-warto-otworzyc-europejskie-ike/
@bandito97277 ай бұрын
jeszcze jest przypadek 4 za kilka lat (po wprowadzeniu OIPE w Niemczech i Francji) wychodzi cały na biało Vanguard i Blackrock ze swoim OIPE i dokonujemy tam wypłaty transferowej
@tomaszkwiatkowski4068 Жыл бұрын
Jak zawsze dobre omówienie tematu, wszystkie dane przedstawione w sposób zrozumiały i przejrzysty👏👍🙂 Małe uzupełnienie z mojej strony to z korzyści podatkowych można skorzystać już w wieku 55 lat jeżeli uzyskało się prawa emerytalne, chociaż mam świadomość, że takich osób nie będzie za dużo. Mam taki dylemat chce trzymać małą część środków u zagranicznego brokera i chciałem założyć konto w Interactive Brokers i kupno ETF-a Vanguard LifeStrategy 80/20 w wersji acc, żeby nie rozliczać podatków co rok. Czy może zamiast konta w Interactive założyć OIPE w Finax, to też jest zagraniczna jurysdykcja, chociaż Słowacja jest bliżej Polski niż Irlandia, dla mnie też plus, że wszystko jest w języku polskim. Co o tym myślisz Arturze ?
@7Aquilani Жыл бұрын
Jeśli się mylę proszę o sprostowanie,, ale całość mi się nie klei. Jeśli decydujemy się na OIPE w Finax np. w wieku 35 lat w wersji akcje 100 % , to nasz portfel będzie pracował przez 15 lat ( do 50. roku życia) w wersji 100 % akcje, a potem kolejne 10 lat stopniowo będzie schodzić aż do wersji 60/40. ( nie mam teraz dokładnych danych, ale zwrot z 100 % akcji jest historycznie większy, załóżmy 10 % - niż z portfela 60/40 - 8 %). Czy w obliczeniach i kalkulatorze jest uwzględnione to, że prowadząc opodatkowane konto maklerskie w XTB/IB mogę pozostać 100% w akcjach do tego 60 roku życia, a w OIPE nie ? Czy też obliczenia zakładają, że również na koncie opodatkowanym XTB/IB schodzę do 60/40 zmniejszając teoretycznie zmienność ( teoretycznie bo w ostatnich 2 latach spadki na rynku akcji nie były amortyzowane wzrostami na obligacjach) . Bo intuicyjnie wydaje się, że glide path i obniżenie stóp zwrotu z 10% do 8% bardziej zaszkodzi na OIPE takiemu portfelowi niż koniecznośc zapłacenia 19 % podatku Belki na koncie opodatkowanym. Chciałem powstawiać do kalkulatora swoje dane, ale tam jest dostępny tylko tryb oglądania bez trybu edycji.
@stockbrokertv7412 Жыл бұрын
Hej, kalkulator zakłada, że inwestor stosuje glide path zarówno na OIPE jak i na rachunku zwykłym. Zakładana w kalkulatorze stopa zwrotu jest uśrednieniem na cały okres. Jeżeli inwestor zakłada, że nie chce stosować glide path, to jest to argument przeciwko OIPE, bo zwiększanie udziału obligacji będzie (patrząc historycznie obniżać stopę zwrotu). W szerszym artykuke pisałem o tym, że brak opcji wyłączenia "glide path" jest wadą OIPE.
@7Aquilani Жыл бұрын
Dziękuję za odpowiedź. Czyli trochę szkoda, bo wychodzi na to, że nawet w krótszym terminie konto opodatkowane wygrywa z OIPE (mówimy o danych historycznych, byc moze w następnych 20 latach obligacje wygraja z akcjami, ale ostatnie 2 lata zaprzeczyly teorii o odwrotnej korelacji tych dwoch klas aktywów, a przecież to byla glowna zaleta wiekszej domieszki obligacji-ochrona portfela przed obsunięciem w czasie spadków na gieldach). Jak do tego dodamy mozliwosc dywersyfikacji asset location w przypadku IB, a jej vrak w OIPE to VWCE na IKE/IKZE/IB + EDO na zwykłym koncie jakoś bardziej mnie przekonują. Pozdrawiam i życzę Wesołych Świat. PS proszę przyjąć gratulacje za atlasetf, naprawdę świetny projekt, nie widziałem w nim początkowow wielkiego potencjału, a teraz od sprawdzenia kursów ETF w PLN na tym portalu zaczynam przegląd internetu. Bardzo pozytywne zaskoczenie. 😀
@stockbrokertv7412 Жыл бұрын
@@7Aquilani "nawet w krótszym okresie konto opodatkowane wygrywa z oipe" - gdyby założyć, że nie chcesz "ściezki schodzenia", bo nie chcesz mieć w ogóle obligacji, to tak. I wówczas rozumiem twoją perspektywę i jest uzasadniona. Natomiast, jeżeli i tak mielibyśmy mieć obligacje gdzieś indziej, w formie innych obligacji, to perspektywa już jest nieco inna. Z powodu ostatnich 2-3 lat nie przekreślałbym obligacji stałokuponowych. Historycznie były długie okresy kiedy radziły sobie dobrze na tle indeksowanych inflacją. Stawianie tezy o końcu korelacji jest IMO nieuzasadnione, bo takie okresy jak ostatnio już się zdarzały. Co do asset location, też lubię ibkr i wolę jurysdykcję irlandzką niż słowacką, natomiast słowacka też daje nam dywersyfikację asset location w stosunku do brokerów polskich. Prawda jest taka, że większość osób raczej preferuje brokerów rodzimych i nigdy się nie zdecyduje na ibkr. Nie mówię tego, zeby cie przekonywać do OIPE, bo nic z tego nie mam, jedynie po to, aby poszerzyć perspektywę. Nie wiem, czy bym się zdecydował na oipe, gdyby nie miał jeszcze konta w ibkr. Więc cię rozumiem. Ostatecznie mam, chociaż uważam że nie ja jestem idealnym targetem, lecz przede wszystkim osoby, które mają problem z systematycznym oszczędzaniem. Dla nich OIPE może być wręcz zbawienne.
@oThatsMeInTheCorner Жыл бұрын
Sam definiujesz do kiedy chcesz oszczędzać. Jestem po 40 i w OIPE ustawiłem 100% akcje przez najbliższe 20 lat.
@kamykyk Жыл бұрын
Jeżeli chodzi o automatyzację, mając ikze obligacje i ike maklerskie ( 1 etf na akcje ) nie ma zbytnio co automatyzować :)
@stockbrokertv7412 Жыл бұрын
Ja mam nieregularne przychody i robię zakupy na ike raz w roku, wiec faktycznie nie potrzebuję automatyzacji. Ale jak ktoś ma regularne przychody i by chciał dokonywać regularnych zakupów, np. co miesiąc/co kwartał, to nie ma opcji automatyzacji (a oipe to oferuje).
@pawelk.8325 Жыл бұрын
Symulacja zakładajaca 5% stope zwrotu jest bledna nalezy zalozyc 10%. bo podatek belki jest od zmiany nominalnej
@stockbrokertv7412 Жыл бұрын
Symulacja nie jest błędna. Ona po prostu pokazuje jakiś scenariusz. Aby sprawdzić dowolne inne scenariusze, zachęcam do skorzystania z Kalkulatora, który udostępniłem we wpisie. Na marginesie, im wyższa stopa zwrotu, tym OIPE bardziej się kalkuluje. Link do Kalkulatora: stockbroker.pl/oipe-czy-warto-otworzyc-europejskie-ike/#:~:text=s%C4%85%20jedynie%20przybli%C5%BCeniem)-,Aby%20wykona%C4%87%20w%C5%82asne%20kalkulacje%2C%20skorzystaj%20z%20%E2%80%9CKalkulator%20IKE/IKZE/OIPE%E2%80%9D%2C%20kt%C3%B3ry%20powsta%C5%82%20w%20toku%20prac%20na%20Atlasem%20Pasywnego%20Inwestora.%20Jaki%C5%9B%20czas%20temu%20postanowili%C5%9Bmy%20go%20bezp%C5%82atnie%20udost%C4%99pni%C4%87.%20W%20ostatnim%20czasie%20zosta%C5%82%20rozbudowany%20o%20OIPE.,-Natomiast%20istnieje%20kilka
@WojciechSzymecki11 ай бұрын
Dla mnie OIPE jest drugim wyborem po IKE. IKZE obecnie mi się nie opłaca przy progu podatkowym 12%. Do emerytury mam 10 lat i liczyłem to na wszystkie możliwe sposoby.